LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
TEISĖS IR TEISĖTVARKOS KOMITETAS
Dėl Seimo nario A. Matulo
pasiūlymų Civilinio kodekso
antrosios knygos (Asmenys)
projektui Nr.P-2269
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas apsvarstęs Seimo nario A. Matulo pasiūlymus Civilinio kodekso antrosios knygos (Asmenys) projektui Nr.P-2269, pareiškia šią nuomonę dėl pateiktų pasiūlymų:
1. Siūlytina pastabai pritarti, tačiau papildyti ne 2.23 straipsnio 3 dalį, o 2 dalį ir po žodžių “informacijos konfidencialumo pažeidimas” įrašyti žožius “duomenų apie asmens sveikatos būklę paskelbimas pažeidžiant įstatymų nustatytą tvarką” ir šią dalį išdėstyti taip:
“2. Privataus gyvenimo pažeidimu laikoma neteisėtas įėjimas į asmens gyvenamąsias ir kitokias patalpas, aptvertą privačią teritoriją, neteisėtas asmens stebėjimas, neteisėtas asmens ar jo turto apieškojimas, asmens telefoninių pokalbių, susirašinėjimo ar kitokios korespondencijos bei asmeninių užrašų ir informacijos konfidencialumo pažeidimas, duomenų apie asmens sveikatos būklę paskelbimas pažeidžiant įstatymų nustatytą tvarką bei kitokie neteisėti veiksmai.”
2. Siūlytina iš dalies pritarti 2.25 straipsnio pakeitimams ir šį straipsnį išdėstyti taip:
“2.25 straipsnis. Teisė į kūno neliečiamumą ir vientisumą
1. Fizinis asmuo neliečiamas. Be paties asmens (o asmeniui esant neveiksniam be jo įstatyminio atstovo) žinios ir laisvo sutikimo negali būti atliekami su juo jokie moksliniai, medicinos bandymai ar tyrimai. Toks sutikimas turi būti išreikštas raštu.
2. Intervencija į asmens kūną, jo kūno dalių ar organų pašalinimas gali būti daromi tik esant asmens sutikimui. Sutikimas chirurginei operacijai turi būti išreikštas raštu. Jeigu asmuo yra neveiksnus, tokį sutikimą gali duoti jo globėjas, tačiau neveiksnaus asmens kastracijai, sterilizacijai, nėštumo nutraukimo operacijai, jo organo pašalinimui būtinas teismo leidimas. Toks sutikimas nereikalingas būtino reikalingumo atvejais, siekiant išgelbėti asmens gyvybę, kai jo gyvybei gresia realus pavojus, o pats asmuo negali išreikšti savo valios. ir operaciją būtina atlikti nedelsiant.
4. Asmens audinių ir organų donorystės ir transplantacijos tvarką nustato atskiras Lietuvos Respublikos įstatymas.
5. Asmens kūnas, jo atskiros dalys ar organai ir audiniai negali būti komercinių sandorių dalyku. Tokie sandoriai yra niekiniai.
6. Asmuo, kurio teisė į kūno neliečiamumą ir vientisumą buvo pažeista, turi teisę reikalauti iš kaltų asmenų turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo.”
“4. Asmuo gali būti patalpintas į psichiatrinę gydymo įstaigą tik jo paties sutikimu, taip pat teismo nutarimu. Jeigu asmuo serga sunkia psichikos liga ir yra reali grėsmė, kad jis savo veiksmais gali padaryti esminę žalą savo ar aplinkinių sveikatai ar gyvybei bei turtui, tai jis gali būti hospitalizuotas prievarta, bet ne ilgiau kaip dviem paroms. Priverstinė hospitalizacija gali būti pratęsta tik įstatymų nustatyta tvarka teismo nutarimu. Jeigu asmuo yra neveiksnus, tai priverstinei jo hospitalizacijai, tačiau ne ilgiau kaip dviem paroms, sutikimą gali duoti jo globėjas. Neveiksnaus asmens priverstinė hospitalizacija po to gali būti pratęsta tik įstatymų nustatyta tvarka teismo nutarimu.”