TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

TARYBA

 

 

SPRENDIMAS

DĖL TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS MOKYKLŲ MOKYKLINIŲ AUTOBUSŲ NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2023 m. gruodžio 14 d. Nr. T1- 355

Telšiai 

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 7 punktu, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 36 straipsnio 1 ir 2 dalimis, Telšių rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Telšių rajono savivaldybės mokyklų mokyklinių autobusų naudojimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Telšių rajono savivaldybės tarybos 2017 m. gegužės 25 d. sprendimą Nr. T1-160 „Dėl Telšių rajono savivaldybės švietimo įstaigų mokyklinių autobusų naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                Tomas Katkus

 

PATVIRTINTA

Telšių rajono savivaldybės tarybos

2023 m. gruodžio 14 d. sprendimu Nr. T1-355

 

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS MOKYKLŲ MOKYKLINIŲ AUTOBUSŲ NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Telšių rajono savivaldybės mokyklų mokyklinių autobusų naudojimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Telšių rajono savivaldybei nuosavybės teise priklausančio ir mokykloms patikėjimo teise valdomo bei valstybei nuosavybės teise priklausančio ir mokyklai naudotis perduotų mokyklinių autobusų naudojimą.

2. Mokyklų mokykliniai autobusai įsigyjami, perduodami arba nurašomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymu ir kitais norminiais aktais.

3. Mokinių vežimas mokykliniais autobusais organizuojamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo įstatymu, Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymu, Lietuvos Respublikos kelių transporto kodeksu, Kelių eismo taisyklėmis,  Tipine mokyklinio autobuso vairuotojo darbo instrukcija ir atsižvelgiant į Mokinių vežiojimo organizavimo metodines rekomendacijas, kurioms pritarta Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2003 m. gruodžio 11 d. įsakymu Nr. ISAK-1778 „Dėl Mokinių vežiojimo organizavimo metodinių rekomendacijų“.

4. Mokykloms perduodamų mokyklinių autobusų techniniai ir žymėjimo reikalavimai turi atitikti reikalavimus, nustatytus Kelių eismo taisyklėse ir Mokyklinių autobusų ženklinimo įspėjamosiomis mirksinčiomis oranžinėmis šviesomis reikalavimų apraše, patvirtintame Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2012 gegužės 31 d. įsakymu Nr. 2B-224 „Dėl Mokyklinių autobusų ženklinimo įspėjamosiomis mirksinčiomis oranžinėmis šviesomis reikalavimų aprašo patvirtinimo“.

5. Pagrindinės sąvokos ir apibrėžimai:

5.1. Mokyklinis autobusas – savivaldybei nuosavybės teise priklausantis ir mokyklos patikėjimo teise valdomas ir skiriamaisiais ženklais paženklintas, mokiniams (vaikams) vežti skirtas geltonas autobusas. Prie mokyklinių autobusų priskiriamas Telšių rajono savivaldybei priklausantis ir mokyklai patikėjimo teise valdomas, skiriamaisiais ženklais paženklintas, kitos spalvos autobusas, vežantis mokinius (vaikus).

5.2. Saviraiškos renginiai – dalykinės olimpiados, sporto, sveikatos ugdymo, meninės raiškos, turizmo, gamtos, techninės kūrybos ir kitų būrelių, studijų, klubų bei kiti papildomojo ugdymo renginiai, skirti meniniams, kalbiniams, sportiniams, moksliniams, technologiniams, socialiniams, ekonominiams ir kitokiems mokinių gebėjimams ugdyti.

5.3. Pažintinė veikla – viena iš neformaliojo vaikų švietimo formų, skirta skatinti vaikų ir jaunimo tautinį, pilietinį ir kultūrinį ugdymą, lankant socialinę-kultūrinę ir meninę vertę turinčius objektus.

5.4. Mokinių vežimas – tai procesas, kurio metu mokiniai iš atitinkamos stotelės arba kitos sutartos laukimo vietos mokykliniu autobusu vežami į mokyklą ir / arba atgal.

5.5. Stotelė – tai nustatyto pavyzdžio sustojimo ženklais pažymėta autobuso sustojimo vieta arba vieta, kurioje mokiniai saugiai įlaipinami ir išlaipinami.

 

II. MOKINIŲ VEŽIMO MOKYKLINIU AUTOBUSU ORGANIZAVIMAS

 

6. Mokyklinio autobuso maršrutai, tvarkaraščiai, vežamų mokinių sąrašai rengiami ir sustojimo vietos nustatomos remiantis Mokinių vežimo organizavimo metodinėmis rekomendacijomis.

7. Kiekvienais mokslo metais, dalyvaujant mokyklinio autobuso vairuotojui ir už mokinių vežimą atsakingam mokyklos darbuotojui, įstaigos vadovas nustato mokyklinio autobuso maršrutus, tvarkaraščius, sustojimo vietas (mokyklinio autobuso sustojimo vietos parenkamos ten, kur yra nuolatinės maršrutinių autobusų stotelės, arba vietos, kurių neužstoja kliūtys, yra geras matomumas į abi kelio puses ir nedraudžia Kelių eismo taisyklės), įvertina maršruto ilgį (km) ir sudaro vežamų mokinių sąrašus. Į mokykliniu autobusu vežamų mokinių sąrašą įrašomi mokiniai, kuriems ugdymasis pagal ikimokyklinio ugdymo programą Švietimo, mokslo ir sporto ministro ir Socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka ir atvejais yra privalomas. Jei vežami ikimokyklinio amžiaus ir / ar neįgalūs mokiniai, kurie negali savarankiškai vaikščioti, mokykliniame autobuse važiuoja mokinius lydintis asmuo, paskirtas mokyklos direktoriaus įsakymu.

8. Mokiniai turi būti įlaipinami ar išlaipinami tik patvirtinto maršruto numatytose sustojimo vietose arba vietose, kurių neužstoja kliūtys, yra geras matomumas į abi kelio puses ir nedraudžia Kelių eismo taisyklės. Rekomenduojama, kad priešmokyklinio amžiaus mokinius ir neįgaliuosius mokinius, kurie negali savarankiškai vaikščioti, iki mokyklinio autobuso sustojimo vietos palydėtų ir mokinius pasitiktų tėvai (globėjai ar rūpintojai), o į (iš) mokyklą iki (nuo) autobuso palydėtų mokinius lydintis asmuo arba kitas direktoriaus įsakymu paskirtas mokyklos darbuotojas.

9. Kelių mokyklų mokinių vežimą tuo pačiu mokykliniu autobusu sutarties pagrindu organizuoja ta mokykla, kuriai jis priklauso.

10. Vienu metu vežamų mokinių negali būti daugiau, negu mokykliniame autobuse yra sėdimų vietų keleiviams.

11. Mokyklinio autobuso maršrutus, tvarkaraščius ir vežamų mokinių sąrašus (nuasmenintus) privalo turėti vairuotojas ir mokyklos darbuotojas, atsakingas už mokinių vežimą. Šie dokumentai turi būti paviešinti mokyklos informavimo priemonėse (skelbimų lentose ir / ar interneto svetainėse, ir / ar elektroninio dienyno atitinkamose skiltyse ir kt.), maršrutų tvarkaraščius turi turėti mokiniai ir jų tėvai (globėjai ar rūpintojai). Jeigu maršrutai ir tvarkaraščiai keičiami, su pakeitimais nedelsiant supažindinami mokiniai ir jų tėvai (globėjai ar rūpintojai), apie tai paskelbiama mokyklos informavimo priemonėse.

 

III. MOKYKLŲ MOKYKLINIŲ AUTOBUSŲ NAUDOJIMAS

 

12. Mokyklų mokykliniai autobusai naudojami:

12.1. kaimuose, miesteliuose toliau kaip 3 kilometrus nuo mokyklos gyvenantiems ir besimokantiems pagal priešmokyklinio ar bendrojo ugdymo programas mokiniams bei  specialiųjų ugdymosi poreikių mokiniams iki 21 metų, besimokantiems pagal priešmokyklinio ar bendrojo ugdymo programas, nepajėgiantiems savarankiškai atvykti į bendrojo ugdymo mokyklą (negali vaikščioti, dėl didelių sutrikimų yra nesaugūs gatvėje) ir vaikams, kuriems paskirtas privalomas ikimokyklinis ugdymas, vežti į mokyklas ir atgal į namus pagal Telšių rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybės) mero potvarkiu patvirtintus maršrutus;

12.2. laisvu nuo mokinių vežimo į (iš) mokyklą metu mokyklinis autobusas gali būti naudojamas:

12.2.1. vežti mokinius į (iš) rajono saviraiškos renginius;

12.2.2. vežti mokinius į (iš) regiono, respublikinius saviraiškos renginius;

12.2.3. vežti mokinius į (iš) paskirtus centrus laikyti brandos egzaminus, dalyvauti pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinime;

12.2.4. vežti mokinius į (iš) pažintinės veiklos renginius;

12.2.5. vežti pedagogus į (iš) rajoninius, regioninius, respublikinius kvalifikacinius renginius;

12.2.6. parvežti knygas, prekes, ūkio reikmes;

12.2.7. išimties tvarka važiuoti ir kitais Savivaldybės mero potvarkiu nurodytais maršrutais.

13. Mokyklos, neturinčios mokyklinio autobuso, tarpusavio susitarimu, suderinusios su Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėju, gali pasinaudoti kitų mokyklų mokykliniu autobusu 12.2 punkte nurodytoms reikmėms.

14. Mokyklos direktorius autobuso skyrimą įformina įsakymu, kurio kopija įteikiama vairuotojui. Įsakyme nurodomi už kelionę atsakingi asmenys, vykstančių mokinių ir mokinius lydinčių asmenų vardinis sąrašas, išvykimo laikas ir vieta, kelionės maršrutas, tikslas, orientacinis kelionės laikas.

 

IV. TRANSPORTO NAUDOJIMO APMOKĖJIMAS

 

15. Panaudojus mokyklos mokyklinį autobusą, už kelionės metu sunaudotą kurą ar patirtas išlaidas apmokama pagal sąskaitą faktūrą.

16. Telšių rajono savivaldybės taryba, tvirtindama biudžetą, skiria lėšų mokykloms Aprašo 12.1 punkte nurodytam transportui naudoti: mokiniams vežti, transportui eksploatuoti, atsižvelgiant į transporto priemonės pagaminimo metus, kuro sunaudojimo normas.

17. Aprašo 12.2.2 punkte nurodytos transporto išlaidos finansuojamos rajono biudžete (programa „Išsilavinusios bendruomenės ugdymo(si)“) numatytomis lėšomis.

18. Aprašo 12.2.4 punkte nurodytam transportui mokykla gali naudoti mokymo lėšas, skirtas ugdymo reikmėms tenkinti.

19. Aprašo 12.2.1, 12.2.3, 12.2.5, 12.2.6 punktuose nurodytoms reikmėms mokykla naudoja savivaldybės biudžeto lėšas savarankiškosioms funkcijoms vykdyti.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20. Už mokyklų mokyklinių autobusų saugojimą, eksploatavimo kontrolę bei naudojimą atsakingas mokyklos direktorius.

21. Mokyklos, vadovaudamosi šiuo Aprašu, parengia savo mokyklos mokyklinių autobusų naudojimo ir mokinių vežimo tvarką, kurioje turi būti numatyta transporto naudojimo kontrolė, saugojimas, atsakomybė, kelionės lapų pildymo taisyklės ir kt.

22. Mokyklos naudoja lengvojo automobilio kelionės lapus (priedas – tipinė forma Nr. 3).

23. Mokyklos iki einamojo mėnesio 5 dienos Savivaldybės administracijos Centralizuotam biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos skyriui pateikia praėjusio mėnesio ataskaitas apie patirtas išlaidas naudojant transporto priemones.

24. Mokyklos direktorius iki rugsėjo 5 d., suderinęs su Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėju, pateikia mokinių vežimo maršrutus, grafikus ir vežamų mokinių sąrašus Savivaldybės merui.