LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL SUTIKIMO DĖL SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PASLAUGŲ TEIKIMO FORMOS REIKALAVIMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2010 m. kovo 8 d. Nr. V-184

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo (Žin., 1996, Nr. 102-2317; 2009, Nr. 145-6425) 15 straipsnio 4 dalimi ir 17 straipsnio 2 dalimi:

T v i r t i n u Sutikimo dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo formos reikalavimų aprašą.

 

 

FINANSŲ MINISTRĖ,

LAIKINAI EINANTI SVEIKATOS APSAUGOS

MINISTRO PAREIGAS                                                                       INGRIDA ŠIMONYTĖ

 

_________________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministro 2010 m. kovo 8 d.

įsakymu Nr. V-184

 

SUTIKIMO DĖL SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PASLAUGŲ TEIKIMO FORMOS REIKALAVIMŲ APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Sutikimo dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo formos reikalavimų aprašas nustato bendruosius reikalavimus sutikimui, kuris išreiškiamas tam tikrais paciento veiksmais, sutikimui dėl chirurginės operacijos, invazinės ir (ar) intervencinės procedūros atlikimo, reikalavimus pasirenkant alternatyvų diagnostikos ar gydymo metodą.

2. Sveikatos priežiūros įstaigoje sutikimų formas, atitinkančias šiame apraše nustatytus reikalavimus, tvirtina sveikatos priežiūros įstaigos vadovas.

3. Sutikimų formose gali būti pateikta ir kita informacija, susijusi su asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimu pacientui.

4. Šiame apraše vartojamos sąvokos:

Alternatyvūs gydymo ir diagnostikos metodai – tai toje sveikatos priežiūros įstaigoje taikomi keli gydymo ir diagnostikos metodai ligai diagnozuoti ar gydyti, kurie yra aptarti diagnostikos ir gydymo protokole ar diagnostikos ir gydymo tvarkos apraše.

Kitos šiame apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme bei kituose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

5. Laikoma, kad paciento sutikimas dėl konkrečių (tam tikrų) sveikatos priežiūros paslaugų teikimo yra duodamas visoms atitinkamo gydymo epizodo metu taikomoms toms pačioms invazinėms ir (ar) intervencinėms procedūroms.

 

II. SUTIKIMO, KURIS IŠREIŠKIAMAS TAM TIKRAIS PACIENTO VEIKSMAIS, REIKALAVIMAI

 

6. Laikoma, kad savanoriškai į sveikatos priežiūros įstaigą dėl stacionarinės ar ambulatorinės sveikatos priežiūros atvykęs arba į namus sveikatos priežiūros specialistą iškvietęs pacientas yra informuotas ir sutinka, kad tos įstaigos sveikatos priežiūros specialistas jį apžiūrėtų, įvertintų jo sveikatos būklę, paskirtų ir atliktų būtinas tyrimų ir gydymo procedūras, jei sveikatos priežiūros įstaiga yra užtikrinusi, kad visa būtina informacija pacientui būtų suteikta (prieinama) jo buvimo ar lankymosi šioje įstaigoje metu, o šios įstaigos darbuotojai atsakytų į visus paciento klausimus, susijusius su šia informacija. Toks paciento sutikimas laikomas pagrįstu informacija ir tinkamas, jei jam yra prieinama ši informacija:

6.1. informacija apie toje sveikatos priežiūros įstaigoje teikiamų mokamų, iš dalies mokamų paslaugų kainas ir galimybes jomis pasinaudoti;

6.2. informacija apie nemokamas paslaugas ir galimybes jomis pasinaudoti;

6.3. informacija apie siuntimo į kitas sveikatos priežiūros įstaigas tvarką;

6.4. informacija apie įstaigos vidaus tvarkos taisykles;

6.5. informacija apie sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių specialistų profesinę kvalifikaciją, galimybę rinktis sveikatos priežiūros specialistą;

6.6. informacija apie paciento pareigą bendradarbiauti su sveikatos priežiūros paslaugas paskyrusiu ir (ar) teikiančiu sveikatos priežiūros specialistu, vykdyti jo paskyrimus ir nurodymus, pranešti apie bet kokius nukrypimus nuo paskyrimų.

7. Aprašo 6 punkte nurodyta informacija turi apimti ir pagalbą teikiančio sveikatos priežiūros specialisto pareigą užtikrinti, kad pacientui būtų prieinama informacija apie jo sveikatos būklę, ligos diagnozę, sveikatos priežiūros įstaigoje taikomus kitus gydymo ar tyrimo būdus, galimą riziką, komplikacijas, šalutinį poveikį, pasveikimo prognozę, taip pat apie padarinius atsisakius siūlomo gydymo. Sveikatos priežiūros specialistas privalo atsakyti į visus paciento klausimus, susijusius su jam teikiamomis sveikatos priežiūros paslaugomis. Jei sveikatos priežiūros specialistas, atliekantis paciento sveikatos priežiūrą, negali atsakyti į paciento klausimus, jis turi nurodyti įstaigoje atsakingą asmenį, kuris atsakys pacientui.

8. Tokios informacijos teikimo tvarką nustato sveikatos priežiūros įstaigos vadovas.

 

III. SUTIKIMO DĖL CHIRURGINĖS OPERACIJOS, INVAZINĖS IR (AR) INTERVENCINĖS PROCEDŪROS ATLIKIMO FORMOS REIKALAVIMAI

 

9. Reikalavimai sutikimo dėl chirurginės operacijos, invazinės ir (ar) intervencinės procedūros atlikimo formai:

9.1. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos pavadinimas, kodas, adresas, telefonas.

9.2. Padalinio (skyriaus, departamento ar pan.), kuriame atliekama chirurginė operacija, invazinė ir (ar) intervencinė procedūra, pavadinimas, telefonas.

9.3. Sveikatos priežiūros specialisto, atliksiančio chirurginę operaciją, invazinę ir (ar) intervencinę procedūrą, vardo, pavardės, profesinės kvalifikacijos nurodymas.

9.4. Paciento, kuriam bus atliekama chirurginė operacija, invazinė ir (ar) intervencinė procedūra, vardas ir pavardė, amžius.

9.5. Chirurginės operacijos, invazinės ir (ar) intervencinės procedūros pavadinimas, esmė (trumpas ir aiškus aprašymas), pobūdis, tikslai.

9.6. Turi būti aptartos chirurginės operacijos, invazinės ir (ar) intervencinės procedūros apimties keitimo leistinumas, jei jos metu su pacientu papildomai to aptarti nebus galimybės, o sutikimo metu to nuspėti negalima.

9.7. Aiškia, suprantama forma paaiškinama ketinamos atlikti chirurginės operacijos, invazinės ir (ar) intervencinės procedūros alternatyvių diagnostikos ir gydymo metodų esmė, tikslai, kiekvieno toje įstaigoje taikomo diagnostikos ir gydymo metodo ypatumai, rizikos ir kitos paciento apsisprendimui svarbios aplinkybės.

9.8. Nurodomos galimos ir svarbios paciento apsisprendimui dėl sutikimo davimo planuojamai chirurginei operacijai, invazinei ir (ar) intervencinei procedūrai, komplikacijos, kurios yra:

9.8.1. žinomos ir dažnai pasitaikančios;

9.8.2. retai pasitaikančios;

9.8.3. galimos tam konkrečiam pacientui, įvertinus jo sveikatos būklę.

9.9. Kitos aplinkybės, svarbios paciento apsisprendimui.

9.10. Anestezijos taikymas/netaikymas. Jei anestezija bus taikoma, nurodoma anestezijos atlikimo būdas, rizika bei galimos komplikacijos.

9.11. Paciento (jo atstovo) vardas, pavardė, atstovavimo pagrindas, sutikimo ar atsisakymo faktą patvirtinantis įrašas, data, laikas, parašas.

9.12. Sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojo, užpildžiusio formą, duomenys: vardas, pavardė, pareigos, taip pat formos užpildymo data ir laikas.

 

_________________