LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL POLICIJOS PAREIGŪNŲ UNIFORMOS IR SKIRIAMŲJŲ ŽENKLŲ PAVYZDŽIŲ PATVIRTINIMO

 

1991 m. rugpjūčio 2 d. Nr. 319

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Lietuvos Respublikos policijos pareigūnų uniformą (pagal pridedamą aprašymą).

2. Patvirtinti Lietuvos Respublikos policijos pareigūnų simboliką, skiriamuosius bei pareiginių laipsnių ženklus (pagal pridedamą aprašymą).

3. Pavesti vidaus reikalų ministrui nustatyti policijos pareigūnų uniformos išdavimo bei dėvėjimo tvarką.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS                               G. VAGNORIUS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. rugpjūčio 2 d. nutarimu Nr. 319

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS POLICIJOS PAREIGŪNŲ UNIFORMOS APRAŠYMAS

 

POLICIJOS GENERALINIO KOMISARO IR VYRIAUSIŲJŲ KOMISARŲ PARADINĖ, IŠEIGINĖ IR KASDIENINĖ UNIFORMA

 

Policijos generalinio komisaro ir vyriausiųjų komisarų paradinė, išeiginė ir kasdieninė uniforma siuvama iš tamsios mėlynai žalios spalvos vilnonio audinio. Viršutinė kostiumo dalis – pusiau prigludusio silueto, dvieilis, užsegamas priekyje kitelis, kurio apykaklė ir atvartai atlenkiami. Apykaklės apatiniai kraštai užbaigiami 4 cm ilgio sidabro spalvos juostele, virš kurios segamas Gedimino stulpų ženkliukas.

Ant kairiosios rankovės, 3 cm atstumu nuo peties linijos, – policijos emblema ir pareiginio laipsnio ženklas, ant dešiniosios – lenkta juostelė su įrašu didžiosiomis raidėmis „Lietuva“, skydo formos ženklas su Jogailaičių kryžiumi ir pareiginio laipsnio ženklas.

Prie paradinio kitelio per dešinįjį antpetį segami sidabro spalvos akselbantai, o prie išeiginio ir kasdieninio – pavardės kortelė (dešinėje pusėje – apykaklės ir atvarto sudūrimo linijos tęsinyje).

Antpečiuose, rankogalių prisiuvimo linijoje, kelnių šonuose įsiuvami kantai: generalinio komisaro paradinei uniformai sidabro spalvos, išeiginei ir kasdieninei – pilki, o vyriausių jų komisarų paradinei, išeiginei ir kasdieninei uniformoms juodi.

Paradinės ir išeiginės uniformos marškiniai balti, o kasdieninės – tamsios mėlynai žalios spalvos. Visų tipų uniformų kaklaraiščiai tamsiai raudoni su sidabro spalvos Vyčio ženkliuku.

Kepurė su snapeliu, dirželiu ir kartušu, įkomponuotu lenktos formos juodo audinio detalės viduryje.

Batai juodi.

 

POLICIJOS PAREIGŪNŲ-VALDININKŲ PARADINĖ, IŠEIGINĖ IR KASDIENINĖ UNIFORMA

 

Policijos valdininkų uniforma (vyrų – su kelnėmis, moterų – su kelnėmis arba sijonu) siuvama iš tamsios mėlynai žalios spalvos vilnonio audinio. Viršutinė kostiumo dalis – pusiau prigludusio silueto, vienaeilis, užsegamas priekyje kitelis su keturiais antkišeniais. Apykaklė ir atvartai atlenkiami. Apykaklės kraštai užbaigiami 4 cm ilgio sidabro spalvos juostele, virš kurios segamas Gedimino stulpų ženkliukas.

Ant kairiosios rankovės, 3 cm atstumu nuo peties linijos, – policijos emblema ir pareiginio laipsnio ženklas, ant dešiniosios – lenkta juostelė su įrašu didžiosiomis raidėmis „Lietuva“, skydo formos ženklas su Jogailaičių kryžiumi ir pareiginio laipsnio ženklas (respublikinės policijos valdininkų uniformoms) arba lenkta juostelė su įrašytu rajono administracinio centro pavadinimu, skydo formos ženklas su rajono administracinio centro herbu ir pareiginio laipsnio ženklas (savivaldybių policijos valdininkų uniformoms).

Prie paradinio kitelio per dešinįjį antpetį segami sidabro spalvos akselbantai, o prie išeiginio ir kasdieninio – pavardės kortelė (virš dešiniojo viršutinio antkišenio).

Paradinės ir išeiginės uniformos marškiniai balti, o kasdieninės – tamsios mėlynai žalios spalvos. Visų tipų uniformų kaklaraiščiai juodi ir tik policijos komisarų – tamsiai raudoni su sidabro spalvos Vyčio ženkliuku.

Kepurė su snapeliu, dirželiu ir kartušu, įkomponuotu lenktos formos juodo audinio detalės viduryje; moterims – pilotė, papuošta juoda juostele.

Batai juodi.

 

POLICININKŲ IŠEIGINĖ IR KASDIENINĖ UNIFORMA

 

Policininkų uniforma siuvama iš tamsios mėlynai žalios spalvos vilnonio audinio. Viršutinė kostiumo dalis – marškinių tipo (su pamušalu, dviem uždėtinėmis kišenėmis ir antpečiais). Apykaklė ir atvartai atlenkiami, stačiais kampais. Apykaklės apatiniai kraštai užbaigiami 4 cm ilgio sidabro spalvos juostele, virš kurios segamas Gedimino stulpų ženkliukas. Rankovės statytos, su rankogaliais. Virš dešiniojo viršutinio antkišenio – pavardės kortelė.

Ant kairiosios rankovės, 3 cm atstumu nuo peties linijos, – policijos emblema ir pareiginio laipsnio ženklas, ant dešiniosios – lenkta juostelė su įrašu didžiosiomis raidėmis „Lietuva“, skydo formos ženklas su Jogailaičių kryžiumi ir pareiginio laipsnio ženklas (respublikinės policijos padalinių policininkų uniformoms) arba lenkta juostelė su įrašytu rajono administracinio centro pavadinimu, skydo formos ženklas su rajono administracinio centro herbu ir pareiginio laipsnio ženklas (savivaldybių policininkų uniformoms).

Išeiginės uniformos marškiniai balti, o kasdieninės – tamsios mėlynai žalios spalvos. Tiek kasdieninių, tiek išeiginių uniformų kaklaraiščiai juodi.

Išeiginė kepurė su snapeliu, dirželiu ir kartušu, kuris įkomponuotas lenktos formos juodo audinio detalės viduryje, kasdieninė – taip pat su snapeliu, dirželiu ir kartušu, bet sportinio tipo.

Rinktinės „Aras“ pareigūnai dėvi pilkas beretes.

Batai ir diržas juodi.

Avint aukštus suvarstomus aulinukus, kelnės įleidžiamos į jų vidų.

 

SEZONINĖS POLICIJOS PAREIGŪNŲ UNIFORMOS

 

Uniforminė striukė be pamušalo skiriama vasaros sezonui ir siuvama iš sintetinio mišriapluoščio audinio. Striukė tiesaus silueto, su antpečiais, trumpa, apačioje sutraukta keliomis gumų eilėmis, iki apykaklės užtraukiama užtrauktuku. Apykaklės kampuose – Gedimino stulpų ženkliukai. Priekyje 4 kišenės, virš dešiniosios viršutinės kišenės – vieta pavardės kortelei.

Visų policijos pareigūnų (ir pareigūnių) apsiaustai siuvami iš mišriapluoščio audinio. Apsiaustas tiesaus silueto, su antpečiais, stačia, atverčiama apykakle. Diržas su sagtimi. Sagos

metalinės. Apsiaustas gali būti dėvimas ir su įsegamu vilnoniu pamušalu.

Vyriška odinė demisezoninė striukė tiesaus silueto su dviem uždėtinėmis kišenėmis priekyje ir dviem kišenių juostelėmis. Striukė priekyje iki apykaklės užtraukiama užtrauktuku, kurį dengia priesiuva.

Vyriškas odinis demisezoninis paltas tiesaus silueto, stačia, atverčiama apykakle, dvieilis, užsegamas priekyje metalinėmis sagomis. Diržas su sagtimi.

Uniforminė žieminė striukė siuvama iš lietpaltinio tamsios mėlynai žalios spalvos audinio. Striukė tiesaus silueto, su keturiomis uždėtinėmis kišenėmis, virš dešiniosios viršutinės kišenės – vieta pavardės kortelei. Apykaklė iš juodo mutono. Striukė pašiltinta vatinu ir dirbtinio kailio pamušalu. Su žiemine striuke dėvima odinė kepurė su snapeliu ir juodo mutono atlanku.

Moteriškas uniforminis žieminis paltas siuvamas iš vilnonio tamsios mėlynai žalios spalvos audinio. Paltas tiesaus silueto, dvieilis, su juodo mutono apykakle ir atvartais. Kartu dėvima žieminė kepurė, avima žieminiais aulinukais.

Prie visų tipų uniformos per paradus ir šventes dėvimas baltas šalikas ir baltos pirštinės, o kasdien – languotas juodų ir žalių spalvų šalikas ir juodos pirštinės (pagal sezoną).

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. rugpjūčio 2 d. nutarimu Nr. 319

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS POLICIJOS PAREIGŪNŲ SIMBOLIKA,

SKIRIAMIEJI BEI PAREIGINIŲ LAIPSNIŲ ŽENKLAI

 

1. Policijos uniforminis ženklas – tai Lietuvos valstybės herbas, įkomponuotas sidabro spalvos aštuonkampėje žvaigždėje, kurios kampus skiria į centrą einantys balti spinduliai. Virš žvaigždės, lenktoje juodos spalvos juostelėje, įrašas baltomis didžiosiomis raidėmis „Policija“, apvestas 2 mm pločio baltu kontūru. Ženklas – skydas juodame fone.

2. Policijos pareigūnų skiriamasis ženklas susideda iš dviejų detalių:

2.1. lenktos pagal peties liniją juodos juostelės su įrašu baltomis didžiosiomis raidėmis „Lietuva“, apvestu 2 mm pločio baltu kontūru, ir ženklo (skydas mėlyname fone) su aukso spalvos Jogailaičių kryžiumi, apvestu 1,5 mm pločio juodu apvadu, – Vidaus reikalų ministerijai tiesiogiai pavaldžių įstaigų ir padalinių pareigūnų uniformoms;

2.2. juostelės, aprašytos 2.1 punkte (vietoje įrašo „Lietuva“ – rajono administracinio centro pavadinimas), ir ženklo su rajono administracinio centro herbu – savivaldybių policijos pareigūnų uniformoms.

3. Policijos pareigūnų pareiginių laipsnių ženklai yra šie:

3.1. policininko stažuotojo – vienas baltas 9 mm pločio ir 65 mm ilgio ševronas su smaigaliu į apačią. Visas pareiginis skiriamasis ženklas – su 5 mm pločio juodu apvadu (viršutinė linija tiesi);

3.2. policininko – du balti 9 mm pločio ir 65 mm ilgio ševronai su smaigaliais į apačią. Visas pareiginis skiriamasis ženklas – su 5 mm pločio juodu apvadu (viršutinė linija tiesi);

3.3. vyresniojo policininko – trys balti 9 mm pločio ir 65 mm ilgio ševronai su smaigaliais į apačią. Visas pareiginis skiriamasis ženklas – su 5 mm pločio juodu apvadu (viršutinė linija tiesi);

3.4. viršilos – vienas baltas 30 mm pločio ir 65 mm ilgio ševronas su smaigaliu į apačią. Visas pareiginis skiriamasis ženklas – su 5 mm pločio juodu apvadu (viršutinė linija tiesi);

3.5. jaunesniojo inspektoriaus – 22 mm pločio ir 65 mm ilgio horizontali žalia juosta su viena jos centre segama sidabro spalvos žvaigžde ir vienu baltu 9 mm pločio bei 65 mm ilgio ševronu su smaigaliu į apačią. Visas pareiginis skiriamasis ženklas – su 5 mm pločio juodu apvadu;

3.6. inspektoriaus – 22 mm pločio ir 65 mm ilgio horizontali žalia juosta su viena jos centre segama sidabro spalvos žvaigžde ir dviem baltais 9 mm pločio bei 65 mm ilgio ševronais su smaigaliais į apačią. Visas pareiginis skiriamasis ženklas – su 5 mm pločio juodu apvadu;

3.7. vyresniojo inspektoriaus – 22 mm pločio ir 65 mm ilgio horizontali žalia juosta su viena jos centre segama sidabro spalvos žvaigžde ir trimis baltais 9 mm pločio bei 65 mm ilgio ševronais su smaigaliais į apačią. Visas pareiginis skiriamasis ženklas – su 5 mm pločio juodu apvadu;

3.8. komisaro-inspektoriaus – 22 mm pločio ir 65 mm ilgio horizontali raudona juosta su dviem 25 mm atstumu nuo skiriamojo ženklo krašto segamomis sidabro spalvos žvaigždėmis ir vienu baltu 9 mm pločio bei 65 mm ilgio ševronu su smaigaliu į apačią. Visas pareiginis skiriamasis ženklas su 5 mm pločio juodu apvadu;

3.9. komisaro – 22 mm pločio ir 65 mm ilgio horizontali raudona juosta su dviem 25 mm atstumu nuo skiriamojo ženklo krašto segamomis sidabro spalvos žvaigždėmis ir dviem baltais 9 mm pločio bei 65 mm ilgio ševronais su smaigaliais į apačią. Visas pareiginis skiriamasis ženklas – su 5 mm pločio juodu apvadu;

3.10. vyresniojo komisaro – 22 mm pločio ir 65 mm ilgio horizontali raudona juosta su dviem 25 mm atstumu nuo skiriamojo ženklo krašto segamomis sidabro spalvos žvaigždėmis ir trimis baltais 9 mm pločio bei 65 mm ilgio ševronais su smaigaliais į apačią. Visas pareiginis skiriamasis ženklas su 5 mm pločio juodu apvadu;

3.11. vyriausiojo komisaro – 22 mm pločio ir 65 mm ilgio horizontali raudona juosta su dviem 25 mm atstumu nuo skiriamojo ženklo krašto segamomis sidabro spalvos žvaigždėmis ir vienu baltu 30 mm pločio bei 65 mm ilgio ševronu su smaigaliu į apačią. Visas pareiginis skiriamasis ženklas su 5 mm pločio juodu apvadu;

3.12. generalinio komisaro – 22 mm pločio ir 65 mm ilgio horizontali aukso spalvos juosta su viena jos centre segama sidabro spalvos žvaigžde, kurią juosia ąžuolo lapų vainikas, ir vienu baltu 30 mm pločio bei 65 mm ilgio ševronu su smaigaliu į apačią (paradinės uniformos ševronas – sidabro spalvos). Visas pareiginis skiriamasis ženklas – su 5 mm pločio juodu apvadu.

______________