LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL VISUOMENĖS SVEIKATOS STEBĖSENOS RODIKLIŲ SĄRAŠO PATVIRTINIMO

 

2004 m. lapkričio 26 d. Nr. V-837

Vilnius

 

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gruodžio 10 d. nutarimo Nr. 1589 „Dėl Valstybės visuomenės sveikatos stebėsenos 2003–2005 metų programos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 117-5344) 2 priedo „Valstybės visuomenės sveikatos stebėsenos 2003–2005 metų programos įgyvendinimo priemonių planas“ II skyriaus 3 punktą bei siekdamas užtikrinti informacijos teikimą Valstybiniam visuomenės sveikatos stebėsenos duomenų fondui:

1. Tvirtinu Visuomenės sveikatos stebėsenos rodiklių sąrašą (pridedama).

2. Pavedu įsakymo vykdymą kontroliuoti ministerijos sekretoriui pagal administruojamą sritį.

 

 

L. E. PAREIGAS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                              JUOZAS OLEKAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministro

2004 m. lapkričio 26 d. įsakymu Nr. V-837

 

VISUOMENĖS SVEIKATOS STEBĖSENOS RODIKLIŲ SĄRAŠAS

 

I. STEBĖSENOS OBJEKTAS – DEMOGRAFINĖ SITUACIJA

 

1. Gyventojų skaičius pagal amžiaus grupes, lytį, gyvenamąją vietą (miesto / kaimo).

2. Gyvų gimusiųjų skaičius pagal lytį.

3. Gimstamumas.

4. Gimstamumas pagal motinos amžių.

5. Suminis vaisingumo rodiklis.

6. Mirusiųjų skaičius pagal lytį, amžių ir gyvenamąją vietą (miesto / kaimo).

7. Mirtingumas pagal lytį, amžių ir gyvenamąją vietą (miesto / kaimo).

8. Tikėtina vidutinė gyvenimo trukmė metais pagal lytį ir amžiaus grupes.

9. Kūdikių mirtingumas.

10. Neonatalinis, ankstyvas neonatalinis, vėlyvas neonatalinis, poneonatalinis mirtingumas.

11. Negyvagimių skaičius.

12. Perinatalinis mirtingumas.

13. Nėščiųjų ir gimdyvių mirtingumas.

 

II. STEBĖSENOS OBJEKTAS – SOCIALINĖ EKONOMINĖ BŪKLĖ

 

14. Gyventojų užimtumas: užimtųjų skaičius, užimtumo ir aktyvumo lygiai, bedarbių skaičius, nedarbo lygis.

15. Pagrindiniai namų ūkių gyvenimo lygio ir skurdo rodikliai: vidutinės namų ūkių disponuojamos pajamos, vidutinės namų ūkių vartojimo išlaidos, namų ūkių pajamų ir vartojimo išlaidų struktūra, santykinio skurdo lygio rodikliai pagal skirtingus namų ūkių tipus ir socialines ekonomines gyventojų grupes.

16. Gyventojai pagal pajamų lygį.

17. 15 m. ir vyresnių gyventojų išsilavinimas.

 

III. STEBĖSENOS OBJEKTAS – SVEIKATOS BŪKLĖ

 

18. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis nuo kraujotakos sistemos ligų (iš jų nuo išeminės širdies ligos, miokardo infarkto, smegenų kraujagyslių ligų) pagal lytį ir amžiaus grupes.

19. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis nuo piktybinių navikų (iš jų nuo plaučių bei trachėjos, skrandžio, storžarnių, krūties, gimdos kaklelio, priešinės liaukos piktybinių navikų) pagal lytį ir amžiaus grupes.

20. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis nuo nelaimingų atsitikimų, apsinuodijimų ir traumų (iš jų nuo transporto įvykių, nukritimų, atsitiktinių paskendimų, atsitiktinio apsinuodijimo alkoholiu, savižudybių, žmogžudysčių) pagal lytį ir amžiaus grupes.

21. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis nuo infekcinių ir parazitinių ligų (iš jų nuo tuberkuliozės, septicemijos, AIDS) pagal lytį ir amžiaus grupes.

22. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis nuo kvėpavimo sistemos ligų (iš jų nuo gripo, pneumonijos, lėtinio bronchito ir bronchinės astmos) pagal lytį ir amžiaus grupes.

23. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis nuo virškinimo sistemos ligų (iš jų nuo skrandžio, dvylikapirštės žarnos opų, alkoholinės kepenų ligos, kepenų cirozės ir fibrozės) pagal lytį ir amžiaus grupes.

24. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis nuo endokrininės sistemos, mitybos ir medžiagų apykaitos ligų (iš jų nuo cukrinio diabeto) pagal lytį ir amžiaus grupes.

25. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis nuo kraujo ir kraujodaros organų ligų pagal lytį ir amžiaus grupes.

26. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis nuo psichikos ir elgesio sutrikimų (iš jų nuo lėtinio alkoholizmo bei nuo narkomanijos ir toksikomanijos) pagal lytį ir amžiaus grupes.

27. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis nuo šlapimo ir lyties organų ligų pagal lytį ir amžiaus grupes.

28. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis nuo odos ir poodžio ligų pagal lytį ir amžiaus grupes.

29. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis nuo jungiamojo audinio ir skeleto–raumenų sistemos ligų pagal lytį ir amžiaus grupes.

30. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis nuo įgimtų formavimosi ydų, deformacijų ir chromosomų anomalijų pagal lytį.

31. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis nuo simptomų, pakitimų, nenormalių radinių ir nepatikslintų mirties priežasčių pagal lytį ir amžiaus grupes.

32. Bendrasis ir standartizuotas mirtingumo rodiklis dėl visų priežasčių pagal lytį ir amžiaus grupes.

33. Sergamumas / ligotumas (pagal susirgimus užregistruotus asmens sveikatos priežiūros įstaigose) pagal lytį ir amžiaus grupes.

34. Sergamumas infekcinėmis ir parazitinėmis ligomis (iš jų tuberkulioze, virusiniu hepatitu (A, B, C), kokliušu, tymais, maliarija, difterija, stablige, ūmiu poliomielitu, sifiliu, įgimtu sifiliu, gonokokine infekcija, raudonuke, įgimta raudonuke, naujagimių stablige, kiaulyte, AIDS, ŽIV infekcija) pagal lytį ir amžiaus grupes.

35. Sergamumas / ligotumas piktybiniais navikais (iš jų plaučių, skrandžio, odos, storžarnių, krūties, gimdos kaklelio, kiaušidžių, priešinės liaukos, šlapimo pūslės bei inkstų, odos piktybiniais navikais) pagal lytį ir amžiaus grupes.

36. Sergamumas / ligotumas kraujo ir kraujodaros organų ligomis bei tam tikrais sutrikimais, susijusiais su imuniniais mechanizmais pagal lytį ir amžiaus grupes.

37. Sergamumas / ligotumas endokrininės, mitybos ir medžiagų apykaitos ligomis (iš jų cukriniu diabetu) pagal lytį ir amžiaus grupes.

38. Sergamumas / ligotumas psichikos ir elgesio sutrikimais (iš jų schizofrenija, schizotopiniais ir kliedesiniais sutrikimais, depresija, protiniu atsilikimu, alkoholine priklausomybe, alkoholine psichoze, narkomanija ir toksikomanija) pagal lytį ir amžiaus grupes.

39. Sergamumas / ligotumas nervų sistemos ligomis (iš jų Alzheimerio liga, epilepsija) pagal lytį ir amžiaus grupes.

40. Sergamumas / ligotumas akies ir jos priedinių organų ligomis (iš jų glaukoma, katarakta) pagal lytį ir amžiaus grupes.

41. Sergamumas / ligotumas ausies ir speninės ataugos ligomis pagal lytį ir amžiaus grupes.

42. Sergamumas / ligotumas kraujotakos sistemos ligomis (iš jų hipertenzine liga, išemine širdies liga, ūmiu miokardo infarktu, galvos smegenų kraujagyslių ligomis, širdies veiklos nepakankamumu) pagal lytį ir amžiaus grupes.

43. Sergamumas / ligotumas kvėpavimo sistemos ligomis (iš jų pneumonija, alerginiu rinitu, lėtine obstrukcine plaučių liga, bronchine astma) pagal lytį ir amžiaus grupes.

44. Sergamumas / ligotumas virškinimo sistemos ligomis (iš jų skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa, kepenų ciroze ir fibroze) pagal lytį ir amžiaus grupes.

45. Sergamumas / ligotumas odos ir poodžio ligomis pagal lytį ir amžiaus grupes.

46. Sergamumas / ligotumas jungiamojo audinio ir skeleto – raumenų sistemos ligomis (iš jų reumatoidiniais artritais, artrozėmis, osteoporozėmis) pagal lytį ir amžiaus grupes.

47. Sergamumas / ligotumas šlapimo ir lyties organų ligomis pagal lytį ir amžiaus grupes.

48. Sergamumas nėštumo, gimdymo ir pogimdyminio laikotarpio patologija.

49. Sergamumas perinatalinio periodo ligomis.

50. Sergamumas įgimtomis formavimosi ydomis, deformacijomis ir chromosomų anomalijomis pagal lytį ir amžiaus grupes.

51. Sergamumas: traumos, apsinuodijimai ir kiti išorinių priežasčių padariniai pagal lytį ir amžiaus grupes.

52. Išrašytų iš stacionaro ligonių skaičius pagal amžiaus grupes, lytį, gyvenamąją vietą (miesto/kaimo).

53. Hospitalinis sergamumas infekcinėmis ir parazitinėmis ligomis pagal lytį ir amžiaus grupes.

54. Hospitalinis sergamumas piktybiniais navikais pagal lytį ir amžiaus grupes.

55. Hospitalinis sergamumas kraujo ir kraujodaros organų ligomis bei tam tikrais sutrikimais, susijusiais su imuniniais mechanizmais pagal lytį ir amžiaus grupes.

56. Hospitalinis sergamumas endokrininės, mitybos ir medžiagų apykaitos ligomis (iš jų cukriniu diabetu) pagal lytį ir amžiaus grupes.

57. Hospitalinis sergamumas psichikos ir elgesio sutrikimais pagal lytį ir amžiaus grupes.

58. Hospitalinis sergamumas nervų sistemos ligomis pagal lytį ir amžiaus grupes.

59. Hospitalinis sergamumas akies ir jos priedinių organų ligomis (iš jų glaukoma ir katarakta) pagal lytį ir amžiaus grupes.

60. Hospitalinis sergamumas ausies ir speninės ataugos ligomis pagal lytį ir amžiaus grupes.

61. Hospitalinis sergamumas kraujotakos sistemos ligomis (iš jų hipertenzinėmis ligomis, širdies veiklos nepakankamumu, išemine širdies liga, miokardo infarktu, galvos smegenų kraujagyslių ligomis) pagal lytį ir amžiaus grupes.

62. Hospitalinis sergamumas kvėpavimo sistemos ligomis (iš jų pneumonija, bronchine astma) pagal lytį ir amžiaus grupes.

63. Hospitalinis sergamumas virškinimo sistemos ligomis (iš jų skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa) pagal lytį ir amžiaus grupes.

64. Hospitalinis sergamumas odos ir poodžio ligomis pagal lytį ir amžiaus grupes.

65. Hospitalinis sergamumas jungiamojo audinio ir kaulų–raumenų sistemos ligomis pagal lytį ir amžiaus grupes.

66. Hospitalinis sergamumas šlapimo ir lyties organų ligomis pagal lytį ir amžiaus grupes.

67. Hospitalinis sergamumas nėštumo, gimdymo ir pogimdyminio laikotarpio ligomis pagal amžiaus grupes.

68. Hospitalinis sergamumas perinatalinio periodo ligomis.

69. Hospitalinis sergamumas įgimtomis formavimosi ydomis, deformacijomis ir chromosomų anomalijomis pagal lytį ir amžiaus grupes.

70. Hospitalinis sergamumas: traumos ir apsinuodijimai pagal lytį ir amžiaus grupes.

71. Abortų struktūra pagal abortų tipus ir moters amžių.

72. Akušerinių chirurginių operacijų kiekis, iš jų Cezario pjūvių kiekis.

73. Naujagimių skaičius pagal kūno masę ir gestacijos amžių.

74. 2500 g ir daugiau svorio gyvų gimusiųjų dalis.

75. Įgimtų anomalijų, iš jų Dauno sindromų skaičius.

76. Kūdikių, maitintų krūtimi iki 3 mėnesių bei 6 mėnesių, dalis.

77. Kūdikių ir vaikų, paskiepytų pagal skiepijimų kalendorių, dalis.

78. Sergamumas profesinėmis ligomis.

79. Profesinių ligų struktūra.

80. Nelaimingų atsitikimų darbe skaičius, visų ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius.

81. Laikinojo nedarbingumo atvejų skaičius.

82. Apmokėtų ligos dienų skaičius (vienam darbuotojui) Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšomis.

83. Vidutinė vieno nedarbingumo atvejo trukmė (apmokėtos dienos) pagal nedarbingumo priežastis.

84. Asmenų, kuriems pirmą kartą nustatytas neįgalumo lygis ar darbingumo lygis, mažesnis nei 55 procentai, bendras skaičius, skaičius pagal ligų klases, amžių bei neįgalumo ir darbingumo grupes.

 

IV. STEBĖSENOS OBJEKTAS – GYVENSENA

 

85. Gyventojų, labai gerai ir gerai vertinančių savo sveikatą, dalis pagal lytį ir amžių.

86. Arterinės hipertenzijos paplitimas pagal lytį ir amžių.

87. Nutukimo, antsvorio paplitimas pagal lytį ir amžių.

88. Hipercholesterolemijos paplitimas pagal lytį ir amžių.

89. Rūkančių moksleivių dalis ir kasdien rūkančiųjų dalis pagal lytį ir amžių.

90. Reguliariai vartojančių alkoholį moksleivių dalis.

91. Gyventojų, vartojančių stiprius alkoholinius gėrimus, vyną ir alų bent kartą per savaitę, dalis pagal lytį ir amžių.

92. Laisvalaikiu besimankštinančių asmenų dalis pagal lytį ir amžių.

93. Alkoholio suvartojimas.

94. Tabako suvartojimas.

95. Gyventojų dalis, vartojanti augalinį aliejų maistui gaminti, pagal lytį ir amžių.

96. Gyventojų dalis, kasdien vartojanti šviežias daržoves ir vaisius, pagal lytį ir amžių.

97. Vidutiniškai per parą 1 gyventojui tenkantis kalorijų kiekis.

98. Iš riebalų ir sočiųjų riebalų rūgščių gaunamos energijos dalis (proc.) vidutiniškai per parą 1 gyventojui.

99. Iš baltymų gaunamos energijos dalis (proc.) vidutiniškai per parą 1 gyventojui

100. Iš angliavandenių paprastųjų angliavandenių gaunamos energijos dalis (proc.) vidutiniškai per parą 1 gyventojui.

101. Duonos, produktų iš grūdų suvartojimas 1 asmeniui.

102. Vaisių (išskyrus sultis) ir daržovių (išskyrus bulves) suvartojimas 1 asmeniui.

103. Žuvų suvartojimas 1 asmeniui.

104. Kalcio, nesočiųjų riebiųjų rūgščių, geležies, vitamino D, jodo, natrio suvartojimas 1 asmeniui.

 

V. STEBĖSENOS OBJEKTAS – APLINKA

 

105. Vidutinis kelių transporto sunaudojamų degalų kiekis pagal degalų rūšį, tenkantis vienam gyventojui per metus.

106. Bendrosios ir pagal ekonominius sektorius metinės SO2, bendras KD kiekis, NOx, LOJ emisijos.

107. Užterštumo KD10, NO2, SO2, O3 leistinų normų viršijimas pagrindiniuose šalies miestuose, dienų skaičius ir koncentracija.

108. Per maistą plintančių užkrečiamųjų ligų protrūkių skaičius per metus.

109. Bendras atvejų skaičius per maistą plintančių užkrečiamųjų ligų protrūkiuose per metus.

110. Gyventojų, kuriems vanduo tiekiamas centralizuotai, skaičius.

111. Stebimų ir nuolat kontroliuojamų maudyklų dalis.

112. Maudyklų mėginių, viršijančių maudymosi sezonu galiojančias mikrobiologinių parametrų normas.

113. Gyventojų, per metus gaunančių didesnę nei 5 mSV efektinę dozę, skaičius.

114. Darbuotojų, dirbančių su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, skaičius.

115. UV spinduliuotės indeksas.

116. Gyventojų ekspozicija švinu (kas 2 metai).

 

VI. STEBĖSENOS OBJEKTAS – SVEIKATOS PRIEŽIŪROS IŠTEKLIAI

 

117. Gydytojų skaičius metų pabaigoje iš viso ir pagal specialybes (šeimos gydytojo praktika, vidaus ligos, vaikų ligos, dietologija, chirurgija, ortopedija traumatologija, vaikų chirurgija, anesteziologija, akušerija, ginekologija, oftalmologija, otorinolaringologija, psichiatrija, genetika, teisės medicina, fizinė medicina ir reabilitacija, patologija, laboratorinė medicina, radiologija, medicinos gydytojo praktika, epidemiologija, higiena).

118. Odontologų skaičius metų pabaigoje.

119. Specialistų su aukštuoju (ne gydytojai) ir aukštesniuoju medicinos išsilavinimu skaičius metų pabaigoje iš viso ir pagal specialybes (slauga, fizinė medicina ir reabilitacija, burnos priežiūra, laboratorinė diagnostika, dietologija).

120. Slaugytojų skaičius metų pabaigoje iš viso ir pagal specialybes (akušerės, bendrosios praktikos slaugytojos, bendruomenės slaugytojos).

121. Pagalbinio medicinos personalo skaičius metų pabaigoje.

122. Farmacininkų, farmakotechnikų skaičius metų pabaigoje.

123. Bendras lovų skaičius stacionaruose metų pabaigoje iš viso ir pagal lovų grupes (vidaus ligų, vaikų ligų, chirurgijos, ortopedijos traumatologijos, akušerijos, ginekologijos, oftalmologijos, otorinolaringologijos, psichiatrijos, infekcinių ligų, tuberkuliozės, odontologijos, slaugos, reabilitacijos).

124. Privačių sveikatos priežiūros įstaigų skaičius ir privačių ligoninių lovų skaičius.

125. Gydytojų, baigusių medicinos studijas, skaičius.

126. Slaugytojų, baigusių medicinos studijas, skaičius.

 

VII. STEBĖSENOS OBJEKTAS – SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ VEIKLA

 

127. Hospitalizuotų asmenų skaičius pagal lovų grupes (vidaus ligų, vaikų ligų, chirurgijos, ortopedijos traumatologijos, akušerijos, ginekologijos, oftalmologijos, otorinolaringologijos, psichiatrijos, infekcinių ligų, tuberkuliozės, odontologijos, slaugos, reabilitacijos).

128. Lovos funkcionavimas (dienomis) pagal lovų grupes (vidaus ligų, vaikų ligų, chirurgijos, ortopedijos traumatologijos, akušerijos, ginekologijos, oftalmologijos, otorinolaringologijos, psichiatrijos, infekcinių ligų, tuberkuliozės, odontologijos, slaugos, reabilitacijos).

129. Vidutinė gulėjimo trukmė stacionare (dienomis) pagal lovų grupes (vidaus ligų, vaikų ligų, chirurgijos, ortopedijos traumatologijos, akušerijos, ginekologijos, oftalmologijos, otorinolaringologijos, psichiatrijos, infekcinių ligų, tuberkuliozės, odontologijos, slaugos, reabilitacijos).

130. Lovos apyvarta pagal lovų grupes (vidaus ligų, vaikų ligų, chirurgijos, ortopedijos traumatologijos, akušerijos, ginekologijos, oftalmologijos, otorinolaringologijos, psichiatrijos, infekcinių ligų, tuberkuliozės, odontologijos, slaugos, reabilitacijos).

131. Stacionarinis letalumas (mirštamumas) pagal lovų grupes (vidaus ligų, vaikų ligų, chirurgijos, ortopedijos traumatologijos, akušerijos, ginekologijos, oftalmologijos, otorinolaringologijos, psichiatrijos, infekcinių ligų, tuberkuliozės, odontologijos, slaugos, reabilitacijos).

132. Visų mirusiųjų ir mirusiųjų stacionare autopsijų apimtis.

133. Chirurginių operacijų kiekis ir struktūra pagal organų grupes.

134. Pooperacinis letalumas (mirštamumas).

135. Apsilankymų pas gydytojus kiekis.

136. Gydytojų apsilankymų namuose dalis.

137. Apsilankymų pas odontologą kiekis.

138. Apsilankymų pas gydytojus struktūra pagal specialybes (šeimos gydytojo praktika, vidaus ligos, vaikų ligos, dietologija, chirurgija, ortopedija traumatologija, vaikų chirurgija, akušerija ginekologija, oftalmologija, otorinolaringologija, psichiatrija).

139. Asmenų, esančių ilgalaikio stebėjimo įskaitoje, skaičius pagal ligų klases.

140. Greitosios medicinos pagalbos suteiktų paslaugų apimtis ir struktūra.

 

VIII. STEBĖSENOS OBJEKTAS – IŠLAIDOS SVEIKATOS PRIEŽIŪRAI IR JOS FINANSAVIMAS

 

141. Bendrųjų išlaidų sveikatai dalis nuo bendrojo vidaus produkto.

142. Bendrosios išlaidos sveikatai, tenkančios 1-am gyventojui, perkamosios galios pariteto (PGP) palyginamąja valiuta.

143. Valdžios sektoriaus finansavimo, lyginant su bendrosiomis išlaidomis sveikatos priežiūrai, dalis.

______________