PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL SMURTO ARTIMOJE APLINKOJE PREVENCIJOS IR PAGALBOS TEIKIMO NUKENTĖJUSIEMS ASMENIMS PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖJE 2018-2020 METŲ PROGRAMOS PATVIRTINIMO
2018 m. kovo 29 d. Nr. T-49
Pakruojis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos
apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo
4 straipsniu, Pakruojo rajono savivaldybės taryba nusprendžia:
Patvirtinti Smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir pagalbos teikimo nukentėjusiems asmenims Pakruojo rajono savivaldybėje 2018-2020 metų programą (pridedama).
Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
Savivaldybės meras Saulius Gegieckas
|
PATVIRTINTA
Pakruojo rajono savivaldybės tarybos
2018 m. kovo 29 d. sprendimu Nr. T-49
SMURTO ARTIMOJE APLINKOJE PREVENCIJOS IR PAGALBOS TEIKIMO NUKENTĖJUSIEMS ASMENIMS PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖJE
2018-2020 METŲ PROGRAMA
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pakruojo rajono savivaldybės smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir pagalbos teikimo nukentėjusiems asmenims 2018-2020 metų programos (toliau – Programa) paskirtis – užtikrinti smurto artimoje aplinkoje prevenciją ir pagalbos smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims teikimą.
2. Programa parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014-05-28 nutarimu Nr. 485 patvirtinta Valstybine smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir pagalbos teikimo nukentėjusiems asmenims 2014-2020 metų programa, atsižvelgus į Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo (toliau – Įstatymas) nuostatas.
3. Pagrindiniai teisės aktai, reglamentuojantys prevenciją ir pagalbą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims, yra Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas ir Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas.
4. Programoje vartojamos sąvokos:
4.1. Smurtas artimoje aplinkoje – veikimu ar neveikimu asmeniui daromas tyčinis fizinis, psichinis (psichologinis), seksualinis, ekonominis ar kitas poveikis, dėl kurio asmuo patiria fizinę, materialinę ar neturtinę žalą aplinkoje, kurią sudaro asmenys, siejami arba praeityje sieti santuokos, partnerystės, svainystės ar kitais artimais ryšiais, taip pat asmenys kartu gyvenantys ir tvarkantys bendrą ūkį;
4.2. Smurtą artimoje aplinkoje patyręs asmuo (toliau – smurtą patyręs asmuo) – asmuo, prieš kurį panaudotas smurtas artimoje aplinkoje arba dėl smurto artimoje aplinkoje mirusio asmens šeimos narys, kuris patyrė žalą dėl to asmens mirties, arba vaikas, tapęs smurto artimoje aplinkoje liudininku ar gyvenantis aplinkoje, kurioje buvo smurtauta. Smurtautojas nelaikomas smurtą patyrusiu asmeniu;
4.3. Kompleksinė pagalba smurtą patyrusiems asmenims – smurtą patyrusiems asmenims teikiama kompleksinė pagalba smurto artimoje aplinkoje atveju įveikiant kritinę būklę, specializuota psichologo, teisinė ir kita pagalba.
5. Kitos šioje programoje vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Įstatyme.
6. Smurtas artimoje aplinkoje latentinis (paslėptas). Nusikalstamos veikos dažnai būna slepiamos, pašaliniams asmenims nepastebimos. Smurtą patyręs asmuo dažniausiai kreipiasi pagalbos tik po keleto smurto atvejų. Kadangi smurtas artimoje aplinkoje latentinis, sunku nustatyti tikrąjį su juo susijusių nusikalstamų veikų mastą.
II SKYRIUS
SITUACIJA PAKRUOJO RAJONE
7. Pakruojo rajono savivaldybės tarybos 2017 m. vasario 23 d. sprendimu Nr. T-54 buvo patvirtinta „Smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir pagalbos teikimo nukentėjusiems asmenims Pakruojo rajono savivaldybėje 2017 metų programa“. Rajono įstaigos ir organizacijos vykdė įvairias numatytas priemones ir veiklas.
Šiaulių apygardos probacijos tarnybos Pakruojo skyrius (toliau – Probacijos tarnyba, tarnyba) 2017 metais į registrą įrašė 109 asmenis, kurie buvo teisti už smurtą artimoje aplinkoje. Visi šie asmenys grįžo gyventi į tą pačią aplinką. Probacijos tarnybos darbuotojai apsilankė ir bendravo su visais smurtautojais ir smurtą patyrusiais asmenimis. Visiems buvo išdalinti lankstinukai: „Pagalba dėl smurto artimoje aplinkoje“, „Pagalbos moterims linija“. Iš 109 teistų asmenų 45-ių šeimose buvo mažamečių vaikų. Iš 109 teistų asmenų 11 asmenų smurtavo prieš vaikus. Probacijos tarnyba visais atvejais informavo Pakruojo rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrių ir kartu su skyriaus specialistais vykdė prevencinę priemonę „Auklėk mane meile, o ne smurtu“.
Siekdama efektyvesnės teistų asmenų integracijos į vietos bendruomenes, Probacijos tarnyba artimai bendradarbiauja su Pakruojo nestacionarių socialinių paslaugų centro socialiniais darbuotojais dirbant su socialinės rizikos šeimomis. Probacijos tarnyba kaip tarpininkė nukreipė 7 priežiūroje esančius asmenis į Psichikos sveikatos centrą (4 – konsultacijai dėl priklausomybės alkoholiui, kuriems buvo skirtas medikamentinis gydymas, 3 – konsultacijai dėl psichikos sveikatos būklės). Tarnyba taip pat kartu su Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistais sprendė nepilnamečio, kuris yra priežiūroje, socialines problemas. 2017 metų rugpjūčio 2 dieną pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos samariečių bendrijos Pakruojo skyriumi ir Pakruojo nestacionarių socialinių paslaugų centru siekiant plėsti paslaugas asmenims, kurie smurtavo artimoje aplinkoje. Antrą 2017 metų pusmetį į projekto „Bendruomeniniai namai“ vykdomas veiklas buvo nukreipti 5 asmenys, kurie dalyvavo mokymuose „Konfliktų valdymas“ ir „Pozityvi tėvystė“ ir gavo individualias psichologo konsultacijas.
2017 metų pirmame pusmetyje pateikti 8 tarnybiniai prašymai vykdyti mediaciją (taikinamasis tarpininkavimas) (į registrą įtraukti 23 asmenys - 34,7 %). Taip pat, įvertinus pirmojo pusmečio rezultatus, buvo nustatyta, kad mediacija šiems asmenims nėra veiksminga, nes dalis pažeidėjų nutraukė mediacijos procesą arba buvo nustatyta, kad atvejis mediacijai nėra tinkamas. 2017 metų lapkričio 8 dieną Probacijos tarnybos specialistė dalyvavo seminare apie fizinį ir psichologinį smurtą ir 2017 metų lapkričio 18 dieną laikraštyje „Auksinė varpa“ šia tema buvo publikuotas straipsnis.
2017 metais Probacijos tarnyba taip pat organizavo susitikimą su Titonių kaimo bendruomenės nariais, buvo pristatyta Probacijos tarnybos veikla, supažindinta su galimybe prisijungti ir skatinta dalintis informacija su aplinkiniais žmonėmis, akcentuota tema apie smurtą artimoje aplinkoje, palikta kontaktinė informacija. 2017 metais 56 asmenys dalyvavo elgesį keičiančiose programose, 42 iš jų (75%) pilnai jas išklausė.
Pakruojo rajono savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyrius 2017 metais lankė šeimas, vienišus asmenis, konsultavo ir teikė informaciją seniūnijų išmokų specialistams prevenciniais klausimais, skyrė vienkartines pašalpas priklausomybei nuo alkoholio gydyti – antialkoholio terapija „Torpedo“ ilgai veikiančiais vaistais. Skyrius taip pat dalyvavo anoniminių alkoholikų „Šulinys“, „Valtis“ klubų diskusijose. 2017 metais Socialinės rūpybos skyriuje buvo kaupiami ir analizuojami pranešimai apie smurtą artimoje aplinkoje ir vartojamą alkoholį.
Pakruojo rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyrius 2017 metais organizavo prevencines priemones prieš patyčias ir smurtą Pakruojo rajono švietimo įstaigose.
Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centras 2017 metais vykdė mokymus temomis: „Pozityvi tėvystė“, mokymus šeimoms „Auginu laimingą vaiką“, „Streso valdymas ir vidinė harmonija“. Taip pat, 2017 metais buvo vykdomi mokymai visuomenei ir mokytojams temomis: „Kaip atpažinti, ko siekia vaikas savo elgesiu“, „Vaikų probleminio elgesio įvertinimas ir įveikimas.“
2017 metais Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centro Pedagoginės psichologinės tarnybos specialistai teikė konsultacijas dėl elgesio ar / ir emocijų, bendravimo, mokymosi, krizių, patyčių ir smurto, klinikinių ir asmenybės savęs pažinimo ir augimo problemų. Nuo 2017-01-01 iki 2017-12-31 specialistai iš viso konsultavo 1370 asmenų, iš jų tėvus ir globėjus, švietimo pagalbos specialistus, pedagogus, vaikus ir kitus asmenis, ir įvykdė 1915 konsultacijų.
Pakruojo rajono seniūnijose, išmokų specialistai aktyviai bendradarbiavo su rajono įstaigų specialistais. 2017 metais buvo analizuojami gauti pranešimai apie smurtą artimoje aplinkoje, specialistai aiškinosi situacijas, inicijavo specialistų ir institucijų būtinos pagalbos suteikimą šeimoms.
Pakruojo nestacionariu socialinių paslaugų centras (toliau – centras) 2017 metais socialiniams darbuotojams ir socialinių darbuotojų padėjėjams organizavo seminarą „Smurto apraiškų atpažinimas“, kuriame dalyvavo 36 asmenys, panaudota lėšų – 2040 Eur. Centras taip pat dalyvavo pasitarimuose su Visuomenės sveikatos biuru, Šiaulių apygardos probacijos tarnybos Pakruojo skyriumi ir kitų įstaigų atstovais dėl prevencinių programų organizavimo ir finansavimo. 2017 metais centras laikinuose gyvenimo namuose suteikė nakvynę ar apgyvendino 11 asmenų (5 iš jų iki 18 metų), kurie buvo nukentėję nuo smurto artimoje aplinkoje. Organizavo psichologinių terapinių grupinių ir individualių konsultacijų teikimą „Pozityvios tėvystės gebėjimų ugdymo“ tema. Psichologė teikė konsultacijas „Pykčio valdymo programos, pagrįstos kognityvine elgesio terapija“ tema, panaudota lėšų – 440 Eur.
Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka 2017 metais užtikrino prieigą prie interneto bibliotekos lankytojams, kurie domėjosi išsamesne informacija teisiniais klausimais. Visiems asmenims buvo prieinami bibliotekoje rengiami renginiai, kuriuose jie galėjo atsipalaiduoti ir praleisti laisvalaikį. Bibliotekoje buvo įrengta teminė lentyna „Smurtui – Ne!“, kurioje viešinamos naujausios knygos psichologijos, smurto, jo atpažinimo ir patyčių tematika. Lentynoje informacijos gali rasti ir tėvai, kurie augina agresyvius, prie aplinkos nepritampančius vaikus ar paauglius. Teminėje lentynoje taip pat pateikta informacija apie įstaigas, kurios gali suteikti pagalbą, nurodyti jų kontaktiniai duomenys. Biblioteka turi ir erdvę vaikams, kur jie gali praleisti laisvalaikį po pamokų, bendrauti su kitais vaikais, dalyvauti edukacinėse pamokose.
III SKYRIUS
PROGRAMOS TIKSLAI IR UŽDAVINIAI
8. Programos strateginis tikslas – mažinti smurto artimoje aplinkoje mastą Pakruojo rajone:
8.1. supažindinti Pakruojo rajono gyventojus su smurto artimoje aplinkoje apraiškomis, padariniais ir ugdyti nepakantumą smurtiniam elgesiui;
8.2. supažindinti visuomenę ir specialistus su smurto artimoje aplinkoje prevencija;
8.3. teikti kompleksinę pagalbą smurtą patyrusiems asmenims.
9. Smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir pagalbos teikimo nukentėjusiems asmenims Pakruojo rajono savivaldybėje 2017 metų programos paskirtis – užtikrinti smurto artimoje aplinkoje prevenciją ir pagalbos smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims teikimą Pakruojo rajono savivaldybėje.
10. Programos uždaviniai:
10.1. šviesti visuomenę smurto artimoje aplinkoje prevencijos klausimais;
10.2. teikti teisinę ir socialinę informaciją;
10.3. užtikrinti specialistų kvalifikaciją;
10.4. gerinti paslaugų kokybę ir prieinamumą;
10.5. organizuoti renginius, forumus ir pasitarimus;
10.6. tobulinti paslaugų teikimo smurtą patyrusiems asmenims ir jų šeimos nariams prieinamumą.
IV SKYRIUS
PROGRAMOS ĮGYVENDINIMAS IR FINANSAVIMAS
11. Pakruojo rajono savivaldybės smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir pagalbos teikimo nukentėjusiems asmenims 2018-2020 metų programos priemonių planas:
Eil. Nr. |
Programos priemonės pavadinimas |
Planuojamas laikotarpis |
Atsakingas vykdytojas |
1. |
Individualios konsultacijos apie problemas asmenims, patiriantiems smurtą artimoje aplinkoje. |
2018-2020 m. |
Šiaulių teritorinės darbo biržos Pakruojo skyrius |
2. |
Užimtumo priemonių skyrimas asmenims, patiriantiems smurtą artimoje aplinkoje. |
2018-2020 m. |
Šiaulių teritorinės darbo biržos Pakruojo skyrius |
3. |
Teikti informaciją apie veiklą savivaldybės interneto puslapyje. |
2018-2020 m. |
Savivaldybės gydytojas |
4. |
Informacijos teikimas apie registraciją anoniminiuose alkoholikų klubuose „Valtis“‘ ir „Šulinys“. |
2018-2020 m. |
Socialinės rūpybos skyrius |
5. |
Priklausomų asmenų ir jų šeimų informavimas ir nukreipimas į konsultacinį punktą, kur teikiamos paslaugos. |
2018-2020 m. |
Socialinės rūpybos skyrius |
6. |
Seminaro smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir pagalbos teikimo nukentėjusiems asmenims organizavimas. |
2018-2020 m. |
Socialinės rūpybos skyrius |
7. |
Prevencinių priemonių prieš patyčias bei smurtą švietimo įstaigose organizavimas. |
2018-2020 m. |
Švietimo skyrius, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorius |
8. |
Individualių psichologo konsultacijų teikimas vaikams, patyrusiems smurtą artimoje aplinkoje. |
2018-2020 m. |
Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centro Pedagoginė psichologinė tarnyba |
9. |
Padalinio „Paramos šeimai centras“ įkūrimas. |
2018-2020 m. |
Pakruojo nestacionarių socialinių paslaugų centras |
10. |
Krizių centro įkūrimo ligoninės patalpose projektas. |
2018-2020 m. |
Pakruojo nestacionarių socialinių paslaugų centras |
11. |
Seminaro socialiniams darbuotojams „Darbas su agresyviais klientais“ organizavimas. |
2018-2020 m. |
Pakruojo nestacionarių socialinių paslaugų centras |
12. |
Smurtinio elgesio keitimo programos vykdymas. |
2018-2020 m. |
Visuomenės sveikatos biuras |
13. |
Ankstyvosios intervencijos programos vykdymas. |
2018-2020 m. |
Visuomenės sveikatos biuras |
14. |
Paskaitų skaitymas rajono švietimo įstaigose. |
2018-2020 m. |
Visuomenės sveikatos biuras |
15. |
Prevencinis darbas su smurtaujančiais artimoje aplinkoje bei priklausomybių turinčiais prižiūrimaisiais.. |
2018-2020 m. |
Šiaulių apygardos probacijos tarnybos Pakruojo skyrius |
16. |
Elgesio keitimo programų vykdymas. |
2018-2020 m. |
Šiaulių apygardos probacijos tarnybos Pakruojo skyrius |
17. |
Bendradarbiavimas su savivaldybėmis, savanoriais ir nevyriausybinėmis organizacijomis pakartotinio nusikalstamumo prevencijos bei registre esančių asmenų priežiūros klausimais. |
2018-2020 m. |
Šiaulių apygardos probacijos tarnybos Pakruojo skyrius |
12. Programos finansavimas Pakruojo rajono savivaldybės ir Europos Sąjungos lėšomis.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
13. Esant poreikiui, Programa, Programos priemonių planas gali būti tikslinami arba papildomi Pakruojo rajono savivaldybės tarybos sprendimu.
_______________________