LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2000 M. SAUSIO 18 D. NUTARIMO NR. 53 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS MOKESČIO UŽ APLINKOS TERŠIMĄ ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO“ PAKEITIMO

 

2002 m. rugsėjo 17 d. Nr. 1445

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo (Žin., 1999, Nr. 47-1469; 2002, Nr. 13-474) 5 straipsnio 1 dalimi, 6 straipsnio 5 ir 9 dalimis ir 12 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. sausio 18 d. nutarimą Nr. 53 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2000, Nr. 6-159):

1.1. Išdėstyti 1.1 ir 1.2 punktus taip:

1.1. mokesčio už aplinkos teršimą iš mobilių taršos šaltinių tarifų koregavimo koeficientus;

1.2. Fizinių ir juridinių asmenų, įgyvendinančių priemones, mažinančias teršalų išmetimą į aplinką iš stacionarių taršos šaltinių ne mažiau kaip 10 procentų skaičiuojant nuo nustatyto didžiausios leistinos taršos normatyvo, atleidimo nuo mokesčio už tuos teršalus, kurių kiekis sumažinamas 10 procentų, tvarką;“.

1.2. Išdėstyti nauja redakcija nurodytuoju nutarimu patvirtintus mokesčio už aplinkos teršimą iš mobilių taršos šaltinių įkainius (vienai tonai sunaudotų degalų, o lėktuvams – pakilimo ir nusileidimo ciklui) ir šių įkainių koregavimo koeficientus (pridedama).

1.3. Išdėstyti nauja redakcija nurodytuoju nutarimu patvirtintą Asmenų, įgyvendinančių priemones, mažinančias teršalų išmetimą į aplinką ne mažiau kaip 10 procentų nustatyto didžiausios leidžiamos taršos normatyvo, atleidimo nuo mokesčio už tuos teršalus, kurių kiekis sumažinamas 10 procentų, tvarką (pridedama).

1.4. Išdėstyti nauja redakcija nurodytuoju nutarimu patvirtintą Mokesčio už aplinkos teršimą tarifų indeksavimo tvarką (pridedama).

2. Šis nutarimas įsigalioja nuo 2003 m. sausio 1 dienos.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                          ARŪNAS KUNDROTAS

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. rugsėjo 17 d.nutarimo

Nr. 1445 redakcija)

 

MOKESČIO UŽ APLINKOS TERŠIMĄ IŠ MOBILIŲ TARŠOS ŠALTINIŲ TARIFŲ KOREGAVIMO KOEFICIENTAI

 

Transporto priemonės apibūdinimas

Koeficientai

1. Motorinės transporto priemonės, turinčios konstrukcijos ypatumų:

 

dyzelinį variklį, atitinkantį 88/77 EC (EURO-1) normatyvus

0,43

dyzelinį variklį, atitinkantį 91/542 EC (EURO-2) normatyvus

0,37

dyzelinį variklį, atitinkantį EURO-3 normatyvus

0,3

2. Geležinkelių ir vandens transporto priemonės, turinčios dyzelinio variklio konstrukcijos ypatumų:

 

deginių recirkuliavimo sistemą

0,5

suodžių filtrą

0,4

3. Motorinės, geležinkelio ir vandens transporto priemonės, senesnės negu 20 metų

1,1

4. Lėktuvai SAAB ir „Jetstar“

0,5

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. rugsėjo 17 d.nutarimo

Nr. 1445 redakcija)

 

FIZINIŲ IR JURIDINIŲ ASMENŲ, ĮGYVENDINANČIŲ PRIEMONES, MAŽINANČIAS TERŠALŲ IŠMETIMĄ Į APLINKĄ IŠ STACIONARIŲ TARŠOS ŠALTINIŲ NE MAŽIAU KAIP 10 PROCENTŲ SKAIČIUOJANT NUO NUSTATYTO DIDŽIAUSIOS LEISTINOS TARŠOS NORMATYVO, ATLEIDIMO NUO MOKESČIO UŽ

TUOS TERŠALUS, KURIŲ KIEKIS SUMAŽINAMAS 10 PROCENTŲ, TVARKA

 

1. Fiziniai ir juridiniai asmenys (toliau vadinama – asmenys), įgyvendinantys aplinkosaugos priemones, mažinančias teršalų išmetimą į aplinką iš stacionarių taršos šaltinių (toliau vadinama – priemonės) ne mažiau kaip 10 procentų skaičiuojant nuo nustatyto didžiausios leistinos taršos normatyvo pagal atskirus taršos šaltinius, priemonių įgyvendinimo laikotarpiu, bet ne ilgiau kaip 3 metus, atleidžiami nuo mokesčio už išmetamus teršalus (toliau vadinama – mokestis), kurių kiekis sumažinamas 10 ir daugiau procentų.

2. Prieš pradėdami įgyvendinti priemones, asmenys kreipiasi į Aplinkos ministerijos atitinkamo regiono aplinkos apsaugos departamentą (toliau vadinama – departamentas), pateikdami paraišką atleisti nuo mokesčio (toliau vadinama – paraiška). Paraiškoje turi būti nurodyta:

2.1. asmens pavadinimas (fizinio asmens – vardas, pavardė), adresas ir rekvizitai (telefono, fakso numeriai, elektroninio pašto adresas);

2.2. priemonių, kurios bus įgyvendinamos, pavadinimas ir aprašymas;

2.3. priemonių įdiegimo vieta (cechas, technologinė linija, įrenginys ar kitkas);

2.4. numatomų priemonių įgyvendinimo grafikas;

2.5. lėšų, kurių reikės priemonėms įgyvendinti, suma;

2.6. išmetamų teršalų (kiekvienos rūšies) pokytis įgyvendinus priemones;

2.7. bendra ir kasmetinė mokesčio už numatomą sumažinti konkretaus teršalo kiekį suma, nuo kurios prašoma atleisti;

2.8. laikotarpis, per kurį numatoma įgyvendinti priemones.

3. Departamentas gautą paraišką užregistruoja žurnale, apie tai per 5 dienas raštu informuoja savivaldybės instituciją, išnagrinėja paraišką per 20 dienų nuo jos gavimo ir priima sprendimą.

4. Jeigu departamentas priima sprendimą atleisti asmenį nuo mokesčio, paraiška, patvirtinta departamento antspaudu ir vadovo parašu, per 5 dienas grąžinama ją pateikusiam asmeniui (mokesčio mokėtojui). Paraiškos kopiją pasilieka departamentas.

5. Jeigu iš paraiškoje pateiktų duomenų paaiškėja, kad išmetamų teršalų kiekis nebus sumažintas 10 procentų, taip pat atvejais, nurodytais šios tvarkos 11 punkte, paraiška netvirtinama, o departamentas per 5 dienas raštu apie tai informuoja mokesčio mokėtoją, nurodydamas atsisakymo tvirtinti paraišką priežastis.

6. Patvirtintą paraišką mokesčio mokėtojas pateikia teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai, jos kopijas – savivaldybės institucijai ir Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondui, taip pat pasilieka.

7. Mokesčio mokėtojas per 30 dienų nuo priemonių įgyvendinimo pabaigos raštu informuoja departamentą apie įgyvendintas priemones ir pateikia jų efektyvumo įvertinimą.

8. Per vienerius metus nuo priemonių įgyvendinimo pabaigos departamentas patikrina, ar priemonių įgyvendinimo ir išmetamų teršalų duomenys atitinka nurodytuosius paraiškoje.

9. Patikrinimo metu nustačius, kad priemonės laiku neįgyvendintos arba negautas planuotas efektas, surašomas patikrinimo aktas, kuriame nurodomas faktinis įgyvendintų priemonių efektyvumas, taip pat reikalavimas mokesčio mokėtojui apskaičiuoti ir sumokėti mokesčius už visą laikotarpį, kurį jie nemokėti, pagal faktiškai išmestų teršalų kiekį.

10. Pagal patikrinimo akte nurodytą reikalavimą mokesčio mokėtojas turi pateikti teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai užpildytus mokesčio apyskaitos dokumentus, suderintus su departamentu, ir sumokėti mokestį.

11. Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 5 straipsnio 1 dalis netaikoma, jeigu teršalų sumažėja dėl gamybos apimties, rūšies pasikeitimo, taip pat tais atvejais, kai sumažėjęs išmetamų teršalų kiekis viename taršos šaltinyje sąlygoja išmetamų teršalų kiekio padidėjimą kituose to paties objekto taršos šaltiniuose.

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2000 m. sausio 18 d. nutarimu Nr. 53

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. rugsėjo 17 d. nutarimo

Nr. 1445 redakcija)

 

MOKESČIO UŽ APLINKOS TERŠIMĄ TARIFŲ INDEKSAVIMO TVARKA

 

1. Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo (Žin., 1999, Nr. 47-1469; 2002, Nr. 13-474) 1 ir 5 priedėliuose nustatyti tarifai indeksuojami kartą per ketvirtį, taikant Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau vadinama – Statistikos departamentas) skelbiamą vartotojų prekių ir paslaugų kainų indeksą, kuris nustatomas palyginus mokestinio ketvirčio antrojo mėnesio kainas su 1999 metų gruodžio mėnesio kainomis.

2. Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 3 ir 4 priedėliuose nustatyti tarifai, išskyrus tuos, kurie nustatomi kaip tam tikras kainos procentas, indeksuojami kartą per metus, taikant Statistikos departamento skelbiamą vartotojų prekių ir paslaugų kainų indeksą, kuris nustatomas palyginus mokestinių metų gruodžio mėnesio kainas su 2002 metų gruodžio mėnesio kainomis.

3. Statistikos departamentas apskaičiuoja vartotojų prekių ir paslaugų kainų indeksą ir paskelbia jį „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“:

3.1. kas ketvirtį – Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 1 ir 5 priedėliuose nustatytiems tarifams indeksuoti;

3.2. kasmet – Lietuvos Respublikos mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 3 ir 4 priedėliuose nustatytiems tarifams, išskyrus tuos, kurie nustatomi kaip tam tikras kainos procentas, indeksuoti.

______________