LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS

 

įsakymas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO 2014 M. LAPKRIČIO 10 D. ĮSAKYMO nR. 4-797 „dĖL INVESTICIJŲ, FINANSAVIMO IR ADMINISTRAVIMO SUTARČIŲ SUDARYMO, ĮGYVENDINIMO, ADMINISTRAVIMO IR VALSTYBĖS PAGALBOS TEIKIMO pagal schemą „TUI INVEST LT+“ tvarkos aprašo

patvirtinimo“ PAKEITIMO

 

2018 m. gegužės 14 d. Nr. 4-288

Vilnius

 

 

P a k e i č i u  Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo, įgyvendinimo, administravimo ir valstybės pagalbos teikimo pagal schemą „TUI Invest Lt+“ tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2014 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. 4-797 „Dėl Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo, įgyvendinimo, administravimo ir valstybės pagalbos teikimo pagal schemą „TUI Invest Lt+“ tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 4.31.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.31.3. paslaugų srityje jo įgyvendinimo laikotarpiu sukuriama ne mažiau kaip 500 naujų ilgalaikių darbo vietų ir kurių vidutinis darbo užmokestis (neįtraukiant aukščiausio lygio vadovų (įmonės generalinis, vykdomasis direktorius)) ne mažiau kaip du kartus viršija savivaldybės, kurioje įgyvendinamas projektas, darbo užmokesčio vidurkį.“

2. Pakeičiu 4.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.4. Investicijų projekto pabaiga – investuotojo arba investuotojų administruojančiajai institucijai pateiktoje paraiškoje arba investicijų sutartyje nurodytas terminas.“

3. Pakeičiu 4.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.5. Investicijų projekto pradžia – investuotojo arba investuotojų administruojančiajai institucijai pateiktoje paraiškoje arba investicijų sutartyje nurodytas terminas.“

4. Pakeičiu 7.2.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

7.2.1. investuotojo metinės pajamos (įskaitant investuotojo įmonių grupės pajamas) bent vienais finansiniais metais per pastaruosius 3 finansinius metus buvo ne mažesnės kaip 10 000 000 Eur (dešimt milijonų eurų) ir investuotojas ar investuotojo (tiesiogiai ar per susijusias įmones) valdoma investuotojo įmonių grupės įmonė ne mažiau nei 5 metus vykdo gamybos arba 3 metus paslaugų veiklą;“.

5. Pakeičiu 12.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

12.2. deklaraciją pagal Reglamento Nr. 651/2014 14 straipsnio 16 dalį;“.

6. Papildau 12.31 papunkčiu:

12.31. investuotojo finansinės atskaitomybės dokumentus ar kitus dokumentus, įrodančius, kad investuotojo metinės pajamos (įskaitant investuotojo įmonių grupės pajamas) bent vienais finansiniais metais per pastaruosius 3 finansinius metus buvo ne mažesnės kaip 10 000 000 Eur  (dešimt milijonų eurų);“.

7. Papildau 12.32 papunkčiu:

12.32. dokumentą, įrodantį, kad investuotojas ar investuotojo (tiesiogiai ar per susijusias įmones) valdoma investuotojo įmonių grupės įmonė ne mažiau nei 5 metus vykdo gamybos arba 3 metus paslaugų veiklą;“.

8. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:

17. Ūkio ministerijos Investicijų ir eksporto departamento Investicijų politikos skyrius įvertina rekomendaciją, t. y. patikrina, ar pagalbos suma apskaičiuota taisyklingai pagal kiekybinius ir kokybinius investicijų projekto kriterijus, ar pateiktas jų vertinimo pagrindimas. Esant neaiškumų ar netikslumų, Ūkio ministerijos Investicijų ir eksporto departamento Investicijų politikos skyrius turi teisę kreiptis į administruojančiąją instituciją dėl rekomendacijos patikslinimo. Ūkio ministerijos Investicijų ir eksporto departamento Investicijų politikos skyrius, įvertinęs rekomendaciją, parengia sprendimo dėl investicijų projekto finansavimo ar nefinansavimo projektą. Sprendimą dėl investicijų projekto finansavimo ar nefinansavimo priima Lietuvos Respublikos ūkio ministras.“

9. Papildau 171 punktu:

171. Ūkio ministerijos Investicijų ir eksporto departamento Investicijų politikos skyrius elektroniniu paštu suderina investicijų sutarties projektą, t. y. patikrina, ar investicijų sutarties projekte yra numatyti investuotojo įsipareigojimai, investicijų projekto parametrai, šalių teisės ir pareigos bei atsakomybė, ar nuostatos neprieštarauja Aprašo reikalavimams ar kitiems teisės aktams. Esant neaiškumų ar netikslumų, Ūkio ministerija turi teisę kreiptis į administruojančiąją instituciją dėl investicijų sutarties projekto patikslinimo.“

10. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

18. Pasirašius investicijų sutartį, administruojančioji institucija su Ūkio ministerijos Investicijų ir eksporto departamento Investicijų politikos skyriumi ir projekto vykdytoju elektroniniu paštu suderina Sutarties projektą, t. y. patikrina, ar Sutarties projekte yra numatyti investuotojo įsipareigojimai, investicijų projekto parametrai, šalių teisės ir pareigos bei atsakomybė, ar nuostatos neprieštarauja Aprašo reikalavimams. Esant neaiškumų ar netikslumų, Ūkio ministerija turi teisę kreiptis į administruojančiąją instituciją dėl Sutarties projekto patikslinimo.“

11. Papildau 191 punktu:

191. Prie paraiškos pridėti dokumentai pateikiami ta kalba, kuria jie surašyti. Jeigu dokumentai yra surašyti ne lietuvių kalba, pridedamas jų vertimas į lietuvių kalbą, patvirtintas dokumentus išvertusio vertėjo parašu ir (arba) vertimų biuro antspaudu. Anglų kalba surašyti dokumentai gali būti pateikiami neišversti į lietuvių kalbą, tačiau administruojančioji institucija turi teisę reikalauti pateikti dokumentų vertimą į lietuvių kalbą.“

12. Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:

20. Sutartis sudaroma remiantis administruojančiosios institucijos rekomendacijoje nurodyta informacija apie investicijų projektą ir investicijų sutartimi. Jeigu Sutartis nepasirašoma per investicijų sutartyje nurodytą terminą, kuris negali būti ilgesnis nei 60 (šešiasdešimt) kalendorinių dienų, investicijų projektas nėra finansuojamas, išskyrus tuos atvejus, kai pasirašymo terminas praleidžiamas dėl objektyvių priežasčių (pavyzdžiui, dėl įgaliotų atstovų pasirašyti Sutartį komandiruotės, ligos).“

13. Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:

26. Didžiausias galimas pagalbos dydis apskaičiuojamas pagal formulę:

KIPD + KOPD = GPD, bet ne daugiau kaip NDV * vDU * 60, kur:

GPD – galimas pagalbos dydis;

KIPD – kiekybinio vertinimo pagalbos dydis;

KOPD – kokybinio vertinimo pagalbos dydis;

NDV – sukurtų ilgalaikių darbo vietų skaičius;

vDU – vidutinis darbo užmokestis (neįtraukiant aukščiausio lygio vadovų (įmonės generalinis, vykdomasis direktorius)).

14. Pakeičiu 31 punktą ir jį išdėstau taip:

31. Atliekant kokybinį investicijų projekto vertinimą, pagalbos dydis investicijų projektams nustatomas vertinant ekonominę investicijų projekto naudą Lietuvos Respublikos ūkio ir socialinei plėtrai ir ekonomikos augimui, taip pat atsižvelgiama į darniąsias investicijas. Kokybinio vertinimo pagalbos dydis, atsižvelgiant į vertinimo metu surinktą balų sumą (didžiausia galima balų suma – 100), didinamas dalimi iki 15 procentų pagal administruojančiosios institucijos patvirtintas skaičiavimo metodikos nuostatas.“

15. Pripažįstu netekusiu galios 32 punktą.

16. Pripažįstu netekusiu galios 33 punktą.

17. Pakeičiu 42 punktą ir jį išdėstau taip:

42. Jeigu investicijų projekte numatoma pagalbos lėšas ar jų dalį skirti turtui sukurti ar įsigyti ir (arba) darbo užmokesčio išlaidoms, Sutartyje nustatoma, kad toks turtas turi atitikti Reglamento Nr. 651/2014 14 straipsnio 5, 7, 8 ir (arba) 9 dalies reikalavimus.“

18. Pakeičiu 43 punktą ir jį išdėstau taip:

43. Jeigu investicijų projekte numatoma pagalbos lėšas ar jų dalį skirti turtui sukurti ar įsigyti, Sutartyje projekto vykdytojas įsipareigoja, atsižvelgdamas į pagalbos intensyvumą, apdrausti ilgalaikį materialųjį turtą, kuriam įsigyti ar sukurti vykdant investicijų projektą buvo skirtas finansavimas, maksimaliu turto atkuriamosios vertės draudimu nuo visų galimų rizikos atvejų investicijų projekto įgyvendinimo laikotarpiu (nuo to momento, kai atsiranda draustinas turtas) ir ne mažiau kaip penkerius metus didelių įmonių arba trejus metus labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių atveju nuo investicijų projekto pabaigos teisės aktų nustatyta tvarka.“

19. Pripažįstu netekusiu galios 44.5 papunktį.

20. Pakeičiu 48 punktą ir jį išdėstau taip:

48. Jei kyla įtarimas, kad projekto vykdytojas nevykdo ar netinkamai vykdo investicijų projekto įsipareigojimus, administruojančioji institucija privalo investicijų projekto vykdymo vietoje atlikti patikrą ir (arba) gauti iš projekto vykdytojo reikalingą informaciją ir investicijų projekto vykdymo dokumentus. Ūkio ministerija, gavusi pranešimą iš administruojančiosios institucijos dėl netinkamo projekto vykdymo, sustabdo investicijų projekto finansavimą, kol administruojančioji institucija praneša apie projekto vykdytojo tinkamai vykdomus investicijų projekto įsipareigojimus.“

21. Pakeičiu 50 punktą ir jį išdėstau taip:

50. Jeigu Sutarties galiojimo metu paaiškėja, kad paraiškoje ir (arba) kartu su paraiška pateiktuose dokumentuose ar kituose su paraiškos vertinimu susijusiuose dokumentuose pateikta klaidinga informacija, kuri lėmė valstybės pagalbos suteikimą, Administruojančioji institucija inicijuoja sutarties nutraukimą. Tokiu atveju Ūkio ministerija raštu informuoja projekto vykdytoją apie sutarties nutraukimą ir įpareigoja projekto vykdytoją grąžinti Ūkio ministerijai visas pagal Sutartį išmokėtas lėšas bei sumokėti palūkanas, apskaičiuotas pagal Europos Komisijos nustatytą metinių palūkanų normą už kiekvieną naudojimosi grąžintinomis lėšomis dieną nuo atitinkamų lėšų gavimo dienos iki jų grąžinimo dienos.“

22. Papildau 501 punktu:

501. Administruojančioji institucija turi teisę inicijuoti, o Ūkio ministerija turi teisę, pranešusi raštu, sumažinti, sustabdyti investicijų projekto finansavimą, nutraukti Sutartį ir (arba) įpareigoti projekto vykdytoją grąžinti (gali būti taikomi ir keli veiksmai vienu metu) Ūkio ministerijai visą arba proporcingai neįvykdytų įsipareigojimų daliai sumažintą pagal Sutartį išmokėtų lėšų dalį ir sumokėti palūkanas, apskaičiuotas pagal Europos Komisijos nustatytą metinių palūkanų normą už kiekvieną naudojimosi grąžintinomis lėšomis dieną nuo atitinkamų lėšų gavimo dienos iki jų grąžinimo dienos, jeigu Sutarties galiojimo metu paaiškėja, kad projekto vykdytojas netinkamai vykdo arba nevykdo investicijų projekto įsipareigojimų pagal Sutartį ir (arba) pažeidžia Lietuvos Respublikos ir (arba) Europos Sąjungos teisės aktus dėl valstybės pagalbos teikimo ir neištaiso pažeidimo per protingą terminą (kuris bet kuriuo atveju yra ne trumpesnis nei 60 dienų).“

23. Papildau 502 punktu:

502. Projekto vykdytojas jam išmokėtas pagalbos lėšas privalo grąžinti Ūkio ministerijai ne vėliau kaip per 60 (šešiasdešimt) dienų nuo Ūkio ministerijos sprendimo gavimo dienos. Už kiekvieną uždelstą grąžinti lėšas dieną Ūkio ministerija gali pareikalauti projekto vykdytoją sumokėti 6 (šešių) procentų metines palūkanas, skaičiuojamas nuo laiku negrąžintos lėšų sumos.“

24. Pakeičiu 51 punktą ir jį išdėstau taip:

51. Jei projekto vykdytojas per Sutartyje nustatytą terminą tik iš dalies įvykdo Sutartyje numatytus investicijų projekto įsipareigojimus, jam išmokėtos pagalbos lėšos proporcingai neįvykdytų įsipareigojimų daliai turi būti grąžintos Ūkio ministerijai per Ūkio ministerijos nustatytą laiką, pridėjus palūkanas, apskaičiuotas pagal Europos Komisijos nustatytą palūkanų normą už kiekvieną naudojimosi pagalbos lėšomis dieną nuo pagalbos išmokėjimo dienos iki pagalbos lėšų grąžinimo dienos.“

25. Papildau 521 punktu:

521. Ūkio ministerija ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo Sutarties pasirašymo dienos apibendrintą informaciją (nurodžiusi investicijų projekto sektorių, bendrą investicijų projekto vertę ir investicijų projektui skirto finansavimo sumą) apie pasirašytas Sutartis paskelbia savo interneto svetainėje.“

26. Pakeičiu 53.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

53.6. gavęs Ūkio ministerijos sprendimą dėl lėšų grąžinimo, vykdyti šį sprendimą Apraše nustatyta tvarka ir terminais;“.

27. Pakeičiu 7 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

28. Pakeičiu 8 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

 

 

Ūkio ministras                                                                                                 Virginijus Sinkevičius

 

Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių

sudarymo, įgyvendinimo, administravimo ir

valstybės pagalbos teikimo pagal schemą

„TUI Invest Lt+“ tvarkos aprašo

7 priedas

 

Kiekybiniai Valstybės Pagalbos DYDŽIO NUSTATYMO KRITERIJAI

 

Eil. Nr.

Kriterijus

Kriterijaus lyginamasis svoris, proc.

 

Gamyba

 

Paslaugos

Kaupiamoji dalis

Kaupiamoji dalis

1.

Sukurtų ilgalaikių darbo vietų skaičius

0–2

Iki 0,1 už 20 darbo vietų,

iki 2,0 už 101 darbo vietą

Iki 0,067 už 20 darbo vietų,

iki 2,0 už 151 darbo vietą

2.

Aukštos profesinės kvalifikacijos darbuotojų procentas nuo visų naujų ilgalaikių darbo vietų skaičiaus

0–2

Iki 0,17 už 5 dalies procentus,

iki 2,0 už 61 procentą

Iki 0,125 už 5 dalies procentus,

iki 2,0 už 81 procentą

3.

 

Darbo vietų atlyginimų vidurkis viršija savivaldybės, kurioje vykdomas investicijų projektas, darbo užmokesčio vidurkį

0–2

Iki 0,20 už 5 dalies procentus,

iki 2,0 už 51 procentą

Iki 0,125 už 5 dalies procentus viršijant atlyginimų vidurkį 100 procentų,

iki 2,0 už 181 procentą

4.

Bendra eksporto dalis (proc.)

0–2

Iki 0,145 už 5 dalies procentus,

iki 2,0 už 71 procentą

Iki 0,111 už 5 dalies procentus,

iki 2,0 už 91 procentą

5.

Investicijų projekto įgyvendinimo vieta:

02

 

 

5.1.

Vilnius

0

0

5.2.

Kaunas, Klaipėda

iki 1,0

iki 2,0

5.3.

Kiti miestai ir rajonai, laisvųjų ekonominių zonų teritorijos

iki 2,0

iki 2,0

 

_________________

 

Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo,

įgyvendinimo, administravimo ir valstybės pagalbos teikimo

pagal schemą „TUI Invest Lt+“ tvarkos aprašo

8 priedas

 

 

KOKYBINIAI Valstybės Pagalbos DYDŽIO NUSTATYMO KRITERIJAI

 

Eil. Nr.

Kriterijus

Kriterijaus paaiškinimas

Kriterijaus lyginamasis svoris, proc./ balais

1.

Produkto inovatyvumas ir projektu diegiamų aukštųjų technologijų svarba Lietuvos Respublikos  inovacijų plėtrai

Kokia apyvartos dalis (proc.) per metus bus skiriama moksliniams tyrimams ir technologinei plėtrai (toliau – MTTP) ir (ar) inovacijoms diegti?

Ar planuojama kurti intelektinę nuosavybę ir ją patentuoti?

MTTP tyrimų ir užsakymų vykdymo Lietuvos Respublikoje mastas (Eur)?

Ar produktas arba paslauga yra inovatyvūs Europos ir platesniu nei Europos mastu (produkto arba paslaugos unikalumas)?

Diegiamų gamybos technologinių linijų inovatyvumo lygis? Ar bus diegiamos naujos technologijos?

0–3/0–50

2.

 

Poveikis klasterizacijai

Ar į su projektu susijusią tiekimo grandinę bus įtraukiami Lietuvos Respublikos tiekėjai? Jei taip, kokiam laikotarpiui ir kokiu mastu?

Kokia įmonės veiklos svarba kitų tos pačios šakos (sektoriaus) produktų ir (ar) paslaugų vystymui (sinergijai)?

Už kokią lėšų sumą bus įsigyjama Lietuvos Respublikoje pagaminta produkcija ir (ar) paslaugų produktui gaminti ar paslaugai teikti?

03/050

3.

 

 

Potencialaus investuotojo veikloje vykdomų technologinių procesų svarba Lietuvos Respublikos aukštajam mokslui

Ar į įmonės procesus bus įtraukiami Lietuvos Respublikos mokslininkai tyrėjai ir kokioms veikloms vykdyti?

Ar planuojama bendradarbiauti su Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų institucijomis ir kokiose srityse?

Kokiam Lietuvos Respublikos specialistų rengimo poreikiui gali turėti įtakos įmonės ar su projektu susijusi veikla?

Ar bus vykdomi technologinių procesų tyrimų užsakymai Lietuvos Respublikoje?

0–3/0–50

4.

 

 

Investicijų projekto įtaka ilgalaikei Lietuvos Respublikos ūkio plėtrai, konkurencingumui ir visuomenės gerovės didinimui

 

Ar įmonės veikla prisidės prie regioninių skirtumų ir jaunimo nedarbo Lietuvos Respublikoje mažinimo?

Ar bus įgyvendinami pažangūs vadybos metodai?

Ar Lietuvos Respublikoje vykdoma socialinė įmonių politika darbuotojų atžvilgiu taps pavyzdžiu?

Kokia skatinamoji projekto įtaka naujoms investicijoms į Lietuvos Respubliką?

Ar bus diegiamos ir naudojamos žaliosios technologijos (angl. cleantech)?

Koks įmonės vardo žinomumas ir prekės ženklo pozicijos pasaulyje?

Koks numatytų atlikti funkcijų sudėtingumas?

0–3/0–50

 

5.

 

Eksporto augimo potencialas

Į kurias valstybes bus vykdomas prekių ar paslaugų eksportas? (Eksporto rinkų diversifikavimo laipsnis)

Koks užimamų eksporto rinkų mastas, proc.?

Į kurias kitas naujas rinkas bus ketinama skverbtis įgyvendinant projektą Lietuvos Respublikoje?

Ar investuotojas investuoja į tokią veiklą, kurios rezultatai bus parduodami tiesiogiai klientams ir (arba) užsakovams kitose valstybėse (naudojami ne investuotojo vidinėms reikmėms)?

0–3/0–50

 

_________________