Išrašas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

SOCIALINIŲ  REIKALŲ IR DARBO KOMITETAS

 

Lietuvos Respublikos Seimui                                                  2002-03-06 Nr.

 

POSĖDŽIO PROTOKOLAS

 

2002-03-06 Nr.9

Vilnius

 

 

 

1. SVARSTYTA: Seimo narių A. Syso, G. Steponavičiaus ir A. Meliano pasiūlymai Lietuvos Respublikos Darbo kodekso projektui  Nr.IXP-1268 (2).

 

NUSPRĘSTA: Iš dalies pritarti Seimo narių A. Syso, G. Steponavičiaus ir A. Meliano pasiūlymams.

PRIDEDAMA:

1.   Komiteto sprendimas dėl pateiktų pasiūlymų, 7 lapai.

 

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                         Algirdas Sysas

 

 

 

 

Protokolą rašė

Komiteto padėjėja                                                                                           Rita Virbalienė

 

 

 

 

 

 

Pasiūlymai IXP-1268(2)

SRDK sprendimas

Seimo nario A. Syso pasiūlymai

 

1. Siūlau papildyti kodekso projekto 23 straipsnio 1 dalį  naujais punktais ir ją  išdėstyti taip:

“1. Darbdavys privalo:

1) gerbti darbuotojų atstovų teises ir netrukdyti jiems veikti. Darbuotojų atstovų veikla negali būti nutraukta darbdavio valia;

2) priimdamas sprendimus, galinčius turėti įtakos darbuotojų teisinei padėčiai, konsultuotis su darbuotojų atstovais, o įstatymų numatytais atvejais - gauti jų sutikimą;

3) nevilkinti kolektyvinių derybų;

4) 3) išnagrinėti darbuotojų atstovų pasiūlymus per šiame Kodekse nustatytą laikotarpį, o jeigu toks nenustatytas, - per vieną  mėnesį ir motyvuotai raštu į juos atsakyti;

5) 4) nemokamai teikti būtiniausią informaciją darbo klausimais apie įmonės veiklą;

6) sudaryti sąlygas darbuotojų atstovams vykdyti jų funkcijas;

7) 5) vykdyti kitus kolektyvinių sutarčių nustatytus įsipareigojimus;

8) 6) užtikrinti kitas įstatymų nustatytas darbuotojų atstovų teises.”

 

 

2. Siūlau pakeisti kodekso projekto 32 straipsnį  ir jį išdėstyti taip:

32 straipsnis. Valstybinė darbo įstatymų, kolektyvinių sutarčių laikymosi kontrolė ir pažeidimų prevencija

Kaip darbdaviai laikosi šio Kodekso, darbo įstatymų, ir kitų norminių teisės aktų, bei kolektyvinių sutarčių normatyvinių nuostatų kontroliuoja ir jų pažeidimų prevenciją vykdo Valstybinė darbo inspekcija ir kitos institucijos pagal įstatymų nustatytą kompetenciją.”

 

 

3. Siūlau pakeisti kodekso projekto 52 straipsnį  ir jį išdėstyti taip:

“52 straipsnis. Nacionalinės, šakos ir teritorinės kolektyvinės sutarties taikymo sritis

1. Nacionalinė, šakos ir teritorinė kolektyvinė sutartis taikoma įmonėse, kurių darbdaviai:

1) buvo sutartį pasirašiusių darbdavių asociacijų nariai;

2) prisijungė prie šių asociacijų po sutarties pasirašymo.

2. Jeigu nacionalinės kolektyvinės sutarties nuostatos yra svarbios atitinkamai gamybos šakai, profesijai, tai Socialinės apsaugos ir darbo ministras gali praplėsti nacionalinės kolektyvinės sutarties ar atskirų jos nuostatų taikymo sferą, nustatydamas, kad tas susitarimas taikomas visai šakai, profesijai, paslaugų sferai ar tam tikrai teritorijai, jeigu tokį reikalavimą pateikė viena ar keletas dalyvaujančių nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje darbuotojų arba darbdavių organizacijų.

3. 2. Jeigu įmonėje galioja kelios kolektyvinės sutartys, taikomos tos sutarties nuostatos, kurios numato palankesnes sąlygas darbuotojams.

 

 

4. Siūlau pakeisti ir papildyti kodekso projekto 54 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

54 straipsnis. Nacionalinės, šakos ir teritorinės kolektyvinės sutarties registracija

1. Nacionalines, šakos ir teritorines kolektyvines sutartis pareikštine tvarka registruoja ir registravimo tvarką nustato Vyriausybė. Nacionalinę, šakos ir teritorinę kolektyvinę sutartį registruoti per dvidešimt dienų nuo jo pasirašymo pateikia šalis - darbdavių atstovas. organizacija.

2. Darbdavių organizacijai neįregistravus nacionalinės, šakos ar teritorinės kolektyvinės sutarties per šio straipsnio 1 dalyje nustatytą terminą, teisę pateikti registruoti nacionalinę, šakos ar teritorinę kolektyvinę sutartį įgyja kita sutarties šalis – profesinė sąjunga. Profesinė sąjunga nacionalinę, šakos ar teritorinę kolektyvinę sutartį pateikia registruoti per dešimt dienų nuo šio straipsnio 1 dalyje nurodyto termino pasibaigimo dienos.”

 

 

5. Siūlau pakeisti kodekso projekto 59 straipsnio 1 dalį  ir ją išdėstyti taip:

“1. Įmonės kolektyvinė sutartis yra rašytinis susitarimas tarp darbdavio ir įmonės darbuotojų kolektyvo dėl darbo, darbo apmokėjimo ir kitų socialinių-ekonominių sąlygų. Įmonės kolektyvinė sutartis sudaroma visų rūšių įmonėse, įstaigose, organizacijose.”

 

 

6. Siūlau išbraukti kodekso projekto 76 straipsnio 2 dalį:

2. Lokautas – tai vienos įmonės ar kelių įmonių darbuotojų ar jų grupės darbo santykių sustabdymas įstatymo nustatyta tvarka, kai kolektyvinis ginčas išspręstas, tačiau darbuotojai nevykdo taikinimo komisijos, darbo arbitražo ar trečiųjų teismo sprendimo. Lokauto skelbimo ir organizavimo tvarką nustato specialus įstatymas.

 

7. Siūlau pakeisti kodekso projekto 98 straipsnį  ir jį išdėstyti taip:

“98 straipsnis. Nelegalus darbas

1. Nelegaliu darbu laikomas darbas:

1) dirbtas ir (ar) dirbamas nesudarius darbo sutarties;

2) dirbamas užsienio valstybių piliečių ir asmenų be pilietybės, nesilaikant jiems teisės aktų  nustatytos įsidarbinimo tvarkos.

2. Nelegaliu darbu nelaikomi pagalbos (talkos) darbai. Jų sąlygas ir tvarką nustato Vyriausybė.

3. Darbdaviai ar jų įgalioti asmenys, leidę dirbti nelegalų darbą, taip pat nelegalų darbą dirbantys asmenys atsako įstatymų nustatyta tvarka.”

 

 

8. Siūlau pakeisti kodekso projekto 109 straipsnį  ir jį išdėstyti taip:

109 straipsnis. Terminuota darbo sutartis

1. Terminuota darbo sutartis gali būti sudaroma tam tikram laikui arba tam tikrų darbų atlikimo laikui, bet ne ilgiau  kaip penkeriems metams.

2. Neleidžiama sudaryti terminuotos darbo sutarties, jeigu darbas yra nuolatinio pobūdžio, išskyrus atvejus, kai sudaryti tokią sutartį rašytiniu prašymu prašo pats darbuotojas. tai nustato įstatymai arba kolektyvinės sutartys.

3. Su renkamaisiais darbuotojais terminuota darbo sutartis sudaroma jų išrinkimo laikui, o su darbuotojais, kuriuos pagal įstatymus arba pagal įmonės, įstaigos, organizacijos įstatus skiria į darbą renkamieji organai, terminuota darbo sutartis sudaroma tų renkamųjų organų įgaliojimų (kadencijos) laikui.

4. Terminuota darbo sutartis gali būti sudaroma ir kitais atvejais, kai tai nustato įstatymai, įmonių, įstaigų, organizacijų įstatai arba kolektyvinės sutartys.

 

 

9. Siūlau pakeisti kodekso projekto 127 straipsnio 3 dalį  ir ją  išdėstyti taip:

“3. Darbo sutartyje gali būti sulygta: jeigu sutartis nutraukiama darbuotojo pareiškimu be svarbios priežasties (šio straipsnio 1 dalis), tai darbuotojas įsipareigoja atlyginti darbdaviui jo turėtas išlaidas per paskutiniuosius vienerius darbo metus darbuotojo mokymui, kvalifikacijos kėlimui, stažuotėms ir kt. ”

 

 

10. Siūlau pakeisti kodekso projekto 134 straipsnį  ir jį  išdėstyti taip:

134 straipsnis. Pirmenybės teisė būti paliktam dirbti, kai mažinamas darbuotojų skaičius

1. Kai dėl ekonominių ar technologinių priežasčių arba dėl darbovietės struktūrinių pertvarkymų mažinamas darbuotojų skaičius, pirmenybės teisę būti palikti dirbti turi darbuotojai:

1) kurie toje darbovietėje buvo sužaloti arba susirgo profesine liga;

2) kurie vieni augina vaikus (įvaikius) iki šešiolikos metų arba prižiūri kitus šeimos narius, pripažintus pirmos  ar antros grupės invalidais;

3) kurie turi ne mažiau kaip dešimt metų nepertraukiamąjį darbo stažą toje darbovietėje, išskyrus darbuotojus, įgijusius teisę į visą senatvės pensiją arba ją gaunančius;

4) kuriems iki senatvės pensijos liko ne daugiau kaip treji metai;

5) kuriems tokia teisė nustatyta kolektyvinėje sutartyje;

6) kurie yra išrinkti į darbuotojų atstovaujamuosius organus (šio kodekso 19 straipsnis).

2. Šio straipsnio 1 dalies 2, 3, 4 ir 5 punktuose nustatyta pirmenybė likti darbe taikoma tik tiems darbuotojams, kurių kvalifikacija nėra žemesnė už kitų tos pačios specialybės darbuotojų, dirbančių toje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje, kvalifikaciją.

 

 

11. Siūlau papildyti kodekso projekto 143 straipsnį nauja 5 dalimi  ir ją  išdėstyti taip:

“5. Darbuotojams, dirbantiems ne vienoje darbovietėje arba vienoje darbovietėje, bet pagal dvi ar daugiau darbo sutarčių, darbo dienos trukmė (kartu su pertrauka pailsėti ir pavalgyti) negali būti ilgesnė kaip 12 valandų.”

 

 

12. Siūlau iš  kodekso projekto 180 straipsnio 2  dalies išbraukti žodį “kvietimus”  ir šią dalį  išdėstyti taip:

“2. Darbuotojams, kurie mokosi bendrojo lavinimo mokyklose ar nustatyta tvarka įregistruotose aukštesniosiose ir aukštosiose mokyklose, pagal šių mokyklų pažymas-kvietimus suteikiamos mokymosi atostogos:

1) eiliniams egzaminams pasirengti ir laikyti - po tris dienas kiekvienam egzaminui;

2) įskaitoms pasirengti ir laikyti - po dvi dienas kiekvienai įskaitai;

3) laboratoriniams darbams atlikti ir konsultavimuisi - tiek dienų, kiek nustatyta mokymo planuose ir tvarkaraščiuose;

4) diplominiam (bakalauro, magistro) darbui baigti ir ginti - trisdešimt  kalendorinių dienų;

5) valstybiniams (baigiamiesiems) egzaminams pasirengti ir laikyti - po šešias  dienas kiekvienam egzaminui.”

 

 

13. Siūlau iš  kodekso projekto 183 straipsnio 2  dalies išbraukti žodžius “arba šalių susitarimu”  ir šią dalį  išdėstyti taip:

“2. Nemokamos atostogos dėl kitų priežasčių  suteikiamos kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka arba šalių susitarimu.”

 

 

 

1. Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

3. iš esmės pritarti. Dar reikia redakciškai pataisyti 2 dalį vietoj žodžio “nacionalinės” įrašant žodžius “šakos ir teritorinės”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Iš esmės pritarti. Dar reikia redakciškai pataisyti 1 dalį ją išdėstant taip: “1. Nacionalinės, šakos ir teritorinės kolektyvinės sutartys registruojamos pareikštine tvarka. Jų registravimo tvarką nustato Vyriausybė. Nacionalinę, šakos ir teritorinę kolektyvinę sutartį registruoti per dvidešimt dienų nuo jo pasirašymo pateikia šalis - darbdavių  organizacija.”

 

5. Nepritarti.

 

 

 

 

 

6. Nepritarti.

 

 

 

 

 

7. Iš esmės pritarta 1 dalies 1 punkto pataisai redaguojant jį taip: “1) kai, esant šio Kodekso 93 straipsnyje numatytiems darbo sutarties požymiams, dirbamas nesudarius darbo sutarties;”

 

3 dalies pataisai nepritarta

 

 

 

8. Nepritarti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Iš esmės pritarta pasiūlymui, tačiau vietoj žodžio “vienerius” įrašant žodį “trejus”.

 

 

 

10. Nepritarti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11. Nepritarti.

 

 

 

 

 

12. Pritarti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13. Pritarti.

 

 

 

Seimo nario A. Meliano pasiūlymas

1. Pakeisti Darbo kodekso projekto 90 straipsnį ir išdėstyti taip:

“90 straipsnis. Teisės į darbą užsienyje įgyvendinimas

Dėl piliečių darbo užsienyje tarpininkauja Lietuvos darbo birža bei kitos organizacijos, turinčios Vyriausybės įgaliotos institucijos išduotas licencijas.”

 

1. Nepritarti

Seimo narių A. Meliano ir G. Steponavičiaus pasiūlymai

1. Pakeisti 4 straipsnio 2 dalį ir išdėstyti taip:

 

“2. Vyriausybė, kitos valstybės ar savivaldybių institucijos turi teisę pagal savo kompetenciją priimti norminius teisęs aktus darbo santykių reguliavimo klausimais tik šio Kodekso ar kitų įstatymų nustatytais atvejais.”

 

2. Išbraukti Darbo kodekso projekto 4 straipsnio 4 dalį.

 

3. Išbraukti Darbo kodekso projekto 11 straipsnio 2 dalį.

 

4. Pakeisti Darbo kodekso projekto 16 straipsnio 2 dalį ir išdėstyti taip:

“2. Darbdaviu gali būti bet koks fizinis asmuo. Darbdavio (fizinio asmens) teisnumą ir veiksnumą reglamentuoja Lietuvos Respublikos Civilinis kodeksas.”

 

5. Pakeisti Darbo kodekso projekto 18 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Kolektyviniuose darbo santykiuose įsipareigojimai yra privalomi tiems darbuotojams, kurie įgaliojo jiems atstovauti atitinkamus atstovaujančius subjektus.”

 

6. Pakeisti Darbo kodekso projekte 23 straipsnio 2 dalies 2 punktą ir išdėstyti taip:

“2) priimdamas sprendimus, galinčius įtakoti darbuotojų padėtį, privalo įstatymų nustatytais atvejais konsultuotis su darbuotojų atstovais”.

 

7. Pakeisti Darbo kodekso projekto  59 straipsnio 2 dalį ir išdėstyti taip:

2. Kolektyvinė sutartis yra privaloma ją pasirašiusioms šalims.

 

8. Pakeisti Darbo kodekso projekto 89 straipsnio 1 dalį ir išdėstyti taip:

1. Ieškantys darbuotojų darbdaviai gali informuoti teritorines darbo biržas apie laisvas darbo vietas, darbo funkcijas ir darbo pobūdį, apmokėjimo ir kitas sąlygas bei pretendentams įsidarbinti keliamus kvalifikacinius reikalavimus.”

 

9. Pakeisti 98 straipsnio 2 dalį ir išdėstyti ją taip:

“2. Nelegaliu darbu nelaikomi pagalbos (talkos) ir savanoriški darbai. Jų sąlygas ir tvarką nustato Vyriausybė.”

 

10. Išraukti Darbo kodekso projekto 109 straipsnio 1 dalį.

 

 

11. Pakeisti 129 straipsnio 3 dalį ir išdėstyti ją taip:

“129 straipsnis. Įspėjimas apie darbo sutarties nutraukimą

3. Per įspėjimo laikotarpį darbdavys turi duoti laisvo nuo darbinių pareigų vykdymo laiko naujo darbo paieškoms, kurio trukmė nustatyta kolektyvinėse sutartyse. Jei kolektyvinėse sutartyse  nėra nustatyta laisvo nuo darbinių pareigų vykdymo laiko naujo darbo paieškoms trukmė, ji negali būti mažesnė negu dešimt  procentų darbo laiko normos, tenkančios darbuotojui per įspėjimo terminą. Laisvas nuo darbo laikas suteikiamas darbuotojo ir darbdavio sutarta tvarka. Už šį laiką darbuotojui paliekamas jo vidutinis darbo užmokestis.”

 

12. Papildyti 139 straipsnio 2 dalį ir išdėstyti jį taip:

“139 straipsnis. Išeitinė išmoka

2. Nutraukus darbo sutartį kitais šiame skirsnyje (išskyrus šio kodekso 125  straipsnio 1 dalyje, 126 straipsnio 1 dalyje, 127 straipsnio  1 dalyje, 135 straipsnio 1 ir 2 dalyje numatytus atvejus) ir kituose įstatymuose nustatytais atvejais, kai nėra darbuotojo kaltės, jam išmokama jo dviejų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka, jeigu įstatymai nenustato kitaip.”

 

 

13. Pakeisti ir papildyti 140 straipsnio 1 dalį ir išdėstyti ją taip:

“140 straipsnis. Atsiskaitymo su atleidžiamu darbuotoju tvarka

1. Darbdavys privalo visiškai atsiskaityti su atleidžiamu iš darbo darbuotoju sekančią dieną po jo atleidimo dienos, jeigu įstatymais ar darbdavio ir darbuotojo susitarimu nenustatyta kitokia atsiskaitymo tvarka.”

 

 

14. Pakeisti Darbo kodekso projekto 143 straipsnio 1 ir 2 dali ir išdėstyti jas taip:

“143 straipsnis. Darbo trukmė

Darbo laikas negali būti ilgesnis kaip 40 valandų per savaitę, jeigu darbuotojo ir darbdavio susitarimu nenustatyta kitaip.

Kasdieninė darbo trukmė neturi viršyti 8 darbo valandų, jeigu darbuotojo ir darbdavio susitarimu nenustatyta kitaip.”

 

 

15. Pakeisti Darbo kodekso projekto 149 straipsnio 1 ir 2 dalį ir išdėstyti taip:

“1. Viršvalandiniu darbu laikomas darbas, dirbamas viršijant darbo sutartyje nustatytą arba įstatymo reikalaujamą maksimalią darbo laiko trukmę.

2. Darbdavys  savo iniciatyva gali naudoti viršvalandinius darbus tik išimtiniais atvejais, kuriuos nustato šio Kodekso 150 straipsnis. Darbuotojo rašytiniu sutikimu viršvalandinius darbus galima dirbti ir kitais atvejais.

 

16. Papildyti ir pakeisti 205 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir išdėstyti šį straipsnį taip:

205 straipsnis. Darbo užmokesčio mokėjimas atleidžiant iš darbo ar darbuotojui mirus

1. Darbuotoją atleidžiant iš darbo visos jam priklausančios darbo užmokesčio sumos išmokamos:

1) kai nutraukiama darbo sutartis su darbuotoju, kuris dirba iki atleidimo iš darbo dienos - ne vėliau kaip sekančią dieną po jo atleidimo iš darbo dienos;

2) kai nutraukiama darbo sutartis su darbuotoju, kuris atleidimo dieną nebedirba (dėl laikino nedarbingumo, pravaikštos, laisvės atėmimo ir kt.) - per vieną  dieną nuo tos dienos, kurią atleistas iš darbo darbuotojas pareikalavo atsiskaityti;

2. Darbuotojui mirus, jam priklausantis darbo užmokestis ir kitos sumos išmokamos mirusiojo šeimos nariams arba tiems asmenims, kurie jį laidojo, - ne vėliau kaip per tris  darbo dienas pristačius mirties faktą patvirtinantį  dokumentą.

 

1. Nepritarti.

 

 

 

 

2. Nepritarti.

 

 

3. Nepritarti.

 

4. Pritarti. Redaguojant reikia pataisyti ir 14 str. 1 dalį iš jos išbraukiant paskutinį sakinį.

 

 

5. Nepritarti.

 

 

 

6. Nepritarti.

 

 

7. Nepritarti.

 

 

8. Pritarti.

 

 

 

9. Pritarti.

 

 

 

10. Nepritarti.

 

 

11. Nepritarti.

 

 

 

 

 

 

 

 

12. Nepritarti.

 

 

 

 

 

 

 

13. Pritarti.

 

 

 

 

 

14. Nepritarti.

 

 

 

 

 

 

 

15. Nepritarti.

 

 

 

 

 

 

16. Pritarti.