PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO
PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS DIREKTORIAUS
Į S A K Y M A S
DĖL PERSPĖJIMO SISTEMOS PRIEŽIŪROS ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2010 m. birželio 28 d. Nr. 1-192
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo (Žin., 1998, Nr. 115-3230; 2009, Nr. 159-7207) 12 straipsnio 5 dalies 6 punktu:
2. P a v e d u Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus pavaduotojui vidaus tarnybos pulkininkui Artūrui Račkauskui kontroliuoti įsakymo vykdymą.
3. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2005 m. rugsėjo 27 d. įsakymą Nr. 1-284 „Dėl Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos priežiūros organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
PATVIRTINTA
Priešgaisrinės apsaugos ir
gelbėjimo departamento prie
Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus
2010 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. 1-192
PERSPĖJIMO SISTEMOS PRIEŽIŪROS ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Perspėjimo sistemos priežiūros organizavimo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja perspėjimo sistemos (toliau – PS) nuolatinei parengčiai užtikrinti būtinų aparatūros techninės priežiūros darbų ir remonto organizavimą, PS būklės patikrinimus, taip pat darbuotojų, tiesiogiai susijusių su PS naudojimu ir priežiūra, atsakomybės nustatymą.
2. Už PS parengtį ir šio aprašo reikalavimų vykdymą atsako:
2.1. valstybės lygiu – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas) Civilinės saugos valdyba (toliau – CSV), apskričių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (toliau – APGV);
3. PS parengties kontrolę vykdo:
3.1. valstybės lygiu – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento CSV Situacijų koordinavimo skyrius (toliau – SKS) ir Pasirengimo nelaimėms ir perspėjimo skyrius (toliau – PNPS);
II. PS APARATŪROS PRIEŽIŪROS ORGANIZAVIMAS
5. PS aparatūros priežiūrą sudaro:
6. PS aparatūros priežiūra atliekama vadovaujantis PS aparatūros techninės dokumentacijos reikalavimais dėl jos priežiūros ir eksploatavimo, aprašu ir kitais reikalavimais, susijusiais su PS aparatūros priežiūra ar jos eksploatavimu.
7. PS aparatūros techninę priežiūrą ir remontą atliekantys darbuotojai privalo būti tinkamos kvalifikacijos ir turėti leidimus dirbti su elektros įrenginiais ir aukštalipių darbus.
8. Darbuotojai, kurie atlieka PS aparatūros priežiūrą, privalo būti susipažinę su:
9. Kasdienis patikrinimas atliekamas pagal PS aparatūros techninės būklės įvertinimo aprašus, kuriuos parengia PS aparatūros techninę priežiūrą atliekantys darbuotojai. Šį patikrinimą atlieka savivaldybių administracijų direktorių sprendimu, suderintu su APGV, kitų civilinės saugos sistemos subjektų vadovais, šių vadovų įgalioti struktūriniai padaliniai ar darbuotojai, priimdami budėjimą ar pradėdami darbą.
10. PS aparatūros, tarp jų ir elektroninių bei elektromechaninių sirenų valdymo blokų, periodinės techninės priežiūros darbai atliekami kiekvieno mėnesio antrą trečiadienį pagal Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus patvirtintą grafiką.
11. Elektroninių ir elektromechaninių sirenų periodinės techninės priežiūros darbai atliekami du kartus per metus (pavasarį ir rudenį).
12. Periodinės techninės priežiūros darbai, kuriems atlikti reikia daugiau kaip vienos darbo dienos, yra paskirstomi taip, kad paskutiniai priežiūros darbai būtų baigti grafike nurodytą dieną.
13. Periodinės techninės priežiūros darbus atliekantys darbuotojai apie darbų pradžią, pabaigą ir PS aparatūros techninę būklę ir sistemos parengtį informuoja savivaldybių CS darbuotojus ir APGV ar kitų civilinės saugos sistemos subjektų, atsižvelgdami į tai, kur įrengtas PS valdymo pultas, vadovų įgaliotus struktūrinius padalinius ar darbuotojus.
14. Savivaldybių CS darbuotojai apie atliktus periodinės techninės priežiūros darbus, PS aparatūros techninę būklę ir jos parengtį informuoja APGV CS skyrių darbuotojus, atsakingus už PS priežiūros organizavimą ir kontrolę, kurie ne vėliau kaip per vieną darbo dieną elektroniniu paštu informuoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento PNPS darbuotoją, atsakingą už PS priežiūros organizavimą ir kontrolę.
15. Periodinis patikrinimas atliekamas kiekvieno mėnesio antrą trečiadienį pagal Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus patvirtintą grafiką, atlikus PS aparatūros mėnesio techninės priežiūros darbus. Šio patikrinimo metu sirenos nejungiamos.
16. Du kartus per mėnesį, pirmą ir trečią trečiadienį, 12 val., patikrinama elektroninių sirenų techninė būklė tyliuoju testavimo režimu, jei tai leidžia programinė ir techninė įranga.
17. Du kartus per metus (pavasarį ir rudenį) vizualiai įvertinama elektroninių ir elektromechaninių sirenų techninė būklė. Šio patikrinimo metu sirenos įjungiamos ne ilgiau kaip 10 sek.
18. Du kartus per metus, balandžio ir spalio mėn. trečią trečiadienį, atliekamas PS patikrinimas: įjungiamos centralizuoto ir vietinio valdymo sirenos, o informacija gyventojams teikiama per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją, regioninius ir vietinius transliuotojus.
19. Periodinį PS veikimo patikrinimą atlieka savivaldybių administracijų direktorių sprendimu, suderintu su APGV ir jų struktūrinių padalinių, kitų civilinės saugos sistemos subjektų vadovais, šių vadovų įgalioti struktūriniai padaliniai ar darbuotojai, dalyvaujant savivaldybių CS darbuotojams ir darbuotojams, atliekantiems PS aparatūros techninę priežiūrą.
20. Patikrinimų, periodinės techninės priežiūros ar kitu metu pastebėjus PS veikimo sutrikimus, aparatūros, ryšio kanalų ar skirtųjų linijų gedimus, nedelsiant imamasi būtinų priemonių gedimams pašalinti ir PS veikimui atkurti.
21. Sutrikus PS veikimui ar sugedus aparatūrai, informuojami savivaldybių CS darbuotojai ir (ar) darbuotojai, vykdantys PS techninę priežiūrą.
III. PS PATIKRINIMAS: SIRENŲ ĮJUNGIMAS
23. PS patikrinimas: centralizuoto ir vietinio valdymo sirenų įjungimas atliekamas iš anksto per visuomenės informavimo priemones pranešus gyventojams apie šį patikrinimą. Valstybės lygiu apie patikrinimą gyventojus informuoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, savivaldybės lygiu – savivaldybės administracijos direktorius.
24. PS patikrinimą organizuoja ir sistemos veikimą kontroliuoja:
24.1. valstybės lygiu – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas ir jam pavaldžios įstaigos;
25. Apie pasirengimą patikrinti PS savivaldybių CS darbuotojai informuoja APGV CS skyrių darbuotojus, atsakingus už PS priežiūros organizavimą ir kontrolę. Šie darbuotojai elektroniniu paštu arba faksu ne vėliau kaip iki 11.00 val. informuoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento SKS budinčios pamainos vyriausiąjį ar vyresnįjį specialistą, kuris nedelsdamas telefonu informuoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento PNPS darbuotoją, atsakingą už PS priežiūros organizavimą ir kontrolę.
26. PS patikrinimas atliekamas šia tvarka:
27. PS patikrinimo rezultatai pateikiami šia tvarka:
27.1. PS patikrinimo pirminiai rezultatai (ar sistema veikė normaliai, ar buvo sistemos veikimo sutrikimų, ar neįvyko aparatūros gedimų, kurie liko nepašalinti) pranešami patikrinimo dieną tokia pat seka, kaip nurodyta 25 punkte:
IV. VEIKSMAI, KAI SIRENOS ĮSIJUNGIA NESANKCIONUOTAI
28. Įvykus nesankcionuotam sirenų įsijungimui:
28.1. savivaldybių administracijų direktorių sprendimu, suderintu su APGV ir jų struktūrinių padalinių, kitų civilinės saugos sistemos subjektų vadovais, šių vadovų įgalioti struktūriniai padaliniai ar darbuotojai, atsakingi už perspėjimą ir informavimą, informuoja savivaldybės CS darbuotoją, savo tiesioginį viršininką, Bendrojo pagalbos centro teritorinį skyrių, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento SKS budinčios pamainos vyriausiąjį ar vyresnįjį specialistą, kuris telefonu informuoja PNPS vyriausiąjį specialistą, atsakingą už PS priežiūros organizavimą ir kontrolę;
28.2. savivaldybių CS darbuotojai nedelsdami informuoja darbuotojus, atliekančius PS techninę priežiūrą, ir organizuoja nesankcionuoto sirenų įsijungimo priežasčių tyrimą. Ne vėliau kaip per vieną darbo dieną elektroniniu paštu arba faksu informuoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento PNPS ir APGV CS skyrių apie sirenų nesankcionuoto įsijungimo galimą priežastį ir kokie atliekami veiksmai.
29. Savivaldybių CS darbuotojai, pirmieji gavę informaciją apie nesankcionuotą sirenų įsijungimą, pirmiausia informuoja 28.1 punkte įvardytus struktūrinius padalinius ar darbuotojus, atsakingus už perspėjimą ir informavimą.
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
31. Savivaldybių CS darbuotojai apie visus PS veikimo sutrikimus, aparatūros gedimus, jų priežastis, PS veikimo atkūrimą informuoja APGV CS skyrių darbuotojus, atsakingus už PS priežiūros organizavimą ir kontrolę, pastarieji – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento SKS budinčios pamainos vyriausiąjį ar vyresnįjį specialistą ir PNPS darbuotoją, atsakingą už PS priežiūros organizavimą ir kontrolę.