LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBINIŲ SOCIALINIO DRAUDIMO PENSIJŲ ĮSTATYMO 33, 34, 36, 45 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO 451 STRAIPSNIU

Į S T A T Y M A S

 

1997 m. balandžio 22 d. Nr. VIII-188

Vilnius

 

(Žin., 1994, Nr. 59-1153, Nr. 101-2017; 1995, Nr. 35-860, Nr. 59-

1475, Nr. 84-1901; 1996, Nr. 68-1636)

 

1 straipsnis. 33 straipsnio papildymas

33 straipsnio 1 dalyje įrašyti antrąjį sakinį, straipsnį papildyti 2 dalimi ir jį išdėstyti taip:

33 straipsnis. Teisė gauti našlių ar našlaičių pensiją

Teisę gauti valstybinę socialinio draudimo našlių ar našlaičių pensiją turi šiame įstatyme nurodyti mirusiojo (arba nustatyta tvarka pripažinto mirusiu ar nežinia kur esančiu), drausto valstybiniu socialiniu pensijų draudimu, asmens sutuoktinis bei vaikai, taip pat jiems prilyginti asmenys, jei miręs asmuo buvo įgijęs šio įstatymo nustatytą teisę gauti valstybinę socialinio draudimo invalidumo pensiją (jei būtų tapęs invalidu) ar senatvės pensiją arba tokią pensiją gavo. Našlė arba našlys, neturėję su mirusiu sutuoktiniu vaikų, turi teisę gauti pensiją tik tuo atveju, jei nuo santuokos įregistravimo nustatyta tvarka iki sutuoktinio mirties dienos praėjo ne mažiau kaip 5 metai.

Našlių ir našlaičių pensija neskiriama, o paskirtosios mokėjimas nutraukiamas asmenims, teismo nuosprendžiu pripažintiems kaltais už tyčinio nusikaltimo mirusiajam, už kurį ši pensija skiriama ar paskirta, padarymą.“

 

2 straipsnis. 34 straipsnio pakeitimas ir papildymas

34 straipsnio 1 dalį papildyti nauja trečiąja pastraipa, buvusias trečiąją ir ketvirtąją pastraipas laikyti atitinkamai ketvirtąja ir penktąja pastraipomis, ketvirtąją pastraipą pakeisti, 2 dalyje vietoj žodžių „vienas iš mirusiojo tėvų“ įrašyti žodžius „nustatyta tvarka pripažintas globėju asmuo“, 3 dalyje vietoj žodžio „Asmeniui“ įrašyti žodžius „Našlei ar našliui, taip pat faktiniam sutuoktiniui“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:

34 straipsnis. Asmenys, turintys teisę gauti našlių pensiją

Teisę gauti valstybinę socialinio draudimo našlių pensiją turi vienas iš šių asmenų:

našlė arba našlys, auginantys mirusio asmens vaikus (įvaikius), taip pat slaugantys namuose mirusiojo vaikus (įvaikius) I grupės invalidus, tapusius invalidais iki 18 metų, jeigu šiems vaikams (įvaikiams) mokama našlaičių pensija;

našlė arba našlys, kurie sukako senatvės pensijos amžių ar buvo pripažinti invalidais tuo metu, kai augino mirusio asmens vaikus (įvaikius), taip pat slaugė namuose mirusiojo vaikus (įvaikius) I grupės invalidus, tapusius invalidais iki 18 metų, jeigu šie vaikai (įvaikiai) tuo metu gavo ar turėjo teisę gauti našlaičių pensiją;

našlė arba našlys, kurie sukako senatvės pensijos amžių ar buvo pripažinti invalidais iki sutuoktinio mirties arba sukako tokį amžių ar pripažinti invalidais per 5 metus po sutuoktinio mirties. Našlė arba našlys, neturėję su mirusiu sutuoktiniu vaikų, turi teisę gauti pensiją tik tuo atveju, jei nuo santuokos įregistravimo nustatyta tvarka iki sutuoktinio mirties dienos praėjo ne mažiau kaip 5 metai;

faktinis sutuoktinis, jei turėjo su mirusiuoju vaikų, kuriuos augina arba kuriuos slaugo namuose dėl to, kad jie yra I grupės invalidai, tapę invalidais iki 18 metų, jeigu šiems vaikams mokama našlaičių pensija ir jeigu nėra mirusio asmens sutuoktinio, kuriam gali būti paskirta našlių pensija.

Jei nėra šio straipsnio pirmojoje dalyje išvardytų asmenų, teisę gauti našlių pensiją turi nustatyta tvarka pripažintas globėju asmuo, auginantis mirusio asmens vaikus (įvaikius), taip pat slaugantis namuose mirusiojo vaikus (įvaikius) I grupės invalidus, tapusius invalidais iki 18 metų, jeigu šiems vaikams (įvaikiams) mokama našlaičių pensija.

Našlei ar našliui, taip pat faktiniam sutuoktiniui, gaunančiam našlių pensiją, pensijos mokėjimas nutraukiamas naujai susituokus.“

 

3 straipsnis. 36 straipsnio 1 dalies pakeitimas

36 straipsnio 1 dalies antrojoje pastraipoje vietoj skaičiaus „50“ įrašyti skaičių „20“ ir ją išdėstyti taip: „asmeniui, turinčiam teisę gauti našlių pensiją (34 straipsnis) – 20 procentų jos dydžio;“.

 

4 straipsnis. 45 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 45 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„Valstybinės socialinio draudimo našlių ir našlaičių pensijos už mirusius po 1995 m. sausio 1 d. asmenis skiriamos pagal šio įstatymo 33–37 straipsnius. Už mirusius iki 1995 m. sausio 1 d. asmenis našlių pensijos skiriamos pagal šio įstatymo 451 straipsnį, o maitintojo netekimo pensijos – anksčiau galiojusia Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatuose nustatyta tvarka. Maitintojo netekimo pensijos pagal šį įstatymą neperskaičiuojamos ir kartu su senatvės ar invalidumo pensijomis nemokamos.“

 

5 straipsnis. Įstatymo papildymas 451 straipsniu

Papildyti įstatymą 451 straipsniu:

451 straipsnis. Našlių pensijos už mirusius iki 1995 m. sausio 1 d. sutuoktinius

Valstybinė socialinio draudimo našlių pensija už mirusį iki 1995 m. sausio 1 d. sutuoktinį skiriama, jei mirusysis buvo įgijęs minimalų valstybinio socialinio pensijų draudimo ar jam prilyginamą stažą invalidumo pensijai (28 ir 52 straipsniai) arba gavo valstybinę socialinio draudimo senatvės ar invalidumo pensiją.

Teisę gauti valstybinę socialinio draudimo našlių pensiją už mirusį iki 1995 m. sausio 1 d. sutuoktinį turi:

našlė arba našlys, kurie sukako senatvės pensijos amžių ar buvo pripažinti invalidais tuo metu, kai augino mirusio asmens vaikus (įvaikius), taip pat slaugė namuose mirusiojo vaikus (įvaikius) I grupės invalidus, tapusius invalidais iki 18 metų, jeigu šie vaikai (įvaikiai) gavo ar turėjo teisę gauti maitintojo netekimo pensiją;

našlė arba našlys, kurie sukako senatvės pensijos amžių ar buvo pripažinti invalidais iki sutuoktinio mirties arba sukako tokį amžių ar pripažinti invalidais per 5 metus po sutuoktinio mirties.

Našlė arba našlys, neturėję su mirusiu sutuoktiniu vaikų, turi teisę gauti pensiją tik tuo atveju, jei nuo santuokos įregistravimo nustatyta tvarka iki sutuoktinio mirties dienos praėjo ne mažiau kaip 5 metai.

Šio straipsnio antrojoje dalyje išvardyti asmenys turi teisę gauti valstybinę socialinio draudimo našlių pensiją tik tuo atveju, jei sutuoktinis, miręs po Valstybinio socialinio draudimo įstatymo įsigaliojimo, t.y. po 1991 m. birželio 1 d., mirties metu buvo nuolatinis Lietuvos Respublikos gyventojas.

Našlei arba našliui, turinčiam teisę gauti našlių pensiją už mirusį iki 1995 m. sausio 1 d. sutuoktinį, pensija skiriama 25 procentų valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos dydžio.

Našlei ar našliui, gaunančiam našlių pensiją už mirusį iki 1995 m. sausio 1 d. sutuoktinį, pensijos mokėjimas nutraukiamas naujai susituokus.“

 

6 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir taikymas

1. Šis įstatymas įsigalioja nuo 1997 m. liepos 1 d.

2. Našlių pensijos už mirusius iki 1995 m. sausio 1 d. sutuoktinius skiriamos taikant Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo 39 straipsnyje nustatytus pensijos skyrimo ir mokėjimo terminus, tačiau ne anksčiau kaip nuo Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo 33, 34, 36, 45 straipsnių pakeitimo ir papildymo 451 straipsniu įstatymo įsigaliojimo.

3. Už mirusį iki 1995 m. sausio 1 d. sutuoktinį našlei ar našliui jų pasirinkimu mokama:

arba pagal Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymą apskaičiuota našlių pensija kartu su pačios našlės ar našlio valstybine socialinio draudimo senatvės ar invalidumo pensija;

arba pagal galiojusius iki 1995 m. sausio 1 d. pensijų įstatymus apskaičiuota maitintojo netekimo pensija, kuri kartu su pačios našlės ar našlio valstybine socialinio draudimo senatvės ar invalidumo pensija nemokama.

4. Įsigaliojus šiam įstatymui, valstybinės socialinio draudimo našlių pensijos, paskirtos nuo 1995 m. sausio 1 d. iki 1997 m. birželio 30 d. už mirusius po 1995 m. sausio 1 d. asmenis, toliau mokamos 1997 metų birželio mėnesio pensijos dydžio. Šios pensijos nedidinamos, jei pasikeičia valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos dydis ar vidutinės mėnesinės draudžiamosios pajamos, nei jokiais kitais būdais tol, kol mokėtina pagal Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymą pensija ims viršyti 1997 metų birželio mėnesio pensijos dydį.

5. Šio straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka taip pat taikoma mokant valstybines našlių pensijas, paskirtas pagal Valstybinių pensijų įstatymą, jeigu įstatymų nenustatyta kitaip.

6. Vyriausybė atitinkamai pakeičia Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatus.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________