Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL BAZINIO PASLAUGŲ ŠEIMAI PAKETO PATVIRTINIMO

 

2019 m. birželio 19 d. Nr. 618

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos šeimos stiprinimo įstatymo 6 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1.  Patvirtinti Bazinį paslaugų šeimai paketą (pridedama).

2. Pavesti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai vykdyti Baziniame paslaugų šeimai pakete nurodytų paslaugų prieinamumo savivaldybėse stebėseną pagal Bazinio paslaugų šeimai paketo priede nurodytų paslaugų teikimo aprašymą.

3. Šiuo nutarimu tvirtinamo Bazinio paslaugų šeimai paketo 8 ir 11 punktai ir Bazinio paslaugų šeimai paketo priedo 8 ir 11 punktai įsigalioja 2020 m. sausio 1 d.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                     Saulius Skvernelis

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                          Linas Kukuraitis


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2019 m. birželio 19 d. nutarimu Nr. 618

 

BAZINIS PASLAUGŲ ŠEIMAI PAKETAS

Eil. Nr.

Paslaugos pavadinimas

Aprašymas

1.

Atvirasis darbas su jaunimu

Darbas su jaunimu atviruosiuose jaunimo centruose ir (ar) erdvėse, siekiant ugdyti asmenines ir socialines jaunimo kompetencijas, padėti jam aktyviai įsitraukti į bendruomeninius ir visuomeninius procesus, lanksčiai ir konstruktyviai reaguoti į jaunimo gyvenimo pokyčius.

2.

Ikimokyklinis ugdymas

Paslauga, padedanti vaikui tenkinti prigimtinius, kultūros, taip pat ir etninės, socialinius, pažintinius poreikius, teikiama vaikui tėvų (globėjų / rūpintojų) pageidavimu pagal ikimokyklinio ugdymo programą nuo vaiko gimimo, iki jam pradedamas teikti priešmokyklinis ugdymas.

3.

Informavimas

Įvairių institucijų, įstaigų ar organizacijų, dirbančių su šeimomis, specialistų pagal kompetenciją teikiama asmenims reikalinga informacija apie socialinę, sveikatos, švietimo ir ugdymo pagalbą.

4.

Konsultavimas

Įvairių institucijų, įstaigų ir organizacijų, dirbančių su šeimomis, specialistų pagal kompetenciją teikiama pagalba, kurią teikiant kartu su asmeniu analizuojama jo (šeimos) probleminė situacija ir ieškoma veiksmingų problemos sprendimo būdų.

5.

Kultūrinių ir informacinių kompetencijų bei skaitymo raštingumo ugdymas

Savivaldybių viešųjų bibliotekų, jų filialų, taip pat struktūrinių teritorinių padalinių teikiamos paslaugos, kuriomis siekiama didinti bendrąjį asmenų raštingumą, skatinti jų kūrybingumą, socialinį ir ekonominį veiklumą bei motyvaciją dalyvauti mokymosi visą gyvenimą procese.

6.

Neformalusis vaikų švietimas

Kryptinga švietimo veikla, padedanti tenkinti mokinių pažinimo, ugdymosi ir saviraiškos poreikius, įgyti kompetencijų ir tapti aktyviais visuomenės nariais.

7.

Nemokama pirminė teisinė pagalba

Teisinės informacijos, teisinių konsultacijų teikimas, taip pat valstybės ir savivaldybių institucijoms skirtų dokumentų, išskyrus teisminius dokumentus, rengimas, patarimų dėl ginčo sprendimo ne teismo tvarka teikimas, taikaus ginčo išsprendimo veiksmų atlikimas ir taikos sutarties parengimas.

8.

Pasirengimo šeimai ir tėvystės įgūdžių ugdymas

Paslaugos, padedančios asmenims ir (ar) šeimoms įgyti tėvystės įgūdžių ar juos tobulinti.

9.

Pirminė ambulatorinė asmens sveikatos priežiūra

Šeimos gydytojo (arba vidaus ligų gydytojo, vaikų ligų gydytojo, akušerio ginekologo ir chirurgo kartu) komandos teikiamos paslaugos, pirminė ambulatorinė odontologinė asmens sveikatos priežiūra ir pirminė ambulatorinė psichikos sveikatos priežiūra.

10.

Psichosocialinė pagalba

Pagalba asmenims, išgyvenantiems krizę ar patyrusiems stiprius emocinius išgyvenimus (sunkias ligas, netektis, santuokos nutraukimą, psichologinį, fizinį ar seksualinį smurtą, nepriežiūrą, krizinį nėštumą), vartojantiems psichiką veikiančias medžiagas, turintiems elgesio ar (ir) emocijų sunkumų arba sutrikimų, ir jų šeimoms, artimiesiems, apimanti socialinę, psichologinę pagalbą, sielovadą.

11.

Šeimos mediacija

Neteisminė ginčų sprendimo procedūra, kurios metu vienas ar keli mediatoriai, dalyvaujantys kompleksinių paslaugų šeimai projektų veiklose, padeda šeimai rasti priimtinus sprendimus.

12.

Švietimo pagalba

Mokiniams, jų tėvams (globėjams / rūpintojams) specialistų teikiama pagalba, kurios tikslas – didinti švietimo veiksmingumą.

13.

Vaikų dienos socialinė priežiūra

Dienos socialinės priežiūros paslaugų, kuriomis siekiama ugdyti vaiko ir jo šeimos narių socialinius ir gyvenimo įgūdžius, teikimas vaikui ir jo šeimos nariams vaikų dienos centruose.

14.

Vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija

Specialistų komandos teikiamos ambulatorinės vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos, užtikrinančios ankstyvą vaikų raidos sutrikimų nustatymą, ankstyvą kompleksinę pagalbą raidos sutrikimų ar jų rizikos veiksnių turintiems vaikams, jų tėvams (globėjams / rūpintojams).

_______________

part_6dd4d14bab3e49cbb403ab35ed248d1e_end


 

Bazinio paslaugų šeimai paketo priedas

 

BAZINIAME PASLAUGŲ ŠEIMAI PAKETE NUSTATYTŲ PASLAUGŲ TEIKIMO APRAŠYMAS

 

Eil. Nr.

Paslaugos pavadinimas

Paslaugos teikimo kriterijai

Apibūdinimas

1.

Atvirasis darbas su jaunimu

 

 

1.1.

 

Laikas

Paslauga pradedama teikti ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo jauno žmogaus kreipimosi į savivaldybę ar į paslaugos teikėją dienos.

1.2.

 

Teikimo būdai

Atsižvelgiant į jaunimo poreikius, paslaugos gali būti teikiamos tiek individualiai, tiek grupėje. Teikiant paslaugas grupėje, 1 jaunimo darbuotojas turėtų dirbti su ne didesne kaip 15 jaunų žmonių grupe.

1.3.

 

Teikėjai

Atvirieji jaunimo centrai ir atvirosios jaunimo erdvės.

1.4.

 

Išvystymo norma

Paslauga teikiama kiekvienam besikreipiančiam jaunam žmogui.

Rekomenduotina minimali norma: 10 000 jaunų žmonių tenka 1 jaunimo darbuotojas. Savivaldybėse, turinčiose mažiau nei 10 000 gyventojų, rekomenduojama užtikrinti, kad būtų bent 1 jaunimo darbuotojas.

1.5.

 

Rezultatas

 

 

 

 

 

 

 

Sukurtos sąlygos jaunimui dalyvauti atviro jaunimo centro ir atviros jaunimo erdvės veikloje. Užtikrinta, kad atviruose jaunimo centruose ir atvirose jaunimo erdvėse organizuojama veikla atitiktų jaunimo poreikius ir padėtų ugdyti asmenines ir socialines jo kompetencijas. Sukurtos jaunimo motyvavimo dalyvauti jo interesus atitinkančioje veikloje sąlygos.

2.

Ikimokyklinis ugdymas

 

 

2.1.

 

Laikas

Paslaugos teikimo laiką, atsižvelgiant į tėvų (globėjų / rūpintojų) prašyme nurodytą datą, nustato švietimo įstaigos, vykdančios ikimokyklinio ugdymo programas (toliau – švietimo įstaiga), ar grupės savininkas. Jei dėl objektyvių priežasčių ikimokyklinio ugdymo per vaiko tėvų (globėjų / rūpintojų) prašyme nurodytą terminą negalima suteikti, ikimokyklinis ugdymas pradedamas teikti artimiausiu metu, išnykus ar pašalinus priežastis, bet ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo objektyvių priežasčių išnykimo ar pašalinimo.

2.2.

 

Teikimo būdai

Paslauga teikiama grupėse, kurių dydis nustatomas vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų Vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“.

2.3.

 

Teikėjai

Švietimo įstaigos, laisvasis mokytojas ar kitas švietimo paslaugos teikėjas.

2.4.

 

Išvystymo norma

Paslauga teikiama kiekvienam vaikui nuo gimimo iki 6 metų (kol bus pradėtas teikti priešmokyklinis ugdymas), jei tėvai (globėjai / rūpintojai) yra pateikę prašymą priimti vaiką į švietimo įstaigų ikimokyklinio ir jungtines priešmokyklinio ugdymo grupes.

2.5.

 

Rezultatas

Padėta vaikui tenkinti prigimtinius, kultūros, taip pat ir etninės, socialinius, pažintinius poreikius.

3.

Informavimas

 

 

3.1.

 

Laikas

Informavimo paslauga suteikiama asmens kreipimosi į savivaldybę ar į paslaugos teikėją dieną.

3.2.

 

Teikimo būdai

Informavimo paslaugos asmenims teikiamos individualiai.

3.3.

 

Teikėjai

Socialinių paslaugų įstaigos (tarp jų nevyriausybinės organizacijos), sveikatos priežiūros įstaigos, švietimo įstaigos, daugiafunkciai centrai, bendruomeniniai šeimos namai.

3.4.

 

Išvystymo norma

Paslauga teikiama kiekvienam besikreipiančiam asmeniui.

Rekomenduotina minimali norma: 10 000 gyventojų – 1 darbuotojas, teikiantis informavimo paslaugą socialinių paslaugų įstaigoje / sveikatos priežiūros įstaigoje / švietimo įstaigoje / universaliame daugiafunkciame centre / bendruomeniniuose šeimos namuose. Savivaldybėse, turinčiose mažiau nei 10 000 gyventojų, rekomenduojama užtikrinti, kad būtų bent 1 darbuotojas, teikiantis informavimo paslaugą.

3.5.

 

Rezultatas

Asmeniui ir (ar) šeimai suteikta reikalinga informacija apie jam ir (ar) šeimai priklausančią socialinę, sveikatos, švietimo ar kitą pagalbą.

4.

Konsultavimas

 

 

4.1.

 

Laikas

Konsultavimo paslauga suteikiama ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo asmens kreipimosi į savivaldybę ar į paslaugos teikėją dienos.

4.2.

 

Teikėjai

Socialinių paslaugų įstaigos (tarp jų nevyriausybinės organizacijos), sveikatos priežiūros įstaigos, švietimo įstaigos, universalūs daugiafunkciai centrai, bendruomeniniai šeimos namai.

4.3.

 

Teikimo būdai

Atsižvelgiant į asmens poreikius ir nuo jo priklausantį konsultacijos specifiškumą, paslauga gali būti teikiama tiek individualiai, tiek grupėje. Jei paslauga teikiama grupėje, 1 darbuotojas, teikiantis konsultavimo paslaugą, vienu metu turėtų dirbti su ne didesne kaip 15 asmenų grupe.

4.4.

 

Išvystymo norma

Paslauga teikiama kiekvienam besikreipiančiam asmeniui.

Rekomenduotina minimali norma: 10 000 gyventojų – 1 darbuotojas, teikiantis konsultavimo paslaugą socialinių paslaugų įstaigoje / sveikatos priežiūros įstaigoje /  švietimo įstaigoje / daugiafunkciame centre / bendruomeniniuose šeimos namuose. Savivaldybėse, turinčiose mažiau nei 10 000 gyventojų, rekomenduojama užtikrinti, kad būtų bent 1 darbuotojas, teikiantis konsultavimo paslaugą.

4.5.

 

Rezultatas

Asmeniui suteikta kompetentingų specialistų konsultacija, padedanti jam ir (ar) šeimai surasti veiksmingus problemos sprendimo būdus.

5.

Kultūrinių ir informacinių kompetencijų bei skaitymo raštingumo ugdymas

 

 

 

 

 

 

 

5.1.

 

Laikas

Paslauga pradedama teikti ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo asmens kreipimosi į paslaugos teikėją dienos.

5.2.

 

Teikimo būdai

Atsižvelgiant į paslaugos gavėjo amžių, asmens kultūrinių ir informacinių kompetencijų bei skaitymo raštingumo lygį, teikiamos paslaugos sudėtingumą, paslauga gali būti teikiama tiek individualiai, tiek ir grupėje. Teikiant paslaugas grupėje, 1 darbuotojas, teikiantis kultūrinių ir informacinių kompetencijų bei skaitymo raštingumo ugdymo paslaugą, turėtų dirbti su ne didesne kaip 15 asmenų grupe.

5.3.

 

Teikėjai

Savivaldybių viešosios bibliotekos ir savivaldybių viešųjų bibliotekų filialai ir struktūriniai teritoriniai padaliniai (toliau kartu  – teritoriniai padaliniai).

5.4.

 

Išvystymo norma

Paslauga teikiama kiekvienam besikreipiančiam asmeniui.

Rekomenduotina minimali norma: 10 000 gyventojų – 1 darbuotojas, teikiantis kultūrinių ir informacinių kompetencijų bei skaitymo raštingumo ugdymo paslaugą.

Savivaldybėse, turinčiose mažiau nei 10 000 gyventojų, rekomenduojama užtikrinti, kad būtų bent 1 darbuotojas, teikiantis kultūrinių ir informacinių kompetencijų bei skaitymo raštingumo ugdymo paslaugą.

Savivaldybių viešosios bibliotekos teritoriniuose padaliniuose rekomenduojama norma 800 gyventojų – 1 darbuotojas,  teikiantis kultūrinių ir informacinių kompetencijų bei skaitymo raštingumo ugdymo paslaugą.

5.5.

 

Rezultatas

Sudarytos sąlygos ugdyti (-is) būtinas kultūrines ir informacines kompetencijas (žinias, gebėjimus ir nuostatas) ir skaitymo raštingumą, įgalinančius formuoti (-is) pasaulėžiūrą, socialinius ir emocinius įgūdžius, efektyviai naudotis medijomis, žiniasklaida, kitais informacijos šaltiniais ir susijusius su kūrybingumo, kritinio mąstymo, mokėjimo mokytis ir mokymosi visą gyvenimą gebėjimais, reikalingais socializacijai ir aktyviam gyvenimui pilietinėje visuomenėje.

6.

Neformalusis vaikų švietimas

 

 

6.1.

 

Laikas

Neformalusis vaikų švietimas teikiamas bendrojo ugdymo mokyklose per visus mokslo metus, atsižvelgiant į mokyklos sudarytą veiklų tvarkaraštį. Kiti teikėjai paslaugą teikia neformaliojo vaikų švietimo paslaugos sutartyje nustatytu laiku.

6.2.

 

Teikimo būdai

Neformaliojo vaikų švietimo paslaugos teikiamos grupėje taikant ir individualizuoto ugdymo formas. Grupės dydį nustato savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija.

6.3.

 

Teikėjai

Bendrojo ugdymo mokyklos, neformaliojo vaikų švietimo ir formalųjį švietimą papildančio ugdymo mokyklos, laisvieji mokytojai, kiti švietimo teikėjai.

6.4.

 

Išvystymo norma

Paslauga bendrojo ugdymo mokyklose teikiama kiekvienam besikreipiančiam vaikui.

Rekomenduotina minimali norma – 2 val. per savaitę. Jei paslaugą teikia kiti teikėjai, paslaugos trukmę nustato savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija.

6.5.

 

Rezultatas

Sudarytos sąlygos tenkinti vaiko saviraiškos, pažinimo, ugdymosi poreikius, įgytos vaiko sėkmingo asmeninio, visuomeninio gyvenimo kompetencijos.

7.

Nemokama pirminė teisinė pagalba

 

 

7.1.

 

Laikas

Pirminė teisinė pagalba suteikiama iš karto, kai asmuo kreipiasi į savivaldybės vykdomąją instituciją.  Jeigu nėra galimybės iš karto suteikti pirminę teisinę pagalbą, pareiškėjui pranešama apie priėmimo laiką, kuris yra ne vėlesnis kaip 5 darbo dienos nuo kreipimosi dienos.

7.2.

 

Teikimo būdai

Paslauga teikiama asmeniui individualiai.

7.3.

 

Teikėjai

Savivaldybių administracijos, advokatai (advokatų profesinės bendrijos) arba viešosios įstaigos, su kuriais savivaldybės vykdomoji institucija yra sudariusi sutartį dėl pirminės teisinės pagalbos teikimo, arba Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba. Paslaugos teikėju gali būti ir advokato padėjėjas, jei su jo praktikos vadovu savivaldybės vykdomoji institucija yra sudariusi sutartį dėl pirminės teisinės pagalbos teikimo.

7.4.

 

Išvystymo norma

Pirminę teisinę pagalbą turi teisę gauti visi besikreipiantys asmenys, jei jie yra Lietuvos Respublikos piliečiai, kitų Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai, taip pat kiti Lietuvos Respublikoje bei kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse teisėtai gyvenantys fiziniai asmenys, kiti Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse ir tiesiogiai taikomuose Europos Sąjungos teisės aktuose nurodyti asmenys.

Rekomenduotina minimali norma: savivaldybėje – bent 1 darbuotojas (arba advokatas ar advokato padėjėjas, jei savivaldybės vykdomoji institucija su jais yra sudariusi sutartį dėl pirminės teisinės pagalbos teikimo), teikiantis pirminę teisinę pagalbą.

7.5.

 

Rezultatas

Suteikta teisinė konsultacija ir (ar) perengti dokumentai, skirti valstybės ir savivaldybių institucijoms.

8.

Pasirengimo šeimai ir tėvystės įgūdžių ugdymas

 

 

 

 

8.1.

 

Laikas

Paslauga pradedama teikti ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo asmens / šeimos kreipimosi į paslaugos teikėją arba savivaldybės administraciją dienos. Paslauga grupėje turėtų būti pradedama teikti per 10 darbo dienų, į grupę užsiregistravus paslaugų teikėjo numatytam asmenų skaičiui, bet ne mažiau nei 6.

8.2.

 

Teikimo būdai

Atsižvelgiant į asmens / šeimos poreikius, paslauga gali būti teikiama tiek individualiai, tiek grupėje. Jei paslauga teikiama grupėje, 1 darbuotojas, teikiantis pasirengimo šeimai ar tėvystės įgūdžių ugdymo paslaugas, turėtų dirbti su ne didesne kaip 20 asmenų grupe.

8.3.

 

Teikėjai

Socialinių paslaugų įstaigos (tarp jų nevyriausybinės organizacijos), sveikatos priežiūros įstaigos, parapijos, vyskupijų šeimos centrai.

8.4.

 

Išvystymo norma

Paslauga teikiama kiekvienam besikreipiančiam asmeniui / šeimai.

Rekomenduotina minimali norma: 10 000 gyventojų – 1 vieta.

Savivaldybėse, turinčiose mažiau nei 10 000 gyventojų, rekomenduojama užtikrinti, kad būtų bent 1 paslaugos teikėjas.

8.5.

 

Rezultatas

Išugdyti gebėjimai kurti darnius tarpusavio santykius šeimoje, tėvams suteikta žinių ir praktinių įgūdžių, padedančių labiau suprasti savo vaikų netinkamo elgesio priežastis, saugiai ir pozityviai drausminti vaikus, kurti gerą ryšį su vaiku, suprasti vaikų ir savo jausmus, juos valdyti sudėtingose situacijose, naudoti metodus, užkertančius kelią netinkamam vaikų elgesiui.

9.

Pirminė ambulatorinė asmens sveikatos priežiūra

 

 

 

 

9.1.

 

Laikas

Asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikianti įstaiga apdraustam privalomuoju sveikatos draudimu pacientui privalo suteikti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų apmokamą pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugą  Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo nustatyta tvarka.

9.2.

 

Teikimo būdai

Šeimos gydytojo komandos ir odontologijos paslaugos teikiamos asmeniui individualiai.

Psichikos sveikatos paslaugos teikiamos asmenims individualiai arba gali būti organizuojamos psichoterapijos grupės. Jei paslaugos teikiamos grupėje, 1 darbuotojas turėtų dirbti su ne didesne kaip 15 asmenų grupe.

9.3.

 

Teikėjai

Asmens sveikatos priežiūros įstaigos, turinčios licenciją teikti pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

9.4.

 

Išvystymo norma

Paslaugos teikiamos kiekvienam besikreipiančiam savivaldybės gyventojui.

Šeimos gydytojo komandos narių darbo krūvis ir pirminės ambulatorinės odontologinės asmens sveikatos priežiūros, ir pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos priežiūros specialistų maksimalus aptarnaujamų prie asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos prirašytųjų gyventojų skaičius nustatomas vadovaujantis Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo organizavimo ir šių paslaugų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 5 d. įsakymu Nr. V‑943 „Dėl Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo organizavimo ir šių paslaugų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo tvirtinimo“.

9.5.

 

Rezultatas

Suteiktos prieinamos, visapusiškos, kokybiškos ir saugios pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos.

10.

Psichosocialinė pagalba

 

 

10.1.

 

Laikas

Paslauga pradedama teikti ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo asmens kreipimosi į savivaldybę ar į paslaugos teikėją dienos, skubios pagalbos atveju – kreipimosi į savivaldybę ar į paslaugos teikėją dieną.

10.2.

 

Teikimo būdai

Atsižvelgiant į situacijos sudėtingumą, paslauga gali būti teikiama tiek individualiai, tiek grupėje. Jei paslauga teikiama grupėje, 1 darbuotojas, teikiantis psichosocialinę pagalbą, turėtų dirbti su ne didesne kaip 15 asmenų grupe.

10.3.

 

Teikėjai

Psichologai, sielovados specialistai, socialiniai darbuotojai.

10.4.

 

Išvystymo norma

Paslauga teikiama kiekvienam besikreipiančiam asmeniui.

Rekomenduotina minimali norma: 10 000 gyventojų – 1 darbuotojas, teikiantis psichosocialinę pagalbą.

Savivaldybėse, turinčiose mažiau nei 10 000 gyventojų, rekomenduojama užtikrinti, kad būtų  bent 1 darbuotojas, teikiantis psichosocialinę pagalbą.

10.5.

 

Rezultatas

Suteikta pagalba, palengvinanti asmens krizę, emocinius išgyvenimus.

11.

Šeimos mediacija

 

 

11.1.

 

Laikas

Paslauga pradedama teikti per 20 darbo dienų nuo asmens kreipimosi į mediatorių arba savivaldybės administraciją dienos.

11.2.

 

Teikimo būdai

Mediacijos paslaugos asmenims teikiamos individualiai.

11.3.

 

Teikėjai

Mediatoriai, dalyvaujantys kompleksinių paslaugų šeimai projektų veikloje.

11.4.

 

Išvystymo norma

Paslauga teikiama kiekvienam besikreipiančiam pilnamečiam asmeniui ir vaikams nuo 14 metų.

Rekomenduotina minimali norma: savivaldybėje – bent vienas mediatorius.

11.5.

 

Rezultatas

Sudaryta galimybė asmenims neteisminiu būdu taikiai išspręsti ginčą.

12.

Švietimo pagalba

 

 

12.1.

 

Laikas

Paslauga teikiama, kai ją skiria ugdymo įstaigos vaiko gerovės komisija ar Pedagoginė psichologinė tarnyba (toliau – PPT) / Švietimo pagalbos tarnyba (toliau – ŠPT) tėvų (globėjų / rūpintojų) sutikimu.

12.2.

 

Teikimo būdai

Atsižvelgiant į situacijos sudėtingumą, paslauga gali būti teikiama individualiai, grupėje ir pogrupyje.

12.3.

 

Teikėjai

PPT / ŠPT, švietimo įstaigos, laisvieji mokytojai, pagalbos mokiniui specialistai.

12.4.

 

Išvystymo norma

Rekomenduotina minimali norma: iki 2 000 vaikų – savivaldybės PPT / ŠPT steigiama pagalbos specialistų mokiniui pareigybė. 

Ugdymo įstaigose, priklausomai nuo įgyvendinamos ugdymo programos:

24–50 vaikų – specialiojo pedagogo etatas;

400 vaikų – socialinio pedagogo ir psichologo pareigybės.

12.5.

 

Rezultatas

Sumažintas vaikų iškritimas iš švietimo sistemos ir užtikrinamas švietimo prieinamumas vaikams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių.

13.

Vaikų dienos socialinė priežiūra

 

 

 

 

13.1.

 

Laikas

Paslauga pradedama teikti ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo šeimos kreipimosi į savivaldybę ar socialinių paslaugų įstaigą dienos.

13.2.

 

Teikimo būdai

Atsižvelgiant į šeimos ir (ar) vaiko socialinių įgūdžių lygį, teikiamos paslaugos sudėtingumą, paslauga gali būti teikiama tiek individualiai, tiek grupėje. Jei paslaugos teikiamos grupėje, 1 darbuotojas turėtų dirbti su ne didesne kaip 15 asmenų grupe.

13.3.

 

Teikėjai

Socialinių paslaugų įstaigos (tarp jų nevyriausybinės organizacijos), daugiafunkciai centrai.

13.4.

 

Išvystymo norma

Paslauga teikiama kiekvienai besikreipiančiai šeimai.

Rekomenduotina minimali norma: 1 000 vaikų  – 20 vietų.

13.5.

 

Rezultatas

Padėta ugdyti vaiko ir jo šeimos narių socialinius ir gyvenimo įgūdžius, prisidėta prie visapusiško vaiko asmenybės tobulinimo, padėta įveikti krizes, siekiant ginti vaiko teises, padėta atkurti santykius šeimoje, integruotis į visuomenę, sudarytos sąlygos tėvams derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus.

14.

Vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija

 

 

 

 

 

 

14.1.

 

Laikas

Vaiką ir šeimą gydantis ar konsultuojantis gydytojas, nustatęs vaiko raidos sutrikimų riziką, siunčia jį konsultuotis pas vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugas teikiantį gydytoją. Konsultacija suteikiama ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų.

14.2.

 

Teikimo būdai

Paslauga teikiama dienos stacionare individualiai ir (ar) grupėje.

14.3.

 

Teikėjai

Įstaiga, turinti galiojančią licenciją teikti vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugas.

14.4.

 

Išvystymo norma

Paslaugos teikiamos visiems indikuotiems vaikams iki 7 metų ir jų tėvams (globėjams / rūpintojams).

Rekomenduotina minimali norma: ne mažiau kaip 1 vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugas teikianti įstaiga, per metus aptarnaujanti ne mažiau kaip 100 vaikų iki 7 metų, išskyrus savivaldybes, kuriose šios paslaugos neteikiamos, o šiai paslaugai gauti teikiama transporto organizavimo paslauga pagal Socialinių paslaugų katalogą.

14.5.

 

Rezultatas

Užtikrinta vaikų neįgalumo prevencija, kompleksinė ankstyvoji vaikų reabilitacija, jų integracija į visuomenę ir ugdymo sistemą.

____________________

 

part_c75d2a6aa21f4b4bb7abb1b80d263ed7_end