LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KRAŠTO APSAUGOS MINISTRO 2009 M. GRUODŽIO 15 D. ĮSAKYMO NR. V-1177 „DĖL LIETUVOS ŠAULIŲ SĄJUNGOS STATUTO PATVIRTINIMO

PAKEITIMO

 

2017 m. gegužės 3 d. Nr. V-381

Vilnius

 

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro 2009 m. gruodžio 15 d. įsakymą Nr. V-1177 „Dėl Lietuvos šaulių sąjungos statuto patvirtinimo“:

1. Pakeičiu įsakymo preambulę ir ją išdėstau taip:

„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos šaulių sąjungos įstatymo 4 straipsnio 2 dalimi, 6 straipsnio 1, 3 ir 4 dalimis:“.

2. Pakeičiu įsakymo 2.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.2. Lietuvos šaulių sąjunga turi teisę naudoti seno pavyzdžio vėliavas, iki bus įsigytos nustatyto pavyzdžio Lietuvos šaulių sąjungos ir rinktinių vėliavos, bet ne ilgiau kaip iki 2020 m. sausio 1 d.“

3. Pakeičiu įsakymo 2.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.3. šauliai turi teisę nešioti seno pavyzdžio uniformas, iki jie bus aprūpinti kasdienėmis uniformomis, bet ne ilgiau kaip iki 2020 m. sausio 1 d.“

4. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintą Lietuvos šaulių sąjungos statutą:

4.1. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:

5. Rinktinės tipinę struktūrą sudaro kuopos ir atskiri būriai, kuopas sudaro būriai, būrius sudaro skyriai. Kuopoje turi būti ne mažiau kaip 57 šauliai, būryje – ne mažiau kaip 18 šaulių, skyriuje – ne mažiau kaip 6 šauliai.“

4.2. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:

7. LŠS vadas tvirtina rinktinių struktūrą (įskaitant kuopų ir kovinių būrių skaičių kiekvienoje rinktinėje), kuopų ir kovinių būrių pavadinimus, LŠS štabo, rinktinių, rinktinių štabų, kuopų ir kovinių būrių nuostatus.“

4.3. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8. Rinktinės vadas tvirtina būrių skaičių kiekvienoje jo vadovaujamos rinktinės kuopoje ir jų pavadinimus, atskirų (išskyrus kovinių) būrių, kuopos būrių, skyrių nuostatus.“

4.4. Pripažįstu netekusiu galios 10 punktą.

4.5. Pripažįstu netekusiu galios 13 punktą.

4.6. Pripažįstu netekusiu galios 39.1 papunktį.

4.7. Pakeičiu 42.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

42.2 suderinęs su Lietuvos kariuomenės (toliau – kariuomenės) vadu – šaulių karinio rengimo reikalavimus ir programas;“

4.8. Pripažįstu netekusiu galios 46.2 papunktį.

4.9. Pakeičiu 46.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

46.6. vykdo nuolatines pareigas einančio šaulių personalo administravimą ir organizuoja LŠS narių apskaitos tvarkymą;“.

4.10. Pakeičiu 46.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

46.9. planuoja LŠS padalinių aprūpinimą;“.

4.11. Pakeičiu 46.10 papunktį ir jį išdėstau taip:

46.10. sudaro tinkamas sąlygas vykdyti LŠS Centro valdybos, LŠS Centro kontrolės komisijos ir LŠS Garbės teismo veiklą;“.

4.12. Pakeičiu 49 punktą ir jį išdėstau taip:

49. Atskiriems klausimams spręsti, LŠS vado sprendimu gali būti sudaromos darbo grupės arba paskiriamas atsakingas šaulys.“

4.13. Pakeičiu 81 punktą ir jį išdėstau taip:

81. Kitoms negu LŠS vado pavaduotojo ar rinktinės vado nuolatinės šaulio tarnybos, kovinio būrio vado pareigoms vykdyti šauliai rinktinės vado teikimu gali būti skiriami LŠS vado įsakymu.“

4.14. Pakeičiu 107 punktą ir jį išdėstau taip:

107. Rinktinės garbės teismas sudaromas trejiems metams iš šešių šaulių. Rinktinės garbės teismo narius ir jų pavaduotojus renka rinktinės suvažiavimas.“

4.15. Pakeičiu 211.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

211.1. yra įgijęs pagrindinį karinį parengtumą arba yra baigęs bazinio kario savanorio įgūdžių kursą, arba yra baigęs bazinio šaulio įgūdžių kursą;“.

4.16. Pakeičiu 212 punktą ir jį išdėstau taip:                            

212. LŠS koviniai būriai sudaromi laikantis atitinkamo dydžio kariuomenės karinių vienetų struktūrai nustatytų reikalavimų. Sudarius LŠS kovinį būrį, LŠS vadas apie tai informuoja kariuomenės vadą. Kariuomenės vado nustatyta tvarka LŠS kovinis būrys priskiriamas kariuomenės kariniam vienetui.“

4.17. Pakeičiu 214 punktą ir jį išdėstau taip:

214. LŠS kovinio būrio šauliai rengiami pagal kariuomenės karinio vieneto, kuriam priskirtas LŠS kovinis būrys, karinio rengimo programas. Esant poreikiui, kariuomenės vado nustatyta tvarka LŠS koviniai būriai gali būti rengiami kariuomenės mokymo centruose, kituose kariniuose vienetuose, karinio mokymo teritorijose ar poligonuose.

4.18. Pakeičiu 215 punktą ir jį išdėstau taip:

„215. Kariuomenės vado nustatyta tvarka gali būti organizuojamos kariuomenės karinio vieneto, kuriam priskirtas LŠS kovinis būrys, ir LŠS kovinio būrio bendros pratybos. Bendrų pratybų metu LŠS kovinis būrys yra pavaldus kariuomenės karinio vieneto, kuriam jis priskirtas, vadui, o LŠS kovinio būrio šauliams taikomi tarnybą kariuomenėje reglamentuojantys statutai. Šaulys atsako už pratybų metu jam perduotą, patikėtą ar skirtą saugoti turtą ir kitas materialines vertybes. Už patikėto turto praradimą ar žalos turtui padarymą šaulys atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

4.19. Pakeičiu 216 punktą ir jį išdėstau taip:

„216. LŠS kovinio būrio šauliai į pratybas ir mokymus šaukiami LŠS vado arba jo įgalioto rinktinės vado įsakymu ir yra rengiami pagal kariuomenės karinio vieneto, kuriam yra priskirti, karinio rengimo planus.“

4.20. Pakeičiu 217 punktą ir jį išdėstau taip:

217. Reikalavimus LŠS koviniams būriams ir detalią jų sąveikos su kariuomenės kariniais vienetais tvarką nustato kariuomenės vadas.

4.21. Pakeičiu 218 punktą ir jį išdėstau taip:

„218. Šauliai, norintys tarnauti LŠS koviniame būryje, bet neturintys pagrindinio karinio parengtumo, nebaigę bazinio kario savanorio įgūdžių kurso ar bazinio šaulio įgūdžių kurso, kreipiasi į rinktinės vadą, prašydami siųsti į bazinio šaulio įgūdžių kursą. Rinktinės vadas per vienerius metus nuo prašymo gavimo dienos turi pasiųsti šaulį į bazinio šaulio įgūdžių kursą, kurį organizuoja LŠS vadas. Bazinio šaulio įgūdžių kurso programą, suderinęs su kariuomenės vadu arba jo įgaliotu asmeniu, tvirtina LŠS vadas.“

4.22. Pripažįstu netekusiu galios 233.3 papunktį.

4.23. Pakeičiu 234 punktą ir jį išdėstau taip:

234. Draudžiama skiriamuosius ženklus, išskyrus šaulio ženklą ir LŠS garbės šaulio ženklą, segti ir nešioti prie kitų drabužių.“

4.24. Pakeičiu XV skyrių ir jį išdėstau taip:

 

XV SKYRIUS

ŠAULIŲ SKATINIMAS IR APDOVANOJIMAS UŽ NEPRIEKAIŠTINGĄ IR PAVYZDINGĄ ŠAULIO PAREIGŲ VYKDYMĄ, KITŲ ASMENŲ, NUSIPELNIUSIŲ LŠS,

APDOVANOJIMAS

 

236. Už nepriekaištingą ir pavyzdingą šaulio pareigų vykdymą, nuopelnus LŠS šauliai ar kiti asmenys, nusipelnę LŠS, gali būti skatinami ir apdovanojami šiais būdais:

236.1. šauliai:

236.1.1. kuopos vado padėkos raštu;

236.1.2. rinktinės vado padėkos raštu;

236.1.3. LŠS vado padėkos raštu;

236.1.4. LŠS vado vardine dovana;

236.1.5. LŠS jubiliejiniu medaliu „Už tarnystę Tėvynei“;

236.1.6. LŠS pasižymėjimo ženklu „Už nuopelnus Šaulių sąjungai“;

236.2. kiti asmenys, nusipelnę LŠS, gali būti apdovanojami ir skatinami 236.1.1–236.1.4 p. numatytais būdais.

237. Būrio vadas turi teisę teikti siūlymus kuopos vadui dėl jo būrio šaulių skatinimo ir apdovanojimo.

238. Kuopos vadas turi teisę padėkos raštu skatinti kuopos šaulius, kitus kuopai nusipelniusius asmenis, taip pat teikti siūlymus rinktinės vadui dėl aukštesnių apdovanojimų kuopos šauliams.

239. Rinktinės vadas turi teisę padėkos raštu skatinti rinktinės šaulius, kitus rinktinei nusipelniusius asmenis, taip pat teikti siūlymus LŠS vadui dėl aukštesnių apdovanojimų rinktinės šauliams.

240. LŠS vadas turi teisę padėkos raštu ir vardine dovana skatinti LŠS šaulius, kitus LŠS nusipelniusius asmenis.

241. LŠS vadas apdovanoja šaulius LŠS jubiliejiniu medaliu „Už tarnystę Tėvynei“ ir LŠS pasižymėjimo ženklu „Už nuopelnus Šaulių sąjungai“, taip pat teikia siūlymus krašto apsaugos ministrui dėl valstybinių apdovanojimų šauliams įteikimo. LŠS vadas teisės aktų nustatyta tvarka LŠS vardu turi teisę teikti siūlymus dėl šaulių apdovanojimo kitais visuomeninių organizacijų, valstybės ar savivaldybės institucijų, valstybiniais apdovanojimais.

242. LŠS apdovanojimų komisiją – patariamąją LŠS vado instituciją – sudaro 5 nariai. Jos sudėtį tvirtina LŠS vadas. LŠS apdovanojimų komisijos darbo tvarką, kandidatų teikimo apdovanoti tvarką, taip pat teikiamų kandidatų vertinimo kriterijus ir sprendimų priėmimo principus nustato LŠS vado patvirtintos LŠS narių teikimo apdovanoti taisyklės.

243. Jaunųjų šaulių skatinimo ir apdovanojimų klausimams spręsti gali būti sudaroma LŠS jaunųjų šaulių apdovanojimo komisija. Šio statuto 242 dalies normos mutatis mutandis taikomos ir LŠS jaunųjų šaulių apdovanojimo komisijai.

244. LŠS jubiliejinio medalio „Už tarnystę Tėvynei“ ir LŠS pasižymėjimo ženklo „Už nuopelnus Šaulių sąjungai“ nuostatus tvirtina LŠS vadas.“

4.25. Pakeičiu 258 punktą ir jį išdėstau taip:

258. Drausminį nusižengimą tiriantis asmuo:

258.1. dėl drausminių nusižengimų, kurie yra akivaizdūs ir neginčijami, paima drausminį nusižengimą padariusio šaulio raštišką paaiškinimą, patvirtinantį drausminio nusižengimo faktą;

258.2. dėl kitų drausminių nusižengimų raštišku įsakymu skiria tarnybinį patikrinimą.

2581. Šauliui draudžiama atlikti tarnybinį patikrinimą, jei:

2581.1. jis yra tikrinamo drausminio nusižengimo dalyvis;

2581.2. jis yra tikrinamo drausminio nusižengimo dalyvio giminaitis ar šeimos narys;

2581.3. jis yra pavaldus tikrinamo drausminio nusižengimo dalyviui;

2581.4. yra kitų aplinkybių, dėl kurių tikrintojas gali būti neobjektyvus.“

4.26. Pakeičiu 259 punktą ir jį išdėstau taip:

259. Jei yra šio statuto 2581 punkte išdėstytų aplinkybių, vado paskirtas šaulys nedelsdamas apie tai praneša jį paskyrusiam vadui, o šis priima sprendimą dėl tikrintojo nušalinimo ir kito tikrintojo paskyrimo.“

4.27. Pakeičiu 268.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

268.3. patvirtina tarnybinio patikrinimo išvadą ir nutraukia tarnybinį patikrinimą;“.

4.28. Pakeičiu 275.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

275.1. raštišku įsakymu kuopos vadas, rinktinės vadas, LŠS vadas, krašto apsaugos ministras, vadovaudamiesi šio statuto nustatyta tvarka atlikto tarnybinio patikrinimo išvada arba drausminį nusižengimą padariusio šaulio raštišku paaiškinimu, patvirtinančiu šiame statute numatyto drausminio nusižengimo faktą;“.

4.29. Pakeičiu 283 punktą ir jį išdėstau taip:

283. Su paskirta drausmine nuobauda šaulys supažindinamas pasirašytinai ne vėliau kaip per dešimt darbo dienų nuo jos paskyrimo. Jeigu šaulys atsisako pasirašytinai susipažinti su paskirta drausmine nuobauda, apie tai surašoma pažyma, patvirtinanti atsisakymo pasirašyti faktą. Pažymą pasirašo bent du atsisakymo pasirašyti faktą liudijantys šauliai.“

4.30. Pakeičiu 289 punktą ir jį išdėstau taip:

289. Jei aukštesnysis vadas nustato, kad drausminė nuobauda paskirta pažeidžiant šį statutą, ji laikoma negaliojančia, o tarnybinio patikrinimo medžiaga ir išvada grąžinama tyrimui papildyti. Papildomas tyrimas turi būti atliktas ne vėliau kaip per mėnesį nuo tos dienos, kai raštišku įsakymu skiriamas papildomas tarnybinis patikrinimas.“

4.31. Pakeičiu 293.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

293.1. Šaulių etikos kodekso pažeidimas;“.

4.32. Papildau 2951 punktu:

2951. Už Šaulių etikos kodekso pažeidimus skiriamos nuobaudos, numatytos Šaulių etikos kodekse.“

4.33. Pakeičiu 302 punktą ir jį išdėstau taip:

302. Skundą gavęs vadas, nusprendęs, kad skundžiama veika galimai susijusi su šaulio priesaikos ar jaunojo šaulio pasižadėjimo sulaužymu, ar Šaulių etikos kodekso pažeidimu, skundą turi perduoti atitinkamam garbės teismui.“

4.34. Pakeičiu 303 punktą ir jį išdėstau taip:

303. Jei garbės teismas, gavęs ir išnagrinėjęs skundą dėl galimo drausminio nusižengimo, nusprendžia skundžiamo šaulio veikoje esant kito drausminio nusižengimo nei Šaulių etikos kodekso pažeidimo požymių, skundo nagrinėjimo medžiagą perduoda skundžiamo šaulio vadui, turinčiam teisę skirti drausmines nuobaudas.“

4.35. Pakeičiu 317 punktą ir jį išdėstau taip:

317. LŠS ženklas yra pagrindinis LŠS skiriamasis simbolis.“

4.36. Pakeičiu 327 punktą ir jį išdėstau taip:

327. Rinktinių kuopos gali turėti kuopos atpažinimo ženklus – vėlūkus, kurių nuostatus tvirtina ir jų naudojimo tvarką nustato LŠS vadas.“

4.37. Pakeičiu 348 punktą ir jį išdėstau taip:

348. LŠS Centro valdybos teikimu LŠS suvažiavimas tvirtina Lietuvos šaulių žurnalo „Trimitas“ nuostatus.“

4.38. Pripažįstu netekusiu galios 3 priedo III skyrių.

4.39. Išdėstau 5 priedą nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Krašto apsaugos ministras                                                                                 Raimundas Karoblis


 

Lietuvos šaulių sąjungos statuto

5 priedas

 

 

 

LIETUVOS ŠAULIŲ SĄJUNGOS ŽENKLAS

 

Lietuvos šaulių sąjungos ženklas yra mėlynos spalvos skydas su jo viduryje pavaizduotu dvigubu geltonu (aukso spalvos) kryžiumi ir geltonu (aukso spalvos) kraštu. Už skydo sukryžiuoti balti (sidabro spalvos) kalavijas, šautuvas ir daudytė. Skydą juosia geltonas (aukso spalvos) ąžuolo lapų vainikas su dešimčia gilių, po penkias simetriškai išdėstytų kairėje ir dešinėje ąžuolo lapų vainiko pusėse. Virš skydo – geltoni (aukso spalvos) lelijų žiedai, sujungti į vainiką (karūną).

 

 

 

 

________________________________