LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL SUAUGUSIŲJŲ PSICHOTERAPIJOS DIENOS STACIONARO PASLAUGŲ TEIKIMO IR JŲ IŠLAIDŲ APMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2022 m. kovo 21 d. Nr. V-570
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 9 straipsnio 6 dalimi ir 25 straipsnio 1 dalimi bei Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 9 straipsnio 1 dalies 3 punktu:
1. T v i r t i n u Suaugusiųjų psichoterapijos dienos stacionaro paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos
apsaugos ministro
2022 m. kovo 21 d.
įsakymu Nr. V-570
SUAUGUSIŲJŲ PSICHOTERAPIJOS DIENOS STACIONARO PASLAUGŲ TEIKIMO IR JŲ IŠLAIDŲ APMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Suaugusiųjų psichoterapijos dienos stacionaro paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato reikalavimus asmens sveikatos priežiūros specialistams ir asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (toliau – ASPĮ), teikiančioms psichoterapijos dienos stacionaro paslaugas, taip pat psichoterapijos dienos stacionaro paslaugų teikimo tvarką ir šių paslaugų išlaidų apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšomis tvarką.
2. Psichoterapijos dienos stacionaro paslaugos tikslas – teikti pacientams specializuotas kompleksines psichoterapinio ir psichiatrinio gydymo paslaugas, remiantis biopsichosocialinio modelio pusiausvyros principu ir taikant visuotinai pripažintas ir įrodymais grįstas psichoterapines technikas bei metodus, siekiant pagerinti psichikos ir elgesio sutrikimų gydymo efektyvumą ir kokybę.
3. Apraše vartojamos sąvokos:
3.1. Psichoterapijos dienos stacionaro paslauga – ne trumpesnė kaip 6 valandų per dieną planinė psichoterapijos ir psichiatrijos paslauga suaugusiesiems, teikiama asmens sveikatos priežiūros įstaigoje.
3.2. Kitos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. lapkričio 13 d. įsakyme Nr. V-1292 „Dėl Psichoterapijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Įsakymas Nr. V-1292) ir kituose teisės aktuose, reguliuojančiuose asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą.
II SKYRIUS
REIKALAVIMAI ASPĮ IR ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SPECIALISTAMS
5. Psichoterapijos dienos stacionaro paslaugos teikiamos ASPĮ, turinčioje licenciją teikti suaugusiųjų psichoterapijos dienos stacionaro asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Psichoterapijos dienos stacionaro paslaugos teikiamos ASPĮ specializuotame psichoterapijos dienos stacionaro skyriuje (poskyryje).
6. Psichoterapijos dienos stacionaro paslaugą teikia psichikos sveikatos priežiūros specialistų komanda (toliau – specialistų komanda), kuriai vadovauja gydytojas psichiatras, Įsakymo Nr. V-1292 nustatyta tvarka įgijęs teisę taikyti psichoterapijos metodą (toliau – gydytojas psichiatras-psichoterapeutas) – specialistų komandos koordinatorius (toliau – vadovas). Specialistų komandoje be vadovo turi būti dar ne mažiau kaip vienas gydytojas psichiatras, ne mažiau kaip du asmens sveikatos priežiūros specialistai, Įsakymo Nr. V-1292 nustatyta tvarka įgiję teisę taikyti psichoterapijos metodą (bent vienas iš jų turintis medicinos psichologo licenciją) ir vienas psichikos sveikatos slaugytojas. Į specialistų komandą prireikus gali būti įtraukiami: socialinis darbuotojas, užimtumo specialistas, kineziterapeutas, ergoterapeutas, meno terapeutas (-ai) ar kiti specialistai. Viena specialistų komanda skirta ne daugiau kaip 24 pacientų priežiūrai.
7. Patalpose, kuriose teikiamos psichoterapijos dienos stacionaro paslaugos, turi būti:
III SKYRIUS
PSICHOTERAPIJOS DIENOS STACIONARO PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKA
8. Pacientą dėl psichoterapijos dienos stacionaro paslaugų į ASPĮ, teikiančią psichoterapijos dienos stacionaro paslaugas, gali siųsti gydytojas psichiatras arba bet kurios profesinės kvalifikacijos gydytojas, Įsakymo Nr. V-1292 nustatyta tvarka įgijęs teisę taikyti psichoterapijos metodą.
9. Dėl psichoterapijos dienos stacionaro paslaugų siunčiama esant psichikos ir elgesio sutrikimui, nurodytam Aprašo priede ir esant šioms sąlygoms:
9.1. psichikos būsena negerėja arba blogėja, kai ambulatorinis gydymas neefektyvus (dėl medikamentų neveiksmingumo, dėl medikamentų netoleravimo), arba pacientas pageidauja gydytis nemedikamentiniais gydymo metodais (kaip pirmaeiliais gydymo metodais), bet ambulatorinė psichoterapija nepakankamai veiksminga dėl nepakankamo jos intensyvumo, arba reikalingas tęstinis kompleksinis psichiatrinis-psichoterapinis gydymas po gydymo psichiatrijos stacionare;
10. Psichoterapijos dienos stacionaro paslaugos kontraindikacijos:
10.2. esant šioms sveikatos būklėms:
11. Pirmą dieną ASPĮ, teikiančioje psichoterapijos dienos stacionaro paslaugas, gydytojas patikslina paslaugos teikimo indikacijas ir kontraindikacijas, sudaromas tyrimų ir gydymo planas. Nustačius kontraindikacijas, nurodytas Aprašo 10 punkte, psichoterapijos dienos stacionaro paslaugų teikimas nutraukiamas. Nutraukus psichoterapijos dienos stacionaro paslaugų teikimą informuojama siunčiančioji ASPĮ bei pateikiamos rekomendacijos tolimesniam gydymui.
12. Sprendimą dėl psichoterapijos dienos stacionaro paslaugos teikimo pacientui priima gydytojas psichiatras arba gydytojas psichoterapeutas, teikiantis šias paslaugas.
13. Pacientai į ASPĮ, teikiančią psichoterapijos dienos stacionaro paslaugas, ateina ne rečiau kaip 2 kartus per savaitę, priklausomai nuo paciento sveikatos būklės, ligos simptomų sunkumo ir reikalingų gydymo priemonių, ir jame praleidžia ne mažiau kaip 6 valandas per dieną. Psichoterapijos dienos stacionaro paslaugos teikimo kursas yra ne daugiau 30 dienų. Paslaugos teikimo kursas gali būti teikiamas ne daugiau kaip 2 kartus per kalendorinius metus (t. y. ne daugiau kaip 60 dienų per kalendorinius metus).
14. Kiekvienam pacientui kiekvieno apsilankymo metu suteikiamos Aprašo priede nurodytos procedūros, tyrimai ir veiksmai.
15. Gydytojas psichoterapeutas ir (ar) asmens sveikatos priežiūros specialistas, Įsakymo Nr. V-1292 nustatyta tvarka įgijęs teisę taikyti psichoterapijos metodą, taiko individualios, šeimos ar poros psichoterapijos ar grupinės psichoterapijos seansus bei, nesant meno terapeuto, teikia palaikomąsias terapines intervencijas. Medicinos psichologas pagal poreikį atlieka psichologinį įvertinimą, psichologines intervencijas, vykdo psichologinį švietimą. Gydytojas psichiatras-psichoterapeutas vykdo individualią ir (ar) grupinę psichoterapiją, šeimos konsultavimą, atlieka psichoterapinį konsultavimą, prireikus skiria medikamentinį gydymą bei kitų specialistų konsultacijas. Gydytojas psichiatras ar gydytojas psichoterapeutas psichikos būklę įvertina ne rečiau kaip 2 kartus per savaitę. Psichikos sveikatos slaugytojas užtikrina psichikos sveikatos slaugą, su pacientu palaiko aktyvų kontaktą, stebi paciento būklę ir jo poreikius, tai aptaria su gydančiu gydytoju ir kitais specialistų komandos nariais, koordinuoja kitų specialistų konsultacijas bei stebi paslaugos teikimo eigą.
16. Grupinės psichoterapijos seansus veda ne mažiau kaip 2 asmens sveikatos priežiūros specialistai, įsakymo Nr. V-1292 nustatyta tvarka įgijęs teisę taikyti psichoterapijos metodą.
17. Ne rečiau kaip 2 kartus per savaitę vyksta specialistų komandos susirinkimai, kurių metu aptariama ir vertinama gydomų pacientų klinikinė būklė, gydymo rezultatai ir numatoma tolesnė gydymo taktika.
18. Teikiant psichoterapijos dienos stacionaro paslaugas, pacientui neprieštaraujant, į paciento gydymo procesą ir savipagalbos grupių organizavimą pagal galimybes aktyviai įtraukiami paciento artimieji ir (ar) atstovas.
19. Specialistų komanda aktyviai bendradarbiauja su psichikos sveikatos centrų specialistais ir kitomis ASPĮ, šeimos gydytojais, kitomis sveikatos priežiūros įstaigomis bei institucijomis ir organizacijomis, teikiančiomis pagalbą žmonėms, turintiems psichikos sutrikimų, siekdama organizuoti ir taikyti intensyvias ir efektyvias prevencijos, gydymo ir psichosocialinės reabilitacijos priemones.
20. Teikiant psichoterapijos dienos stacionaro paslaugas pildoma Dienos stacionaro ligonio kortelė 003-2/a arba Gydymo stacionare ligos istorija 003/a, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 515 „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų veiklos apskaitos ir atskaitomybės tvarkos“, ir forma 025/a-LK „Asmens ambulatorinio gydymo statistinė kortelė“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1998 m. lapkričio 26 d. įsakymu Nr. 687 „Dėl medicininės apskaitos dokumentų formų tvirtinimo“.
IV SKYRIUS
APMOKĖJIMO TVARKA
21. Psichoterapijos dienos stacionaro paslaugų, atitinkančių Apraše nustatytus reikalavimus, išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis Aprašo priede nurodyta bazine kaina.
22. PSDF biudžeto lėšomis vienam pacientui vieno gydymo epizodo metu gali būti apmokama ne daugiau kaip 30 dienų psichoterapijos dienos stacionaro paslaugų. Per kalendorinius metus pakartotinai psichoterapijos dienos stacionaro paslaugos (ne daugiau kaip 30 dienų) gali būti teikiamos ir už jas apmokama PSDF biudžeto lėšomis dar vieną kartą, jeigu paciento būklė atitinka Aprašo 9 punkte nustatytas sąlygas ir nėra Aprašo 10 punkte nustatytų kontraindikacijų (per kalendorinius metus vienam pacientui apmokama ne daugiau kaip 60 dienų).
23. Į psichoterapijos dienos stacionaro paslaugos bazinę kainą neįskaičiuotos paslaugos teikimo metu naudojamų vaistinių preparatų, kurių įsigijimo išlaidos kompensuojamos PSDF biudžeto lėšomis, skirtomis centralizuotai apmokamiems vaistiniams preparatams ir medicinos pagalbos priemonėms įsigyti, vaistinių preparatų, įrašytų į Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą (A sąrašą) ar Kompensuojamųjų vaistų sąrašą (B sąrašą), patvirtintus Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. 49 „Dėl kompensuojamųjų vaistų sąrašų patvirtinimo“, sąnaudos.
Suaugusiųjų psichoterapijos dienos stacionaro
paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo
tvarkos aprašo
priedas
PSICHIKOS IE ELGESIO SUTRIKIMŲ GYDYMUI TAIKOMŲ PROCEDŪRŲ, TYRIMŲ IR VEIKSMŲ REIKALAVIMŲ SĄRAŠAS IR JŲ BAZINĖS KAINOS
Eil. Nr. |
Psichikos ir elgesio sutrikimas pagal TLK-10-AM* kodas |
Privalomos procedūros, tyrimai ir veiksmai |
Papildomos galimos procedūros |
Reikalingi specialistai |
Paslaugos bazinė kaina (balais) |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
|
F32.1; F32.2; F33.1; F33.2; F50 (jei geba adekvačiai maitintis ir palaikyti svorį) F60–62.
|
1. Ne trumpesni kaip 2 valandų per dieną psichoterapiniai metodai (individuali psichoterapija ir (arba) grupinė psichoterapija ir (arba) šeimos ar grupės psichoterapija) ir (arba) psichoterapinis konsultavimas. 2. Ne trumpesnės kaip 3 valandų per dieną kitos palaikomosios terapinės intervencijos (meno terapija ir (arba) relaksaciniai užsiėmimai ir (arba) filmų terapija ir (arba) biblioterapija ir kt. užsiėmimai); jų apimtyje ne rečiau kaip kartą per savaitę 1 valandos trukmės psichoedukacija. 3. Ne rečiau kaip 2 kartus per savaitę paciento būklės stebėsenos ir gydymo plano vertinimas bei aptarimas. |
1. Psichofarmakoterapija pagal klinikinį poreikį. 2. Psichologinis įvertinimas. 3. Socialinio darbuotojo konsultacija. 4. Šeimos konsultavimas. 5. Savipagalbos grupių veiklos koordinavimas.
|
Psichoterapijos dienos stacionaro paslaugą teikia psichikos sveikatos priežiūros specialistų komanda, kuriai vadovauja gydytojas psichiatras psichoterapeutas – specialistų komandos koordinatorius (toliau – vadovas). Komandoje be vadovo turi būti dar ne mažiau kaip vienas etatas gydytojo psichiatro, ne mažiau kaip du etatai asmens sveikatos priežiūros specialistų, teisės aktų nustatyta tvarka įgijusių teisę taikyti psichoterapijos metodą (bent vienas iš jų turintis medicinos psichologo licenciją), vienas bendrosios praktikos ar psichikos sveikatos slaugytojo etatas. Į komandą prireikus gali būti įtraukiami: socialinis darbuotojas, meno terapeutas; užimtumo specialistas, kineziterapeutas, ergoterapeutas ar kiti specialistai.
|
44,93 balo |
TLK-10-AM*– Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtasis pataisytas ir papildytas leidimas „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM), patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. vasario 23 d. įsakymu Nr. V‑164 „Dėl Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtojo pataisyto ir papildyto leidimo „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM) įdiegimo“.