Paveikslėlis, kuriame yra eskizas, piešimas, iliustracija, simbolis  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2022 M. GRUODŽIO 30 D. ĮSAKYMO NR. 1R-444 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS BAUSMIŲ VYKDYMO KODEKSO, LIETUVOS RESPUBLIKOS PROBACIJOS ĮSTATYMO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS SUĖMIMO VYKDYMO ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. liepos 12 d. Nr. 1R-212

Vilnius

 

 

1. Pakeičiu Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2022 m. gruodžio 30 d. įsakymą Nr. 1R-444 „Dėl Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso, Lietuvos Respublikos probacijos įstatymo ir Lietuvos Respublikos suėmimo vykdymo įstatymo įgyvendinimo“:

1.1. Pakeičiu 1.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

1.8. Specialiųjų techninių ir elektroninio stebėjimo priemonių naudojimo nuteistiesiems stebėti ir jų elgesio kontrolei vykdyti tvarkos aprašą.“

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintas Laisvės atėmimo vietų įstaigos vidaus tvarkos taisykles:

1.2.1.   Pakeičiu 42 punktą ir jį išdėstau taip:

42. Atviruosiuose namuose laisvės atėmimo bausmę atlieka asmenys, nuteisti už neatsargius nusikaltimus ir tyčinius nusikaltimus, už kuriuos paskirta laisvės atėmimo bausmė neviršija vienų metų, (išskyrus asmenis, nuteistus už tyčinius nusikaltimus, padarytus laikino sulaikymo, suėmimo vykdymo, arešto arba laisvės atėmimo bausmės atlikimo metu), asmenys, kuriems iš dalies atidėtas paskirtos bausmės vykdymas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 3 dalį arba 92 straipsnio 3 dalį, kai nedelsiant atliktinos bausmės dalis neviršija vienų metų, ir Bausmių vykdymo kodekso 37 straipsnio 5 ir 6 dalyse nurodyti nuteistieji.

1.2.2.   Pakeičiu 39.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

39.11. nekurstyti kitų suimtųjų ar nuteistųjų, neorganizuoti ar neatlikti veiksmų, kurie yra uždrausti Baudžiamojo kodekso, Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso, Bausmių vykdymo kodekso ir kitų įstatymų, reglamentuojančių suėmimo ar bausmių vykdymą ir neužsiimti veikla, kuri būtų nesuderinama su resocializacijos tikslais ar turėtų neigiamos įtakos laisvės atėmimo vietų įstaigos valdymui ir jos saugumo užtikrinimui;“.

1.2.3.   Pakeičiu 42.5.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

42.5.2. „vokų, pašto ženklų, proginių atvirukų, nuotraukų, nuotraukų albumų, asmeninių užrašų ir kitų smulkių asmeninių daiktų, religinės simbolikos, kalendorių, knygų, laiškų, žurnalų, laikraščių ir kitų periodinių leidinių (išskyrus leidinius, kuriuose propaguojamas smurtas ar žiaurumas, taip pat pornografinius leidinius), rašymo popieriaus, sąsiuvinių ir rašymo reikmenų;“.

1.2.4.   Papildau 491 punktu:

491. Gavus rašytinį laisvės atėmimo vietų įstaigos direktoriaus įgalioto pareigūno leidimą, vaikus laisvės atėmimo vietų įstaigoje auginančios nuteistosios gali įsigyti (gauti pašto ar perduodamu siuntiniu) ir turėti Taisyklių 42 punkte nenurodytų daiktų ir (ar) reikmenų savo vaikų poreikiams užtikrinti.“

1.2.5.   Pakeičiu 50 punktą ir jį išdėstau taip:

50. Drabužių, avalynės, patalynės (išskyrus antklodę, čiužinį ir pagalvę), akinius, akinių dėklą, kontaktinių lęšių, jiems skirtų dėtuvių ir kontaktinių lęšių priežiūros priemonių, informacijos laikmenų, laikrodžių, knygų, reikmenų, skirtų užsiimti individualia veikla, elektros prietaisų ir medicinos priemonių suimtieji ir nuteistieji (išskyrus atliekančius Suėmimo vykdymo įstatymo
29 straipsnio 3 punkte ir Bausmių vykdymo kodekso 79 straipsnio 2 dalyje nurodytas drausmines nuobaudas) taip pat gali gauti pašto ar perduodamu siuntiniu. Nėščios ir krūtimi maitinančios suimtosios ir nuteistosios, pagal gydytojo išvadą, kartą per mėnesį pašto ar perduodamu siuntiniu taip pat gali gauti ne daugiau kaip 15 kg maisto produktų.“

1.2.6.   Papildau 501 punktu:

501. Nuotraukų, atvirukų ir dokumentų, kurių leidžiama turėti suimtajam ar nuteistajam, suimtasis ar nuteistasis gali gauti laišku.“

1.2.7.   Papildau VIII skyrių 621 punktu:

621. Arešto bausmę, kurios trukmė ilgesnė kaip 30 parų, atliekantys nuteistieji turi teisę vieną kartą per visos bausmės atlikimo laiką gauti perduodamų drabužių ir avalynės, kurių bendra masė negali viršyti 10 kg. Perduodami drabužiai ir avalynė priimami ir arešto bausmę atliekantiems nuteistiesiems įteikiami šiame skyriuje nustatyta tvarka.“

1.2.8.   Pakeičiu 106 punktą ir jį išdėstau taip:

106. Į pasimatymą atvykstančio asmens užsakytus maisto produktus iki pasimatymo pradžios į pasimatymų patalpas pristato laisvės atėmimo vietų įstaigos darbuotojai. Įsigytus maisto produktus, kurie nesuvartojami pasimatymų metu, pasiima asmuo, atvykęs į šį pasimatymą.“

1.2.9.   Pakeičiu 113 punktą ir jį išdėstau taip:

113. Laisvės atėmimo vietų įstaigos direktorius patvirtina suėmimo vykdymo ir bausmės atlikimo vietų, kuriose laikomiems suimtiesiems ir nuteistiesiems įteikiamos tik jų vardu gautų laiškų kopijos, sąrašą. Šiame sąraše nurodytoje suėmimo vykdymo arba bausmės atlikimo vietoje laikomo suimtojo ar nuteistojo (išskyrus nuteistuosius, kurie atlieka bausmę atviro tipo bausmės atlikimo vietoje, taip pat nuteistuosius, apgyvendintus bausmės atlikimo vietų gyvenamosiose patalpose, esančiose už bausmės atlikimo vietos teritorijos ribų) vardu gautas laiškas, išskyrus laiškus, gautus iš suimtojo ar nuteistojo gynėjo (advokato ar advokato padėjėjo), valstybės ir savivaldybių institucijų ir tarptautinių organizacijų, kurių jurisdikciją ar kompetenciją priimti asmenų, kuriems Lietuvoje vykdomas suėmimas ar kurie Lietuvoje atlieka bausmes, pareiškimus yra pripažinusi Lietuvos Respublika, suimtojo arba nuteistojo akivaizdoje atplėšus voką neskaitant nuskenuojamas ir jam įteikiama tik popierinė laiško kopija.

Jeigu šiame punkte nurodytam suimtajam ar nuteistajam su laišku atsiunčiami Taisyklių 501 punkte nurodyti daiktai, jie suimtajam ar nuteistajam parodomi (su dokumentais leidžiama susipažinti laisvės atėmimo vietų įstaigos darbuotojo akivaizdoje), bet neįteikiami. Suimtojo ar nuteistojo prašymu su laišku gauti Taisyklių 501 punkte nurodyti daiktai neskaitant nuskenuojami ir jam įteikiamos popierinės šių daiktų kopijos arba šie nuskenuoti daiktai ir laiškas įrašomi į suimtojo ar nuteistojo asmeninę informacijos laikmeną ir (arba) perduodami ar išsiunčiami suimtojo ar nuteistojo nurodytam asmeniui (siuntimo išlaidas apmoka patys suimtieji ar nuteistieji).

Visi šiame punkte nurodyto suimtojo ar nuteistojo vardu gautame laiške rasti daiktai, išskyrus pinigus ir vertingus daiktus, Taisyklių 501 punkte nurodytus daiktus, kai suimtasis ar nuteistasis prašo juos perduoti ar išsiųsti jo nurodytam asmeniui, ir dokumentų originalus (notaro patvirtintas dokumentų kopijas) bei nuotraukas, kai suimtasis ar nuteistasis prašo juos saugoti laisvės atėmimo vietų įstaigoje, taip pat laiškas ir vokas sunaikinami suimtojo ar nuteistojo akivaizdoje, jeigu dėl jų nepradedamas ikiteisminis tyrimas arba administracinė teisena.

1.2.10.   Pakeičiu 113 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

113. Suimtojo ar nuteistojo (išskyrus nuteistuosius, kurie atlieka bausmę atviro tipo bausmės atlikimo vietoje, taip pat nuteistuosius, apgyvendintus bausmės atlikimo vietų gyvenamosiose patalpose, esančiose už bausmės atlikimo vietos teritorijos ribų) vardu gautas laiškas, išskyrus laiškus, gautus iš suimtojo ar nuteistojo gynėjo (advokato ar advokato padėjėjo), valstybės ir savivaldybių institucijų ir tarptautinių organizacijų, kurių jurisdikciją ar kompetenciją priimti asmenų, kuriems Lietuvoje vykdomas suėmimas ar kurie Lietuvoje atlieka bausmes, pareiškimus yra pripažinusi Lietuvos Respublika, suimtojo arba nuteistojo akivaizdoje atplėšus voką neskaitant nuskenuojamas ir jam įteikiama tik popierinė laiško kopija.“

1.2.11. Papildau 1131 punktu:

1131. Nuteistojo, kuris atlieka bausmę atviro tipo bausmės atlikimo vietoje arba yra apgyvendintas bausmės atlikimo vietų gyvenamosiose patalpose, esančiose už bausmės atlikimo vietos teritorijos ribų, vardu gautas laiškas, laiškas, gautas iš suimtojo ar nuteistojo gynėjo (advokato ar advokato padėjėjo), valstybės ir savivaldybių institucijų ir tarptautinių organizacijų, kurių jurisdikciją ar kompetenciją priimti asmenų, kuriems Lietuvoje vykdomas suėmimas ar kurie Lietuvoje atlieka bausmes, pareiškimus yra pripažinusi Lietuvos Respublika, taip pat į Taisyklių 113 punkte nurodytą sąrašą neįtrauktoje suėmimo vykdymo arba bausmės atlikimo vietoje laikomo suimtojo ar nuteistojo vardu gautas laiškas, prieš jį įteikiant, suimtojo ar nuteistojo akivaizdoje atplėšus voką neskaitant patikrinamas, ar jame nėra kitų daiktų, išskyrus Taisyklių 501 punkte nurodytus daiktus, kurių leidžiama turėti suimtajam ar nuteistajam.

Šiame punkte nurodyto suimtojo ar nuteistojo laiške rasti daiktai, išskyrus pinigus ir vertingus daiktus, taip pat daiktus, nurodytus Taisyklių 501 punkte, sunaikinami suimtojo ar nuteistojo akivaizdoje, jeigu dėl jų nepradedamas ikiteisminis tyrimas arba administracinė teisena.

1.2.12. Pakeičiu 1131 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

1131. Nuteistojo, kuris atlieka bausmę atviro tipo bausmės atlikimo vietoje arba yra apgyvendintas bausmės atlikimo vietų gyvenamosiose patalpose, esančiose už bausmės atlikimo vietos teritorijos ribų, vardu gautas laiškas ir laiškas, gautas iš suimtojo ar nuteistojo gynėjo (advokato ar advokato padėjėjo), valstybės ir savivaldybių institucijų ir tarptautinių organizacijų, kurių jurisdikciją ar kompetenciją priimti asmenų, kuriems Lietuvoje vykdomas suėmimas ar kurie Lietuvoje atlieka bausmes, pareiškimus yra pripažinusi Lietuvos Respublika, prieš jį įteikiant, suimtojo ar nuteistojo akivaizdoje atplėšus voką neskaitant patikrinamas, ar jame nėra kitų daiktų, išskyrus Taisyklių 501 punkte nurodytus daiktus, kurių leidžiama turėti suimtajam ar nuteistajam.“

1.2.13. Pakeičiu 114 punktą ir jį išdėstau taip:

114. Suimtojo ar nuteistojo vardu gautus laiškus arba jų kopijas jam įteikia laisvės atėmimo vietų įstaigos direktoriaus įgaliotas darbuotojas. Suimtojo ar nuteistojo vardu gautame laiške rasti pinigai ir vertingi daiktai perduodami į fondą. Taisyklių 113 punkte nurodyto suimtojo ar nuteistojo prašymu jo vardu gautame laiške rasti Taisyklių 501 punkte nurodyti daiktai perduodami ar išsiunčiami jo nurodytam asmeniui (siuntimo išlaidas apmoka patys suimtieji ar nuteistieji). Saugomi dokumentų originalai (notaro patvirtintos dokumentų kopijos) ir nuotraukos suimtajam ar nuteistajam atiduodami, kai jis išvyksta į trumpalaikę išvyką į namus ar pas artimuosius, perkeliamas į atviro tipo bausmės atlikimo vietą arba apgyvendinamas bausmės atlikimo vietų gyvenamosiose patalpose, esančiose už bausmės atlikimo vietos teritorijos ribų, ar paleidžiamas iš laisvės atėmimo vietų įstaigos.

1.2.14. Pakeičiu 135 punktą ir jį išdėstau taip:

135. Pusiau atviro tipo bausmės atlikimo vietose lengvajai grupei priskirtiems bausmę atliekantiems nuteistiesiems, kurie savarankiškai dirba ne bausmės atlikimo vietoje, jų kasmetinių atostogų metu gali būti leidžiama ne ilgiau kaip iki 10 dienų parvykti į savo namus arba pas artimuosius.“

1.2.15. Papildau XVIII skyrių 1411 punktu:

1411. Nuteistiesiems, kuriems teismo paskirta atlikti tik dalį terminuotos laisvės atėmimo bausmės, o kitos jos dalies vykdymas, vadovaujantis Baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 3 dalimi ar 92 straipsnio 3 dalimi, atidėtas, Bausmių vykdymo kodekso 68 straipsnio 2 dalyje nurodyta minimali atliktos laisvės atėmimo bausmės dalis skaičiuojama nuo teismo nuteistajam paskirtos nedelsiant atlikti laisvės atėmimo bausmės dalies.“

1.2.16. Pakeičiu XIX skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XIX SKYRIUS

SUIMTŲJŲ IR NUTEISTŲJŲ IŠVYKIMAS IŠ SUĖMIMO VYKDYMO AR BAUSMĖS ATLIKIMO VIETOS DĖL SVARBIŲ PRIEŽASČIŲ“.

1.2.17. Pakeičiu 147 punktą ir jį išdėstau taip:

147. Atsižvelgiant į nuteistojo asmenybę, jo elgesį bausmės atlikimo metu ir nuteistojo išvykos iš bausmės atlikimo vietos metu aplinkiniams galinčio kilti pavojaus riziką bei galimą riziką dėl nuteistojo negrįžimo į bausmės atlikimo vietą, Taisyklių 142 punkte nurodytos išvykos metu jam gali būti skiriama palyda ir taikomos kitos saugumo užtikrinimo priemonės arba išvykęs nuteistasis stebimas elektroninio stebėjimo priemonėmis. Laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę atliekantiems nuteistiesiems Taisyklių 142 punkte nurodytos išvykos metu privalo būti skiriama ginkluota palyda, visos išvykos metu uždėti antrankiai ir šie asmenys stebimi elektroninio stebėjimo priemonėmis. Atliekantiems laisvės atėmimo bausmę atviro tipo bausmės atlikimo vietose ir Bausmių vykdymo kodekso 68 ir 69 straipsniuose nustatytus kriterijus atitinkantiems nuteistiesiems Taisyklių 142 punkte nurodytos išvykos metu palyda paprastai neskiriama. Be palydos iš bausmės atlikimo vietos išvykstantis nuteistasis pasirašytinai supažindinamas su išvykimo iš bausmės atlikimo vietos ir parvykimo į ją laiku, maršrutu arba jam nustatytomis teritorijomis, kuriose išvykus iš bausmės atlikimo vietos leidžiama (draudžiama) lankytis, taip pat atsakomybe, kuri gresia už negrįžimą į bausmės atlikimo vietą nustatytu laiku ir elektroninio stebėjimo priemonių sugadinimą ar praradimą.“

1.2.18. Pakeičiu 168 punktą ir jį išdėstau taip:

168. Nuteistajam taikomos bausmės atlikimo sąlygos pakeičiamos ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Taisyklių 164 ir 167 punktuose nurodytų sprendimų įsigaliojimo ar priėmimo dienos. Jeigu dėl bausmės atlikimo sąlygų švelninimo nuteistasis turi būti perkeliamas (pakartotinai perkeliamas ar grąžinamas) į atviro tipo bausmės atlikimo vietą, kurioje Taisyklių 164 punkte nurodyto sprendimo įsigaliojimo ar priėmimo dieną nėra laisvų vietų, kol jų atsiras, nuteistasis laikinai paliekamas toje pačioje bausmės atlikimo vietoje, taikant pakeistas bausmės atlikimo sąlygas. Į atviro tipo bausmės atlikimo vietas perkelti nuteistieji į jas paprastai vyksta savarankiškai, o prireikus palydimi arba konvojuojami.“

1.2.19. Papildau XXIII skyrių 1681 punktu:

1681. Bausmių vykdymo kodekso 37 straipsnio 7 dalyje nustatytu atveju nuteistasis laikomas keliančiu pavojų laisvės atėmimo vietų įstaigos darbuotojams ar kitiems asmenims, jeigu:

1681.1. jam nustatytas neblaivumas ar apsvaigimas nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų ar toksinių priemonių arba jis atsisakė neblaivumo ar apsvaigimo patikrinimo, kai jam buvo nustatyti neblaivumo ar apsvaigimo požymiai;

1681.2. su savimi turi alkoholinių gėrimų ar jų surogatų, narkotinių, psichotropinių ar kitokių psichiką veikiančių medžiagų arba toksinių priemonių;

1681.3. be gydytojo leidimo vartoja psichiką veikiančius medikamentus, su savimi turi šių gydytojo jam nepaskirtų medikamentų;

1681.5. su savimi turi ginklų, šaudmenų, sprogmenų ar sprogstamųjų medžiagų;

1681.4. naudoja fizinį ar psichinį smurtą prieš kitus asmenis;

1681.5. dėl jo tyčinių veiksmų kilo reali grėsmė kito asmens sveikatai ar gyvybei.“

1.2.20. Pakeičiu 179 punktą ir jį išdėstau taip:

179. Informacija apie nuteistąjį gali būti renkama elektroniniu būdu, pateikiant rašytinį paklausimą ir interviu būdu. Informacija renkama per interviu su nuteistuoju, taip pat iš nuteistojo asmens bylos, prireikus ir iš kitų šaltinių. Kai informacija renkama per interviu su nuteistuoju ar kitu informacijos šaltiniu, informacijos šaltiniui sutikus, atliekamas pokalbio garso įrašas. Pokalbio garso įrašo atlikimo, naudojimo ir saugojimo tvarką nustato laisvės atėmimo vietų įstaigos direktorius.“

1.2.21. Papildau 2261–2263 punktais:

2261. Kai nuteistajam gali būti taikomas lygtinis paleidimas iš laisvės atėmimo vietų įstaigos pagal Bausmių vykdymo kodekso 82 straipsnio 1, 2 ir 4 dalis, socialinio tyrimo išvados parengimą ir pateikimą lygtinio paleidimo komisijai inicijuoja laisvės atėmimo vietų įstaigos direktoriaus įgaliotas darbuotojas.

2262. Socialinio tyrimo išvados parengimą ir pateikimą lygtinio paleidimo komisijai inicijuojantis darbuotojas, likus ne mažiau nei 5 darbo dienoms iki Bausmių vykdymo kodekso 85 straipsnio 1 dalyje numatyto termino, atlieka nuteistojo nusikalstamo elgesio rizikos vertinimą ir nustato nuteistojo nusikalstamo elgesio rizikos lygį. Atlikus šiame punkte nurodytus veiksmus ir nustačius nuteistajam žemą nusikalstamo elgesio riziką arba akivaizdžią pažangą mažinant ją, pateikiama socialinio tyrimo išvada lygtinio paleidimo komisijai. Nuteistojo padarytos pažangos mažinant nusikalstamo elgesio riziką nustatymo kriterijus ir tvarką tvirtina laisvės atėmimo vietų įstaigos direktorius.

2263. Jei atliekant Taisyklių 2262 punkte nurodytus veiksmus nuteistajam nebuvo nustatyta žema nusikalstamo elgesio rizika arba akivaizdi pažanga ją mažinant, socialinio tyrimo išvados parengimą ir pateikimą lygtinio paleidimo komisijai inicijuojantis darbuotojas, atsižvelgdamas į paskutinio nusikalstamo elgesio rizikos vertinimo rezultatus, nuteistajam nustatytus kriminogeninius poreikius ir laiką, reikalingą nuteistajam nustatytai nusikalstamo elgesio rizikai sumažinti ir (ar) akivaizdžiai pažangai padaryti, nustato pakartotinio įvertinimo datą, kuri negali būti vėlesnė kaip 3 mėnesiai nuo paskutinio nusikalstamo elgesio rizikos vertinimo. Apie atlikto rizikos vertinimo rezultatus ir naują pakartotinio įvertinimo datą raštu informuojamas vertintas nuteistasis.“

1.2.22. Pakeičiu 233 punktą ir jį išdėstau taip:

233. Laisvės atėmimo vietų įstaigos administracijos padalinys, gavęs lygtinio paleidimo komisijos posėdžio darbotvarkę, užtikrina, kad iki šio posėdžio lygtinio paleidimo komisijos nariai laisvės atėmimo vietų įstaigos administracijos padalinyje, kuriame yra nuteistojo bausmės atlikimo vieta, galėtų susipažinti su nuteistojo asmens byla ir apie komisijos posėdžio datą ir laiką būtų pranešta nuteistajam.“

1.2.23. Papildau 2381 punktu:

2381. Jei teismas priima nutartį nepatvirtinti lygtinio paleidimo komisijos nutarimo taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą, Taisyklių 234.3 papunktyje nurodytas lygtinio paleidimo komisijos sprendimas įforminamas mutatis mutandis taikant Taisyklių 238 ir 239 punktų nuostatas.“

1.2.24. Pakeičiu 243 punktą ir jį išdėstau taip:

243. Asmenys į suėmimo vykdymo ar bausmės atlikimo vietą gali įeiti ir išeiti iš jos tik turėdami nuolatinį arba vienkartinį leidimą, bausmių vykdymo sistemos pareigūnai ir valstybės tarnautojai – tarnybinį pažymėjimą, o bausmės atlikimo vietoje atliekantys bausmę nuteistieji – turėdami leidimą įeiti į bausmės atlikimo vietą arba išeiti iš jos. Šių leidimų formą nustato laisvės atėmimo vietų įstaigos direktorius.“

1.2.25. Pakeičiu 263.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

263.1. laisvės atėmimo vietų įstaigos direktoriaus ir probacijos tarnybos direktoriaus įsakymu nustatytais terminais ir apimtimi teikia duomenis apie rengiamus lygtinai paleisti iš laisvės atėmimo vietų įstaigos asmenis;“.

1.2.26. Pakeičiu 266.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

266.3. piniginėms išmokoms nuteistiesiems, kurie einamąjį mėnesį asmeninėje sąskaitoje neturi pinigų arba turi joje mažiau kaip 0,3 bazinės socialinės išmokos dydžio pinigų sumą, taip sudarant jiems galimybes įgyvendinti teisę laikinai išvykti iš bausmės atlikimo vietos be palydos (nepilnamečiam nuteistajam – kartu su tėvais, rūpintojais, artimaisiais giminaičiais ar kitais pasitikėjimo vertais asmenimis) dėl socialinių ryšių su artimaisiais palaikymo, geresnės nuteistojo resocializacijos ar integracijos į visuomenę, darbo paieškos ar gydymosi; iš laisvės atėmimo vietų įstaigos paleidžiamiems asmenims piniginėms išmokoms, skirtoms viešojo transporto bilietams kelionei iki gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikos teritorijoje įsigyti, jei šiais bilietais nėra prekiaujama internetu.“

1.2.27. Pakeičiu 266.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

266.5. vadovėliams, kitoms mokymo, savišvietos, kultūros, sporto ar individualioms suimtųjų ir nuteistųjų reikmėms skirtoms priemonėms, suimtųjų ir nuteistųjų sveikatinimui, medicinos priemonėms, suimtųjų ir nuteistųjų, kurie tam neturi pakankamai lėšų, asmens tapatybės kortelės (užsieniečiams – paso) išdavimo ir skambinimo išlaidoms padengti, taip pat kitoms priemonėms, gerinančioms suimtųjų ir nuteistųjų užimtumo, resocializacijos, integracijos į visuomenę, laisvalaikio, socialines ar buitines sąlygas, įsigyti bei suimtųjų ir nuteistųjų gyvenamųjų patalpų, pasivaikščiojimo gryname ore kiemų, ilgalaikių ir trumpalaikių pasimatymų patalpų bei laisvalaikio kambarių remontui atlikti;“.

1.2.28. Pakeičiu 267 punktą ir jį išdėstau taip:

267. Konkretų Taisyklių 266.1–266.4 papunkčiuose nurodytos išmokos dydį, atsižvelgdamas į laisvės atėmimo vietų įstaigos direktoriaus patvirtintus kriterijus, nustato ir išmoką skiria laisvės atėmimo vietų įstaigos direktoriaus įgaliotas pareigūnas, o sprendimą dėl fondo lėšų panaudojimo Taisyklių 266.5 ir 266.6 papunkčiuose nurodytais atvejais priima laisvės atėmimo vietų įstaigos direktorius arba jo įgaliotas darbuotojas.“

1.2.29. Papildau 272.9 papunkčiu:

272.9. dalyvaujantys ilgalaikėje tęstinėje psichosocialinėje priklausomybių gydymo programoje.“

1.2.30. Papildau 2721 punktu:

2721. Nuteistajam užsieniečiui, kuris be kompetentingos institucijos išduoto leidimo neturi teisės dirbti arba mokytis Lietuvos Respublikoje, (išskyrus Taisyklių 272 punkte nurodytus nuteistuosius užsieniečius) laisvės atėmimo vietų įstaiga privalo per vieną mėnesį nuo šio nuteistojo atvykimo ar perkėlimo į atviro tipo bausmės atlikimo vietą jam pasiūlyti užsiimti darbine veikla Bausmių vykdymo kodekso 61 straipsnio 1 dalyje nurodytą laiką. Šiame punkte nurodytam nuteistajam užsieniečiui atsisakius užsiimti laisvės atėmimo vietų įstaigos pasiūlyta darbine veikla arba be pateisinamų priežasčių šioje veikloje nedalyvaujant Bausmių vykdymo kodekso 61 straipsnio 1 dalyje nurodytą laiką, laikoma, kad toks nuteistasis užsienietis atviro tipo bausmės atlikimo vietoje nedirba be pateisinamų priežasčių, ir sprendžiamas klausimas dėl jam taikomų bausmės atlikimo sąlygų keitimo pagal Bausmių vykdymo kodekso 37 straipsnio 7 dalį.“

1.2.31. Pakeičiu XXXVI skyrių ir jį išdėstau taip:

XXXVI SKYRIUS

SUIMTŲJŲ IR NUTEISTŲJŲ INDIVIDUALIOS VEIKLOS VYKDYMAS IR ŠIOS VEIKLOS PRILYGINIMAS DARBINEI VEIKLAI (DARBUI NE BAUSMĖS ATLIKIMO VIETOJE)

 

287. Suimtieji ir nuteistieji turi teisę laisvalaikio metu užsiimti kūrybine, menine ir kitokios formos individualia veikla. Leidimas užsiimti individualia veikla, išskyrus amatų veikloms priskirtas sritis ir rankų darbo veiklas, suimtajam ar nuteistajam suteikiamas, jei suimtojo ar nuteistojo planuojama vykdyti individuali veikla atitinka jo turimą kvalifikaciją ir (ar) darbo patirtį, taip pat jei suimtajam ar nuteistajam yra išduoti kompetentingų institucijų leidimai, licencijos ir (ar) kiti veiklos vykdymą leidžiantys dokumentai, jei teisės aktų nustatyta, kad tokie dokumentai turi būti gauti prieš pradedant vykdyti atitinkamą individualią veiklą. Suimtojo ar nuteistojo individuali veikla taip pat turi būti suderinama su laisvės atėmimo vietų įstaigoje taikomais saugumo valdymo ir suimtajam ar nuteistajam taikomų suėmimo vykdymo ar bausmės atlikimo sąlygų reikalavimais, netrukdyti kitiems suimtiesiems ar nuteistiesiems ir neprieštarauti šią veiklą vykdančio nuteistojo resocializacijos tikslams. Suimtojo ar nuteistojo prašymu ir esant galimybėms laisvės atėmimo vietų įstaiga suteikia jam atskiras individualiai veiklai vykdyti tinkamas patalpas, padeda įsigyti šiai veiklai vykdyti reikalingų priemonių, tarpininkauja realizuojant šios veiklos vykdymo metu sukurtus gaminius (organizuoja aukcionus, sukuria internetinę parduotuvę). Jei iš vykdomos individualios veiklos suimtieji ir nuteistieji gauna (planuoja gauti) pajamų, tokia veikla teisės aktų nustatyta tvarka turi būti įregistruota Valstybinėje mokesčių inspekcijoje prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Valstybinė mokesčių inspekcija). Jei nustatoma, kad suimtojo ar nuteistojo vykdoma individuali veikla nebeatitinka šiame punkte nustatytų kriterijų arba laisvės atėmimo vietų įstaiga neturi galimybių sudaryti tinkamų sąlygų užsiimti šia veikla, suimtajam ar nuteistajam suteiktas leidimas užsiimti individualia veikla panaikinamas.

288. Jei yra galimybė, suimtojo ar nuteistojo individualiai veiklai vykdyti laisvės atėmimo vietų įstaigos teritorijoje parenkama vieta, kurioje kiti asmenys negalėtų naudotis suimtojo ar nuteistojo individualiai veiklai vykdyti reikalingomis priemonėmis. Suimtojo ar nuteistojo prašymu laisvės atėmimo vietų įstaiga padeda jam įsigyti individualiai veiklai vykdyti reikalingas priemones (išskyrus tokias priemones, kurių turėjimas nesuderinamas su suėmimo vykdymo ar bausmės atlikimo vietoje taikomais saugumo valdymo reikalavimais).

Jei suimtasis ar nuteistasis pageidauja, kad jo sukurtus gaminius realizuotų laisvės atėmimo vietų įstaiga, ir sutinka, kad laisvės atėmimo vietų įstaigos direktoriaus nustatyta pajamų, gautų realizavus jo sukurtus gaminius, dalis būtų pervesta į fondą, šių gaminių realizavimą už suimtojo ar nuteistojo nurodytą kainą organizuoja užimtumo organizatorius. Suimtųjų ar nuteistųjų, vykdančių individualią veiklą laisvės atėmimo vietų įstaigoje, pagamintų dirbinių realizavimas paprastai organizuojamas paskelbiant apie pardavimą skelbimų svetainėse, mugėse ar kitose elektroninės prekybos sistemose. Individualią veiklą laisvės atėmimo vietų įstaigoje vykdančio suimtojo ar nuteistojo prašymu jo pagaminti dirbiniai gali būti perduodami pasimatymų metu arba siunčiami paštu jo nurodytam asmeniui (siuntimo išlaidas apmoka patys suimtieji ar nuteistieji). Atviro tipo bausmės atlikimo vietose laikomi nuteistieji individualios veiklos metu sukurtų gaminių realizavimu paprastai rūpinasi patys.

289. Bausmių vykdymo kodekso 69 straipsnio 1 dalyje nustatytas sąlygas atitinkančiam nuteistajam gali būti suteikiamas leidimas individualią veiklą vykdyti ne bausmės atlikimo vietoje. Atviro tipo bausmės atlikimo vietose laikomiems nuteistiesiems individualią veiklą paprastai leidžiama vykdyti tik ne bausmės atlikimo vietoje.

290. Laisvės atėmimo bausmę atliekančio nuteistojo prašymu bausmės atlikimo vietoje nuteistojo vykdoma individuali veikla prilyginama jo darbinei veiklai, jei:

290.1. vykdomą individualią veiklą nuteistasis yra įregistravęs Valstybinėje mokesčių inspekcijoje ne mažiau kaip prieš 3 mėnesius iki prašymo pateikimo dienos;

290.2. per paskutinius 3 mėnesius iki prašymo pateikimo dienos iš nuteistojo vykdytos individualios veiklos gautų pajamų vidurkis per mėnesį yra lygus pinigų sumai, kuri apskaičiuojama Bausmių vykdymo kodekso 61 straipsnio 1 dalyje nustatytos minimalios laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų darbinės veiklos trukmės laiką padauginus iš Vyriausybės patvirtinto minimaliojo valandinio atlygio dydžio bei iš Taisyklių 283.1 papunktyje nurodyto koeficiento, arba šis pajamų vidurkis yra didesnis už šią sumą ir nuteistasis gali įrodyti, kad šios pajamos gautos jam faktiškai vykdžius individualią veiklą (pateikiamos gautų užsakymų arba sutarčių su užsakovais ir už atliktos veiklos rezultatus užsakovams išrašytų sąskaitų kopijos, įrodymai apie užsakovams pateiktus individualios veiklos vykdymo metu sukurtus produktus);

290.3. nuteistojo vykdoma individuali veikla atitinka Bausmių vykdymo kodekso 56 straipsnio 5 dalyje ir Taisyklių 287 punkte nustatytus kriterijus;

290.4. nuteistojo individuali veikla nėra apsimestinė, t. y. jis pats faktiškai vykdo šią veiklą.

291. Bausmių vykdymo kodekso 69 straipsnio 1 dalyje nustatytas sąlygas atitinkančio nuteistojo ir atviro tipo bausmės atlikimo vietoje laikomo nuteistojo prašymu ne bausmės atlikimo vietoje vykdoma individuali veikla prilyginama jo darbui ne bausmės atlikimo vietoje, jei:

291.1. nuteistojo vykdoma individuali veikla atitinka Taisyklių 290.1, 290.3 ir 290.4 papunkčiuose nustatytus kriterijus ir

291.2. jei nuteistasis laisvalaikio metu vykdo individualią veiklą ne bausmės atlikimo
vietoje – per paskutinius 3 mėnesius iki prašymo pateikimo dienos iš ne bausmės atlikimo vietoje vykdytos individualios veiklos gautų pajamų vidurkis per mėnesį yra lygus pinigų sumai, kuri apskaičiuojama Bausmių vykdymo kodekso 61 straipsnio 1 dalyje nustatytos minimalios laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų darbinės veiklos trukmės laiką padauginus iš Vyriausybės patvirtinto minimaliojo valandinio atlygio dydžio, arba šis pajamų vidurkis didesnis už šią sumą ir nuteistasis gali įrodyti, kad šios pajamos gautos jam faktiškai vykdžius individualią veiklą (pateikiamos gautų užsakymų arba sutarčių su užsakovais ir už atliktos veiklos rezultatus užsakovams išrašytų sąskaitų kopijos, įrodymai apie užsakovams pateiktus individualios veiklos vykdymo metu sukurtus produktus), arba

291.3. jei nuteistojo vykdyta individuali veikla buvo prilyginta jo darbinei veiklai – per paskutinius 3 mėnesius iki prašymo pateikimo dienos iš nuteistojo vykdytos individualios veiklos gautų pajamų vidurkis per mėnesį yra lygus pinigų sumai, nurodytai Taisyklių 290.2 papunktyje, arba didesnis už ją.

292. Jei Taisyklių 291 punkte nurodytas nuteistasis, kuris iki prašymo pateikimo dienos nėra vykdęs individualios veiklos arba jo vykdyta veikla nebuvo prilyginta jo darbinei veiklai, prašo leisti pradėti vykdyti individualią veiklą, kuri būtų prilyginta jo darbui ne bausmės atlikimo vietoje, nuteistajam išduodamas 3 mėnesius galiojantis leidimas vykdyti individualią veiklą ne bausmės atlikimo vietoje, jei:

292.1. planuojamą vykdyti individualią veiklą nuteistasis iki prašymo pateikimo dienos yra įregistravęs Valstybinėje mokesčių inspekcijoje;

292.2. nuteistojo planuojama vykdyti individuali veikla atitinka Bausmių vykdymo kodekso 56 straipsnio 5 dalyje ir Taisyklių 287 punkte nustatytus kriterijus;

292.3. nėra pagrindo abejoti, kad iš planuojamos vykdyti individualios veiklos nuteistasis gaus mažesnes negu Taisyklių 291.2 papunktyje nurodytas pajamas ir (arba) nuteistojo individuali veikla bus apsimestinė, t. y. jis pats faktiškai nevykdys šios veiklos.

293. Išdavus Taisyklių 292 punkte nurodytą leidimą laikoma, kad nuteistojo vykdoma individuali veikla prilyginta jo darbui ne bausmės atlikimo vietoje. Jei praėjus 3 mėnesiams po leidimo išdavimo dienos nenustatomi Taisyklių 295 punkte nurodyti pagrindai, nuteistajam leidžiama toliau vykdyti individualią veiklą, o ši veikla neterminuotai prilyginama jo darbui ne bausmės atlikimo vietoje.

294. Prašymą leisti užsiimti individualia veikla ar savo vykdomą individualią veiklą prilyginti darbinei veiklai (darbui ne bausmės atlikimo vietoje) ir kitus dokumentus, pagrindžiančius vykdomos individualios veiklos atitiktį Taisyklių 290–292 punktuose nurodytiems kriterijams, nuteistasis pateikia užimtumo organizatoriui. Įvertinęs nuteistojo pateiktą prašymą ir kitą informaciją, užimtumo organizatorius per 15 darbo dienų teikia motyvuotą siūlymą laisvės atėmimo vietų įstaigos direktoriaus įgaliotam pareigūnui leisti nuteistajam užsiimti individualia veikla ar nuteistojo individualią veiklą prilyginti (neprilyginti) jo darbinei veiklai (darbui ne bausmės atlikimo vietoje).

Nuteistojo individualią veiklą prilyginus jo darbinei veiklai (darbui ne bausmės atlikimo vietoje), užimtumo organizatorius koordinuoja šios veiklos vykdymą: ne rečiau kaip 2 kartus per mėnesį patikrina, ar nuteistasis asmeniškai vykdo individualią veiklą, už kurią gauna pajamas, konsultuoja nuteistąjį dėl su individualios veiklos vykdymu susijusių mokestinių prievolių deklaravimo bei jų įvykdymo ir kontroliuoja, kad šios prievolės būtų įvykdytos laiku.

295. Nuteistojo vykdomos individualios veiklos prilyginimas jo darbinei veiklai (darbui ne bausmės atlikimo vietoje) panaikinamas, jeigu:

295.1. to prašo pats nuteistasis;

295.2. nustatoma, kad per 3 paskutinius mėnesius iš vykdytos individualios veiklos nuteistojo gautų pajamų vidurkis per mėnesį yra mažesnis už Taisyklių 290.2 papunktyje nurodytą pinigų sumą (taikoma nuteistiesiems, kurie individualia veikla užsiima bausmės atlikimo vietoje);

295.3. nustatoma, kad per 3 paskutinius mėnesius iš vykdytos individualios veiklos nuteistojo gautų pajamų vidurkis per mėnesį yra mažesnis už Taisyklių 291.2 papunktyje nurodytą pinigų sumą (taikoma nuteistiesiems, kurie individualia veikla užsiima ne bausmės atlikimo vietoje);

295.4. nuteistasis negali pagrįsti, kad per 3 paskutinius mėnesius faktiškai vykdė individualią veiklą (užimtumo organizatoriui paprašius nepateikia įrodymų apie iš užsakovų gautus užsakymus, su užsakovais sudarytas sutartis, užsakovams pateiktus individualios veiklos vykdymo metu sukurtus produktus, užsakovams išrašytas sąskaitas);

295.5. nustatoma, kad nuteistasis daugiau kaip 3 mėnesius vėluoja įvykdyti su individualios veiklos vykdymu susijusias mokestines prievoles;

295.6. nustatoma, kad nuteistojo vykdoma individuali veikla nebeatitinka kitų Bausmių vykdymo kodekso 56 straipsnio 5 dalyje ir Taisyklių 287 punkte nustatytų kriterijų.

296. Nuteistojo vykdomos individualios veiklos prilyginimą jo darbinei veiklai (darbui ne bausmės atlikimo vietoje) užimtumo organizatoriaus motyvuotu siūlymu panaikina laisvės atėmimo vietų įstaigos direktoriaus įgaliotas pareigūnas.

Nuteistieji, kurių vykdomos individualios veiklos prilyginimas jų darbinei veiklai (darbui ne bausmės atlikimo vietoje) buvo panaikintas Taisyklių 295.2–295.5 papunkčiuose nurodytais pagrindais, teikti Taisyklių 290292 punktuose nurodytą prašymą gali praėjus vieniems metams nuo šiame punkte nurodyto sprendimo priėmimo dienos.

297. Siekdama patikrinti, ar nuteistasis tinkamai ir laiku deklaruoja ir įvykdo dėl vykdomos individualios veiklos jam kylančias mokestines prievoles, laisvės atėmimo vietų įstaiga bendradarbiauja su Valstybine mokesčių inspekcija.“

1.2.32. Pakeičiu XXXVII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

XXXVII SKYRIUS

LAIKO, KURĮ LAISVĖS ATĖMIMO BAUSMĘ ATLIEKANTYS NUTEISTIEJI DALYVAUJA ILGALAIKĖJE TĘSTINĖJE PSICHOSOCIALINĖJE PRIKLAUSOMYBIŲ GYDYMO PROGRAMOJE IR KITŲ ĮSTAIGŲ IR ORGANIZACIJŲ ORGANIZUOJAMOJE VEIKLOJE, PRILYGINIMAS JŲ DARBINĖS VEIKLOS LAIKUI“.

1.2.33. Papildau XXXVII skyrių 2971 punktu:

2971. Laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų dalyvavimas ilgalaikėje tęstinėje psichosocialinėje priklausomybių gydymo programoje prilyginamas jų darbinės veiklos laikui. Laikoma, kad nuteistasis užsiima darbine veikla Bausmių vykdymo kodekso 61 straipsnio 1 dalyje nustatytą laiką nuo sprendimo dėl jo priėmimo į ilgalaikę tęstinę psichosocialinę priklausomybių gydymo programą priėmimo iki programos pabaigimo arba sprendimo dėl nuteistojo pašalinimo iš šios programos priėmimo dienos. Ilgalaikėje tęstinėje psichosocialinėje priklausomybių gydymo programoje dalyvaujantys nuteistieji į darbinę veiklą gali būti įtraukiami, tik jei patys to pageidauja ir yra galimybių tokios veiklos jiems pasiūlyti.“

1.2.34. Pakeičiu 300 punktą ir jį išdėstau taip:

300. Išnagrinėjęs nuteistojo prašymą ir įvertinęs, ar organizuojama veikla atitinka Taisyklių 298 punkte nurodytus požymius, laisvės atėmimo vietų įstaigos direktoriaus įgaliotas pareigūnas priima sprendimą dėl laisvės atėmimo bausmę atliekančio nuteistojo dalyvavimo kitų įstaigų ir organizacijų organizuojamoje veikloje laiko prilyginimo jo darbinės veiklos laikui.“

1.2.35. Pakeičiu 303 punktą ir jį išdėstau taip:

303. Pirmą kartą į suėmimo vykdymo ar bausmės atlikimo vietą atvykusiam suimtajam ar nuteistajam, kuris su savimi neturi jokių higienos priemonių, iš karto išduodamas nemokamas higienos reikmenų paketas (rankšluostis, tualetinis popierius (2 ritinėliai), tualetinis muilas (90 g), dantų pasta (75 ml), dantų šepetėlis, higieniniai paketai (20 vnt., moterims), šampūnas (200 ml) ir dezodorantas arba antiperspirantas (50 ml), o jei suimtasis ar nuteistasis su savimi turi ne visas šiame punkte nurodytas higienos priemones, išduodamos tik tos higienos priemonės, kurių suimtasis ar nuteistasis neturi. Vėliau higienos reikmenimis suimtieji ir nuteistieji aprūpinami tik esant Taisyklių 304 punkte nustatytoms sąlygoms.“

1.2.36. Pakeičiu 1 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

1.2.37. Pakeičiu 2 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

1.3. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Specialiųjų techninių ir elektroninio stebėjimo priemonių naudojimo nuteistiesiems stebėti ir jų elgesio kontrolei vykdyti tvarkos aprašą ir 17 punktą išdėstau taip:

17. Elektroninio stebėjimo įtaisas nuo nuteistojo nuimamas Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 21 straipsnio 2 ir 3 dalyse ir Probacijos įstatymo 25 straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatytais atvejais.“

2Nustatau, kad šio įsakymo 1.2.10 ir 1.2.12 papunkčiai įsigalioja 2025 m. sausio 1 d.

 

 

 

Teisingumo ministrė                                                                                          Ewelina Dobrowolska

 

Laisvės atėmimo vietų įstaigos vidaus

tvarkos taisyklių

1 priedas

 

SUIMTŲJŲ IR NUTEISTŲJŲ APRŪPINIMO NORMOS

 

 

Pavadinimas

 

Mato vnt.

Kiekis asmeniui (vnt.)

Dėvėjimo arba naudojimo laikas (metais)

Vyrui

Moteriai

Drabužiai

Marškinėliai

vnt.

2

2

1

Kelnaitės

vnt.

3

6

1

Puskojinės

pora

4

4

1

Liemenėlė

vnt.

3

1

Kelnės ir džemperis

kompl.

1

1

1

Striukė

vnt.

1

1

3

Kepurė

vnt.

1

1

3

Avalynė

Batai

pora

2

2

2

Šlepetės

pora

1

1

1

Higienos reikmenys

Skalbimo milteliai

g

400

400

3 mėn.

Tualetinis muilas

g

90

90

1 mėn.

Tualetinis popierius (ritinėlis)

vnt.

4

5

1 mėn.

Higieniniai paketai

vnt.

20

1 mėn.

Dantų šepetėlis

vnt.

1

1

1 mėn.

Dantų pasta

ml

75

75

2 mėn.

Skutimosi peiliukai

vnt.

4

1

1 mėn.

Dezodorantas arba antiperspirantas

ml

50

50

3 mėn.

Šampūnas

ml

200

200

2 mėn.

Rankšluostis

vnt.

2

2

1

______________

 

 

Laisvės atėmimo vietų įstaigos vidaus

tvarkos taisyklių

2 priedas

 

NUTEISTŲJŲ MOTINŲ, KARTU SU VAIKAIS APGYVENDINTŲ BAUSMĖS ATLIKIMO VIETOJE ESANČIUOSE VAIKŲ (KŪDIKIŲ) NAMUOSE ARBA NE BAUSMĖS ATLIKIMO VIETOS TERITORIJOJE, APRŪPINIMO NORMOS

 

Pavadinimas

Mato vnt.

Vaikai iki 1 metų

Vaikai iki 2 metų

2–3 metų vaikai

Kiekis

asmeniui

Dėvėjimo arba naudojimo laikas (metais)

Kiekis

asmeniui

Dėvėjimo arba naudojimo laikas (metais)

Kiekis

asmeniui

Dėvėjimo arba naudojimo laikas (metais)

Drabužiai

Marškinėliai

vnt.

7

2

10

2

10

2

Kelnaitės

vnt.

Pagal poreikį

3

2

7

2

Pižama arba šliaužtinukai

vnt.

7

2

3

2

3

2

Kepuraitė

vnt.

5

3

3

3

3

3

Trikotažinis kostiumas

vnt.

2

1

2

2

2

3

Kelnės ir megztinis arba džemperis

kompl.

3

3

4

3

6

3

Suknelė arba sarafanas

vnt.

1

3

2

3

Prijuostė

vnt.

5

1

3

1

Puskojinės ir pėdkelnės

pora

5

1

10

1

10

1

Striukė

vnt.

1

1

2

2

2

2

Šalikas

vnt.

Pagal poreikį

1

2

1

2

Pirštinės

pora

2

2

2

2

3

2

Avalynė

Bateliai

pora

1

1

2

1

2

1

Šlepetės

pora

1

1

1

1

Patalynė

Čiužinys

vnt.

1

3

1

3

1

3

Antklodė

vnt.

2

3

1

3

1

3

Pagalvė

vnt.

1

3

1

3

1

3

Patalynės komplektas (paklodė, užvalkalai antklodei ir pagalvei)

kompl.

4

2

8

3

8

3

Rankšluostis

vnt.

4

2

8

3

8

3

Higienos ir kiti reikmenys

Vaikiškas šampūnas

ml

200

3 mėn.

200

3 mėn.

Vaikiškas muilas

g

200

1 mėn.

200

1 mėn.

200

1 mėn.

Skalbimo milteliai

g

400

3 mėn.

400

3 mėn.

400

3 mėn.

Prausimosi kempinė

vnt.

1

1

1

1

1

1

Vaikiška dantų pasta

ml

Pagal poreikį

75

3 mėn.

75

3 mėn.

Dantų šepetėlis

vnt.

Pagal poreikį

1

1 mėn.

1

1 mėn.

Pudra, aliejai ir kt. kūdikio priežiūros priemonės

kompl.

Pagal poreikį

Pagal poreikį

Sauskelnės

vnt.

Pagal poreikį

Pagal poreikį

Pagal poreikį

Tualetinis popierius (ritinėlis)

vnt.

Pagal poreikį

Pagal poreikį

4

1 mėn.

Plaukų gumytės, segtukai

vnt.

12

2

Plaukų šepetys

vnt.

1

2

1

2

1

2

Žnyplės nagams kirpti

vnt.

1

3

1

3

1

3

Buteliukai kūdikiams

vnt.

2

1

Čiulptukai

vnt.

4

1

Pagal poreikį

Pastabos:

1. Vaikui išaugus drabužius ir avalynę, jie turi būti pakeisti didesniais, dalis viršutinių drabužių ir avalynės turi būti tinkami pagal sezoną dėvėti lauke.

2. Pagal poreikį turi būti sudaromos galimybės pasinaudoti vaikiškais vežimėliais (atsižvelgiant į vaiko amžių – su lopšiu arba sėdyne).

______________