RADVILIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS MERAS

 

POTVARKIS

DĖL REKOMENDACIJŲ DĖL VAIKŲ POILSIO ORGANIZAVIMO RADVILIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ŠVIETIMO ĮSTAIGOSE, VYKDANČIOSE IKIMOKYKLINIO IR PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO PROGRAMAS, PATVIRTINIMO

 

2023 m. rugpjūčio 4 d. Nr. M-265(2.5)

Radviliškis

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 3 straipsnio 3 dalimi, 25 straipsnio 5 dalimi, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 58 straipsnio 2 dalies 2 punktu ir atsižvelgdamas į Ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų dienos poilsio organizavimo švietimo įstaigose tobulinimo darbo grupės 2023 m. liepos 31 d. posėdžio protokolinį nutarimą (protokolas Nr. 3):

1.   Tvirtinu Rekomendacijas dėl vaikų poilsio organizavimo Radviliškio rajono savivaldybės švietimo įstaigose, vykdančiose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas (pridedama).

2.   Įpareigoju Radviliškio rajono savivaldybės švietimo įstaigas, vykdančias ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, vaikų poilsį organizuoti vadovaujantis šio potvarkio 1 punktu patvirtintomis Rekomendacijomis dėl vaikų poilsio organizavimo Radviliškio rajono savivaldybės švietimo įstaigose, vykdančiose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas.

3.       Nurodau, kad šis potvarkis ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo jo įteikimo dienos gali būti skundžiamas paduodant skundą Lietuvos administracinių ginčų komisijos Šiaulių apygardos skyriui adresu: Dvaro g. 81, Šiauliai, arba Regionų apygardos administraciniam teismui bet kuriuose šio teismo rūmuose.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                              Kazimieras Račkauskis

 


 

PATVIRTINTA

Radviliškio rajono savivaldybės mero

2023 m. rugpjūčio 4 d.

potvarkiu Nr. M-265(2.5)

 

REKOMENDACIJOS

DĖL VAIKŲ POILSIO ORGANIZAVIMO RADVILIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ŠVIETIMO ĮSTAIGOSE, VYKDANČIOSE IKIMOKYKLINIO IR PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO PROGRAMAS

 

Rekomendacijos dėl vaikų poilsio organizavimo Radviliškio rajono savivaldybės švietimo įstaigose, vykdančiose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas (toliau – Įstaigos), yra skirtos padėti Įstaigoms organizuoti 3–6 (7) metų amžiaus vaikų, ugdomų ilgiau nei 4 val. per dieną, poilsį.

Rekomendacijos parengtos atsižvelgiant į Piliečių iniciatyvinės grupės ir Šeimų asociacijos 2023 m. gegužės 17 d. rašte Nr. ŠA_SR23_03 „Dėl dienos poilsio organizavimo Lietuvos ikimokyklinio/priešmokyklinio ugdymo įstaigose“, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos 2023-05-26 rašte Nr. SR-2031 „Dėl dienos poilsio organizavimo Lietuvos ikimokyklinio / priešmokyklinio ugdymo programas vykdančiose ugdymo įstaigose“, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos 2023-06-26 rašte Nr. (6.1-2023-85)2-596 „Dėl dienos poilsio organizavimo Lietuvos ikimokyklinio/priešmokyklinio ugdymo įstaigose“ išdėstytas rekomendacijas.

1.    Visuose veiksmuose ir sprendimuose vaiko interesai vertinami kaip pagrindinis prioritetas. Atsižvelgiama į kiekvieno vaiko asmeninį kontekstą, situaciją ir poreikius.

2.    Bendraujama su kiekvieno vaiko tėvais (kitais teisėtais vaiko atstovais), įvertinami vaiko poilsio poreikiai bei visos su vaiku susijusios aplinkybės ir mokymo sutartyje sutariama dėl vaiko poilsio organizavimo būdo. Įstaiga įsiklauso į kiekvieno vaiko tėvų (kitų teisėtų vaiko atstovų) poreikius bei argumentus ir ieško individualių sprendimų.

3.    Laikomasi nuostatos, kad vaiko fiziologinis poreikis ilsėtis tenkinamas vaikui tinkamiausiu būdu.

4.    Vaikų poilsio laiko trukmė – 2 val.

5.    Rekomenduojamas vaikų poilsio organizavimo būdas: visi grupės vaikai poilsio laiku guldomi į lovytes (arba ant čiužinukų) pailsėti klausant pasakos, relaksacinės muzikos ar pan. Po 30–45 minučių neužmigusiems vaikams siūloma užsiimti ramia veikla ir tam sudaromos sąlygos pritaikytose patalpose/erdvėse (grupės žaidimų patalpoje, jei yra atskiras miegamasis, edukacinėse erdvėse, sporto, meninio ugdymo salėse ir pan.). Neužmigęs ir nepanoręs keltis bei užsiimti ramia veikla vaikas pagal jo pageidavimą paliekamas gulėti lovytėje (arba ant čiužinuko) iki kol panorės keltis arba iki poilsio laiko pabaigos.

6.    Pastebėjus, kad vaikui dingo dienos miego poreikis, t. y. per 30–45 min. klausant pasakos, relaksacinės muzikos vaikas 10–15 ugdymo dienų iš eilės neužmiega, keičiamas poilsio organizavimo būdas: neužmiegančiam vaikui poilsio metu organizuojamos ramios veiklos pritaikytose patalpose/erdvėse bei sudaromos sąlygos pailsėti ant sėdmaišių, kilimėlių, čiužinukų, ar pan.

7.    Tėvai (kiti teisėti vaiko atstovai), pastebėję, kad vaiko nakties miegas nusivėlina dėl mažėjančio pietų miego poreikio ir ilgo pietų miego laiko, raštu gali kreiptis Įstaigos administraciją su prašymu vaiką žadinti anksčiau iš pietų miego. Į tokį prašymą būtina atsižvelgti.

8.    Poilsio laiku nemiegantiems vaikams sudaromos sąlygos ramioms veikloms: knygelių vartymui, pasakų ar istorijų klausymui su ausinukais, dėlionių dėliojimui, spalvinimui, piešimui, karpymui, konstravimui, žaidimui, meditacijai, žiūrėjimui pro langą ir kt.

9.    Poilsio laiku miegančių ir nemiegančių vaikų, užsiimančių ramia veikla, priežiūrą gali vykdyti po vieną nepedagoginį darbuotoją.

10Visi vaiko ugdymo ir priežiūros Įstaigoje aspektai (vaikų ugdymo, priežiūros laikotarpiai/laikas, poilsio organizavimo galimybės ir pan.) įtvirtinami mokymo sutartyse.

11Įstaigos darbuotojams sudaromos sąlygos kelti kvalifikaciją poilsio laiku vaikams organizuojamų alternatyvių veiklų klausimais.

12Įstaigos pedagogų bendruomenė įtraukiama į alternatyvių veiklų organizavimo poilsio laiku klausimų sprendimą.

13Įstaigoje vykdomas tėvų (kitų teisėtų vaiko atstovų) švietimas vaikų poilsio poreikių ir jų tenkinimo klausimais.

14.  Nuo 2023-09-01 vaikų poilsis Įstaigoje organizuojamas vadovaujantis Rekomendacijomis. Sistemingai vykdoma vaikų poilsio organizavimo priežiūra, pokyčių analizė, ištiriamas papildomų resursų poreikis (reikalingų darbuotojų etatų skaičiaus ir lėšų etatams, patalpoms įrengti, priemonėms įsigyti) Įstaigų ir savivaldybės lygmenimis. Nustačius papildomų resursų poreikį, Įstaigos direktorius kreipiasi į Radviliškio rajono savivaldybės merą dėl resursų skyrimo.

15Šeima, kurios vaiko fiziologinis poreikis ilsėtis netenkinamas vaikui tinkamiausiu būdu, gali kreiptis (taip pat ir anonimiškai) į Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vyriausiąją specialistę Juditą Steponavičienę tel. (8 422) 49 092, el. p. [email protected].

 

_______________________________

 

part_7f7908d23415447db3901eb05cdb2cc3_end