LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2021 M. GEGUŽĖS 21 D. ĮSAKYMO NR. V-1163 „DĖL PSICHOLOGINIŲ KRIZIŲ VALDYMO PASLAUGŲ ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. sausio 25 d. Nr. V-101
Vilnius
P a k e i č i u Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2021 m. gegužės 21 d. įsakymą Nr. V-1163 „Dėl Psichologinių krizių valdymo paslaugų organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:
„Vykdydamas Psichikos sveikatos stiprinimo, psichosocialinės pagalbos ir savižudybių prevencijos intervencijų plėtojimo veiksmų plano, patvirtino Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2022 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. V-1959 „Dėl Psichikos sveikatos stiprinimo, psichosocialinės pagalbos ir savižudybių prevencijos intervencijų plėtojimo veiksmų plano patvirtinimo“, 4.1 papunktį „Krizinių įvykių skambučių centro ir mobiliųjų psichologinių krizių įveikimo komandų veiklos organizavimas ir viešinimas“ ir 4.2 papunktį „Krizinių įvykių skambučių centro ir mobiliųjų psichologinių krizių įveikimo komandų veiklos administravimas“, Nacionalinio savižudybių prevencijos veiksmų 2023–2026 metų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. rugsėjo 9 d. įsakymu Nr. V-2008 „Dėl Nacionalinio savižudybių prevencijos veiksmų 2023–2026 metų plano patvirtinimo“, 1 priedo 3.3.1 papunktį „Nustatyti Psichologinių krizių komandų skambučių centro atsakomybę už gyventojų informavimą ir konsultavimą savižudybių prevencijos klausimais, ir viešinti šią informaciją“:“.
2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Psichologinių krizių valdymo paslaugų organizavimo tvarkos aprašą:
2.1. Pakeičiu 2.7 papunktį ir jį išdėstau taip:
„2.7. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jas apibrėžia Lietuvos Respublikos bendrojo pagalbos centro įstatymas, Lietuvos Respublikos krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymas, Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas, Pagalbos savižudybės grėsmę patiriantiems asmenims teikimo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. liepos 26 d. įsakymu Nr. V-859 „Dėl Pagalbos savižudybės grėsmę patiriantiems asmenims teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Pagalbos savižudybės grėsmę patiriantiems asmenims teikimo tvarkos aprašas), kiti Lietuvos Respublikos įstatymai ir teisės aktai.“
2.2. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:
2.3. Papildau 51 punktu:
2.4. Papildau 6.5 papunkčiu:
2.5. Papildau 101 punktu:
„101. Jei savižudybės grėsmę patiriantis asmuo yra susižalojęs, apsinuodijęs, sutrikusios sąmonės arba yra akivaizdi grėsmė jo sveikatai ar gyvybei, t. y. jis pradėjo ar ketina pradėti savižudybės veiksmus, – skambinti bendruoju pagalbos telefono numeriu 112 ir kviesti greitąją medicinos pagalbą, jei žinoma asmens buvimo vieta.“
2.6. Pakeičiu 11.2.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„11.2.2. užpildoma nustatytos formos ataskaita (Skambučių centro paslaugos pavyzdinė ataskaita pateikiama Aprašo 1 priede). Ataskaitoje turi būti teikiama ši informacija: skambinusiojo buvimo vieta – regionas, savivaldybė, kreipimosi data ir laikas, skambinusiojo telefono numeris, paslaugos gavėjas, bendra pokalbio / konsultacijos trukmė, gautos informacijos apie paslaugas šaltinis, paslaugos pobūdis (kokia konkreti problema sprendžiama), trumpas situacijos aprašymas, preliminarus paveiktų asmenų skaičius, mobiliosios komandos vykimo poreikio pagrindimas, preliminarus vertinimas, ar krizinis įvykis reikalauja skubaus reagavimo, kurio regiono mobiliajai komandai perduoti duomenys ir šių duomenų perdavimo mobiliajai komandai data ir laikas, paslaugos gavėjui tinkamas laikas mobiliajai komandai susisiekti dėl atvykimo sąlygų ir pagalbos teikimo būdų, informacija apie paslaugų gavėjui suteiktą pagalbą, kita svarbi informacija ar pastebėjimai. Šiame etape fiksuojamas asmens duomuo – telefono numeris, besikreipiantis asmuo informuojamas apie jo telefono numerio saugojimą ir saugojimo paskirtį. Telefono numeris perduodamas mobiliajai komandai tolesnėms psichologinių krizių valdymo paslaugoms teikti, dėl pakartotinio kontakto su paslaugos gavėju ir paslaugos įvertinimo, taip pat dėl susisiekimo su asmeniu mokslinių tyrimų vykdymo tikslais;“.
2.7. Pakeičiu 11.2.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.8. Pakeičiu 11.2.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
„11.2.4. jei į Skambučių centrą kreipiasi pavieniai asmenys ar asmenų grupės, neatitinkantys Aprašo 5 punkte numatytų paslaugų gavėjo kriterijų arba situacija neatitinka Aprašo 6 punkte numatytų krizinio įvykio kriterijų, asmuo nukreipiamas į jo gyvenamojoje teritorijoje teikiamas paslaugas (suteikiama informacija apie psichologinės, socialinės ir kitos pagalbos poreikius atitinkančių paslaugų gavimą), Skambučių centro specialisto sprendimu pavieniams asmenims gali būti teikiama skubi psichologinė pagalba;“.
2.9. Pakeičiu 11.2.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.10. Pakeičiu 11.6 papunktį ir jį išdėstau taip:
„11.6. organizuoja mobiliųjų komandų metodinius susitikimus, vykdo supervizijas ir (ar) intervizijas bei mobiliųjų komandų narių (ir pretendentų į mobiliųjų komandų narius, pretendentui susimokėjus) įvadinius ir periodinius mokymus, kaip nustatyta Psichologinių krizinių įvykių skambučių centro projekto veiklų finansavimo atrankos konkurso organizavimo nuostatuose, tvirtinamuose sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Organizuojant supervizijas ir (ar) intervizijas užtikrina nepriklausomumo principo laikymąsi organizuojant supervizijoms psichologą, kuris su Skambučių centru nebūtų susijęs darbo ar kitais sutartiniais santykiais;“.
2.11. Pakeičiu 11.7 papunktį ir jį išdėstau taip:
„11.7. koordinuoja kelių mobiliųjų komandų veiklą, kai krizinio įvykio mastas reikalauja daugiau nei vienos mobiliosios komandos paslaugų įvykio vietoje arba kai išskirtiniais atvejais dėl didelio krizinių įvykių skaičiaus reikalinga pasitelkti kito regiono komandą (siūlo paskirstyti krūvius tarp mobiliųjų komandų), šiuos koordinavimo veiksmus derindamas su Higienos institutu;“.
2.12. Papildau 11.8 papunkčiu:
„11.8. konsultuoja asmenis, patiriančius savižudybės grėsmę, ir asmenis, kurie savo aplinkoje susiduria su savižudybės grėsmę patiriančiu asmeniu, dėl savižudybės grėsmės atpažinimo, reagavimo, ryšio užmezgimo ir siuntimo (kreipimosi) gauti pagalbą, prireikus teikia skubią pirmąją psichologinę pagalbą;“.
2.13. Papildau 11.9 papunkčiu:
„11.9. esant didesniam mobiliosios komandos paslaugų teikimo poreikiui, įvykio, ekstremaliojo įvykio, ypatingo įvykio, ekstremaliosios situacijos ar krizės, kaip tai apibrėžta Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatyme, esant dideliam paveiktų asmenų skaičiui, Skambučių centro specialistai, suderinus su Higienos institutu, gali būti pasitelkti teikti mobiliųjų komandų paslaugas.“
2.14. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:
„12. Skambučių centras, vykdydamas Aprašo 11.1 papunktyje nustatytas funkcijas budėjimo (iškvietimo laukimo) metu, savo darbo laiku užtikrina ne mažiau kaip vieno specialisto, atitinkančio Aprašo VI skyriuje nustatytus reikalavimus, budėjimą prie nuotolinio ryšio priemonių (įskaitant telefoną) bei Skambučių centro paslaugoms teikti skirtame projekte nurodytomis priemonėmis užtikrina ne mažiau kaip 95 procentų atsiliepiamumą arba perskambinimą besikreipiančiam ne vėliau kaip per 30 minučių. Konkretūs atsiliepiamumo arba perskambinimo besikreipusiam asmeniui rodikliai nustatomi Psichologinių krizinių įvykių skambučių centro projekto veiklų finansavimo atrankos konkurso organizavimo nuostatuose, tvirtinamuose sveikatos apsaugos ministro įsakymu.“
2.15. Pakeičiu 14.3 papunktį ir išdėstau jį taip:
2.16. Pakeičiu 15.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.17. Pakeičiu 15.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.18. Pakeičiu 16.1.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„16.1.5. pagalbą savižudybės grėsmės atveju, jei savižudybės grėsmė maža, t. y. savižudybės grėsmę patiriančiam asmeniui tik išsakius savižudiškas mintis, bet neturint ketinimo nusižudyti ir esant motyvuotam priimti psichologinę pagalbą. Esant savižudybės grėsmei, vadovaujamasi Pagalbos savižudybės grėsmę patiriantiems asmenims teikimo tvarkos aprašu;“.
2.19. Pakeičiu 16.2.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„16.2.3. pagalbą šio Aprašo 5.1 ir 5.3 papunkčiuose nurodytiems paslaugų gavėjams dėl krizinio įvykio valdymo veiksmų plano (numatant paslaugų gavėjui krizės valdymo priemones ir jų įgyvendinimo priežiūrą) sudarymo ir įgyvendinimo bei krizinio įvykio valdymo veiksmų planą paslaugos gavėjui pateikia ir raštu;“.
2.20. Papildau 181 punktu:
2.21. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:
„19. Mobilioji komanda, gavusi Skambučių centro pranešimą apie krizinį įvykį:
19.1. Aprašo 15.1 papunktyje numatytą veiklą vykdo nedelsiant arba paslaugų gavėjo nurodytu jam tinkamu laiku;
19.2. Aprašo 15.3–15.4 papunkčiuose numatytas paslaugas pradeda teikti kitą mobiliųjų komandų darbo dieną, bet ne vėliau kaip per 16 valandų nuo pranešimo gavimo, jei krizinis įvykis reikalauja skubaus reagavimo, arba per 48 valandas, jei skubaus reagavimo poreikio nėra, išskyrus atvejus, kai paslaugų gavėjas pareiškia pageidavimą, kad paslaugos būtų teikiamos vėliau nei nustatytais terminais ir sutariama dėl kito paslaugų teikimo laiko, arba su paslaugų gavėju nepavyksta susisiekti nurodytu telefono numeriu, arba paslaugų gavėjas nurodo jam tinkamą susisiekimo laiką, kuris yra vėlesnis nei šiame punkte nurodyti terminai.“
2.22. Papildau 201 punktu:
„201. Įvykių, ekstremaliųjų įvykių, ypatingų įvykių, ekstremaliosios situacijos ar krizės atveju, kaip tai apibrėžta Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatyme, gavęs ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo, Skambučių centro ar Higienos instituto užduotį, veiklą vykdyti pradeda nedelsiant arba atsakingų asmenų nurodytu laiku.“
2.23. Pakeičiu 21 punktą ir jį išdėstau taip:
„21. Įvykio vietoje pagalbą teikia mažiausiai du mobiliosios komandos nariai: bent vienas specialistas turi atitikti Aprašo 27.1 papunktyje nurodytus reikalavimus, kiti – Aprašo 27.1 ar 27.2 papunkčiuose nurodytus reikalavimus. Vienas specialistas, atitinkantis Aprašo 27.1 papunktyje nurodytus reikalavimus, atlieka mobiliosios komandos vadovo funkcijas (pirminė ir pakartotinė komunikacija su paslaugos gavėju, mobiliosios komandos darbo koordinavimas, dalyvavimas Skambučių centro organizuojamame grįžtamojo ryšio rinkimo procese ir kitos Apraše nurodytos funkcijos užtikrinant mobiliosios komandos darbą).“
2.24. Papildau 25.4 papunkčiu:
2.25. Pakeičiu 27.1.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„27.1.2. baigęs ilgalaikes ne mažiau kaip 100 akademinių valandų specializuotas darbo su psichologinėmis krizėmis programas arba per paskutinius 2 metus dalyvavęs ne mažiau kaip 16 akademinių valandų trukmės mokymuose ir (ar) supervizijose dėl psichologinių krizių intervencijos ir postvencijos paslaugų teikimo asmenims, bendruomenėms ir organizacijoms;“.
2.26. Pakeičiu 27.2.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.27. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:
„28. Skambučių centro projekto atrankos konkursą bei mobiliųjų komandų paslaugų viešuosius pirkimus organizuoja, įgyvendinimą koordinuoja ir administruoja, rezultatų stebėseną vykdo bei pagal poreikį paslaugų veiksmingumo vertinimo tyrimus ir (ar) paslaugų viešinimą organizuoja Higienos institutas.“
2.29. Pakeičiu 29.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„29.1. nustatytu periodiškumu surenka ataskaitas apie suteiktas paslaugas: Skambučių centro paslaugų mėnesio ataskaitas (Skambučių centro paslaugų mėnesio pavyzdinė ataskaita pateikiama Aprašo 4 priede) ir mobiliosios komandos paslaugų mėnesio ataskaitas (Mobiliosios komandos paslaugų mėnesio pavyzdinė ataskaita pateikiama Aprašo 3 priede). Pavyzdinėse ataskaitose pateikiama minimali būtinoji informacija, kuri Higienos instituto prašymu gali būti pildoma kitais Aprašo 1 ir 2 prieduose renkamais duomenimis;“.
2.30. Pakeičiu 35 punktą ir jį išdėstau taip:
„35. Įvykus įvykiui, ekstremaliajam įvykiui, ypatingam įvykiui, ekstremaliajai situacijai ar krizei, kaip tai apibrėžta Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatyme, gavus ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo užduotį, paslauga vykdoma nedelsiant, t. y. įsipareigojama organizuoti pagalbą valstybės ir (ar) savivaldybės mastu;“.
2.31. Papildau 37 punktu: