LOGOnespalv-maz2

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO

MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2000 M. GRUODŽIO 28 D. ĮSAKYMO NR. 375 „DĖL EKOLOGINIO ŽEMĖS ŪKIO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2017 m. rugpjūčio 1 d. d. Nr. 3D-511

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Ekologinio žemės ūkio taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 375 „Dėl Ekologinio žemės ūkio taisyklių patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 8.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.1. augalininkystės, gyvulininkystės / paukštininkystės, bitininkystės, akvakultūros gyvūnų produktų pirminę gamybą – iki einamųjų metų paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškų be vėlavimo priėmimo dienos sertifikavimo įstaigai raštu turi pateikti jos nustatytos formos prašymą sertifikuoti.

Ūkio subjektai, pageidaujantys pirmą kartą sertifikuoti pirminę gyvulininkystės / paukštininkystės gamybą arba papildomai sertifikuoti kitą ūkinių gyvūnų rūšį, kurios nėra sertifikavę, turi:

8.1.1. iki einamųjų metų paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškų be vėlavimo priėmimo dienos, pildydami paraišką Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse nustatyta tvarka Paraiškų priėmimo informacinės sistemos tam skirtoje skiltyje, pažymėti ketinamą sertifikuoti ūkinių gyvūnų rūšį;

8.1.2. po einamųjų metų paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškų be vėlavimo priėmimo dienos, raštu teikti sertifikavimo įstaigos nustatytos formos prašymą sertifikuoti tik jeigu einamaisiais metais yra deklaravę Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse nustatyta tvarka ketinamus sertifikuoti plotus, skirtus gyvūnų pašarui auginti. Sertifikavimo įstaiga savo nustatyta tvarka įvertina ūkio subjekto pateiktą prašymą bei pateikia ūkio subjektui išvadą apie galimybę sertifikuoti pirminę gyvulininkystės / paukštininkystės gamybą einamaisiais metais;“.

1.2. Papildau 81 punktu:

81. Ūkio subjektai, pageidaujantys ne pirmą kartą sertifikuoti tos pačios rūšies ūkinius gyvūnus, iki einamųjų metų paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškų be vėlavimo priėmimo dienos pildydami paraišką Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse nustatyta tvarka turi Paraiškų priėmimo informacinės sistemos tam skirtoje skiltyje pažymėti ketinamą sertifikuoti ūkinių gyvūnų rūšį. Jei ūkio subjektai ūkinių gyvūnų rūšies nepažymi, jie turi teisę sertifikavimo įstaigai iki einamųjų metų spalio 15 d. pateikti raštu prašymą, kuriame turi būti nurodomos objektyvios ūkinių gyvūnų nepažymėjimo paraiškoje priežastys. Sertifikavimo įstaigos direktoriaus įsakymu patvirtinta komisija, įvertinusi nurodytas priežastis, nusprendžia, ar einamaisiais metais tą ūkinių gyvūnų rūšį sertifikuoti.“

1.3. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:

11. Ūkio subjektai, ketinantys sertifikuoti gamybą kaip ekologinę, kasmet ne vėliau kaip iki paskutinės paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškų be vėlavimo priėmimo dienos tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse nustatyta tvarka pateikia paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraišką“.

1.4. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:

12. Po paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškų be vėlavimo priėmimo dienos prašymų sertifikuoti gamybą kaip ekologinę sertifikavimo įstaiga nepriima, išskyrus šių taisyklių 8.1.1 ir 8.2 papunkčiuose nurodytais atvejais arba atvejais, kai prašymai nepateikti dėl svarbių objektyvių priežasčių: ligos, nepalankių klimatinių sąlygų ar kt. Sertifikavimo įstaigos direktoriaus įsakymu patvirtinta komisija, įvertinusi iki einamųjų metų rugpjūčio 1 d. ūkio subjekto raštu nurodytas priežastis ir pateiktus įrodymus, nusprendžia, ar einamaisiais metais prašymą sertifikuoti gamybą kaip ekologinę priimti.“

1.5. IV skyrių papildau 171 punktu:

171. Sertifikavimo įstaiga leidimams (dėl neekologinės gamybos būdu užaugintos sėklos sėjimo ir (arba) augalų dauginamosios medžiagos naudojimo; dėl atrajotojams sintetinių A, D ir E vitaminų naudojimo; dėl toje pat valdoje esančiuose inkubatoriuose ir augyklose ekologiškų ir neekologiškų žuvų jauniklių auginimo; dėl toje pat valdoje ekologinės ir neekologinės suaugusių žuvų (nebeauginamų inkubatoriuose ir augyklose) gamybos; dėl pereinamojo laikotarpio tvenkiniams sutrumpinimo; dėl leidimo didinti ekologiškai laikomų ūkinių gyvūnų bandą ar pulką neekologiškai išaugintais ūkiniais gyvūnais; dėl leidimo atlikti veiksmus siekiant pagerinti ūkinių gyvūnų saugumą, sveikatą, gerovę ir higieną; dėl leidimo naudoti neekologiškas žemės ūkio kilmės maisto sudedamąsias dalis, kurios neįtrauktos į reglamento (EB) Nr. 889/2008 IX priedą; dėl leidimo sklypams sutrumpinti perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpį; dėl leidimo sutrumpinti perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpį ūkio subjektams panaudojus ekologinei gamybai neleistiną produktą; dėl leidimo valdyti ekologiškus ir neekologiškus augalininkystės ūkius toje pat vietovėje vienu metu; dėl leidimo auginti ūkyje ekologiškai ir neekologiškai tokių pat rūšių ūkinius gyvūnus; dėl leidimo esant didelio masto nelaimėms; dėl leidimo rišti galvijus nedidelių ekologinės gamybos gyvulininkystės ūkių tvartuose) gauti nustato ūkio subjektams prašymų, dokumentų ir kitos susijusios informacijos pateikimo tvarką bei savo interneto svetainėje nurodo pateikimo tvarką ir kokie dokumentai ir (arba) įrodymai turi būti pateikiami. Pateiktą informaciją vertina ir leidimus išduoda sertifikavimo įstaiga.

Nesant galimybės įsigyti pakankamai norimos veislės bei rūšies ekologinės gamybos būdu užaugintos sėklos ir (arba) augalų dauginamosios medžiagos, remdamasi VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro, administruojančio ekologiškų sėklų duomenų bazę, pateikta rekomendacija, sertifikavimo įstaiga gali einamųjų metų sausio–vasario mėn. išduoti bendrą leidimą einamaisiais metais sertifikuotuose pagal ekologinės gamybos reikalavimus plotuose naudoti neekologiškai užaugintą sėklą ir (arba) dauginamąją medžiagą.“

1.6. Pripažįstu netekusiu galios 29 punktą.

1.7. Pakeičiu 301 punktą ir jį išdėstau taip:

301. Kiekvienas daugiau negu 1 toną vienu pirkimu vienos rūšies sertifikuotų javų perkantis ūkio subjektas, kuris jais prekiauja arba juos perdirba, privalo užtikrinti, kad įsigijimo metu iš kiekvieno ūkio subjekto įsigytos kiekvienos rūšies javų iš kiekvienos transporto priemonės arba iš kiekvienos partijos būtų paimti ėminiai ir laikomi ne trumpiau kaip 1,5 metų. Partiją gali sudaryti keliomis atskiromis transporto priemonėmis  atvežti tik vienos rūšies ir iš vieno ūkio subjekto įsigyti javai.

1.8. Pakeičiu 37.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

37.2. auginti vienmečius augalus – facelijas, daugiamečių pupinių žolių augalus: baltuosius dobilus, esparcetus, barkūnus, liucernas, gargždenius, raudonuosius dobilus, rausvuosius dobilus arba šių nurodytų augalų mišinius su miglinėmis žolėmis, kurie turi būti vyraujantys ir pasėti bei auginami visą auginimo sezoną einamaisiais metais ne trumpiau kaip vieną kartą per penkerių metų laikotarpį (penkeri metai pradedami skaičiuoti nuo 2015 m., vėliau kas penkerius metus skaičiuojami nauji laikotarpiai) arba įsėti su pagrindine kultūra kaip įsėlis, o ateinančiais metais auginami kaip pagrindinė kultūra.“

1.9. Pakeičiu 39 punktą ir jį išdėstau taip:

39. Sertifikuojamiems ekologinės gamybos laukams šių taisyklių 37 punkto sėjomainos ir (arba) šių taisyklių 38 punkto tręšimo organinėmis trąšomis reikalavimo įgyvendinimą sertifikavimo įstaiga pradeda vertinti nuo ketvirtųjų lauko sertifikavimo metų.

1.10. Pakeičiu 44 punktą ir jį išdėstau taip:

44. Jeigu sertifikavimo įstaiga sertifikuodama:

44.1. nustato, kad derlius sertifikavimo įstaigos kontroliuojamame lauke jo nuėmimo metu bus ypatingai mažas, toks sertifikavimo įstaigos kontroliuojamas laukas įvardijamas kaip „ypatingai mažas derlius“, o jeigu derliaus visai nebus (nepriklausomai nuo to, ar augalai einamaisiais metais pagal jų auginimo specifiką turi duoti derlių, ar ne) – toks sertifikavimo įstaigos kontroliuojamas laukas įvardijamas kaip „derliaus nėra“. Ūkio subjektas savo iniciatyva turi teisę sertifikavimo įstaigą kviesti dėl pakartotinio derliaus įvertinimo, iš anksto ją informuodamas raštu apie planuojamą derliaus nuėmimo datą. Tokiu atveju sertifikavimo įstaiga atlieka papildomą kontrolę ir lauke gautas derliaus kiekis lyginamas su mažiausiu ekologiškos produkcijos derliaus pagal skirtingas augalų rūšis kiekiu, kuris yra skelbiamas sertifikavimo įstaigos interneto svetainėje jos nustatyta tvarka;

44.2. šių taisyklių 211 papunktyje nustatyta tvarka ūkio subjekto pateiktą informaciją apie lauke gautą derliaus kiekį palyginusi su mažiausiu ekologiškos produkcijos derliaus pagal skirtingas augalų rūšis kiekiu (kuris skelbiamas VšĮ „Ekoagros“ tinklalapyje) nustato, kad derliaus kiekis mažesnis, toks laukas įvardijamas kaip „ypatingai mažas derlius“, o jeigu derliaus kiekio nepateikta arba jis lygus nuliui – toks laukas įvardijamas atitinkamai kaip: „derliaus nėra“ arba „nenuimtas derlius“.“

1.11. Pakeičiu 52.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

52.1. sodai gali būti genėjami dalimis kasmet, tačiau turi būti išgenėti ne rečiau kaip kas 3 metus;“.

1.12. Pakeičiu 57 punktą ir jį išdėstau taip:

57. Tuo atveju, kai konkrečiame sertifikavimo įstaigos kontroliuojamame lauke nėra nuimamas derlius, sertifikuojant toks laukas įvardijamas kaip „nenuimtas derlius“.“

1.13.  Pakeičiu 118.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

118.2. dėl atrajotojams sintetinių A, D ir E vitaminų naudojimo. Dėl šiame papunktyje nurodyto leidimo gavimo ūkio subjektai pateikia sertifikavimo įstaigos nustatytos formos prašymą, kuriame turi būti pateikta informacija apie tai, kad ekologinės gamybos būdu auginamiems atrajotojams nepakaks su pašarų racionu gautų vitaminų.

Ūkio subjektams išduodami leidimai atrajotojų pašarų racione papildomai naudoti sintetinius A, D ir E grupės vitaminus, kurie įtraukti į ES priedų, skirtų naudoti gyvūnų mityboje pagal 2003 m. rugsėjo 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1831/2003 dėl priedų, skirtų naudoti gyvūnų mityboje (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 40 tomas, p. 238), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2015 m. gruodžio 9 d. Europos Komisijos (ES) reglamentu 2015/2294 (OL 2015 L 324, p. 3), nuostatas, registrą „Community Register of Feed Additives Persuant to Regulation (EC) No 1831/2003“, jeigu šiame papunktyje nurodyti vitaminai:

118.2.1. visiškai atitinka natūralius vitaminus, t. y. jie turi būti tokios struktūros, kaip natūraliame maiste;

118.2.2. turi būti tirpūs tik riebaluose;

118.2.3. neturi būti pagaminti iš genetiškai modifikuotų organizmų arba naudojant genetiškai modifikuotus organizmus;“.

1.14. Pakeičiu 118.9.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

118.9.1. dėl leidimo sklypams sutrumpinti perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpį gavimo ūkio subjektas pateikia prašymą (užpildo sertifikavimo įstaigos nustatytos formos „Prašymą pereinamojo laikotarpio sutrumpinimui“) kasmet iki paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškų be vėlavimo priėmimo dienos“.

1.15. Pakeičiu 118.14 papunktį ir jį išdėstau taip:

118.14. dėl leidimo rišti galvijus nedidelių ekologinės gamybos gyvulininkystės ūkių tvartuose (neatsižvelgiant į tvartų eksploatavimo laikotarpio pradžią) gavimo ūkio subjektai, neturintys šio leidimo ir norintys sertifikuoti gyvulininkystės sritį (galvijininkystę), turi kreiptis einamaisiais metais į sertifikavimo įstaigą pateikdami sertifikavimo įstaigos nustatytos formos prašymą, kuriame turi būti nurodyti pagal reglamento (EB) Nr. 834/2007 22 straipsnio 2 dalies a punkto ir reglamento (EB) Nr. 889/2008 39 straipsnio nuostatas reikalaujami pagrindimai.“

1.16. Pakeičiu 122 punktą ir jį išdėstau taip:

122. Ekologinės gamybos ūkiuose tręšimui ar dirvožemio gerinimui leidžiama naudoti tik reglamento (EB) Nr. 889/2008 I priede nurodytas trąšas ir (arba) dirvožemio gerinimo priemones bei dirvožemio gerinimo priemones, sudarytas tik iš mikroorganizmų.“

1.17. Pakeičiu 123.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

123.3. produkto cheminės sudėties tyrimų protokolą (kuriame nurodytos pagrindinės ir antrinės augalams tręšti maisto medžiagos, vandenyje tirpios medžiagos, kenksmingos priemaišos, mikrobiologinė tarša), išduotą ne anksčiau kaip prieš 6 mėnesius nuo pateikimo VATŽŪM datos. Protokolas turi būti išduotas ES valstybės narės pagal ISO/IEC 17025 standartą akredituotoje tirti konkrečias trąšų ir (arba) dirvožemio gerinimo priemonių sudėtyje esančias medžiagas laboratorijoje;“.

1.18. Pakeičiu 124 punktą ir jį išdėstau taip:

124. VATŽŪM patikrina, ar trąšos ir (arba) dirvožemio gerinimo priemonės atitinka šių taisyklių, reglamento (EB) Nr. 834/2007 ir reglamento (EB) Nr. 889/2008 reikalavimus. Jeigu nusprendžiama, kad šios trąšos ir (arba) dirvožemio gerinimo priemonės leistinos naudoti, VATŽŪM išduoda ūkio subjektui (platintojui) trąšų ar dirvožemio gerinimo priemonės tinkamumo naudoti ekologinėje gamyboje patvirtinimą ir informaciją apie leistiną naudoti ekologinėje gamyboje produktą paskelbia VATŽŪM interneto svetainėje adresu http://www.vatzum.lt.

Dėl dirvožemio gerinimo priemonių, sudarytų tik iš mikroorganizmų, VATŽŪM patvirtinimų neišduoda ir informacijos apie šias dirvožemio gerinimo priemones VATŽŪM interneto svetainėje neskelbia.

1.19. Pripažįstu netekusiu galios XII skyrių.

2. N u s t a t a u, kad šio įsakymo 1.5 ir 1.19 papunkčiai įsigalioja nuo 2017 m. rugsėjo 1 d.

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                         Bronius Markauskas