Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2004 M. BIRŽELIO 28 D. NUTARIMO NR. 801 „DĖL IŠMOKŲ VAIKAMS SKYRIMO IR MOKĖJIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2017 m. vasario 22 d. Nr. 105

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Išmokų vaikams skyrimo ir mokėjimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. birželio 28 d. nutarimu Nr. 801 „Dėl Išmokų vaikams skyrimo ir mokėjimo nuostatų patvirtinimo“:

1. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6. Fiziniai asmenys, išskyrus besikreipiančius dėl globos (rūpybos) išmokos ir (ar) globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo ir besikreipiančius dėl išmokos vaikui, kai vaiko laikinoji globa (rūpyba) nustatyta tėvų prašymu dėl jų laikino išvykimo iš Lietuvos Respublikos (toliau vadinama – vaiko laikinoji globa (rūpyba) tėvų prašymu), dėl išmokų kreipiasi į savivaldybės, kurios teritorijoje deklaruoja gyvenamąją vietą, o jeigu gyvenamosios vietos neturi, – savivaldybės, kurioje gyvena (toliau vadinama – gyvenamosios vietos savivaldybė), administraciją, juridiniai asmenys, išskyrus besikreipiančius dėl globos (rūpybos) išmokos ir (ar) globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo, – į savivaldybės, kurios teritorijoje įregistruota juridinio asmens buveinė, administraciją.

Vaikų, kuriems globa (rūpyba) nustatyta iki 2006 m. gruodžio 31 d. imtinai, išskyrus tuos, kuriems, vadovaujantis Išmokų vaikams įstatymo 20 straipsnio 2 dalimi, išmoka nemokama, globėjai (rūpintojai) dėl globos (rūpybos) išmokos ir (ar) globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo kreipiasi į savivaldybės, kurios teritorijoje įregistruota globėjo (rūpintojo) juridinio asmens buveinė arba deklaruota globėjo (rūpintojo) fizinio asmens gyvenamoji vieta, administraciją. Vaikų globėjai (rūpintojai) dėl globos (rūpybos) išmokos ir (ar) globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo kreipiasi į savivaldybės, kurios vaiko teisių apsaugos institucijos teikimu po 2007 m. sausio 1 d. imtinai vaikui buvo nustatyta globa (rūpyba) arba po 2007 m. sausio 1 d. imtinai globėju (rūpintoju) paskirta apskrities viršininko įsteigta vaikų socialinės globos įstaiga, administraciją.

Turintys teisę gauti globos (rūpybos) išmoką pilnamečiai asmenys, besimokantys Lietuvos Respublikos bendrojo ugdymo mokyklose, profesinio mokymo įstaigose ir aukštosiose mokyklose, kreipiasi į savivaldybės, kurios teritorijoje yra mokykla, administraciją, o asmenys, studijuojantys užsienio valstybių bendrojo ugdymo mokyklose, profesinio mokymo įstaigose ar aukštosiose mokyklose, – į savivaldybės, kurios teritorijoje deklaravę gyvenamąją vietą, administraciją.

Tais atvejais, kai vaiko laikinoji globa (rūpyba) nustatyta tėvų prašymu, vaiko tėvai ar asmenys, kuriems paskirta vaiko laikinoji globa (rūpyba) tėvų prašymu, dėl išmokos vaikui kreipiasi į vaiko tėvo ar motinos deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją. Jeigu vaikas, kuriam laikinoji globa (rūpyba) nustatyta tėvų prašymu, yra nuolatinis Lietuvos Respublikos gyventojas ir nė vienas iš vaiko tėvų nedeklaravęs gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje, dėl išmokos vaikui asmenys, kuriems paskirta vaiko laikinoji globa (rūpyba) tėvų prašymu, kreipiasi į savo gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją.“

2. Pripažinti netekusiu galios 7 punktą.

3. Pakeisti 8 punktą ir jį išdėstyti taip:

8. Kreipimosi dėl išmokos diena laikoma diena, kurią priimtas prašymas skirti išmoką. Kai kreipiantis dėl išmokos su prašymu pateikiami ne visi reikiami dokumentai, informacija apie trūkstamus dokumentus įrašoma į informacinį lapelį, o šis įteikiamas prašymą pateikusiam asmeniui. Visi trūkstami dokumentai, reikalingi išmokai skirti, pateikiami ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo prašymo pateikimo dienos. Jeigu pareiškėjas per vieną mėnesį nepateikia reikiamų dokumentų, jo prašymas laikomas nepateiktu.

4. Pakeisti 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

9. Dėl išmokų skyrimo gali kreiptis vienas iš vaiko tėvų, įtėvių, bendrai gyvenančių asmenų, globėjas (rūpintojas), pats pilnametis arba visiškai veiksniu (emancipuotu) pripažintas nepilnametis, turintys teisę gauti išmoką, arba šių asmenų įgalioti asmenys, taip pat neveiksnių šioje srityje asmenų globėjai.“

5. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

10. Kreipiantis dėl bet kurios Išmokų vaikams įstatyme nustatytos išmokos, būtina pateikti asmens, turinčio teisę gauti išmoką, tapatybę patvirtinantį dokumentą, išskyrus atvejus, kai dėl atitinkamos išmokos skyrimo kreipiamasi elektroniniu būdu, jeigu valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tokios rūšies elektroninė paslauga, ir socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytos formos prašymą skirti atitinkamą išmoką. Fizinio ar juridinio asmens, turinčio teisę gauti išmoką, įgaliotas asmuo, be reikiamų dokumentų, turi pateikti savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, išskyrus atvejus, kai dėl atitinkamos išmokos skyrimo kreipiamasi elektroniniu būdu, jeigu valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tokios rūšies elektroninė paslauga, ir įgaliojimą.

Kai dėl atitinkamos išmokos skyrimo kreipiasi asmenys, kurie pripažinti ribotai veiksniais šioje srityje, be reikiamų dokumentų, jie turi pateikti savivaldybės administracijai dokumentus, patvirtinančius rūpybos nustatymą ir rūpintojo paskyrimą, bei rūpintojo sutikimą dėl asmens, kuris pripažintas ribotai veiksniu šioje srityje, kreipimosi skirti išmokas.

Kai dėl išmokos vaikui kreipiasi asmenys, kuriems paskirta vaiko laikinoji globa (rūpyba) tėvų prašymu, šių asmenų ar vaiko tėvų įgalioti asmenys, be reikiamų dokumentų, jie pateikia savivaldybės administracijai prašymą skirti išmoką vaiko tėvo ar motinos vardu ir įgaliojimą. Tais atvejais, kai vaikas, kuriam laikinoji globa (rūpyba) nustatyta tėvų prašymu, yra nuolatinis Lietuvos Respublikos gyventojas ir nė vienas iš vaiko tėvų nedeklaravęs gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje, kreipdamiesi dėl išmokos vaikui, asmenys, kuriems paskirta vaiko laikinoji globa (rūpyba) tėvų prašymu, ar jų įgalioti asmenys, be reikiamų dokumentų, pateikia savivaldybės administracijai prašymą skirti išmoką asmens, kuriam paskirta vaiko laikinoji globa (rūpyba) tėvų prašymu, vardu.“

6. Pakeisti 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

11. Kreipiantis dėl vienkartinės išmokos gimusiam vaikui paskyrimo, įskaitant atvejus, kai vaikas gimė gyvas, tačiau mirė nesukakęs 3 mėnesių, jeigu duomenų apie vaiko gimimą nėra Lietuvos Respublikos gyventojų registre, būtina pateikti vaiko gimimo faktą patvirtinantį dokumentą. Kreipiantis dėl vienkartinės išmokos įvaikintam vaikui paskyrimo, būtina pateikti įsiteisėjusį teismo sprendimą įvaikinti ir, jeigu duomenų apie vaiko gimimą nėra Lietuvos Respublikos gyventojų registre, vaiko gimimo faktą patvirtinantį dokumentą.“

7. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:

12. Kreipiantis dėl išmokos vaikui skyrimo, atsižvelgiant į aplinkybes, lemiančias asmens teisę į išmoką (toliau vadinama – aplinkybės), būtina:

12.1. pateikti mokymo įstaigos pažymą, jeigu vyresnis kaip 18 metų asmuo iki 24 metų mokosi ir šių duomenų nėra valstybės ir žinybiniuose registruose arba valstybės informacinėse sistemose;

12.2. pateikti dirbančių (taip pat savarankiškai dirbančių) pilnamečių vaikų (įvaikių) iki 24 metų, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant laikotarpį nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos) ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuoja aukštojoje mokykloje (studentai), įskaitant akademinių atostogų dėl ligos ar nėštumo laikotarpį, kreipimosi mėnesį ir (ar) už laikotarpį, pagal kurį apskaičiuojamos vidutinės bendrai gyvenančių asmenų mėnesio pajamos išmokai gauti, kaip nustatyta Išmokų vaikams įstatymo 12 straipsnio 10 dalyje, gautų pajamų dydį patvirtinančius dokumentus;

12.3. prašyme pažymėti duomenis apie bendrai gyvenančių asmenų vidutinių mėnesio pajamų, nustatytų Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 17 straipsnio 1 dalyje ir tenkančių vienam asmeniui per mėnesį, dydį, apskaičiuotą pagal praėjusių kalendorinių metų iki teisės gauti išmoką atsiradimo dienos pajamas;

12.4. tais atvejais, kai pagal praėjusių kalendorinių metų vidutines mėnesio pajamas bendrai gyvenantys asmenys neturėjo teisės gauti išmokos vaikui, pajamoms sumažėjus, pateikti praėjusių 12 kalendorinių mėnesių iki kreipimosi ar teisės gauti išmoką atsiradimo dienos bendrai gyvenančių asmenų gautų pajamų, nustatytų Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 17 straipsnio 1 dalyje, dydį patvirtinančius dokumentus;

12.5. pateikti dokumentus apie globos (rūpybos) nustatymą ir asmens paskyrimą globėju (rūpintoju);

12.6. pateikti įsiteisėjusį teismo sprendimą įvaikinti.

8. Pripažinti netekusiu galios 15.3 papunktį.

9. Pakeisti 16 punktą ir jį išdėstyti taip:

16. Kreipiantis dėl vienkartinės išmokos nėščiai moteriai, būtina pateikti sveikatos priežiūros įstaigos išduotą pažymą apie nėštumą arba, vaikui gimus, vaiko gimimo faktą patvirtinantį dokumentą, jeigu duomenų apie vaiko gimimą nėra Lietuvos Respublikos gyventojų registre.“

10. Pakeisti 17 punktą ir jį išdėstyti taip:

17. Kreipiantis dėl išmokos besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai, būtina pateikti:

17.1. vaiko gimimo faktą patvirtinantį dokumentą, jeigu duomenų apie vaiko gimimą nėra Lietuvos Respublikos gyventojų registre;

17.2. mokymo įstaigos pažymą, kad asmuo mokosi pagal formaliojo profesinio mokymo programą ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinę studijų formą, doktorantūroje ar medicinos rezidentūroje, arba, baigus mokslus ar studijas, mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą. Šių dokumentų pateikti nereikia, jeigu duomenys apie mokymąsi yra valstybės ir žinybiniuose registruose arba valstybės informacinėse sistemose;

17.3. įsiteisėjusį teismo sprendimą įvaikinti;

17.4. dokumentus apie globos (rūpybos) nustatymą ir asmens paskyrimą globėju (rūpintoju).“

11. Pakeisti 18 punktą ir jį išdėstyti taip:

18. Kreipiantis dėl išmokos gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui, jeigu duomenų apie vaikų gimimą nėra Lietuvos Respublikos gyventojų registre, būtina pateikti vaikų gimimo faktą patvirtinančius dokumentus.“

12. Pakeisti 19 punktą ir jį išdėstyti taip:

19. Asmenys prašymą ir dokumentus, reikalingus atitinkamai išmokai skirti, gali pateikti tiesiogiai atvykę į savivaldybės administraciją, atsiųsti registruotu laišku arba elektroniniu būdu, jeigu valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tokios rūšies elektroninė paslauga.

Kreipdamasis dėl išmokos skyrimo, asmuo pateikia dokumentų, nurodytų Nuostatų III skyriuje, originalus, išskyrus atvejus, kai dėl išmokos skyrimo kreipiamasi registruotu laišku ar elektroniniu būdu, ar jų kopijas. Jeigu prašymas siunčiamas registruotu laišku ar elektroniniu būdu, prie prašymo turi būti pridedamos asmens, turinčio teisę gauti atitinkamą išmoką, dokumentų, nurodytų Nuostatų III skyriuje, kopijos. Asmens pateiktos kopijos turi būti patvirtintos dokumentą išdavusios Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės institucijos, notaro ar kito asmens, įgalioto atlikti notarinius veiksmus, arba konsulinio pareigūno, arba kito kompetentingo užsienio valstybės pareigūno. Dokumentų originalus priėmęs asmuo padaro ir patvirtina šių dokumentų (išskyrus asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus) kopijas.“

13. Pripažinti netekusiu galios 25 punktą.

14. Pakeisti 27.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

27.3. jeigu bendrai gyvenantys asmenys augina ir (ar) globoja šeimoje 3 ar daugiau vaikų, skiria ir moka išmoką vaikui, kol kiekvienam vaikui sukaks 18 metų, jeigu šių bendrai gyvenančių asmenų pilnamečiai vaikai (įvaikiai) yra bendrai gyvenančių asmenų sudėtyje pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 2 straipsnio 2 dalį;“.

15. Pakeisti 27.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:

27.5. besimokančiajam mokymo įstaigoje baigiamaisiais mokymosi metais globos (rūpybos) išmoką skiria ir moka iki tų mokslo metų pabaigos; baigiančiajam bendrojo ugdymo mokyklą ar profesinio mokymo įstaigą pagal bendrojo ugdymo programą globos (rūpybos) išmoką skiria ir moka iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos;“.

16. Pakeisti 27.9 papunktį ir jį išdėstyti taip:

27.9. išskaičiuoja iš kitų pagal Išmokų vaikams įstatymą mokamų išmokų dėl gavėjo kaltės permokėtą išmokos vaikui sumą, jeigu ši suma nėra grąžinta ar nėra priimtas sprendimas dėl jos grąžinimo dalimis; negrąžintą ar neišskaičiuotą permokėtą išmokos sumą išieško teismo tvarka, jeigu, įvertinus savivaldybės administracijos specialistų, atliekančių veiksmus dėl išmokos vaikui permokos išieškojimo teismo tvarka, darbo valandinį įkainį, veiksmams atlikti skiriamą darbo laiko trukmę ir su šiais veiksmais susijusias kitas išmokų vaikams administravimo išlaidas, su išieškojimu susijusios administravimo išlaidos neviršija išieškotinos sumos;“.

17. Pripažinti netekusiu galios 28 punktą.

18. Pakeisti 29 punktą ir jį išdėstyti taip:

29. Jeigu globos (rūpybos) išmokos gavėjui už 2 ar daugiau mėnesių iš karto išmokama našlaičių pensija ar piniginės lėšos vaikui išlaikyti, jų gavimo mėnesį mokamos globos (rūpybos) išmokos dydis yra lygus skirtumui tarp globos (rūpybos) išmokos gavėjui nustatyto globos (rūpybos) išmokos dydžio bei tą mėnesį už 2 ar daugiau mėnesių iš karto išmokėtos našlaičių pensijos ar piniginių lėšų vaikui išlaikyti dydžio.

Jeigu vaikas (asmuo) išlaikomas (nemokamai gauna nakvynę ir maistą) bendrojo ugdymo mokyklos ar profesinio mokymo įstaigos bendrabutyje ar vaikų socializacijos centre ir gauna našlaičių pensiją ir (arba) vaikui išlaikyti kas mėnesį mokamą periodinę išmoką, jam mokama globos (rūpybos) išmoka, lygi skirtumui tarp 2 bazinių socialinių išmokų dydžių bei gaunamos našlaičių pensijos ir (arba) vaikui išlaikyti kas mėnesį mokamos periodinės išmokos dydžio.

19. Pakeisti 30 punktą ir jį išdėstyti taip:

30. Globos (rūpybos) išmoka ir (ar) globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo ar panaikinimo, globėjo ar rūpintojo paskyrimo, atleidimo ar nušalinimo nuo pareigų, vaiko įvaikinimo atveju skiriami arba jų mokėjimas nutraukiamas nuo teismo sprendimo (nutarties) įsiteisėjimo dienos, išskyrus atvejus, kai teismo sprendimas (nutartis) ar jo dalis dėl globos (rūpybos) arba įvaikinimo vykdoma skubiai arba teismas nustato konkretų vykdymo terminą.

20. Pakeisti 34 punktą ir jį išdėstyti taip:

34. Išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai, išmoka gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui, išmoka vaikui, išmoka privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui, globos (rūpybos) išmoka ir globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas skiriami ir mokami nuo teisės gauti išmoką atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 12 praėjusių mėnesių nuo visų dokumentų, būtinų išmokai skirti, pateikimo savivaldybės administracijai dienos.“

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                            Linas Kukuraitis