LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VALSTYBĖS ALKOHOLIO KONTROLĖS PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

1999 m. vasario 25 d. Nr. 212

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo (Žin., 1995, Nr. 44-1073) 27 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Valstybės alkoholio kontrolės programą (pridedama).

2. Pavesti Sveikatos apsaugos ministerijai organizuoti, koordinuoti ir kontroliuoti 1 punkte nurodytos programos vykdymą.

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS GEDIMINAS                                                              VAGNORIUS

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                    MINDAUGAS STANKEVIČIUS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1999 m. vasario 25 d. nutarimu Nr. 212

 

VALSTYBĖS ALKOHOLIO KONTROLĖS PROGRAMA

 

I. Bendroji dalis

 

1. Ši programa įgyvendinama 1999–2011 metais.

Atsakingos organizacijos: Sveikatos apsaugos ministerija bei Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

 

II. Programos charakteristika

 

2. Ši programa parengta vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintas Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo įgyvendinimo priemones (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. birželio 7 d. posėdžio protokolas Nr. 26, 35 klausimas).

Programoje numatyta nuodugniai ištirti alkoholio daromą žalą žmogaus sveikatai ir šalies ekonomikai, supažindinti su tyrimų rezultatais visuomenę, atlikti sociologinius, mokslinius tyrimus, padėsiančius nustatyti alkoholio paplitimo priežastis, ugdyti blaivybės nuostatas vaikams, jaunimui, šeimoms. Sistemingam ir profesionaliam darbui numatoma parengti pedagogų, medicinos ir socialinių darbuotojų, žurnalistų, pasitelkti nevyriausybines organizacijas, plėtoti blaivybės sąjūdį, propaguoti blaivų gyvenimo būdą, įgyvendinti ugdymo institucijose Švietimo ir mokslo ministerijos aprobuotą ir visoms mokykloms pateiktą Alkoholio ir narkotikų prevencijos programą.

Šia programa siekiama įgyvendinti valstybės alkoholio kontrolės politikos principus: mokesčiais mažinti alkoholinių gėrimų prieinamumą, skatinti silpnų alkoholinių ir nealkoholinių gėrimų gamybą bei prekybą, remti laisvos nuo alkoholio gyvenamosios ir socialinės aplinkos formavimą ir kitus.

3. Apskaičiuota, kad vienas Lietuvos gyventojas 1997 metais suvartojo vidutiniškai 9,2 litro absoliutaus alkoholio, įskaitant kontrabandinį ir įsigytąjį iš nelegalių prekeivių, bet neskaitant nepramoninės ir naminės gamybos alkoholinių gėrimų (1994 metais – 7 litrus, 1995 metais – 9 litrus, 1996 metais – 9,5 litro). Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, jeigu vienas gyventojas suvartoja vidutiniškai 8 l gryno etilo alkoholio, valstybė praranda 6 procentus bendrojo nacionalinio produkto.

4. Alkoholis – viena iš ankstyvos mirties priežasčių. 10,4 procento visų Lietuvoje užregistruotų mirčių susiję su alkoholio vartojimu. Pasaulinės sveikatos organizacijos Europos regioninio komiteto duomenimis, Europos valstybėse šis rodiklis yra 6–9 procentai.

Dauguma mirusiųjų – jauni ir darbingi asmenys. 1990 metais iš 100 tūkstančių 45–64 metų asmenų nuo apsinuodijimo alkoholiu mirė 20, 1996 metais – 36, nuo lėtinio alkoholizmo – atitinkamai 17 ir 57, kepenų cirozės – 18 ir 19.

Mirtis dėl nelaimingų atsitikimų, traumų, savižudybės – Lietuvoje itin didelė problema. Savižudybių Lietuvoje daugėja – nuo 26 (1990 metais) iki 44,8 (1997 metais) 100 tūkstančių gyventojų, vyrų savižudybių standartizuotas rodiklis – 80,7 (1997 metais) 100 tūkstančių gyventojų. Apie 70 procentų savižudybių susijusios su alkoholio vartojimu.

5. Oksfordo universiteto paskelbtų 1995 metais tyrimų duomenimis, jeigu 10 procentų sumažėja alkoholio kiekis vienam gyventojui, 20 procentų sumažėja vyrų mirtingumas nuo ligų, susijusių su alkoholio vartojimu, ir 5 procentais – visų savižudybių ir žmogžudysčių.

Alkoholio vartojimas darbo vietose taip pat dažnai tampa nelaimingų atsitikimų ir mirties priežastimi. 1995–1996 metais apytiksliai 50 procentų visų sunkių traumų ir mirties atvejų darbo vietose buvo susiję su alkoholio vartojimu.

Daugėja narkologinių ligonių, kuriems gydyti narkologinėse įstaigose kasmet išleidžiama per 10 milijonų litų. Sergančiųjų alkoholine psichoze Lietuvoje padaugėjo daugiau kaip 3 kartus: 1990 metais – 12, 1997 metais – 45,6 atvejo 100 tūkstančių gyventojų (Lietuvos sveikatos informacijos centro duomenimis).

Sergančiųjų lėtiniu alkoholizmu 1995 metais užregistruota 1949,7, 1996 metais – 1985,5 ir 1997 metais – 1982,1 100 tūkstančių gyventojų.

6. Alkoholis žaloja ne tik fizinę, bet ir dvasinę žmogaus sveikatą, lemia moralinį jo nuosmukį, skatina nusikalsti.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, neblaivūs asmenys padaro apie trečdalį visų atskleistų nusikaltimų. 1996 metais 32,7 procento padariusiųjų sunkius nusikaltimus buvo neblaivūs. 1991–1996 metais penktadalis nusikaltusių nepilnamečių buvo neblaivūs.

Tėvų globos 1996 metais neteko apie 3 tūkstančius vaikų, 80 procentų jų – iš asocialių ir rizikos grupės šeimų. Penktadalis nusikaltusių nepilnamečių buvo neblaivūs.

7. Lietuvoje jaunimas alkoholį vartoti pradeda labai anksti: 94,8 procento penkiolikmečių jau yra ragavę alkoholio, 70,2 procento – buvo apsvaigę.

Taigi alkoholio žala Lietuvos gyventojų sveikatai yra akivaizdi. Šios programos tikslas – keisti esamą būklę.

8. Kad griežčiau būtų kovojama su alkoholio kontrabanda, nelegalia prekyba bei nustatytosios tvarkos pažeidėjais, 1997 metais priimtos Lietuvos Respublikos baudžiamojo ir administracinio kodekso pataisos, numatančios ypač griežtas sankcijas už nelegalią alkoholinių gėrimų gamybą, gabenimą, realizavimą, Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, patikslinta alkoholio produktų gamybos, importo bei prekybos licencijavimo tvarka.

9. Kitų valstybių patirtis rodo: kad suvartojamų alkoholinių gėrimų kiekis vienam gyventojui nedidėtų, šių gėrimų kaina turėtų būti didinama pagal tokį ekonometrinį modelį – alkoholinių gėrimų kainų prieaugis procentais yra lygus laukiamo vartojimo kainų prieaugio procentais ir 50 procentų laukiamo gyventojų pajamų prieaugio sumai.

10. Numatoma parengti alkoholio vartojimo, gamybos, importo, prekybos ir eksporto apskaitos tvarką ir skaičiavimo metodiką, atlikti alkoholio žalos sveikatai ir šalies ekonomikai tyrimus bei analizę.

 

III. Programos tikslai

 

11. Svarbiausiasis šios programos tikslas – vadovaujantis Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymu, mažinti alkoholio pasiūlą ir vartojimą, piktnaudžiavimą alkoholiu bei jo daromą žalą žmonių sveikatai ir Lietuvos ūkiui. Norint šį tikslą pasiekti, būtina:

11.1. rengti ir tobulinti teisinę bazę;

11.2. priklausomai nuo gyventojų pajamų ir kitų prekių kainų didėjimo nuolat branginti alkoholinius gėrimus;

11.3. siekti, kad mažėtų alkoholinių gėrimų ir jų žaliavų importas bei gamyba;

11.4. siekti, kad Lietuvoje nebūtų nelegalios alkoholinių gėrimų gamybos bei prekybos;

11.5. iki 2005 metų parengti bendrąją alkoholio žalos sveikatai ir Lietuvos ūkiui stebėjimo sistemą, statistinę analizę ir pradėti monitoringą;

11.6. stabilizuoti mirtingumą nuo lėtinio alkoholizmo, alkoholinės kepenų cirozės, apsinuodijimo alkoholiu ir kitų nelaimingų atsitikimų bei traumų, susijusių su alkoholio vartojimu, taip pat sergamumą alkoholinėmis psichozėmis, alkoholizmu, alkoholine kepenų ciroze;

11.7. rūpintis, kad mažėtų žūvančiųjų autoavarijose dėl alkoholio vartojimo, su alkoholio vartojimu susijusių transporto traumų, nusikaltimų, kuriuos padaro apsvaigę nuo alkoholio asmenys;

11.8. sukurti plačią alkoholio sukeltų problemų pirminės ir antrinės prevencijos sistemą;

11.9. siekti glaudaus visų suinteresuotų valstybės institucijų, nevyriausybinių organizacijų ir visos visuomenės bendradarbiavimo ugdant įprotį blaiviai gyventi.

12. Kad ši programa būtų sėkmingai vykdoma, būtina pakankamai ir reguliariai finansuoti ministerijų ir kitų valstybės institucijų, nevyriausybinių organizacijų, kurioms rūpi alkoholio ir kitų priklausomybės sindromą sukeliančių medžiagų kontrolė, veiklą, taip pat visuomenės pastangas prisidėti prie šios programos rengimo ir vykdymo, tobulinti Valstybinio sveikatos fondo veiklą, skirti lėšų iš savivaldybių sveikatos fondo savivaldybių programoms rengti.

 

IV. POVEIKIS

 

13. Įgyvendinus šią programą, keistųsi žmonių gyvenimo nuostatos, būtų teikiama medicinos ir socialinė pagalba kenčiantiems nuo alkoholizmo asmenims bei jų šeimos nariams, skatinamas tarpžinybinis bendradarbiavimas, įvairios visuomenės grupės burtųsi, kad skleistų blaivybės idėjas, sumažėtų alkoholio žala gyventojų sveikatai ir Lietuvos ekonomikai, būtų ugdoma blaivi jaunoji karta.

Šios programos įgyvendinimo išlaidos – tai investicija į gyventojų sveikatą, nes manoma, per dešimtmetį alkoholio vartojimas ir jo daroma žala tikrai sumažėtų.

Pagal pateiktas šioje programoje metodikas galima spręsti apie jos veiksmingumą: mažiau bus vartojama alkoholio, sumažės ligų, nelaimingų atsitikimų, savižudybių, nusikaltimų, mažiau prarasime darbingų asmenų.

 

V. FINANSAVIMAS

 

14. Ši programa finansuojama iš Valstybinio sveikatos fondo, savivaldybių sveikatos fondų.

 

VI. baigiamoSIOS NUOSTATOS

 

15. Ši programa įtraukta į privalomųjų patvirtintų valstybės programų sąrašą. Numatyti veiksmai atspindi valstybės sveikatos politikos strategiją.

Programoje numatyti tikslai ir priemonės atitinka Pasaulinės sveikatos organizacijos politikoje „Sveikata visiems – 2001“ numatytų strategijų 12 užduotį, Europos veiksmų prieš alkoholio vartojimą planą, kurį 1991 metais priėmė Europos valstybės Pasaulinės sveikatos organizacijos narės, 1995 metų gruodžio mėnesį Paryžiuje paskelbtą Europos šalių chartiją prieš alkoholį, 1998 metų liepos mėnesį Lietuvos Respublikos Seimo patvirtintą Lietuvos sveikatos programą.

Kai kurie programos uždaviniai artimi Lietuvoje vykdomoms kitoms programoms: Sveiko miesto programai, Sveikos mokyklos programai, Tabako kontrolės programai, Nacionalinei narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos programai ir kitoms.

Prie šios programos rengimo prisidėjo Sveikatos apsaugos ministerija, Vidaus reikalų ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Ūkio ministerija, Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerija, Žemės ūkio ministerija, Finansų ministerija, Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Kauno medicinos universitetas, Pedagogikos institutas, Vyskupo Motiejaus Valančiaus blaivybės sąjūdžio, Blaivybės draugijos „Baltų ainiai“, kitų nevyriausybinių ir mokslo įstaigų atstovai.

16. Išsami šios programos struktūra pateikta 1 priede, įgyvendinimo priemonės – 2 priede, sąmata – 3 priede.

______________

 


Valstybės alkoholio kontrolės

programos

1 priedas

 

VALSTYBĖS ALKOHOLIO KONTROLĖS PROGRAMOS STRUKTŪRA

 

Programos struktūra

Rodikliai

Patikrinimo priemonės (informacijos šaltinis)

Prielaidos, rizika

 

Tolimieji tikslai

 

 

 

 

Rūpintis, kad Lietuvoje mažiau būtų vartojama alkoholio, mažiau juo piktnaudžiaujama, mažėtų jo pasiūla ir daroma žala sveikatai bei ūkiui.

iki 2009 metų palaipsniui sumažėjęs:

alkoholinių gėrimų vartojimas –

25 procentais

mirtingumas nuo kepenų

cirozės – 15 procentų

mirtingumas nuo nelaimingų

atsitikimų – 15 procentų

mirtingumas nuo nelaimingų

atsitikimų, susijusių su alkoholio vartojimu, – 25 procentais

 

žymiai pakitusi vartojamų alkoholinių gėrimų struktūra: geriami silpnesni alkoholiniai gėrimai, mažiau piktnaudžiaujama alkoholiniais gėrimais

 

mažiau daroma nusikaltimų išgėrus alkoholio

 

rečiau vairuojama išgėrus

 

alkoholinių gėrimų rinka orientuota į silpnesnių alkoholinių gėrimų gamybą, importą ir prekybą

 

žinomi Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto pajamų, gautų už realizuotus alkoholinius gėrimus, lyginamojo svorio bendroje pajamų struktūroje rodikliai

 

nustatomas mastas ekonominės žalos, kurią daro alkoholinių gėrimų vartojimas gyventojų sveikatai ir ūkiui, taip pat jo pokyčiai

 

organizuotas sveikatos priežiūros, pedagogų, valstybės valdymo ir vietos savivaldos vykdomųjų institucijų tarnautojų mokymas ir tobulinimasis alkoholio kontrolės politikos klausimais

 

išugdyti Lietuvoje blaivaus gyvenimo įpročiai, neigiamas jaunimo požiūris į alkoholio vartojimą

 

parengti priklausomybės ligų gydymo, pirminės sveikatos priežiūros specialistai, pedagogai, socialiniai darbuotojai, visuomeninių organizacijų atstovai

 

parengta metodinė medžiaga specialistams bei įvairių institucijų atstovams, kuriems rūpi alkoholio kontrolė, jo sukeliamos žalos prevencija

 

Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Sveikatos informacijos centro, Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Ūkio ministerijos, Žemės ūkio ministerijos, Finansų ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, apskričių viršininkų administracijų bei Lietuvos savivaldybių asociacijos, žinia-sklaidos institucijų

informacija, užsienio valstybių ekspertų analizės medžiaga ir

darbo analizė, nevyriausybinių organizacijų veiklos alkoholio kontrolės srityje ekspertizės medžiaga,

sociologinių apklausų duomenys

 

prielaidos: priimtas Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymas bei kiti teisės aktai; sukurta įstatymų bazė, kad būtų sukliudyta nelegaliai įvežti ir gaminti alkoholį, prekiauti juo; tokiai veiklai pritaria Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir valstybės institucijos; atliekami statistiniai ir moksliniai alkoholio vartojimo ir jo sukeliamos žalos tyrimai; nacionalinės sveikatos tarybos pritarimas; mažėja alkoholinių gėrimų reklamos; sulaukta žiniasklaidos paramos; visuomenė nepakančiai žiūri į alkoholį, narkotikus, tabaką ir remia kovą su šiomis negerovėmis

 

rizika ir kliūtys: priimti įstatymai nevykdomi; įsišaknijusios girtavimo tradicijos; nepakankamas finansavimas; nepakankama įstatymų bazė; nėra alkoholio reklamą reglamentuojančių teisės aktų (Reklamos įstatymo); per menkai kontroliuojamas alkoholio importas, gamyba, prekyba, vartojimas, netiksli jų apskaita; mažai propaguojama blaivybė ir šnekama apie alkoholio žalą; neužkirs-tas kelias nelegaliai platinti alkoholį

 

Artimieji tikslai

 

 

 

 

 

1. Parengti alkoholio vartojimo (registruoto ir neregistruoto), gamybos, importo, prekybos ir eksporto Lietuvoje apskaitą ir skaičiavimo metodiką, atlikti moksliškai pagrįstus alkoholio žalos gyventojų sveikatai ir valstybės ekonomikai tyrimus bei analizę.

parengta alkoholio vartojimo skaičiavimo metodika

 

parengta atitinkama metodika ir sutvarkyta alkoholinių gėrimų gamybos, vidaus prekybos, importo ir vartojimo (įskaitant nelegalią gamybą ir įvežimą) apskaita

 

parengta valstybės ekonominių nuostolių, patirtų dėl alkoholio vartojimo, skaičiavimo metodika

 

nustatyti Lietuvos ekonominiai nuostoliai, patirti dėl alkoholio vartojimo

 

atliekami (kasmet) alkoholio vartojimo įtakos sveikatai, nusikalstamumui ir teisėtvarkos pažeidimams tyrimai

 

tiriama, kaip kinta alkoholinių gėrimų kainos palyginti su gyventojų pajamų kitimu

 

analizuojama, kokią dalį Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto pajamų sudaro gautos už realizuotus alkoholinius gėrimus pajamos

 

Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės informacija, Vidaus reikalų ministerijos, Žemės ūkio ministerijos, Finansų ministerijos, Ūkio ministerijos, Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos prie Lietu-vos Respublikos Vyriausybės, Sveikatos apsaugos ministerijos, vyriausiojo psichiatro ataskaitos, programos vykdymo vadovo ataskaita

 

prielaidos – turimas valstybinių tarnybų, savivaldybių, ekspertų ir kitų institucijų, susijusių su alkoholio gamybos, prekybos ir vartojimo kontrole, įdirbis

rizika ir kliūtys: nesutvarkyta muitinių, savivaldybių ir kontroliuojančių institucijų atskaitomybės kontrolė; nėra darbo grupės skaičiavimo metodikoms rengti; nepakankamai glaudus tarpžinybinis bendradarbiavimas

 

2. Įgyvendinti alkoholio produktų gamybos, importo bei prekybos valstybinio reguliavimo priemones, rūpintis alkoholio kontrabandos ir nelegalios prekybos alkoholiniais gėrimais prevencija.

 

patikslinta alkoholio produktų gamybos, importo bei prekybos tvarka, parengti atitinkamų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų projektai

 

analizuojama ir apibendrinama informacija apie nelegaliai įvežtų alkoholinių gėrimų sulaikymą, teikiami pasiūlymai Lietuvos Respublikos Vyriausybei dėl veiksmingesnės kovos su alkoholinių gėrimų kontrabanda

 

periodiškai organizuojami bendri reidai (mokesčių inspekcijos, policijos, muitinės, licenciją išdavusios institucijos atstovų), siekiant sustabdyti alkoholinių gėrimų prekybos, saugojimo, gabenimo bei kitų taisyklių pažeidimus, sukliudyti neteisėtai pardavinėti alkoholį

 

patikslinti teisės aktai, reglamentuojantys alkoholio produktų gamybos, importo bei prekybos tvarką – jie papildyti nuostatomis, draudžiančiomis neteisėtai šiais produktais prekiauti ir juos įvežti bei sugriežtinančiomis atsakomybę už nustatytosios tvarkos pažeidimus, Lietuvos Respublikos Vyriausybei pateikti pasiūlymai dėl Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimų ir papildymų

 

Finansų ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Ūkio ministerijos, Žemės ūkio ministerijos, Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, apskričių viršininkų administracijų bei vietos savivaldos institucijų ataskaitos ir informacija, programos vykdymo vadovo ataskaita

 

 

prielaidos: tokiai veiklai pritaria Lietuvos Respublikos Vyriausybė; yra alkoholio produktų gamybos, importo bei prekybos valstybinio reguliavimo bei alkoholio kontrabandos ir nelegalios prekybos alkoholiniais gėrimais prevencijos teisinė bazė

rizika ir kliūtys – veikla nepakankamai ir pavėluotai finansuojama

 

3. Nustatyti medžiagų, esančių alkoholiniuose gėrimuose, kenksmingumo mastą, parengti ir taikyti falsifikuoto alkoholio identifikavimo pagal pėdsakinį kenksmingų medžiagų kiekį metodus

 

surinkta informacija apie įvairias medžiagas, galinčias būti alkoholiniuose gėrimuose, įvairaus grynumo maistiniame arba techniniame etilo spirite, taip pat jų kenksmingumą žmogui

 

taikomi kenksmingų medžiagų, rūgimo metu natūraliai susidarančių alkoholiniuose gėrimuose, nustatymo metodai

 

tiriamas sveikatai kenksmingų medžiagų kiekis įvairiuose alkoholiniuose gėrimuose, sudarytos lyginamosios lentelės įvairių alkoholinių gėrimų bei jų mišinių nuodingumui nustatyti

 

sukaupta informacija apie pasaulyje naudojamus kenksmingų medžiagų nustatymo alkoholiniuose gėrimuose metodus, taikomi kenksmingų medžiagų, kurių gali būti falsifikuotuose alkoholiniuose gėrimuose, nustatymo metodai

 

parengti falsifikuotų alkoholinių gėrimų identifikavimo metodai ir sukurta kontrolės sistema pagal sveikatai kenksmingų medžiagų, paliekančių pėdsaką, kiekį

 

 

Sveikatos apsaugos ministerijos ataskaita

 

 

prielaidos: yra kvalifikuotų specialistų ir laboratorinė bazė (Respublikiniame mitybos centre)

kliūtys ir rizika – tokia veikla nepakankamai ir pavėluotai finansuojama

 

4. Ugdyti visose ugdymo įstaigose moksleiviams blaivaus gyvenimo įpročius, siekti, kad jie kuo vėliau pradėtų vartoti alkoholį.

 

 

parengta suvienodinta alkoholio prevencijos ugdymo įstaigose socioepidemiologinių tyrimų metodika, kuri palengvina atliekamų tyrimų lyginamąją analizę ir situacijos vertinimą

 

sukurta informacinė, mokslinė metodinė duomenų bazės

 

ištirta, kiek moksleivių ir kaip vartoja alkoholį bei kitus narkotikus, duomenys lyginami su duomenimis apie alkoholio vartojimą Europos valstybėse, tai padeda vertinti nacionalinę prevencijos politiką

 

bendradarbiaujant su visuomeninėmis organizacijomis, vykdomos alkoholio ir kitų narkotikų prevencijos programos

 

keliama dalykinė mokytojų kvalifikacija alkoholio vartojimo prevencijos klausimais, jiems rengiami kursai ir seminarai

 

sukomplektuotos mokymo ir mokymosi priemonės, kurios suteikia žinių ir ugdo tinkamą nuomonę apie alkoholio vartojimą

 

alkoholio prevencijos klausimai įtraukti į nacionalinę sveikos gyvensenos įtvirtinimo programą, jais rūpinasi ugdymo institucijos

 

 

Švietimo ir mokslo ministerijos, Pedagogikos instituto informacija ir ataskaitos, statistinės ataskaitos ir sociologinių tyrimų duomenys

 

Kauno medicinos universiteto Kardiologijos instituto ataskaitos ir informacija

 

visuomeninių blaivybės judėjimų programos ir informacija

 

 

 

prielaidos: blaivybės idėjos propaguojamos ugdymo įstaigose; žinia-

sklaida teikia paramą

kliūtys ir rizika: daug alkoholio reklamos; didelis moksleivių mokymo krūvis, blogai organizuotas laisvalaikis;

mokytojai nepakankamai išmano šiuos klausimus

 

5. Ugdyti Lietuvoje blaivaus gyvenimo įpročius.

 

 

antialkoholinė veikla įtraukta į sveikos gyvensenos programas: sveiko miesto, sveikos mokyklos

 

prie miestų savivaldybių įsteigti ir veikia jaunimo namai, svetainės arba arbatinės, organizuojami renginiai blaiviai aplinkai kurti

 

įsteigta Lietuvos blaivybės judėjimų asociacija, koordinuojanti visų nevyriausybinių organizacijų veiklą, organizuojanti jų siūlomų alkoholio kontrolės projektų konkursus

 

leidžiamas bendras visų blaivybės judėjimų leidinys (mėnesinis žurnalas)

 

dviejuose Lietuvoje populiariuose laikraščiuose (kartą per mėnesį) spausdinami blaivybę propaguojantys straipsniai

 

rengiami seminarai, konferencijos, informacinė medžiaga alkoholizmo prevencijos klausimais

 

parengta ir įgyvendinama alkoholio prevencijos darbo vietose programa

 

nevyriausybinės blaivybės organizacijos nuolat dirba su asocialiais ir beglobiais vaikais

 

priklausomiems nuo alkoholio asmenims ir jų šeimoms teikiama medicinos, psichologinė bei socialinė pagalba

 

 

Sveikatos apsaugos ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Švietimo ir mokslo ministerijos, nevyriausybinių organizacijų informacija, Valstybinės jaunimo reikalų tarybos informacija apie vykdomas programas, programos vykdymo vadovo ataskaita

 

 

 

prielaidos: šiai veiklai pritaria Lietuvos Respublikos Vyriausybė; visuomenė nepakančiai žiūri į alkoholį, narkotikus ir tabaką, remia kovą su šiomis blogybėmis; Lietuvoje plinta blaivybės sąjūdis; paramą teikia žiniasklaida

kliūtys ir rizika: jaučiamas alkoholio tiekėjų priešinimasis; daug alkoholio reklamos; stokojama savivaldybių iniciatyvos; veikla nepakankamai finansuojama

 

 

6. Propaguoti sveiką gyvenseną, pasitelkus žiniasklaidos priemones, ir kontroliuoti alkoholio reklamą.

 

laidos antialkoholinėmis temomis transliuojamos per televiziją ir radiją, apie tai rašoma spaudoje, leidžiami leidiniai tam tikroms visuomenės grupėms

 

gyventojai geriau susipažinę su alkoholio žala sveikatai

 

padaugėję asmenų, saikingiau vartojančių alkoholinius gėrimus ir blaiviau gyvenančių

 

rodomos televizijos laidos apie valstybės iniciatyvą alkoholio kontrolės politikos srityje

 

nustatyta išorinės alkoholio reklamos priemonių naudojimo tvarka

 

sukurta ir veikia alkoholinių gėrimų reklamos ekspertizės sistema

 

 

sveikatos ugdymo ir mokymo institucijų ataskaitos (Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtinta forma Nr. 41-sveikata), sociologiniai tyrimai ir apklausos (vykdant ESPAD, CINDI, FINBALT „Health monitor“, sveikos mokyklos, sveikatos propagandos ir kitas programas), sociologiniai tyrimai, Sveika-tos apsaugos ministerijos žinynai apie Lietuvos gyventojų sveikatą, Vidaus reikalų ministerijos duomenys apie eismo nelaimes dėl girtumo, Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos prie Lietu-vos Respublikos Vyriausybės, Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerijos informacija, programos vykdymo vadovo ataskaita

 

 

prielaidos: rengiamos sveikatos laidos per televiziją, radiją, spausdinamos rubrikos laikraščiuose, leidžiami specialūs žurnalai; susiformavęs žurnalistų, rengiančių sveikatos laidas televizijoje ir radijuje, rašančių straipsnius spaudoje, kolektyvas; alkoholio vartojimo profilaktika įtraukta į kitas sveikatos programas

kliūtys ir rizika: taupant lėšas, gali būti kuriami pigūs, neįdomūs ir nepaveikūs rašiniai ar siužetai; didelės kainos už transliaciją per komercines televizijos ir radijo stotis, straipsnius populiariausiuose dienraščiuose neleis pasinaudoti visomis antialkoholinės propagandos galimybėmis, todėl ji nepasieks dalies jaunimo bei kitų visuomenės grupių; stipriai priešinsis prekiaujantieji alkoholiniais gėrimais

 

7. Tobulinti narkologinę pagalbą.

 

veikia reorganizuoti apskričių priklausomybės centrai

 

Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje veikia narkologinių ligonių reabilitacijos įstaigos

 

atlikti atrankiniai įvairių gydymo metodų veiksmingumo tyrimai

 

parengti narkologinio ligonio stebėjimo nuostatai, narkologinių ligų gydymo standartai (detoksikacijos, palaikomojo gydymo ir kt.)

 

papildyta bendrosios praktikos gydytojų medicinos norma

 

mokomi bendrosios praktikos ir kiti gydytojai (2400 gydytojų iš-mokyti bendrųjų alkoholio vartojimo žalos profilaktikos įgūdžių)

 

parengta ir įgyvendinta alkoholio prevencijos mokymo sistema, skirta slaugos darbuotojams

 

išmokyta 200 gydytojų, atliekančių medicininę apsvaigimo apžiūrą

 

60 sveikatos priežiūros įstaigų aprūpintos alkoholio kiekio nustatymo aparatais

 

yra pakankamai informacinės medžiagos apie alkoholio vartojimo padarinių gydymo galimybes

 

medicinos mokslo bibliotekoje įkurtas narkotinių medžiagų informacijos skyrius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Sveika-tos apsaugos ministerijos sprendimai ir kiti teisės aktai

 

apskričių viršininkų administracijų bei vietos savivaldos institucijų informacija

 

priklausomybės ligų gydymo centrų, Respublikinio slaugos darbuotojų mokymo centro, Vilniaus universiteto, Kauno medicinos universiteto ataskaitos

 

prielaidos: yra objektyvus

poreikis koordinuoti alkoholio vartojimo profilaktikos priemones,

nustatyti įvairių gydymo metodų veiksmingumo (ekonomiškumo) santykį; įsteigti priklausomybės ligų centrai kitose įstaigose, parengtas personalas; veikia penki regioniniai bendrosios praktikos gydytojų rengimo centrai; įvestas

mokymo kursas psichiatrams Vilniaus universiteto psichiatrijos klinikoje ir Kauno medicinos akademijoje;

veikia Respublikinis slaugos darbuotojų mokymo centras

kliūtys ir rizika – šie darbai per mažai finansuojami, nepakankama veikla

 

 

 

8. Rengti, remti ir finansuoti savivaldybių alkoholio kontrolės programas.

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu reglamentuota savivaldybių alkoholio kontrolės programų struktūra, numatyta jų projektų ekspertizės, tvirtinimo ir finansavimo tvarka

 

visose savivaldybėse parengtos ir įgyvendinamos alkoholio kontrolės programos

 

mokomi savivaldos vykdomųjų institucijų tarnautojai ir keliama jų kvalifikacija alkoholio kontrolės politikos klausimais

 

nevyriausybinės organizacijos dalyvauja savivaldybių alkoholio kontrolės programose

 

 

Lietuvos savivaldybių asociacijos bei apskričių viršininkų administracijų, vietos savivaldos institucijų informacija, programos

vykdymo vadovo ataskaita

 

 

prielaidos – kiekvienoje savivaldybėje vykdomos tam tikros alkoholio vartojimo žalos profilaktikos priemonės

kliūtys – pesimistinis požiūris į galimybes sumažinti alkoholio žalą

 

9. Mažinti alkoholio vartojimą ekonominėmis priemonėmis.

 

tobulinami teisės aktai muito, akcizų ir kainų reguliavimo klausimais

 

Finansų ministerijos, Ūkio ministerijos, Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos prie Lietu-vos Respublikos Vyriausybės ataskaitos

 

 

kliūtys ir rizika – gamintojų ir importuotojų pasipriešinimas

 

10. Nustatyti alko-holinių gėrimų didmeninės ir mažmeninės prekybos bei alkoholinių gėrimų pardavimo rėmimo tvarką, taip pat alkoholio produktų, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija didesnė kaip 22 procentai, gamybos valstybės monopolio įvedimo ypatingas sąlygas sveikatos tikslais

 

 

parengta alkoholinių gėrimų didmeninės ir mažmeninės prekybos bei alkoholinių gėrimų pardavimo rėmimo tvarka

 

parengtos alkoholio produktų, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija didesnė kaip 22 procentai, gamybos valstybės monopolio įvedimo ypatingos sąlygos

 

Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Ūkio ministerijos, Žemės ūkio ministerijos ataskaitos

 

kliūtys ir rizika – gamintojų ir importuotojų pasipriešinimas

 

11. Tobulinti socialinės pagalbos sergantiesiems priklausomybe nuo alkoholio ir jų šeimos nariams sistemą.

 

asmens sveikatos priežiūros įstaigų socialiniams darbuotojams organizuotas mokymas apie narkologinių ligonių reabilitaciją, socialinę bei profesinę reintegraciją, taip pat socialinę ir psichologinę pagalbą jų šeimos nariams

 

atlikti tyrimai socialinės psichologinės reabilitacijos įstaigose, pateikti pasiūlymai Lietuvos Respublikos Vyriausybei dėl Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl asmenų, kurie sistemingai daro administracinės teisės pažeidimus, būdami apsvaigę nuo alkoholio, narkotinių ar toksinių priemonių, socialinės bei psichologinės reabilitacijos“ papildymo ir pakeitimo

 

išversta ir išleista knyga „Priklausomybės reabilitacija: efektyvaus planavimo ir programų principai, skirti besivystančioms tautoms“

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Sveikatos apsaugos ministerijos ataskaitos

 

 

prielaidos: bendradarbiavimas su visuomeninėmis blaivybės organizacijomis, bažnyčių bendruomenių poveikis, naujų alkoholizmo gydymo metodikų taikymas, medicinos ir socialinė geriančių žmonių priežiūra

kliūtys ir rizika: visuomenės abejingumas, gajos girtavimo tradicijos; alkoholio reklama;

nepakankama teisinė bazė; nepakankamas blaivybės ir alkoholio žalos propagavimas

______________

 


Valstybės alkoholio kontrolės

programos

2 priedas

 

VALSTYBĖS ALKOHOLIO KONTROLĖS PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONĖS

 

Priemonės pavadinimas

Įvykdymo terminas

Vykdytojas

1. Parengti alkoholio vartojimo skaičiavimo metodiką.

2000 metų II pusmetis

Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2. Sukurti duomenų apie alkoholinių gėrimų gamybą, vidaus prekybą, importą ir vartojimą parengimo ir skelbimo sistemą, atsižvelgiant į nelegalią gamybą ir įvežimą.

2000 metų II pusmetis

Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės pagal Žemės ūkio ministerijos, Ūkio ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Finansų ministerijos, Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės informaciją

3. Apskaičiuoti Lietuvos ekonominius nuostolius dėl alkoholio vartojimo.

2000 metų I pusmetis–2009 metai

Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės

4. Atlikti alkoholio vartojimo įtakos sveikatai, nusikalstamumui ir teisėtvarkos pažeidimams tyrimus.

1999 metų I pusmetis–2009 metai

Sveikatos apsaugos ministerija, Vidaus reikalų ministerija, Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės

5. Išanalizuoti, kaip kinta alkoholinių gėrimų kainos palyginti su gyventojų pajamomis.

1999 metų I pusmetis–2010 metai

Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės

6. Išanalizuoti, kokią dalį Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto pajamų sudaro pajamos, gautos už realizuotus alkoholinius gėrimus.

1999 metų II pusmetis–2010 metai

Finansų ministerija

7. Surinkti informaciją apie įvairias medžiagas, galinčias būti alkoholiniuose gėrimuose, įvairaus grynumo maistiniame arba techniniame etilo spirite, ir jų kenksmingumą žmogui.

1999 metų II pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija

8. Pradėti taikyti kenksmingų medžiagų, rūgimo metu natūraliai susidarančių alko-holiniuose gėrimuose, nustatymo metodus.

1999 metų I pusmetis–2000 metų I pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija

9. Atlikti sveikatai kenksmingų medžiagų kiekio įvairiuose alkoholiniuose gėrimuose tyrimus, sudaryti lyginamąsias lenteles įvairių alkoholinių gėrimų bei jų mišinių nuodingumui nustatyti.

1999 metų I pusmetis–2000 metų I pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija

10. Sukaupti informaciją apie pasaulyje naudojamus kenksmingų medžiagų nustatymo alkoholiniuose gėrimuose metodus.

1999 metų II pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija, Kauno technologijos universitetas

11. Pradėti taikyti kenksmingų medžiagų, kurių gali būti falsifikuotuose alkoholiniuose gėrimuose, nustatymo metodus.

1999 metų I pusmetis–2002 metų I pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija

12. Parengti falsifikuotų alkoholinių gėrimų identifikavimo metodus ir sukurti kontrolės sistemą pagal sveikatai kenksmingų medžiagų, paliekančių pėdsaką, kiekį.

1999 metų I pusmetis–2002 metų II pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija

13. Parengti ir vykdyti kovos su kontrabanda priemones, užtikrinančias veiksmingą pasienio kontrolės tarnybų ir muitinių darbą.

1999 metų I pusmetis–2010 metai

Vidaus reikalų ministerija, Finansų ministerija

14. Nuolat organizuoti bendrus (mokesčių inspekcijos, policijos, muitinės, licenciją išdavusios institucijos atstovų) reidus, siekiant sustabdyti alkoholinių gėrimų prekybos, saugojimo, gabenimo bei kitų taisyklių pažeidimus, taip pat neteisėtą alkoholio pardavimą.

1999 metų I pusmetis–2010 metai

Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės

15. Patikslinti teisės aktus, reglamentuojančius alkoholio produktų gamybos, importo ir prekybos tvarką, – papildyti juos nuostatomis, draudžiančiomis neteisėtai šiais produktais prekiauti ir juos įvežti bei sugriežtinančiomis atsakomybę už nustatytosios tvarkos pažeidimus.

1999 metų II pusmetis

Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Finansų ministerija, Vidaus reikalų ministerija, Ūkio ministerija, Žemės ūkio ministerija

16. Parengti pasiūlymus dėl Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimų ir papildymų.

1999 metų II pusmetis

Vidaus reikalų ministerija, Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės

17. Parengti suvienodintą alkoholio prevencijos ugdymo įstaigose socioepidemiologinių tyrimų metodiką, kuri palengvintų atliekamų tyrimų lyginamąją analizę ir situacijos vertinimą.

1999 metų II pusmetis

Švietimo ir mokslo ministerija

18. Sukurti informacinę ir mokslinę metodinę alkoholio prevencijos ugdymo institucijose duomenų bazę.

1999 metų II pusmetis

Švietimo ir mokslo ministerija

19. Prisidėti prie tarptautinių tyrimų, kurių tikslas – nustatyti, ar daug alkoholio ir kitų narkotikų vartoja Europos moksleiviai.

1999 metų I pusmetis–2010 metai

Švietimo ir mokslo ministerija

20. Ugdyti moksleiviams blaivaus gyvenimo įpročius – vis plačiau įtraukti alkoholio prevencijos klausimus į mokymo programas.

 

1999 metų I pusmetis–2010 metai

Švietimo ir mokslo ministerija

21. Įgyvendinti kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis alkoholio, narkotikų ir tabako vartojimo prevencijos programą mokyklose ir ištirti moksleivių požiūrį į alkoholio vartojimą.

1999 metų I pusmetis–2010 metai

 

Švietimo ir mokslo ministerija, nevyriausybinės organizacijos

22. Kelti mokytojų kvalifikaciją alkoholio vartojimo prevencijos klausimais.

1999 metų I pusmetis–2010 metai

 

Švietimo ir mokslo ministerija

23. Sukomplektuoti mokymosi priemones, kurios suteikia žinių ir ugdo tinkamą nuomonę apie alkoholio vartojimą.

1999 metų II pusmetis–2010 metai

 

Švietimo ir mokslo ministerija

24. Įtraukti antialkoholinę veiklą į sveiko gyvenimo būdo programas, taip pat sveiko miesto ir sveikos mokyklos programas.

1999 metų I pusmetis–2010 metai

savivaldos institucijos, Švietimo ir mokslo ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija

25. Įsteigti prie miestų savivaldybių jaunimo namus, svetaines, arbatines, organizuoti renginius blaiviai aplinkai kurti.

1999 metų II pusmetis–2010 metai

savivaldos institucijos, Švietimo ir mokslo ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija

26. Organizuoti Lietuvos blaivybės judėjimų asociacijos, kuri koordinuotų visų nevyriausybinių organizacijų veiklą, organizuotų jų siūlomų alkoholio kontrolės projektų konkursus, įkūrimą.

1999 metų I pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis

27. Leisti bendrą visų blaivybės judėjimų leidinį (mėnesinį žurnalą).

1999 metų II pusmetis–2010 metai

Sveikatos apsaugos ministerija kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis

28. Spausdinti kartą per mėnesį laikraščiuose „Lietuvos rytas“ ir „Valstiečių laikraštis“ blaivybę propaguojančius straipsnius.

1999 metų II pusmetis–2010 metai

Lietuvos blaivybės judėjimų asociacija (nevyriausybinės organizacijos)

29. Rengti seminarus, konferencijas, informacinę medžiagą alkoholio prevencijos klausimais.

1999 metų I pusmetis–2010 metai

 

Sveikatos apsaugos ministerija, nevyriausybinės organizacijos

30. Parengti ir įgyvendinti alkoholio prevencijos darbo vietose programą.

2000 metų I pusmetis–2010 metai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

31. Rūpintis, kad nevyriausybinės blaivybės organizacijos nuolat dirbtų su asocialiais ir beglobiais vaikais.

1999 metų I pusmetis–2010 metai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, nevyriausybinės organizacijos

32. Nuolat teikti medicinos, psichologinę ir socialinę pagalbą priklausomiems nuo alkoholio asmenims ir jų šeimoms.

1999 metų I pusmetis–2010 metai

Sveikatos apsaugos ministerija, nevyriausybinės organizacijos

33. Rengti laidas antialkoholinėmis temomis per televiziją, radiją, straipsnius spaudoje, leidinius tam tikroms visuomenės grupėms.

1999 metų I pusmetis–2010 metai

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Sveikatos apsaugos ministerija

34. Rengti televizijos laidas apie tai, kaip valstybė vykdo alkoholio kontrolės politiką.

1999 metų I pusmetis–2010 metai

 

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės

 

35. Nustatyti išorinės alkoholio reklamos naudojimo tvarką.

1999 metų II pusmetis

vietos savivaldos institucijos

36. Sukurti alkoholinių gėrimų reklamos ekspertizės sistemą.

1999 metų II pusmetis

Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės

37. Reorganizuoti 10 apskričių priklausomybės ligų centrų.

1999 metų II pusmetis–2009 metai

Sveikatos apsaugos ministerija, apskričių viršininkų administracijos ir savivaldos institucijos

38. Atidaryti Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje narkologinių ligonių reabilitacijos įstaigas.

2000 metų II pusmetis–2010 metai

Sveikatos apsaugos ministerija, apskričių viršininkų administracijos ir savivaldos institucijos

39. Atlikti atrankinius įvairių gydymo metodų veiksmingumo tyrimus.

2003 metų I pusmetis–2007 metų II pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija

40. Parengti narkologinio ligonio stebėjimo nuostatus, narkologinių ligų gydymo standartus.

2000 metų II pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija

41. Parengti bendrosios praktikos gydytojų medicinos normos papildymus.

2000 metų II pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija

42. Mokyti bendrosios praktikos ir kitus gydytojus – išmokyti 2400 gydytojų bendrųjų alkoholio žalos profilaktikos įgūdžių.

1999 metų II pusmetis–2009 metai

Sveikatos apsaugos ministerija

43. Mokyti slaugos darbuotojus.

 

1999 metų II pusmetis–2009 metai

Respublikinis slaugos darbuotojų mokymo centras

44. Išmokyti 200 gydytojų atlikti medicininę apsvaigimo apžiūrą.

2000 metų II pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija

45. Aprūpinti 60 sveikatos priežiūros įstaigų alkoholio kiekio nustatymo aparatais.

2000 metų II pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija

46. Išleisti informacinę medžiagą apie alkoholio vartojimo padarinių gydymo galimybes.

1999 metų II pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija

47. Įkurti medicinos mokslo bibliotekoje narkotinių medžiagų informacijos skyrių.

2000 metų I pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija

48. Reglamentuoti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu savivaldybių alkoholio kontrolės programų struktūrą, numatyti jų projektų ekspertizės, tvirtinimo ir finansavimo tvarką.

2000 metų I pusmetis

Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerija, Finansų ministerija

49. Parengti ir įgyvendinti savivaldybėse alkoholio kontrolės programas.

1999 metų I pusmetis–2009 metai

savivaldos institucijos

50. Organizuoti savivaldybių darbuotojų mokymą ir kvalifikacijos kėlimą alkoholio kontrolės politikos klausimais.

1999 metų II pusmetis–2004 metų II pusmetis

savivaldos institucijos

 

51. Tobulinti teisės aktus muito, akcizų ir kainų reguliavimo klausimais – derinti šiuos mokesčius su Europos Sąjungos mokesčių sistema.

1999 metų I pusmetis–2009 metai

Ūkio ministerija, Valstybinė ta-bako ir alkoholio kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Finansų ministerija

 

52. Parengti alkoholinių gėrimų didmeninės ir mažmeninės prekybos bei alkoholinių gėrimų pardavimo rėmimo tvarką.

1999 metų II pusmetis

Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Ūkio ministerija

53. Parengti alkoholio produktų, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija didesnė kaip 22 procentai, gamybos valstybės monopolio įvedimo ypatingas sąlygas sveikatos tikslais.

1999 metų II pusmetis

Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Žemės ūkio ministerija

54. Organizuoti asmens sveikatos priežiūros įstaigų socialinių darbuotojų mokymą apie narkologinę ligonių reabilitaciją, socialinę bei profesinę reintegraciją, taip pat socialinę ir psichologinę pagalbą jų šeimos nariams.

1999 metų II pusmetis–2001 metų II pusmetis

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

55. Išversti ir išleisti knygą „Priklausomybės reabilitacija: efektyvaus planavimo ir programų principai, skirti besivystančioms tautoms“.

2000 metų I pusmetis–2001 metų II pusmetis

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

56. Atlikti tyrimus socialinės ir psichologinės reabilitacijos įstaigose, pateikti pasiūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei dėl Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl asmenų, kurie sistemingai daro administracinės teisės pažeidimus, būdami apsvaigę nuo alkoholio, narkotinių ar toksinių priemonių, socialinės bei psichologinės reabilitacijos“ papildymo ir pakeitimo.

1999 metų I pusmetis–2000 metų II pusmetis

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

______________

 


Valstybės alkoholio kontrolės programos

3 priedas

 

VALSTYBĖS ALKOHOLIO KONTROLĖS PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO SĄMATA

 

Išlaidų pavadinimas

Bendras išlaidų poreikis pagal metus (litais, 1998 metų pabaigos kainomis)

Iš viso

 

1999 metai

2000 metai

2001 metai

2002 metai

2003 metai

2004 metai

2005 metai

2006 metai

2007 metai

2008 metai

2009 metai

2010 metai

 

Iš viso išlaidų

1765278

2567391

2627609

2227398

1486725

1758204

1391493

1607269

1430871

1655098

1142909

1423943

21084188

iš jų: darbo užmokesčiui

510925

629789

582366

536520

515211

476211

496212

442212

528213

459213

438214

418214

6033300

socialiniam draudimui

153278

188936

174710

160956

154563

142863

148863

132664

158464

137764

131464

125464

1809989

įrenginiams

350000

609000

309000

609000

101000

401000

101000

401000

101000

401000

1000

301000

3685000

kitoms išlaidoms

667014

1017409

1436409

814855

645155

654406

579156

554856

575057

578307

517807

511458

8551889

valdymo išlaidoms (5 procentai)

84061

122257

125124

106067

70796

83724

66262

76537

68137

78814

54424

67807

1004010

______________