Mazeikiai

 

Mažeikių rajono SAVIVALDYBĖS taryba

 

SPRENDIMAS

DĖL MAŽEIKIŲ RAJONO TVARKYMO IR ŠVAROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2020 m. lapkričio 27 d. Nr. T1-303

Mažeikiai

 

 

Vadovaudamasi  Lietuvos  Respublikos  vietos  savivaldos  įstatymo  16  straipsnio 2 dalies 36 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, 21 straipsnio 2 dalimi, Mažeikių rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Mažeikių rajono tvarkymo ir švaros taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Mažeikių rajono savivaldybės tarybos 2018 m. balandžio 27 d. sprendimą Nr. T1-129 „Dėl Mažeikių rajono tvarkymo ir švaros taisyklių patvirtinimo“.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas ikiteismine tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijos Šiaulių apygardos skyriui (Dvaro g. 81, LT-76299, Šiauliai) arba Regionų apygardos administracinio teismo Šiaulių rūmams (Dvaro g. 80, LT-76298, Šiauliai) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka per vieną mėnesį nuo šio sprendimo paskelbimo ar įteikimo suinteresuotai šaliai dienos.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                     Vidmantas Macevičius

 

PATVIRTINTA

Mažeikių rajono savivaldybės tarybos

2020 m. lapkričio 27 d. sprendimu Nr.T1-303

 

 

MAŽEIKIŲ RAJONO TVARKYMO IR ŠVAROS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Mažeikių rajono tvarkymo ir švaros taisyklių (toliau – Taisyklės) tikslas – sudaryti ir palaikyti sveikas, saugias bei palankias visuomenės gyvenimo sąlygas, tinkamą aplinkos sanitarinę būklę Mažeikių rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) teritorijoje.

2. Taisyklės reglamentuoja Savivaldybės teritorijoje esančių vietinės reikšmės kelių, gatvių, kiemų, bendrojo naudojimo teritorijų, privačių žemės sklypų, daugiabučių namų bendrijų, sodų bendrijų, įvairios paskirties įrenginių, pastatų ir privačių namų valdų bendruosius ir specialiuosius tvarkymo ir švaros, taip pat tvarkos renginiuose reikalavimus, taikomus visiems fiziniams ir juridiniams asmenims (toliau – Asmenys).

3. Taisyklėse naudojamos sąvokos:

3.1. Bendrojo naudojimo objektų valdytojas – nekilnojamųjų daiktų (žemės sklypų, statinių) savininkai, butų savininkai (iki bus įsteigta bendrija ar paskirtas bendrojo naudojimo objektų administratorius), gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos, jungtinės veiklos sutartimi įgaliotas asmuo, bendrojo naudojimo objektų administratorius.

3.2. Eismo zonos – keliai, kiemai, gatvės, tiltai, viadukai, estakados, pėsčiųjų ir dviračių takai, aikštės, skverai ir parkai, krantinės, automobilių stovėjimo aikštelės, autobusų stotelės.

3.3. Pastato bendrojo naudojimo objektas – bendrosios (pagrindinės) pastato konstrukcijos, bendrosios pastato inžinerinės sistemos, pastato bendrojo naudojimo patalpos ir kitos pastato dalys, vietiniai inžineriniai tinklai, bendrojo naudojimo žemės sklypas.

3.4. Faktiškai naudojama teritorija – pagal teritorijų planavimo dokumentus prie pastato ar jų grupės neapibrėžta (nenurodyta) teritorija (žemės sklypas) iki gretimos teisės aktų nustatyta tvarka priskirtos ar faktiškai naudojamos teritorijos, bet ne daugiau kaip 50 metrų nuo pastatų išorinių atitvarų arba pagal Savivaldybės nustatytas prižiūrimų teritorijų schemas.

3.5. Techninės eismo reguliavimo priemonėskelio ženklai, šviesoforai, atitvarai, kelių ženklinimas ir kitos techninės priemonės eismui reguliuoti.

3.6. Tvarkoma teritorija – asmeniui nuosavybės teise priklausanti ar Lietuvos Respublikos įstatymų, administracinių aktų, sutarčių, susitarimų ar teismų sprendimų pagrindu valdoma, naudojama ar priskirta teritorija.

3.7. Teritorijos naudotojai (asmenys) – fiziniai ir juridiniai asmenys, kurie nuosavybės teise ar kitu teisiniu pagrindu naudoja (eksploatuoja) arba valdo teritoriją.

3.8. Teritorijos tvarkymas – želdinių priežiūra (žolės pjovimas, medžių, krūmų sodinimas, genėjimas ir kirtimas, gėlynų sodinimas) vykdant teisės aktuose nustatytus privalomuosius reikalavimus.

3.9. Teritorijos valymas – kietųjų dangų, žvyruotų dangų, žaliųjų plotų šlavimas, šiukšlių surinkimas, sniego valymas, ledo šalinimas, smėlio, druskos barstymas.

3.10. Viešoji vieta – Savivaldybės teritorijoje esanti ir Savivaldybei ar valstybei nuosavybės teise priklausanti ar patikėjimo teise valdoma teritorija (gatvės aikštės, skverai, parkai, pėsčiųjų takai, paplūdimiai, kitos žmonių susibūrimo, visuomenei laisvai prieinamos neaptvertos vietos, išskyrus išnuomotą, teisės aktų nustatyta tvarka perduotą naudotis kitiems asmenims teritoriją), už kurios švarą ir tvarką yra atsakinga Savivaldybės administracija.

3.11. Žemės sklypas – teritorijos dalis, turinti nustatytas ribas, kadastro duomenis ir įregistruota VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre.

3.12. Žemės naudotojas – žemės savininkas arba kitas fizinis ar juridinis asmuo, užsienio organizacija, juridinio asmens ar užsienio organizacijos filialas, kurie naudoja žemę įstatymų, administracinių aktų, teismo sprendimų, sandorių ar kitu teisiniu pagrindu.

3.13. Vizualioji (regimoji) tarša – kraštovaizdžio estetinę vertę mažinantys statiniai ar jų dalys (neišvaizdūs, nederantys kraštovaizdyje architektūriniu stiliumi), pradėti ir nebaigti statyti statiniai bei kiti apleisti statiniai ar jų dalys, vizualiai teršiantys kraštovaizdį, mažinantys rekreacinį potencialą, patrauklumą.

4. Kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos įstatymuose, kituose teisės aktuose.

5. Šios taisyklės gali būti keičiamos, naikinamos Savivaldybės tarybos sprendimu.

 

II SKYRIUS

BENDRIEJI TERITORIJŲ TVARKYMO IR ŠVAROS REIKALAVIMAI

 

6. Teritorijos naudotojai privalo užtikrinti švarą ir tvarką tvarkomose teritorijose, darbus atlikdami patys arba sudarydami teritorijos tvarkymo paslaugų sutartis su tokias paslaugas teikiančiais asmenimis.

7. Jeigu statinys, žemės sklypas priklauso keliems asmenims, prižiūrimos teritorijos tvarkymas priklauso visiems pagal valdomą statinio ar sklypo dalį. Nesant nustatytos naudojimosi daiktu tvarkos, atsakomybė tenka visiems bendrasavininkams solidariai.

8. Asmenys, valdantys statinius ar jų dalis nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais (nuomos, panaudos ar kitu teisėtu pagrindu), daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijos ir administratoriai privalo:

8.1. tvarkyti, valyti, remontuoti, dažyti ir prižiūrėti statinių fasadus, laiku atlikti būtinus remonto darbus, užtikrinti estetiškai tvarkingą fasadų išvaizdą;

8.2. aptverti arba kitomis priemonėmis užtikrinti, kad nebūtų galima patekti į griūvančius, nenaudojamus, avarinės būklės pastatus, atskiras jų dalis, patalpas ar kaupti juose atliekas. Aptvėrimas turi atrodyti taip, kad negadintų miesto, rajono vaizdo ir kraštovaizdžio ir būti saugus.

8.3. savivaldybės teritorijoje esantys apleisti, nebaigti statyti pastatai, kurie nedera kraštovaizdyje architektūriniu stiliumi ir vizualiai teršia kraštovaizdį bei yra įtraukti į Mažeikių rajono savivaldybės Apleisto ar neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašą, kurį kasmet tvirtina Mažeikių rajono savivaldybės taryba, privalo būti uždengti laikino dekoravimo tentu su vaizdiniais, suderintais su savivaldybės administracija. Jei statinys neuždengiamas gavus įspėjimą raštu per jame nurodytą terminą, savivaldybė uždengimą gali įrengti savo nuožiūra, išlaidos už uždengimo įrengimą iš atsakingų asmenų išieškomos teismo keliu;

8.4. statinių statybą, rekonstrukciją ir kapitalinį remontą galima vykdyti tik turint suderintą projektą ir nustatyta tvarka išduotą statybą leidžiantį dokumentą (išskyrus nesudėtingus statinius, kai statybą leidžiantis dokumentas nereikalingas). Visi statybos darbai vykdomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos statybos įstatymu ir poįstatyminiais teisės aktais;

8.5. asmenys, vykdydami statybos, griovimo darbus, statinio statybos vadovas, arba darbus organizuojantis asmuo, privalo:

8.5.1.užtikrinti, kad darbai būtų vykdomi pagal patvirtintą ir suderintą projektą bei Lietuvos Respublikos statybos įstatyme ar statybos techniniuose reglamentuose nurodytą statybą leidžiantį dokumentą, kai toks dokumentas yra privalomas vykdomiems statybos darbams;

8.5.2. užtikrinti, kad statybos vietoje būtų palaikoma švara ir tvarka, atitinkanti higienos normų reikalavimus, kiekvieną dieną prižiūrėti statybos aikšteles ir įvažiuojamuosius kelius į jas, transporto priemones naudoti taip, kad nebūtų teršiamos gatvės. Vykdant statinių statybos ir griovimo, žemės kasimo ir sklypo lyginimo darbus privaloma organizuoti išvažiuojančiojo transporto ratų nuvalymą ir (ar) nuplovimą tam, kad purvas nuo transporto ratų nebūtų paskleidžiamas gatvėse ir jos nebūtų teršiamos. Kiekvieną dieną sutvarkyti šalia statybvietės esančios užterštos gatvės dalį, t.y. užteršę bendrojo naudojimo teritoriją už statybos aikštelės ribų (gatves, šaligatvius, žaliąsias zonas) jas privalo nuvalyti patys arba sudaryti sutartis su miestą tvarkančia organizacija;

8.5.3. statydamas ar rekonstruodamas statinius, jei nuo gatvės pusės statomi pastoliai, aptverti statybos aikštelę, o aptvėrimo projektą suderinti su savivaldybės administracija, taip pat užtikrinti nuolatinę tvoros priežiūrą taip, kad ji būtų tvarkinga ir saugi. Tvora nelaikoma tvarkinga ir saugia, jei ji visa ar jos dalis yra supuvusi, sulūžusi, nugriuvusi, kelia pavojų kitiems asmenims ir (ar) jų turtui, neriboja pašalinių asmenų laisvo patekimo į statybvietę;

8.5.4. statomų ar rekonstruojamų pastatų Mažeikių miesto centrinėje dalyje statybos aikštelė privalo būti uždengta laikino dekoravimo tentu su pastato fasado vaizdu. Uždengti kitais vaizdiniais galima tik papildomai suderinus su savivaldybės administracija;

8.5.5. sustabdžius statybos darbus privaloma atlikti statinio konservavimo darbus, siekiant apsaugoti statinio konstrukcijas, inžinerines sistemas, inžinerinius tinklus bei įrenginius nuo žalingo atmosferos veiksnių poveikio, užtikrinti pašalinių asmenų laisvo patekimo į statybvietę apribojimą, žmonių saugą, priešgaisrinę apsaugą ir aplinkos apsaugą nuo taršos iš statybvietės. Konservavimo darbai atliekami teisės aktų nustatyta tvarka ir turi būti baigti ne vėliau, kaip per 30 darbo dienų nuo statybos darbų sustabdymo. Po konservavimo darbų atlikimo nebaigtas statyti statinys turi būti saugus ir atrodyti taip, kad negadintų vaizdo bei kraštovaizdžio;

8.5.6. sutvarkyti nugriautų namų ar kitų statinių teritorijas, statybines atliekas tvarkyti vadovaujantis Statybinių atliekų tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-637 „Dėl statybinių atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“;

8.6. neleisti įrengti nesuderintos išorinės reklamos, organizuoti neteisėtai įrengto ar neturinčio teisės aktų numatytų galiojančių dokumentų (leidimų, suderinimų, pažymų ir pan.) reklaminio įrenginio ar laikino statinio pašalinimą.

9. Asmuo, turintis sklypą gyvenamojo namo ar kitokios paskirties statiniui statyti ir nepradėjęs vykdyti statybos darbų, privalo jį prižiūrėti ir valyti (pjauti žolę, rinkti šiukšles, išvežti atliekas).

10. Prie gyvenamųjų namų, kitos ir visuomeninės paskirties pastatų tvirtinami nustatytos formos namų numeriai ir laikikliai vėliavoms, kuriuos tvirtina ir keičia pastatų savininkai arba bendrojo naudojimo objektų valdytojai. Valstybės vėliava keliama Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymo nustatyta tvarka.

11. Visi daugiabučių gyvenamųjų namų butų savininkai ir (ar) bendrasavininkiai, nuomininkai privalo laikytis daugiabučių namų savininkų ir (ar) bendrasavininkių bendrijų įstatų ir nustatytų namo vidaus tvarkos taisyklių, tvarkyti teisės aktų nustatyta tvarka priskirtas teritorijas (žemės sklypus) ir (ar) faktiškai naudojamas teritorijas.

12. Įmonių, įstaigų organizacijų, nuolat ar laikinai prekybos ir viešojo maitinimo paslaugas teikiančių objektų savininkai ir (ar) bendrasavininkiai, nuomininkai privalo užtikrinti, kad jų įstaigos prieigose bei teritorijoje, esančioje aplink 5 metrų spinduliu, esant būtinumui ir didesniame plote (pvz. paliktas šiukšles nunešus vėjui, gyvūnams ar pan.), būtų tvarka ir švara, klientams aiškiai matomoje ir prieinamoje vietoje būtų įrengtos ne mažesnės kaip 10 litrų talpos šiukšliadėžės. Už šiukšliadėžių švarą (savalaikį šiukšliadėžių ištuštinimą, plovimą, dezinfekavimą), tinkamą jų išvaizdą atsako asmenys, kurie jas pastatė.

13. Teritorijos naudotojai (asmenys) privalo:

13.1. valyti ir prižiūrėti kiemus, žemės sklypus, gatves, šaligatvius ir kitas jiems priskirtas teritorijas, nupjauti žolę, tvarkyti želdinius, surinkti nukritusius medžių lapus, šakas, šalinti savaime užaugusius krūmus;

13.2. nupjautą žolę, surinktus medžių lapus, pašalintus krūmus kompostuoti tinkamai įrengtose vietose arba perduoti atliekų tvarkytojams. Draudžiama palikti piktžolėtą, netvarkomą, apleistą invaziniais augalais, nenaudojamą žemę, kaupti atliekas tvarkomoje teritorijoje;

13.3. kitos paskirties žemės sklypus (pievas, vejas, kelkraščius, skiriamąsias juostas, griovius ir kitas teritorijas, kuriose auga žolė ar piktžolės), vasaros sezono metu šienauti periodiškai, 1 kartą į mėnesį (pirmasis šienavimas turi būti atliktas iki birželio 10 d.), kad žolės aukštis būtų ne daugiau kaip 15 cm. Jei yra žolės perteklius, jis sugrėbiamas ir išvežamas į kompostavimo aikšteles per 3 dienas po nupjovimo;

13.4. žemės ūkio paskirties žemės sklypuose žolę nupjauti iki einamųjų metų liepos 1 d.;

13.5. tvarkyti prižiūrimoje teritorijoje esančius nutekamuosius griovius, pralaidas, vandens surinktuvus taip, kad vanduo nutekėtų nesusikaupdamas.

14. Bendrojo naudojimo objektų valdytojas privalo viešai (daugiabučių gyvenamųjų namų skelbimo lentose, Savivaldybės interneto svetainėje) paskelbti teritorijų tvarkymo ir valymo grafiką.

15. Siekiant užtikrinti bendrąsias gaisrinės saugos taisykles, miestų, miestelių, sodų bendrijų privačiuose žemės sklypuose lauko sąlygomis augalai ir jų dalys deginami vadovaujantis Aplinkos apsaugos reikalavimais lauko sąlygomis deginant augalus ar jų dalis, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. rugsėjo 1 d. įsakymu Nr. 269 „Dėl aplinkos apsaugos reikalavimų lauko sąlygomis deginant augalus ar jų dalis patvirtinimo“.

 

III SKYRIUS

VIEŠŲJŲ TERITORIJŲ TVARKYMO IR ŠVAROS REIKALAVIMAI

 

16. Viešųjų teritorijų tvarkymą ir valymą organizuoja Savivaldybės administracijos seniūnijų seniūnai (toliau – seniūnai).

17. Atliekant viešųjų teritorijų priežiūros darbus:

17.1. sugrėbtus medžių lapus (rudenį) ir nupjautą žolę sutvarkyti vadovaujantis Mažeikių rajono savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis Savivaldybės tarybos sprendimu;

17.2. valyti šaligatvius, pėsčiųjų ir dviračių takus, išvežti sąšlavas iš jų susidarymo vietų, pjauti žaliąsias zonas, tvarkyti ir prižiūrėti pakeles, žaliąsias juostas, kelkraščius, griovius ir kitas viešąsias teritorijas. Sąšlavas ir kitas atliekas sutvarkyti įstatymų nustatyta tvarka;

17.3. šluoti gatvių važiuojamąją dalį, sąšlavas ir kitas atliekas sutvarkyti įstatymų nustatyta tvarka;

17.4. iš Aplinkos apsaugos agentūros gavus informaciją apie susidariusias nepalankias oro teršalų išsisklaidymo sąlygas arba užfiksavus, kad teršalų koncentracija viršija ribines užterštumo vertes ar pavojaus slenksčius, privaloma taikyti šias dulkėtumo mažinimo priemones:

17.4.1. drėkinti gatves;

17.4.2. naudoti drėkinimo įrenginius, atliekant teritorijų priežiūros ir tvarkymo, statybos darbus, dėl kurių susidaro dulkės;

17.4.3. esant galimybei nutraukti ar apriboti dulkėtumą didinančius darbus iki palankių teršalams išsisklaidyti meteorologinių oro sąlygų ir nustatytų ribinių verčių viršijimo galutinio stabilizavimosi iki leistinų verčių;

17.4.4. esant būtinybei, Savivaldybės administracijai priimti sprendimą dėl transporto priemonių eismo laikino apribojimo arba uždraudimo tam tikroje Savivaldybės teritorijoje;

17.4.5. teikti informaciją visuomenei apie galimą poveikį sveikatai ir jo mažinimo galimybes.

17.5. šalinti nuo medžių, stulpų, tvorų reklaminius, informacinius skelbimus;

17.6. užtikrinti šiukšlių dėžių smulkioms atliekoms (šiukšlėms) ir gyvūnų ekskrementams pastatymą ir priežiūrą, šių dėžių pastatymą ir priežiūrą organizuoja vietos seniūnas;

17.7. užtikrinti viešųjų tualetų įrengimą ir tinkamą eksploatavimą;

17.8. vykdyti bendro naudojimo želdynų ir želdinių apsaugą ir priežiūrą;

17.9. vykdyti kapinių priežiūrą, vadovaujantis Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymu, Kapinių tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 19 d. nutarimu Nr. 1207 „Dėl Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų patvirtinimo“, Mažeikių rajono savivaldybės teritorijoje esančių kapinių tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis Savivaldybės tarybos sprendimu.

 

 

IV SKYRIUS

GATVIŲ, KIEMŲ PRIEŽIŪRA IR VALYMAS ŽIEMĄ

 

18. Teritorijos naudotojai (asmenys) tvarkomose teritorijose žiemą privalo:

18.1. valyti sniegą, šalinti ledą nuo šaligatvių, pėsčiųjų  ir gatvių, barstyti smėlį, skaldelę, druską bei kitas sniegą ir (ar) ledą tirpdančias priemones, užtikrinančias nepertraukiamą, saugų transporto ir pėsčiųjų eismą;

18.2. sniegą ir (ar) ledą eismo zonose krauti ne arčiau kaip 10 m nuo visuomeninio transporto stotelių ir ne arčiau kaip 1 m nuo medžių, apšvietimo stulpų, šviesoforų;

18.3. nustojus snigti, sniegą valyti ir kaupti taip, kad būtų užtikrintas transporto priemonių ir pėsčiųjų eismas, esant būtinybei, sniegą išvežti. Visiems eismo zonų tvarkytojams ir fiziniams asmenims leidžiama vežti ir versti sniegą tik tam skirtose vietose;

18.4. prasidėjus plikšalai bet kuriuo paros metu, neatsižvelgiant į oro sąlygas, barstyti taisyklių 18.1 papunktyje nurodytas sniegą ir (ar) ledą tirpdančias priemones;

18.5. šalinti susiformavusius ledo varveklius nuo gyvenamųjų namų ir kitų pastatų stogų, lietaus vamzdžių, balkonų siekiant užtikrinti, kad savaiminis sniego ar ledo kritimas nuo statinių nesukeltų žalos žmonių sveikatai, turtui;

18.6. sniegui ir (ar) ledui valyti naudoti techniką, įrankius, sniegą ir (ar) ledą tirpdančias priemones, negadinančias eismo zonų dangos;

18.7. nutirpus sniegui ir (ar) ledui iki gegužės 1 d. sušluoti susikaupusį smėlį, žemes į krūvas ir išvežti.

 

V SKYRIUS

ATLIEKŲ IR NUOTEKŲ TVARKYMO REIKALAVIMAI

 

19. Visi asmenys (komunalinių atliekų turėtojai) privalo vadovautis Mažeikių rajono savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis Savivaldybės tarybos sprendimu.

20. Statant ir remontuojant namus, butus, kitas patalpas, susidariusios atliekos turi būti rūšiuojamos Mažeikių rajono savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo taisyklėse ir kituose teisės aktuose nustatyta tvarka, susikaupusias atliekas iš statybos ir remonto vietų išveža darbus vykdantys asmenys. Jie privalo turėti pažymas apie statybos ir remonto atliekų išvežimą į statybos atliekų tvarkymo vietas. Nepavojingos statybinės atliekos gali būti laikinai laikomos statybvietėje ne ilgiau kaip vienus metus nuo jų susidarymo dienos, tačiau ne ilgiau kaip iki statybos darbų pabaigos. Pavojingos statybinės atliekos gali būti laikinai laikomos ne ilgiau kaip 6 mėnesius nuo jų susidarymo, tačiau ne ilgiau kaip iki statybos darbų pabaigos taip, kad nekeltų pavojaus aplinkai ir žmonių sveikatai. Atliekų laikinojo laikymo reikalavimai reglamentuoti Atliekų tvarkymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Aplinkos ministro 1999 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. 217 „Dėl atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“.

21. Visos šalinamos atliekos turi būti išvežamos tik į tam skirtus atliekų apdorojimo ar šalinimo įrenginius arba atiduodamos atliekų tvarkytojams sąvartynus, o tinkamos panaudoti ar perdirbti ir tvarkytinos atliekos – į tvarkymo, perdirbimo ir kompostavimo aikšteles.

22. Lauko tualetuose turi būti įrengiami tik sandarūs, uždari, gamykliniai nuotekų kaupimo rezervuarai ir tik tais atvejais, kai nėra galimybės įrengti biologinio nuotekų valymo įrenginio ir kai yra galimybės šiuos rezervuarus tinkamai eksploatuoti, užtikrinti sukauptų nuotekų transportavimą ir sutvarkymą, laikantis Nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų įrengimo, eksploatavimo ir kontrolės tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2015 m. sausio 9 d. įsakymu Nr. D1-18 „Dėl Nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų įrengimo, eksploatavimo ir kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“ reikalavimų. Lauko tualetų nuotekų kaupimo rezervuarų vietos turi būti raštu suderintos su gretimų valdų savininkais.

23. Asmenys, individualiai tvarkantys nuotekas, privalo:

23.1. užtikrinti individualiųjų nuotekų valymo įrenginių priežiūrą (eksploataciją) Nuotekų tvarkymo reglamente, patvirtintame  Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gegužės 17 d. įsakymu Nr. D1-236 „Dėl nuotekų tvarkymo reglamento patvirtinimo“, nustatyta tvarka, kai tokie įrenginiai įrengti ir naudojami, ir sudaryti viešąją sutartį su geriamojo vandens tiekėju ir nuotekų tvarkytoju arba nuotekų transportavimo paslaugas teikiančiu asmeniu dėl nuotekų ir (arba) nuotekų valymo metu susidarančių atliekų (dumblo) transportavimo į geriamojo vandens tiekėjo ir nuotekų tvarkytojo valdomus nuotekų valymo įrenginius ir (arba) sudaryti sutartį dėl individualių nuotekų valymo ar kaupimo įrenginių priežiūros su nuotekų valymo ir (arba) kaupimo įrenginius prižiūrinčiu asmeniu, sudariusiu ir turinčiu galiojančią sutartį su geriamojo vandens tiekėju ir nuotekų tvarkytoju dėl nuotekų perteklinio dumblo perdavimo geriamojo vandens tiekėjui ir nuotekų tvarkytojui;

23.2. atiduoti nuotekas ir (arba) nuotekų valymo metu susidarančias atliekas (dumblą) geriamojo vandens tiekėjui ir nuotekų tvarkytojui arba geriamojo vandens tiekėjo ir nuotekų tvarkytojo nurodytam nuotekas transportuojančiam asmeniui arba individualiųjų nuotekų valymo ir (arba) kaupimo įrenginių priežiūrą vykdančiam asmeniui, sudariusiam ir turinčiam galiojančią sutartį su geriamojo vandens tiekėju ir nuotekų tvarkytoju dėl nuotekų perteklinio dumblo perdavimo geriamojo vandens tiekėjui ir nuotekų tvarkytojui. Jeigu geriamojo vandens tiekėjas ir nuotekų tvarkytojas yra pasirašę sutartis su daugiau kaip vienu nuotekas transportuojančiu asmeniu, asmenys nuotekas gali atiduoti vienam iš geriamojo vandens tiekėjo ir nuotekų tvarkytojo nurodytų individualiųjų nuotekų transportavimo paslaugų teikėjų pasirinktinai. Asmenys už individualiųjų nuotekų transportavimo paslaugas apmoka individualiųjų nuotekų transportavimo paslaugas teikiančiam asmeniui, kuriam atiduoda nuotekas transportuoti į geriamojo vandens tiekėjo ir nuotekų tvarkytojo valdomus nuotekų valymo įrenginius. Individualiųjų nuotekų transportavimo paslaugų apmokėjimą patvirtinančius dokumentus asmenys privalo saugoti ne mažiau kaip dvejus metus ir, kontroliuojančioms institucijoms (pareigūnams) pareikalavus, juos pateikti;

23.3. užtikrinti, kad asmens vykdomas individualusis nuotekų tvarkymas atitiktų teisės aktuose nustatytus nuotekų tvarkymo reikalavimus.

 

VI SKYRIUS

KITI REIKALAVIMAI

 

24. Viešosiose vietose renginiai organizuojami vadovaujantis Renginių organizavimo Mažeikių rajono savivaldybės viešosiose vietose taisyklėmis, patvirtintomis Savivaldybės tarybos  sprendimu.

25. Viešojoje vietoje prekiaujantys ar paslaugas teikiantys asmenys privalo turėti leidimą prekiauti ar teikti paslaugas, laikytis Prekybos ir paslaugų teikimo Mažeikių rajono savivaldybės viešosiose vietose taisyklių, patvirtintų Savivaldybės tarybos sprendimu bei  Vietinės rinkliavos už leidimo prekiauti ar (ir) teikti paslaugas Mažeikių rajono savivaldybės viešosiose vietose išdavimo nuostatų, patvirtintų Savivaldybės tarybos sprendimu.

26. Asmenys, vykdę žemės kasimo darbus viešoje vietoje, gavę seniūno pritarimą pagal Pritarimo žemės darbams vykdyti išdavimo tvarką, patvirtintą Savivaldybės tarybos sprendimu, privalo visiškai atstatyti šią teritoriją į pradinę padėtį ir perduoti seniūnui ar jo įgaliotam asmeniui pagal perdavimo–priėmimo aktą. Jeigu atliekant žemės kasinėjimo darbus, reikia pašalinti želdinius, būtinas Savivaldybės administracijos leidimas želdiniams pašalinti, kurio išdavimas reglamentuojamas Mažeikių rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklėse, patvirtintose Savivaldybės tarybos sprendimu.

27. Viešojo maitinimo įstaigų savininkai, renginių organizatoriai, fiziniai ir juridiniai asmenys privalo laikytis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. birželio 13 d. įsakymu Nr. V-604 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ patvirtinimo“  patvirtintos Lietuvos higienos normos HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ nustatytų reikalavimų, Savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintų Triukšmo prevencijos Mažeikių rajono savivaldybės viešosiose vietose taisyklių, kitų teisės aktų, reglamentuojančių gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje naudojamų įrenginių triukšmo lygį, neviršijantį nustatyto triukšmo ribinio dydžio.  

28. Šunys, katės, kiti gyvūnai, ūkinės paskirties gyvūnai, naminiai paukščiai savivaldybės teritorijoje laikomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymu, Gyvūnų laikymo Mažeikių rajono savivaldybės teritorijos gyvenamosiose vietovėse taisyklėmis, patvirtintomis Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, kitais teisės aktais.

29. Vedžiojant šunis, kates, kitus gyvūnus ir jiems priteršus viešas vietas, gyvūnų savininkai ar gyvūną vedžiojantys asmenys privalo nedelsdami surinkti bei išvalyti ekskrementus ir įmesti į dėžę, skirtą gyvūnų ekskrementams.

30. Žemės savininkų ar kitų naudotojų teises ir pareigas, susijusias su melioracijos statinių statyba, naudojimu ir apsauga nustato Lietuvos Respublikos melioracijos įstatymas.

31. Medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, tvarkomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintomis Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklėmis. Šios taisyklės privalomos prižiūrint medžius ir krūmus, vandens telkinius, esančius želdynuose, vejas ir gėlynus visuose miestų ir miestelių želdynuose, išskyrus esančius privačioje žemėje ir privačioje namų valdoje.

32. Viešose vietose nauji želdynai įrengiami pagal parengtus projektus. Asmenys, norintys sodinti želdinius viešoje vietoje, jų sodinimo vietą privalo suderinti su apylinkės seniūnu ar seniūno įgaliotu asmeniu.

33. Ūkio subjektai, kuriems nustatytos sanitarinės apsaugos zonos, turi organizuoti aplinkos taršos šaltinių poveikio aplinkai stebėjimus ir prireikus imtis priemonių aplinkos taršai mažinti.

 

VII SKYRIUS

DRAUDŽIAMI VEIKSMAI

 

34. Viešoje vietoje, išskyrus tam skirtas vietas, draudžiama:

34.1. versti ar laikyti atliekas tam tikslui nepritaikytose vietose, išmesti bet kokias atliekas gatvėse, aikštėse, skveruose, parkuose, kitose viešose vietose ir kitur, mesti nuorūkas, popierius, įvairias atliekas ar kitaip teršti aplinką, laikyti prekių pakuotes šiam tikslui nepritaikytose vietose, palikti bet kokias atliekas šalia konteinerių;

34.2. deginti augalų ir jų dalių atliekų krūvas, kūrenti laužus;

34.3. sandėliuoti ir laikyti statybines ir teršiančias aplinką medžiagas, užsiimti bet kokia veikla, kuri gali sukelti aplinkos užterštumą, skatinti parazitų ar graužikų veisimąsi;

34.4. be žemės savininko ar teisėto valdytojo raštiško sutikimo sandėliuoti statybines medžiagas, gamybos produkciją arba kitus daiktus ir kaupti atliekas;

34.5. mesti sniegą ir ledą ant šaligatvio, pėsčiųjų ir dviračių takų, važiuojamosios kelio dalies, valant sniegą ir ledą, naudoti įrankius, gadinančius gatvių ir šaligatvių asfalto ir betono dangą;

34.6. laikyti neeksploatuojamas ar techniškai netvarkingas transporto priemones, kitą techniką, įrenginius ar jų dalis ir kitus stambiagabaričius daiktus;

34.7. ant šaligatvio, vejos, kituose žaliuosiuose plotuose įrengti automobilių stovėjimo vietas (padengti žvyru, smėliu, skalda, šaligatvio plytelėmis ar kita danga savavališkai pakeičiant žemės paskirtį) ir laikyti motorines transporto priemones, traktorius, savaeiges mašinas, eismui ne keliais skirtas transporto priemones ir priekabas;

34.8. laužyti ir gadinti technines eismo reguliavimo priemones, atliekų surinkimo, kitus įrengimus, infrastruktūros statinius;

34.9. eismo zonas valyti mechaniniu būdu, jei naudojama technika, įrengimai ar įrankiai kenkia dangoms ar jas gadina;

34.10. eismo zonose įrengti, eksploatuoti ar naudoti technines reguliavimo priemones (kelio ženklus, kelių ženklinimą, šviesoforus, atitvarus, užtvarus, eismo saugumo saleles, greičio mažinimo kalnelius, informacinius ir kitokius stovus ir kt.) be Saugaus eismo komisijos leidimo;

34.11. kaitintis, maudytis nuogiems, plauti, valyti automobilius, kitas transporto priemones, skalbti drabužius, maudyti gyvūnus žmonių maudymosi vietose ir teršti bet kokiomis atliekomis vandens telkinius ir jų apsaugines zonas;

34.12. tvirtinti skelbimus ant medžių, krūmų, techninių eismo reguliavimo priemonių, informacinių nuorodų, atminimo lentų, skulptūrų, paminklų, apšvietimo atramų, stulpų, pastatų ir kitų statinių. Asmuo, atsakingas už skelbime nurodytą veiklą, privalo užtikrinti, kad skelbimai nebūtų platinami šiam tikslui nenumatytose vietose;

34.13. laužyti, genėti ir kirsti medžius, krūmus, jų šakas, kabinti ant medžių sūpuokles ir skalbinius, kalti vinimis ar kitaip tvirtinti prie medžių bet kokius įrenginius, išskyrus inkilus, mindžioti gėlynus, skinti, rauti gėles ir ardyti veją;

34.14. vykdyti žemės kasimo, aptvėrimo darbus neturint seniūno leidimo;

34.15. ardyti, gadinti, teršti kelius, gatves, šaligatvius, dviračių ir pėsčiųjų takus, želdynus;

34.16. be seniūno išduoto leidimo prekiauti ar teikti kitas paslaugas viešosiose vietose;

34.17. naudoti kepsnines parkuose, skveruose, kitose viešose vietose;

34.18. statyti, įrengti ir eksploatuoti laikinus statinius ar įrenginius neturint nustatyta tvarka suderinto projekto ar statybą leidžiančio dokumento (jeigu jis reikalingas);

34.19. savavališkai įrengti, eksploatuoti ar naudoti, technines eismo reguliavimo priemones be Savivaldybės tarybos nustatyta tvarka išduoto leidimo, kartu su kelio ženklais įrengti papildomą informaciją, kurios nenumato teisės aktai;

34.20. ganyti ūkinės paskirties gyvulius, naudoti prie gatvių esančius žaliuosius plotus ir kitas neužstatytas statiniais teritorijas daržui, sodui;

34.21. rašinėti, braižyti, piešti ar kitaip gadinti pastatus, tvoras ir kitus bendro naudojimo ar privačius statinius;

34.22. buitines nuotekas prijungti prie paviršinių nuotekų tinklų ar drenažo sistemų, išleisti į griovius, atvirus vandens telkinius, nuotekomis teršti aplinką;

34.23. palikti, padėti, išmesti nenaudojamus ar sugedusius, sulūžusius daiktus, įrenginius viešoje vietoje, miško teritorijoje, žaliuosiuose plotuose;

34.24. palikti nesurinktas stiklo, molio ar  kitas duženas, kai asmuo sudaužo ir jam sudūžta stiklinis, molinis ar kitoks daiktas viešoje vietoje, miško teritorijoje, žaliuosiuose plotuose;

34.25. dėti gėles ir vainikus žmonių žūties vietose gatvėse ir ant šaligatvių, šis draudimas netaikomas asmeniui, kuriam teritorija priklauso nuosavybės teise;

34.26. prašyti išmaldos viešose vietose ar ją duoti, aukoti. Draudimas netaikomas religinėms apeigoms ir kulto ceremonijoms, vykstančioms kulto pastatuose ir aplink juos, taip pat renginiuose, kuriems išduotas leidimas organizuoti renginį, kuriame nustatyta renginio (susirinkimo) vieta, laikas ir forma;

34.27. aktyviai (t. y. žodžiu ar kitais veiksmais priekabiaujant prie praeivių, garsiai šūkaujant ar vartojant necenzūrinius žodžius, priėjus prie praeivių, taip pat kitokiais įžūliais veiksmais) rinkti aukas už muzikavimą ar kitokius pasirodymus viešoje vietoje, gatvėse ir aikštėse;

34.28palikti netvarkomą, apleistą invaziniais augalais ir piktžolėmis nuosavybės teise priklausantį, nuomojamą, naudojamą ar kitaip valdomą žemės sklypą;

34.29. laikyti  atliekas, kitokius nešvarumus (statybos ir griovimo atliekas, gruntą, automobilių dalis ir kt.), jais teršti žemės paviršių, vandens telkinius, jų apsaugines juostas ir zonas.

34.30. važinėti šokinėjant riedučiais, riedlentėmis ir dviračiais per suoliukus, turėklus, šaligatvių bortelius arba kitus inžinerinius ar apdailos objektus (ant suoliukų, turėklų, šaligatvių bortelių arba kitų inžinerinių ar apdailos objektų), taip pat važinėti kitais būdais, kurie kelia grėsmę žmonių saugumui ar gali padaryti žalą, išskyrus važinėjimą specialiai tam pritaikytose vietose. Šis draudimas netaikomas asmeniui, kuriam teritorija priklauso nuosavybės teise;

34.31. važiuoti automobiliais, traktoriais, savaeigėmis mašinomis, visų rūšių keturačiais, motociklais ir mopedais šaligatviais ar pėsčiųjų takais, taip pat parkuose, skveruose ir kituose žaliuosiuose plotuose. Pažymėtina, kad elektriniai paspirtukai, turintys vidaus degimo variklį ar elektros variklį, ne didesnę nei 1 kW galią ir išvystantys ne didesnį nei 25 km/h greitį, prilyginami motoriniams dviračiams ir jiems taikomi Kelių eismo taisyklėse nustatyti dviračių vairuotojams keliami reikalavimai;

34.32. įrengti nuolatines ar laikinas vietas poilsiui, miegui ar gyvenimui po daugiabučių gyvenamųjų namų balkonais, tiltais, viadukais, laiptais ir kitose viešose vietose, šiose vietose dėti, laikyti ir kaupti daiktus, medžiagas ar atliekas;

34.33. palikti nesurinktas vedžiojamų naminių gyvūnų (šunų, kačių, arklių ar kt.) išmatas. Gyvūnų savininkai ar už jų priežiūrą atsakingi asmenys privalo nedelsdami surinkti (išvalyti) gyvūnų išmatas;

34.34. šluoti sąšlavas į lietaus kanalizacijos ir kitus požeminių inžinerinių tinklų šulinius, pilti į juos paplavas, purvą, pelenus, smėlį, sniegą, mesti ledą ar kitas atliekas;

34.35. sušluoti šiukšles ir sąšlavas po medžiais, krūmais, ant vejų, gėlynų, prie elektros stulpų ir kitų statinių;

34.36. versti į lietaus ir buitinių nuotekų šulinius šiukšles ir atliekas, statybinį ir metalo laužą, šlaką, pelenus, pilti vandenį, kuriame yra naftos produktų ir kitų kenksmingų ir degių medžiagų;

34.37. pilti į buitinių atliekų konteinerius sąšlavas, skystas atliekas, pavojingas medžiagas, karštą šlaką;

34.38. deginti atliekas konteineriuose ir tam tikslui nepritaikytose vietose, deginti lapus, šakas, žolę, kūrenti laužus;

34.39. savavališkai sodinti želdinius.

 

 

VIII SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ IR KONTROLĖ

 

35. Taisyklėse nustatytų reikalavimų laikymosi kontrolę užtikrina Savivaldybės administracijos direktorius ir jo įgalioti asmenys. Teisę surašyti administracinių nusižengimų protokolus už Taisyklių pažeidimus turi Savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioti specialistai ir Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nurodyti pareigūnai.

36. Taisyklių reikalavimus pažeidusiems fiziniams ir juridiniams asmenims taikomos Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nuostatos.

37. Administracinė nuobauda neatleidžia asmens nuo prievolės laikytis šių Taisyklių, pašalinti pažeidimą ir atlyginti visus dėl to atsiradusius nuostolius.

38. Kiti šiose Taisyklėse neišvardinti Lietuvos Respublikos įstatymuose, kituose valstybės savivaldybių institucijų teisės aktuose nustatyti gaisrinės saugos, higienos, sveikatos ir aplinkos apsaugos privalomieji reikalavimai yra taikomi vadovaujantis galiojančiais Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais norminiais teisės aktais.

 

 

___________________________