LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

S T A T U T A S

DĖL KAI KURIŲ STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

1995 m. gruodžio 19 d. Nr. I-1133

Vilnius

 

Pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos Seimo statutą (Žin., 1994, Nr. 15-249, Nr. 100-2002; 1995, Nr. 18-408, Nr. 58- 1436):

1. 1 straipsnį išdėstyti taip:

1 straipsnis. Pagrindines Lietuvos Respublikos Seimo (toliau – Seimo) nario teises bei pareigas apibrėžia Lietuvos Respublikos Konstitucija (toliau – Konstitucija) ir šis statutas, o kitas jo teises bei pareigas – ir kiti Lietuvos Respublikos įstatymai (toliau – įstatymai).

Pareigas eidamas, Seimo narys vadovaujasi Konstitucija, įstatymais, valstybės interesais, savo sąžine ir negali būti varžomas jokių mandatų.“

2. 4 straipsnio:

1) pirmąją dalį išdėstyti taip:

„Seimo nario priesaiką priima Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo (toliau – Konstitucinio Teismo) pirmininkas, o jei jo nėra arba jei jis laikinai negali eiti šių pareigų, – laikinai einantis jo pareigas Konstitucinio Teismo teisėjas.“;

2) ketvirtojoje dalyje vietoj žodžio „sąrašą“ įrašyti žodį „pavardes“.

3. Kituose Seimo statuto straipsniuose vartoti sutrumpintus pavadinimus: „Seimas“, „Konstitucija“, „Konstitucinis Teismas“.

4. Iš 7 straipsnio antrosios dalies išbraukti žodžius „pažymėjimo ir“.

5. 9 straipsnio:

1) pirmosios dalies dispoziciją išdėstyti taip:

9 straipsnis. Seimo narys turi teisę šio statuto nustatyta tvarka:“;

2) pirmosios dalies 9 punktą išdėstyti taip:

9) tiesiogiai ar per padėjėją gauti užregistruotų įstatymų projektų, įstatymų ir kitų Seimo priimtų aktų, Seimo valdybos ir Seniūnų sueigos sprendimų, taip pat kitų valstybės valdžios ir valdymo institucijų priimtų nutarimų kopijas;“;

3) antrąją dalį pripažinti netekusia galios.

6. 10 straipsnio antrosios dalies trečiąjį sakinį papildyti žodžiais „ir vieno komiteto nario pavaduotojas“.

7. 11 straipsnio ketvirtąją dalį pripažinti netekusia galios.

8. 12 straipsnio trečiojoje dalyje vietoj žodžio „pareigūnai“ įrašyti žodžius „visi pareigūnai bei įmonių, įstaigų ir organizacijų vadovai“.

9. 15 straipsnio trečiosios dalies trečiąjį sakinį išdėstyti taip: „Seimo nario atlyginimu už kūrybinę veiklą laikomas autorinis honoraras už meno kūrinius bei jų atlikimą, už publikacijas bei knygas, už medžiagą radijo bei televizijos laidoms, taip pat atlygis už pedagoginę bei mokslinę veiklą ne Seimo, jo komitetų ir komisijų posėdžių metu.“

10. 16 straipsnio penktąją dalį išbraukti.

11. 26 straipsnio antrąją dalį papildyti sakiniu: „Seimo valdyba taip pat gali sudaryti parengiamąsias, redakcines laikinąsias komisijas, o Seniūnų sueiga – derinimo komisijas.“

12. 27 straipsnį papildyti trečiąja dalimi: „Seimo nariai gali jungtis į laikinąsias grupes šio statuto nustatyta tvarka.“

13. 28 straipsnio pirmąją dalį papildyti žodžiais „ir teikti patarimus Seimo Pirmininkui, kai jis to prašo.“

14. 29 straipsnio antrąją dalį papildyti žodžiais „taip pat patarimus Seimo Pirmininkui, kai jis to prašo.“

15. 30 straipsnį pakeisti taip:

1) 2 punktą išdėstyti taip:

2) per 10 dienų nuo priėmimo patvirtina parašu Seimo priimto įstatymo teksto autentiškumą ir perduoda jį Respublikos Prezidentui pasirašyti, pasirašo Seimo statutą ir jo pakeitimus, taip pat įstatymus, kurių Respublikos Prezidentas per 10 dienų po įteikimo nepasirašo ir negrąžina Seimui pakartotinai svarstyti, bei juos oficialiai paskelbia;“;

2) papildyti tokiu 21 punktu:

21) pasirašo Seimo nutarimus bei kitus Seimo priimtus aktus, Seimo posėdžių protokolus, taip pat Seimo valdybos sprendimus;“;

3) 7 punktą išdėstyti taip:

7) jeigu Konstitucija ir įstatymai nenumato kitaip, teikia Seimui skirti valstybės institucijų vadovų ir jų pavaduotojų kandidatūras;“.

16. 32 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:

„Seimo Pirmininko pavaduotojai atlieka Seimo Pirmininko jiems pavestas funkcijas. Prireikus vienam iš jų Seimo Pirmininkas gali pavesti pavaduoti Seimo kanclerį. Pirmininko siūlymu Seimo valdyba gali nustatyti ir keisti Seimo Pirmininko pavaduotojų veiklos kryptis.“

17. 35 straipsnyje ir kituose šio statuto straipsniuose žodžius „Seimo valdybos nutarimai“ pakeisti žodžiais „Seimo valdybos sprendimai“.

35 straipsnio trečiąją dalį išdėstyti taip:

„Komitetai ir frakcijos gali apskųsti Seimo valdybos sprendimus Seimui, jeigu laiko, kad jie pažeidžia ar riboja Seimo nario, frakcijos ar komiteto teises arba priimti viršijant valdybai suteiktus įgaliojimus. Tokius skundus nagrinėja ir sprendžia Seimas, išklausęs Etikos ir procedūrų komisijos išvadas.“

18. Iš 36 straipsnio išbraukti 6 punktą.

19. 38 straipsnio 2 punktą išdėstyti taip:

2) svarsto savaitės ir dienos posėdžių darbotvarkių projektus ir pritaria jiems;“.

20. 8 skirsnį pakeisti taip:

1) pavadinimą išdėstyti taip:

„8 skirsnis. Seimo narių frakcijos ir laikinosios grupės“;

2) papildyti 421 straipsniu:

421 straipsnis. Bendriems interesams konkrečiu klausimu įgyvendinti Seimo nariai gali jungtis į laikinąsias grupes. Tokia grupė laikoma sudaryta, kai Seimo Pirmininkui įteikia pareiškimą, pasirašytą ne mažiau kaip 5 Seimo narių.

Svarstydama šį konkretų klausimą, laikinoji Seimo narių grupė naudojasi frakcijos teisėmis, apibrėžtomis šio statuto 104, 107, 110 ir 125 straipsniuose.“

21. 44 straipsnio antrosios dalies pirmąjį sakinį išdėstyti taip:

„Frakcijos, atsižvelgdamos į savo narių pageidavimus ir jų kompetenciją, rekomenduoja skirti komitetų nariais ir jų pavaduotojais tiek savo frakcijos narių, kiek joms yra skirta vietų.“

22. 46 straipsnio pirmąją dalį papildyti sakiniu: „Paprastai Žmogaus ir piliečio teisių bei tautybių reikalų komiteto pirmininku renkamas Seimo mažumos atstovas.“

23. 47 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:

„Pakomitetį turi sudaryti ne mažiau kaip 5 nariai. Pakomitečio pirmininką renka komitetas, o tvirtina Seimas. Paprastai pakomitečių pirmininkų skaičius, tenkantis Seimo daugumai ir mažumai, turi būti proporcingas joms priklausančių Seimo narių skaičiui.“

24. 48 straipsnio 6 punktą išdėstyti taip:

6) Valdymo reformų ir savivaldybių;“.

25. 49 straipsnio:

1) trečiąją dalį papildyti sakiniu: „Komitetai yra atsakingi, kad laiku būtų nustatytas atitinkamų įstatymų reikalingumas, inicijuotas jų rengimas ir užsakytos išsamios išvados dėl jų projektų.“;

2) iš ketvirtosios dalies išbraukti žodžius „ir kancleris“.

26. Iš 50 straipsnio 9 punkto išbraukti žodžius „jei reikia, su rekomendacijomis perduoti juos valstybės institucijoms“.

27. 51 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:

„Komitetai, svarstydami jų kompetencijai priklausančius klausimus, turi lygias teises ir pareigas.“

28. Iš 52 straipsnio pirmosios dalies išbraukti žodžius „Seimo kanceliarijos padaliniams“.

29. 53 straipsnio antrąjį sakinį išdėstyti taip: „Jis turi teisę pats siūlyti svarstyti klausimus, dalyvauti juos rengiant bei svarstant; siūlyti kviesti į komiteto posėdžius reikalingus asmenis; teikti pasiūlymus komitetui dėl valstybės institucijų patikrinimo, dėl jų informacijos išklausymo.“

30. 55 straipsnio pirmosios dalies trečiąjį sakinį išdėstyti taip: „Tarp eilinių Seimo sesijų komitetų darbe paprastai daroma 1 mėnesio pertrauka.“

31. 57 straipsnio antrąją dalį papildyti sakiniu: „Kai komiteto narys reikalauja, kad dėl jo pasiūlymo būtų balsuojama, komiteto posėdžio pirmininkas privalo jį pateikti balsavimui.“

32. 60 straipsnio pirmosios dalies antrąjį sakinį išbraukti, o trečiąjį sakinį išdėstyti taip: „Visais kitais klausimais komiteto nariai Seimo diskusijoje dalyvauja bendra tvarka.“

33. 61 straipsnio:

1) pirmosios dalies antrajame sakinyje po žodžių „kiti Seimo nariai“ įrašyti žodžius „taip pat“;

2) pirmosios dalies ketvirtąjį sakinį išbraukti;

3) antrąją dalį pripažinti netekusia galios.

34. 64 straipsnio 4 punkte vietoj žodžių „užsienio ryšių“ įrašyti žodžius „užsienio ekonominių ryšių“.

35. 67 straipsnį pakeisti taip:

1) dispozicijoje vietoj žodžių „Savivaldybių komiteto“ įrašyti žodžius „Valdymo reformų ir savivaldybių komiteto“;

2) 1 punktą išdėstyti taip:

1) rengti ir svarstyti įstatymų bei kitų teisės aktų projektus valdymo reformos, teritorijos administracinio skirstymo ir savivaldybių darbo organizavimo klausimais, pateikti išvadas;“;

3) 4 punktą išdėstyti taip:

4) kartu su kitais komitetais spręsti valdymo reformos bei savivaldybių ekonominės, socialinės ir organizacinės veiklos problemas;“;

4) papildyti 6 punktu:

6) vykdyti valdymo reformos bei savivaldybių institucijų parlamentinę kontrolę, teikti pasiūlymus ir išvadas dėl jų veiklos gerinimo.“

36. 71 straipsnį pakeisti taip:

1) 12 punkte vietoj žodžių „Valstybės kontrolės departamento darbą“ įrašyti „Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės darbą“;

2) papildyti 13 punktu:

13) pagal Konstitucinio Teismo nutarimus dėl įstatymų ir kitų Seimo priimtų aktų prieštaravimo Konstitucijai rengia šių įstatymų ir kitų Seimo priimtų aktų pataisų projektus.“

37. 72 straipsnį papildyti 7 punktu:

7) svarstyti ir rengti įstatymų bei kitų teisės aktų, susijusių su užsienyje gyvenančių lietuvių reikalais, projektus.“

38. 82 straipsnio penktąjį sakinį išdėstyti taip: „Jeigu sesijos pradžios diena yra ne darbo diena, tą dieną rengiamas tik 1 posėdis.“

39. 83 straipsnio:

1) antrąjį sakinį išdėstyti taip: „Seimo valdyba turi pranešti visiems Seimo nariams apie neeilinę sesiją ne vėliau kaip likus 2 dienoms iki sesijos pradžios, išskyrus neatidėliotinus atvejus.“;

2) šeštąjį sakinį papildyti žodžiais „išskyrus neatidėliotinus atvejus“.

40. 87 straipsnio:

1) iš pirmosios dalies antrojo sakinio išbraukti žodžius „valdybos nariai“;

2) iš antrosios dalies išbraukti žodžius „tik sesijos darbų programoje esantys“;

3) trečiosios dalies antrąjį sakinį išbraukti.

41. 15 skirsnį papildyti 891 straipsniu:

891 straipsnis. Daugiau kaip 1/4 visų Seimo narių raštišku reikalavimu į kitos dienos darbotvarkę privalomai įrašoma diskusija dėl ypač svarbios problemos. Diskusijai skiriama ne daugiau kaip 30 minučių, jeigu Seimas nenusprendžia šią diskusiją pratęsti. Po svarstymo Seimas gali pavesti tą problemą išnagrinėti kuriam nors komitetui ar komisijai.“

42. 90 straipsnio antrosios dalies antrąjį sakinį išdėstyti taip: „Jeigu dienos posėdžių darbotvarkės projektui yra pritarta Seniūnų sueigoje, Seimo posėdyje jis nesvarstomas, iš karto balsuojama dėl darbotvarkės patvirtinimo.“

43. 94 straipsnį pakeisti taip:

1) antrąją dalį išdėstyti taip: „Ketvirtadienio vakarinio posėdžio dalis paprastai skiriama Vyriausybės valandai, o antradienio – Seimo pareigūnų, Seimo paskirtų valstybės institucijų vadovų, išskyrus Konstitucinio Teismo ir Aukščiausiojo Teismo teisėjus, atsakymams į Seimo narių klausimus.“;

2) iš trečiosios dalies išbraukti žodžius „Seimo nariai gali vykti į komandiruotes“;

3) papildyti ketvirtąja dalimi:

„Preliminarų Seimo sesijos posėdžių grafiką tvirtina Seimo valdyba.“

44. 95 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:

„Kiekvienos dienos vakarinio posėdžio paskutinės 20 minučių skiriamos Seimo narių pasisakymams dėl svarbių valstybės problemų. Tai transliuojama per valstybės radiją. Norintieji pasisakyti iki rytinio posėdžio įteikia Seimo posėdžių sekretoriatui raštišką prašymą. Seimo posėdžių sekretoriatas gautus prašymus perduoda posėdžio pirmininkui. Dėl pasisakymų nediskutuojama. Seimas gali be diskusijų pritarti pasisakančiojo siūlymui pavesti problemą ištirti atitinkamam Seimo komitetui ar komisijai. Seimo komitetas ar komisija šią problemą privalo pradėti nagrinėti ne vėliau kaip po savaitės.“

45. 16 skirsnį papildyti 961 straipsniu:

961 straipsnis. Seimo posėdžio pirmininko sprendimu arba frakcijos reikalavimu, kurį paremia ne mažiau kaip 1/2 posėdyje dalyvaujančių Seimo narių, Seimo posėdis gali būti pratęstas ne ilgiau kaip vienai valandai, jeigu Seimas nesuspėjo išnagrinėti visų patvirtintos darbotvarkės klausimų.“

46. 97 straipsnį išdėstyti taip:

97 straipsnis. Nenumatytas Seimo posėdis turi būti surengtas, jeigu to raštu reikalauja Respublikos Prezidentas, 1/3 Seimo narių arba Seimo valdyba.

Tokiame posėdyje svarstomi tik tie klausimai, kuriuos pateikia posėdžio iniciatoriai. Apie posėdžio rengimą ir pateiktus svarstyti klausimus Seimo valdyba praneša Seimo nariams likus ne mažiau kaip 6 valandoms iki to posėdžio pradžios.“

47. 98 straipsnio:

1) 10 punkte vietoj žodžio „įžeidinėja“ įrašyti žodžius „viešai įžeidžia“;

2) 13 punktą išdėstyti taip:

13) pasirašo oficialų pranešimą apie Seimo posėdį, posėdžio protokolą, taip pat vizuoja posėdyje priimtus įstatymus ir kitus aktus.“

48. 99 straipsnio:

1) pirmojoje dalyje vietoj žodžių „Konstitucinio Teismo pirmininkas“ įrašyti žodžius „Konstitucinio Teismo teisėjai“;

2) pirmojoje dalyje po pirmojo sakinio įrašyti šį sakinį: „Apie jų dalyvavimą pažymima posėdžio protokole.“

49. 100 straipsnyje po žodžių „parlamentinių delegacijų“ įrašyti žodžius „ir tarptautinių organizacijų“.

50. 101 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžių „kvietimus gavę“ įrašyti žodį „pakviesti“ ir vietoj žodžių „Kvietimų išdavimo“ įrašyti žodį „Kvietimo“.

51. 104 straipsnio:

1) pirmojoje dalyje vietoj žodžių „Kiekvienu darbotvarkės klausimu“ įrašyti žodžius „Svarstant kiekvieną klausimą“;

2) antrosios dalies pirmąjį sakinį išdėstyti taip:

„Projekto pateikimo metu pranešimui skiriama 10 minučių, o atsakymams į Seimo narių klausimus – ne daugiau kaip 20 minučių.“

52. 107 straipsnio antrojoje dalyje vietoj žodžių „ne mažiau kaip 1/5 Seimo narių“ įrašyti žodį „frakcijos“.

53. 112 straipsnio:

1) iš pirmosios dalies išbraukti žodžius „pakeliant balsavimo kortelę“;

2) antrojoje dalyje vietoj žodžio „kortelių“ įrašyti žodį „rankos“, o vietoj žodžių „sesijos darbo tvarkos“ įrašyti žodžius „sesijos darbų programos, posėdžių darbotvarkės bei kitų“, taip pat išbraukti šios dalies paskutinįjį sakinį.

54. 116 straipsnio pirmojoje dalyje po pirmojo sakinio įrašyti sakinį: „Taip pat slaptai balsuojama, kai sprendžiamas klausimas dėl Konstitucinio Teismo teisėjų paskyrimo.“

55. 120 straipsnio pirmąjį sakinį išdėstyti taip: „Dėl sprendimo atidėti klausimą balsuojama pirmiau negu dėl klausimo esmės.“

56. 125 straipsnį išdėstyti taip:

125 straipsnis. Balsavimą pakeliant rankas ar naudojant elektroninę sistemą galima pakartoti, kol nepradėtas svarstyti kitas darbotvarkės klausimas, jeigu to reikalauja Seimo Pirmininkas, posėdžio pirmininkas arba frakcija ir šios motyvuotą reikalavimą paremia ne mažiau kaip 1/3 posėdyje dalyvaujančių Seimo narių. Prašyti balsavimą pakartoti taip pat turi teisę ir balsų skaičiavimo grupė, jeigu pripažįsta, kad apsiriko skaičiuodama balsus.

Taip pat balsavimas kartojamas, kai už pateiktą siūlymą balsuoja lygiai pusė balsavusiųjų Seimo narių.“

57. 126 straipsnio trečiosios dalies pirmąjį sakinį išdėstyti taip:

„Seimo nariai gali pareikšti pretenzijas dėl protokolo kitą Seimo posėdžių dieną rytinio posėdžio pabaigoje.“

58. 132 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:

„Priimti Lietuvos Respublikos įstatymai prieš perduodant pasirašyti Respublikos Prezidentui, taip pat kiti Seimo aktai Seimo Pirmininkui vizuoti arba pasirašyti pateikiami su pagrindinio komiteto pirmininko, priėmimo metu buvusio pranešėjo ir priimtų pataisų bei papildymų autorių vizomis.“

59. 137 straipsnio:

1) iš pirmosios dalies išbraukti žodžius „ar jo valdybos, Seniūnų sueigos“;

2) antrojoje dalyje vietoj žodžių „masinės informacijos priemonės“ įrašyti žodžius „visuomenės informavimo priemonės“.

60. 138 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:

„Seimo valdyba, Seniūnų sueiga, komitetas ar komisija po posėdžių parengia pranešimus visuomenės informavimo priemonėms apie priimtus sprendimus ir pateikia juos Seimo informacijos ir analizės tarnyboms.“

61. 139 straipsnio pirmosios dalies pirmajame sakinyje vietoj žodžio „Dokumentus“ įrašyti žodžius „Seimo narių parengtus (ar iš kitur gautus) ir siūlomus platinti dokumentus“.

62. 18 skirsnį papildyti 1391 straipsniu:

1391 straipsnis. Norint geriau informuoti visuomenę, Seimo leidykla leidžia „Seimo kroniką“. Joje pateikiami Seimo posėdžių aprašymai, priimtų įstatymų sąrašas, balsavimo rezultatai, Seimo narių pareiškimų santraukos, Seimo Pirmininko potvarkiai, Seimo valdybos, komitetų ir frakcijų sprendimai, naujai įregistruoti teisės aktų projektai ir kita svarbi informacija apie Seimo veiklą.“

63. 140 straipsnio antrąją dalį papildyti 51 punktu:

51) ar įstatymo projektas atitinka Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas ir Europos Sąjungos dokumentus, taip pat, kaip šie santykiai reguliuojami kitose Baltijos valstybėse;“.

64. 141 straipsnį pakeisti taip:

1) ketvirtojoje dalyje po žodžio „perduoda“ įrašyti žodžius „Seimo Pirmininkui“;

2) ketvirtosios dalies antrąjį sakinį išdėstyti taip: „Apie projektą taip pat pranešama Seimo nariams leidinyje „Seimo kronika“.“;

3) papildyti penktąja dalimi:

„Įstatymų ir kitų teisės aktų pataisų projektai kartu su aiškinamuoju raštu paprastai išdalijami Seimo nariams ne vėliau kaip prieš darbo dieną iki jų pateikimo Seimo posėdyje.“

65. 142 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:

„Jeigu yra gauti keli alternatyvūs to paties įstatymo projektai, svarstymo Seimo posėdyje metu jie nagrinėjami kartu ir pasirenkamas vienas iš jų.“

66. 143 straipsnį išdėstyti taip:

143 straipsnis. Įstatymo projektą Seimo Pirmininkas, Seimo valdyba gali perduoti vienam iš komitetų preliminariai išnagrinėti bei parengti išvadas. Prireikus Seimo Pirmininkas, Seimo valdyba savo iniciatyva ar komiteto siūlymu gali paprašyti, kad dėl svarstomo projekto savo išvadas Seimui pateiktų Vyriausybė.“

67. 144 straipsnio dispozicijoje po žodžio „perduotas“ įrašyti žodžius „preliminariai arba papildomai“.

68. 145 straipsnio pirmojoje dalyje po žodžio „perduotas“ įrašyti žodžius „preliminariai arba papildomai“.

69. 146 straipsnio trečiosios dalies paskutinįjį sakinį išdėstyti taip: „Apie tai turi būti paskelbta „Seimo kronikoje“ ir pranešta pateikėjui.“

70. 155 straipsnio:

1) antrąją dalį papildyti sakiniu: „Komiteto posėdyje kalbėti dėl svarstomo projekto paprastai leidžiama ir dalyvaujantiems kitiems Seimo nariams“;

2) iš trečiosios dalies išbraukti žodžius „taip pat posėdyje dalyvaujantiems kitų komitetų nariams“.

71. 21 skirsnį papildyti 1561 straipsniu:

1561 straipsnis. Jeigu svarstant projektą pagrindiniame komitete ne mažiau kaip trys komiteto nariai nesutinka su daugumos sprendimu, jie gali Seimui pateikti savo atskirąją nuomonę, kuri privalo būti apsvarstyta kaip alternatyvi svarstymo Seimo posėdyje metu.“

72. Iš 157 straipsnio pirmosios dalies pirmojo sakinio išbraukti žodį „visos“.

73. 159 straipsnį papildyti šeštąja dalimi:

„Kai kuriais atvejais motyvuotas pataisas raštu priėmimo metu gali pateikti komitetai. Tačiau pranešėjo siūlymu jų priėmimas gali būti nukeltas į kitą posėdį.“

74. 162 straipsnio:

1) pirmosios dalies pirmajame sakinyje vietoj žodžio „reikalaujant“ įrašyti žodį „prašant“ ir antrajame sakinyje vietoj žodžio „padaryti“ įrašyti žodį „pasiūlyti“;

2) trečiojoje dalyje vietoj žodžių „arba Vyriausybės vadovo ar nario specialiai įgaliotas asmuo pareikalauja“ įrašyti žodžius „Vyriausybės vadovo specialiai įgaliotas asmuo ar Seimo Biudžeto ir finansų komitetas paprašo“.

75. 163 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžių „gali būti atmestas tik“ įrašyti žodžius „laikomas atmestu“.

76. 164 straipsnio pirmosios dalies pirmąjį sakinį išdėstyti taip:

„Kol priimtas įstatymas neperduotas pasirašyti Respublikos Prezidentui, Seimo Pirmininkas, komitetas ar ne mažiau kaip 1/5 Seimo narių gali motyvuotu raštu kreiptis į Seimą dėl, jų manymu, priimant tą įstatymą padarytų Seimo statuto pažeidimų.“

77. Iš 165 straipsnio išbraukti žodžius „ar pasiūlymas dėl įstatymo leidimo“.

78. Iš 167 straipsnio išbraukti žodžius „ir ne ilgesni kaip 3 darbo dienos“ ir „svarstomas ar“.

79. 171 straipsnį pakeisti taip:

1) iš pirmosios dalies išbraukti žodžius „ar priimti visas Respublikos Prezidento teikiamas pataisas ir papildymus“;

2) trečiąją dalį išdėstyti taip:

„Jeigu įstatymas be pakeitimų nepriimtas, balsuojama, ar priimti įstatymą su visomis Respublikos Prezidento teikiamomis pataisomis ir papildymais. Šiuo atveju pakartotinai apsvarstytas įstatymas laikomas priimtu, jeigu už jį balsavo dauguma posėdyje dalyvaujančių Seimo narių, o už konstitucinį įstatymą – daugiau kaip pusė visų Seimo narių.“

80. 176 straipsnio pirmojoje dalyje po žodžio „deklaracijos“ įrašyti žodžius „nenorminiai nutarimai“.

81. 181 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžių „Seimo kancleriui“ įrašyti žodį „Seimui“, o antrąjį sakinį išdėstyti taip: „Biudžeto projekto kopijas Seimo kancleris ne vėliau kaip per tris dienas perduoda komitetams ir frakcijoms.“

82. 190 straipsnį išdėstyti taip:

190 straipsnis. Įstatymas dėl tarptautinės sutarties ratifikavimo priimamas posėdyje dalyvavusių Seimo narių balsų dauguma, tačiau ne mažesne, kaip 2/5 visų Seimo narių balsų.

Įstatymas dėl sutarties denonsavimo laikomas priimtu, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių.

Valstybės sienos gali būti keičiamos tik Lietuvos Respublikos tarptautine sutartimi, kai ją ratifikuoja 4/5 visų Seimo narių.“

83. 192 straipsnio trečiojoje dalyje vietoj žodžių „siūlo Seimo Pirmininkas“ įrašyti žodžius „pasitaręs su frakcijomis, Seimo Pirmininkas siūlo“.

84. 197 straipsnio antrosios dalies pirmajame sakinyje po žodžių „frakcijų išvados“ įrašyti žodžius „pradedant didžiausia ir baigiant mažiausia frakcija.“

85. 198 straipsnio antrojoje dalyje vietoj žodžių „1 valanda“ įrašyti žodžius „pusantros valandos“.

86. 200 straipsnio antrojoje dalyje vietoj žodžių „(iš viso iki 1 valandos)“ įrašyti žodžius „(iš viso iki pusantros valandos)“.

87. 203 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžio „kurias“ įrašyti žodžius „jeigu tai“.

88. Iš 206 straipsnio antrosios dalies išbraukti žodžius „Seimo nariai gali užduoti klausimų (iki 20 minučių atskiram kandidatui ir iki 30 minučių kolegialiai institucijai). Be to, kandidatams į Konstitucinio Teismo ir Aukščiausiojo Teismo teisėjus ir valstybės institucijų vadovų pareigas prieš klausimus“.

89. 208 straipsnyje vietoj žodžių „ar patvirtintas kitas“ įrašyti žodžius „kitas arba pritarta kandidatūrai į atitinkamas pareigas“.

90. 209 straipsnį pakeisti taip:

1) vietoj skaičiaus „2“ įrašyti skaičių „3“;

2) papildyti antrąja ir trečiąja dalimis:

„Jeigu valstybės kontrolierius nesutiko su Vyriausybės nutarimu ir dėl to pareiškė atskirąją nuomonę dėl Vyriausybės nutarimo, tai jis per 3 darbo dienas po Vyriausybės posėdžio raštu apie tai praneša Seimui. Gavęs valstybės kontrolieriaus atskirąją nuomonę, Seimo kancleris ne vėliau kaip per 2 darbo dienas ją perduoda Seimo Valstybės ir teisės komitetui, o jeigu reikia, ir kitiems Seimo komitetams.

Valstybės kontrolieriaus atskirąją nuomonę dėl Vyriausybės priimtų nutarimų Seimo komitetai svarsto artimiausiame komiteto posėdyje.“

91. 33 skirsnį papildyti 2111 straipsniu:

2111 straipsnis. 10 Seimo narių gali prieš posėdį įteikti posėdžių sekretoriatui raštišką klausimą dalyvaujančiam posėdyje Vyriausybės nariui dėl ypač svarbios problemos su reikalavimu, kad į jį būtų atsakyta to paties posėdžio metu. Vienas Seimo narys per sesiją gali pasirašyti ne daugiau kaip vieną tokį reikalavimą.

Vyriausybės nario atsakymui į tokį klausimą posėdžio pabaigoje skiriama ne daugiau kaip 15 minučių. Seimo nutarimu laikas atsakymui gali būti pratęstas. Pirmumo teisę užduoti klausimus žodžiu turi Seimo nariai, pasirašę reikalavimą. Jeigu Vyriausybės narys pageidauja, sudaroma galimybė atsakyti į pateiktą klausimą kitame posėdyje, bet ne vėliau kaip po trijų dienų.“

92. 33 skirsnį papildyti 2121 straipsniu:

2121 straipsnis. Vyriausybės nariai ir kiti valstybės pareigūnai, gavę Seimo komitetų ir komisijų rekomendacijas ar pasiūlymus, privalo juos išnagrinėti ir per 15 dienų nuo gavimo pateikti atsakymą.“

93. 214 straipsnio antrosios dalies pirmąjį sakinį išdėstyti taip:

„Paklausimu laikomas tik toks valstybinės ar visuomeninės reikšmės klausimas, dėl kurio Seimo narys ar jų grupė raštu arba Seimo posėdyje oficialiai žodžiu anksčiau kreipėsi į valstybės institucijas, tačiau, jų nuomone, jis nebuvo tinkamai išnagrinėtas arba buvo išspręstas neigiamai.“

94. 215 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:

„Paklausimus užregistruoja posėdžių sekretoriatas ir perduoda kancleriui, kuris juos vizuoja ir persiunčia atitinkamam pareigūnui. Seimo narių paklausimai Vyriausybei, valstybės institucijoms bei šių atsakymai į Seimo narių paklausimus skelbiami „Seimo kronikoje“.“

95. 216 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip: „Atsakymo į raštišką paklausimą terminas negali viršyti 10 dienų nuo paklausimo gavimo, o sesijos metu jo nagrinėjimo Seimo posėdyje terminas – 10 dienų nuo atsakymo į paklausimą gavimo.“

96. 217 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:

„Pirmiausia nagrinėjami tie paklausimai, kuriuos pateikia opozicinių frakcijų nariai.“

97. Iš 220 straipsnio antrosios dalies išbraukti žodžius „Tie patys“.

98. 223 straipsnyje:

1) antrojoje dalyje po žodžių „Vyriausybės nariui“ įrašyti žodžius „ir Seimo nariams“;

2) iš trečiosios dalies išbraukti žodžius „Tie patys“.

99. 226 straipsnio antrojoje dalyje vietoj žodžių „visa Vyriausybė“ įrašyti žodžius „Ministras Pirmininkas“ ir papildyti šią dalį sakiniu: „Kai Ministras Pirmininkas atsistatydina, privalo atsistatydinti visa Vyriausybė.“

100. 227 straipsnį išdėstyti taip:

227 straipsnis. Seimo sesijos metu ne mažesnė kaip 1/5 Seimo narių grupė gali pateikti motyvuoto nutarimo, kuriame reiškiamas tiesioginis nepasitikėjimas Vyriausybe, projektą. Toks nutarimo projektas nagrinėjamas Seimo posėdyje 225 straipsnyje nustatyta tvarka taip pat kaip interpeliacija Ministrui Pirmininkui, tačiau redakcinė komisija nesudaroma.

Po svarstymo iš karto balsuojama dėl nepasitikėjimo Vyriausybe. Nutarimas dėl tiesioginio nepasitikėjimo Vyriausybe gali būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma.“

101. 233 straipsnio:

1) pirmosios dalies antrajame sakinyje vietoj žodžių „ne vėliau kaip per mėnesį“ įrašyti žodžius „ne vėliau kaip per šešis mėnesius“;

2) trečiojoje dalyje vietoj žodžių „Per 3 savaites“ įrašyti žodžius „Per 2 savaites“.

102. 234 straipsnio:

1) pirmąją dalį išdėstyti taip:

„Ne vėliau kaip iki lapkričio 20 dienos valstybės biudžeto įvykdymo apyskaita ir valstybės kontrolieriaus išvada apie ją kartu su ateinančių metų valstybės biudžeto projektu turi būti apsvarstyta Seimo posėdyje.“;

2) trečiosios dalies antrąjį sakinį išdėstyti taip:

„Tam parengiamas atitinkamo nutarimo projektas, taip pat gali būti balsuojama dėl nepasitikėjimo Ministru Pirmininku ar ministru šio statuto 226 straipsnyje nustatyta tvarka.“

103. 235 straipsnyje vietoj žodžių „aukščiausiesiems valstybės pareigūnams bei Seimo nariams“ įrašyti žodį „asmenims“.

104. 238 straipsnio pirmojoje dalyje po žodžių „Aukščiausiojo Teismo“ įrašyti žodžius „pirmininko ir“.

105. 239 straipsnio antrąją dalį išdėstyti taip:

„Jei įtariamas padaręs nusikaltimą Respublikos Prezidentas, Seimas pradeda parengiamuosius apkaltos proceso veiksmus, numatytus šio statuto 244 ir paskesniuose VIII dalies straipsniuose.“

106. 244 straipsnio pirmojoje dalyje vietoj žodžių „ne daugiau kaip pusę“ įrašyti žodžius „nuo trečdalio iki pusės“.

107. 248 straipsnį išdėstyti taip:

„Tais atvejais, kai asmeniui pradėta apkaltos byla dėl šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo, Seimas specialios tyrimo komisijos siūlymu arba savo iniciatyva kreipiasi į Konstitucinį Teismą prašydamas išvados, ar minėto asmens konkretūs veiksmai prieštarauja Konstitucijai.“

108. 253 straipsnio 4 punkte vietoj žodžių „Seimo nario arba valstybės pareigūno“ įrašyti žodžius „asmens, kuriam taikoma apkalta“.

109. 261 straipsnio antrąją dalį papildyti sakiniu: „Gaudami biuletenius, Seimo nariai pasirašo biuletenių išdavimo lape.“

110. 263 straipsnio pirmojoje dalyje išdėstytame protokole po raidžių „t. y.“ įrašyti žodžius „daugiau kaip 3/5“.

111. 267 straipsnio antrajame sakinyje po žodžio „narių“ įrašyti žodį „balsų“.

112. Pakeisti Seimo statuto skirsnių, straipsnių ir jų dalių struktūrą bei numeraciją pagal Įstatymų ir kitų teisės norminių aktų rengimo tvarkos įstatymą.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SEIMO PIRMININKAS                                                                             ČESLOVAS JURŠĖNAS

______________