LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2020 M. LIEPOS 31 D. ĮSAKYMO NR. V-1733 „DĖL PSICHOLOGINĖS GEROVĖS IR PSICHIKOS SVEIKATOS STIPRINIMO PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. kovo 5 d. Nr. V-290

Vilnius

 

P a k e i č i u  Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. liepos 31 d. įsakymą Nr. V-1733 „Dėl Psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugų teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Pripažįstu netekusiu galios 3 punktą.

2. Pakeičiu  nurodytu įsakymu patvirtintą Psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugų teikimo tvarkos aprašą:

2.1. Pakeičiu 2.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.3. Psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugos (toliau – Paslaugos) – individualiai ar grupėms teikiamos gyventojų psichologinei gerovei ir psichikos sveikatai stiprinti skirtos paslaugos.“

2.2. Papildau 2.31 papunkčiu:

2.31. Emocinės gerovės konsultavimo paslaugos (toliau – EGK paslaugos) – žemo intensyvumo psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugos suaugusiems asmenims, kurių metu emocinius ar psichologinius sunkumus patiriantys asmenys konsultuojami specialistų, taikančių žemo intensyvumo intervencijas remiantis kognityvine elgesio terapija.

2.3. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Paslaugos gali būti teikiamos vaikams bei suaugusiesiems, išskyrus EGK paslaugas, kurios teikiamos tik suaugusiesiems (toliau kartu – Paslaugų gavėjas). Teikiant Paslaugas vaikui iki 16 metų, būtinas rašytinis vieno iš jo tėvų ar globėjo sutikimas.

2.4. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:

5. Paslaugos gali būti teikiamos ir ne Biuro patalpose. Asmens pageidavimu Aprašo 9.3–9.5 papunkčiuose ir 14, 15, 151 punktuose nurodytos Paslaugos gali būti teikiamos anonimiškai. Teikiant Paslaugas, atsižvelgiama į bazinių visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo plane išskirtas tikslines Paslaugų gavėjų grupes.

2.5. Pakeičiu 6 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

6. Aprašo 9, 14 ir 15 punktuose (išskyrus Aprašo 9.31 papunktį) nurodytas Paslaugas teikia fizinis asmuo, kuris atitinka bent vieną iš šių reikalavimų (toliau – PGS specialistas):“.

2.6. Papildau 61 punktu:

61. Aprašo 151 punkte nurodytas EGK paslaugas gali teikti fizinis asmuo, turintis aukštąjį sveikatos mokslų krypčių grupės medicinos, visuomenės sveikatos, reabilitacijos, slaugos, akušerijos studijų krypties arba socialinių mokslų krypčių grupės socialinio darbo, psichologijos studijų krypties išsilavinimą ir baigęs ne mažiau kaip 320 valandų trukmės emocinės gerovės konsultavimo pagrindų podiplominių studijų programą, paremtą kognityvine ir elgesio terapija, ir turintis tai įrodantį dokumentą (toliau – EGK specialistas).

2.7. Papildau 62 punktu:

62. Aprašo 9.31 papunktyje nurodytas paslaugas gali teikti meno terapeutas, Meno terapeuto veiklos reikalavimų aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. V-457 „Dėl Meno terapeuto veiklos reikalavimų aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka įgijęs tam tikros meno rūšies terapijos specializacijos profesinę kvalifikaciją (toliau – Meno terapeutas).“

2.8. Pakeičiu 7 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

7. PGS specialisto, EGK specialisto ir Meno terapeuto (toliau kartu – Specialistas) teisės:“.

2.9. Pakeičiu 8.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.2. nepriskirtais jo kompetencijai klausimais (dėl kurių jis nebuvo apmokytas pagal šiame Apraše nurodytas studijų ar mokymo programas) rekomenduoti Paslaugų gavėjams kreiptis į atitinkamos srities specialistą ar įstaigą;“.

2.10. Pakeičiu 9 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

9. PGS specialistas gali organizuoti ir (ar) teikti šias grupines Paslaugas (toliau – grupinės Paslaugos):“.

2.11. Papildau 9.31 papunkčiu:

9.31. meno terapijos užsiėmimai;“.

2.12. Papildau 151 punktu:

151. EGK specialistas gali teikti EGK paslaugas individualiai suaugusiems asmenims, susiduriantiems su emociniais ir psichologiniais sunkumais bei numatyta tvarka konsultacijų metu periodiškai atlikti emocinės būklės vertinimą.“

2.13. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:

17. Vienam asmeniui, atsižvelgiant į jo poreikius, gali būti teikiamos ne daugiau kaip 6 individualios konsultacijos (kai teikiamos Aprašo 151 punkte nurodytos EGK paslaugos – ne daugiau kaip 8 individualios konsultacijos). Jei 6 individualių konsultacijų (kai teikiamos Aprašo 151 punkte nurodytos EGK paslaugos – 8 individualių konsultacijų) neužtenka ir (ar) Paslaugų gavėjo psichikos sveikatos rizikos veiksniai išlieka nepakitę, Specialistas informuoja Paslaugų gavėją apie galimybę gauti asmens sveikatos priežiūros, socialines ir kitas paslaugas, atitinkančias Paslaugos gavėjo poreikius.“

2.14. Pakeičiu 18.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

18.1. kai asmuo pageidauja gauti individualias konsultacijas – Specialistas informuoja Paslaugų gavėją apie PSO (5) formos rezultatus ir rekomenduoja bei motyvuoja jį kreiptis į psichikos sveikatos centrą (toliau – PSC), pateikdamas informaciją apie PSC paslaugas, jų gavimo vietas bei tvarką. Paslaugų gavėjui atsisakius kreiptis į PSC, Specialistas sprendžia ar Paslaugų teikimas Paslaugų gavėjui būtų efektyvus ir, jei taip, gali teikti individualias konsultacijas pats;“.

2.15. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:

19. Specialistas rekomenduoja Paslaugų gavėjui, kurio indeksas didesnis nei 50 balų, kreiptis į PSC tais atvejais, jei pastebi galimų psichikos ir elgesio sutrikimų požymių, negerėjant ar blogėjant Paslaugų gavėjo būklei ar dėl kitų priežasčių identifikuoja pirminių psichikos sveikatos priežiūros paslaugų poreikį.“

2.16. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:

23. Paskutinės Paslaugos teikimo pabaigoje Biuro darbuotojas arba Specialistas pateikia Paslaugų gavėjams Psichologinės gerovės stiprinimo paslaugų gavėjo apklausos formą (Aprašo 2 priedas) (toliau – Apklausos forma). Paslaugų gavėjas, užpildęs Apklausos formą, ją pateikia Biurui, o nesant galimybės – Specialistui. Paslaugų gavėjas gali nesutikti pildyti Apklausos formos, tai pažymėdamas Apklausos formoje ir grąžindamas Apklausos formą Specialistui. Aprašo 6 priede pateikti klausimai yra neprivalomi, tačiau rekomenduojami pateikti Paslaugų gavėjui Paslaugos teikimo pabaigoje.“

2.17. Pakeičiu 26.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

26.4. Apraše nustatytais terminais ir apimtimi Higienos institutui teikia Psichologinės gerovės stiprinimo paslaugų teikimo ataskaitą (-as).“

2.18. Papildau 27 punktu:

27. Rekomenduojama Biurui organizuoti Specialistams supervizijas, siekiant ugdyti jų profesines kompetencijas bei suteikti emocinę paramą ir pagalbą.

2.19. Buvusius 27 ir 28 punktus laikau atitinkamai 28 ir 29 punktais.

2.20. Pakeičiu 1 priedo 4 punktą ir jį išdėstau taip:

4. Jūs kreipėtės dėl psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugų (galimi keli atsakymo variantai):

dėl patiriamo streso:

tarpasmeniniai konfliktai

darbo praradimas ar finansinės problemos

netektys

vienišumas

smurtas

liga

patyčios, mobingas

valgymo įpročiai

kita (nurodyti priežastį):____________________________________

dėl kitų priežasčių:

savišvieta

kita (nurodyti priežastį):__________________“.

2.21. Pakeičiu 1 priedo 5 punktą ir jį išdėstau taip:

5. Visuomenės sveikatos biure norite gauti šias paslaugas:

individualias psichologo konsultacijas;

individualias emocinės gerovės konsultacijas;

asmeninių įgūdžių tobulinimo užsiėmimus psichologiniam atsparumui ugdyti;

psichikos sveikatos raštingumo didinimo edukacinius užsiėmimus;

meno terapijos užsiėmimus;

emocinės paramos teikimo užsiėmimus;

kitus psichologinę gerovę ir (ar) psichikos sveikatą stiprinančius praktinius užsiėmimus (įrašyti temą).“

2.22. Pakeičiu 2 priedo 4 punktą ir jį išdėstau taip:

4. Visuomenės sveikatos biure gavote šias paslaugas:

individualias psichologo konsultacijas;

individualias emocinės gerovės konsultacijas;

asmeninių įgūdžių tobulinimo užsiėmimus psichologiniam atsparumui ugdyti;

psichikos sveikatos raštingumo didinimo edukacinius užsiėmimus;

meno terapijos užsiėmimus;

emocinės paramos teikimo užsiėmimus;

kitus psichologinę gerovę ir (ar) psichikos sveikatą stiprinančius praktinius užsiėmimus (įrašyti temą).“

2.23. Pripažįstu netekusiu galios 2 priedo 6 punktą.

2.24. Pakeičiu 3 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2.25. Papildau 6 priedu (pridedama).

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                   Arūnas Dulkys

 

Psichologinės gerovės ir psichikos

sveikatos stiprinimo paslaugų teikimo

tvarkos aprašo

6 priedas

 

 

Įvertinkite pateiktus teiginius apie Jums teiktas paslaugas, pasirinkdami geriausiai Jūsų nuomonę atspindintį atsakymo variantą skalėje nuo „visiškai sutinku“ iki „visiškai nesutinku“.

 

 

Teiginiai

Visiškai sutinku (5)

Sutinku (4)

Nei sutinku, nei nesutinku (3)

Nesutinku (2)

Visiškai nesutinku (1)

Apie tai paslaugų teikimo metu nebuvo kalbama  (mokoma)

(0)

1. Išmokau geriau atpažinti ir tinkamai išreikšti savo emocijas

 

2. Išmokau geriau atpažinti ir tinkamai reaguoti į kitų žmonių emocijas

 

3. Išmokau ir praktiškai taikau veiksmingus būdus, kaip suvaldyti stresą

 

4. Sužinojau apie naujus psichologinės pagalbos sau ir artimiesiems būdus

 

5. Žinau, kur galiu kreiptis specialistų pagalbos, jei pablogėtų mano arba mano artimųjų psichikos sveikata

 

6. Lengviau sprendžiu konfliktines situacijas

 

7. Užsiėmimų metu įgytas žinias ir įgūdžius taikau kasdieniame gyvenime

 

 

__________________