LIETUVOS RESPUBLIKOS Sveikatos apsaugos MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL PAŽANGIOS TERAPIJOS VAISTINIŲ PREPARATŲ KONKRETIEMS PACIENTAMS KOKYBĖS, SAUGUMO, ATSEKAMUMO IR FARMAKOLOGINIO BUDRUMO REIKALAVIMŲ APRAŠO, LEIDIMŲ GAMINTI PAŽANGIOS TERAPIJOS VAISTINIUS PREPARATUS KONKRETIEMS PACIENTAMS PAGAL GYDYTOJO PASKYRIMĄ IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠO, PARAIŠKOS GAUTI LEIDIMĄ GAMINTI PAŽANGIOS TERAPIJOS VAISTINIUS PREPARATUS KONKRETIEMS PACIENTAMS PAGAL GYDYTOJO PASKYRIMĄ IR LEIDIMO GAMINTI PAŽANGIOS TERAPIJOS VAISTINIUS PREPARATUS KONKRETIEMS PACIENTAMS PAGAL GYDYTOJO PASKYRIMĄ FORMŲ PATVIRTINIMO

 

2010 m. liepos 28 d. Nr. V-675

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo (Žin., 2006, Nr. 78-3056; 2008, Nr. 149-5991) 241 straipsnio 2 dalimi:

1. Tvirtinu pridedamus:

1.1. Pažangios terapijos vaistinių preparatų konkretiems pacientams kokybės, saugumo, atsekamumo ir farmakologinio budrumo reikalavimų aprašą;

1.2. Leidimų gaminti pažangios terapijos vaistinius preparatus konkretiems pacientams pagal gydytojo paskyrimą išdavimo tvarkos aprašą;

1.3. Paraiškos gauti leidimą gaminti pažangios terapijos vaistinius preparatus konkretiems pacientams pagal gydytojo paskyrimą formą;

1.4. Leidimo gaminti pažangios terapijos vaistinius preparatus konkretiems pacientams pagal gydytojo paskyrimą formą.

2. Pavedu įsakymo vykdymą kontroliuoti viceministrui pagal administruojamą sritį.

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                           Raimondas Šukys

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministro

2010 m. liepos 28 d. įsakymu Nr. V-675

 

PAŽANGIOS TERAPIJOS VAISTINIŲ PREPARATŲ KONKRETIEMS PACIENTAMS KOKYBĖS, SAUGUMO, ATSEKAMUMO IR FARMAKOLOGINIO BUDRUMO REIKALAVIMŲ APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pažangios terapijos vaistinių preparatų konkretiems pacientams kokybės, saugumo, atsekamumo ir farmakologinio budrumo reikalavimų aprašas (toliau – Aprašas) nustato pažangios terapijos vaistinių preparatų (toliau – PT vaistiniai preparatai), kurie individualiai gaminami pagal gydytojo paskyrimą konkretiems pacientams, kokybės, saugumo ir gamybos reikalavimus, kurių būtina laikytis, kad būtų pagamintas kokybiškas ir saugus PT vaistinis preparatas, bei jų atsekamumo ir farmakologinio budrumo reikalavimus.

2. Aprašas taikomas tik somatinių ląstelių terapijos ir audinių inžinerijos vaistiniams preparatams (išskyrus vaistinius preparatus, kuriuose yra ksenogeninių ląstelių), kurie gaminami neįprastine tvarka, kai kiekvienam PT vaistiniam preparatui taikomi skirtingi (modifikuoti) gamybos metodai arba tas pats PT vaistinis preparatas gaminamas tokiu dažnumu, kad toks gamybos būdas nepriskirtinas įprastam pramoniniam gamybos ar pramoninį procesą apimančiam gamybos būdui.

3. PT vaistiniai preparatai, gaminami konkretiems pacientams pagal gydytojo paskyrimą, gali būti skiriami ir vartojami tik asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (toliau – ASP įstaiga), turinčioje teisę teikti stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas, o gaminami ASP įstaigoje, turinčioje Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Tarnyba) išduotą leidimą gaminti PT vaistinius preparatus konkretiems pacientams pagal gydytojo paskyrimą (toliau – leidimas gaminti PT vaistinius preparatus). Pagamintas PT vaistinis preparatas gali būti vartojamas tik toje ASP įstaigoje, kurios gydytojas jį paskyrė.

4. Skiriant individualiai gaminamą PT vaistinį preparatą konkrečiam pacientui, turi būti gautas paciento arba Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme (Žin., 1996, Nr. 102-2317; 2009, Nr. 145-6425) numatytais atvejais jo atstovo ir ASP įstaigos medicinos etikos komisijos raštu patvirtintas sutikimas. Šiame įstatyme nurodytais nenumatytais ypatingais atvejais PT vaistinį preparatą galima skirti tik raštiškai pritarus gydytojų konsiliumui ir ASP įstaigos medicinos etikos komisijai.

5. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

Asmuo, atsakingas už PT vaistinio preparato sertifikavimą – asmuo, gamybos įstaigoje atsakingas už tai, kad PT vaistinis preparatas būtų pagamintas ir patikrintas pagal Aprašo reikalavimus ir atitiktų gydytojo paskyrimą.

Atsekamumas – galimybė bet kuriuo metu ir bet kokiame etape nustatyti ląsteles ir (ar) audinius nuo jų įsigijimo (įskaitant jų donorą), kitas pradines medžiagas ir žaliavas – nuo jų tiekėjo iki PT vaistinio preparato, kurio gamybai šios medžiagos ir žaliavos buvo naudojamos, taip pat galimybė bet kuriuo metu nustatyti pacientą, kuris vartoja ar vartojo pagamintą PT vaistinį preparatą, ir atvirkščiai. Atsekamumas suteikia galimybę surasti ir nustatyti visus asmenis, atliekančius (atlikusius) bet kokias operacijas su PT vaistinio preparato gamybai naudojamomis ląstelėmis ir (ar) audiniais bei PT vaistiniu preparatu, PT vaistinį preparatą paskyrusį gydytoją ir preparatą vartojantį ar vartojusį pacientą, taip pat visus reikšmingus duomenis, susijusius su produktais ir medžiagomis, turėjusiais kontaktą su PT vaistinio preparato gamybai naudojamomis (naudotomis) ląstelėmis ir (ar) audiniais.

Gamybos įstaiga – ASP įstaiga, turinti leidimą gaminti PT vaistinius preparatus.

Gydytojo paskyrimas PT vaistiniam preparatui (toliau gydytojo paskyrimas) – sveikatos apsaugos ministro nustatytos formos dokumentas, kurį išrašo gydytojas, skirdamas PT vaistinį preparatą, individualiai gaminamą konkrečiam pacientui.

PT vaistinio preparato sertifikatas – gamybos įstaigos išduodamas dokumentas, kuriuo patvirtinama, kad PT vaistinis preparatas sertifikuotas, ir kurį pasirašo sertifikavęs atsakingas asmuo.

PT vaistinio preparato sertifikavimas – atsakingo asmens patvirtinimas pasirašant pagamintų PT vaistinių preparatų registravimo žurnale, kad PT vaistinis preparatas pagamintas ir patikrintas pagal Aprašo reikalavimus ir atitinka gydytojo paskyrimą.

PT vaistinis preparatas – vaistinis preparatas, kaip apibrėžta 2007 m. lapkričio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1394/2007 dėl pažangiosios terapijos vaistinių preparatų, iš dalies keičiančio Direktyvą 2001/83/EB ir Reglamentą (EB) NR. 726/2004, (OL 2007 L 324, p. 121), 2 straipsnio 1 dalyje.

Validacija – veiksmai, kuriais pagal geros gamybos praktikos principus įrodomas bet kokios procedūros, proceso, įrenginio, medžiagos, veiklos ar sistemos tinkamumas gauti numatytus rezultatus.

Kitos Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos farmacijos įstatyme (Žin., 2006, Nr. 78-3056), Lietuvos Respublikos žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorystės ir transplantacijos įstatyme (Žin., 1996, Nr. 116-2696; 2004, Nr. 55-1886), Lietuvos Respublikos kraujo donorystės įstatyme (Žin., 1996, Nr. 115-2666), Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. liepos 10 d. įsakyme Nr. V-596 „Dėl Vaistinių preparatų rinkodaros teisės suteikimo taisyklių, Supaprastintos homeopatinių vaistinių preparatų registravimo procedūros aprašo, Supaprastintos tradicinių augalinių vaistinių preparatų registravimo procedūros aprašo, Specialios homeopatinių vaistinių preparatų registravimo procedūros aprašo, Vaistinių preparatų rinkodaros teisės suteikimo taikant savitarpio pripažinimo ir decentralizuotą procedūras aprašo, Vaistinių preparatų analitinių, farmakotoksikologinių ir klinikinių tyrimų standartų ir protokolų, vaistinių preparatų pakuotės ženklinimo ir pakuotės lapelio reikalavimų aprašo, Pagalbinių medžiagų, kurios turi būti nurodomos ant vaistinio preparato pakuotės ir pakuotės lapelyje, sąrašo, Vaistinio preparato rinkodaros teisės perleidimo kitam asmeniui tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 78-3176; 2010, Nr. 13-661) vartojamas sąvokas.

 

II. PT VAISTINIŲ PREPARATŲ KOKYBĖS, SAUGUMO IR GAMYBOS REIKALAVIMAI

 

6. PT vaistinių preparatų kokybė ir saugumas užtikrinami juos gaminant pagal Aprašo reikalavimus, leidimo gaminti PT vaistinius preparatus sąlygas ir gydytojo paskyrimą. Jei reikia, turi būti konsultuojamasi su PT vaistinį preparatą paskyrusiu gydytoju, kad būtų užtikrinta pagaminto preparato atitiktis paskyrimui.

7. Aprašo 8–52 punktų reikalavimai turi būti įgyvendinami atsižvelgiant į Geros gamybos praktikos vadovo, kuris Europos Komisijos paskelbtas Taisyklių dėl vaistinių preparatų reglamentavimo Europos Sąjungoje 4 B tome, ir kitų ES institucijų dokumentų nuostatas tiek, kiek jos gali būti taikomos įgyvendinant Aprašo reikalavimus.

 

Kokybės užtikrinimo sistema

 

8. Gamybos įstaiga pagal gamybos apimtį ir pobūdį turi sukurti ir taikyti veiksmingą kokybės užtikrinimo sistemą, apimančią PT vaistinių preparatų gamybą, kokybės kontrolę ir kokybės rizikos valdymą ir užtikrinančią, kad būtų:

8.1. įdarbinta pakankamai ir reikiamos kvalifikacijos darbuotojų;

8.2 užtikrintos gamybai ir kokybės kontrolei būtinos patalpos ir įranga;

8.3. sukurta ir naudojama dokumentų sistema, užtikrinanti atliekamų veiksmų pagrindimą dokumentais ir atsekamumą;

8.4. aiškiai nustatytos ir reguliariai atnaujinamos gamybos ir kontrolės operacijos, užtikrinančios Aprašo reikalavimų laikymąsi ir atitiktį gydytojo paskyrimui;

8.5. įvertinti gamybos procesai ir jų pakeitimai ir įsitikinta, kad jie yra saugūs ir tinkami numatytiems rezultatams gauti, o jei yra galimybė – validuojami;

8.6. atliekama pradinių medžiagų, tarpinių produktų, gatavo produkto ir kita gamybos proceso metu būtina kontrolė;

8.7. nustatyta veiksminga PT vaistinio preparato sertifikavimo sistema, užtikrinanti, kad PT vaistinis preparatas būtų išduotas ASP įstaigai, kurioje jis bus vartojamas, tik už PT vaistinio preparato sertifikavimą atsakingam asmeniui patvirtinus, kad preparatas pagamintas ir patikrintas pagal Aprašo reikalavimus ir atitinka gydytojo paskyrimą;

8.8. užtikrintas tinkamas (nepažeidžiant kokybės) pagaminto PT vaistinio preparato laikymas ir tiekimas ASP įstaigai, kurioje jis bus vartojamas;

8.9. vertinama ir kontroliuojama galima rizika gaminamo PT vaistinio preparato kokybei;

8.10. įdiegta ir taikoma atsekamumo sistema;

8.11. užtikrintas saugus nepanaudotų biologinių medžiagų (ląstelių, audinių) ir nesuvartotų PT vaistinių preparatų tvarkymas bei sunaikinimas neužkrečiant darbuotojų ir aplinkos.

 

Darbuotojai

 

9. Gamybos įstaigoje turi dirbti pakankamai reikiamos kvalifikacijos ir praktinės patirties turinčių darbuotojų. Vadovų ir darbuotojų, atsakingų už PT vaistinių preparatų gamybą, kokybės kontrolę ir sertifikavimą, pareigos, atsakomybė ir įgaliojimai turi būti nustatyti pareigybių aprašymuose, o pavaldumo santykiai – įstaigos organizacinėje struktūroje.

10. Darbuotojai, atsakingi už gamybą ir kokybės kontrolę, turi turėti išsilavinimą, susijusį su tokiomis mokslo kryptimis kaip biologija, genetika, molekulinė biologija, biochemija, biofizika, chemija, medicina, farmacija arba bioinžinerija, bei pakankamą praktinę patirtį, leidžiančią vykdyti pavestas pareigas.

11. Gamybos įstaigoje turi būti paskirtas asmuo, atsakingas už PT vaistinio preparato sertifikavimą. Juo gali būti asmuo, turintis:

11.1. diplomą, pažymėjimą ar kitą dokumentą, patvirtinantį, kad baigtos universitetinės biomedicinos mokslo srities medicinos, farmacijos arba biologijos krypties II pakopos studijos arba lygiavertis Europos ekonominės erdvės (toliau – EEE) valstybės pripažįstamas rengimo kursas;

11.2. teorinių ir praktinių žinių apie ląsteles, audinius, PT vaistinius preparatus ir bent dvejų metų praktinę patirtį EEE valstybėje įsteigtame juridiniame asmenyje ar kitoje organizacijoje, dirbant su ląstelėmis, audiniais ir (ar) preparatais, atitinkančiais PT vaistinio preparato apibrėžimą;

11.3. teorinių ir praktinių žinių apie vaistinių preparatų gerą gamybos praktiką ir dokumentą, įrodantį kvalifikacijos tobulinimą vaistinių preparatų geros gamybos praktikos klausimais EEE valstybėje per paskutinius dvejus metus arba bent vienų metų praktinę patirtį, susijusią su vaistinio preparato gamyba ar kokybės tyrimais, įmonėje ar įmonėse, turinčioje (turinčiose) pagal Europos Sąjungos reikalavimus išduotą vaistinių preparatų gamybos licenciją.

12. Gamybos įstaigos vadovybė turi užtikrinti, kad įstaigos darbuotojai, nuo kurių atliekamų veiksmų ar priimamų sprendimų gali priklausyti gaminamo PT vaistinio preparato kokybė ir gamybos atitiktis nustatytiems reikalavimams, periodiškai keltų kvalifikaciją vaistinių preparatų geros gamybos praktikos srityje. Turi būti sudaromi darbuotojų mokymo planai ir organizuojami pradiniai bei tęstiniai mokymai, atsižvelgiant į darbuotojų pareigas ir užduotis, bei įsitikinta tokių mokymų efektyvumu. Asmuo, atsakingas už PT vaistinio preparato sertifikavimą, ne rečiau kaip kartą per dvejus metus turi kelti kvalifikaciją geros gamybos praktikos klausimais.

13. Turi būti įgyvendintos priemonės dėl darbuotojų sveikatos, higienos ir asmeninių apsaugos priemonių naudojimo, vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymu (Žin., 2003, Nr. 70-3170) ir kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais, reglamentuojančiais darbuotojų saugą ir sveikatą. Darbuotojų sveikatos tikrinimo periodiškumas nustatomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365). Jei reikia, darbuotojai, vykdantys gamybą ir kontrolę, skiepijami.

 

Patalpos ir įranga

 

14. Gamybos įstaigoje turi būti pakankamai patalpų ir įrangos, kad būtų užtikrintas leidime gaminti PT vaistinius preparatus numatytos veiklos vykdymas ir gaminamų PT vaistinių preparatų kokybė.

15. Patalpos ir įranga turi būti išdėstytos, suprojektuotos, įrengtos, naudojamos ir prižiūrimos taip, kad būtų tinkamos numatytoms operacijoms vykdyti, kad būtų maksimaliai sumažinta klaidų rizika, užtikrintas efektyvus jų valymas, priežiūra ir remontas, išvengta taršos, kryžminės taršos ir kitokio neigiamo aplinkos poveikio gaminamų PT vaistinių preparatų kokybei.

16. Gamybos vieta turi būti fiziškai atskirta (izoliuota) nuo biologinių skysčių, audinių, organų surinkimo ir apdorojimo vietos bei nuo pradinių medžiagų ir žaliavų įsigijimo vietos.

17. Patalpos ir jose naudojama įranga, kuri turi lemiamos įtakos gaminamų PT vaistinių preparatų kokybei, turi būti kvalifikuotos.

 

Dokumentai

 

18. Gamybos įstaiga turi sukurti ir naudoti dokumentų sistemą, kuri užtikrintų įstaigos vykdomos gamybos pagrindimą dokumentais ir atsekamumą.

19. Dokumentų sistemą sudaro pradinių ir pakavimo medžiagų, gatavo produkto ir, jei reikia, tarpinių produktų specifikacijos, gamybos operacijų instrukcijos, procedūrų, nustatančių gamybos operacijų ar procesų atlikimo tvarką, aprašai, duomenų įrašai (protokolai), gydytojo paskyrimai. Sistema turi apimti visus įstaigos atliekamus gamybos procesus ir naudojamas medžiagas (pradines, pakavimo ir kt.). Kartu su specifikacijomis turi būti saugomi papildomi dokumentai dėl ląstelių ir (ar) audinių šaltinio, kilmės, gamybos ir kontrolės metodų.

20. Dokumentai turi būti aiškūs, be klaidų ir nuolat atnaujinami. Jie turi užtikrinti veiksmingą atsekamumą ir PT vaistinio preparato atšaukimą.

21. Patvirtinti gamybos dokumentai turi užtikrinti procesų nuoseklumą, ląstelių ir (ar) audinių funkcinį integralumą visais gamybos ir vežimo etapais iki pat jų naudojimo momento. Tvirtinant gamybos ir kontrolės metodus bei specifikacijas turi būti įvertintas ląstelių ir (ar) audinių galimas variantiškumas. Jei naudojamos papildomos medžiagos (pvz., karkasai, matricos, prietaisai, cheminės medžiagos, biologinės medžiagos, biomolekulės ar kitos sudedamosios dalys), kurios kombinuojamos su ląstelėmis ar audiniais ir kurios yra neatsiejama jų dalis (toliau – papildomos medžiagos), turi būti nustatomi ir šių medžiagų tyrimo metodai.

22. Duomenų įrašai (protokolai) apie visas atliktas gamybos operacijas turi būti daromi jų atlikimo metu. Juose turi būti pateikti pasiekti rezultatai arba atliktų operacijų ir (ar) veiksmų įrodymai.

23. Gydytojo paskyrimai turi būti tinkamai įforminti ir patvirtinti gydytojo spaudu bei parašu. Gauti gydytojo paskyrimai turi būti registruojami, kad pagal suteiktą registracijos numerį juos būtų galima operatyviai identifikuoti.

24. Kiekvienam pagamintam vaistiniam preparatui turi būti sudaryta PT vaistinio preparato byla, kurioje, be iš anksto nustatytų procedūrų aprašų, turi būti su konkretaus PT vaistinio preparato gamyba susiję dokumentai: gydytojo paskyrimas, naudojamų medžiagų specifikacijos, gamybos ir kokybės tyrimų protokolai, pakuotės ženklinimo tekstas ir, jei yra, pakuotės ženklinimo lapelio kopija, PT vaistinio preparato sertifikatas ir išdavimą ASP įstaigai, kurios pacientui skirtas PT vaistinis preparatas, patvirtinantys dokumentai. Tokia PT vaistinio preparato gamybos byla turi būti sudaryta taip, kad būtų galima pagal ją atsekti konkretaus PT vaistinio preparato gamybos istoriją ir ASP įstaigą, kuriai išduotas pagamintas PT vaistinis preparatas.

25. Vietoj rašytinių dokumentų gali būti naudojamos elektroninės duomenų registravimo ir apdorojimo sistemos, jei gamybos įstaiga užtikrina, kad šios sistemos yra patikimos, kontroliuojamos ir apsaugotos nuo duomenų praradimo ar sugadinimo, darant jų nuorašus, kopijas, perkeliant į kitas saugojimo sistemas ar validuojant. Tokiose sistemose saugomi duomenys turi būti lengvai prieinami, įskaitomi ir prireikus atspausdinami.

26. PT vaistinio preparato gamybos dokumentai turi būti saugomi ne mažiau kaip 30 metų, skaičiuojant nuo PT vaistinio preparato suvartojimo laiko (jei vartojamos kelios dozės, skaičiuojama nuo paskutinės dozės suvartojimo) arba, jei preparatas dėl tam tikrų priežasčių nevartojamas, 5 metus nuo jo tinkamumo vartoti laiko pabaigos.

 

Gamyba

 

27. Iš anksto turi būti parengta viso PT vaistinio preparato gamybos proceso srauto diagrama, pradedant nuo biologinės žaliavos, nurodant kritinius proceso etapus, tarpinius produktus, darbinius parametrus, tarpinę proceso kontrolę bei priimtinumo kriterijus. Jei PT vaistinio preparato sudėtyje yra papildomų medžiagų, jos turi būti papildomai įvertintos. Taip pat turi būti nurodomos PT vaistinio preparato transportavimo ir laikymo sąlygos bei tinkamumo vartoti laikas.

28. Prieš pradedant gamybą turi būti išanalizuoti ir įvertinti rizikos veiksniai numatomo gaminti PT vaistinio preparato kokybei, ypač atkreipiant dėmesį į šiuos bendruosius rizikos veiksnius: ląstelių kilmę (autologinės, alogeninės), gebėjimą proliferuoti ir (arba) diferencijuotis ir sukelti imuninį atsaką, ląstelių manipuliavimo lygį, vaistinio preparato sudėtyje esančios papildomos medžiagos ilgalaikį funkcionalumą, onkogeniškumo riziką ir vartojimo būdą ar vartojimo metodą.

29. Atsižvelgiant į rizikos vertinimo rezultatus, gamybos procesai ir jų pakeitimai turi būti įvertinami saugumo ir tinkamumo numatytiems rezultatams požiūriu ir tai pagrindžiama dokumentais, o jei yra galimybė – jie turi būti validuojami.

30. Pradinės medžiagos ir žaliavos turi būti pasirenkamos atsižvelgiant į šaltinį, kilmę ir tinkamumą, įvertinant tai, kad PT vaistiniai preparatai gaminami aseptinėmis sąlygomis ir nesterilizuojami karščiu.

31. Ląstelės, naudojamos PT vaistinių preparatų gamybai, turi būti įsigytos (paimtos) ir patikrintos vadovaujantis Lietuvos Respublikos žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorystės ir transplantacijos įstatymo ir (ar) Lietuvos Respublikos kraujo donorystės įstatymo reikalavimais.

32. Ląstelių ir (ar) audinių, naudojamų kaip pradinės medžiagos PT vaistiniam preparatui gaminti, galima įsigyti tik iš Lietuvos Respublikos juridinių asmenų, turinčių asmens sveikatos priežiūros įstaigos licenciją, suteikiančią teisę teikti stacionarines, audinių banko ir (ar) kraujo donorystės paslaugas.

33. Papildomos medžiagos turi būti kokybiškos, derėti su kitomis sudedamosiomis dalimis ir neturėti neigiamos įtakos PT vaistinio preparato kokybei, saugumui ir veiksmingumui.

34. Jeigu karkasai, matricos ar prietaisai atitinka medicinos prietaiso arba aktyviojo implantuojamo medicinos prietaiso sąvoką, jų kokybė turi atitikti Lietuvos medicinos normos MN 4:2009 „Medicinos prietaisų saugos techninis reglamentas“ ir Lietuvos medicinos normos MN 100:2009 „Aktyviųjų implantuojamųjų medicinos prietaisų saugos techninis reglamentas“, patvirtintų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. sausio 19 d. įsakymu Nr.18 (Žin., 2009, Nr. 13-523), reikalavimus.

35. Gamybos įstaiga turi imtis visų techninių ir organizacinių priemonių, kad būtų išvengta pradinių medžiagų, žaliavų, tarpinių produktų ir gatavo produkto taršos, kryžminės taršos ir sumaišymo. Turi būti įdiegtos papildomos apsaugos priemonės, pvz., naudojamos tik tam skirtos patalpos ar uždaros sistemos, užtikrinamas gamybos procesų atskyrimas (segregacija). Turi būti įgyvendintos priemonės, kad į gamybos patalpas galėtų patekti tik įgalioti darbuotojai.

36. Pagamintas PT vaistinis preparatas turi būti dedamas į talpyklę, kuri, įskaitant uždorio sistemą, turi būti parenkama taip, kad būtų užtikrintas suderinamumas su preparatu. Pakuotė turi būti paženklinta vadovaujantis Aprašo 53–56 punktais. Kiekvienam pagamintam PT vaistiniam preparatui turi būti suteiktas unikalus kodas, užtikrinantis ir konkrečios pakuotės identifikavimą.

37. Visi nuokrypiai nuo gamybos proceso ir visų pradinių medžiagų, tarpinių produktų bei gatavo produkto defektai turi būti fiksuojami dokumentuose ir kruopščiai ištiriami (išnagrinėjami).

38. Gamybos procesas turi būti kontroliuojamas taikant kritinių etapų ar tarpinių produktų kontrolę proceso metu. Turi būti nustatyti taikomi tyrimų metodai ir rezultatų priimtinumo kriterijai.

 

Kokybės kontrolė

 

39. Kokybės kontrolė yra sudėtinė PT vaistinio preparato gamybos dalis, susijusi su bandinių paėmimu, specifikacijomis, tyrimais, taip pat bendrosiomis, dokumentavimo ir pagaminto PT vaistinio preparato sertifikavimo procedūromis. Kontrolės sistema turi užtikrinti, kad būtų atliekami visi reikalingi tyrimai ir gamybos proceso metu būtina kontrolė, nebūtų leidžiama naudoti gamyboje pradinių medžiagų, pakavimo medžiagų, tarpinių produktų ir išduoti gatavų produktų ASP įstaigai, kurioje jie bus vartojami, tol, kol jų kokybė nebus įvertinta ir patvirtinta.

40. Tyrimai turi būti atliekami taikant validuotus tyrimų metodus.

41. Pagamintas PT vaistinis preparatas gali būti išduotas ASP įstaigai, kurioje jis bus vartojamas, tik jį sertifikavus. Sertifikavimą turi atlikti gamybos įstaigos, kurioje pagamintas PT vaistinis preparatas, už sertifikavimą atsakingas asmuo. Sertifikuojant turi būti įvertinti analitiniai rezultatai, gamybos sąlygos, proceso metu atliktos kontrolės rezultatai, atlikta gamybos dokumentų ekspertizė ir pagaminto PT vaistinio preparato atitiktis gydytojo paskyrimui.

42. Sertifikavus PT vaistinį preparatą parengiamas PT vaistinio preparato sertifikatas. Vienas sertifikato egzempliorius įsegamas į PT vaistinio preparato gamybos bylą, kitas išduodamas kartu su PT vaistiniu preparatu.

 

Gamybos operacijų ir kokybės tyrimų vykdymas pagal sutartį

 

43. Gamybos įstaiga gali pasirašyti sutartį su kitu juridiniu asmeniu, turinčiu teisę vykdyti veiklą, susijusią su ląstelėmis ir (ar) audiniais (pvz., su kita gamybos įstaiga, audinių banku, vaistinių preparatų gamybos licenciją turinčiu asmeniu, laboratorija), dėl tam tikrų gamybos operacijų ir (ar) kokybės tyrimų atlikimo. Sutartis negali būti pasirašoma dėl visų gamybos operacijų atlikimo.

44. Sutarties sudarymas neatleidžia gamybos įstaigos – sutarties užsakovo – nuo atsakomybės už visų gamybos operacijų vykdymą ir (ar) tyrimų atlikimą laikantis Aprašo nustatytų reikalavimų, įskaitant kitos įstaigos – sutarties vykdytojo – vykdomas gamybos operacijas ir (ar) atliekamus tyrimus.

45. Rašytinėje sutartyje turi būti nurodytas sutarties objektas, abiejų sutarties šalių ir atsakingų asmenų pareigų ir atsakomybės pasiskirstymas, kad būtų užtikrinta PT vaistinio preparato kokybė.

46. Sutartyje turi būti numatyta, kad sutarties vykdytoją bet kuriuo metu turi teisę patikrinti sutarties užsakovo įgalioti asmenys ar Tarnybos darbuotojai. Sutarties vykdytojas turi įleisti kontroliuojančius asmenis į patalpas ir sudaryti sąlygas tikrinti pagal sutartį vykdomą gamybą ir (ar) tyrimus.

47. Sutarties vykdytojas gali perleisti šių operacijų vykdymą trečiajam asmeniui tik sutarties užsakovui iš anksto pateikus rašytinį sutikimą.

48. Prieš pasirašydama sutartį, gamybos įstaiga (sutarties užsakovas), atlikdama tikrinimą vietoje ar atlikdama dokumentinį auditą, turi įsitikinti, ar sutarties vykdytojas turi teisę vykdyti numatomas gamybos operacijas ir (ar) tyrimus bei yra pasirengęs juos vykdyti pagal Aprašo reikalavimus. Vėliau gamybos įstaiga (sutarties užsakovas) turi, jei reikia, tikrinti sutarties vykdytojo vykdomą gamybą ir (ar) atliekamus tyrimus.

49. Sutartį turi pasirašyti abiejų šalių vadovai ar jų įgalioti asmenys. Prieš pasirašant sutartį, jos nuostatos, reglamentuojančios PT vaistinio preparato gamybą ir (ar) kokybės tyrimus bei atsakingų asmenų atsakomybę, turi būti suderintos su atsakingais asmenimis, apie tai pažymint duomenų įrašuose. Jei sutarties vykdytojas nėra gamybos įstaiga ir jam netaikomas Aprašo reikalavimas turėti atsakingą asmenį, šiame Aprašo punkte nurodytos sutarties nuostatos turi būti suderintos su asmeniu, kuris pagal pareigybių aprašymą atsako už pagal sutartį vykdomų gamybos operacijų ir (ar) kokybės tyrimų vykdymą.

50. Sutarties užsakovas turi pateikti sutarties vykdytojui visą gamybos operacijoms ir (ar) kokybės tyrimams tinkamai pagal sutartį vykdyti būtiną informaciją.

51. Sutarties vykdytojas turi registruoti visas pagal sutartį vykdomas gamybos operacijas ir (ar) atliekamus kokybės tyrimus, saugoti duomenų įrašus ir kitus susijusius dokumentus bei pateikti juos sutarties užsakovui sutartyje numatyta tvarka, taip pat nedelsdamas (ne vėliau kaip per 24 valandas) informuoti apie įtariamus produktų defektus ar reikšmingus operacijų vykdymo nesklandumus.

52. Sudarydamos sutartį, šalys turi vadovautis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nuostatomis.

 

III. PT VAISTINIŲ PREPARATŲ PAKUOČIŲ ŽENKLINIMAS

 

53. Ant PT vaistinio preparato išorinės pakuotės turi būti nurodyta ši informacija:

53.1. PT vaistinio preparato pavadinimas (kaip nurodyta gydytojo paskyrime);

53.2. ASP įstaigos, kurioje paskirtas PT vaistinis preparatas, pavadinimas;

53.3. PT vaistinio preparato unikalus kodas, užtikrinantis ir kiekvienos pakuotės identifikavimą;

53.4. paciento, kuriam paskirtas PT vaistinis preparatas, vardas ir pavardė;

53.5. paskyrusio gydytojo vardas, pavardė ir gydytojo paskyrimo registracijos numeris;

53.6. veikliųjų medžiagų pavadinimai ir kiekiai; sudėtiniam PT vaistiniam preparatui nurodomas ir medicinos prietaisas ar implantuojamas medicinos prietaisas;

53.7. ląstelių ir (ar) audinių tipas;

53.8. farmacinė forma;

53.9. pagalbinių medžiagų sąrašas, įskaitant konservavimo sistemas;

53.10. PT vaistinio preparato tinkamumo vartoti laikas, nurodant metus, mėnesį ir, jei reikia, dieną;

53.11. specialios laikymo sąlygos;

53.12. specialios atsargumo priemonės, susijusios su nesuvartoto PT vaistinio preparato arba iš jo gautų atliekų šalinimu (jei reikia);

53.13. gamybos įstaigos, kuri sertifikavo PT vaistinį preparatą, pavadinimas;

53.14. PT vaistinio preparato gamybos bylos numeris;

53.15. unikalūs donacijos ir produkto kodai;

53.16. autologiniam vartojimui skirto PT vaistinio preparato atveju nuoroda „Tik autologiniam vartojimui“;

53.17. jei žinoma, kad audiniai, ląstelės teigiamai reaguoja į atitinkamą užkrečiamosios ligos žymenį, nuoroda „Biologinis pavojus“ (jei trūksta vietos – simbolis);

53.18. leidimo gaminti PT vaistinius preparatus numeris.

54. Vidinės pakuotės ženklinimas turi atitikti Aprašo 53 punkte nurodytą išorinės pakuotės ženklinimą arba Aprašo 55 punkte nurodytą ženklinimą.

55. Ant mažos vidinės pakuotės, jei neįmanoma sutalpinti visos informacijos, nurodytos Aprašo 53 punkte, turi būti nurodyta bent ši informacija:

55.1. PT vaistinio preparato pavadinimas (kaip nurodyta gydytojo paskyrime);

55.2. PT vaistinio preparato unikalus kodas, užtikrinantis ir kiekvienos pakuotės identifikavimą;

55.3. PT vaistinio preparato tinkamumo vartoti laikas, nurodant metus, mėnesį ir, jei reikia, dieną;

55.4. PT vaistinio preparato gamybos bylos numeris;

55.5. autologiniam vartojimui skirto PT vaistinio preparato atveju nuoroda „Tik autologiniam vartojimui“.

56. Jei pagal Aprašo 55 punktą paženklinta vidinė pakuotė neįdėta į išorinę pakuotę, prie jos turi būti pridėtas pakuotės ženklinimo lapelis, kuriame nurodyta visa pagal Aprašo 53 punktą reikalaujama informacija.

 

IV. PT VAISTINIO PREPARATO IŠDAVIMAS

 

57. PT vaistinis preparatas išduodamas tik ASP įstaigos, kurioje jis bus vartojamas, įgaliotam asmeniui. Jei gamybos įstaiga ir ASP įstaiga, kurioje bus vartojamas PT vaistinis preparatas, nėra ta pati įstaiga, įgaliotas asmuo turi pateikti ASP įstaigos vadovo patvirtintą vienkartinį įgaliojimą.

58. Išduodant PT vaistinį preparatą kartu su kitais išdavimo dokumentais turi būti pateikiamas PT vaistinio preparato sertifikatas.

59. Gamybos įstaiga atsako už tai, kad PT vaistinis preparatas būtų vežamas nustatytomis sąlygomis užtikrinant jo kokybės išsaugojimą.

 

V. PT VAISTINIŲ PREPARATŲ ATSEKAMUMO REIKALAVIMAI

 

60. Gamybos įstaigos taikoma atsekamumo sistema turi užtikrinti atsekamumą nuo ląstelių ir (ar) audinių donoro, kitų pradinių medžiagų ir žaliavų – nuo jų tiekėjo, iki PT vaistinio preparato ir jį gavusios ASP įstaigos bei atvirkščiai. Atsekamumo sistema turi būti suderinta su ląstelių ir (ar) audinių tiekėjo atsekamumo sistema, kad būtų galima atsekti ląstelių ir (ar) audinių, kurie buvo naudojami PT vaistinio preparato gamybai, donorus, ląstelių ir (ar) audinių įsigijimą, ištyrimą, apdorojimą, konservavimą, laikymą.

61. ASP įstaiga, kurioje vartojamas PT vaistinis preparatas, turi sukurti ir palaikyti veiksmingą PT vaistinio preparato ir paciento atsekamumo sistemą. Ši atsekamumo sistema turi būti suderinta su gamybos įstaigos atsekamumo sistema, kad būtų galima užtikrinti atsekamumą nuo donoro iki PT vaistinį preparatą vartojančio paciento bei atvirkščiai.

62. ASP įstaigos, kurioje vartojamas PT vaistinis preparatas, atsekamumo sistema turi atitikti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m kovo 23 d. įsakymo Nr. V-207 „Dėl Pažangiosios terapijos vaistinių preparatų ir pacientų atsekamumo asmens sveikatos priežiūros įstaigose reikalavimų aprašo tvirtinimo“ (Žin., 2009, Nr. 36-1413) reikalavimus.

63. ASP įstaigoje, kurioje vartojamas PT vaistinis preparatas, be kitų duomenų, turi būti:

63.1. duomenys apie PT vaistinį preparatą: pavadinimas, farmacinė forma, ląstelių ir (ar) audinio, kuris yra PT vaistinio preparato pagrindas, tipas, gamybos įstaigos suteiktas unikalus PT vaistinio preparato kodas, unikalūs donacijos ir produkto kodai, PT vaistinio preparato gamybos bylos numeris, gamybos data;

63.2. duomenys apie PT vaistinio preparato gamintoją: gamybos įstaigos pavadinimas, juridinio asmens kodas, adresas, atsakingo asmens vardas, pavardė.

64. Gamybos įstaigoje ir ASP įstaigoje, kurioje vartojamas PT vaistinis preparatas, turi būti paskirti už atsekamumą atsakingi asmenys. Atsekamumo duomenys turi būti saugomi ne mažiau kaip 30 metų, skaičiuojant nuo PT vaistinio preparato suvartojimo laiko (jei vartojamos kelios dozės, skaičiuojama nuo paskutinės dozės suvartojimo), arba, jei preparatas dėl tam tikrų priežasčių nevartojamas, 5 metus nuo jo tinkamumo vartoti laiko pabaigos.

65. Gamybos įstaigos ir (ar) ASP įstaigos, kurioje buvo paskirtas ir suvartotas PT vaistinis preparatas, bankroto ar likvidavimo atveju gamybos dokumentai ir atsekamumą užtikrinantys dokumentai bei duomenys perduodami saugoti Tarnybai.

 

VI. PT VAISTINIŲ PREPARATŲ FARMAKOLOGINIO BUDRUMO REIKALAVIMAI

 

66. ASP įstaiga, kurioje vartojamas PT vaistinis preparatas, turi paskirti už farmakologinį budrumą, susijusį su konkretiems pacientams gaminamais PT vaistiniais preparatais, atsakingą asmenį. Atsakingas už farmakologinį budrumą asmuo turi turėti gydytojo ar vaistininko profesinę kvalifikaciją ir žinių apie farmakologinį budrumą. Jis turi užtikrinti, kad:

66.1. visa gauta informacija apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas būtų analizuojama ir lyginama;

66.2. ASP įstaiga pirmuosius 2 metus po PT vaistinio preparato suvartojimo teiktų Tarnybai ir gamybos įstaigai (jei tai nėra ta pati įstaiga) ataskaitą apie PT vaistinio preparato veiksmingumą ir saugumą. Jei į PT vaistinio preparato sudėtį įeina medicinos prietaisas ar aktyvusis implantuojamas medicinos prietaisas, ataskaita turi būti pateikiama ir Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos bei šio prietaiso gamintojui. Ataskaitos turi būti pateikiamos pasibaigus ataskaitiniams metams iki kitų metų vasario 1 d.

67. Sveikatos priežiūros specialistai privalo:

67.1. registruoti duomenis apie įtariamus sunkius nepageidaujamos reakcijos padarinius, netikėtas nepageidaujamas reakcijas ir visus kitus atvejus, kurie galėjo paveikti gydyto paciento sveikatos būklę, ir vadovaudamiesi Duomenų apie sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų pastebėtas įtariamas nepageidaujamas reakcijas teikimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. lapkričio 20 d. įsakymu Nr. V-952 (Žin., 2006, Nr. 127-4852), ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo pastebėjimo pranešti apie juos Tarnybai;

67.2. pranešime apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistą (NRV) (forma Nr. 600-2/a, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. lapkričio 20 d. įsakymu Nr. V-952 „Dėl Duomenų apie sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų pastebėtas įtariamas nepageidaujamas reakcijas teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 127-4852) papildomai nurodyti, kad įtariamas vaistinis preparatas yra konkrečiam pacientui pagamintas PT vaistinis preparatas.

68. Tarnyba, gavusi farmakologinio budrumo informaciją, ne vėliau kaip per 15 darbo dienų turi ją įvertinti ir spręsti, kokių priemonių būtina imtis, pvz., neplanuotai patikrinti gamybos įstaigą, ląstelių banką.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

69. Gydytojo paskyrimai turi būti išrašomi nustatytos formos gydytojo paskyrimo lape (priedas).

70. Gamybos įstaiga kiekvienais metais iki sausio 15 d. turi pateikti Tarnybai jos nustatyta forma informaciją apie praėjusiais metais pagamintus PT vaistinius preparatus.

71. Juridiniai ir fiziniai asmenys, kurie skiria, gamina ir naudoja PT vaistinius preparatus, už Aprašo reikalavimų nesilaikymą, neteisingos informacijos pateikimą, priimtus neteisėtus sprendimus atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

_________________

 


Pažangios terapijos vaistinių preparatų

konkretiems pacientams kokybės,

saugumo, atsekamumo ir farmakologinio

budrumo reikalavimų aprašo

priedas

 

(Gydytojo paskyrimo pažangios terapijos vaistiniam preparatui forma)

 

 

................................

(ASPĮ pavadinimas)

 

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos

ministerija

PAŽANGIOS TERAPIJOS VAISTINIO PREPARATO PASKYRIMAS

 

Suaugusiajam, vaikui

Pacientas ________________________________________________

(vardas, pavardė, gimimo metai)

________________________________________________________

(medicinos kortelės Nr.)

________________________________________________________

 

Pažangios terapijos vaistinio preparato

pavadinimas.............................................................................................

 

Stiprumas ................................................................................................

 

Farmacinė forma .....................................................................................

 

Kiekis .....................................................................................................

 

Aprašymas ..............................................................................................

 

.................................................................................................................

 

________________________________________________________

 

Išrašymo data ................................

 

Gydytojo spaudas, parašas, telefono numeris ........................................

 

 

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministro

2010 m. liepos 28 d. įsakymu Nr. V-675

 

LEIDIMŲ GAMINTI PAŽANGIOS TERAPIJOS VAISTINIUS PREPARATUS KONKRETIEMS PACIENTAMS PAGAL GYDYTOJO PASKYRIMĄ IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Leidimų gaminti pažangios terapijos vaistinius preparatus konkretiems pacientams pagal gydytojo paskyrimą išdavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato leidimų gaminti pažangios terapijos vaistinius preparatus (toliau – PT vaistiniai preparatai) konkretiems pacientams pagal gydytojo paskyrimą (toliau – leidimas) išdavimo, atsisakymo juos išduoti, leidimo sąlygų keitimo ir leidimo galiojimo panaikinimo tvarką bei leidimo turėtojo pareigas.

2. Leidimus išduoda, atsisako išduoti, pakeičia jų sąlygas, naikina jų galiojimą Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Tarnyba).

3. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

Atitikties PT vaistinių preparatų gamybos reikalavimams tikrinimo pažyma (toliau tikrinimo pažyma) – tikrinimą atlikusio Tarnybos įgalioto darbuotojo (inspektoriaus) surašytas dokumentas, kuriame pateikiama išvada apie asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASP įstaiga) pasirengimą vykdyti PT vaistinių preparatų konkretiems pacientams pagal gydytojo paskyrimą gamybą pagal teisės aktų reikalavimus.

Leidimas – Tarnybos išduotas dokumentas, patvirtinantis, kad jo turėtojui leidžiama gaminti tam tikras PT vaistinių preparatų grupes konkretiems pacientams pagal gydytojo paskyrimą.

Leidimo sąlygos – leidimo ir dokumentų, kuriais remiantis jis išduotas, informacijos ir duomenų visuma.

 

II. DOKUMENTAI, REIKALINGI LEIDIMUI GAUTI

 

4. ASP įstaiga, norinti gauti leidimą, (toliau – pareiškėjas) Tarnybai turi pateikti sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatytos formos paraišką ir nustatytoje paraiškos formoje nurodytus dokumentus.

5. Paraiškoje ir kartu pateikiamuose dokumentuose pateikiama informacija ir duomenys turi būti objektyvūs, neklaidinantys ir atitikti mokslo ir technikos pažangą. Paraiška ir kartu pateikiami dokumentai turi būti patvirtinti pareiškėjo (ASP įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens) parašu ir juridinio asmens antspaudu (jei antspaudą privalo turėti). Pareiškėjas atsako už pateiktos informacijos ir duomenų teisingumą.

 

III. DOKUMENTŲ NAGRINĖJIMAS, LEIDIMO IŠDAVIMAS

 

6. Paraiška ir kartu teikiami dokumentai priimami nagrinėti, tik pateikus visus Aprašo II skyriuje nurodytus dokumentus.

7. Tarnyba atlieka paraiškos ir kartu pateiktų dokumentų pirminę ekspertizę, kurios metu įvertina, ar teisingai užpildyta paraiška, ar pateikti visi reikiami ir galiojantys dokumentai. Pirminė ekspertizė atliekama paraiškų pateikimo eilės tvarka per 5 darbo dienas nuo paraiškos gavimo.

8. Tarnyba, pirminės ekspertizės metu nustačiusi trūkumų, susijusių su paraiškos ir (ar) kartu pateiktų dokumentų informacija, elektroniniu paštu apie tai praneša pareiškėjui. Pareiškėjas per 3 darbo dienas elektroniniu paštu turi informuoti Tarnybą apie pranešimo gavimą. Negavusi patvirtinimo, Tarnyba informaciją apie trūkumus pakartotinai pateikia raštu. Pareiškėjas nustatytus trūkumus turi pašalinti ne vėliau kaip per 20 dienų nuo Tarnybos pranešimo elektroniniu paštu išsiuntimo. Jei pareiškėjas per nustatytą terminą trūkumų nepašalina, paraiškos nagrinėjimas nutraukiamas ir apie tai raštu informuojamas pareiškėjas.

9. Jei pirminės ekspertizės metu nustatoma, kad paraiška užpildyta teisingai ir pateikti visi reikiami dokumentai, Tarnyba priima paraišką išduoti leidimą gaminti pažangios terapijos vaistinius preparatus konkretiems pacientams pagal gydytojo paskyrimą. Apie paraiškos priėmimą Tarnyba informuoja pareiškėją elektroniniu paštu.

10. Tarnybai priėmus paraišką ir dokumentus, jos įgalioti darbuotojai (toliau – inspektoriai) turi nuvykti į paraiškoje deklaruotą gamybos vietą patikrinti pateiktos informacijos ir duomenų tikslumo bei teisingumo, įvertinti, ar pareiškėjas yra pasirengęs vykdyti gamybą pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtinto Pažangios terapijos vaistinių preparatų konkretiems pacientams kokybės, saugumo, atsekamumo ir farmakologinio budrumo reikalavimų aprašo (toliau – PT vaistinių preparatų reikalavimų aprašas) nuostatas. Jei reikia, tikrinimui atlikti gali būti pasitelkti atitinkamų sričių ekspertai. Tikrinimo išvados surašomos tikrinimo pažymoje, nurodant, ar pareiškėjas pasirengęs vykdyti gamybą pagal reikalavimus.

11. Jei pareiškėjas numato vykdyti gamybos operacijas ir (ar) kokybės tyrimus pagal sutartį su kitu juridiniu asmeniu, Tarnyba turi patikrinti ir patvirtinti, kad kitas juridinis asmuo gali atlikti sutartyje numatytas PT vaistinių preparatų gamybos operacijas ir (ar) kokybės tyrimus pagal gamybos ir (ar) tyrimų metodus, nurodytus paraiškoje gauti leidimą, ir kad atitinka PT vaistinių preparatų reikalavimų aprašo nuostatas: yra įdiegęs kokybės užtikrinimo sistemą ir turi visas būtinas sąlygas (įrangą, kvalifikuotus darbuotojus ir kt.) nurodytoms gamybos operacijoms ir (ar) kokybės tyrimams atlikti.

12. Tarnyba priima sprendimą išduoti leidimą tik atlikusi išsamų paraiškos ir kartu pateiktų dokumentų nagrinėjimą bei įsitikinusi, kad pateikta informacija ir duomenys atitinka Aprašo ir PT vaistinių preparatų reikalavimų aprašo reikalavimus bei tikrinimo pažymoje pateiktos teigiamos išvados dėl pasirengimo vykdyti gamybą pagal reikalavimus.

13. Leidimas išduodamas arba priimamas motyvuotas sprendimas atsisakyti jį išduoti per 60 dienų nuo paraiškos ir dokumentų priėmimo dienos. Jei reikia, Tarnyba turi teisę prašyti pareiškėją pateikti patikslinančią informaciją ir (ar) duomenis (toliau – informacija), reikalingus sprendimui priimti. Pareiškėjas prašomą informaciją turi pateikti ne vėliau kaip per 30 dienų. Laikas, per kurį pareiškėjas pateikia Tarnybos pareikalautą informaciją, į paraiškos nagrinėjimo laiką neįskaitomas.

14. Išduodamas leidimas turi atitikti sveikatos apsaugos ministro nustatytą formą. Jį turi pasirašyti Tarnybos vadovas ar jo įgaliotas asmuo.

15. Leidimas išduodamas dvejiems metams. Jei leidimo turėtojas nori tęsti vykdomą veiklą, jis turi pateikti paraišką naujam leidimui gauti likus ne mažiau kaip 4 (keturiems) mėnesiams iki turimo leidimo galiojimo pabaigos.

 

IV. LEIDIMO SĄLYGŲ KEITIMAS

 

16. Leidimo turėtojas, norėdamas pakeisti leidimo sąlygas, Tarnybai turi pateikti Aprašo 4 punkte nurodytos formos paraišką pakeisti leidimo sąlygas, nurodydamas tik keičiamą informaciją ir pateikdamas tai patvirtinančius dokumentus. Paraiška ir kartu pateikiami dokumentai turi būti patvirtinti Aprašo 5 punkte nustatyta tvarka.

17. Tarnybai priėmus paraišką ir dokumentus, jos inspektoriai turi teisę nuvykti į deklaruojamą gamybos vietą ir patikrinti, ar leidimo turėtojas pasirengęs vykdyti gamybą pagal nustatytus reikalavimus naujomis sąlygomis.

18. Sprendimas dėl leidimo sąlygų keitimo priimamas ne vėliau kaip per 30 dienų nuo paraiškos ir dokumentų priėmimo. Leidimo turėtojui apie priimtą sprendimą pakeisti leidimo sąlygas per 3 darbo dienas pranešama elektroniniu paštu, jei keičiasi leidime nurodyta informacija, išduodamas naujas patikslintas leidimas.

19. Jei reikia, Tarnyba turi teisę prašyti pareiškėją pateikti išsamesnę informaciją, reikalingus sprendimui priimti. Pareiškėjas prašomą informaciją turi pateikti ne vėliau kaip per 30 dienų. Laikas, per kurį pareiškėjas pateikia Tarnybos paprašytą informaciją, į paraiškos nagrinėjimo laiką neįskaitomas.

 

V. ATSISAKYMAS IŠDUOTI LEIDIMĄ AR PAKEISTI LEIDIMO SĄLYGAS, LEIDIMO GALIOJIMO PANAIKINIMAS

 

20. Tarnyba priima sprendimą neišduoti leidimo ar nepakeisti leidimo sąlygų, jei atlikusi išsamų paraiškos ir kartu pateiktų dokumentų nagrinėjimą bei atsižvelgdama į tikrinimo, atlikto pagal Aprašo 10, 11 ir 17 punktus, pažymos išvadas, nustato, kad:

20.1. paraiškos ir (ar) dokumentų informacija neatitinka Aprašo reikalavimų;

20.2. pareiškėjas / leidimo turėtojas per nustatytą laiką nepateikė prašytos informacijos;

20.3. pareiškėjas nepasirengęs vykdyti gamybos pagal PT vaistinių preparatų reikalavimų aprašo nuostatas ar leidimo turėtojo numatoma vykdyti gamyba, pakeitus leidimo sąlygas, neatitiks PT vaistinių preparatų reikalavimų aprašo nuostatų.

21. Tarnyba apie priimtą sprendimą, kuriuo atsisakoma išduoti leidimą, per 10 darbo dienų raštu informuoja pareiškėją, nurodydama priežastis.

22. Tarnyba panaikina leidimo galiojimą nustačiusi, kad:

22.1. pateikta klaidinanti informacija leidimui gauti;

22.2. leidimo turėtojas nesilaiko leidimo sąlygų;

22.3. leidimo turėtojas neatitinka PT vaistinių preparatų reikalavimų aprašo nuostatų;

22.4. sustabdytas ar panaikintas leidimo turėtojo asmens sveikatos priežiūros veiklos licencijos galiojimas.

23. Leidimo galiojimas panaikinamas ir gavus raštišką leidimo turėtojo prašymą jį panaikinti.

24. Esant Aprašo 22.2, 22.3 punktuose numatytiems pagrindams, Leidimo turėtojas apie galimą leidimo galiojimo panaikinimą turi būti informuojamas raštu, nurodant priežastis, dėl kurių gali būti panaikintas leidimo galiojimas, ir nustatant nurodytų priežasčių pašalinimo terminą. Leidimo turėtojas, per nustatytą terminą pašalinęs priežastis, dėl kurių gali būti panaikintas leidimo galiojimas, per 3 darbo dienas raštu apie tai informuoja Tarnybą. Sprendimą dėl leidimo galiojimo nepanaikinimo Tarnyba priima po to, kai įsitikina, kad leidimo turėtojas iš tikrųjų pašalino Tarnybos nurodytas priežastis. Jei per nustatytą terminą nurodytos priežastys, dėl kurių gali būti panaikintas leidimo galiojimas, nepašalinamos, Tarnyba leidimo galiojimą panaikina.

25. Priėmus sprendimą panaikinti leidimo galiojimą, apie tai per 3 darbo dienas raštu informuojamas leidimo turėtojas, nurodant leidimo galiojimo panaikinimo priežastis.

26. Leidimo turėtojas PT vaistinių preparatų gamybą turi sustabdyti ne vėliau kaip per vieną dieną po pranešimo apie leidimo galiojimo panaikinimą gavimo (įteikimo pagal pašto ar pasiuntinių paslaugų teikėjo žymas) dienos.

27. Panaikinus leidimo galiojimą, leidimo turėtojas turi grąžinti leidimo originalą Tarnybai per 5 darbo dienas nuo pranešimo apie leidimo galiojimo panaikinimą gavimo dienos.

 

VI. LEIDIMO TURĖTOJO PAREIGOS

 

28. Leidimo turėtojas privalo:

28.1. įdarbinti pakankamai ir tinkamos kvalifikacijos darbuotojų leidime nurodytai gamybai pagal nustatytus reikalavimus vykdyti;

28.2. laikytis PT vaistinių preparatų reikalavimų aprašo nuostatų ir leidimo sąlygų;

28.3. tobulinti gamybą atsižvelgiant į mokslo ir technikos pažangą;

28.4. užtikrinti, kad PT vaistinio preparato sertifikavimą vykdytų tik asmuo ar asmenys, atsakingi už PT vaistinio preparato sertifikavimą ir įrašyti į leidimą;

28.5. kiekvieną kartą, gavus naują gydytojo paskyrimą, pagal kurį bus gaminamas PT vaistinis preparatas, per 3 darbo dienas nuo paskyrimo gavimo dienos elektroniniu paštu ar telefonu informuoti apie tai Tarnybą;

28.6. sudaryti sąlygas ir netrukdyti Tarnybos inspektoriams atlikti kontrolės veiksmų gamybos vietoje, jei reikia, kitose su gamyba susijusiose patalpose ir, jei pasirašyta sutartis dėl gamybos operacijų ir (ar) kokybės tyrimų su kitu juridiniu asmeniu, sutarties vykdytojo patalpose, taip pat pateikti jiems informaciją ir dokumentus (jų nuorašus, išrašus), reikalingus tikrinimui atlikti;

28.7. suteikti asmeniui, atsakingam už PT vaistinio preparato sertifikavimą, įgaliojimus vykdyti jam pavestas pareigas ir užtikrinti jų nuolatinį ir nepertraukiamą atlikimą;

28.8. užtikrinti sistemingą darbuotojų mokymą ir kvalifikacijos kėlimą PT vaistinių preparatų geros gamybos praktikos klausimais;

28.9. vykdyti kitus teisės aktų nustatytus reikalavimus.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

29. Tarnyba priima sprendimą išduoti leidimą ar jo neišduoti, pakeisti leidimo sąlygas ar jų nepakeisti, panaikinti leidimo galiojimą Tarnybos viršininko įsakymu. Informacija apie leidimų išdavimą, leidimo sąlygų keitimą ir galiojimo panaikinimą per tris darbo dienas po sprendimo priėmimo skelbiama Tarnybos interneto tinklalapyje www.vvkt.lt.

30. Apraše nurodyti Tarnybos sprendimai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.

31. Leidimo turėtojas, pažeidęs Aprašo reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_________________

 


Forma patvirtinta

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministro

2010 m. liepos 28 d. įsakymu Nr. V-675

 

__________________________________________________________________________

(juridinio asmens pavadinimas)

 

__________________________________________________________________________

(juridinio asmens kodas, buveinė, tel./faks., el. paštas)

 

_____________________

(adresatas)

 

PARAIŠKA GAUTI LEIDIMĄ GAMINTI PAŽANGIOS TERAPIJOS VAISTINIUS PREPARATUS KONKRETIEMS PACIENTAMS PAGAL GYDYTOJO PASKYRIMĄ

____________Nr._______

(data)

 

_____________________

(sudarymo vieta)

 

PILDOMA PARAIŠKA (reikiamą atsakymą pažymėti ženklu „X“)

 

PIRMĄ KARTĄ GAUTI LEIDIMĄ

 

PAKARTOTINAI GAUTI LEIDIMĄ (nurodoma ankstesnio leidimo išdavimo data ir Nr. )

 

PAKEISTI LEIDIMO (išdavimo data ir Nr.) SĄLYGAS

 

1.

Bendroji informacija apie pareiškėją

 

1.1.

Juridinio asmens pavadinimas ir teisinė forma

 

1.2.

Juridinio asmens kodas

 

1.3.

Buveinės adresas

 

1.4.

Telefono numeris

 

1.5.

Fakso numeris

 

1.6.

Elektroninio pašto adresas

 

 

 

 

2.

Kontaktinis asmuo

 

2.1.

Vardas

 

2.2.

Pavardė

 

2.3.

Darbovietės pavadinimas ir adresas

 

2.4.

Pareigos

 

2.5.

Telefono numeris

 

2.6.

Mobiliojo telefono numeris

 

2.7.

Fakso numeris

 

2.8.

Elektroninio pašto adresas

 

 

3.

Duomenys apie įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją

 

3.1.

Licencijos Nr.

 

3.2.

Išdavimo data

 

3.3.

Sveikatos priežiūros paslaugos, kurias turi teisę teikti

 

 

4.

Bendroji informacija apie gamybos vietą

 

4.1.

Gamybos vietos pavadinimas

 

4.2.

Gamybos vietos adresas

 

4.3.

Telefono numeris

 

4.4.

Fakso numeris

 

4.5.

Elektroninio pašto adresas

 

 

5.

Duomenys apie gamybos vietoje vykdomą veiklą

 

5.1.

Patalpų ir įrangos aprašymas

Aprašyti patalpų ir įrangos paskirtį, išdėstymą ir įrengimą pagal vykdomas gamybos, kokybės kontrolės, medžiagų ir produktų laikymo operacijas, nurodyti patalpų švarumo klases, medžiagų ir darbuotojų judėjimo srautus (pridedama schema), apibūdinti pagalbinių sistemų (oro paruošimo ir kt.) įrengimą ir priežiūrą, patalpų ir įrangos valymą, nurodyti kritines gaminamo produkto atžvilgiu zonas, esminę gamybos ir kokybės kontrolės įrangą (nurodant prietaisus, instrumentus), patalpose palaikomas kontroliuojamas sąlygas (temperatūra, drėgmė, švarumo klasė), pateikti trumpą informaciją apie patalpų ir įrangos kvalifikaciją, operacijų validaciją ir kt.

5.2.

Vykdomų operacijų aprašymas

 

5.2.1.

Gamybos operacijų aprašymas

Aprašyti numatomas vykdyti gamybos operacijas ir metodus, nurodant, kaip bus užtikrintas gamybos proceso nuoseklumas, ląstelių funkcinis integralumas visais gamybos ir transportavimo etapais iki pat naudojimo, tinkamas diferenciacijos lygis; jei ląstelės bus auginamos tiesiogiai ant matricos, karkaso ar prietaiso viduje ar ant jų, nurodyti informaciją apie ląstelių kultūros auginimo proceso parinkimą ir tinkamumą, atsižvelgiant į ląstelių auginimą, funkcijas ir numatomų gaminti kombinacijų integralumą.

5.2.2.

Duomenys apie pradines medžiagas

Pateikti informaciją apie ląstelių ir (ar) audinių įsigijimą ir ištyrimą; numatomus tiekėjus; jei numatoma naudoti nesveikas ląsteles arba audinius, pagrįsti jų naudojimą; jei numatoma sumaišyti alogeninių ląstelių populiacijas, aprašyti sumaišymo strategijas ir atsekamumo užtikrinimo priemones; nurodyti, kaip bus atsižvelgiama į galimą ląstelių ir (ar) audinių variantiškumą, tvirtinant gamybos procesą, nustatant tyrimo būdus, specifikacijas, stabilumo lygį.

5.2.3.

Kokybės kontrolė

Nurodyti atliekamų tyrimų pobūdį, susiejant juos su tyrimų objektu (veikliosios, pagalbinės medžiagos, tarpiniai produktai, gatavi produktai), aprašyti stabilumo tyrimus, kontrolę proceso metu ir pan. Aprašyti ir numatomų naudoti papildomų medžiagų (karkasų, matricų ir kt.), kurios bus kombinuojamos su inžinerijos būdu gautomis ląstelėmis, tyrimų metodus.

5.2.4.

Gamyba pagal sutartį

Nurodyti sutartinės gamybos vykdytojo pavadinimą, gamybos vietos adresą, telefono, fakso numerį, už gamybą atsakingą asmenį, sutarties objektą (produktus, operacijas), abiejų sutarties šalių įsipareigojimus, pateikti vykdytojo tinkamumo atlikti užsakomą gamybą dokumentinius įrodymus (atlikto audito ataskaitą ir pan.).

5.2.5.

Kokybės tyrimai pagal sutartį

Nurodyti sutartinių tyrimų vykdytojo pavadinimą, adresą, telefono, fakso numerį, sutarties objektą, abiejų sutarties pusių įsipareigojimus, pateikti vykdytojo tinkamumo atlikti užsakomus tyrimus dokumentinius įrodymus (atlikto audito ataskaitą ir pan.).

5.2.6.

Pareiškėjo gamybos vietoje pagal sutartį atliekama gamyba ir (ar) kokybės tyrimai

Jei pareiškėjo gamybos vietoje pagal sutartį atliekama gamyba ir (ar) tyrimai užsakovui, nurodyti gamybos ir (ar) tyrimų užsakovo pavadinimą, kontaktinius asmenis, sutarties dėl gamybos ir (ar) tyrimų objektą, abiejų sutarties šalių įsipareigojimus, aprašyti, kaip asmuo, atsakingas už gamybą, atliks savo pareigas.

 

6.

Duomenys apie asmenį (-is), atsakingą (-us) už pažangios terapijos vaistinio preparato sertifikavimą

 

6.1.

Vardas

 

6.2.

Pavardė

 

6.3.

Telefono numeris

 

6.4.

Mobiliojo telefono numeris

 

6.5.

Fakso numeris

 

6.6.

Elektroninio pašto adresas

 

6.7.

Pareigos gamybos vietoje

Aprašyti gamybos vietoje vykdomas pareigas, atliekamas funkcijas, atsakomybę

6.8.

Kvalifikacija

Nurodyti kvalifikaciją, susijusią su leidime nurodoma veikla ir gamybos vietoje vykdomomis pareigomis

6.9.

Praktinė patirtis

Nurodyti patirtį, susijusią su leidime nurodoma veikla ir gamybos vietoje vykdomomis pareigomis

6.10.

Darbo laikas gamybos vietoje

Nurodyti savaitės dienas ir darbo valandas

7.

Duomenys apie kitus specialistus

Nurodyti, kiek specialistų vykdo gamybą ir kokybės kontrolę, koks jų išsilavinimas, praktinė patirtis

 

8.

Numatomų gaminti pažangios terapijos vaistinių preparatų grupės

 

8.1.

Somatinių ląstelių terapijos vaistiniai preparatai

Nurodyti ląstelių ar audinių, iš kurių numatoma gaminti pažangios terapijos vaistinius preparatus, tipą

8.2.

Audinių inžinerijos preparatai

Nurodyti ląstelių ar audinių, iš kurių numatoma gaminti pažangios terapijos vaistinius preparatus, tipą

8.3.

Sudėtiniai pažangios terapijos vaistiniai preparatai

Nurodyti ląstelių ar audinių, iš kurių numatoma gaminti pažangios terapijos vaistinius preparatus, tipą, numatomus naudoti prietaisus

 

9.

Atsekamumo sistema

 

9.1.

Aprašymas

 

9.2.

Asmens, atsakingo už atsekamumą, vardas, pavardė, darbovietė, pareigos, telefono ir fakso numeriai, elektroninio pašto adresas

 

 

10.

Farmakologinis budrumas

 

10.1.

Asmens, atsakingo už farmakologinį budrumą, vardas, pavardė, darbovietė, pareigos, telefono ir fakso numeriai, elektroninio pašto adresas

Pildoma, kai gamybos įstaiga ir asmens sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje bus vartojami pažangios terapijos vaistiniai preparatai, yra ta pati įstaiga

 

PRIDEDAMA:

 

Vidaus patalpų plano su patalpų eksplikacija kopija

 

Juridinio asmens, pagal sutartį vykdančio gamybos operacijas ir (ar) kokybės tyrimus, vidaus patalpų plano su patalpų eksplikacija kopija

 

Įstaigos asmens sveikatos priežiūros licencijos kopija

 

Darbo sutarties (-čių) su asmeniu (-imis), atsakingu (-ais) už pažangios terapijos vaistinio preparato sertifikavimą, kopija (-os)

 

Dokumentų, įrodančių asmens (-ų), atsakingo (-ų) už pažangios terapijos vaistinio preparato sertifikavimą, kvalifikaciją ir praktinę patirtį, kopijos

Asmens (-ų), atsakingo (-ų) už pažangios terapijos vaistinio preparato sertifikavimą, kvalifikacijos tobulinimo geros gamybos praktikos klausimais dokumento (-ų) kopija (-os) (2 paskutinių metų)

 

Asmens (-ų), atsakingo (-ų) už pažangios terapijos vaistinio preparato sertifikavimą, pareigų aprašymo kopija (-os)

 

Asmens, atsakingo už atsekamumo sistemą, pareigų aprašymo kopija

 

Dokumentų, įrodančių asmens, atsakingo už farmakologinį budrumą, kvalifikaciją ir praktinę patirtį, bei pareigų aprašymo kopijos

 

 

Jeigu sudaryta sutartis su kita šalimi dėl tam tikrų operacijų atlikimo, pridedami šie dokumentai:

 

Sutarties dėl gamybos, išskyrus kokybės tyrimus, kopija ar išrašas

 

Dokumentų, patvirtinančių kitos šalies teisę atlikti numatytas gamybos, išskyrus kokybės tyrimus, operacijas (išvardyti pridedamų dokumentų pavadinimus) kopijos

 

Sutarties dėl kokybės tyrimų kopija ar išrašas

 

Dokumentų, patvirtinančių kitos šalies teisę atlikti numatytus kokybės tyrimus (išvardyti pridedamų dokumentų pavadinimus), kopijos

 

 

Patvirtinu, kad paraiškoje ir su paraiška pateiktuose dokumentuose pateikta informacija tiksli ir teisinga.

 

Paraiškos lapų skaičius _____

 

Prie paraiškos pridėtų dokumentų lapų skaičius _______

 

______________________

(juridinio asmens vadovo ar jo įgalioto asmens pareigų pavadinimas)

A. V.

______________

(parašas)

____________

(vardas ir pavardė)

 

_________________

 


Forma patvirtinta

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministro

2010 m. liepos 28 d. įsakymu Nr. V-675

 

VALSTYBINĖ VAISTŲ KONTROLĖS TARNYBA

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS

 

LEIDIMAS GAMINTI PAŽANGIOS TERAPIJOS VAISTINIUS PREPARATUS KONKRETIEMS PACIENTAMS PAGAL GYDYTOJO PASKYRIMĄ Nr. ___

 

Leidimo turėtojas

_______________________

(pavadinimas, teisinė forma ir kodas)

 

Buveinė

_______________________

(adresas)

 

Gamybos vieta

_______________________

(adresas)

Gamybos operacijos

 

Asmens (-ų), atsakingo (-ų) už pažangios terapijos vaistinio preparato sertifikavimą, vardas, pavardė, pareigos

 

Gamybą pagal sutartį vykdančio juridinio asmens (sutarties vykdytojo) pavadinimas (-ai), kodas (-ai) ir veiklos vietos adresas (-ai)

 

Kokybės tyrimus pagal sutartį vykdančio juridinio asmens (sutarties vykdytojo) pavadinimas (-ai), kodas (-ai) ir veiklos vietos adresas (-ai)

 

Leidžiamų gaminti pažangios terapijos vaistinių preparatų konkretiems pacientams grupės

 

Leidimo išdavimo teisinis pagrindas

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos viršininko įsakymas (data ir Nr.)

Leidimas išduotas

_______________________

(data)

 

Leidimas galioja iki

_______________________

(data)

 

 

_____________________

(Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos vadovo ar jo įgalioto asmens pareigų pavadinimas)

A. V.

______________

(parašas)

____________

(vardas ir pavardė)

 

_________________