LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO 2003 M. RUGPJŪČIO 27 D. ĮSAKYMO Nr. 1V-308 „DĖL TARNYBINIŲ PATIKRINIMŲ ATLIKIMO BEI TARNYBINIŲ NUOBAUDŲ SKYRIMO IR PANAIKINIMO TVARKOS“ PAKEITIMO

 

2013 m. rugpjūčio 23 d. Nr. 1V-720

Vilnius

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2003 m. rugpjūčio 27 d. įsakymą Nr. 1V-308 „Dėl Tarnybinių patikrinimų atlikimo bei tarnybinių nuobaudų skyrimo ir panaikinimo tvarkos“ (Žin. 2003, Nr. 84-3861; 2007, Nr. 73-2921; 2009, Nr. 139-6124; 2011, Nr. 109-5158) ir išdėstau jį nauja redakcija:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TARNYBINIŲ PATIKRINIMŲ ATLIKIMO BEI TARNYBINIŲ NUOBAUDŲ SKYRIMO IR PANAIKINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Vidaus tarnybos statuto (Žin., 2003, Nr. 42-1927; 2013, Nr. 75-3761) 26 straipsnio 12 dalimi,

tvirtinu Tarnybinių patikrinimų atlikimo bei tarnybinių nuobaudų skyrimo ir panaikinimo tvarkos aprašą (pridedama).“

 

 

 

Vidaus reikalų ministras                         Dailis Alfonsas Barakauskas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2003 m. rugpjūčio 27 d. įsakymu Nr. 1V-308

(Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2013 m. rugpjūčio 23 d. įsakymo Nr. 1V-720

redakcija)

 

TARNYBINIŲ PATIKRINIMŲ ATLIKIMO BEI TARNYBINIŲ NUOBAUDŲ SKYRIMO IR PANAIKINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Tarnybinių patikrinimų atlikimo bei tarnybinių nuobaudų skyrimo ir panaikinimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja tarnybinių patikrinimų dėl vidaus tarnybos sistemos pareigūnų (toliau – pareigūnai) padarytų tarnybinių nusižengimų bei pareigūno vardą žeminančių veikų (toliau – tarnybiniai nusižengimai) atlikimo bei Vidaus tarnybos statuto (Žin., 2003, Nr. 42-1927) (toliau – Statutas) nustatytų tarnybinių nuobaudų skyrimo ir panaikinimo pareigūnams tvarką.

Tvarkos aprašas taip pat taikomas, kai pareigūnas, apie kurio galimą tarnybinį nusižengimą gauta oficiali informacija arba dėl kurio pradėtas tarnybinis patikrinimas, perkeliamas į pareigas kitoje valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje arba kai pareigūnas, apie kurio galimą tarnybinį nusižengimą gauta oficiali informacija arba dėl kurio pradėtas tarnybinis patikrinimas, atleidžiamas iš vidaus tarnybos (netenka pareigūno statuso).

Tvarkos aprašas taip pat taikomas ir Jungtinių Tautų ar kitų tarptautinių organizacijų misijose (toliau – misijos) dalyvaujantiems pareigūnams dėl jų padarytų misijos personalo disciplinos pažeidimų, jeigu dalyvavimo konkrečioje misijoje tvarką reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatyta, kad dalyvaujančio misijoje pareigūno tarnybinės atsakomybės klausimo sprendimas perduodamas valstybės, kuriai atstovauja pareigūnas, atitinkamoms institucijoms ar įstaigoms, bei dėl misijos buvimo vietoje šių pareigūnų tarnybinių nusižengimų, padarytų nesilaikant jiems privalomų Lietuvos teisės aktų.

2. Pagrindinis Tvarkos aprašo tikslas – sudaryti sąlygas išsamiai ir nešališkai ištirti pareigūno tarnybinio nusižengimo aplinkybes, priežastis ir sąlygas, nustatyti kaltus pareigūnus bei siekti tarnybinės drausmės stiprinimo bei tarnybinių nusižengimų prevencijos.

3. Tarnybinės nuobaudos skyrimo pagrindas yra tarnybinis nusižengimas. Tarnybinio nusižengimo sudėtis: neteisėta veika, tarnybinį nusižengimą padariusio pareigūno kaltė, o jeigu tarnybinis nusižengimas sukėlė neigiamas pasekmes – ir priežastinis ryšys tarp neteisėtos veikos ir neigiamų pasekmių.

4. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

Akivaizdus tarnybinis nusižengimas – pareigūno veika, turinti visus tarnybinio nusižengimo sudėties požymius, kai pareigūnas padaryto tarnybinio nusižengimo neginčija.

Tikrinamas pareigūnas – pareigūnas, kurio atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas, taip pat pareigūnas, perkeltas į pareigas kitoje valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje arba atleistas iš vidaus tarnybos (netekęs pareigūno statuso), kurio atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas.

Kitos Tvarkos apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Statute.

5. Tarnybinės nuobaudos skiriamos laikantis šių nuostatų:

5.1. už vieną tarnybinį nusižengimą galima skirti tik vieną tarnybinę nuobaudą;

5.2. atsižvelgiama į padaryto tarnybinio nusižengimo pobūdį, padarymo priežastis, nusižengusiojo kaltės laipsnį, asmenybę, sukeltus padarinius, tarnybinę atsakomybę lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes, taip pat ankstesnę pareigūno tarnybą ir kitas aplinkybes;

5.3. už tyčinį tarnybinį nusižengimą skiriama griežtesnė tarnybinė nuobauda negu už tarnybinį nusižengimą dėl neatsargumo ar aplaidumo;

5.4. atsakomybė yra didesnė, jeigu tarnybinis nusižengimas padaromas pavaldžiam pagal pareigas valstybės tarnautojui ar darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį.

 

II. TARNYBINIŲ PATIKRINIMŲ ATLIKIMO TVARKA

 

6. Tarnybinių nuobaudų skyrimo procedūra pradedama vadovui, turinčiam teisę skirti tarnybinę nuobaudą, ar kitam pareigūnui, turinčiam teisę pavesti atlikti tarnybinius patikrinimus, gavus asmens skundą, tarnybinį pranešimą, prokuroro nutarimą iškelti drausminę bylą, visuomenės informacijos priemonėse paskelbtą ar kitokią informaciją apie galimą pareigūno tarnybinį nusižengimą (toliau – informacija apie galimą tarnybinį nusižengimą) ir ne vėliau kaip kitą darbo dieną pavedus tarnybinius nusižengimus tiriančio padalinio vadovui ar kitam pareigūnui (toliau – tikrintojas) atlikti tarnybinį patikrinimą. Jeigu informaciją apie galimą tarnybinį nusižengimą gauna pareigūno tiesioginis vadovas, neturintis teisės skirti tarnybinę nuobaudą ar pavesti atlikti tarnybinius patikrinimus, jis privalo ne vėliau kaip kitą darbo dieną raštu perduoti šią informaciją vadovui, turinčiam teisę skirti tarnybinę nuobaudą ar pavesti atlikti tarnybinius patikrinimus. Prireikus tarnybiniam patikrinimui atlikti gali būti sudaroma komisija. Vidaus reikalų ministras turi teisę pavesti atlikti tarnybinį patikrinimą Vidaus reikalų ministerijos Teisės departamentui (toliau – Teisės departamentas) dėl bet kurio pareigūno galimo tarnybinio nusižengimo. Vidaus reikalų įstaigoje pradėtas tarnybinis patikrinimas vidaus reikalų ministro pavedimu gali būti perduotas atlikti Teisės departamentui. Šiuo atveju tarnybinis patikrinimas vidaus reikalų įstaigoje nebeatliekamas.

7. Tarnybinis patikrinimas atliekamas supaprastinta tvarka, jei iš gautos informacijos apie galimą tarnybinį nusižengimą matyti akivaizdus tarnybinis nusižengimas. Tokiu atveju tikrintojas įteikia akivaizdų tarnybinį nusižengimą padariusiam pareigūnui pranešimą dėl tarnybinio nusižengimo Tvarkos aprašo 20 punkte nustatyta tvarka, siūlo pareigūnui pateikti paaiškinimą bei surašo tarnybinio patikrinimo išvadą ir ją pateikia vadovui ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo pavedimo gavimo. Jeigu tikrinamas pareigūnas savo paaiškinime ginčija tarnybinio nusižengimo padarymo faktą ar kitas reikšmingas tarnybinio nusižengimo padarymo aplinkybes, tarnybinis patikrinimas atliekamas laikantis bendros tvarkos.

8. Tarnybinis patikrinimas neatliekamas, o pradėtas turi būti nutrauktas:

8.1. nustačius, kad dėl gautos informacijos apie galimą pareigūno tarnybinį nusižengimą jau buvo atliktas tarnybinis patikrinimas ir priimtas atitinkamas sprendimas, o gautoje informacijoje nenurodoma jokių naujų pareigūno atsakomybei reikšmingų aplinkybių, kurios nebuvo tirtos, ir nėra įtikinamų argumentų, jog ankstesnis sprendimas yra neteisingas;

8.2. nustačius, kad ikiteisminio tyrimo institucijos sprendimu, teismo sprendimu ar nuosprendžiu įvertinta pareigūno veika, dėl kurios yra gauta informacija apie galimą tarnybinį nusižengimą, ir joje teisės aktų pažeidimų nekonstatuota;

8.3. nustačius, jog skundžiami ikiteisminio tyrimo pareigūno proceso veiksmai ir nutarimai, priimti atliekant ikiteisminį tyrimą;

8.4. nustačius, kad pareigūnas yra miręs arba informacijos apie jo galimą tarnybinį nusižengimą gavimo metu nedirba vidaus tarnybos sistemoje.

9. Tarnybinis patikrinimas taip pat gali būti neatliekamas, o pradėtas – gali būti nutrauktas, jei nustatoma, jog skundžiami pareigūnų veiksmai atlikti daugiau nei prieš 1 metus, o Tvarkos aprašo 10, 11, 12 ir 13 punktuose numatytais atvejais arba kai tarnybinis nusižengimas nustatomas atliekant auditą, piniginių ar kitokių vertybių inventorizaciją arba kompetentingos institucijos atliekamą tarnybinį ar kitą patikrinimą – prieš 3 metus.

10. Gavus Tvarkos aprašo 6 punkte nurodytą informaciją apie galimą tarnybinį nusižengimą ir nustačius, kad dėl pareigūno veikos yra pradėtas ikiteisminis tyrimas, teisminio nagrinėjimo procesas arba bylos dėl administracinio teisės pažeidimo teisena, tarnybinis patikrinimas pradedamas ir sustabdomas (išskyrus atvejus, kai pareigūno veikoje yra savarankiško tarnybinio nusižengimo požymių, leidžiančių atriboti jį nuo nusikalstamos veikos ar administracinio teisės pažeidimo ir užbaigti tarnybinių nuobaudų skyrimo procedūrą). Kai tikrintojas nustato pareigūno veikoje savarankiško tarnybinio nusižengimo požymių, leidžiančių atriboti jį nuo nusikalstamos veikos ar administracinio teisės pažeidimo, tarnybinių nuobaudų skyrimo procedūra šioje dalyje tęsiama bei baigiama laikantis šio Tvarkos aprašo reikalavimų.

11. Tarnybinio patikrinimo metu nustačius, kad tarnybinis nusižengimas turi nusikalstamos veikos ar administracinio teisės pažeidimo požymių, tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūra sustabdoma (išskyrus atvejus, kai tikrintojas nustato pareigūno veikoje savarankiško tarnybinio nusižengimo požymių, leidžiančių atriboti jį nuo nusikalstamos veikos ar administracinio teisės pažeidimo ir užbaigti tarnybinių nuobaudų skyrimo procedūrą) ir tarnybinio patikrinimo medžiaga perduodama kompetentingai institucijai. Kai savarankiško tarnybinio nusižengimo požymiai, leidžiantys atriboti jį nuo nusikalstamos veikos ar administracinio teisės pažeidimo, paaiškėja kompetentingų institucijų tyrimo metu ir tampa žinomi tikrintojui, tarnybinių nuobaudų skyrimo procedūra šioje dalyje atnaujinama ir tęsiama bei baigiama laikantis šio Tvarkos aprašo reikalavimų.

12. Jei tarnybinio patikrinimo atlikimo metu pareigūnas perkeliamas į pareigas kitoje valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje arba atleidžiamas iš vidaus tarnybos (netenka pareigūno statuso), tarnybinis patikrinimas tęsiamas ir baigiamas laikantis šio Tvarkos aprašo reikalavimų.

13. Jei gaunama oficiali informacija apie galimą tarnybinį nusižengimą pareigūno, perkeliamo į pareigas kitoje valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje arba atleidžiamo iš vidaus tarnybos (netenka pareigūno statuso), patikrinimas pradedamas ir atliekamas laikantis šio Tvarkos aprašo reikalavimų.

14. Tarnybinio patikrinimo metu nustačius kitus pareigūnų pažeidimus, nenurodytus gautoje informacijoje apie galimą tarnybinį nusižengimą, tyrimas dėl jų tęsiamas laikantis šio Tvarkos aprašo reikalavimų.

15. Tikrinamas pareigūnas vadovo, turinčio teisę skirti tarnybinę nuobaudą, įsakymu Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 66-2130; 2002, Nr. 45-1708) 34 straipsnio 2 dalyje nustatytais atvejais tarnybinio patikrinimo atlikimo metu gali būti nušalintas nuo pareigų. Tokį įsakymą vadovas, turintis teisę skirti tarnybinę nuobaudą, gali priimti savo iniciatyva arba gavęs motyvuotą tikrintojo teikimą. Draudžiama tikrinamą pareigūną nušalinti nuo pareigų neinformavus jo apie pradėtą tarnybinį patikrinimą Tvarkos aprašo 20 punkte nustatyta tvarka. Su įsakymu dėl nušalinimo nuo pareigų tikrinamas pareigūnas nedelsiant supažindinamas pasirašytinai. Pareigūnui atsisakius pasirašyti, tai pažymima įsakymo prieraše, kurį pasirašo už įstaigos personalo tvarkymą atsakingas asmuo ir 2 valstybės tarnautojai ar darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis. Nušalintas nuo pareigų pareigūnas nuo nušalinimo nuo pareigų momento privalo grąžinti pareigūno pažymėjimą, specialų ženklą, tarnybinį šaunamąjį ginklą, specialiąsias priemones ir sprogmenis, asmeninį antspaudą, visus jam patikėtus tarnybinius dokumentus, seifų, saugyklų ir tarnybinių patalpų raktus, inventorių, kitas darbo priemones vadovui, turinčiam teisę skirti į pareigas, arba jo įgaliotam pareigūnui.

16. Jeigu yra pagrindas manyti, kad pareigūnas tarnybos metu yra neblaivus, apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar toksinių medžiagų, tiesioginis jo vadovas nedelsdamas pareigūną nušalina nuo pareigų likusiam tos dienos tarnybos laikui. Nušalinimo nuo pareigų faktas įforminamas aktu, kurį surašo pareigūną nušalinęs nuo pareigų vadovas ir 2 valstybės tarnautojai ar darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis. Nušalinęs nuo pareigų vadovas nedelsdamas privalo pareigūną, įtariamą neblaivumu ar apsvaigimu, teisės aktų nustatyta tvarka pasiųsti arba pristatyti į asmens sveikatos priežiūros įstaigą patikrinti, ar toks pareigūnas yra neblaivus, apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar toksinių medžiagų. Apsvaigimas nustatomas teisės aktų nustatyta tvarka. Už nušalinimo nuo pareigų laiką darbo užmokestis nemokamas.

17. Tikrintojui draudžiama atlikti tarnybinį patikrinimą, jei tai gali sukelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą. Tikrintojas apie galimą interesų konfliktą privalo nedelsdamas raštu informuoti savo tiesioginį vadovą arba pavedusį atlikti tarnybinį patikrinimą pareigūną ir nusišalinti nuo tolesnio tarnybinio patikrinimo. Toks pareigūnas (vadovas) gali nepriimti nusišalinimo ir įpareigoti tikrintoją toliau tęsti tarnybinį patikrinimą.

18. Tikrintojas turi teisę:

18.1. išvykti į įvykio vietą;

18.2. apklausti su tikrinama veika susijusius pareigūnus ir kitus asmenis;

18.3. nustatyta tvarka susipažinti su reikiamais dokumentais ir gauti jų kopijas;

18.4. konsultuotis su reikiamais specialistais;

18.5. gauti kitą reikiamą informaciją;

18.6. teikti motyvuotą teikimą dėl tikrinamo pareigūno nušalinimo nuo pareigų;

18.7. teikti motyvuotą teikimą dėl prašymo gauti informaciją apie asmenį Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo (Žin., 2002, Nr. 57-2297) nustatyta tvarka;

18.8. teikti motyvuotą teikimą dėl siūlymo tikrinamam pareigūnui atlikti tyrimą poligrafu Lietuvos Respublikos poligrafo naudojimo įstatymo (Žin., 2000, Nr. 75-2273; 2012, Nr. 122-6116) nustatyta tvarka.

19. Tikrinamas pareigūnas turi teisę:

19.1. teikti paaiškinimus, prašymus bei įrodymus;

19.2. baigus tarnybinį patikrinimą, susipažinti su tarnybinio tikrinimo išvada bei tarnybinio patikrinimo metu surinkta medžiaga. Su tarnybinio patikrinimo medžiagos įslaptinta informacija supažindinami tik tikrinami pareigūnai, turintys nustatyta tvarka išduotą dokumentą, patvirtinantį asmens teisę dirbti ar susipažinti su Lietuvos Respublikos įslaptinta informacija;

19.3. tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūros metu turėti advokatą ar kitą įgaliotą atstovą;

19.4. pavaldumo tvarka apskųsti tikrintojo veiksmus.

20. Tikrintojas per 20 dienų nuo tarnybinio patikrinimo pradžios, išskyrus Tvarkos aprašo 7 ir 15 punktuose numatytus atvejus, surašo Tvarkos aprašo priede nurodytą pranešimą dėl tarnybinio nusižengimo (toliau – pranešimas), kuriuo pasirašytinai informuoja tikrinamą pareigūną apie pradėtą tarnybinį patikrinimą, jo teises bei pateikia jam turimus duomenis apie tarnybinį nusižengimą. Jeigu tikrinamas pareigūnas nepasirašo, kad susipažino su pranešimu, tai pažymima pranešimo prieraše, kurį pasirašo įstaigos, kurioje dirba tikrinamas pareigūnas, vadovas (tikrintojas) ir 2 valstybės tarnautojai ar darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis. Toks pareigūno atsisakymas pasirašyti neturi įtakos pačios tarnybinės nuobaudos skyrimui. Jeigu su pranešimu supažindina ne tikrintojas, pranešimas ne vėliau kaip kitą darbo dieną pateikiamas tikrintojui.

Asmeniui, atleistam iš vidaus tarnybos (netekusiam pareigūno statuso), pranešimas ir turima informacija apie tarnybinį nusižengimą išsiunčiami registruotu laišku pagal jo paskutinę deklaruotą gyvenamąją vietą.

21. Pareigūnas jo gautame pranešime nurodytu laiku gali pateikti įstaigos, kurioje dirba, vadovui (tikrintojui) rašytinį paaiškinimą, kuris nedelsiant persiunčiamas tikrintojui.

22. Tikrintojas tarnybinį nusižengimą gali tirti ne ilgiau kaip 30 dienų, neįskaitant laiko, per kurį tikrinamas pareigūnas nebuvo darbe dėl ligos, buvo komandiruotėje arba atostogavo. Esant svarbioms aplinkybėms, tarnybinį patikrinimą atlikti pavedęs pareigūnas gali pratęsti tarnybinio patikrinimo terminą dar iki 30 dienų.

23. Tarnybinis patikrinimas baigiamas, surašant tarnybinio patikrinimo išvadą (toliau – išvada), kurioje išdėstomos nustatytos aplinkybės bei jas pagrindžiantys įrodymai ir pateikiamas teisinis tikrinamo pareigūno veikos įvertinimas (Tvarkos aprašo 8.1 punkte numatytu atveju – ir ankstesnės išvados įvertinimas bei ją atlikusių pareigūnų veiksmai). Konstatavus, kad padarytas tarnybinis nusižengimas, išvadoje turi būti nurodyta, koks tarnybinis nusižengimas padarytas (nurodomas atitinkamas teisės akto straipsnis), jo padarymo laikas, aplinkybės bei jas pagrindžiantys įrodymai, ar jis padarytas tyčia, dėl neatsargumo ar aplaidumo, padarytos žalos pobūdis ir dydis, tarnybinio nusižengimo pasekmės, tarnybinę atsakomybę lengvinančios ir sunkinančios aplinkybės, duomenys apie ankstesnę pareigūno tarnybą (tarnybinė charakteristika, paskatinimai ir apdovanojimai bei galiojančios nuobaudos) ir pasiūlymas dėl patraukimo (nepatraukimo) tarnybinėn atsakomybėn, taip pat prireikus pasiūlymai pašalinti tarnybinio nusižengimo priežastis.

Pagal Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymą gauta informacija gali būti panaudota skiriant pareigūnui tarnybinę nuobaudą tik tuo atveju, kai ši informacija išslaptinama teisės aktų nustatyta tvarka.

Pagal Lietuvos Respublikos kriminalinės žvalgybos įstatymą (Žin., 2012, Nr. 122-6093) gauta informacija apie korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos požymių turinčią veiką gali būti panaudojama atliekant tarnybinį patikrinimą, kai ji su prokuroro sutikimu kriminalinės žvalgybos pagrindinės institucijos vadovo sprendimu išslaptinama.

24. Vadovas, turintis teisę skirti tarnybinę nuobaudą, arba kitas pareigūnas, pavedęs atlikti tarnybinį patikrinimą, gavęs tarnybinio patikrinimo medžiagą bei išvadą, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo jos gavimo turi ją įvertinti ir priimti vieną iš šių sprendimų:

24.1. patvirtinti išvadą ir išspręsti klausimą dėl pareigūno patraukimo (nepatraukimo) tarnybinėn atsakomybėn bei įgyvendinti kitas būtinas prevencines priemones. Jeigu išvadą tvirtinantis pareigūnas nėra įgaliotas skirti tarnybinę nuobaudą, išvada ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po išvados patvirtinimo turi būti išsiųsta pareigūnui, kuris turi tokią teisę, o patvirtinus išvadą dėl pareigūno, kuris, perkeltas į pareigas kitoje valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje, padarė tarnybinį nusižengimą ir siūloma jam skirti tarnybinę nuobaudą, išvados kopija per 3 darbo dienas nuo šios išvados patvirtinimo perduodama valstybės ar savivaldybės institucijos ar įstaigos, į kurią perkeltas pareigūnas, vadovui, valstybės tarnybos tvarkymo funkcijas atliekančiai įstaigai ir perkeltam pareigūnui;

24.2. grąžinti tarnybinio patikrinimo medžiagą bei išvadą papildomam tarnybiniam patikrinimui, jeigu nepasibaigę Tvarkos aprašo 22 punkte nustatyti tarnybinio patikrinimo atlikimo terminai.

25. Jeigu tarnybinio patikrinimo metu tikrinamas pareigūnas buvo nušalintas nuo pareigų, tvirtinant išvadą kartu išsprendžiami jo nušalinimo nuo pareigų atšaukimo ir grąžinimo į pareigas bei apmokėjimo už nušalinimo laikotarpį klausimai, jeigu po nušalinimo nėra pagrindo atleisti jį iš pareigų. Nušalinimo nuo pareigų atšaukimas įforminamas vadovo, turinčio teisę skirti tarnybinę nuobaudą, įsakymu, su kuriuo pareigūnas supažindinamas pasirašytinai.

26. Žemesnių pagal pavaldumą tikrintojų išvadų teisėtumą ir pagrįstumą vertina aukštesnės pagal pavaldumą įstaigos tikrintojai, pavedus aukštesnės pagal pavaldumą įstaigos pareigūnui, turinčiam teisę pavesti atlikti tarnybinius patikrinimus.

27. Vidaus reikalų įstaigose atliktų tarnybinių patikrinimų išvadų teisėtumą ir pagrįstumą vidaus reikalų ministro pavedimu vertina Teisės departamentas.

 

III. TARNYBINIŲ NUOBAUDŲ SKYRIMAS

 

28. Vadovas, turintis teisę skirti tarnybinę nuobaudą, atsižvelgdamas į išvadoje konstatuotus pareigūno ar asmens, atleisto iš vidaus tarnybos (netekusio pareigūno statuso), padarytus teisės aktų pažeidimus bei vadovaudamasis Tvarkos aprašo 5 punkto nuostatomis, priima įsakymą dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo.

29. Skiriant tarnybinę nuobaudą (išskyrus atleidimą iš vidaus tarnybos) pareigūnui, esančiam vidaus reikalų statutinės įstaigos profesinės sąjungos (profesinės sąjungos renkamojo organo) nariu, reikalingas išankstinis tos profesinės sąjungos renkamojo organo sutikimas. Vadovas, priėmęs sprendimą dėl tarnybinės atsakomybės taikymo, ne vėliau kaip kitą darbo dieną kreipiasi į profesinės sąjungos renkamąjį organą sutikimo. Profesinės sąjungos renkamasis organas per 14 dienų privalo nuspręsti, ar patenkinamas toks prašymas, ir atsakyti raštu. Jeigu per šį laikotarpį profesinės sąjungos renkamasis organas nepateikia atsakymo, vadovas turi teisę skirti tarnybinę nuobaudą. Profesinės sąjungos nesutikimas gali būti skundžiamas administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.

30. Pareigūnams skiriamos tarnybinės nuobaudos, nurodytos Statuto 26 straipsnyje. Tarnybines nuobaudas pareigūnams skiria vadovai, turintys teisę skirti į pareigas, išskyrus tarnybinę nuobaudą – laipsnio pažeminimą viena pakopa, kurią skiria Statuto 14 straipsnio 15 dalyje nurodyti asmenys.

31. Su išvada ir įsakymu dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo pareigūnas supažindinamas pasirašytinai per 5 darbo dienas, neįskaitant laiko, per kurį pareigūnas nebuvo tarnyboje dėl ligos, komandiruotės arba atostogavo, ir jam įteikiamos šių dokumentų kopijos. Pareigūnui atsisakius pasirašyti, tai pažymima įsakymo prieraše, kurį pasirašo personalo vadovas ir 2 valstybės tarnautojai ar darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis.

Išvados ir įsakymo dėl asmens, atleisto iš vidaus tarnybos (netekusio pareigūno statuso), kopijos per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo perduodamos valstybės tarnybos tvarkymo funkcijas atliekančiai įstaigai pridėti prie pareigūno tarnybos bylos ir išsiunčiamos asmeniui, atleistam iš vidaus tarnybos (netekusiam pareigūno statuso), registruotu laišku pagal jo paskutinę deklaruotą gyvenamąją vietą.

Jei tarnybinio patikrinimo metu nenustatoma tarnybinio nusižengimo ar tarnybinė nuobauda neskiriama dėl to, kad pasibaigę pareigūno patraukimo tarnybinėn atsakomybėn terminai, atleistam iš vidaus tarnybos (netekusiam pareigūno statuso) asmeniui apie tarnybinio patikrinimo rezultatus pranešama informacinio pobūdžio raštu registruotu laišku pagal jo paskutinę deklaruotą gyvenamąją vietą.

32. Tarnybinė nuobauda turi būti paskirta ne vėliau kaip per 30 dienų nuo tarnybinio nusižengimo paaiškėjimo dienos. Tarnybinio nusižengimo išaiškėjimo diena laikoma vadovo, turinčio teisę skirti tarnybinę nuobaudą, išvados patvirtinimo diena, o išvadą patvirtinus neįgaliotam skirti tarnybinę nuobaudą pareigūnui – tokios išvados gavimo diena.

Kai tyrimą atliko kompetentinga institucija, tarnybinė nuobauda turi būti paskirta ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo kompetentingos institucijos atlikto tyrimo pabaigos dienos.

Sprendimą dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo valstybės ar savivaldybės institucijos ar įstaigos, į kurią pareigūnas perkeltas, vadovas turi priimti ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo motyvuotos išvados surašymo dienos.

Sprendimą dėl atleisto iš vidaus tarnybos (netekusio pareigūno statuso) asmens pripažinimo padarius tarnybinį nusižengimą ir tarnybinės nuobaudos, kuri turėtų būti jam skirta, priima pareigūną į pareigas skyręs vadovas ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo motyvuotos išvados surašymo dienos.

Į šiuos terminus neįskaitomas laikas, per kurį pareigūnas nebuvo tarnyboje dėl ligos, komandiruotės arba atostogavo, bei laikas, per kurį įstatymų nustatyta tvarka išnagrinėjamas skundas dėl profesinės sąjungos renkamo organo nesutikimo dėl nuobaudos skyrimo pareigūnui, esančiam vidaus reikalų įstaigos profesinės sąjungos (profesinės sąjungos renkamo organo) nariu.

33. Negalima skirti tarnybinės nuobaudos, jei nuo tarnybinio nusižengimo padarymo dienos praėjo vieni metai, išskyrus atvejus, kai tarnybinio nusižengimo tyrimas sustabdomas šio Tvarkos aprašo 10 ir 11 punktuose numatytais atvejais arba kai Tvarkos aprašo 12 ir 13 punktuose numatytais atvejais atliekamas tarnybinis patikrinimas, arba kai tarnybinis nusižengimas nustatomas atliekant auditą, piniginių ar kitokių vertybių inventorizaciją arba kompetentingos institucijos atliekamą tarnybinį ar kitą patikrinimą. Šiais atvejais tarnybinė nuobauda turi būti paskirta ne vėliau kaip per 3 metus nuo tarnybinio nusižengimo padarymo dienos.

34. Tvarkos aprašo 10 ir 11 punktuose numatytais atvejais sustabdžius tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūrą, tarnybinių nuobaudų skyrimo procedūra atnaujinama ir tęsiama, jeigu atsisakoma pradėti ikiteisminį tyrimą, bylos dėl administracinio teisės pažeidimo teiseną arba asmuo patraukiamas (nepatraukiamas) baudžiamojon ar administracinėn atsakomybėn ir procesas yra pasibaigęs. Tokiu atveju tarnybinė nuobauda turi būti paskirta ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo šių sąlygų atsiradimo, jei nuo tarnybinio nusižengimo padarymo dienos nepraėjo daugiau kaip 3 metai. Jei šis terminas praėjo, tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūra nutraukiama.

35. Pareigūnai už tarnybinius nusižengimus tarnybinėn atsakomybėn traukiami neatsižvelgiant į baudžiamosios ar administracinės atsakomybės taikymą.

36. Tarnybinių nuobaudų skyrimo procedūrą tikrintojo teikimu sustabdo bei atnaujina vadovas, turintis teisę skirti tarnybinę nuobaudą, arba pareigūnas, turintis teisę pavesti atlikti tarnybinius patikrinimus.

37. Duomenys apie pareigūnui paskirtas tarnybines nuobaudas įrašomi į pareigūno tarnybos bylą, kaupiami ir pateikiami Vidaus reikalų pareigūnų registrui.

 

IV. TARNYBINIŲ NUOBAUDŲ PANAIKINIMAS

 

38. Įsakymą dėl tarnybinės nuobaudos paskyrimo pareigūnas, kuriam paskirta tarnybinė nuobauda, jo advokatas ar kitas įgaliotas atstovas turi teisę apskųsti vidaus reikalų centrinių statutinių įstaigų vadovams arba vidaus reikalų ministrui, arba administraciniam teismui Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

39. Skundas dėl tarnybinės nuobaudos paskyrimo pavaldumo tvarka gali būti paduodamas ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo įsakymo dėl nuobaudos paskyrimo priėmimo dienos. Praleidus skundo padavimo terminą, skundas paliekamas nenagrinėtas. Skundo padavimo terminas gali būti atnaujintas, jeigu pripažįstama, kad jis praleistas dėl svarbių priežasčių.

40. Vidaus reikalų ministras, vidaus reikalų centrinių statutinių įstaigų vadovai, gavę skundą dėl tarnybinės nuobaudos paskyrimo, ne vėliau kaip kitą darbo dieną paveda tarnybinius nusižengimus tiriančio padalinio vadovui arba kitam pareigūnui atlikti tarnybinį patikrinimą ir įvertinti atliktų tarnybinių patikrinimų išvadų, kurių pagrindu priimtas įsakymas dėl tarnybinės nuobaudos paskyrimo, teisėtumą ir pagrįstumą.

41. Vidaus reikalų ministras, vidaus reikalų centrinės statutinės įstaigos vadovas, atsižvelgdamas į išvadoje pateiktą vertinimą, turi teisę siūlyti vadovui, paskyrusiam tarnybinę nuobaudą, priimti vieną iš šių sprendimų:

41.1. panaikinti paskirtą tarnybinę nuobaudą, jei nustatyta, kad:

41.1.1. atlikto tarnybinio patikrinimo išvados neatitinka nustatytų faktinių aplinkybių;

41.1.2. naujai nustatytų faktinių aplinkybių pagrindu padaroma išvada, jog pareigūnas nepadarė tarnybinio nusižengimo;

41.1.3. netinkamai išaiškintos ir pritaikytos materialinės teisės normos;

41.1.4. nesilaikyta nustatytos tarnybinio patikrinimo atlikimo ir tarnybinės nuobaudos skyrimo tvarkos, jei dėl to neteisingai paskirta tarnybinė nuobauda;

41.2. paskirtą tarnybinę nuobaudą pakeisti švelnesne, jei nustatyta, jog nesilaikyta Tvarkos aprašo 5 punkte nustatytų tarnybinių nuobaudų skyrimo nuostatų.

Pareigūną į pareigas skiriantis vadovas, priimdamas sprendimą dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo pareigūnui, atsižvelgia į vidaus reikalų ministro patvirtintą Teisės departamento atliktą vidaus reikalų įstaigose atliktų tarnybinių patikrinimų išvadų teisėtumo ir pagrįstumo įvertinimą, kuriam pritarė vidaus reikalų ministras.

42. Pareigūnui paskirta tarnybinė nuobauda (išskyrus pažeminimą laipsniu) gali būti panaikinta ją paskyrusio vadovo motyvuotu įsakymu, esant nubausto pareigūno tiesioginio ar aukštesnio vadovo teikimui, anksčiau, nei sueis Tvarkos aprašo 49 punkte nustatytas terminas.

 

V. TARNYBINĖS ATSAKOMYBĖS TAIKYMAS PAREIGŪNAMS, DALYVAUJANTIEMS TARPTAUTINIŲ ORGANIZACIJŲ MISIJOSE

 

43. Vadovas, turintis teisę skirti tarnybinę nuobaudą, gavęs tarptautinėje misijoje dalyvaujančio pareigūno padaryto misijos personalo disciplinos pažeidimo tyrimo medžiagą dėl tarnybinės atsakomybės taikymo ar informaciją dėl pareigūno misijos buvimo vietoje padaryto galimo tarnybinio nusižengimo, nesilaikant privalomų Lietuvos teisės aktų, ne vėliau kaip kitą darbo dieną paveda tarnybinius nusižengimus tiriančio padalinio vadovui ar kitam pareigūnui atlikti tarnybinį patikrinimą. Tarnybinis patikrinimas atliekamas laikantis šio Tvarkos aprašo reikalavimų su šiame skyriuje nurodytomis išimtimis.

44. Tarnybinis patikrinimas turi būti atliktas per 1 mėnesį, išskyrus Tvarkos aprašo 45 punkte numatytą atvejį. Tarnybinio patikrinimo terminas, esant svarbioms priežastims, gali būti pratęsiamas pavedimą atlikti tarnybinį patikrinimą davusio pareigūno, nustatant konkretų terminą, tačiau bendras pratęsimo terminas turi būti ne ilgesnis nei 4 mėnesiai.

45. Atlikdamas tarnybinį patikrinimą dėl pareigūno patraukimo tarnybinėn atsakomybėn už misijos personalo disciplinos pažeidimo padarymą, tikrintojas susipažįsta su tarptautinėje misijoje dalyvaujančio pareigūno padaryto misijos personalo disciplinos pažeidimo tyrimo medžiaga. Nustatęs, jog joje pakanka duomenų konstatuoti pareigūno padarytą misijos personalo disciplinos pažeidimą, tikrintojas per 15 dienų surašo išvadą, laikydamasis Tvarkos aprašo 23 punkte nustatytų reikalavimų, ir ją pateikia vadovui, turinčiam teisę skirti tarnybinę nuobaudą.

46. Nustačius, jog gautoje misijoje dalyvaujančio pareigūno padaryto misijos personalo disciplinos pažeidimo tyrimo medžiagoje dėl neišsamaus bei nevisapusiškai atlikto tyrimo (pavyzdžiui, nėra pareigūno pasiaiškinimo, medžiagoje esantys parodymai prieštaringi, iš medžiagos neaišku, koks tarptautinis ar nacionalinis teisės aktas, reglamentuojantis konkrečios misijos atlikimo tvarką, pažeistas ir pan.) nepakanka duomenų pareigūno padarytam tarnybiniam nusižengimui konstatuoti, tikrintojas, naudodamasis Tvarkos aprašo 18 punkte jam suteiktomis teisėmis (išskyrus 18.6 punkte nustatytą teisę), imasi priemonių gauti trūkstamus duomenis. Šiuo atveju, atliekant tarnybinį patikrinimą, Tvarkos aprašo 20 punkte nustatytas pranešimas nerašomas.

47. Jei per tarnybinio patikrinimo atlikimo terminą nepavyksta gauti trūkstamų duomenų (negaunamas atsakymas į paklausimus iš pareigūno misijos vietos administracijos ir pan.), tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūra sustabdoma. Jei trūkstami duomenys gaunami po tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūros sustabdymo, tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūra atnaujinama, jei nėra pasibaigę pareigūno patraukimo tarnybinėn atsakomybėn terminai. Atnaujinus tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūrą, tarnybinis patikrinimas turi būti atliktas per 1 mėnesį.

48. Pareigūnams paskirtos tarnybinės nuobaudos skundžiamos ir panaikinamos laikantis šio Tvarkos aprašo reikalavimų. Jei tarnybinės nuobaudos skyrimo metu pareigūnas tarnauja misijoje, jam ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo įsakymo priėmimo dėl tarnybinės nuobaudos paskyrimo išsiunčiama įsakymo kopija bei išaiškinama įsakymo dėl tarnybinės nuobaudos apskundimo tvarka.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

49. Pareigūnas laikomas nebaustu tarnybine nuobauda po tarnybinės nuobaudos paskyrimo dienos praėjus vieniems metams arba ją panaikinus Tvarkos aprašo 41.1 ar 42 punktuose nustatyta tvarka.

 

_________________

 


 

Tarnybinių patikrinimų atlikimo bei tarnybinių nuobaudų skyrimo ir panaikinimo tvarkos aprašo

priedas

 

(Pranešimo dėl tarnybinio nusižengimo formos pavyzdys)

 

___________________________________________________________________________

(vidaus reikalų sistemos įstaigos pavadinimas)

 

___________________________________________________________________________

(adresatas – vidaus reikalų sistemos įstaigos ir jos padalinio pavadinimas, pareigos, vardas, pavardė)

 

PRANEŠIMAS DĖL TARNYBINIO NUSIŽENGIMO

 

______________

(data)

_________________

(parengimo vieta)

 

Pranešame, kad __________________________  yra atliekamas tarnybinis patikrinimas.

(nurodyti tarnybinio patikrinimo atlikimo teisinį pagrindą)

 

Yra duomenų, jog galbūt padarėte tarnybinį nusižengimą:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

(nurodyti galimo tarnybinio nusižengimo aplinkybes)

 

Prašome pateikti paaiškinimą dėl galimo padaryto tarnybinio nusižengimo iki _________

(data)

 

ir informuoti, ar esate profesinės sąjungos narys.

Tarnybinį patikrinimą atliekančio padalinio vadovas (tikrintojas)________________________

(parašas, vardas, pavardė)

 

Pranešame, kad tikrinamas pareigūnas turi teisę teikti paaiškinimus, prašymus bei įrodymus; baigus tarnybinį patikrinimą, susipažinti su tarnybinio patikrinimo išvada bei tarnybinio patikrinimo metu surinkta medžiaga, išsaugant valstybinę ir tarnybinę paslaptį; tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūros metu turėti advokatą ar kitą įgaliotą atstovą; pavaldumo tvarka apskųsti tikrintojo veiksmus.

Susipažinau: (*)

____________________________

(pareigūno vardas, pavardė)

____________________________

(parašas)

____________________________

(data)

 

* Pareigūnui atsisakius pasirašyti, tai pažymima pranešime, kurį pasirašo įstaigos, kurioje dirba tikrinamas pareigūnas, vadovas (tikrintojas) ir 2 valstybės tarnautojai arba darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis.

 

_________________