Paveikslėlis, kuriame yra eskizas, piešimas, tekstas, simbolis  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL BENDRADARBIAVIMO TARP GREITOSIOS MEDICINOS PAGALBOS TARNYBOS IR KITŲ SPECIALIŲJŲ TARNYBŲ, REAGUOJANČIŲ Į KOMPLEKSINIUS ĮVYKIUS, VEIKSMŲ PLANO

PATVIRTINIMO

 

2023 m. rugsėjo 28 d. Nr. V-1040/1V-622

Vilnius

 

Atsižvelgdami į darbo grupės, sudarytos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2022 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. V-1890 „Dėl darbo grupės bendroms standartinėms veiksmų procedūroms ir sąveikos algoritmams tarp GMP ir kitų specialiųjų tarnybų nustatyti sudarymo“, siūlymus:

1. T v i r t i n a m e Bendradarbiavimo tarp Greitosios medicinos pagalbos tarnybos ir kitų specialiųjų tarnybų, reaguojančių į kompleksinius įvykius, veiksmų planą (pridedama).

2. P a v e d a m e Greitosios medicinos pagalbos tarnybai, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos, Policijos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Bendrajam pagalbos centrui paskirti asmenis, atsakingus už šiuo įsakymu patvirtinto Bendradarbiavimo tarp Greitosios medicinos pagalbos tarnybos ir kitų specialiųjų tarnybų, reaguojančių į kompleksinius įvykius, veiksmų plano (toliau – Planas) įgyvendinimo organizavimą ir informacijos teikimą kartą per ketvirtį apie Plano vykdymą Sveikatos apsaugos ministerijai ir Vidaus reikalų ministerijai.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                     Arūnas Dulkys

 

Vidaus reikalų ministrė                                                                                               Agnė Bilotaitė

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro

ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2023 m. rugsėjo 28 d. įsakymu Nr. V-1040/1V-622

 

 

BENDRADARBIAVIMO TARP GREITOSIOS MEDICINOS PAGALBOS TARNYBOS IR KITŲ SPECIALIŲJŲ TARNYBŲ,

REAGUOJANČIŲ Į KOMPLEKSINIUS ĮVYKIUS, VEIKSMŲ PLANAS

 

 

Tikslas – tobulinti specialiųjų tarnybų tarpinstitucinį bendradarbiavimą, valdant kompleksinius įvykius, užtikrinant darbuotojų saugumą.

 

Uždaviniai:

1.   Tobulinti specialiųjų tarnybų kompleksinių įvykių valdyseną.

2.   Didinti darbdavio (specialiųjų tarnybų) pareigą užtikrinti darbuotojų, dirbančių kompleksinių įvykių vietose, saugumą.

3.   Įgyvendinti priemones, skirtas darbuotojų, dirbančių kompleksinių įvykių vietose, kompetencijai gerinti.


 

 

2.        

 

 

2.  

 

Eil. Nr.

 

Sprendžiama problema

 

Veiksmo pavadinimas

 

Įgyvendinimo terminas

 

Atsakingi vykdytojai

Priemonės įgyvendinimo rodiklio pavadinimas / rezultatas

 

Komentarai

1.   Uždavinys tobulinti specialiųjų tarnybų kompleksinių įvykių valdyseną

 

1.

Šiuo metu yra nepakankamas specialiųjų tarnybų reagavimo į kompleksinius įvykius teisinis reguliavimas.

1.1.    Parengti teisės akto projektą, kuriame būtų sureguliuota visų į kompleksinius įvykius reaguojančių spec. tarnybų bendrus reagavimo veiksmų algoritmus, gelbėjimo darbų vadovo nustatymą ir kitus svarbius veiksmus, reikalingus įvykio valdyti ir likviduoti.

2023 m.

IV ketv.

Sveikatos apsaugos ministerija (toliau –

SAM), Vidaus reikalų ministerija (toliau – VRM), Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (toliau – PAGD), Bendrasis pagalbos centras (toliau –

BPC), Policijos departamentas (toliau – PD), Greitosios medicinos pagalbos tarnyba (toliau –

GMPT)

Parengtas teisės akto projektas (1 vnt.) ir patvirtintas bendru GMPT bei spec. tarnybų vadovų įsakymu.

 

2.

Į įvykį reaguojančios greitosios medicinos pagalbos (toliau – GMP) ir spec. tarnybos ne visuomet laiku gauna reikiamą informaciją apie kompleksinį įvykį.

2.1.    Tobulinti BPC viršininko 2022 m. sausio 5 d. įsakymą  Nr. 41V-2 „Dėl Greitosios medicinos pagalbos kompetencijai priklausančių pagalbos prašymų priėmimo, pranešimų apie pagalbos poreikį parengimo ir įvykių klasifikavimo metodinių rekomendacijų patvirtinimo“, įtraukiant nuostatas, kad, esant dispečerinės ryšio užimtumui ar jai neatsiliepiant, skambutis būtų nukreiptas į kitą dispečerinę.

2023 m.

III ketv.

BPC

Pakeistas BPC viršininko 2022 m. sausio 5 d. įsakymas Nr. 41V-2 „Dėl Greitosios medicinos pagalbos kompetencijai priklausančių pagalbos prašymų priėmimo, pranešimų apie pagalbos poreikį parengimo ir įvykių klasifikavimo metodinių rekomendacijų patvirtinimo“

Šiuo metu Lietuvos teritorijoje yra 5 GMP dispečerinės, iš kurių GMPT Panevėžio filialo dispečerinė naudoja ne tą pačią informacinę sistemą kaip kiti GMPT filialai. Siekiant užtikrinti tinkamą informacijos perdavimą  dispečerinėms, būtina suvienodinti GMPT dispečerinių naudojamas informacines sistemas.

 

 

2.2. Tikslinti BPC ir GMPT bendradarbiavimo ir sąveikos užtikrinimo sutarties nuostatas, kad, esant dispečerinės ryšio užimtumui ar jai neatsiliepiant, skambutis būtų nukreiptas į kitą dispečerinę.

2023 m.

III ketv.

BPC

GMPT

 

Patikslinta BPC ir GMPT bendradarbiavimo ir sąveikos užtikrinimo sutartis.

2.3.           Pakeisti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. rugpjūčio 27 d. įsakymą Nr. V-1004 „Dėl Greitosios medicinos pagalbos iškvietimų įvertinimo ir greitosios medicinos pagalbos brigados siuntimo į iškvietimo vietą tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatant, kad, esant dispečerinės ryšio užimtumui ar jai neatsiliepiant, skambutis būtų nukreipiamas į kitą dispečerinę.

2023 m.

IV ketv.

SAM

Pakeistas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. rugpjūčio 27 d. įsakymas Nr. V-1004 „Dėl Greitosios medicinos pagalbos iškvietimų įvertinimo ir greitosios medicinos pagalbos brigados siuntimo į iškvietimo vietą tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3.  

Pasikeitus pirminei informacijai apie įvykį, į įvykį reaguojančios spec. tarnybos ne visada turi informaciją apie įvykio pokyčius, kurie gali turėti įtakos saugumui.

3.1. Pakeisti Bendrojo pagalbos centro viršininko 2021 m. gruodžio 23 d. įsakymą Nr. 41V-57 „Dėl Atsakymo į pagalbos skambučius ir reagavimo į pagalbos prašymus taisyklių patvirtinimo“, nustatant, kad visais atvejais visa informacija, gauta pirminio ir pakartotinio skambučio metu, perduodama į pranešimą reaguojančioms tarnyboms.

 

2023 m.

III ketv.

BPC

Pakeistas Bendrojo pagalbos centro viršininko 2021 m. gruodžio 23 d. įsakymas Nr. 41V-57 „Dėl Atsakymo į pagalbos skambučius ir reagavimo į pagalbos prašymus taisyklių patvirtinimo“.

 

4.  

Šiuo metu GMPT,  reaguodama į nesaugius įvykius, neturi reikalingos informacijos apie pavojingus objektus.

4.1. Įsivertinti PD informacinių sistemų žemėlapio sluoksnių perkėlimo ant GMPT informacinės sistemos (toliau GMPT IS) žemėlapio su reikiama informacija (pavojingi objektai, daiktai, kameros ir kt.) galimybę.

 

2023 m.

IV ketv.

GMPT

PD

Suorganizuotas susitikimas su PD (ne mažiau kaip 1).

 

4.2. Perkelti informaciją apie pavojingus objektus ir atvaizduoti GMPT IS žemėlapyje.

2024 m.

III ketv.

GMPT

GMPT IS žemėlapyje matoma informacija apie pavojingus objektus.

 

5.  

Šiuo metu GMPT neturi galimybės įsivertinti įvykio vietos saugumo, nes neturi priėjimo prie miestuose esančių vaizdo stebėjimo kamerų.

5.1. Įvertinti 5 didžiųjų miestų savivaldybių (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių) galimybes suteikti GMPT prieigą prie vaizdo stebėjimo kamerų duomenų ir GMPT galimybes užtikrinti duomenų rinkimą ir apdorojimą.

 

2023 m.

III ketv.

GMPT ir savivaldybės

Suorganizuoti susitikimai su 5 didžiųjų miestų savivaldybių administracijomis.

 

5.2. Atlikus įvertinimą, parengti ir pasirašyti susitarimus tarp savivaldybių ir GMPT dėl vaizdo kamerų duomenų naudojimo.

2024 m.

I ketv.

GMPT ir savivaldybės

Pasirašyti susitarimai tarp savivaldybių ir GMPT dėl vaizdo kamerų duomenų naudojimo (5 vnt.).

 

6.

Šiuo metu nėra apibrėžtas įvykio tipas „įvykio vietoje gali būti bejėgiškos būklės žmogus“. Tai turi įtakos reaguojant į tokio pobūdžio įvykius.

6.1. Patikslinti BPC ir GMPT bendradarbiavimo ir sąveikos užtikrinimo sutartį, numatant įvykio tipo apibrėžimą „įvykio vietoje gali būti bejėgiškos būklės žmogus“.

 

2023 m.

III ketv.

BPC, GMPT

Patikslinta BPC ir GMPT bendradarbiavimo ir sąveikos užtikrinimo sutartis.

Įvykdyta

2023 m. liepos 3 d. pasirašyta BPC ir GMP bendradarbiavimo ir sąveikos užtikrinimo sutartis.

6.2. Peržiūrėti ir patikslinti BPC viršininko 2022 m. sausio 5 d. įsakymą  Nr. 41V-2 „Dėl Greitosios medicinos pagalbos kompetencijai priklausančių pagalbos prašymų priėmimo, pranešimų apie pagalbos poreikį parengimo ir įvykių klasifikavimo metodinių rekomendacijų patvirtinimo“, įtraukiant įvykio tipo apibrėžimą „įvykio vietoje gali būti bejėgiškos būklės žmogus“.

2023 m.

III ketv.

BPC

Patikslintas BPC viršininko 2022 m. sausio 5 d. įsakymas  Nr. 41V-2 „Dėl Greitosios medicinos pagalbos kompetencijai priklausančių pagalbos prašymų priėmimo, pranešimų apie pagalbos poreikį parengimo ir įvykių klasifikavimo metodinių rekomendacijų patvirtinimo“.

 

2.   Uždavinys didinti darbdavio (specialiųjų tarnybų) pareigą užtikrinti darbuotojų, dirbančių kompleksinių įvykių vietose, saugumą

 

1.

Siekiant didinti GMP darbuotojų saugumą, būtinas greitesnis policijos reagavimas į 

įvykį.

1.1. Patikslinti BPC, PD ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro sąveikos sutarties Nr. 5-ST6-53 1 priedą ir jame numatyti, kad specialiųjų tarnybų (t. y. GMP, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, aplinkos apsaugos tarnybos ar policijos) informacija apie jų reaguojančiųjų pajėgų pavojaus mygtuko panaudojimą ir (arba) kai su šiomis pajėgomis nepavyksta susisiekti, esant pagrindo įtarti, kad iškilo grėsmė darbuotojų gyvybei, sveikatai ir saugumui, priskiriama A kategorijos įvykiui „Nusikaltimai asmeniui dabar“ ir policijos pajėgos į įvykio vietą siunčiamos nedelsiant.

2023 m.

III ketv.

PD, BPC ir Lietuvos kriminalinės policijos biuras

Patikslintas BPC, PD ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro sąveikos sutarties Nr. 5-ST6-53 1 priedas.

Įvykdyta

2023 m. liepos 4 d. pasirašyta BPC, PD ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro sąveikos sutartis Nr. F11-54.

Įsigalioja 2023-09-01.

 

1.2. Papildyti PD generalinio komisaro įsakymu tvirtinamą įvykių klasifikatorių, nurodant, kad GMP darbuotojų aktyvuotas pavojaus mygtukas yra priskiriamas A kategorijos įvykiui, į kurį policijos pajėgos reaguoja nedelsiant.

2023 m.

III ketv.

PD

Papildytas PD generalinio komisaro įsakymas.

Įvykdyta.

Policijos generalinio komisaro 2023 m. rugpjūčio 4 d. įsakymu „Dėl Policijos registruojamų įvykių registro duomenų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“

patikslintas įvykių klasifikatorius.

Įsigalioja 2023-09-01.

1.3. Patikslinti BPC viršininko 2022 m. sausio 5 d. įsakymą  Nr. 41V-2 „Dėl Greitosios medicinos pagalbos kompetencijai priklausančių pagalbos prašymų priėmimo, pranešimų apie pagalbos poreikį parengimo ir įvykių klasifikavimo metodinių rekomendacijų patvirtinimo“, nustatant, kaip turi elgtis GMP darbuotojai įvykio vietoje, kai yra aktyvuojamas pagalbos mygtukas.

2023 m.

III ketv.

GMPT, BPC, PD

Patikslintas BPC viršininko 2022 m. sausio 5 d. įsakymas  Nr. 41V-2 „Dėl Greitosios medicinos pagalbos kompetencijai priklausančių pagalbos prašymų priėmimo, pranešimų apie pagalbos poreikį parengimo ir įvykių klasifikavimo metodinių rekomendacijų patvirtinimo“.

 

2.4. Parengti greitosios medicinos pagalbos kompetencijai priklausančių pagalbos prašymų priėmimo, pranešimų apie pagalbos poreikį parengimo ir įvykių klasifikavimo metodines rekomendacijas,  kaip turi elgtis GMP darbuotojai įvykio vietoje, kai yra aktyvuojamas pagalbos mygtukas. 

 

2024 m. I ketv.

GMPT

Parengtos metodinės rekomendacijos, kaip turi elgtis greitosios medicinos pagalbos darbuotojai įvykio vietoje, kai yra aktyvuojamas pagalbos mygtukas.

 

3. Uždavinys įgyvendinti priemones, skirtas darbuotojų, dirbančių kompleksinių įvykių vietose, kompetencijai gerinti

 

1.

Didinti darbdavio atsakomybę, įgyvendinant profesinės rizikos vertinimo nuostatas.

1.1. Vadovaujantis Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 20 ir 27 straipsnių nuostatomis, įsivertinti profesinės rizikos veiksnius ir parengti GMP tarnybos darbuotojų saugos ir sveikatos vidinius norminius teisės aktus (darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijas, saugaus darbų atlikimo taisykles ar instrukcijas)

 

2024 m.

I ketv.

GMPT

Įsivertinti profesinės rizikos veiksnius ir parengti GMP tarnybos darbuotojų saugos ir sveikatos vidinius norminius teisės aktus (ne mažiau kaip 1 vnt.).

 

1.2. Supažindinti GMP darbuotojus su profesinės rizikos veiksniais ir jų keliama rizika.

2024 m.

II ketv.

GMPT

GMP darbuotojai supažindinti su rizikos veiksniais ir jų keliama rizika (100 proc.).

Darbuotojų supažindinimas iki 2024-05-01.

2.

GMP darbuotojai neturi pakankamai kompetencijos teikti būtinosios pagalbos paslaugas sudėtingomis ir nesaugiomis aplinkybėmis (pvz., ekstremaliomis sąlygomis, esant agresyviems pacientams ir kt.).

2.1. Parengti mokymo programą „GMP veiksmai dirbant  ekstremaliomis sąlygomis“ ir pagal ją apmokyti ne mažiau kaip 80 proc. GMP darbuotojų.

 

2023 m.

IV ketv.

GMPT

Parengta mokymo programa (1 vnt.) ir apmokyta ne mažiau kaip 80 proc. GMP darbuotojų.

 

2.2. Parengti saugaus elgesio su agresyviais pacientais programą ir pagal ją  apmokyti ne mažiau kaip 80 proc. darbuotojų.

2024 m.

IV ketv.

GMPT

Parengta mokymosi programa (1 vnt.) ir apmokyta ne mažiau kaip 80 proc. GMP darbuotojų.

 

 

____________________________