hERBAS_bmp

 

DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL BEŠEIMININKIŲ IR BEPRIEŽIŪRIŲ GYVŪNŲ LAIKINOSIOS GLOBOS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2013-06-12 Nr. V35-465

Druskininkai

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr.        55-1049; 2008, Nr. 113-4290; 2009, Nr. 159-7206) 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės įstatymo (Žin., 1997, Nr. 108-2728; 2012, Nr. 122-6126)                 13 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. gegužės 2 d. įsakymo B1-336 „Dėl gyvūnų laikymo savivaldybių teritorijų gyvenamosiose vietovėse tvarkos aprašo patvirtinimo” (Žin., 2013, Nr. 48-2427) ir Civilinio kodekso 4.61 straipsniu,

t v i r t i n u Bešeimininkių ir bepriežiūrių gyvūnų laikinosios globos tvarkos aprašą (pridedama).

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės administracijos direktorė                                                          Vilma Jurgelevičienė

 

 

 

 

 

Parengė        

 

Agnė Baranauskaitė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PATVIRTINTA

Druskininkų savivaldybės administracijos direktoriaus

2013 m. birželio 12 d. įsakymu Nr. V35-465

 

BEŠEIMININKIŲ IR BEPRIEŽIŪRIŲ GYVŪNŲ LAIKINOSIOS GLOBOS

TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Bešeimininkių ir bepriežiūrių gyvūnų laikinosios globos tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato reikalavimus, keliamus bešeimininkių ir bepriežiūrių (toliau – beglobių) gyvūnų surinkimui, globai, gyvūnų savininkų, gyvūnų globėjų, Druskininkų savivaldybės administracijos teises, pareigas ir atsakomybę.

2. Šis Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymu, Civilinio kodekso 4.61 straipsniu, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais gyvūnų priežiūrą ir beglobių gyvūnų laikinąją globą.

3. Pagrindinės sąvokos:

Bepriežiūris gyvūnas – gyvūno laikytojo neprižiūrimas gyvūnas, kuris yra už gyvūno laikytojo valdomo gyvenamojo ar negyvenamojo pastato ar kitos teritorijos ribų.

Bešeimininkis gyvūnas – gyvūnas, kuris neturi savininko ar jis nežinomas arba kurio savininkas atsisakė neperduodamas jo kitam savininkui.

Gyvūnų globėjas – asmuo, atitinkantis teisės aktų nustatytus reikalavimus ir užsiimantis bepriežiūrių ir bešeimininkių gyvūnų globa ir (ar) laikinąja globa.

Laikinoji gyvūno globa (toliau – laikinoji globa) – asmens veikla, kuria užtikrinama bešeimininkių ar bepriežiūrių gerovė ir apsauga, kol bus nustatytas jų savininkas ar laikytojas, laikantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – Civilinis kodeksas) 4.61 straipsnio 3 dalyje nustatytų terminų.

4. Aprašo 3 punkte išvardintos sąvokos, kitos Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Aprašo 2 punkte nurodytuose ir kituose teisės aktuose.

 

II. LAIKINOJI GYVŪNŲ GLOBA

 

5. Druskininkų savivaldybės administracija Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka skelbia konkursą beglobių gyvūnų laikinosios globos paslaugoms vykdyti. Su konkurso laimėtoju (toliau – Laikinasis gyvūnų globėjas) pasirašoma Paslaugų teikimo sutartis.

6. Beglobiai gyvūnai, apie kuriuos Druskininkų savivaldybės administracijai, seniūnijai praneša juos pastebėję ir (ar) sulaikę asmenys, perduodami:

6.1. gyvūną sulaikiusiam ir sutinkančiam jį išlaikyti asmeniui;

6.2. artimiausiam žemės ūkio veikla užsiimančiam ir tinkamai gyvūną (darbinis gyvulys ar galvijas ir (ar) jo prieauglis) išlaikyti galinčiam asmeniui;

6.3. Laikinąjam gyvūnų globėjui;

7. Pasibaigus Civilinio kodekso 4.61 straipsnio 3 dalyje nurodytam terminui ir nepaaiškėjus gyvūno savininkui, gyvūnas neatlygintinai tampa jį išlaikiusio asmens nuosavybe.

8. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pastebėję nugaišusių gyvūnų lavonus, nedelsiant informuoja Druskininkų savivaldybės administraciją arba Laikinąjį gyvūnų globėją.

 

 

 

 

 

III. ASMENŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

9. Naminio gyvūno savininkas privalo:

9.1. dingus naminiam gyvūnui, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas informuoti vietos seniūniją, Laikinąjį gyvūnų globėją arba apie tai viešai paskelbti;

9.2. gyvūnui atsiradus, privalo atlyginti išlaikiusiam gyvūną asmeniui visas išlaikymo ir priežiūros išlaidas.

9.3. nebegalintis suteikti savo augintiniui reikiamos priežiūros:

9.3.1. ieškoti gyvūnui kito savininko;

9.3.2. perduoti gyvūną gyvūnų globa besirūpinančioms visuomeninėms organizacijoms, Laikinąjam gyvūnų globėjui, nurodant (raštu) gyvūno atsisakymo priežastis.

10. Naminio gyvūno savininkas, išnaudojęs visas galimybes perduoti gyvūną augintinį kitam savininkui ir išsaugoti jo gyvybę, gali:

10.1. kreiptis į veterinarijos gydytoją dėl gyvūno nugaišinimo.

11. Laikinasis gyvūnų globėjas privalo:

11.1. turėti patalpas (toliau – Gyvūnų globos namai) Druskininkų savivaldybėje, atitinkančias teisės aktuose nustatytiems reikalavimams, galiojančius dokumentus, leidžiančius vykdyti šią veiklą;

11.2. transporto priemonę, kuri turi būti pažymėta teisės aktuose nustatyta tvarka;

11.3. transporto priemonėje turi būti įrengti konteineriai arba pertvaros;

11.4. transportuojamiems gyvūnams negalima duoti sedatyvinių preparatų; išimties atvejais, jei gyvūnai susijaudinę, nurodžius įgaliotajam veterinarijos gydytojui, galima jiems duoti raminamųjų vaistų;

11.5. nemokamai priimti visus benamius gyvūnus į gyvūnų globos namus, kurie buvo rasti savivaldybės bendrojo naudojimo teritorijose.

11.2. vykdyti šias paslaugas:

11.2.1. gaudyti beglobius gyvūnus, surinkti iš juos sulaikiusių asmenų pagal Druskininkų savivaldybės administracijos, gyventojų, seniūnijų darbuotojų, Viešosios policijos, kitų įstaigų ir tarnybų pranešimus, transportuoti gyvūnus į Gyvūnų globos namus, laikinai globoti;

11.2.2. kiekvieną patekusį gyvūną apžiūrėti ar neturi tatuiruotės, patikrinti elektroniniu prietaisu (skaitytuvu), ar gyvūnas paženklintas elektroninėmis tapatybės nustatymo priemonėmis ir kt;

11.2.3. sužeistiems ar sergantiems beglobiams gyvūnams suteikti pirmąją pagalbą;

11.2.4. visiems gyvūnams, patalpintiems Gyvūnų globos namuose, per 48 val. suteikti veterinarijos gydytojo apžiūrą;

11.2.5. surinkti gyvūnų gaišenas ir jas utilizuoti (perduoti gaišenas tvarkančiai įmonei);

11.2.6. informuoti paženklinto (žetonu, antkakliu, mikroschema) gyvūno šeimininką arba registratorių apie sugautą gyvūną;

11.2.7. sugautus gyvūnus privalo laikyti 14 parų. Per tą laikotarpį apie patalpintus į Gyvūnų globos namus gyvūnus privalo informuoti visuomenę Druskininkų savivaldybės interneto svetainėje, vietinėje spaudoje arba kitais būdais.

11.2.8. vesti benamių gyvūnų apskaitą (pildyti benamių gyvūnų apskaitos žurnalą, kitus žurnalus, nustatytus Lietuvos Respublikos Veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. įsakymu Nr. B1-1015 patvirtintais Veterinarijos reikalavimais gyvūnų globos namams).

12. Neatsiradus norinčių priglausti gyvūną ir praėjus nustatytam terminui beglobiams gyvūnams nustatyta tvarka gali būti atliekamas nugaišinimas (eutanazija).

13. Patys nugaišę gyvūnai iš gyvūnų savininkų Gyvūnų globos namuose utilizavimui priimami nemokamai.

14. Gyvūnai, apkandžioję kitus gyvūnus ar žmones, bei įtariami sergantys pasiutlige, turi būti 14 parų karantinuojami ir veterinarijos specialistas privalo stebėti, ar pasireiškia pasiutligės požymiai.

15. Po karantinavimo laiko gyvūnas, kuriam pasiutligės diagnozė nenustatyta, gali būti grąžintas savininkui arba jam surandami nauji šeimininkai.

16. Globos namuose laikomi gyvūnai laikymo ar karantinavimo laikotarpiu turi būti šeriami visaverčiu, švariu, šviežiu maistu du kartus per dieną, jaunikliai (6-12 savaičių amžiaus) - tris kartus per dieną.

17. Laikinasis gyvūnų globėjas gali:

17.1. nugaišinti beglobius gyvūnus, jei šie:

17.1.1. nepagydomai serga, kenčia skausmą, nusenę, agresyvūs;

17.1.2. pasibaigus Civilinio kodekso 4.61 straipsnio 3 dalyje nurodytam terminui ir nesuradus gyvūno savininko ar naujo gyvūno globėjo.

18. Seniūnijos privalo:

18.1. informuoti Laikinąjį gyvūnų globėją:

18.2.1. apie pastebėtus beglobius gyvūnus seniūnijos teritorijoje;

18.2.2. apie gyvūnus, kurių globos atsisako gyvūnų savininkai (asmenys su negalia, pensinio amžiaus asmenys), negalintys toliau pasirūpinti savo augintinio priežiūra;

18.2.3. apie pastebėtas gyvūnų gaišenas;

18.3. informuoti Gyvūnų globa besirūpinančias organizacijas apie pastebėtas išoriniu žymeniu paženklintas sergančias kates;

18.4. surasti beglobiui darbiniam gyvuliui ar galvijui ir (ar) jo prieaugliui laikinąjį globėją, nurodytą Aprašo 6.2 punkte.

 

IV. ATSAKOMYBĖ

 

19. Sąmoningas gyvūnų padarymas bešeimininkiais ar bepriežiūriais gyvūnais, veiksmai, sukeliantys gyvūnų žūtį, skausmą, kančią, pavojų gyvūnų sveikatai ar gyvybei, išskyrus teisės aktuose nustatytus atvejus, laikomi žiauriu elgesiu su gyvūnais.

20. Visi gyvūnų globėjai privalo laikytis Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo             15 straipsnyje nurodytų ir kitų gyvūnų gerovę ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų.

21. Asmenys, pažeidę gyvūnų gerovės ir apsaugos reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

22. Asmuo, priglaudęs bepriežiūrį ar bešeimininkį gyvūną, ne vėliau kaip per 3 dienas turi pranešti apie tokį gyvūną policijai ir (ar) gyvūnų Laikinajam gyvūnų globėjui.

23. Gyvūnai nugaišinami vadovaujantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. lapkričio 24 d. įsakymu Nr. B1-1015 patvirtintais Veterinarijos reikalavimais gyvūnų globos namams.

24. Nugaišinti gyvūnai (po eutanazijos), gyvūnų gaišenos turi būti patalpinami į šaldymo įrenginius ir utilizuojami įmonėse, turinčiose teisę vertis tokia veikla.

25. Draudžiama beglobius gyvūnus naudoti tyrimo ir mokymo tikslams, naikinti jų nesugavus, išskyrus tuos atvejus kai kyla epizootijos pavojus.

 

 

_________________________