LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL GALVIJŲ VEISLIŲ NUSTATYMO PAGAL KRAUJO LAIPSNĮ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2013 m. sausio 11 d. Nr. 3D-14

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos gyvulių veislininkystės įstatymo (Žin., 1994, Nr. 14-226; 1998, Nr. 110-3023) 5 straipsniu ir 16 straipsnio 2 dalies 1 punktu:

1. T v i r t i n u Galvijų veislių nustatymo pagal kraujo laipsnį tvarkos aprašą (pridedama).

2. P a v e d u Valstybinei gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos kontroliuoti Galvijų veislių nustatymo pagal kraujo laipsnį tvarkos aprašo laikymąsi.

 

Žemės ūkio ministras                                                                       Vigilijus Jukna


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2013 m. sausio 11 d. įsakymu Nr. 3D-14

 

GALVIJŲ VEISLIŲ NUSTATYMO PAGAL KRAUJO LAIPSNĮ TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Galvijų veislių nustatymo pagal kraujo laipsnį tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyvulių veislininkystės įstatymo (Žin., 1994, Nr. 14-226; 1998, Nr. 110-3023) 5 straipsniu ir atsižvelgiant į pripažintų veislininkystės institucijų (asociacijų) pasiūlymus bei rekomendacijas.

2. Šis Aprašas skirtas galvijų veislių nustatymui pagal kraujo laipsnį. Kraujo laipsnio apskaičiavimą atlieka ir duomenis skelbia valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (toliau – ŽŪIKVC).

3. Šioje Tvarkoje vartojamos sąvokos:

Galvijo laikytojas – asmuo, kuris yra galvijo savininkas ar jį laiko atlygintinai ar neatlygintinai.

Galvijo savininkas – asmuo, kuriam nuosavybės teise priklauso galvijas.

4. Vykdant galvijų veislių nustatymą ir kraujo laipsnio apskaičiavimą, dalyvauja:

4.1. galvijų laikytojai – teikia ŽŪIKVC įsigytų galvijų kilmės dokumentų kopijas;

4.2. pripažintos veislininkystės institucijos – teikia ŽŪIKVC duomenis dėl galvijų kilmės papildymo;

4.3. UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ (toliau – GPK) – teikia ŽŪIKVC į kontroliuojamąsias bandas iš kitų šalių įvežtų galvijų kilmės dokumentų kopijas;

4.4. ŽŪIKVC:

4.4.1. pagal GPK ir galvijų savininkų arba laikytojų pateiktą informaciją suveda duomenis į ŽŪIKVC Galvijų veislininkystės informacinę sistemą (toliau – GVIS);

4.4.2. apskaičiuoja kraujo laipsnį;

4.4.3. nustato galvijo veislę.

 

II. GALVIJŲ VEISLIŲ NUSTATYMAS PAGAL KRAUJO DALIS

 

5. Veislės kraujo laipsnis apskaičiuojamas ir skelbiamas procentais visų galvijų, esančių GVIS bazėje.

6. Bulių kraujo dalys skaičiuojamos individualiai iš ŽŪIKVC duomenų bazėje esančių kilmės duomenų ir pateiktų kilmės pažymėjimų kopijų pagal šį Aprašą.

7. Karvių ir telyčių kraujo laipsnis skaičiuojamas atsižvelgiant į visą žinomą kilmę. Jei yra nežinomų protėvių, karvių ir telyčių kraujo laipsnis skaičiuojamas įtraukiant „nežinomą“ (X) veislę. Jeigu karvių ir telyčių kilmėje „nežinomos“ (X) veislės kraujo laipsnis yra mažiau nei 1 procentas, ši „nežinoma“ (X) kraujo laipsnio dalis priskiriama gyvulio veislei (pvz., Lietuvos juodmargių, Lietuvos žalųjų ar kt.).

8. Jeigu nežinomi ir motina, ir tėvas, veislė nurodoma tokia, kokia yra ŽŪIKVC Ūkinių gyvūnų registre (toliau – ŪGR) ar galvijo pase, o kraujo laipsnio dalis priskiriama 100 proc. „nežinomai“ (X) veislei.

9. Jeigu žinomas tik karvių ir telyčių tėvas, o motina nežinoma, veislė nurodoma iš ŪGR, o kraujo laipsnio dalis priskiriama 50 proc. „nežinomai“ (X) veislei.

10. Vykdant kryžminimą, galvijų veislės pavadinimas išlaikomas pagal motiną, kol nustelbiančiosios veislės kraujo laipsnis pasiekia 15/16 arba 93,75 proc. Galvijų palikuonims pasiekus nurodytą nustelbiančiosios veislės kraujo laipsnį, veislės pavadinimas automatiškai pakeičiamas į nustelbiančiosios veislės pavadinimą.

11. Vykdant mėsinių galvijų kryžminimą, ŪGR veislė žymima žodžiu „Mišrūnas“ ir nurodoma kiekvienos veislės, esančios kilmėje, kraujo laipsnį, kol nustelbiančiosios veislės kraujo laipsnis pasiekia 15/16 arba 93,75 proc.

12. Iš kitų ES šalių įvežęs galvijų, spermos ar embrionų, asmuo privalo nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas ŽŪIKVC pateikti dokumentus (pasus, kilmės pažymėjimus ir kt.).

13. Iš kitų šalių įvežtiems galvijams priskiriamas toks veislės pavadinimas, koks yra naudojamas jų gimtosiose šalyse, ir yra įrašytas galvijo pase ar kilmės pažymėjime, suteikiant ūkinių gyvūnų veislių klasifikatoriuje numatytą kodą. Jeigu kilmės pažymėjime nurodyti veislės kraujo laipsniai, jie įvedami į ŽŪIKVC GVIS duomenų bazes.

14. Jeigu iš kitų šalių įvežtų galvijų kilmės pažymėjime nenurodyti veislės kraujo laipsniai, bet yra pilna galvijo kilmė (dvi ar trys kartos, priklausomai nuo tos šalies išduodamų kilmės pažymėjimų formos), karvių ir telyčių kilmėje „nežinomos“ (X) veislės kraujo laipsnio dalis priskiriama galvijo nurodytai veislei.

15. Įvežus galvijus, kurių veislė nenumatyta galvijų veislių klasifikatoriuje, pripažinta veislininkystės institucija kreipiasi į ŽŪIKVC, kad ŪGR klasifikatorius būtų papildytas nauja veisle. ŽŪIKVC generalinio direktoriaus įsakymu papildomas klasifikatorius nauja veisle. Įsakymas skelbiamas interneto svetainėje www.vic.lt.

 

III. DUOMENŲ ĮVEDIMAS IR TAISYMAS

 

16. Galvijo savininkui ar kitam įgaliotam asmeniui suvedant ŪGR duomenis apie atvestą galviją, veislė sugeneruojama automatiškai, remiantis ŽŪIKVC ŪGR ir GVIS duomenų bazėje esamais duomenimis.

17. Atsiradus ginčų ar nesutarimų dėl neteisingai apskaičiuoto galvijo veislės kraujo laipsnio, veislės pavadinimo keitimo, Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos viršininko įsakymu sudaroma Galvijų veislių keitimo komisija, susidedanti iš visų pripažintų galvijų augintojų veislininkystės institucijų atstovų.

18. Galvijų veislių keitimo komisija, nustačiusi, kad galvijo veislės pavadinimas turi būti pakeistas, surašo Galvijo veislės keitimo aktą, kuriame motyvuotai nurodo, kurių šio Aprašo nuostatų nesilaikyta apskaičiuojant galvijo veislės kraujo laipsnį ir kodėl būtina keisti galvijo veislės pavadinimą.

19. Galvijo veislės keitimo aktas surašomas 2 egzemplioriais, iš kurių vienas pateikiamas ŽŪIKVC, kitas – galvijo savininkui.

 

IV. ATSAKOMYBĖ

 

20. Asmenys, pažeidę šio Aprašo reikalavimus, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_________________