LIETUVOS RESPUBLIKOS

TAURIŲJŲ METALŲ IR BRANGAKMENIŲ VALSTYBINĖS PRIEŽIŪROS ĮSTATYMO NR. I-996 2, 8, 9, 10 IR 14 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2024 m. balandžio 18 d. Nr. XIV-2550

Vilnius

 

 

 

 

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

Papildyti 2 straipsnį 26 dalimi:

26. Kitos šiame įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme.“

 

2 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 8 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

8 straipsnis. Reikalavimai ūkio subjektams

1. Ūkio subjektas, siekiantis verstis su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusia veikla Lietuvos Respublikoje, priežiūros institucijai pateikia priežiūros institucijos savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos tvirtinamose ūkio subjektų, kurie verčiasi su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusia veikla, sąrašo sudarymo ir tvarkymo ir atsakomybės ženklų pavyzdžių registravimo taisyklėse (toliau – Ūkio subjektų, kurie verčiasi su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusia veikla, sąrašo sudarymo ir tvarkymo ir atsakomybės ženklų pavyzdžių registravimo taisyklės) nustatytos formos ilgalaikės arba laikinai ar vieną kartą vykdomos su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusios veiklos deklaraciją (toliau – deklaracija) ir, jeigu jis privalo turėti šio straipsnio 3 dalyje nurodytą atsakomybės ženklą, – ne mažesnį kaip 2 ⅹ 2 cm dydžio atsakomybės ženklo eskizą bei metalinę plokštelę su atsakomybės ženklo įspaudu (toliau kartu – atsakomybės ženklo pavyzdžiai).

2. Deklaracijoje ūkio subjektas patvirtina, kad nėra šio straipsnio 5 dalyje nurodytų aplinkybių.

3. Ūkio subjektas privalo turėti atsakomybės ženklą, jeigu jis siekia verstis tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių gamyba ir (arba) tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminių realizavimu (didmenine ir (arba) mažmenine prekyba).

4. Ūkio subjektas kitą dieną nuo deklaracijos ir atsakomybės ženklo, jeigu jis privalo jį turėti, pavyzdžių pateikimo priežiūros institucijai dienos turi teisę vykdyti su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusią veiklą, išskyrus atvejus, kai deklaracijoje jis nurodo vėlesnę su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusios veiklos pradžios datą.

5. Su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusia veikla draudžiama verstis ūkio subjektui, kurio valdymo ar priežiūros organo narys ar naudos gavėjas yra pripažintas kaltu padaręs:

1) Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse numatytą sunkų arba labai sunkų nusikaltimą ar bet kurį iš šių nusikaltimų atitinkančią nusikalstamą veiką pagal kitų valstybių baudžiamuosius įstatymus ir po asmens teistumo išnykimo arba panaikinimo nepraėjo 8 metai;

2) Baudžiamajame kodekse numatytą nesunkų arba apysunkį nusikaltimą nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams, ekonomikai ir verslo tvarkai, finansų sistemai, valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams, visuomenės saugumui ar bet kurį iš šių nusikaltimų atitinkančią nusikalstamą veiką pagal kitų valstybių baudžiamuosius įstatymus ir po asmens teistumo išnykimo arba panaikinimo dienos nepraėjo 5 metai;

3) kitą, negu nurodyta šios dalies 1 ir 2 punktuose, Baudžiamajame kodekse arba kitų valstybių baudžiamuosiuose įstatymuose numatytą nusikalstamą veiką ir nuo bausmės atlikimo, bausmės vykdymo atidėjimo ar atleidimo nuo bausmės atlikimo dienos nepraėjo 3 metai.“

 

3 straipsnis. 9 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 9 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

9 straipsnis. Ūkio subjektų, kurie verčiasi su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusia veikla, sąrašo sudarymas, jo tvarkymas ir atsakomybės ženklo pavyzdžių registravimas

1. Priežiūros institucija sudaro ir tvarko ūkio subjektų, kurie verčiasi su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusia veikla, sąrašą (toliau – Ūkio subjektų sąrašas) bei registruoja atsakomybės ženklo pavyzdžius Ūkio subjektų, kurie verčiasi su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusia veikla, sąrašo sudarymo ir tvarkymo ir atsakomybės ženklų pavyzdžių registravimo taisyklėse nustatyta tvarka.

2. Priežiūros institucija, gavusi deklaraciją ir atsakomybės ženklo, jeigu ūkio subjektas privalo jį turėti, pavyzdžius, ne vėliau kaip kitą darbo dieną įrašo ūkio subjektą į Ūkio subjektų sąrašą, išskyrus ūkio subjektą, kuris su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusią veiklą vykdo vieną kartą.

3. Priežiūros institucija Ūkio subjektų sąrašą skelbia savo interneto svetainėje. Ūkio subjektų sąraše skelbiama ši informacija:

1) ūkio subjekto juridinio asmens, užsienio juridinio asmens ar organizacijos, neturinčios juridinio asmens statuso, ar jo (jos) padalinio pavadinimas arba fizinio asmens vardas ir pavardė;

2) ūkio subjekto įrašymo į Ūkio subjektų sąrašą data;

3) data, kai ūkio subjektas įgijo (arba įgis, jeigu deklaracijoje nurodė vėlesnę su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusios veiklos pradžios datą) teisę vykdyti su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusią veiklą;

4) ūkio subjekto su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusios veiklos trukmė (ilgalaikė ar laikina). Kai ūkio subjektas veiklą vykdo (arba vykdys, jeigu deklaracijoje nurodė vėlesnę su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusios veiklos pradžios datą) laikinai, nurodoma veiklos pabaigos data.

4. Priežiūros institucija sustabdo ūkio subjekto su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusią veiklą ir nustato ūkio subjektui:

1) 20 darbo dienų terminą pašalinti šio įstatymo reikalavimų neatitinkančius asmenis iš ūkio subjekto valdymo ar priežiūros organų narių ar naudos gavėjų, kai atsiranda ir (ar) paaiškėja šio įstatymo 8 straipsnio 5 dalyje nurodytos aplinkybės;

2) 5 darbo dienų terminą pateikti patikslintą deklaraciją, kai paaiškėja, kad deklaracijoje nurodyti neteisingi veiklos duomenys, nesusiję su šio įstatymo 8 straipsnio 5 dalyje nurodytomis aplinkybėmis.

5. Priežiūros institucija priima sprendimą dėl ūkio subjekto su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusios veiklos sustabdymo per 5 darbo dienas nuo šio straipsnio 4 dalyje nurodytų veiklos sustabdymo pagrindų atsiradimo dienos.

6. Priežiūros institucija išbraukia ūkio subjektą iš Ūkio subjektų sąrašo:

1) ūkio subjektui pateikus prašymą išbraukti jį iš Ūkio subjektų sąrašo;

2) ūkio subjektui (juridiniam asmeniui, užsienio juridiniam asmeniui ar organizacijai, neturinčiai juridinio asmens statuso, ar jo (jos) padaliniui) pasibaigus likvidavimo būdu arba nutraukus jo veiklą;

3) pasibaigus ūkio subjekto laikinai vykdomos su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusios veiklos laikotarpiui;

4) ūkio subjektui (fiziniam asmeniui) mirus;

5) paaiškėjus, kad deklaracijoje nurodyti neteisingi duomenys apie šio įstatymo 8 straipsnio 5 dalyje nurodytas aplinkybes;

6) atsiradus ir (ar) paaiškėjus šio įstatymo 8 straipsnio 5 dalyje nurodytoms aplinkybėms, jeigu ūkio subjektas per šio straipsnio 4 dalies 1 punkte nustatytą terminą nepašalina šio įstatymo reikalavimų neatitinkančių asmenų iš ūkio subjekto valdymo ar priežiūros organų narių ar naudos gavėjų;

7) paaiškėjus, kad deklaracijoje buvo nurodyti neteisingi veiklos duomenys, nesusiję su šio įstatymo 8 straipsnio 5 dalyje nurodytomis aplinkybėmis, jeigu ūkio subjektas per šio straipsnio 4 dalies 2 punkte nustatytą terminą nepateikia patikslintos deklaracijos.

7. Priežiūros institucija ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo šio straipsnio 6 dalyje nurodytų aplinkybių paaiškėjimo dienos, išskyrus atvejus, kai ūkio subjekto prašyme išbraukti jį iš Ūkio subjektų sąrašo nurodyta vėlesnė data, išbraukia ūkio subjektą iš Ūkio subjektų sąrašo ir apie tai jį informuoja. Ūkio subjektui pateikus prašymą išbraukti jį iš Ūkio subjektų sąrašo vėlesne data, priežiūros institucija prašyme nurodytą dieną išbraukia ūkio subjektą iš Ūkio subjektų sąrašo ir apie tai jį informuoja.

8. Ūkio subjektas, išbrauktas iš Ūkio subjektų sąrašo, praranda teisę vykdyti su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusią veiklą.“

 

4 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 10 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) turėti tauriųjų metalų, brangakmenių, jų gaminių, pusgaminių, atliekų ir (arba) laužo finansinės apskaitos registrus, laisvos formos su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusios veiklos dokumentų (toliau – veiklos dokumentas) apskaitos registrus, tauriųjų metalų, brangakmenių, jų gaminių, pusgaminių, atliekų ir (arba) laužo apyvartos žiniaraščius (toliau – apyvartos žiniaraštis) ir (arba) ūkio subjekto naudojamo kasos aparato panaudotas kontrolines juostas arba elektronines kontrolines juostas, saugomas elektroninėse laikmenose, sudarytus po paskutinės atliktos tauriųjų metalų ir brangakmenių, jų gaminių, pusgaminių, atliekų ir laužo inventorizacijos, ir paskutinės atliktos inventorizacijos dokumentus;“.

2. Pakeisti 10 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

7. Ūkio subjektas priežiūros institucijai pateikia patikslintą deklaraciją, kurioje nurodo informaciją apie pasikeitusius jo su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusios veiklos duomenis, nurodytus deklaracijoje, arba planuojamą pradėti ar nutraukti su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusią veiklą, jos pradžią ar nutraukimą, taip pat apie pasikeitusius valdymo ar priežiūros organų narius ar naudos gavėjus, pasikeitusias su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusios veiklos rūšis ar veiklos adresus, įskaitant elektroninės parduotuvės adresą, ne vėliau kaip per 10 dienų nuo duomenų pasikeitimo dienos arba nuo dienos, kai paaiškėja, kad su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusią veiklą planuojama pradėti ar nutraukti, ar nuo šios veiklos pradžios ar nutraukimo dienos. Vietos, kurioje ūkio subjektas laikinai vykdys su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusią veiklą, adresą ir darbo joje laiką ūkio subjektas raštu nurodo priežiūros institucijai ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki veiklos nurodytu adresu pradžios.“

3. Pakeisti 10 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

9. Ūkio subjektas priežiūros institucijai, atliekančiai jo patikrinimą, turi pateikti tauriųjų metalų ir brangakmenių, jų gaminių, pusgaminių, atliekų ir (arba) laužo finansinės apskaitos dokumentus ir veiklos dokumentus (toliau kartu – apskaitos dokumentai), jų registrus, apyvartos žiniaraščius, kasos aparato kontrolines juostas ir kitus su tauriaisiais metalais, brangakmeniais ir jų gaminiais, pusgaminiais, atliekomis ir (arba) laužu susijusius dokumentus.“

 

5 straipsnis. 14 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 14 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Visos ūkio subjekto su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais susijusios veiklos ūkinės operacijos įforminamos ir registruojamos laikantis Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos įstatymo reikalavimų.“

2. Pakeisti 14 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Surašomame finansinės apskaitos dokumente, be Finansinės apskaitos įstatyme nustatytos privalomos finansinės apskaitos dokumentų informacijos, taip pat turi būti nurodomi tauriųjų metalų arba brangakmenių gaminių, pusgaminių, atliekų ir laužo pavadinimai, tauriųjų metalų arba brangakmenių pavadinimai, kiekvieno tauriojo metalo standartinė praba, brangakmenių kokybės pažymėjimų (kai brangakmenis neįtvirtintas gaminyje) arba priežiūros institucijos pritvirtintų etikečių (kai brangakmenis įtvirtintas gaminyje) numeriai, tauriųjų metalų arba brangakmenių gaminių arba brangakmenių vienetai, tauriųjų metalų gaminių, pusgaminių, atliekų ir laužo masė gramais, vienarūšių brangakmenių masė karatais.“

3. Pakeisti 14 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Jeigu nesurašomas finansinės apskaitos dokumentas arba neišduodamas kasos aparato kvitas, ūkio subjektas privalo surašyti veiklos dokumentą ir šiuo veiklos dokumentu įformintą ūkinę operaciją registruoti ūkio subjekto tvarkomame dokumentų apskaitos registre.“

4. Pakeisti 14 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Veiklos dokumente turi būti nurodoma šio straipsnio 3 dalyje nustatyta finansinės apskaitos dokumento informacija.“

 

6 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus 4 straipsnio 1 ir 3 dalis, 5 straipsnį ir šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2024 m. lapkričio 1 d.

2. Lietuvos Respublikos įgaliotos tauriųjų metalų ir brangakmenių prabavimo valstybinės priežiūros institucijos savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija iki 2024 m. spalio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

Respublikos Prezidentas                                                                                          Gitanas Nausėda