Lietuvos Respublikos Vyriausybė
NUTARIMAS
Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2002 M. GRUODŽIO 11 D. NUTARIMO NR. 1950 „DĖL KELIŲ EISMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2012 m. lapkričio 28 d. Nr. 1436
Vilnius
1. Pakeisti Kelių eismo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 1950 „Dėl Kelių eismo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 7-263; 2008, Nr. 88-3530; 2009, Nr. 120-5147; 2012, Nr. 29-1302, Nr. 66-3354):
1.1. Išdėstyti 3 punktą taip:
„3. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
Aptarnaujantysis transportas – transporto priemonės, priklausančios draudžiamaisiais kelio ženklais pažymėtoje zonoje esančioms įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms, toje zonoje gyvenantiems ar dirbantiems asmenims ar atvežančios į tą zoną krovinius arba atvykstančios jų paimti, įskaitant lengvuosius automobilius taksi, atvežančius į tą zoną keleivius arba atvykstančius jų paimti.
Duoti kelią – reikalavimas eismo dalyviui sustoti ar nepradėti važiuoti, nedaryti jokio manevro, kuris priverstų kitus eismo dalyvius keisti judėjimo kryptį arba greitį.
Eismo įvykio deklaracija – eismo įvykyje dalyvavusių transporto priemonių valdytojų eismo įvykio vietoje užpildyta ir pasirašyta forma, kurioje fiksuojamas eismo įvykio faktas, aprašomos aplinkybės ir braižoma schema.
Elektromobilis – transporto priemonė, kurioje energija mechaniniam judesiui atlikti tiekiama tik iš elektros energijos kaupiklio.
Geležinkelio pervaža – kelio susikirtimas su geležinkeliu viename lygyje.
Gyvenamoji zona – teritorija ar kelias, kurių pradžia pažymėta kelio ženklu „Gyvenamoji zona“, o pabaiga – „Gyvenamosios zonos pabaiga“.
Kelias – eismui skirta ir naudojama žemės arba statinio paviršiaus juosta per visą jos plotį, įskaitant važiuojamąją kelio dalį (toliau – važiuojamoji dalis), sankryžas, šaligatvius, kelkraščius, pėsčiųjų ir dviračių takus, skiriamąsias juostas.
Kelkraštis – šalia važiuojamosios dalies (nuo jos krašto iki kelio sankasos briaunos) esantis kelio elementas, dengtas tokia pat kaip važiuojamoji dalis ar kitokia danga arba (ir) atskirtas nuo važiuojamosios dalies jos kraštą žyminčia ženklinimo linija, tačiau nelaikomas nei šaligatviu, nei pėsčiųjų ar dviračių taku.
Lenkimas – vienos arba kelių važiuojančių transporto priemonių apvažiavimas įvažiuojant į priešpriešinio eismo juostą.
Mokyklinis autobusas – geltonas vaikų vežimo skiriamaisiais ženklais paženklintas autobusas, kuriuo vežami vaikai (švietimo įstaigų mokiniai). Prie mokyklinių autobusų priskiriami ir kitos spalvos autobusai, kuriais vežami vaikai į švietimo įstaigą ar iš jos pagal sudarytas su vežėjais sutartis ir kurie paženklinti vaikų vežimo skiriamaisiais ženklais.
Neįgaliojo vežimėlis – priemonė su ratais neįgaliajam, varoma rankomis arba įvairiomis automatizuotomis sistemomis.
Pagrindinis kelias – kelias, pažymėtas ženklais „Pagrindinis kelias“, „Sankryža su šalutiniu keliu“, „Šalutinis kelias iš dešinės (kairės)“, „Automagistralė“, „Automobilių kelias“ kertamojo ar prisijungiančiojo kelio atžvilgiu; kelias kito kelio, pažymėto kelio ženklais „Duoti kelią“, „Stop“, „Gyvenamosios zonos pabaiga“, atžvilgiu; kelias su danga (betonas, asfaltas, skalda, žvyras, grindinys) kelio be dangos atžvilgiu. Šalutiniame kelyje prieš pat sankryžą esantis ruožas su danga nedaro jo lygiareikšmio su kertamuoju. Pagrindinio kelio nėra reguliuojamose sankryžose.
Persirikiavimas – eismo juostos keitimas neįvažiuojant į priešpriešinio eismo juostą.
Transporto priemonių stovėjimo aikštelė (toliau – stovėjimo aikštelė) – teritorija, skirta ar pritaikyta transporto priemonėms stovėti.
Važiuojamųjų kelio dalių sankirta (toliau – važiuojamųjų dalių sankirta) – plotas, kurį riboja linijos, įsivaizduojamos pratęsus išorinius susikertančių važiuojamųjų kelio dalių kraštus.
Kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme.“
1.2. Išdėstyti 8 punktą taip:
„8. Eismą keliuose Lietuvos Respublikoje gali apriboti tik kelio ženklai, nurodyti šių taisyklių 1 priede, prie kelio ženklų priskirtini kintamos informacijos kelio ženklai, kurių pavyzdžiai nurodyti šių taisyklių 2 priede, kelių ženklinimas, nurodytas šių taisyklių 3 priede, šviesoforai ir reguliuotojo signalai, nurodyti šiose taisyklėse ir kituose teisės aktuose, susijusiuose su eismo reguliavimu. Jeigu kelio ženklo ir kelių ženklinimo reikalavimai skiriasi, reikia vadovautis kelio ženklu. Kai kelyje įrengti kintamos informacijos kelio ženklai, vadovaujamasi kintamos informacijos kelio ženklais.“
1.3. Įrašyti 16 punkte po žodžių „Susisiekimo ministerijos“ žodžius „aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės institucijų“.
1.4. Išdėstyti 20 punktą taip:
„20. Mopedą ar motociklą privalu vairuoti abiem rankomis (išskyrus tuos atvejus, kai ranka rodomas signalas). Mopedo, motociklo, triračio, lengvojo keturračio, keturračio ar galingojo keturračio vairuotojas privalo būti užsidėjęs ir užsisegęs motociklininko šalmą ir nevežti keleivių, kurie neužsidėję ir neužsisegę motociklininko šalmų, išskyrus tuos atvejus, kai transporto priemonių gamintojų rėmo konstrukcijoje įmontuoti stogo saugos lankai, kurių paskirtis – apsaugoti vairuotoją, keleivį nuo smūgių, ir yra įrengti saugos diržai.“
1.6. Išdėstyti 56 punktą taip:
1.7. Išdėstyti 60 punktą taip:
„60. Važiuodami motorine transporto priemone su įrengtais saugos diržais, keleiviai privalo būti užsisegę saugos diržus, naudotis specialiai vaikų ūgiui ir svoriui pritaikytomis atitinkamos grupės sėdynėmis, o važiuodami mopedu, motociklu, triračiu, lengvuoju keturračiu, keturračiu ar galinguoju keturračiu – užsidėję ir užsisegę motociklininko šalmus (išskyrus šių taisyklių 20 punkte nustatytus atvejus).“
1.11. Papildyti 136.8 punktu:
1.12. Įrašyti 139 punkte vietoj žodžių „neturintiems 2 metų vairavimo stažo“ žodį „pradedantiesiems“.
1.13. Išdėstyti 155.9 punktą taip:
1.14. Papildyti 155.14 punktu:
1.15. Išdėstyti 179.1 punktą taip:
„179.1. judėti pėstiesiems, vadelioti, varyti gyvulius ar paukščius, joti, važiuoti dviračiais, mopedais, lengvaisiais keturračiais, keturračiais, galingaisiais keturračiais ir visomis kitomis transporto priemonėmis, išskyrus automobilius, motociklus, triračius, motociklus ir automobilius su priekabomis, jeigu šių motorinių transporto priemonių maksimalus konstrukcinis greitis arba greitis dėl jų techninės būklės ne mažesnis kaip 60 km/h;“.
1.16. Išdėstyti XXII skyrių taip:
„XXII. MARŠRUTINIO TRANSPORTO PIRMENYBĖ
184. Gyvenvietėje vairuotojai privalo duoti kelią maršrutiniam transportui, pradedančiam važiuoti iš pažymėtos stotelės.
185. Prieš pradėdamas važiuoti iš stotelės, maršrutinio transporto vairuotojas turi įsitikinti, kad jam duodamas kelias.
186. Kelyje, pažymėtame kelio ženklu „Eismo juosta maršrutiniam transportui“ ir (arba) raide „A“, kitoms transporto priemonėms važiuoti šia eismo juosta draudžiama, išskyrus:
186.3. lengvuosius automobilius, kuriuose važiuoja 4 ir daugiau eismo dalyvių, jeigu eismo juosta pažymėta raide „A“ ir simboliu 4+;
1.18. Papildyti 1861 punktu:
„1861. Jeigu eismo juosta, skirta maršrutiniam transportui važiuoti ta pačia kryptimi, yra dešiniajame važiuojamosios dalies krašte ir nėra atskirta ištisine ženklinimo linija, į dešinę sukantys arba apvažiuojantys sustojusią į kairę sukti transporto priemonę vairuotojai privalo persirikiuoti į šią eismo juostą.“
1.19. Išdėstyti 191 punktą taip:
„191. Kiti eismo dalyviai privalo nedelsdami duoti kelią artėjančioms specialiosioms transporto priemonėms su įjungtais mėlynais ir (ar) raudonais (arba tik mėlynais) žybčiojančiais švyturėliais ir (arba) specialiaisiais garso signalais (ir jų lydimoms transporto priemonėms); keliuose, kur eismui abiem kryptimis yra ne daugiau kaip 4 eismo juostos, jie privalo sustoti dešiniajame kelkraštyje, kai jo nėra, – prie dešiniojo važiuojamosios dalies krašto (keliuose su skiriamąja juosta sustoti privalo tik ta pačia kryptimi judančios transporto priemonės).“
1.20. Išdėstyti 201.3 punktą taip:
1.23. Papildyti 2491 punktu:
1.24. 1 priede:
1.24.2. Išdėstyti kelio ženklą Nr. 305 taip:
„305 |
Motociklų eismas draudžiamas |
|
Draudžiama važiuoti motociklais, išskyrus aptarnaujantįjį transportą. Šio ženklo reikalavimai taikomi triračiams, keturračiams, galingiems keturračiams“. |
1.24.3. Įrašyti kelio ženklo Nr. 325 paaiškinime po žodžio „pavienes“ žodžius „(pavienius transporto priemonių junginius)“.
1.24.4. Išdėstyti kelio ženklą Nr. 327 taip:
„327 |
Krovininiais automobiliais lenkti draudžiama |
|
Krovininiais automobiliais, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė kaip 3,5 t, draudžiama lenkti transporto priemones, išskyrus pavienes (pavienius transporto priemonių junginius), važiuojančias mažesniu kaip 30 km/h greičiu. Šio ženklo reikalavimai taikomi traktoriams ir savaeigėms mašinoms“. |
1.24.5. Papildyti kelio ženklo Nr. 337 paaiškinimą sakiniu „Šio ženklo reikalavimai taikomi lengviesiems keturračiams“.
1.24.9. Papildyti nurodytą priedą kelio ženklu Nr. 735:
„735 |
Elektromobilių įkrovimo vieta |
|
Vieta, skirta elektromobiliams ir kitoms elektros varikliais varomoms transporto priemonėms įkrauti“. |
1.24.10. Papildyti nurodytą priedą kelio ženklu Nr. 736:
„736 |
Pramoninė zona |
|
Vieta, kur įsikūrusios gamyklos ar kiti pramoniniai objektai“. |
1.24.11. Papildyti nurodytą priedą papildoma lentele Nr. 854:
„854 |
Elektromobiliai |
|
Nurodo, kad stovėjimo vieta skirta elektromobiliams ir kitoms elektros varikliais varomoms transporto priemonėms įkrauti“. |
1.25. 3 priede:
1.25.1. Išdėstyti 1.21 punktą taip:
1.25.3. Papildyti nurodytą priedą 1.29 punktu:
1.25.4. Papildyti nurodytą priedą 1.30 punktu:
1.26. 4 priede:
1.26.1 Įrašyti 17 punkte po žodžio „mopedus“ žodį „ir“ ir išbraukti žodžius „keturračius motociklus ir lengvuosius keturračius motociklus“.
1.26.2. Išdėstyti 20 punktą taip:
2. Nustatyti, kad:
LAIKINAI EINANTIS
MINISTRO PIRMININKO PAREIGAS ANDRIUS KUBILIUS
LAIKINAI EINANTIS
SUSISIEKIMO MINISTRO PAREIGAS ELIGIJUS MASIULIS