RIETAVO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL TRIUKŠMO PREVENCIJOS RIETAVO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOSE VIETOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2017 m. lapkričio 30 d. Nr. T1-196
Rietavas
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 35 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatymo 13 straipsnio 1 dalies 2 punktu, Rietavo savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
2. Pripažinti netekusiu galios Rietavo savivaldybės tarybos 2006 m. rugsėjo 21 d. sprendimą Nr. T1-201 „Dėl triukšmo prevencijos Rietavo savivaldybės viešosiose vietovėse taisyklių patvirtinimo“.
Sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka Klaipėdos apygardos administraciniam teismui (Galinio Pylimo g. 9, Klaipėda) per vieną mėnesį nuo šio sprendimo priėmimo datos.
PATVIRTINTA
Rietavo savivaldybės tarybos
2017 m. lapkričio 30 d.
sprendimu Nr. T1-196
TRIUKŠMO PREVENCIJOS RIETAVO SAVIVALDYBĖS
VIEŠOSIOSE VIETOSE TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Triukšmo prevencijos Rietavo savivaldybės viešosiose vietose taisyklės (toliau –
Taisyklės) parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatymo, Lietuvos higienos normos HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ nuostatomis, Triukšmo, kylančio atliekant statybos darbus gyvenamosiose patalpose ir gyvenamosiose teritorijose, kontrolės vykdymo tvarkos aprašu ir kitais teisės aktais.
2. Taisyklių tikslas – reglamentuoti veiklos, kurią vykdant skleidžiamas triukšmas, valdymą, siekiant apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką nuo neigiamo triukšmo poveikio.
3. Taisyklės netaikomos paties asmens keliamo ir jį veikiančio triukšmo atvejais, esant triukšmui darbo vietose ir transporto priemonių viduje.
4. Taisyklės galioja visoje Savivaldybės teritorijoje, jų privalo laikytis visi fiziniai ir juridiniai asmenys. Įgyvendindami Taisyklių reikalavimus, asmenys privalo elgtis sąžiningai, vadovautis protingumo, geros moralės ir atsakomybės principais, nepažeisti visuomenės ir valstybės interesų, kitų asmenų teisių ir laisvių.
5. Taisyklių vykdymą kontroliuoja Rietavo savivaldybės administracijos direktorius ir jo įgalioti asmenys, seniūnijų seniūnai, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento Plungės skyriaus darbuotojai, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Rietavo policijos komisariato pareigūnai.
II SKYRIUS
PAGRINDINĖS SĄVOKOS
6. Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatyme ir kituose triukšmą reglamentuojančiuose teisės aktuose vartojamas sąvokas:
6.1. Gyvenamoji teritorija – teritorija, kuri pagal teritorijų planavimo dokumentuose ar žemės valdos projektuose nustatytą žemės naudojimo būdą laikoma vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorija arba daugiabučių gyvenamųjų pastatų ir bendrabučių teritorija.
6.2. Triukšmas – nepageidaujami arba žmogui kenksmingi išoriniai garsai, kuriuos sukuria žmonių veikla.
6.3. Triukšmo ribinis dydis – triukšmo rodiklio vertė, kurią viršijus triukšmo šaltinio valdytojas privalo imtis priemonių skleidžiamam triukšmui šalinti ar mažinti.
6.4. Triukšmo prevencija – priemonių, mažinančių triukšmo šaltinių įvairovę ir (ar) skaičių, užkertančių kelią viršyti triukšmo ribinius dydžius ir (ar) mažinančių triukšmo šaltinių garso slėgio, galios, stiprumo, energijos lygius, įgyvendinimas.
6.6. Triukšmo šaltinio valdytojas – triukšmo šaltinio savininkas arba kitas asmuo, teisėtai valdantis triukšmo šaltinį.
6.7. Triukšmas pagal kilmę yra:
6.7.1. gamybinis-komercinis – įmonių technologinių įrenginių, pastatų inžinerinių įrengimų ir triukšmas, atsirandantis iš pastatų aptarnavimo veiklos (ventiliacija, kondicionavimo įrenginiai, virtuvių technologiniai įrenginiai, šilumos punktai, transformatorinės, prekių pakrovimo, iškrovimo darbai ir panašiai);
6.7.2. transporto – kelių, geležinkelių ir oro transporto keliamas triukšmas. Šiai grupei nepriskiriamas transporto priemonių signalizacijos ir aptarnaujančio transporto (prekes pervežančio, atliekas išvežančio) keliamas triukšmas;
6.7.3. statybų – statybų metu keliamas triukšmas nepriklausomai nuo to, kas jį sukelia (mechanizmai, statybų darbai ar statybas aptarnaujantis transportas);
6.7.4. laisvalaikio – renginių, eisenų, ceremonijų ir kitos laisvalaikio veiklos (kavinės, barai, restoranai, klubai, viešbučiai ir kt.) keliamas triukšmas: lankytojų šūkavimas, švilpimas, dainavimas, grojimas muzikiniais instrumentais ar kitais garsiniais aparatais;
6.8. Tylioji viešoji zona – urbanizuotų teritorijų zona, netrikdoma transporto, pramonės ar komercinės ir gamybinės veiklos triukšmo.
III SKYRIUS
TRIUKŠMO PREVENCIJA IR MAŽINIMO PRIEMONĖS
8. Muzikinių ar kitų renginių viešose vietose metu bendras triukšmo fonas negali viršyti teisės aktais nustatytų normų ir yra taikomos Lietuvos higienos normos HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ nuostatos.
9. Triukšmo šaltinių skleidžiamo triukšmo matavimą teisės aktų nustatyta tvarka atlieka Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento Plungės skyrius ar kita kompetentinga įstaiga. Administracija turi teisę reikalauti, kad triukšmo šaltinių valdytojas organizuotų keliamo triukšmo matavimą pagal šalyje galiojančius teisės aktus.
10. Planavimo organizatoriai, planuojamos ūkinės veiklos užsakovai, rengdami ir tvirtindami teritorijų planavimo dokumentus ir planuodami ūkinę veiklą, privalo užtikrinti, kad nebus viršijami nustatyti ribiniai triukšmo dydžiai.
11. Statant naujus objektus, kurie gali tapti triukšmo šaltiniu, ar juos rekonstruojant, turi būti numatomos priemonės triukšmo lygiui mažinti.
12. Auginamų ir laikomų gyvūnų savininkai privalo užtikrinti, kad jų gyvūnai netrikdytų asmenų ramybės, poilsio ar darbo.
13. Garsinės informacijos ir signalizacijos savininkai (naudotojai) privalo užtikrinti, kad jų įranga būtų tvarkinga, netrikdytų asmenų ramybės, poilsio ar darbo.
14. Uždarose patalpose draudžiama leisti muziką, skleisti garsinę informaciją ar reklamą, jeigu patalpose įrengti langai ar durys yra atidaryti, o garsas tokiu būdu sklinda į išorinę aplinką.
15. Siekdama apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką, kai viršijami triukšmo ribiniai dydžiai, Rietavo savivaldybės taryba, suderinusi su įgaliotomis institucijomis, turi teisę laikinai:
17. Triukšmo šaltinių skleidžiamo triukšmo matavimai atliekami standartizacijos norminių dokumentų nustatyta tvarka.
IV SKYRIUS
TRIUKŠMO ŠALTINIŲ VALDYTOJŲ PAREIGOS
19. Triukšmo šaltinių valdytojai privalo laikytis nustatytų ribinių triukšmo dydžių ir užtikrinti, kad naudojamų įrenginių, inžinerinių statinių ir sistemų, vykdomos ūkinės veiklos ir jos lemiamo triukšmo lygis neviršytų vietovei, kurioje naudojami triukšmo šaltiniai, nustatytų ribinių triukšmo dydžių.
20. Triukšmo šaltinių valdytojai, planuojantys statybos, remonto, montavimo darbus Rietavo savivaldybės teritorijos gyvenamosiose vietovėse, privalo ne vėliau kaip prieš 7 kalendorines dienas (išskyrus avarinių gedimų atvejus) iki šių darbų pradžios pateikti Savivaldybės administracijai informaciją apie triukšmo šaltinių naudojimo vietą, planuojamą triukšmo lygį ir trukmę per parą, triukšmo mažinimo priemones. Nepateikus tokios informacijos, darbai negali būti pradėti, o jau pradėti turi būti nedelsiant nutraukti. Administracijos direktoriaus įsakymu nustatomas leidžiamas statybos darbų pradžios ir pabaigos laikas.
21. Triukšmo šaltinių valdytojai, planuojantys savo ūkinėje veikloje naudoti stacionarius triukšmo šaltinius, privalo Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka atlikti triukšmo poveikio visuomenės sveikatai ir aplinkai vertinimą.
22. Kontroliuojantiems asmenims pareikalavus, triukšmo šaltinio valdytojai privalo patikslinti ir keisti triukšmo šaltinio naudojimo trukmę ir konkretų šių šaltinių veiklos pradžios ir pabaigos laiką.
23. Triukšmo šaltinių valdytojai privalo:
23.1. Naudodami triukšmą keliančią įrangą ir prietaisus pasirinkti tokį būdą, kuris sudarytų galimybę neviršyti ribinių triukšmo dydžių.
23.2. Naudoti technologinę įrangą ir triukšmo šaltinius pagal technines sąlygas ir papildomas sąlygas, jeigu jas nustatė kompetentingos valstybės arba Savivaldybės institucijos, suderinusios su sąlygas patvirtinusiomis valstybės institucijomis.
23.3. Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka informuoti kompetentingas valstybės institucijas ir visuomenę apie triukšmo lygius ir priemones, kurių imtasi triukšmui mažinti.
V SKYRIUS
VEIKLOS RIBOJIMAS NUSTATYTU PAROS METU
IR NUSTATYTOS VIETOSE
24. Triukšmo šaltinių valdytojai privalo laikytis šių Taisyklių ir teisės aktuose nustatytų ribinių triukšmo dydžių ir užtikrinti, kad naudojamų įrenginių triukšmo lygis neviršytų vietovei, kurioje naudojami triukšmo šaltiniai, nustatytų ribinių triukšmo lygio dydžių.
25. Atvirose patalpose ir teritorijose įrengti žaidimų, cirko ir kiti atrakcionai gali veikti dienos ir vakaro metu. Naktį jie gali veikti tik tuo atveju, jeigu negroja muzika, naudojamų žaidimų, cirko ir kitų atrakcionų įrenginiai nekelia triukšmo.
26. Viešosiose vietose nuo 22.00 val. iki 7.00 val. draudžiama:
27. Valyti, tvarkyti teritoriją (naudoti žoliapjoves, krūmapjoves ir pan.), išvežti atliekas, krauti (iškrauti, perkrauti) prekes, medžiagas, produkciją ar kitus daiktus darbo dienomis nuo 22.00 iki 7.00 val. (savaitgaliais ir švenčių dienomis – nuo 22.00 iki 9.00 val.) galima tik tokiais būdais, kurie nekelia triukšmo, trikdančio asmenų ramybę, poilsį ar darbą. Gyvenamųjų namų kvartaluose triukšmingas transporto priemones ir mechanizmus leidžiama naudoti avarijų likvidavimo atvejais.
28. Jeigu civilinės paskirties pirotechnikos priemonės trikdo viešąją rimtį, jas naudoti draudžiama nuo 22.00 val. iki 8.00 val. (išskyrus valstybinių švenčių dienas ir masinius renginius), savaitgaliais – nuo 23.00 val. iki 8.00 val.
29. Ūkinę, gamybinę ar kitokią veiklą, kuri trikdytų, neigiamai veiktų žmonių sveikatą, darbą, poilsį ar miego kokybę gyvenamųjų namų teritorijose darbo dienomis draudžiama vykdyti nuo 22.00 iki 7.00 val., poilsio ir švenčių dienomis – nuo 22.00 iki 9.00 val.
30. Rietavo savivaldybės viešosiose vietose organizuojamuose muzikiniuose, informaciniuose, reklaminiuose ir kituose renginiuose triukšmo šaltiniai gali būti naudojami nuo 8.00 val. iki 22.00 val., išskyrus Joninių, Kalėdų, Naujųjų metų ar kitus Savivaldybės ir valstybinius renginius. Triukšmo šaltinių skleidžiamas triukšmas neturi viršyti nustatytų triukšmo ribinių dydžių.
31. Rietavo savivaldybės viešosiose vietose organizuojamuose masiniuose muzikiniuose, informaciniuose, reklaminiuose ir kituose renginiuose triukšmo šaltinių naudojimo trukmė gali būti prailginta Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu ar seniūnijos atskiru leidimu.
32. Uždarose patalpose organizuojamų renginių laikas yra neribojamas, jeigu garsas nesklinda į išorinę aplinką ir neviršija teisės aktuose nustatytų ribinių dydžių.
VI SKYRIUS
ATSAKOMYBĖ
34. Triukšmo šaltinių valdytojai, pažeidę šių Taisyklių reikalavimus ir padarę administracinius nusižengimus atsako įstatymų nustatyta tvarka.
VII SKYRIUS
TRIUKŠMO KONTROLĖ