herbasklp_juodas(blankams)

KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL MAITINIMO ORGANIZAVIMO KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS BENDROJO UGDYMO MOKYKLOSE IR IKIMOKYKLINIO UGDYMO ĮSTAIGOSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2012 m. lapkričio 29 d. Nr. T2-281

Klaipėda

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2011, Nr. 52-2504) 6 straipsnio 10 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo (Žin., 1991, Nr. 27-593; 2011, Nr. 38-1804) 36 straipsnio 6, 7, 8, 9 dalimis, Klaipėdos miesto savivaldybės taryba  nusprendžia:

1. Patvirtinti Maitinimo organizavimo Klaipėdos miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1. Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos 2010 m. gegužės 6 d. sprendimą Nr. T2-103 „Dėl Maitinimo organizavimo Klaipėdos miesto savivaldybės bendrojo lavinimo mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“;

2.2. Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos 2010 m rugsėjo 30 d. sprendimą Nr. T2-283 „Dėl Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos 2010 m. gegužės 6 d. sprendimo Nr. T2-103 „Dėl Maitinimo organizavimo Klaipėdos miesto savivaldybės bendrojo lavinimo mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“.

3. Skelbti apie šį sprendimą vietinėje spaudoje ir Klaipėdos miesto savivaldybės interneto tinklalapyje.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                           Vytautas Grubliauskas


PATVIRTINTA

Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos

2012 m. lapkričio 29 d. sprendimu

Nr. T2-281

 

 

MAITINIMO ORGANIZAVIMO KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS BENDROJO UGDYMO MOKYKLOSE IR IKIMOKYKLINIO UGDYMO ĮSTAIGOSE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis tvarkos aprašas reglamentuoja Klaipėdos miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų ugdytinių, mokinių, gyvenančių bendrojo ugdymo mokyklų bendrabučiuose, ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų ugdytinių maitinimo organizavimą šių įstaigų darbo dienomis.

2. Maitinimas švietimo įstaigose organizuojamas vadovaujantis teisės aktais, reglamentuojančiais mokinių ir vaikų maitinimo organizavimą, maisto gaminimą, patalpų ir įrangos priežiūrą, higienos normas, sveikatos bei saugos reikalavimus.  

3. Už maitinimo organizavimą yra atsakingi švietimo įstaigos savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija, maitinimo paslaugos teikėjas ir įstaigos vadovas.

4. Maitinimas organizuojamas valgyklose ir kitose maitinti pritaikytose patalpose ar vietose, laikantis nustatytų maisto saugos ir maisto tvarkymo reikalavimų ir sudarant sąlygas kiekvienam vaikui pavalgyti prie stalo ir gauti šilto maisto.

5. Maitinimas organizuojamas pagal valgiaraščius, kurie parengiami vadovaujantis teisės aktų reikalavimais ne mažiau kaip 15 dienų laikotarpiui ir turi būti derinami su Klaipėdos visuomenės sveikatos centru iki maitinimo paslaugos teikimo pradžios.

6. Pusryčiams vaikai turi gauti 20–25 %, pietums – 30–40 %, pavakariams arba priešpiečiams 10–15%, vakarienei – 20–25 % rekomenduojamo paros maisto raciono kaloringumo pagal amžiaus grupes, jeigu tokie maitinimai numatyti valgiaraščiuose. Bendrabutyje gyvenantiems vaikams ir mokiniams maitinimų skaičių nustato įstaigos vadovas.

7. Maisto produktų pirkimas organizuojamas vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka.

8. Sutartys su maisto produktų tiekėjais, laimėjusiais viešųjų pirkimų konkursus, sudaromos teisės aktų nustatytais terminais.

9. Maisto produktų inventorizacija įstaigose turi būti atliekama pagal inventorizacijos taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu.

 

II. MAITINIMO ORGANIZAVIMAS BENDROJO UGDYMO MOKYKLOJE

 

10. Mokykloje turi būti sudarytos sąlygos maitinimui organizuoti.

11. Maitinimą mokykloje gali organizuoti:

11.1. mokykla;

11.2. maitinimo organizatorius, parinktas Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka.

12. Mokykloje organizuojamas maitinimas pagal patvirtintus ir suderintus valgiaraščius, kuriuose nurodomas patiekalo receptūros numeris, kiekis. Jie sudaromi pagal mokinių amžiaus grupes. Jei organizuojamas mokinių iš mažas pajamas gaunančių šeimų maitinimas, turi būti sudaromas papildomas valgiaraštis.

13. Mokykloje gali būti numatyta galimybė laisvai pasirinkti užkandžius, kurie turi būti tiekiami pagal mokinių maitinimui rekomenduojamų produktų sąrašą.

14. Pietų metu vienas iš karštų patiekalų turi būti tausojantis virškinimo sistemą – pagamintas verdant vandenyje ar garuose arba troškinamas.

15. Mokyklos vadovas, vadovaudamasis teisės aktais bei šiuo tvarkos aprašu, paskiria atsakingus asmenis už maitinimo organizavimą, dokumentacijos tvarkymą, kasos operacijų, grynųjų pinigų apskaitą, maisto produktų tiekėjų parinkimą, kontrolės sistemą, maisto saugą ir sprendžia kitus su maitinimo organizavimu susijusius klausimus.

16. Mokyklų valgyklose pietų pertraukų metu (ilgųjų pertraukų) turi būti budintys asmenys, kurie įstaigos vadovo nurodymu privalo palaikyti tvarką valgykloje.

17. Mokinių maitinimas organizuojamas, atsiskaitant grynaisiais pinigais ar maitinimo talonais. Grynieji pinigai už suteiktas paslaugas priimami ir apskaitomi Kasos darbo organizavimo ir kasos operacijų atlikimo taisyklių nustatyta tvarka.

18. Patiekalų gamybos kaštus sudaro išlaidos valgyklos darbuotojų darbo užmokesčiui, socialinio draudimo įmokomos, elektros energijos, šildymo, karšto ir šalto vandens ir nuotekų sąnaudoms.

19. Išlaidos gamybos kaštams padengti negali viršyti 60 % patiekalo savikainos (su PVM). Konkretų dydį patiekalų gamybos išlaidoms padengti nustato mokyklos vadovas savo įsakymu arba maitinimo organizatorius. 

20. Mokyklos valgyklos gaunamos pajamos apskaitomos kaip įstaigos gaunamos pajamos iš įmokų vadovaujantis teisės aktų nustatyta tvarka. Įstaigos vadovas privalo užtikrinti, kad įstaigos gaunamų pajamų iš įmokų programos sąmatoje būtų numatytos lėšos valgyklos darbuotojų darbo užmokesčiui, socialinio draudimo įmokoms, elektros energijai, šildymui, karšto ir šalto vandens sąnaudoms ir kitoms išlaidoms, tiesiogiai susijusioms su valgyklos veikla (laboratoriniai patiekalų ir vandens kokybės tyrimai, svarstyklių bei termometrų patikra, įrengimų remontas ir kt.), apmokėti.

21. Įstaigos, kurios turi pakankamai lėšų, gali planuoti išlaidas prekėms, paslaugoms, susijusioms su maitinimo organizavimu, maitinimo bloko remontui ir virtuvių technologinių įrengimų įsigijimui pagal programos sąmatą.

 

III. MAITINIMO ORGANIZAVIMAS IKIMOKYKLINIO UGDYMO ĮSTAIGOSE IR MOKYKLOSE-DARŽELIUOSE

 

22. Ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir mokyklose-darželiuose vaikai maitinami grupėse arba tam tikslui įrengtose vietose pagal patvirtintus valgiaraščius, kuriuose nurodoma patiekalų kiekis, energetinė ir maistinė vertė pagal vaikų amžiaus grupes bei maitinimų skaičius.

23. 1–7 metų amžiaus vaikams maitinimas organizuojamas ne rečiau kaip kas 3,5–4 valandas pagal valgiaraščius. Atskiri valgiaraščiai sudaromi 1–3 ir 4–7(10) metų amžiaus vaikams, pagal gydytojo raštiškus nurodymus turi būti organizuojamas pritaikytas maitinimas.

24. Įstaigų darbuotojai, sumokėję nustatyto dydžio mokestį, turi teisę pasirinkti maitinimų skaičių.

25. Išlaidas už maisto produktus ir jo gaminimą apmoka tėvai (globėjai) pagal Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimu nustatytą kainą.

26. Maitinimo sektoriaus darbuotojų skaičių ikimokyklinėse įstaigose ir mokyklose-darželiuose nustato vadovas neviršydamas nustatyto didžiausio leistino pareigybių skaičiaus.

27. Ikimokyklinių įstaigų ir mokyklų-darželių gaunamos tėvų (globėjų) įmokos už maitinimo paslaugą apskaitomos kaip įstaigos gaunamos pajamos iš įmokų teisės aktų nustatyta tvarka. Surinktos, bet nepanaudotos lėšos kitais metais gali būti planuojamos ir naudojamos prekėms, paslaugoms, susijusiomis su maitinimo organizavimu, maitinimo bloko ir virtuvių technologinių įrengimų remontui, ilgalaikiam turtui įsigyti, maitinimo skoloms padengti pagal programos sąmatą.

 

IV. MAISTO BLOKO PATALPŲ IR ĮRANGOS PRIEŽIŪRA

 

28. Maisto produktų tiekimas, maisto tvarkymo vietos įrengimas ir maisto tvarkymas turi atitikti teisės aktų reikalavimus.

29. Maisto bloko patalpų valymas atliekamas teisės aktų nustatyta tvarka.

30. Įrenginiams, patalpoms valyti, indams ir įrankiams plauti bei asmens higienos priežiūrai gali būti naudojami tik autorizacijos ir registracijos pažymėjimą turintys biocidai.

31. Maisto bloko darbuotojams turi būti įrengta atskira drabužinė, kurioje turi būti atskirti darbo ir asmeniniai drabužiai, sudaryta galimybė nusimaudyti.

32. Kenkėjų kontrolė ir naikinimas atliekamas teisės aktų nustatyta tvarka.

33. Kontrolės, matavimo prietaisai ir įrenginiai naudojami, prižiūrimi ir metrologiškai tikrinami vadovaujantis teisės aktų nustatytais reikalavimais.

 

V. KONTROLĖS ORGANIZAVIMAS

 

34. Švietimo įstaigose maitinimas organizuojamas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus patvirtintas Geros higienos praktikos taisykles. Kiekvienoje įstaigoje už šią savikontrolės sistemą atsakingą asmenį paskiria įstaigos vadovas savo įsakymu.

35. Švietimo įstaigų maitinimo paslaugų ir organizavimo kontrolę pagal veiklos planą arba esant būtinumui vykdo Klaipėdos miesto savivaldybės administracija.

36. Įstaigų vadovai ar jų įgalioti asmenys kontroliuoja, ar sutartyse numatytos maisto produktų kainos atitinka nurodytas mokėjimo dokumentuose.

37. Už maitinimo organizavimo Klaipėdos miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose tvarkos aprašo įgyvendinimą ir kontrolę atsakinga Klaipėdos miesto savivaldybės administracija.

38. Įstaigos visuomenės sveikatos priežiūros specialistas (jo nesant – kitas vadovo įgaliotas asmuo) pagal kompetenciją prižiūri, kad vaikų maitinimas būtų organizuojamas pagal teisės aktus, reglamentuojančius vaikų maitinimą.