LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL LIETUVOS MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ KOMPIUTERIŲ TINKLO LITNET

 

2011 m. kovo 16 d. Nr. V-436

Vilnius

 

Atsižvelgdamas į 2011 m. sausio 12 d. Bendradarbiavimo sutartį Nr. S-12 tarp Švietimo ir mokslo ministerijos ir Vilniaus universiteto, Kauno technologijos universiteto, Klaipėdos universiteto, Vytauto Didžiojo universiteto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto bei Šiaulių universiteto ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2010 m. balandžio 14 d. įsakymu Nr. V-525 sudarytos darbo grupės siūlymus bei siekdamas efektyviai panaudoti LITNET-1 ir LITNET-2 programomis sukurtą infrastruktūrą:

1. Patvirtinu pridedamus:

1.1. Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET struktūros ir valdymo tvarkos aprašą;

1.2. Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET tarybos darbo reglamentą.

2. Sudarau tokios sudėties Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET tarybą:

2.1. Rasa Alaburdienė, Prienų „Revuonos“ vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, Informacinių technologijų mokytojų asociacijos vadovė;

2.2. Vaino Brazdeikis, Švietimo informacinių technologijų centro direktorius;

2.3. Marijus Jurgutis, Vilniaus universiteto Informacinių technologijų taikymo centro direktorius;

2.4. Remigijus Kutas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Skaičiavimo centro direktorius;

2.5. Aloyzas Liubavičius, Šiaulių universiteto Informacinių sistemų tarnybos direktorius;

2.6. Antanas Lukoševičius, Klaipėdos universiteto infrastruktūros prorektorius;

2.7. Gracijonas Plančiūnas, Lietuvos energetikos instituto Informacinių technologijų skyriaus vadovas;

2.8. Paulius Subačius, švietimo ir mokslo ministro visuomeninis konsultantas;

2.9. Rimantas Šeinauskas, Kauno technologijos universiteto Informacinių technologijų plėtros instituto direktorius;

2.10. Romanas Tumasonis, Vilniaus kolegijos Elektronikos ir informatikos fakulteto dekanas;

2.11. Virginijus Urmilevičius, Vytauto Didžiojo universiteto Infrastruktūros tarnybos direktorius.

3. Pavedu Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET tarybai iki 2011 m. birželio 1 d. pateikti pasiūlymus dėl Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET paslaugų teikimo tvarkos aprašo ir Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET naudojimo taisyklių.

4. Pripažįstu netekusiais galios:

4.1. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2003 m. lapkričio 26 d. įsakymą Nr. ISAK-1663 „Dėl Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET“ (Žin., 2003, Nr. 113-5090);

4.2. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2006 m. lapkričio 16 d. įsakymą Nr. ISAK-2169 „Dėl Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET valdybos sutarties patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 127-4861);

4.3. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2007 m. balandžio 18 d. įsakymą Nr. ISAK-701 „Dėl švietimo ir mokslo ministro 2006 m. lapkričio 16 d. įsakymo Nr. ISAK-2169 „Dėl Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET valdybos sutarties patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2007, Nr. 47-1825, Nr. 48-1871);

4.4. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2010 m. sausio 18 d. įsakymą Nr. V-74 „Dėl švietimo ir mokslo ministro 2003 m. lapkričio 26 d. įsakymo Nr. ISAK-1663 „Dėl Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET“ pakeitimo“ (Žin., 2010, Nr. 9-428).

 

 

Švietimo ir mokslo ministras                                  Gintaras Steponavičius


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo

ministro 2011 m. kovo 16 d.

įsakymu Nr. V-436

 

LIETUVOS MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ KOMPIUTERIŲ TINKLO LITNET STRUKTŪROS IR VALDYMO TVARKOS APRAŠAS

 

1. Lietuvos mokslo ir studijų kompiuterių tinklas LITNET (toliau – LITNET) jungia mokslo, studijų ir švietimo institucijų kompiuterių tinklus. Prie šio tinklo prijungtoms institucijoms gali būti teikiamos duomenų perdavimo paslaugos, diegiami inovatyvūs kompiuterių tinklo ir paslaugų sprendimai.

2. LITNET plėtra užtikrinama vykdant švietimo ir mokslo ministro patvirtintas daugiametes LITNET palaikymo ir plėtros programas (toliau – LITNET plėtros programos), kuriose yra nustatomi LITNET plėtros tikslai, uždaviniai, priemonės ir siekiami rezultatai.

3. LITNET veikimo ir valdymo, infrastruktūros ir jame teikiamų paslaugų palaikymo bei plėtros principai yra apibrėžiami Švietimo ir mokslo ministerijos (toliau – ministerija) ir universitetų, vykdančių LITNET techninių centrų funkcijas, bendradarbiavimo sutartimi (toliau – Sutartis).

4. LITNET infrastruktūrą sudaro jungimo mazgai su juose veikiančia įranga ir mazgus jungiančios ryšių linijos. LITNET infrastruktūros detalus sąrašas nustatomas Sutartyje.

5. LITNET infrastruktūrą valdo LITNET techniniai centrai. LITNET techninių centrų funkcijas vykdo Kauno technologijos universitetas, Vilniaus universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Klaipėdos universitetas, Šiaulių universitetas.

6. LITNET techninių centrų funkcijas vykdantys universitetai sudaro Jungtinės veiklos sutartį ir paskiria administruojantį universitetą, kuris organizuoja LITNET veiklą ir administruoja LITNET lėšas.

7. LITNET techninio centro pagrindiniai uždaviniai:

7.1. jungimo mazgų ir juos jungiančių ryšio linijų priežiūra bei plėtra;

7.2. naujų institucijų prijungimas prie LITNET;

7.3. sutarčių su prijungtomis institucijomis dėl LITNET paslaugų teikimo sudarymas;

7.4. prijungtų institucijų aptarnavimas prijungimo sutartyje numatytomis sąlygomis ir kt.

8. Institucija prie LITNET prijungiama per jungimo mazgą, kuris parenkamas atsižvelgiant į geografinį išsidėstymą, techninius bei administracinius resursus. Prijungta institucija su jungimo mazgą valdančiu LITNET techniniu centru sudaro prijungimo sutartį.

9. LITNET valdymo klausimus sprendžia LITNET taryba, kurios darbo reglamentą ir sudėtį tvirtina švietimo ir mokslo ministras.

10. LITNET tarybą sudaro vienuolika narių. Sutartį pasirašę universitetai į LITNET tarybą deleguoja po vieną narį, ministerija į LITNET tarybą deleguoja penkis narius.

11. LITNET taryba sudaro metinio LITNET veiklos plano ir sąmatos projektą, dalinį valstybės biudžeto lėšomis vykdomos LITNET veiklos plano ir sąmatos projektą ir pastarąjį teikia tvirtinti švietimo ir mokslo ministrui, atsižvelgdama į švietimo ir mokslo ministro patvirtintą valstybės biudžeto lėšomis vykdomos LITNET veiklos planą ir sąmatą, tvirtina metinį LITNET veiklos planą ir sąmatą, numatančią uždavinių ir lėšų paskirstymą LITNET techniniams centrams, teikia siūlymus ministerijai dėl daugiamečių LITNET palaikymo ir plėtros programų, Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET paslaugų teikimo tvarkos aprašo ir Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklo LITNET naudojimo taisyklių, atlieka bendrąją LITNET infrastruktūros bei teikiamų paslaugų priežiūrą, administruojančio universiteto teikimu tvirtina metines LITNET veiklos ataskaitas, vertina biudžeto lėšų panaudojimo LITNET veiklai efektyvumą, vykdo kitas jai paskirtas funkcijas.

12. LITNET taryba sudaro LITNET ekspertų grupę ir Tinklo incidentų tyrimo tarnybą CERT. LITNET taryba gali sudaryti ir kitas darbo grupes atskiroms LITNET tinklo veikloms koordinuoti.

13. LITNET ekspertų grupė nagrinėja LITNET eksploatacijos ir plėtros klausimus, rengia medžiagą ir siūlymus LITNET tarybos posėdžiams.

14. Tinklo incidentų tyrimo tarnyba CERT tiria ir sprendžia kompiuterių tinklų incidentus, nagrinėja kitus su kompiuterių saugumu susijusius klausimus.

15. LITNET dalyvauja tarptautinių kompiuterių tinklų organizacijose (TERENA, CEENet, CERT ir kt.), atstovus į kurias skiria LITNET taryba LITNET techninio centro teikimu.

16. Siekiant daugiametėse LITNET palaikymo ir plėtros programose nustatytų tikslų, esant LITNET tarybos sprendimui LITNET techninių centrų funkcijas vykdantys universitetai gali sudaryti bendradarbiavimo sutartis su kitais juridiniais asmenimis dėl bendro abipusiai naudingo resursų naudojimo nekomercinėms veikloms.

17. LITNET veikla ir plėtra finansuojama valstybės biudžeto, ES struktūrinės paramos, prie LITNET prijungtų institucijų ir kitomis teisėtai gautomis lėšomis. Visos LITNET veiklos ir plėtros finansavimui naudojamos lėšos apskaitomos metinėse LITNET sąmatose.

18. Lėšos LITNET veiklai ir plėtrai kasmet skiriamos švietimo ir mokslo ministro įsakymu tvirtinant valstybės biudžeto lėšomis vykdomos LITNET veiklos planą ir sąmatą atsižvelgiant į švietimo ir mokslo ministro patvirtintas LITNET palaikymo ir plėtros programas ir ministerijos finansines galimybes. Lėšos pervedamos administruojančiam universitetui sudarant su juo lėšų naudojimo sutartį. Administruojantis universitetas, vadovaudamasis LITNET tarybos patvirtintu metiniu LITNET veiklos planu ir sąmata, perveda lėšas LITNET techninių centrų funkcijas vykdantiems universitetams.

 

_________________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo

ministro 2011 m. kovo 16 d.

įsakymu Nr. V-436

 

LIETUVOS MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ KOMPIUTERIŲ TINKLO LITNET TARYBOS DARBO REGLAMENTAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis reglamentas nustato Lietuvos mokslo ir studijų kompiuterių tinklo LITNET (toliau – LITNET) Tarybos (toliau – Taryba) veiklos tikslą, funkcijas bei darbo organizavimo tvarką.

2. Taryba savo veikloje vadovaujasi įstatymais, kitais teisės aktais bei šiuo reglamentu.

3. Tarybos veikla grindžiama teisėtumo, kolegialumo ir nešališkumo principais.

 

II. TARYBOS VEIKLOS TIKSLAS IR FUNKCIJOS

 

4. Pagrindinis Tarybos veiklos tikslas – koordinuoti LITNET palaikymo ir plėtros programų vykdymą, užtikrinti efektyvų LITNET veikimą.

5. Taryba vykdo šias funkcijas:

5.1. sudaro metinio LITNET veiklos plano ir sąmatos projektą, dalinį valstybės biudžeto lėšomis vykdomos LITNET veiklos plano ir sąmatos projektą ir pastarąjį teikia tvirtinti švietimo ir mokslo ministrui;

5.2. teikia švietimo ir mokslo ministrui nuomonę apie vykdomus ir inicijuojamus Europos Sąjungos struktūrinius projektus, susijusius su LITNET veikla bei plėtra;

5.3. atsižvelgdama į švietimo ir mokslo ministro patvirtintą valstybės biudžeto lėšomis vykdomos LITNET veiklos planą ir sąmatą, su LITNET veikla bei plėtra susijusius Europos Sąjungos struktūrinius projektus ir kitas LITNET finansuoti skirtas lėšas, tvirtina metinį LITNET veiklos planą ir sąmatą, numatančią uždavinių ir lėšų paskirstymą LITNET techniniams centrams;

5.4. administruojančio universiteto teikimu tvirtina metines LITNET veiklos ataskaitas ir teikia jas švietimo ir mokslo ministrui;

5.5. Švietimo ir mokslo ministerijos arba LITNET techninio centro teikimu peržiūri ir keičia metinį LITNET veiklos planą ir sąmatą, teikia pasiūlymus švietimo ir mokslo ministrui dėl valstybės biudžeto lėšomis vykdomos LITNET veiklos plano ir sąmatos patikslinimo;

5.6. rengia daugiametes LITNET palaikymo ir plėtros programas ir teikia jas tvirtinti švietimo ir mokslo ministrui;

5.7. atsižvelgdama į technologijų raidą, LITNET vystymosi bei plėtros tendencijas, priima sprendimus dėl LITNET infrastruktūros pokyčių bei plėtros;

5.8. rengia LITNET paslaugų teikimo tvarkos aprašą ir LITNET naudojimo taisykles ir teikia jas tvirtinti švietimo ir mokslo ministrui;

5.9. sudaro LITNET ekspertų grupę ir Tinklo incidentų tyrimo tarnybą CERT;

5.10. atskirų veiklų vykdymo koordinavimui gali sudaryti ekspertų (darbo) grupes;

5.11. atlieka bendrąją LITNET infrastruktūros bei teikiamų paslaugų priežiūrą;

5.12. periodiškai organizuoja prijungtų institucijų sąrašo peržiūrėjimą, priima sprendimus dėl LITNET paslaugų teikimo prijungtoms institucijoms apimties;

5.13. priima sprendimą dėl prie LITNET prijungtos institucijos, pažeidusios LITNET naudojimo taisykles, atjungimo;

5.14. nustato standartines Institucijos prijungimo prie LITNET sutarties sąlygas;

5.15. vertina biudžeto lėšų panaudojimo LITNET veiklai efektyvumą;

5.16. vykdo kitas teisės aktų jai priskirtas funkcijas.

 

III. TARYBOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

6. Tarybos posėdžius kviečia, jų darbotvarkes rengia ir jiems pirmininkauja Tarybos išrinktas Tarybos pirmininkas. Tarybos pirmininkui negalint dalyvauti posėdyje, posėdyje atviru balsavimu išrenkamas posėdžio pirmininkas.

7. Taryba renkasi į posėdžius prireikus, bet ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius. Tarybos posėdis gali būti sušauktas trečdalio Tarybos narių reikalavimu.

8. Tarybos posėdis yra teisėtas, jei jame dalyvauja ne mažiau kaip du trečdaliai Tarybos narių.

9. LITNET valdymo klausimais Taryba priima sprendimus, kurie įforminami protokolais.

10. Tarybos sprendimas priimamas bendru sutarimo arba jei už jį balsuoja ne mažiau kaip du trečdaliai posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių.

11. Negalintis dalyvauti posėdyje Tarybos narys savo nuomonę svarstomais klausimais gali pateikti raštu, elektroniniu paštu arba per jo įgaliotą atstovą, turintį raštišką įgaliojimą. Šiais būdais pateikta nuomonė turi būti paskelbta posėdyje. Tokiu atveju laikoma, kad Tarybos narys dalyvavo posėdyje ir balsavo nagrinėjamu klausimu.

12. Posėdis gali vykti vaizdo perdavimo technologijų pagalba.

13. Tarybos posėdžiai protokoluojami. Posėdžio protokolą rengia Administruojančio universiteto paskirtas asmuo. Protokole nurodoma posėdžio data, protokolo eilės numeris, posėdžio dalyviai, svarstomi klausimai, klausimą pateikęs asmuo bei svarstomu klausimu pasisakę asmenys, balsavimo rezultatai ir priimtas sprendimas.

14. Tarybos posėdžio protokolą pasirašo protokolą rengęs asmuo ir posėdžiui pirmininkavęs asmuo. Protokolai aprobuojami sekančio posėdžio metu.

15. Kai reikia skubiai priimti sprendimą ar netikslinga kviesti Tarybos posėdį, balsavimas gali vykti išimtinai elektroniniu paštu:

15.1. protokolo projektas išsiunčiamas elektroniniu paštu, nurodant balsavimo pabaigos laiką;

15.2. Tarybos sprendimas laikomas priimtu, jei už išsiųstą projektą balsavo daugiau kaip du trečdaliai Tarybos narių;

15.3. sprendimas datuojamas balsavimo pabaigos data;

15.4. jei nors vienas Tarybos narys prieštarauja klausimo sprendimui elektroninio pašto pagalba, balsavimas nutraukiamas ir šis klausimas įtraukiamas į sekančio Tarybos posėdžio darbotvarkę.

16. Tarybos sprendimai skelbiami Tarybos nustatyta tvarka.

17. Tarybos veiklos techninį aprūpinimą atlieka Administruojantis universitetas.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

18. Šis reglamentas gali būti keičiamas Tarybos teikimu.

19. Kiekvienas Tarybos narys gali Tarybos pirmininkui raštu pateikti pasiūlymą keisti šį reglamentą. Toks siūlymas privalo būti apsvarstytas artimiausiame Tarybos posėdyje ir dėl jo turi būti priimtas Tarybos sprendimas.

 

_________________