LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
Dėl NACIONALINIŲ, VALSTYBINIŲ IR SAVIVALDYBIŲ TEATRŲ IR KONCERTINIŲ įstaigų kūrybinių darbuotojų atestavimo tvarkos aprašo patvirtinimo
2017 m. rugsėjo 29 d. Nr. ĮV-964
Vilnius
1. T v i r t i n u Nacionalinių, valstybinių ir savivaldybių teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybinių darbuotojų atestavimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. N u s t a t a u, kad kūrybiniai darbuotojai atestuojami ne vėliau kaip po penkerių metų nuo paskutiniojo atestavimo, vykdyto profesionaliojo scenos meno įstaigoje. Kūrybinio darbuotojo neeilinis atestavimas gali būti rengiamas ne anksčiau kaip po 6 mėnesių nuo šio kūrybinio darbuotojo paskutiniojo atestavimo.
3. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2005 m. birželio 23 d. įsakymą Nr. ĮV-266 „Dėl nacionalinių, valstybės ir savivaldybių teatrų bei koncertinių įstaigų kūrybinių darbuotojų, dirbančių pagal neterminuotas darbo sutartis, atestavimo nuostatų patvirtinimo“.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos kultūros ministro
2017 m. rugsėjo 29 d. įsakymu Nr. ĮV-964
NACIONALINIŲ, VALSTYBINIŲ IR SAVIVALDYBIŲ TEATRŲ IR KONCERTINIŲ ĮSTAIGŲ KŪRYBINIŲ DARBUOTOJŲ ATESTAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Nacionalinių, valstybinių ir savivaldybių teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybinių darbuotojų atestavimo tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) reglamentuoja nacionalinių, valstybinių ir savivaldybių teatrų ir koncertinių įstaigų (toliau – įstaiga) kūrybinių darbuotojų, kurie įstaigoje dirba pagal darbo sutartis ir kurių pareigybės vadovaujantis Lietuvos Respublikos kultūros ministro įsakymu yra priskirtos profesionaliojo scenos meno įstaigų kūrybinių darbuotojų pareigybėms (toliau – kūrybiniai darbuotojai), atestavimo tikslus, tvarką, etapus, neeilinį atestavimą, apeliacijos tvarką ir teisinius atestavimo padarinius.
II SKYRIUS
ATESTAVIMO TIKSLAS IR TVARKA
2. Kūrybinių darbuotojų atestavimo (toliau – atestavimas) tikslas yra individualiai įvertinti kūrybinių darbuotojų:
3. Atestavimo rezultatai nustato kūrybinio darbuotojo darbo apmokėjimą proporcingą jo profesiniam meistriškumui, skatina kūrybinį darbuotoją tobulinti profesinį meistriškumą, įsivertinti, įvertinti ir palyginti jo ir kitų kūrybinių darbuotojų kūrybinės veiklos rezultatus.
4. Atestavimas vykdomas vadovaujantis konstruktyvumo ir pozityvumo, atvirumo ir skaidrumo, objektyvumo, etiškumo ir nediskriminavimo principais.
6. Atestavimo tvarka:
6.1. parengiamajame etape tvarkos aprašo 10 punkte nustatyta tvarka atlikėjus (aktorius, dainininkus, muzikantus, akompaniatorius, šokėjus, koncertmeisterius, kitus kūrybinius darbuotojus, kurie vaidina dainuoja, skaito, deklamuoja, kitaip atlieka literatūros, meno, folkloro ar cirko kūrinius) vertina įstaigos vadovo sudaryta 3–7 ekspertų grupė (sudaroma atestuojamųjų kūrybinių darbuotojų grupėms pagal atitinkamus žanrus, sritis ar padalinius) (toliau – ekspertų grupė), vadovaujama atestuojamojo tiesioginio vadovo (toliau – tiesioginis vadovas), arba atskirų pareigybių kūrybinius darbuotojus (meno vadovą, dirigentą, režisierių, baletmeisterį, choreografą, asistentą, aranžuotoją, dailininką, dailininką dekoratorių, kostiumų, grimo, perukų, šviesos, garso režisierių, repetitorių, spektaklio vadovą) – tiesioginis vadovas;
7. Kūrybinio darbuotojo veikla gali būti vertinama:
8. Ne vėliau kaip prieš mėnesį iki atestavimo pradžios, jeigu įstaigos kolektyvinėje darbo sutartyje nenustatyta kitaip, įstaigos vadovas nustato kūrybinių darbuotojų atestavimo datą (datas), patvirtina atestuojamųjų kūrybinių darbuotojų, ekspertų grupės narių ir tiesioginių vadovų sąrašus, atestavimo dokumentų pateikimo terminą ir tvarką, meninei perklausai ar peržiūrai siūlomų kūrinių sąrašą, pateikia Kūrybinio darbuotojo atestavimo lapą (tvarkos aprašo 1 priedas) ir Kūrybinio darbuotojo vertinimo formas (tvarkos aprašo 2–19 priedai) (toliau kartu – Atestavimo dokumentai).
III SKYRIUS
PIRMASIS ATESTAVIMO ETAPAS
10. Tiesioginio vadovo vertinimo pagrindimas ir balai įrašomi Kūrybinio darbuotojo vertinimo formoje (tvarkos aprašo 2–19 priedai), išvada ir vienas iš siūlymų, nurodytų tvarkos aprašo 7 punkte, įrašomi Kūrybinio darbuotojo atestavimo lape (tvarkos aprašo 1 priedas).
IV SKYRIUS
ANTRASIS ATESTAVIMO ETAPAS
12. Atestavimo komisijos nariais gali būti įstaigos darbuotojai, profesionaliojo scenos meno specialistai – žymūs menininkai bei profesionaliojo scenos meno vertintojai, meno srities aukštųjų mokyklų pedagogai. Atestavimo komisijos pirmininku negali būti įstaigos vadovas. Atestavimo komisija turi teisę į posėdį kviesti pirmojo atestavimo etapo ekspertų grupės narius ir tiesioginį vadovą.
13. Atestavimo komisija, ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki Atestavimo komisijos posėdžio gavusi Atestavimo dokumentus, susipažįsta su juose pateikta informacija.
14. Atestavimo komisija kūrybinio darbuotojo gebėjimą atlikti pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas, metinių užduočių rezultatus, dalykines ir asmenines savybes įvertina pokalbio ir (ar) meninės perklausos ar peržiūros metu.
15. Atestavimo komisija, atsižvelgdama į tiesioginio vadovo Kūrybinio darbuotojo atestavimo lape įrašytą vertinimo išvadą ir siūlymą bei Kūrybinio darbuotojo vertinimo formoje įrašytus balus ir pagrindimą, įrašiusi savo vertinimus, siūlo vieną iš sprendimų, nurodytų tvarkos aprašo 16, 17 ar 18 punktuose.
16. Jeigu Atestavimo komisija kūrybinį darbuotoją įvertina labai gerai, įstaigos vadovui siūloma:
16.1. perkelti kūrybinį darbuotoją, dirbantį orkestre, chore, balete, šokio grupėje, į atitinkamai aukštesnes pareigas;
16.2. nustatyti kūrybiniam darbuotojui aukštesnį pareiginės algos pastoviosios dalies dydį ar padidinti pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientą;
17. Jeigu Atestavimo komisija kūrybinį darbuotoją įvertina nepatenkinamai, įstaigos vadovui siūloma:
17.1. perkelti kūrybinį darbuotoją, dirbantį orkestre, chore, balete, šokio grupėje, į atitinkamai žemesnes pareigas;
17.2. nustatyti mažesnį pareiginės algos pastoviosios dalies dydį ar mažesnį pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientą, jei koeficientas buvo padidintas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo 7 straipsnio 7 dalies nuostata;
17.3. suderinus su kūrybiniu darbuotoju, nustatyti laikotarpį, per kurį jis patobulins profesinį meistriškumą ir rengti kūrybinio darbuotojo neeilinį atestavimą;
18. Jeigu Atestavimo komisija kūrybinį darbuotoją įvertina gerai, įstaigos vadovui siūloma palikti kūrybinį darbuotoją einamosiose pareigose ir nekeisti kūrybiniam darbuotojui nustatytų darbo sutarties sąlygų.
19. Atestavimo komisijos siūlymas, nurodytas tvarkos aprašo 16 punkte, 17.1 ir 17.2 papunkčiuose, yra pagrindas įstaigos vadovui priimti sprendimą, keičiantį kūrybinio darbuotojo darbo sutarties sąlygas. Atestavimo komisijos siūlymas, nurodytas tvarkos aprašo 17.4 papunktyje, yra pagrindas įstaigos vadovui su kūrybiniu darbuotoju nutraukti darbo sutartį Lietuvos Respublikos darbo kodekse nustatytais pagrindais.
20. Atestuojamas kūrybinis darbuotojas su Atestavimo komisijos siūlymu supažindinamas pasirašytinai. Kūrybiniam darbuotojui atsisakius pasirašyti, kad su šia išvada susipažino, tai pažymima atskirame rašte..
21. Jei dėl ligos ar kitų svarbių priežasčių atestuojamasis kūrybinis darbuotojas negali dalyvauti atestavime, įstaigos vadovas, tiesioginis vadovas ar Atestavimo komisija, įvertinę tai patvirtinančius dokumentus, priima sprendimą dėl kitos atestavimo datos.
22. Jeigu kūrybinis darbuotojas nesutinka būti atestuojamas ir nepateikia pateisinančių dokumentų, įstaigos vadovas turi teisę jam taikyti drausminę nuobaudą arba nušalinti nuo darbo iki jis bus atestuotas, arba siūlyti Atestavimo komisijai vertinti kūrybinį darbuotoją nepatenkinamai ir per nustatytą laikotarpį rengti kūrybinio darbuotojo neeilinį atestavimą.
V SKYRIUS
NEEILINIS ATESTAVIMAS
24. Įstaigos vadovo sprendimu, praėjus ne mažiau kaip 6 mėnesiams nuo kūrybinio darbuotojo atestavimo, gali būti rengiamas kūrybinio darbuotojo neeilinis atestavimas.
25. Kūrybinio darbuotojo neeilinis atestavimas rengiamas tik argumentuotais, ypatingais atvejais, kai:
25.1. kūrybinio darbuotojo tiesioginiam vadovui iškyla pagrįstų abejonių dėl nepakankamų kūrybinio darbuotojo gebėjimų atlikti pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas, jo profesinio meistriškumo. Tokiu atveju kūrybinio darbuotojo tiesioginis vadovas raštu kreipiasi į įstaigos vadovą, išdėstydamas abejones dėl kūrybinio darbuotojo gebėjimų atlikti pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas, metinių užduočių rezultatų, dalykinių ar asmeninių savybių;
25.2. Atestavimo komisija kūrybinį darbuotoją įvertino nepatenkinamai ir nustatė laikotarpį, per kurį jis patobulins profesinį meistriškumą;
26. Kai Atestavimo komisija kūrybinį darbuotoją atestavimo metu įvertino nepatenkinamai ir jis buvo perkeltas į atitinkamai žemesnes pareigas ir (arba) nustatytas žemesnis pareiginės algos pastoviosios dalies dydis ar pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas, o neeilinio atestavimo metu Atestavimo komisija jį įvertino gerai, įstaigos vadovui siūloma pagal galimybes perkelti (grąžinti) kūrybinį darbuotoją, dirbantį orkestre, chore, balete, šokio grupėje, į atitinkamai aukštesnes pareigas ir (arba) nustatyti (grąžinti) kūrybiniam darbuotojui aukštesnį pareiginės algos pastoviosios dalies dydį ar padidinti pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientą.
VI SKYRIUS
APELIACIJOS TVARKA IR BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
27. Atestuotasis kūrybinis darbuotojas per 5 darbo dienas nuo susipažinimo pasirašytinai su sprendimu dienos ar atsisakymo pasirašyti, gali pateikti įstaigos vadovui apeliaciją.
28. Įstaigos vadovui patenkinus prašymą iš naujo apsvarstyti Atestavimo komisijos sprendimą, Atestavimo komisijos pirmininkas per 5 darbo dienas nuo įstaigos vadovo sprendimo priėmimo dienos sušaukia neeilinį Atestavimo komisijos posėdį.
29. Atestavimo komisija, nagrinėdama apeliaciją, gali priimti šiuos sprendimus:
31. Įstaigos vadovas per 20 darbo dienų nuo atestavimo sprendimų priėmimo dienos pateikia savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai ataskaitą apie įstaigos kūrybinių darbuotojų atestavimo rezultatus (tvarkos aprašo 20 priedas).