Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2008 M. BALANDŽIO 24 D. NUTARIMO NR. 391 „DĖL NUOLATINĖS POTENCIALIAI PAVOJINGŲ ĮRENGINIŲ PRIEŽIŪROS LICENCIJAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2010 m. balandžio 14 d. Nr. 423

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. balandžio 24 d. nutarimą Nr. 391 „Dėl Nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros licencijavimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 51-1891) ir išdėstyti jį nauja redakcija:

 

„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

NUTARIMAS

 

DĖL NUOLATINĖS POTENCIALIAI PAVOJINGŲ ĮRENGINIŲ PRIEŽIŪROS LICENCIJAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo (Žin., 1996, Nr. 46-1116; 2000, Nr. 89-2742; 2003, Nr. 119-5404; 2007, Nr. 69-2721; 2009, Nr. 159-7201) 4 straipsnio 1 dalies 7 punktu ir 101 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros licencijavimo taisykles (pridedama).

2. Įgalioti:

2.1. Valstybinę ne maisto produktų inspekciją prie Ūkio ministerijos – išduoti nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros licencijas, sustabdyti jų galiojimą, panaikinti galiojimo sustabdymą ir panaikinti galiojimą šioms potencialiai pavojingų įrenginių grupėms: slėginiams indams ir jų įrangai (2 grupė), pavojingų medžiagų slėginiams vamzdynams ir jų įrangai (3 grupė) ir degiąsias dujas naudojantiems pramoniniams įrenginiams ir jų įrangai (11 grupė);

2.2. Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją – išduoti nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros licencijas, sustabdyti jų galiojimą, panaikinti galiojimo sustabdymą ir panaikinti galiojimą šioms potencialiai pavojingų įrenginių grupėms: pavojingų medžiagų talpykloms ir jų įrangai (4 grupė), liftams ir jų įrangai (5 grupė), lynų keliams, funikulieriams ir jų įrangai (6 grupė), eskalatoriams ir jų įrangai (7 grupė), kėlimo įrenginiams ir jų įrangai (8 grupė) ir pramoginiams įrenginiams ir jų įrangai (10 grupė);

2.3. Valstybinę darbo inspekciją prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos – prižiūrėti ir kontroliuoti, kaip laikomasi licencijuojamos veiklos sąlygų šioms potencialiai pavojingų įrenginių grupėms: slėginiams indams ir jų įrangai (2 grupė), pavojingų medžiagų slėginiams vamzdynams ir jų įrangai (3 grupė); pavojingų medžiagų talpykloms ir jų įrangai (4 grupė), liftams ir jų įrangai (5 grupė), lynų keliams, funikulieriams ir jų įrangai (6 grupė), eskalatoriams ir jų įrangai (7 grupė), kėlimo įrenginiams ir jų įrangai (8 grupė); pramoginiams įrenginiams ir jų įrangai (10 grupė) ir degiąsias dujas naudojantiems pramoniniams įrenginiams ir jų įrangai (11 grupė).“

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS             DONATAS JANKAUSKAS

 


 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2008 m. balandžio 24 d. nutarimu Nr. 391

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2010 m. balandžio 14 d. nutarimo Nr. 423 redakcija)

 

nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros licencijavimo taisyklĖs

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros licencijavimo taisyklės (toliau – šios taisyklės) nustato potencialiai pavojingų įrenginių (toliau – įrenginiai) nuolatinės priežiūros licencijų išdavimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir galiojimo panaikinimo Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, valstybėje narėje įsteigtiems juridiniams asmenims ar kitoms organizacijoms, ar jų filialams (toliau – juridinis asmuo) tvarką.

2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatyme (Žin., 1996, Nr. 46-1116; 2000, Nr. 89-2742) (toliau – Įstatymas), Lietuvos Respublikos paslaugų įstatyme (Žin., 2009, Nr. 153-6901) ir kituose teisės aktuose.

 

II. LICENCIJAS IŠDUODANČIŲ INSTITUCIJŲ ĮGALIOJIMAI

 

3. Valstybės institucijų, įgaliotų išduoti licencijas (toliau – valstybės institucija), funkcijos yra šios:

3.1. išduoti licenciją ir atsisakyti išduoti licenciją (šiuo atveju valstybės institucija privalo pateikti pareiškėjui motyvuotą raštišką paaiškinimą, kodėl atsisakoma išduoti licenciją);

3.2. registruoti prašymus išduoti licencijas ir išduotas licencijas;

3.3. sustabdyti licencijos galiojimą ir panaikinti galiojimo sustabdymą;

3.4. panaikinti licencijos galiojimą;

3.5. tvirtinti licencijos ir jų registravimo žurnalo formas;

3.6. nagrinėti skundus dėl licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimų;

3.7. pranešti Juridinių asmenų registrui jo nuostatų nustatyta tvarka apie licencijos išdavimą, galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą ar galiojimo panaikinimą;

3.8. saugoti išduotų licencijų kopijas.

4. Valstybės institucija turi teisę:

4.1. gauti iš licencijos turėtojų informaciją apie Įstatymo 101 straipsnio 10 dalyje nurodytą licencijuojamą veiklą ir apie įrenginių savininkų skundus dėl paslaugų kokybės;

4.2. gauti informaciją iš Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinė darbo inspekcija) apie licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi kontrolės rezultatus.

5. Informaciją apie licencijų išdavimą, galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą, galiojimo panaikinimą valstybės institucija ne vėliau kaip per 5 dienas nuo atitinkamo sprendimo priėmimo skelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ ir savo interneto svetainėje. Informacijoje nurodomas juridinio asmens pavadinimas, kodas ir buveinės adresas, licencijos numeris, įrenginių, kurių nuolatinei priežiūrai vykdyti išduota licencija, grupė, licencijos išdavimo, galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ar galiojimo panaikinimo data.

6. Valstybinė darbo inspekcija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu (Žin., 1999, Nr. 60-1945; 2006, Nr. 77-2975) ir Įstatymo 6 straipsniu, tikrina, kaip licencijos turėtojas laikosi licencijuojamos veiklos sąlygų, ar atitinka Įstatymo 101 straipsnio 4 ir 10 dalyse nustatytus reikalavimus, ir pareikalauja pateikti paaiškinimus ir dokumentus ar duomenis apie licencijuojamą veiklą.

7. Valstybės institucija, įvertinusi Valstybinės darbo inspekcijos patikrinimo išvadas, privalo pareikalauti, kad juridinis asmuo per valstybės institucijos nustatytą laiką pašalintų pastebėtus licencijuojamos veiklos pažeidimus, jų nepašalinus – inicijuoti licencijos galiojimo sustabdymo procedūrą šių taisyklių 20 punkte nustatyta tvarka.

 

III. DOKUMENTŲ LICENCIJAI GAUTI PATEIKIMAS

 

8. Juridinis asmuo, norintis gauti licenciją, pateikia valstybės institucijai paraišką (prašymą), nurodydamas įrenginių, kurių nuolatinei priežiūrai vykdyti norima gauti licenciją, grupės (-ių) pavadinimą. Paraiškoje (prašyme) turi būti nurodytas juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinės adresas, telefono ir fakso numeriai (jeigu yra).

9. Kartu su paraiška (prašymu) juridinis asmuo turi pateikti:

9.1. juridinio asmens steigimo dokumentų kopijas, patvirtintas antspaudu, jeigu juridinis asmuo antspaudą privalo turėti, ir vadovo parašu. Lietuvos Respublikoje įsteigto juridinio asmens steigimo dokumentuose turi būti numatyta veikla, susijusi su įrenginių nuolatine priežiūra, o valstybėje narėje įsteigtas juridinis asmuo ar kita organizacija, ar jų filialai – atitinkamus dokumentus, įrodančius, kad jų įsisteigimo valstybės narės teisės aktų jiems suteikiama teisė vykdyti įrenginių, kurių nuolatinei priežiūrai vykdyti norima gauti licenciją, nuolatinę priežiūrą;

9.2. juridinio asmens vadovo pasirašytą pažymą, kurioje nurodyta informacija apie turimą įrangą, prietaisus ir kitas darbui reikalingas priemones;

9.3. darbuotojų, kurie vykdys nuolatinę įrenginių priežiūrą, kvalifikaciją įrodančių dokumentų kopijas.

10. Paraišką (prašymą) ir pridedamus dokumentus galima pateikti per atstumą, elektroninėmis priemonėmis per kontaktinį centrą arba tiesiogiai kreipiantis į valstybės instituciją.

11. Jeigu juridinis asmuo pateikia ne visus dokumentus (duomenis), nurodytus šių taisyklių 9 punkte, valstybės institucija per 10 darbo dienų nuo dokumentų (duomenų) pateikimo pareiškėjui pateikia raštišką reikalavimą pateikti trūkstamus duomenis ar dokumentus.

 

IV. LICENCIJŲ IŠDAVIMAS

 

12. Valstybės institucija sprendimą išduoti licenciją priima vadovaudamasi šiomis taisyklėmis, gautais dokumentais ir tik įsitikinusi ir patikrinusi, ar juridinio asmens pateikti duomenys ir informacija atitinka Įstatymo 101 straipsnio 4 dalyje nustatytus reikalavimus, taip pat atsižvelgdama į Įstatymo 101 straipsnio 11 dalyje numatytus licencijos neišdavimo pagrindus. Prireikus valstybės institucija pateiktiems duomenims ir informacijai įvertinti juridinio asmens buveinėje gali pasitelkti įgaliotų įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaigų ekspertus.

13. Licencijoje nurodoma:

13.1. licenciją išdavusi valstybės institucija;

13.2. licencijos numeris;

13.3. licencijos turėtojo rekvizitai – juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas ir buveinės adresas;

13.4. įrenginių, kurių nuolatinei priežiūrai vykdyti išduota licencija, grupės (-ių) pavadinimas;

13.5. licencijos išdavimo ar patikslinimo data.

14. Licencija išduodama neterminuotam laikui, pateikus civilinės atsakomybės draudimo liudijimo (poliso) kopiją.

15. Pasikeitus licencijos turėtojo rekvizitams, licencijos turėtojas privalo ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo tos dienos, kurią informacija jam tapo ar turėjo tapti žinoma, apie tai per atstumą, elektroninėmis priemonėmis per kontaktinį centrą arba kreipdamasis tiesiogiai informuoti valstybės instituciją ir pateikti jai motyvuotą paraišką (prašymą) patikslinti licenciją. Patikslinta licencija išduodama per 10 darbo dienų nuo paraiškos (prašymo) gavimo.

16. Praradusiam ar sugadinusiam licenciją licencijos turėtojui, kuris pateikia motyvuotą paaiškinimą apie jos praradimą ar sugadinimą, valstybės institucija per 10 darbo dienų nuo paaiškinimo gavimo išduoda licencijos dublikatą su žyma „Dublikatas“.

17. Už licencijos išdavimą imama valstybės rinkliava Lietuvos Respublikos rinkliavų įstatymo (Žin., 2000, Nr. 52-1484) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. gruodžio 15 d. nutarimo Nr. 1458 „Dėl konkrečių valstybės rinkliavos dydžių ir šios rinkliavos mokėjimo ir grąžinimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 108-3463) nustatyta tvarka.

 

V. LICENCIJŲ REGISTRAVIMAS

 

18. Valstybės institucija tvarko licencijų registravimo žurnalą, kuriame registruojamos visos išduotos licencijos. Šis žurnalas gali būti pildomas ir kompiuterinėse laikmenose.

19. Licencijų registravimo žurnalas privalo būti pildomas taip, kad nebūtų įmanoma nepastebimai perrašyti jame esančių įrašų, papildyti jį naujais įrašais, pažeidžiančiais jų chronologinę tvarką.

 

VI. LICENCIJŲ GALIOJIMO SUSTABDYMAS IR PANAIKINIMAS

 

20. Valstybės institucija inicijuoja licencijos galiojimo sustabdymo procedūrą, jeigu licencijos turėtojas per valstybės institucijos nustatytą laiką nepašalina Valstybinės darbo inspekcijos nustatytų licencijuojamos veiklos ar Įstatymo 101 straipsnio 12 dalies 2 punkte nurodytų pažeidimų. Valstybės institucija išsiunčia licencijos turėtojui pranešimą apie licencijos galiojimo sustabdymo klausimo svarstymą, nurodydama svarstymo vietą, datą ir laiką, ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki svarstymo. Jeigu licencijos turėtojas neatvyksta, valstybės institucija gali priimti sprendimą dėl licencijos galiojimo sustabdymo ir jam nedalyvaujant. Sprendimas dėl licencijos galiojimo sustabdymo priimamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų po to, kai pažeidimas nustatomas. Priėmusi sprendimą dėl licencijos galiojimo sustabdymo, valstybės institucija nedelsdama – ne vėliau kaip per 3 darbo dienas – apie tai raštu informuoja licencijos turėtoją. Pranešime nurodoma sprendimo įsigaliojimo data ir laikas, per kurį licencijos turėtojas turi pašalinti nustatytuosius pažeidimus.

21. Licencijos galiojimo sustabdymas panaikinamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų po to, kai licencijos turėtojas pašalina valstybės institucijos nustatytus licencijuojamos veiklos pažeidimus. Kol licencijos galiojimo sustabdymas nepanaikintas, licencijos turėtojas neturi teisės teikti nuolatinės priežiūros paslaugų.

22. Sprendimą dėl licencijos galiojimo panaikinimo valstybės institucija priima per 10 darbo dienų nuo Įstatymo 101 straipsnio 13 dalyje nurodytų sąlygų atsiradimo. Pranešimas apie tai, kad bus svarstomas licencijos galiojimo panaikinimo klausimas Įstatymo 101 straipsnio 13 dalies 2 punkte nurodytais atvejais, licencijos turėtojui turi būti išsiunčiamas (nurodant svarstymo vietą, datą ir laiką) ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki svarstymo. Jeigu licencijos turėtojas neatvyksta, valstybės institucija gali priimti sprendimą dėl licencijos galiojimo panaikinimo ir jam nedalyvaujant. Apie priimtą sprendimą, nurodant licencijos galiojimo panaikinimo priežastis, licencijos turėtojui turi būti pranešta raštu nedelsiant, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Juridinis asmuo atsakymus apie priimtus sprendimus gali gauti per atstumą, elektroninėmis priemonėmis per kontaktinį centrą arba tiesiogiai iš valstybės institucijos.

24. Licencijų turėtojai turi teisę:

24.1. verstis licencijoje nurodyta veikla;

24.2. įstatymų nustatyta tvarka apskųsti teismui valstybės institucijos veiksmus ir sprendimus dėl licencijos galiojimo sustabdymo ar galiojimo panaikinimo, atsisakymo patikslinti licenciją ar išduoti jos dublikatą;

24.3. dalyvauti svarstant licencijos galiojimo sustabdymo (panaikinimo) klausimą.

25. Įrenginių savininkų skundus dėl licencijų turėtojų licencijuojamos veiklos nagrinėja valstybės institucijos arba Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka teismai.

 

_________________