LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTERIJOS 1997 M. BALANDŽIO 15 D. ĮSAKYMO NR. 130 „DĖL LEIDIMŲ VEŽTI KELEIVIUS REGULIARAUS SUSISIEKIMO KELIŲ TRANSPORTO MARŠRUTAIS IŠDAVIMO IR NAUDOJIMO TAISYKLIŲ, KELEIVIŲ IR BAGAŽO VEŽIMO KELIŲ TRANSPORTU TAISYKLIŲ IR KELEIVIŲ VEŽIMO LENGVAISIAIS AUTOMOBILIAIS-TAKSI TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2004 m. spalio 25 d. Nr. 3-505

Vilnius

 

Pakeičiu Keleivių ir bagažo vežimo kelių transportu taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos 1997 m. balandžio 15 d. įsakymu Nr. 130 „Dėl Leidimų vežti keleivius reguliaraus susisiekimo kelių transporto maršrutais išdavimo ir naudojimo taisyklių, Keleivių ir bagažo vežimo kelių transportu taisyklių ir Keleivių vežimo lengvaisiais automobiliais-taksi taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 34-859):

1. Išdėstau 1.1 punkto antrąją pastraipą taip:

„Vadovaujantis Lietuvos Respublikos kelių transporto kodekso 4 straipsnio 2 dalimi šios Taisyklės yra privalomos visoms savivaldybėms, visiems vežėjams, ekipažams ir keleiviams.“

2. Išdėstau 1.2 punktą taip:

1.2. Šios Taisyklės yra taikomos keleivių vežimui autobusais, troleibusais ir maršrutiniais taksi Lietuvos Respublikos teritorijoje bei lengvaisiais automobiliais užsakomaisiais reisais Lietuvos Respublikos teritorijoje ir tarptautinio susisiekimo maršrutais.“

3. Išdėstau 1.3 punktą taip:

„Vežėjai gali vežti keleivius tiktai turėdami nustatyta tvarka išduotą licenciją arba Bendrijos licenciją transporto priemonėmis, turinčiomis atitinkamai licencijos kortelę arba Bendrijos licencijos kopiją.“

4. Išdėstau 1.5 punktą taip:

1.5. Pagal šias Taisykles savivaldybių institucijos gali patvirtinti detalesnes keleivių vežimo vietinio susisiekimo kelių transporto maršrutais taisykles.“

5. Išdėstau 2 skyrių „2. VARTOJAMOS SĄVOKOS“ taip:

 

Minkštojo tipo transporto priemonė – yra tokia transporto priemonė, kurioje gamykla gamintoja yra įrengusi minkštas atlošiamas sėdynes ir bagažinę keleivių bagažui vežti.

Keleivinio transporto priemonė – ekspresas – yra tokia transporto priemonė, kuri atitinka vieną iš išvardytų reikalavimų:

važiuoja be sustojimų nuo pradinio iki galinio punkto;

važiuoja sustodama tik autobusų stotyse;

100 km kelio vidutiniškai yra ne daugiau kaip viena tarpinė stotelė, įskaitant ir tarpines autobusų stotis, o maršruto trasa – daugiau kaip 100 km.

Kompetentinga įstaiga – savivaldybės institucija arba jos įgaliota įstaiga, išduodanti vežėjams leidimus vežti keleivius vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo kelių transporto maršrutais, ir Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos (toliau – Inspekcija), išduodanti vežėjams leidimus vežti keleivius tolimojo reguliaraus susisiekimo kelių transporto maršrutais.

Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos kelių transporto kodekse.“

6. Išdėstau 3.3 ir 3.4 punktus taip:

3.3. Reguliarių reisų metu ekipažas privalo turėti:

3.3.1. vairuotojo pažymėjimą;

3.3.2. transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimą (polisą);

3.3.3. transporto priemonės registracijos liudijimą arba naudotojo pažymėjimą ir techninės apžiūros taloną;

3.3.4. kompetentingos įstaigos patvirtintą eismo tvarkaraštį;

3.3.5. leidimą vežti keleivius reguliaraus susisiekimo maršrutu;

3.3.6. licencijos kortelę arba Europos Bendrijos licencijos kopiją;

3.3.7. kasos aparatą (išskyrus teisės aktuose numatytus atvejus, kai kasos aparatų naudoti nereikia), bilietus ir bilietų kontrolės lapą;

3.3.8. bilietų kainoraštį (išskyrus vietinio susisiekimo (miesto) maršrutuose);

3.3.9. ekipažo narių darbo ir poilsio laiko apskaitos dokumentus;

3.3.10. kitus teisės aktais nustatytus dokumentus.

3.4. Reguliarių reisų metu transporto priemonė privalo atvykti į stotis ir stoteles, numatytas eismo tvarkaraštyje jame nustatytu laiku. Vežėjas, turintis leidimą vežti keleivius reguliaraus susisiekimo maršrutu, Autobusų stočių veiklos nuostatų (Žin., 2004, Nr. 9-248) nustatyta tvarka turi sudaryti su šių stočių savininkais sutartis dėl informacijos apie reisų įrašymą į stočių ir stotelių tvarkaraščius, dėl mokesčių už stočių teikiamas paslaugas mokėjimo.“

7. Pripažįstu netekusiu galios 3.8 punktą.

8. Papildau Taisykles naujais 3.10–3.15 punktais:

3.10. Užsakomuoju reisu vežama iš anksto sudaryta organizuota ir turinti bendrą kelionės tikslą keleivių grupė, kurios tikslui pasiekti pagal išankstinį užsakymą iš anksto sudaryta vežimo sutartis. Tokio vežimo metu privalo būti naudojamas keleivių vežimo lapas pagal Susisiekimo ministerijos nustatytą Keleivių vežimo lapų apskaitos, užsakymo, gamybos, technologinės apsaugos, platinimo, įsigijimo, naudojimo ir sunaikinimo tvarką, patvirtintą susisiekimo ministro 2003 m. sausio 16 d. įsakymu Nr. 3-24 (Žin., 2003, Nr. 6-256). Vežti kitus asmenis, nepriklausančius iš anksto sudarytai keleivių grupei, draudžiama.

3.11. Keleivių vežimo užsakomuoju reisu sutartis sudaroma raštu, joje turi būti nurodyta:

3.11.1. sutarties sudarymo data, vieta ir numeris;

3.11.2. keleivių grupės vežimo tikslas ir maršrutas, nurodant pradinio, svarbiausių tarpinių ir galinių punktų vietovių pavadinimus (vežimo sutartyje ir maršrute turi būti nurodyta transporto priemonės važiavimo be keleivių maršruto dalis);

3.11.3. keleivių grupės paėmimo ir išleidimo vietų adresai ir laikas;

3.11.4. vežimui naudojamos transporto priemonės markė, modelis;

3.11.5. mokestis už vežimo paslaugas ir atsiskaitymo tvarka;

3.11.6. vežėjo ir užsakovo susitarimu – kitos sutarties sąlygos.

3.12. Užsakomojo reiso metu ekipažas privalo turėti:

3.12.1. vairuotojo pažymėjimą;

3.12.2. transporto priemonės registracijos liudijimą arba naudotojo pažymėjimą ir techninės apžiūros taloną;

3.12.3. licencijos kortelę arba Europos Bendrijos licencijos kopiją;

3.12.4. transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimą (polisą);

3.12.5. keleivių grupės vežimo sutartį, sudarytą tarp vežimo paslaugos užsakovo ir vežėjo;

3.12.6. keleivių vežimo lapą;

3.12.7. keleivių vežimo lapų blankų įregistravimą liudijančio dokumento kopiją, patvirtintą vežėjo vadovo parašu ir antspaudu;

3.12.8. ekipažo narių darbo ir poilsio laiko apskaitos dokumentus;

3.12.9. kitus teisės aktais nustatytus dokumentus.

3.13. Specialiais reisais vežamos specialios keleivių grupės. Tokiais reisais vežami darbuotojai į darbovietes ir iš jų, moksleiviai į mokyklas ir iš jų, kariai ir jų šeimos nariai į karių dislokacijos vietas ir iš jų bei pan. Specialius reisus organizuoja specialią keleivių grupę formuojantys juridiniai asmenys pagal rašytinę sutartį su vežėju, kurioje turi būti nurodytos 3.11 punkte nustatytos sąlygos, taip pat apibrėžta speciali keleivių grupė. Vežti kitus asmenis, nepriklausančius specialiai keleivių grupei, draudžiama.

3.14. Specialaus reiso metu ekipažas privalo turėti:

3.14.1. vairuotojo pažymėjimą;

3.14.2. transporto priemonės registracijos liudijimą arba naudotojo pažymėjimą ir techninės apžiūros taloną;

3.14.3. licencijos kortelę arba Europos Bendrijos licencijos kopiją;

3.14.4. transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimą (polisą);

3.14.5. specialios keleivių grupės vežimo sutartį;

3.14.6. vežėjo ir vežimo užsakovo suderintą tvarkaraštį;

3.14.7. ekipažo narių darbo ir poilsio režimo apskaitos dokumentus;

3.14.8. kitus teisės aktais nustatytus dokumentus.

3.15. Kai juridinis asmuo vykdo vežimus savo sąskaita, t. y. savo transporto priemonėmis, vairuojamomis to juridinio asmens darbuotojo, vežančiomis savo darbuotojus, svečius ar kitus su juridiniu asmeniu susijusius asmenis, ekipažas privalo turėti:

3.15.1. vairuotojo pažymėjimą;

3.15.2. darbo santykius patvirtinantį dokumentą;

3.15.3. transporto priemonės registracijos liudijimą arba naudotojo pažymėjimą ir techninės apžiūros taloną;

3.15.4. transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimą (polisą);

3.15.5. ekipažo narių darbo ir poilsio režimo apskaitos dokumentus;

3.15.6. juridinio asmens vadovo arba jo įgalioto asmens parašu ir antspaudu patvirtintą laisvos formos dokumentą, patvirtinantį, kad vežami savo darbuotojai, svečiai ar kiti su juridiniu asmeniu susiję asmenys;

3.15.7. kitus teisės aktais nustatytus dokumentus.“

9. Išdėstau 4.3 punktą taip:

4.3. Stotelių vietas (numatytas ir nenumatytas kainynuose) vietinio ir tolimojo susisiekimo maršrutuose nustato kompetentinga įstaiga, suderinusi su kelio (gatvės) valdytoju. Stoteles savo lėšomis įrengia bei nustatyto pavyzdžio sustojimo ženklus pastato kelių (gatvių) valdytojai. Informaciją vietinio (priemiestinio) ir tolimojo susisiekimo maršrutų stotelėse skelbia ir atnaujina autobusų stočių savininkai (valdytojai), o su tuo susijusias išlaidas jiems apmoka šiais maršrutais keleivius vežantys vežėjai pagal su jais Autobusų stočių veiklos nuostatuose nustatyta tvarka sudarytas sutartis. Vietinio (miesto) susisiekimo maršrutų stotelėse informacija pateikiama ir atnaujinama savivaldybių institucijų nustatyta tvarka.“

10. Papildau Taisykles nauju 4.4 punktu:

4.4. Stotelės įrengiamos vadovaujantis Statybos techniniais reglamentais: „Automobilių keliai“ – patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2001 m. gruodžio 18 d. įsakymu Nr. 603/456 (Žin., 2002, Nr. 19-755), ir „Miestų, miestelių ir kaimų susisiekimo sistemos“ – patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. kovo 2 d. įsakymu Nr. 61 (Žin., 1999, Nr. 27-773). Sustojimo ženklai statomi pagal Kelių eismo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 1950 (Žin., 2003, Nr. 7-263), ir Kelio ženklų ir šviesoforų naudojimo standarto reikalavimus, ant sustojimo ženklo nurodant stotelės pavadinimą.“

11. Išdėstau 5.5 punktą taip:

5.5. Užsakomųjų reisų metu transporto priemonės priekinėje dalyje turi būti lentelė su užrašu „Užsakytas“.“

12. Papildau Taisykles nauju 5.6 punktu:

5.6. Specialių reisų metu transporto priemonės priekinėje dalyje turi būti lentelė su užrašu „Specialus“.“

13. Išdėstau 6.1 punktą taip:

6.1. Reguliarių reisų metu vežėjai privalo taikyti nustatyta tvarka suderintus ir nustatytus tarifus, o vairuotojai (konduktoriai) – išduoti nustatytos formos bilietus (kvitus). Vieno reiso metu visiems keleiviams taikomas vienodo dydžio tarifas už tą patį nuvažiuotą atstumą, o nuolaidos keleiviams taikomos nuo tos pačios bilieto kainos.

Dokumentai, suteikiantys teisę važiuoti ir vežti bagažą, yra numeruoti keleivio bilietai ir bagažo kvitai. Bilietą privalo turėti kiekvienas keleivis, išskyrus tuos, kurie naudojasi įstatymo suteikta teise važiuoti nemokamai. Ekipažas nustatyta tvarka bilietų kontrolės lapuose turi registruoti išduodamus keleiviams bilietus.

Tolimojo ir vietinio (priemiestinio) reguliaraus susisiekimo maršrutų keleivių bilietuose, parduodamuose autobusų stočių kasose, turi būti nurodyta vežėjo arba autobusų stoties pavadinimas, išvykimo ir paskirties stotys (stotelės), išvykimo data, išvykimo laikas, važiavimo kaina, nuolaidos dydis procentais, sėdima vieta ir išvykimo aikštelės numeris. Autobusuose vežėjai privalo naudoti programuojamus kasos aparatus, numatytus Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 13 d. nutarimu Nr. 1283 (Žin., 2002, Nr. 82-3522; 2004, Nr. 148-5361), kuriais bilietuose būtų spausdinama vežėjo pavadinimas, bilieto pardavimo data ir laikas, išvykimo ir atvykimo stotys (stotelės), važiavimo kaina, nuolaidos dydis procentais, taip pat turi būti spausdinama maršruto kontrolinė juosta, kuri saugoma su bilietų kontrolės lapu.

Bilietas galioja tik tai dienai ir tam reisui, į kurį jis parduotas. Keleivis privalo saugoti bilietą iki kelionės pabaigos ir jį pateikti ekipažui ar kontroliuojančiam asmeniui reikalaujant.“

14. Pripažįstu netekusia galios 6.3 punkto antrąją pastraipą.

15. Išdėstau 6.5 punktą taip:

6.5. Stotyse arba atskirai įrengtose kasose į tolimojo susisiekimo maršrutų reisus gali būti organizuotas išankstinis bilietų pardavimas, užsakymų bilietams priėmimas bei bilietų grįžimui pardavimas. Už tai iš keleivių gali būti imamas nustatytas užmokestis.“

16. Įrašau 7.2 punkte vietoj žodžių „invalidai su akivaizdžiais sveikatos sutrikimo požymiais“ žodį „neįgalieji“.

17. Išdėstau 7.3 punkto pirmąją pastraipą taip:

„Keleiviai, turintys mėnesinius bilietus, skirtus važiuoti vietinio (priemiestinio) susisiekimo maršrutais rajono teritorijoje, gali važiuoti to paties vežėjo tolimojo susisiekimo maršrutu paprastomis (ne minkštojo tipo ir ne ekspresais) transporto priemonėmis:“.

18. Papildau Taisykles nauju 7.6 punktu:

7.6. Tolimojo susisiekimo autobusais draudžiama vežti vaikus iki 7 metų, jei jų nelydi vyresni asmenys.“

19. Papildau Taisykles nauju 8.1.4 punktu:

8.1.4. nepriimti vežti tolimojo susisiekimo autobusais vaikų iki 7 metų, jei jų nelydi vyresni asmenys;“.

20. Išdėstau 8.2.1 ir 8.2.2 punktus taip:

8.2.1. užtikrinti saugų keleivių ir bagažo vežimą, nepriekaištingą ir paslaugų keleivių aptarnavimą (neleisti šiurkštaus, keleivių orumą įžeidžiančio elgesio, rūkymo salone, garso ir vaizdo aparatūros dideliu garsu naudojimo, nepriimtino bent vienam keleiviui, ir pan.); nepriimti ir išlaipinti artimiausioje bet kurio tipo stotelėje neblaivius keleivius, trikdančius keleivių ramybę ir kliudančius ekipažų darbui; įvertindamas susidariusią situaciją – pristatyti į artimiausią policijos įstaigą keleivius, trikdančius kitų keleivių ramybę, jei jų elgesys kelia grėsmę saugiam keleivių vežimui, arba iškviesti policiją, tam naudodamas mobilaus ar kito galimo ryšio priemones;

8.2.2. kelionės metu turėti ekipažo dokumentus ir pateikti juos kontroliuojančiam asmeniui pareikalavus;“.

21. Išbraukiu 9.1.2 punkte žodžius „arba siųsti“.

22. Išdėstau 9.1.3 punktą taip:

9.1.3. nemokamai vežtis du vaikus iki 7 metų reguliaraus susisiekimo autobusais, jeigu jie neužima atskiros sėdimos vietos, taip pat naudotis kitomis lengvatomis, nustatytomis Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatyme ir šių taisyklių 10 skyriuje;“.

23. Išdėstau 9.2.3 punktą taip:

9.2.3. netrikdyti kitų keleivių ramybės ir nekliudyti ekipažui dirbti, laikytis šiose Taisyklėse nustatytos tvarkos;“.

24. Papildau Taisykles nauju 9.2.4 punktu:

9.2.4. kelionės metu turėti ir pateikti kontrolę vykdantiems asmenims dokumentų originalus, patvirtinančius:

9.2.4.1. teisę į transporto lengvatas (reguliarių reisų metu);

9.2.4.2. priklausymą specialiai keleivių grupei (specialių reisų metu) – asmens tapatybę ir priklausymą darbovietei, mokymosi įstaigai ar tarnybai;

9.2.4.3. priklausymą iš anksto sudarytai keleivių grupei (užsakomųjų reisų metu) – asmens tapatybę.“

25. Išdėstau 10.1 punktą taip:

10.1. Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatyme nustatytų kategorijų asmenys naudojasi važiavimo reguliaraus vietinio ir tolimojo susisiekimo maršrutų autobusais lengvatomis, įsigydami bilietus su atitinkamo dydžio nuolaidomis, pateikę tokią teisę liudijančių dokumentų originalus. Vietinio reguliaraus susisiekimo autobusuose keleiviai gali naudotis ir savivaldybių institucijų nustatytomis lengvatomis, kaip tai numato nurodytasis įstatymas.“

26. Įrašau 10.2 punkte vietoj žodžio „invalidai“ žodį „neįgalieji“.

27. Pripažįstu netekusiu galios 10.3 punktą.

28. Išdėstau 10.5 punktą taip:

10.5. Tolimojo susisiekimo transporto priemonėse keleiviams su bilietais, kuriuose nenurodytos sėdimos vietos, vairuotojas arba konduktorius gali pasiūlyti jiems užleisti savo vietas neįgaliesiems, keleiviams su mažamečiais vaikais, nėščioms moterims, senyvo amžiaus asmenims.

Tolimojo susisiekimo maršrutuose ekipažas privalo sustabdyti transporto priemonę ir išleisti bet kurio tipo stotelėje neįgaliuosius, keleivius su mažamečiais vaikais, nėščias moteris ir senyvo amžiaus asmenis jiems prašant.“

29. Išdėstau 11 skyriaus pavadinimą taip:

11. BAGAŽO IR SMULKIŲ SIUNTŲ VEŽIMAS, SAUGOJIMAS“.

30. Išdėstau 11.1 punkto trečiąją pastraipą taip:

„Bagažą į transporto priemonių bagažines pakrauna ir išduoda keleiviams vairuotojai.“

31. Papildau 11.1 punktą nauja ketvirtąja pastraipa:

„Vežant keleivius lengvaisiais automobiliais užsakomaisiais reisais, automobilio salone leidžiama vežtis bagažą ir kitus daiktus, jei jie neriboja matomumo vairuotojui ir negali sugadinti ar suteršti automobilio įrenginių, sėdynių ir apmušalų, taip pat šunis su antsnukiais ir kitus kambarinius gyvūnus bei paukščius specialiuose narvuose. Gyvūnų savininkai, kad nebūtų suterštos sėdynės, privalo turėti užtiesalą sėdynėms uždengti. Šunų savininkai privalo turėti dokumentus, kuriuose nurodoma šuns sveikatos būklė ir skiepų atlikimas. Lengvojo automobilio bagažinėje leidžiama vežti krovinį ar bagažą, neviršijantį automobilio leidžiamo apkrovimo ir netrukdantį uždaryti bagažinę.“

32. Papildau Taisykles nauju 11.7 punktu:

11.7. Priimama vežti smulki siunta ne didesnė kaip 100 x 50 x 30 cm, jeigu bendra matmenų suma ne didesnė kaip 180 cm. Vežėjas gali nepriimti vežti didesnės negu nustatyta smulkios siuntos.“

33. Išdėstau 14.3 punktą taip:

14.3. Inspekcijos, savivaldybių institucijų arba jų įgaliotų įstaigų, kitų keleivinio kelių transporto veiklos kontrolės teisę turinčių pareigūnų stabdomas signaliniu disku ekipažas privalo sustabdyti transporto priemonę, pranešti keleiviams apie būsimą kontrolę ir būtinumą pateikti bilietus ar kitus atitinkamus dokumentus, pateikti reikalaujamus ekipažo dokumentus ir vykdyti kitus teisėtus pareigūnų reikalavimus. Ekipažui ir keleiviams draudžiama trukdyti atlikti kontrolę arba jos vengti.“

34. Papildau Taisykles nauju 15.14 punktu:

15.14. Žalos atlyginimo už bagažo ir smulkios siuntos praradimą, trūkumą, sužalojimą, keleivių, bagažo ir smulkios siuntos vežimo terminų praleidimą tvarką ir dydžius nustato Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas ir Lietuvos Respublikos kelių transporto kodeksas.“

 

 

 

Susisiekimo ministras                                                                                                Zigmantas Balčytis