LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL TEISĖS AKTŲ, REGULIUOJANČIŲ ŪKIO SUBJEKTŲ PRIEŽIŪRĄ ATLIEKANČIŲ INSTITUCIJŲ VEIKLĄ IR ĮTVIRTINANČIŲ ATITINKAMŲ PRIEŽIŪROS SRIČIŲ REIKALAVIMUS, SĄRAŠO RENGIMO IR SKELBIMO REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO

 

2010 m. lapkričio 10 d. Nr. 1R-247

Vilnius

 

Tvirtinu Teisės aktų, reguliuojančių ūkio subjektų priežiūrą atliekančių institucijų veiklą ir įtvirtinančių atitinkamų priežiūros sričių reikalavimus, sąrašo rengimo ir skelbimo rekomendacijas (pridedama).

 

 

Teisingumo ministras                                                             Remigijus Šimašius

 

_________________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo

ministro 2010 m. lapkričio 10 d.

įsakymu Nr. 1R-247

 

TEISĖS AKTŲ, REGULIUOJANČIŲ ŪKIO SUBJEKTŲ PRIEŽIŪRĄ ATLIEKANČIŲ INSTITUCIJŲ VEIKLĄ IR ĮTVIRTINANČIŲ ATITINKAMŲ PRIEŽIŪROS SRIČIŲ REIKALAVIMUS, SĄRAŠO RENGIMO IR SKELBIMO REKOMENDACIJOS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Teisės aktų, reguliuojančių ūkio subjektų priežiūrą atliekančių institucijų (toliau – priežiūrą atliekantys subjektai) veiklą ir įtvirtinančių atitinkamų priežiūros sričių reikalavimus, sąrašo rengimo ir skelbimo rekomendacijos (toliau – Rekomendacijos) skirtos padėti parengti teisės aktų, reguliuojančių ūkio subjektų priežiūrą atliekančių institucijų veiklą ir įtvirtinančių atitinkamų priežiūros sričių reikalavimus, sąrašą ir jį viešai paskelbti kaip konsultaciją pagal Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo (Žin., 1999, Nr. 60-1945; 2010, Nr. 81-4228) 363 straipsnį.

2. Teisės aktų, reguliuojančių priežiūrą atliekančių subjektų veiklą ir įtvirtinančių atitinkamų priežiūros sričių reikalavimus sąrašas (toliau – teisės aktų sąrašas) – tai priežiūrą atliekančio subjekto veiklą reguliuojančių, šio subjekto įgaliojimus ir kompetenciją įtvirtinančių, atitinkamos priežiūros srities reikalavimus nustatančių teisės aktų, susistemintų pagal atitinkamus kriterijus, pavadinimų sąrašas.

3. Teisės aktų sąrašo sudarymo ir paskelbimo tikslas – informuoti ūkio subjektus apie norminius teisės aktus ir individualius priežiūrą atliekančio subjekto teisės aktus, kuriuose įtvirtinti tam tikros srities priežiūros atlikimo ypatumai, priežiūrą atliekančio subjekto įgaliojimai, reikalavimai ūkio subjektų veiklai, šios veiklos ribojimai, ir kartu patvirtinti, kad teisės aktų sąrašas yra baigtinis ir nesama kitų teisės aktų, reguliuojančių priežiūrą atliekančio subjekto veiklą ar įtvirtinančių atitinkamų priežiūros sričių reikalavimus. Teisės akto sąrašo paskelbimas kaip viešai paskelbtos konsultacijos pagal Viešojo administravimo įstatymo 363 straipsnį įpareigoja priežiūrą atliekantį subjektą patikrinimų metu ir atliekant kitus priežiūros veiksmus taikyti poveikio priemones tik pagal tuos teisės aktus ir už tų teisės aktų nuostatų pažeidimus, kurie įtvirtinti teisės aktų sąraše nurodytuose teisės aktuose, išskyrus Viešojo administravimo įstatymo 363 straipsnio 3 dalyje nustatytas išimtis.

4. Visi teisės aktų sąraše nurodytų teisės aktų tekstai turėtų būtų paskelbti priežiūrą atliekančio subjekto interneto svetainės skyriuje „Teisinė informacija“, vadovaujantis Bendrųjų reikalavimų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainėms aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 18 d. nutarimu Nr. 480 (Žin., 2003, Nr. 38-1739; 2009, Nr. 154-6976), nuostatomis. Tais atvejais, kai teisės aktų sąraše nurodytas teisės aktas nepaskelbtas „Valstybės žiniose“ ir neįmanoma pateikti nuorodos į galiojančią teisės akto redakciją, esančią Lietuvos Respublikos Seimo ar kitose teisės aktų bazėse, priežiūrą atliekantis subjektas turi užtikrinti šio teisės akto galiojančio teksto paskelbimą savo interneto svetainės skyriuje „Teisinė informacija“.

5. Rekomendacijas, skirtas priežiūrą atliekantiems subjektams, siūloma atitinkamai taikyti ir rengiant bendrus priežiūros grupių, sudarytų vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 4 d. nutarimu Nr. 511 „Dėl institucijų atliekamų priežiūros funkcijų optimizavimo“ (Žin., 2010, Nr. 53-2613), teisės aktų sąrašus.

 

II. TEISĖS AKTŲ SĄRAŠO RENGIMAS

 

6. Teisės aktų sąrašą turėtų parengti kiekvienas priežiūrą atliekantis subjektas.

7. Teisės aktų sąrašas turi būti išsamus, t. y. jame turi būti nurodyti visi (taip pat ir „Valstybės žiniose“ oficialiai nepaskelbti) teisės aktai, kurie reguliuoja priežiūrą atliekančio subjekto veiklą (įtvirtina priežiūrą atliekančio subjekto ir šio subjekto pareigūnų, kitų valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, kompetenciją, įgaliojimus, atsakomybę, susijusius su priežiūros funkcijų atlikimu) ir įtvirtina atitinkamų priežiūros sričių reikalavimus, taikytinus ūkio subjektams, kurių veikla prižiūrima. Teisės aktų sąraše gali būti tiek norminiai teisės aktai (įtvirtinantys teisės normas – individualiais požymiais neapibūdintiems subjektams ar atvejams skirtas taisykles), tiek ir individualieji teisės aktai (vienkartinio ar apibrėžto teisės taikymo aktai, skirti individualiais požymiais apibūdintiems subjektams ar tam tikriems atvejams).

8. Teisės aktų sąraše nenurodytini aukščiausiosios teisinės galios teisės aktai (pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos Konstitucija, Europos Bendrijų ir Europos Sąjungos pagrindinės sutartys ir kt.), taip pat tie Europos Sąjungos teisės aktai, Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys, įstatymai ar įstatymų įgyvendinamieji teisės aktai, kuriuose nenustatomos konkrečios materialinės arba proceso normos, reguliuojančios šio subjekto veiklą, atitinkamo pobūdžio priežiūros atlikimą, atitinkamos priežiūros srities reikalavimus, t. y. nenurodomi bendrąsias tam tikros visuomeninių santykių srities reguliavimo nuostatas įtvirtinantys teisės aktai (pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas (Žin., 2000, Nr. 74-2262) ir pan.), valstybės ar savivaldybių institucijų, įstaigų veiklos nuostatas įtvirtinantys teisės aktai (pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos biudžetinių įstaigų įstatymas (Žin., 1995, Nr. 104-2322; 2010, Nr. 15-699) ir pan.). Todėl teisės aktų, reguliuojančių ūkio subjektų priežiūrą atliekančių institucijų veiklą ir įtvirtinančių atitinkamų priežiūros sričių reikalavimus, sąrašas gali nesutapti su priežiūrą atliekančio subjekto interneto svetainės skyriuje „Teisinė informacija“ skelbiamais teisės aktais (jų sąrašais).

9. Rengiant teisės aktų sąrašą rekomenduojama:

9.1. atsižvelgti į reguliavimo dalyką, t. y. į tai, ar teisės aktas reguliuoja priežiūrą atliekančių subjektų veiklą, ar įtvirtina atitinkamų priežiūros sričių reikalavimus;

9.2. atsižvelgti į teisės akto rūšį, t. y. įvertinti, ar teisės aktas yra Lietuvos Respublikos tarptautinė sutartis, ar Europos Sąjungos teisės aktas, ar Lietuvos Respublikos įstatymas, Vyriausybės nutarimas, institucijos vadovo įsakymas, kolegialios priežiūrą atliekančio subjekto institucijos teisės aktas ir pan.;

9.3. įvertinti, ar priežiūrą atliekantis subjektas vykdo priežiūrą vienoje ar keliose priežiūros srityse.

10. Teisės aktų sąrašą rekomenduojama sudaryti iš dviejų skyrių, kurio I skyriuje būtų išdėstytas teisės aktų, reguliuojančių priežiūrą atliekančių subjektų veiklą, sąrašas, II skyriuje – teisės aktų, įtvirtinančių atitinkamos priežiūros srities reikalavimus, sąrašas. Jeigu priežiūrą atliekančio subjekto kompetencija apima daugiau nei vieną priežiūros sritį, II skyrius skirstomas į tiek poskyrių, kiek priežiūros sričių priskirta šio subjekto kompetencijai (priežiūros sritys laikomos atskiromis, jei šių priežiūros sričių reikalavimus įtvirtina skirtingi teisės aktai, jei iš esmės skiriasi prižiūrimų visuomeninių santykių pobūdis ar pan.).

11. Kiekvieną iš Rekomendacijų 10 punkte nurodytų sąrašo skyrių rekomenduojama formuoti hierarchiniu principu, t. y. pirmiausia nurodomos Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys, Europos Sąjungos teisės aktai, toliau – nacionaliniai aukštesnės teisinės galios norminiai teisės aktai (įstatymai), po jų – žemesnės teisinės galios norminiai teisės aktai (Vyriausybės nutarimai, įsakymai ir pan.), o sąrašo pabaigoje – individualieji teisės aktai.

12. Parengtas teisės aktų sąrašas turėtų būti tvirtinamas priežiūrą atliekančio subjekto vadovo ar kolegialios priežiūrą atliekančio subjekto institucijos teisės aktu (toliau – teisės aktų sąrašą tvirtinantis teisės aktas).

13. Teisės aktų sąrašą tvirtinančiame teisės akte rekomenduojama aiškiai nurodyti, kad šis teisės aktas ir juo tvirtinamas teisės aktų sąrašas laikomas viešai paskelbta konsultacija pagal Viešojo administravimo įstatymo 363 straipsnį (tai pažymint atskiru punktu arba teisės akto preambulėje pateikiant nuorodą į Viešojo administravimo įstatymo 363 straipsnio 2 dalį).

14. Teisės aktų sąrašą, taip pat teisės aktų sąrašą tvirtinantį teisės aktą rekomenduojama pakeisti (atnaujinti) iš karto, kai pasikeičia sąraše esančio teisės akto pavadinimas, sąraše esantis teisės aktas pripažįstamas netekusiu galios ar priimamas naujas teisės aktas, kuris įrašytinas į teisės aktų sąrašą.

 

III. TEISĖS AKTŲ SĄRAŠO SKELBIMAS

 

15. Parengtą ir patvirtintą teisės aktų sąrašą kartu su nuoroda į teisės aktų sąrašą tvirtinantį teisės aktą rekomenduojama skelbti priežiūrą atliekančio subjekto interneto svetainės skyriuje „Teisinė informacija“ ir skyriuje (srityje), kuriame teikiama informacija (konsultacijos) ūkio subjektams, vartotojams ar pan. (jeigu priežiūrą atliekančio subjekto interneto svetainėje yra toks skyrius ar sritis).

16. Aukštesnės pagal pavaldumą institucijos interneto svetainėje rekomenduojama paskelbti informaciją apie šiai institucijai pavaldžių priežiūrą atliekančių subjektų parengtus, patvirtintus ir paskelbtus teisės aktų, reguliuojančių ūkio subjektų priežiūrą atliekančių institucijų veiklą ir įtvirtinančių atitinkamų priežiūros sričių reikalavimus, sąrašus, kartu pateikiant nuorodas į šiuos teisės aktų sąrašus, esančius atitinkamose priežiūrą atliekančių subjektų interneto svetainėse.

17. Bendrus priežiūros grupių teisės aktų sąrašus rekomenduojama skelbti vadovaujantis Rekomendacijų 15 punkto nuostatomis visų atitinkamos priežiūros grupių priežiūrą atliekančių subjektų interneto svetainėse. Taip pat rekomenduojama Ūkio ministerijai sudaryti galimybę skelbti nuorodas į šiuos sąrašus ministerijos interneto svetainės skyriuje (srityje), kuriame teikiama informacija ūkio subjektams (pavyzdžiui, srityje „Verslo aplinka“ ar pan.).

 

_________________