PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PAKRUOJO KRAŠTO GARBĖS PILIEČIO VARDO SUTEIKIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2024 m. kovo 21 d. Nr. T-56

Pakruojis

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 15 straipsnio 2 dalies 37 punktu, Pakruojo rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Pakruojo krašto garbės piliečio vardo suteikimo nuostatus (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Pakruojo rajono savivaldybės tarybos 2019 m. lapkričio 27 d. sprendimą Nr. T-287 „Dėl Pakruojo krašto garbės piliečio vardo suteikimo nuostatų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                        Saulius Margis

 

 

PATVIRTINTA

Pakruojo rajono savivaldybės tarybos

2024 m. kovo 21 d. sprendimu Nr. T-56

 

PAKRUOJO KRAŠTO GARBĖS PILIEČIO VARDO SUTEIKIMO NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Pakruojo krašto garbės piliečio vardo suteikimo nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja Pakruojo krašto garbės piliečio (toliau – Garbės pilietis) vardo suteikimo sąlygas ir tvarką, Garbės piliečio vardo suteikimo komisijos (toliu – Komisija) sudarymo ir jos darbo organizavimo tvarką, Garbės piliečio teises, Garbės piliečio vardo praradimo pagrindus ir tvarką.

2.  Garbės piliečio vardas – ypatingas apdovanojimas, kuris gali būti skiriamas Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių piliečiams, garsinantiems Pakruojo kraštą Lietuvoje ir už jos ribų. Garbės piliečio vardas suteikiamas:

2.1. už reikšmingus pasiekimus ir (ar) laimėjimus profesinėje, mokslo, sporto, meno, kultūros ar kitose srityse;

2.2. už svarų indėlį kuriant Pakruojo krašto gyventojų kultūrinę, ekonominę, socialinę ir dvasinę gerovę;

2.3.   už didvyriškus ir kilnius poelgius;

2.4. už aktyvią veiklą inicijuojant ir (ar) įgyvendinant svarbius projektus ir (ar) iniciatyvas, padariusius didelį poveikį visuomenei.

3.    Garbės piliečio vardas gali būti suteikiamas asmeniui ir po jo mirties. Po mirties Garbės piliečio regalijos įteikiamos mirusiojo šeimai (artimiesiems).

 

II SKYRIUS

GARBĖS PILIEČIO VARDO SUTEIKIMO SĄLYGOS IR TVARKA

 

4.    Siūlymus dėl Garbės piliečio vardo suteikimo gali teikti Pakruojo rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) tarybos nariai, nevyriausybinės organizacijos, vietos bendruomenės, juridiniai asmenys. Už siūlomo asmens duomenų tikrumą atsako juos teikiantieji.

5.    Siūlymai dėl Garbės piliečio vardo suteikimo pateikiami raštu Savivaldybės administracijai (toliau – administracija) ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo kvietimo teikti kandidatus viešo paskelbimo vietinėje spaudoje ir Savivaldybės interneto svetainėje.

6Siūlant kandidatą Garbės piliečio vardui suteikti pateikiami šie dokumentai:

6.1. teikėjo prašymas (laisva forma);

6.2. siūlomo kandidato gyvenimo aprašymas;

6.3. siūlomo kandidato darbų ir nuopelnų, sąsajų su Pakruojo kraštu aprašymas, turimi apdovanojimai ir įvertinimai;

6.4. kandidato sutikimas būti siūlomam Garbės piliečio vardui suteikti;

6.5. rekomendacija (-os).

7.    Komisija, išnagrinėjusi pateiktus siūlymus, apibendrina ir priima sprendimą teikti / neteikti Savivaldybės tarybai kandidatūrą dėl Garbės piliečio vardo suteikimo.

 

III SKYRIUS

GARBĖS PILIEČIO VARDO SUTEIKIMO KOMISIJOS SUDARYMO

TVARKA, FUNKCIJOS, DARBO ORGANIZAVIMAS

 

8.    Komisija Savivaldybės tarybos sprendimu sudaroma jos įgaliojimų laikotarpiui iš 7–9 narių

9.    Komisijos narius turi teisę siūlyti Savivaldybės meras, administracijos direktorius, Savivaldybės tarybos frakcijos, visuomeninės komisijos ir tarybos, nevyriausybinės organizacijos. Komisijoje negali būti daugiau kaip vienas asmuo, atstovaujantis tai pačiai institucijai. Komisijos sudėtis gali būti keičiama Savivaldybės tarybos sprendimu. Komisijos pirmininkas skiriamas savivaldybės tarybos sprendimu.

10Komisijai vadovauja Komisijos pirmininkas. Nesant pirmininko, Komisijai vadovauja Komisijos pirmininko paskirtas arba Komisijos posėdžio metu išrinktas kitas Komisijos narys.

11Komisijos siūlymai dėl Garbės piliečio vardo suteikimo nagrinėjami posėdžiuose, gavus bent vieną pasiūlymą asmeniui suteikti Garbės piliečio vardą. Posėdį kviečia Komisijos pirmininkas arba jo įgaliotas Komisijos narys. Komisijos posėdis protokoluojamas. Komisijos posėdžio protokolą pasirašo Komisijos (posėdžio) pirmininkas ir sekretorius.

12 Komisijos posėdis laikomas teisėtu, jei jame dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 visų Komisijos narių. Balsavimo dėl Garbės piliečio vardo suteikimo būdą Komisija pasirenka pati.

13Komisija atsižvelgia tik į raštu pateiktas bei pasirašytas rekomendacijas ir atsiliepimus apie kandidatus Garbės piliečio vardui suteikti. Anonimiškų rekomendacijų ir atsiliepimų Komisija nesvarsto.

14Komisija Savivaldybės tarybai teikia tik tokį kandidatą Garbės piliečio vardui suteikti, už kurį balsavo ne mažiau kaip 2/3 visų Komisijos narių, dalyvaujančių posėdyje.

15Jei nė vienas kandidatų negavo Nuostatų 14 punkte nustatyto balsų skaičiaus, Komisija priima sprendimą atsisakyti teikti pasiūlymą svarstyti Savivaldybės tarybai dėl Garbės piliečio vardo suteikimo. Visi Komisijos sprendimai įforminami protokolu.

16Komisijos sprendimas neteikti pasiūlymo svarstyti Savivaldybės tarybai yra galutinis.

17Komisijos sekretoriumi skiriamas Savivaldybės tarybos sekretorius. Jo nesant, posėdžiui sekretoriauja savivaldybės administracijos Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus specialistas. Sekretorius nėra Komisijos narys ir balsavimo teisės neturi.

18.  Komisijos sekretorius:

18.1.  techniškai aptarnauja Komisiją, organizuoja ir protokoluoja Komisijos posėdžius, rengia posėdžių darbotvarkę;

18.2.  ne vėliau kaip prieš 5  kalendorines dienas iki Komisijos posėdžio pradžios Komisijos nariams pateikia medžiagą, taip pat elektroniniu paštu informuoja apie posėdžio datą, laiką ir vietą;

18.3.  Komisijai pritarus dėl Garbės piliečio vardo suteikimo, Savivaldybės merui per Dokumentų valdymo sistemą pateikia pasirašytą Komisijos protokolą;

18.4.  Komisijai priėmus sprendimą atsisakyti teikti pasiūlymą svarstyti Savivaldybės tarybai dėl Garbės piliečio vardo suteikimo, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas teikėjui išsiunčia protokolo nuorašą;

18.5.  vykdo kitus Komisijos pirmininko pavedimus.

 

IV SKYRIUS

GARBĖS PILIEČIO VARDO SUTEIKIMO TVARKA, APDOVANOJIMAS

 

19.  Garbės piliečio vardas suteikiamas Savivaldybės tarybos sprendimu.

20.  Savivaldybės tarybai nepriėmus sprendimo dėl Garbės piliečio vardo suteikimo siūlomam asmeniui, Komisija pakartotinai dėl šio asmens siūlymą gali teikti ne anksčiau kaip po dviejų metų.             

21.  Garbės piliečio regalijas specialų Pakruojo krašto garbės piliečio ženklą ir ženkliuką, kuriame pavaizduotas rajono herbas ir išgraviruotas užrašas „Pakruojo krašto garbės pilietis“ (Nuostatų 2 priedas), bei pažymėjimą, kurį pasirašo Savivaldybės meras (Nuostatų 1 priedas), iškilmingoje aplinkoje minint vieną iš valstybinių švenčių arba tradicinės Pakruojo šventės metu įteikia Savivaldybės meras arba kitas mero įgaliotas asmuo. Ypatingais atvejais Komisijos sprendimu apdovanojimas gali būti įteiktas kitoje vietoje ir kitu laiku.

22.  Apie Garbės piliečio vardo suteikimą informuojama visuomenė. Informacija apie Garbės pilietį ir  Garbės piliečio nuotrauka skelbiama Savivaldybės tinklalapyje www.pakruojis.lt.

 

V SKYRIUS

GARBĖS PILIEČIO TEISĖS

 

23Garbės pilietis turi teisę:

23.1.  dalyvauti Savivaldybės tarybos posėdžiuose, teikti pasiūlymus;

23.2.  nemokamai lankytis visuose Savivaldybės teritorijoje vykstančiuose renginiuose, kuriuos organizuoja Savivaldybės institucijos;

23.3.  naudoti Pakruojo krašto garbės piliečio vardo ženklą savo asmeniniuose antspauduose, vizitinėse kortelėse ir privačiuose blankuose.

24.  Savivaldybės taryba, priimdama sprendimą dėl Garbės piliečio vardo suteikimo, gali suteikti ir kitų teisių.

VI SKYRIUS

GARBĖS PILIEČIO VARDO PRARADIMO PAGRINDAI IR TVARKA

25. Asmuo praranda Garbės piliečio vardą, kai:

25.1. įstatymų nustatyta tvarka įsiteisėjusiu nuosprendžiu yra pripažįstamas padaręs tyčinį nusikaltimą ar baudžiamąjį nusižengimą;

25.2. Savivaldybės taryba 2/3 visų narių balsų dauguma priima sprendimą, jog tam tikras jo poelgis yra nesuderinamas su Garbės piliečio vardu arba jį žemina.

26.  Apie Garbės piliečio statuso netekimą informuojama visuomenė.

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

27.  Garbės piliečio nuotrauka eksponuojama Savivaldybėje specialiai tam įrengtoje vietoje.

28.  Lėšos išlaidoms, susijusioms su Garbės piliečio vardo suteikimu ir apdovanojimu, skiriamos iš savivaldybės biudžeto.

29.  Komisijos sudėtis ir Nuostatai keičiami ar pripažįstami netekusiais galios Savivaldybės tarybos sprendimu.

_________________________

 

Pakruojo krašto garbės piliečio vardo

suteikimo nuostatų

1 priedas

 

 

PAKRUOJO KRAŠTO GARBĖS PILIEČIO

PAŽYMĖJIMAS

 

 

A5 formato „Pakruojo krašto garbės piliečio vardo suteikimo pažymėjimas“ įdėtas odiniame specialiai pagamintame aplanke, kurio viršelyje įspaustas Savivaldybės herbas, įteikiamas kartu su ženklu apdovanojimo dieną. Vidiniame lape pateikiama tokia informacija:

 

 

(Herbas)

PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖ

 

PAKRUOJO KRAŠTO

GARBĖS PILIEČIO VARDO SUTEIKIMO

PAŽYMĖJIMAS

 

VARDENIUI PAVARDENIUI
(kam)

_____________________
(data)

Pakruojo rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. ________

už ___________________________________________________

 

SUTEIKTAS PAKRUOJO KRAŠTO GARBĖS PILIEČIO VARDAS

 

 

 

Savivaldybės meras                                    _________________________
                   A.V.                                                                (parašas)

 

Pakruojo krašto garbės piliečio vardo

suteikimo nuostatų

2 priedas