LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2006 M. BIRŽELIO 20 D. ĮSAKYMO NR. V-505 „DĖL MEDICININĖS APŽIŪROS NEBLAIVUMUI (GIRTUMUI) AR APSVAIGIMUI NUO PSICHIKĄ VEIKIANČIŲ MEDŽIAGŲ NUSTATYTI ATLIKIMO IR BENDROS ASMENS BŪKLĖS ĮVERTINIMO METODIKŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2017 m. lapkričio 20 d. Nr. V-1312
Vilnius
P a k e i č i u Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. birželio 20 d. įsakymą Nr. V-505 „Dėl Medicininės apžiūros neblaivumui (girtumui) ar apsvaigimui nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatyti atlikimo ir Bendros asmens būklės įvertinimo metodikų patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL MEDICININĖS APŽIŪROS NEBLAIVUMUI AR APSVAIGIMUI NUO PSICHIKĄ VEIKIANČIŲ MEDŽIAGŲ NUSTATYTI ATLIKIMO IR BENDROS ASMENS BŪKLĖS ĮVERTINIMO METODIKŲ PATVIRTINIMO
Įgyvendindamas Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu nustatymo“, 3–5, 6.1, 8.1, 14, 21–24 ir 29 punktus:
1. T v i r t i n u pridedamas:
1.1. Medicininės apžiūros neblaivumui ar apsvaigimui nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatyti atlikimo metodiką.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. V-505
(Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. lapkričio 20 d. įsakymo
Nr. V-1312
redakcija)
MEDICININĖS APŽIŪROS NEBLAIVUMUI AR APSVAIGIMUI NUO PSICHIKĄ VEIKIANČIŲ MEDŽIAGŲ NUSTATYTI ATLIKIMO METODIKA
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Medicininės apžiūros neblaivumui ar apsvaigimui nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatyti atlikimo metodika reglamentuoja transporto priemonių vairuotojų, tarp jų ir darbuotojų, vairuojančių juridinių asmenų transporto priemones, bei kitų asmenų, įtariamų neblaivumu ar apsvaigimu, patikrinimą asmens sveikatos priežiūros įstaigose.
II SKYRIUS
MEDICININĖ APŽIŪRA ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE
2. Medicininę apžiūrą sudaro:
3. Medicininė apžiūra atliekama viešosios ar biudžetinės įstaigos teisinę formą turinčiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, teikiančiose antrinio ir (ar) tretinio lygio stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas (toliau – ASPĮ), išskyrus tiriamųjų medžiagų ištyrimą, kurį atlieka Valstybinės teismo medicinos tarnybos (toliau – VTMT) toksikologijos laboratorijos (toliau – toksikologijos laboratorija) teismo medicinos ekspertai:
3.1. asmenims, pristatytiems į ASPĮ policijos, ikiteisminio tyrimo įstaigų, prokuratūros, teismo, darbdavio ir kitų Lietuvos Respublikos įstatymų įgaliotų subjektų siuntimu;
4. Medicininę apžiūrą atlieka:
4.2. tiriamųjų medžiagų paėmimą – slaugytojai arba klinikos laborantai ASPĮ vadovo nustatyta tvarka dalyvaujant tiriamąjį asmenį pristačiusiam šios metodikos 3.1 papunktyje nurodytų subjektų įgaliotam asmeniui (toliau – pristatęs asmuo), arba, jeigu tiriamasis asmuo atvyko pats, dalyvaujant nesuinteresuotam kviestiniam asmeniui, kuriuo gali būti ir ASPĮ darbuotojas (toliau – kviestinis asmuo).
6. Tiriamųjų medžiagų paimama ir (ar) asmens būklės vertinimas pradedamas nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 1 valandą nuo asmens pristatymo ar atvykimo į ASPĮ.
7. Jei atliekamas asmens būklės vertinimas, gydytojas, vertindamas asmens būklę (išvaizdą, odą, gleivines, kvėpavimo dažnį ir pobūdį, širdies susitraukimų dažnį, arterinį kraujospūdį, eiseną, stovėseną, judesių tikslumą, vokų, liežuvio ir pirštų virpėjimą, vyzdžius bei kt.), užpildo Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-120 „Dėl privalomų sveikatos statistikos apskaitos ir kitų tipinių formų bei privalomų sveikatos statistikos ataskaitų formų patvirtinimo“ patvirtintą formą Nr. 155-1/a „Medicininės apžiūros neblaivumui, girtumui ir apsvaigimui nustatyti aktas“ (toliau – Medicininės apžiūros aktas). Tais atvejais, kai atliekamas tiriamųjų medžiagų ištyrimas, skiltys „Tyrimo rezultatas“ ir „Išvada“ užpildomos gavus toksikologijos laboratorijos specialisto išvadą. Skiltis „Tiriamojo įrašas ranka apie susipažinimą su išvada, sutikimas / nesutikimas su išvada“ užpildoma įstaigoje, kurioje asmuo susipažįsta su išvada.
8. Alkoholio kiekio nustatymas:
8.1. Alkoholio kiekiui nustatyti imama tiriamojo asmens kraujo:
8.1.1. Atsakingas slaugytojas arba klinikos laborantas asmeniui, pristatytam ar atvykusiam į ASPĮ, prieš gydytojo vertinimą (išskyrus šios metodikos 15 punkte numatytus atvejus) gydytojo nurodymu, dalyvaujant tiriamąjį asmenį pristačiusiam asmeniui, o kai tiriamasis asmuo atvyko pats – dalyvaujant kviestiniam asmeniui, paima kraujo.
8.1.2. Į alkoholio koncentracijai kraujyje nustatyti skirtą vakuuminį mėgintuvėlį su antikoagulianto (kalio oksalato) ir konservanto (natrio fluorido) mišiniu iš dilbio venos rekomenduojama imti ne mažiau kaip 5 ml kraujo. Dūrio vietai dezinfekuoti turi būti naudojamos alkoholių ar kitų lakiųjų organinių medžiagų neturinčios priemonės. Mėgintuvėlis turi būti pripildomas, kaip nurodyta gamintojo etiketėje. Tyrimui reikalingas vienalytis skystas kraujo, antikoagulianto ir konservanto mišinys, todėl, paėmus kraujo, mėgintuvėlis 6–8 kartus atsargiai apverčiamas, bet nekratomas.
8.2. Ant vakuuminio mėgintuvėlio gamintojo etiketės turi būti nurodytas tiriamojo asmens vardas, pavardė, tikslus kraujo paėmimo laikas: data, laikas minučių tikslumu.
8.3. Vakuuminis mėgintuvėlis dedamas į plastikinį (polietileninį) paketą su apsaugine klijuojama juostele, paketas užklijuojamas taip, kad paketo nebūtų galima atidaryti jo nepažeidus. Ant paketo užrašomas tiriamojo asmens vardas, pavardė ir tiriamosios medžiagos rūšis, pasirašo tiriamąją medžiagą paėmęs slaugytojas ar klinikos laborantas, tiriamąjį asmenį pristatęs asmuo ir tiriamasis asmuo (išskyrus tuos atvejus, kai asmuo pasirašyti negali dėl sveikatos būklės). Tais atvejais, kai asmuo pats atvyko į ASPĮ, ant paketo pasirašo ir kviestinis asmuo. Jei tiriamasis asmuo atsisako pasirašyti ant paketo, apie tai pažymima ant paketo. Paketas turi būti su numeriu ir (arba) brūkšniniu kodu, kuris fiksuojamas ASPĮ specialiame paketų registracijos žurnale.
8.4. Tiriamosios medžiagos pateikiamos toksikologijos laboratorijai arba teritoriniam VTMT Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio padaliniui (toliau – VTMT padalinys). Jei nėra galimybės tiriamąją medžiagą iš karto pristatyti į toksikologijos laboratoriją ar VTMT padalinį, ji turi būti saugoma ASPĮ šaldytuve. Patalpa, kurioje yra šaldytuvas, turi būti rakinama bei nustatytas ribotas ASPĮ darbuotojų, galinčių patekti į šias patalpas ir paimti paketus su mėgintuvėliais, sąrašas. Jeigu nėra galimybės pastatyti šaldytuvo rakinamoje patalpoje, tiriamosios medžiagos turi būti laikomos rakinamame šaldytuve ir turi būti nustatytas ribotas ASPĮ darbuotojų, kurie turi šaldytuvo raktą, sąrašas. Patalpos, kurioje yra šaldytuvas, ar šaldytuvo raktas, keičiantis ASPĮ darbuotojų pamainoms perduodamas pasirašytinai, specialiame žurnale nurodant tikslų rakto perdavimo laiką. Pasirašo raktą perduodantis ir jį priimantis ASPĮ darbuotojas, nurodydami savo vardą, pavardę.
8.5. Siunčiant tiriamąsias medžiagas į toksikologijos laboratoriją, užpildomi du Biologinės terpės siuntimo formos Nr. 179-2/a, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-120 „Dėl privalomų sveikatos statistikos apskaitos ir kitų tipinių formų bei privalomų sveikatos statistikos ataskaitų formų patvirtinimo“ (toliau – forma Nr. 179-2/a), egzemplioriai. Formos Nr. 179-2/a lapo viršuje kairėje pusėje turi būti nurodytas plastikinio voko brūkšninis kodas ar numeris. Jei medicininė apžiūra atliekama šios metodikos 3.1 papunktyje nurodytų subjektų siuntimu, toksikologijos laboratorijai pateikiamas ir asmenį siuntusio subjekto išrašytas siuntimas.
8.6. Formą Nr. 179-2/a pasirašo gydytojas ir tiriamąją medžiagą paėmęs slaugytojas ar klinikos laborantas. Kai tiriamasis asmuo pristatomas šios metodikos 3.1 papunktyje nurodyto subjekto, formą Nr. 179-2/a pasirašo ir tiriamąjį asmenį pristatęs asmuo.
8.7. Tiriamoji medžiaga į toksikologijos laboratoriją ar VTMT padalinį turi būti pristatyta ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo jų paėmimo. Tiriamosios medžiagos pristatymą į toksikologijos laboratoriją ar VTMT padalinį savo ar ūkio subjekto, su kuriuo sudaryta paslaugų teikimo sutartis, transportu organizuoja:
8.7.1. šios metodikos 3.1 papunktyje nurodyti subjektai, kai tiriamoji medžiaga paimta iš asmenų, pristatytų šių subjektų siuntimu;
8.8. Iš VTMT padalinių į toksikologijos laboratoriją tiriamosios medžiagos VTMT ar ūkio subjekto, su kuriuo sudaryta paslaugos teikimo sutartis, transportu pristatomos ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo jų gavimo VTMT padalinyje.
8.9. Pristačius tiriamąsias medžiagas į toksikologijos laboratoriją, antrajame formos Nr. 179-2/a egzemplioriuje pasirašo atsakingas toksikologijos laboratorijos darbuotojas, priėmęs tiriamąsias medžiagas, nurodydamas savo vardą ir pavardę, tikslią tiriamųjų medžiagų priėmimo datą ir laiką minučių tikslumu. Pristačius tiriamąsias medžiagas į VTMT padalinį, antrajame formos Nr. 179-2/a egzemplioriuje pasirašo atsakingas VTMT padalinio darbuotojas, priėmęs tiriamąsias medžiagas, nurodydamas savo vardą ir pavardę, tikslią tiriamųjų medžiagų priėmimo datą ir laiką minučių tikslumu. Pasirašytas formos Nr. 179-2/a egzempliorius grąžinamas ASPĮ.
8.10. Alkoholio kiekis kraujyje nustatomas dujų chromatografijos metodu. Kiti alkoholio kiekio kraujyje nustatymo metodai gali būti tik pagalbiniai. Alkoholio koncentracija kraujyje žymima promilėmis (‰), nurodant du skaičius po kablelio. Promilė – tai alkoholio kiekis 1000 g biologinės terpės (gramais).
8.11. Atlikus tyrimą, toksikologijos laboratorijos specialisto išvada pateikiama arba išsiunčiama nedelsiant, bet ne vėliau kaip per dvi darbo dienas:
9. Psichiką veikiančių medžiagų (narkotinių, psichotropinių ir kitų svaigiųjų medžiagų) nustatymas:
9.1. Apsvaigimui nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatyti, išskyrus šios metodikos 9.7 papunktyje nurodytą atvejį, imama kraujo ir būtinai šlapimo:
9.1.1. kraujo rekomenduojama imti ne mažiau kaip 10 ml į vakuuminius mėgintuvėlius su antikoagulianto (kalio oksalato) ir konservanto (natrio fluorido) mišiniu, kaip nurodyta šios metodikos 8.1.2 papunktyje;
9.2. Tiriamosios medžiagos paimamos, įpakuojamos, saugomos ir toksikologijos laboratorijai pateikiamos šios metodikos 8 punkte nustatyta tvarka.
9.3. Psichiką veikiančių medžiagų kraujyje ir šlapime kiekis nustatomas įvairiais cheminės analizės metodais – dujų chromatografijos, skysčių chromatografijos, masių spektrometrijos, plonasluoksnės chromatografijos ar kitais specifinę medžiagą identifikuojančiais metodais.
9.4. Greitos tyrimo priemonės (testai) paprastai taikomos kaip pradinis tyrimo metodas psichiką veikiančių medžiagų vartojimui nustatyti. Greitos tyrimo priemonės (testo) tyrimo metodo rezultatams patvirtinti taikomi šios metodikos 9.3 papunktyje nurodyti metodai (ir šios metodikos 9.5 papunkčio nustatyta tvarka), išskyrus šios metodikos 9.7 papunktyje nurodytą atvejį.
9.5. Psichiką veikiančių medžiagų vartojimui patvirtinti būtina tiriamąją medžiagą iš to paties mėginio ištirti mažiausiai dviem skirtingais šios metodikos 9.3 papunktyje nurodytais metodais arba tiriamąją medžiagą ištirti vienu šios metodikos 9.3 papunktyje nurodytu metodu du kartus.
9.6. Toksikologijos laboratorijos specialisto išvada pateikiama arba išsiunčiama nedelsiant, bet ne vėliau kaip per dvi darbo dienas po psichiką veikiančių medžiagų tyrimo atlikimo:
9.7. Kai apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatymas atliekamas šios metodikos 3.1 papunktyje nurodytų subjektų siuntimu ir asmens būklės vertinimo metu nustatoma apsvaigimo požymių, taip pat greitos tyrimo priemonės (testai) patvirtina psichiką veikiančių medžiagų vartojimą, esant asmenį siuntusių subjektų raštiškam nurodymui, kiti šios metodikos 9 punkte nurodyti veiksmai neatliekami.
10. Išvados formulavimas:
10.1. Jei buvo atliekamas asmens būklės vertinimas, gavęs toksikologijos laboratorijos specialisto išvadą, išskyrus šios metodikos 9.7 papunktyje nurodytą atvejį, gydytojas užpildo Medicininės apžiūros akto skiltis „Tyrimo rezultatas“ ir „Išvada“. Šios metodikos 9.7 papunktyje nurodytais atvejais išvada pildoma iš karto.
10.2. Skiltyje „Tyrimo rezultatas“ įrašomi konkretūs laboratorinių tyrimų duomenys, o 9.7 papunktyje nurodytais atvejais – greitų tyrimo priemonių (testų) rezultatai.
10.3. Skiltyje „Išvada“ nurodoma, ar asmuo blaivus / neblaivus, apsvaigęs / neapsvaigęs (jei buvo atliekamas asmens būklės vertinimas apsvaigimui nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatyti), vartojęs / nevartojęs. Jei išvadoje teigiama, kad vartojęs, nurodoma kokių medžiagų.
10.4. Nustačius neblaivumą, nurodomas neblaivumo laipsnis:
III SKYRIUS
MEDICININĖS APŽIŪROS AKTO REGISTRAVIMAS, SAUGOJIMAS ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE BEI IŠDAVIMAS
11. Medicininės apžiūros aktas tvirtinamas gydytojo parašu ir asmeniniu spaudu. Medicininės apžiūros aktas turi turėti numerį, būti patvirtintas ASPĮ antspaudu. Medicininės apžiūros akte negali būti trumpinių ir braukymų.
12. Medicininės apžiūros aktas pildomas dviem arba trimis egzemplioriais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimo Nr. 452 „Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu nustatymo“ nustatyta tvarka:
12.1. kai asmuo į ASPĮ pristatomas šios metodikos 3.1 papunktyje nurodyto subjekto siuntimu, vienas egzempliorius pateikiamas siuntusiai įstaigai, kitas kartu su siuntimu lieka ASPĮ, trečiasis atiduodamas asmeniui, kuriam atlikta medicininė apžiūra;
13. Medicininės apžiūros aktas siuntusios įstaigos atstovui arba asmeniui, kuriam buvo atlikta medicininė apžiūra, išduodamas arba išsiunčiamas (esant rašytiniam prašymui Medicininės apžiūros aktą siųsti prašyme nurodytu adresu) tik užpildytas. Asmuo, kuriam atlikta medicininė apžiūra, su medicininės apžiūros išvada turi teisę susipažinti pasirašytinai.
14. Kiekvienas medicininės apžiūros atvejis ASPĮ registruojamas specialiame žurnale. Žurnalo lapai turi būti sunumeruoti, įrišti ir paženklinti ASPĮ antspaudu. Žurnale įrašomas eilės numeris, tiriamojo vardas, pavardė, gimimo metai, gyvenamoji vieta, turimo asmens dokumento numeris, jei asmuo turi siuntimą, – kas, kada ir kodėl siuntė išsitirti, pristačiusio asmens vardas, pavardė, pareigos, pristačiusio asmens pažymėjimo ar kito dokumento numeris, taip pat siuntimo data ir laikas minučių tikslumu, medicininės apžiūros data ir laikas minučių tikslumu, paketų su mėgintuvėliais perdavimo asmeniui, pristatančiam paketus su mėgintuvėliais į toksikologijos laboratoriją ar VTMT padalinį, data ir laikas minučių tikslumu, išvada ir gydytojo parašas. Jei atliekant medicininę apžiūrą dalyvavo kviestinis asmuo, žurnale įrašomas kviestinio asmens vardas, pavardė, gimimo metai, gyvenamoji vieta, asmens dokumento numeris.
15. Kai tiriamojo sveikatos būklė yra sunki dėl patirtų sužalojimų ar kitų priežasčių, taip pat kai šios metodikos 3.1 papunktyje nurodytų subjektų siuntime nurodoma tik paimti tiriamąsias medžiagas ir jas ištirti, asmens būklės vertinimas neatliekamas, paimamas ir ištiriamas tiriamojo kraujas ir (ar) šlapimas, o toksikologijos laboratorijos specialisto išvada pateikiama:
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
16. Už asmens būklės vertinimą bei tiriamųjų medžiagų paėmimą ASPĮ atsiskaitoma Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos 1996 m. kovo 26 d. įsakymu Nr. 178 „Dėl Asmens sveikatos priežiūros paslaugų, teikiamų asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kainyno Nr. 11-96-2 patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. liepos 30 d. įsakymu Nr. 357 „Dėl Mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo, kainų nustatymo ir jų indeksavimo tvarkos bei šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos“ nustatytomis kainomis.
______________
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro
2006 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. V-505
(Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. lapkričio 20 d. įsakymo Nr. V-1312
redakcija)
BENDROS ASMENS BŪKLĖS ĮVERTINIMO METODIKA
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
II SKYRIUS
ASMENS BŪKLĖS VERTINIMAS
2. Ar asmuo yra neblaivus ir (ar) apsvaigęs, vertinama pagal šiuos požymius:
3. Esant 2 punkte nurodytiems požymiams, vertinama bendra asmens būklė (išskyrus atvejus, kai teisės aktai nustato kitaip arba to neįmanoma atlikti dėl asmens sveikatos būklės):
III SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
4. Esant pagrįstiems įtarimams, kad asmuo yra neblaivus ar apsvaigęs, jo patikrinimas tęsiamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu nustatymo“ ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.