herbas_jb_sm

 

Joniškio rajono savivaldybės
TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PALYDIMOSIOS GLOBOS ORGANIZAVIMO IR TEIKIMO JONIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. liepos 1 d. Nr. T-140

Joniškis

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2014 m. vasario 14 d. įsakymu Nr. A1-83 „Dėl Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014–2020 metų veiksmų plano patvirtinimo“ patvirtintu Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014–2020 metų veiksmų planu, Joniškio rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

Patvirtinti Palydimosios globos organizavimo ir teikimo Joniškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                         Vitalijus Gailius

 

PATVIRTINTA

Joniškio rajono savivaldybės tarybos

2021 m. liepos 1 d. sprendimu Nr. T-140

 

 

PALYDIMOSIOS GLOBOS ORGANIZAVIMO IR TEIKIMO JONIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Palydimosios globos organizavimo ir teikimo Joniškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato palydimosios globos tikslus, principus, teikimo tvarką bei etapus, palydimosios globos atvejo vadybininko veiklą ir paslaugos teikimą bei palydimosios globos finansavimą.

2. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

2.1. jaunuolis, kuriam teikiama palydimoji globa – 16–21 metų amžiaus asmuo (taip pat ir turintis negalią ir / ar specialiųjų ugdymosi poreikių), paliekantis / palikęs globos sistemą arba socialinę riziką patiriančią šeimą (toliau – jaunuolis);

2.2. palydimoji globa – pagal poreikį teikiama jaunuoliui individuali pagalba, kai jaunuolis rengiasi palikti globos instituciją, bendruomeninius šeimos namus, socialinę riziką patiriančią šeimą arba jau yra pradėjęs savarankiškai gyventi, siekiant stiprinti jo bendravimo gebėjimus (ieškant pagalbos, prisitaikant prie naujų situacijų, dalyvaujant visuomenės gyvenime, užmezgant ir palaikant ryšius su artimaisiais), pilnavertiškos integracijos į visuomenę ir savarankiškumo užtikrinimo ir (ar) organizuojant jo užimtumą;

2.3. apgyvendinimo paslauga – tai socialinės priežiūros paslauga, suteikiant gyvenamąją vietą jaunuoliui, derinant tai su individualia palydimosios globos atvejo vadybininko (socialinio darbuotojo) pagalba ir kitomis paslaugomis, padedančiomis ugdyti ir palaikyti jaunuolio socialinius ir savarankiško gyvenimo įgūdžius, siekiant visapusiško jo savarankiškumo ir integracijos į visuomenę;

2.4. atvejo vadybininkas – socialinis darbuotojas, taikantis atvejo vadybos metodą palydimojoje globoje, siekiantis optimalaus asmens socialinio funkcionavimo visuomenėje ir koordinuojantis palydimosios globos atvejo vadybos procesą;

2.5. palydimosios globos ir apgyvendinimo paslaugos teikėjas – Joniškio rajono vaiko ir šeimos gerovės centras (toliau – Centras);

2.6. savarankiško gyvenimo planas (toliau − SGP) – socialinių ir psichologinių poveikio priemonių visuma, užtikrinanti kokybišką reikalingų paslaugų organizavimą ir teikimą jaunuoliams, siekiant jų sėkmingos integracijos visuomenėje;       

2.7. kitos tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos jaunimo politikos pagrindų įstatyme, Vaiko globos (rūpybos) organizavimo nuostatų sąvokas.

3 Palydimosios globos paslaugos sudėtis: bendrosios socialinės paslaugos (informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas ir atstovavimas ir kitos paslaugos, teikiamos pagal Jaunuolių poreikius bei paslaugos teikėjo galimybes) ir specialiosios socialinės paslaugos (socialinė priežiūra, apgyvendinimas, socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas bei kitos paslaugos).

 

II SKYRIUS

PALYDIMOSIOS GLOBOS ATVEJO VADYBOS PROCESAS

 

4. Palydimosios globos tikslas – užtikrinti, kad visiems mažiau galimybių turintiems 16–21  metų jaunuoliams būtų prieinama ir suteikiama reikalinga konsultacinė, psichosocialinė ir kita pagalba bei tikslinės paslaugos, siekiant šių jaunuolių sėkmingos adaptacijos bendruomenėje, pereinant į savarankišką gyvenimą.

5. Palydimosios globos procesą sudaro: jaunuolio individualių poreikių, jo socialinės aplinkos ir galimų pagalbos šaltinių įvertinimas, SGP sudarymas ar individualaus socialinės globos plano (toliau – ISGP) sudarymas ir tikslinimas, SGP ar ISGP įgyvendinimas, koordinuojant bei nuolat vertinant teikiamas paslaugas bei kitą pagalbą, paslaugų, reikalingų kompleksiškam jaunuolio problemų sprendimui, prieinamumo užtikrinimas, jaunuolio palaikymas ir situacijos pokyčio stebėjimas (monitoringas), paslaugos teikimo užbaigimas bei įvertinimas.

6. Palydimoji globa teikiama atvejo vadybos metodu, kai su kiekvienu jaunuoliu individualiai dirba palydimosios globos atvejo vadybininkas – darbuotojas, koordinuojantis palydimosios globos atvejo vadybos procesą.

7. Jaunuoliams teikiamą palydimąją globą sudaro 2 etapai:

7.1. pasirengimo savarankiškam gyvenimui etapas;

7.2. perėjimo į savarankišką gyvenimą etapas.

8. Pasirengimo savarankiškam gyvenimui etapo paslauga teikiama:

8.1. Centro teikimu, 16–18 metų amžiaus jaunuoliams, kurie gyvena globos institucijoje, bendruomeniniuose vaikų globos namuose, rūpintojo, budinčio globotojo šeimoje ar šeimynoje;

8.2. atvejo vadybininko, dirbančio su socialine rizika patiriančia šeima, teikimu, kai jaunuoliai gyvena socialinę riziką patiriančioje šeimoje ar savarankiškai.

9. Likus trims mėnesiams iki jaunuolio pilnametystės, esant pasirengimo savarankiškam gyvenimui etape, organizuojamas SGP ar ISGP aptarimas, kuriame įvertinamas paslaugų teikimas ir kartu su jaunuoliu aptariami ir numatomi tolesni pasirengimo savarankiškam gyvenimui žingsniai.

10. Perėjimo į savarankišką gyvenimą etapas – tai palydimoji globa, kai jaunuolis palieka globos instituciją, rūpintojų ar socialinę riziką patiriančios šeimos namus ir pradeda gyventi savarankiškai.

11. Perėjimo į savarankišką gyvenimą etapas apima:

11.1. palydimąją globą be apgyvendinimo paslaugos, – kai jaunuolis, palikęs rūpintojų ar savo šeimą, pradeda gyventi savarankiškai nuosavame ar nuomojamame būste, ugdymo įstaigos bendrabutyje ar kitur, tačiau ne visi SGP ar ISGP numatyti tikslai yra pasiekti arba SGP ar ISGP nebuvo sudarytas, ir jaunuolis pageidauja gauti palydimosios globos paslaugas, nes jam vis dar trūksta įgūdžių gyventi savarankiškai;

11.2. palydimąją globą su apgyvendinimo paslauga, kai jaunuoliui, kuris dėl įvairių priežasčių negali ar nepajėgia savarankiškai gyventi savame ar kitame būste (mokymo įstaigos bendrabutyje, nuomojamame būste, tėvų, artimųjų namuose ar kitur), neturinčiam pastovios gyvenamosios vietos, atsidūrusiam krizinėje situacijoje, neturinčiam reikiamų socialinių įgūdžių savarankiškam gyvenimui.

12. Vadovaujantis Socialinės globos normų aprašo nuostatomis, perėjimo į savarankišką gyvenimo etapą paslaugos gali / turi būti teikiamos ir jaunuoliams nuo 16 metų, suteikiant apgyvendinimo paslaugą jaunuoliui Centre, kai tam yra gautas Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos įgaliotų teritorinių vaiko teisių apsaugos skyrių (toliau – VTAS) sutikimas.

13. Palydimosios globos paslaugos teikiamos nuo jaunuolio apgyvendinimo dienos ir tęsiamos, kol jaunuolis pradeda gyventi savarankiškai, atsisako teikiamų paslaugų arba nusprendžia dalyvauti perėjimo į savarankišką gyvenimą etape be apgyvendinimo paslaugos.

 

III SKYRIUS

PALYDIMOSIOS GLOBOS ORGANIZAVIMO IR TEIKIMO TVARKA

 

14. Prašymą-paraišką SP-8 formą (toliau – prašymas), patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymo Nr. A1-183 „Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“ 1.8 papunkčiu, dėl palydimosios globos gali pateikti:

14.1. Centras, nurodydamas 16 metų jaunuolius, kuriems ši paslauga yra reikalinga;

14.2. socialinis darbuotojas, dirbantis su riziką patiriančiomis šeimomis, kuriose nėra užtikrinamas jaunuolių savarankiškumo ugdymas;

14.3. jaunuolis, sulaukęs 18 metų.

15. Prašymas-paraiška  pateikiamas Centrui.

16. Centro darbuotojas, atsakingas už palydimosios globos teikimo organizavimą, gavęs prašymą dėl palydimosios globos teikimo, per 14 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos įvertina palydimosios globos poreikį konkrečiam jaunuoliui, užpildydamas Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ (toliau – poreikio vertinimas), ir kartu su tvarkos aprašo 8.1–8.2 papunkčiuose numatytų institucijų atitinkamu teikimu pateikia Skyriui.

17. Sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo (SP-9 forma) (toliau – Sprendimas), patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m.  birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 (2016 m. kovo 29 d. įsakymo Nr. A1-157 redakcija su vėlesniais pakeitimais), priima Skyriaus vedėjas. Sprendimas priimamas per 5 darbo dienas nuo Prašymo-paraiškos pateikimo Skyriui dienos.

18. Sprendimas dėl Paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo per 5 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos įteikiamas (išsiunčiamas) Centrui.

19. Centras, gavęs Sprendimą, su juo supažindina jaunuolį ir su juo (jo teisėtais atstovais) sudaro sutartį (sutarties forma tvirtinama Centro direktoriaus įsakymu), kurioje nustatomos Palydimosios globos teikimo sąlygos, teikimo laikas, konkretus asmens mokėjimo už socialines paslaugas dydis pinigine išraiška ir mokėjimo tvarka, šalių teisės ir pareigos bei sutarties nutraukimo sąlygos (toliau – Sutartis).

20. Sutartyje su jaunuoliu, kuriam sukako 18 metų, papildomai turi būti numatytos šios sąlygos:

20.1. jaunuolis privalo mokytis arba dirbti (planuoja pradėti);

20.2. jaunuolis privalo laikytis nustatytų taisyklių ir dalyvauti paslaugas teikiančios institucijos veiklose;

20.3. jaunuolis privalo bendradarbiauti su palydimosios globos atvejo vadybininku, rengiant ir įgyvendinant SGP ar ISGP.

21. Jaunuolis, kuris trijų mėnesių laikotarpyje nedirba ir nesimoko, netenka teisės gauti apgyvendinimo paslaugos Centre (jaunuoliams), išskyrus nenumatytas aplinkybes (liga, nustatytas neįgalumas, patirtos fizinės ir psichologinės traumos, kiti nenumatyti atvejai).

22. Jaunuolis, kuriam buvo skirta apgyvendinimo paslauga Centre anksčiau, ir kurios jis atsisakė ar neteko, gali gauti šią paslaugą pakartotinai, jei toks poreikis bus nustatytas, tačiau ne daugiau kaip du kartus.

23. Esant sprendimui skirti palydimąją globą ir apgyvendinimo paslaugą, tačiau tuo metu įstaigai negalint teikti paslaugų, jaunuolis pagal sprendimo gavimo datą įrašomas į Centre esančią eilę paslaugoms gauti.

24. Palydimosios globos ir apgyvendinimo paslaugos jaunuoliui virš 18 metų amžiaus teikimas sustabdomas arba nutraukiamas šiais atvejais:

24.1. jaunuolio rašytiniu prašymu;

24.2. jaunuoliui sistemiškai pažeidinėjant įstaigos vidaus tvarkos taisykles;               

24.3. pasikeitus aplinkybėms, turinčioms įtakos jaunuolio socialinių paslaugų poreikiui tenkinti;

24.4. paaiškėjus, kad jaunuolis, besikreipiantis dėl socialinių paslaugų gavimo, sąmoningai pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui nustatyti;

24.5. kitais šiame Tvarkos apraše nenumatytais atvejais, kai pažeidžiami kitų jaunuolių saugumas bei interesai.

 

 

IV SKYRIUS

PALYDIMOSIOS GLOBOS FINANSAVIMAS

 

25. Palydimosios globos ir apgyvendinimo paslaugos Centre finansuojamos iš Joniškio rajono savivaldybės biudžeto lėšų, skirtų socialinėms paslaugoms finansuoti, ir iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, skirtų globos (rūpybos) išmokoms, išmokoms vaikams mokėti.

26. Jaunuolis turi turėti savo pajamų asmeniniams poreikiams tenkinti (nusipirkti maisto, kitų būtiniausių prekių), išskyrus atvejus, kai jis mokosi, siekia aukštesnio išsilavinimo, neturi galimybių dirbti ir negauna rūpybos ar kitų išmokų.

27. Palydimoji globa teikiama nemokamai.  

28. Jaunuoliai virš 18 metų, kurie nesimoko, kurių pajamos didesnės už 2 vidutinių remiamų pajamų dydį ir kuriems teikiamos apgyvendinimo paslaugos Centre, moka mokestį už komunalines paslaugas. Mokesčio dydį nustato Centras.

29. Mokėjimo už trumpiau nei vieną kalendorinį mėnesį teikiamas paslaugas dydis nustatomas proporcingai teikiamų paslaugų trukmei.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

30. Už teisingą dokumentų apskaitą atsako Centro atsakingas darbuotojas.

31. Centras periodiškai, bet ne rečiau kaip kartą per metus vykdo palydimosios globos atvejo vadybininko ar socialinio darbuotojo vykdomos veiklos kokybės vertinimą (SGP peržiūros, grupiniai susitikimai, diskusijos ir pan.).

32. Centras, teikiantis palydimąją globą jaunuoliams, yra atsakingas už teikiamų paslaugų kokybę ir jų koordinavimą.

33. Jaunuolis ar jo įstatyminis atstovas privalo teikti socialiniams darbuotojams informaciją, susijusią su jaunuolio socialinių paslaugų poreikio vertinimu. Jaunuolis ar įstatyminis atstovas atsako už pateikiamų vertinti duomenų tikrumą bei informacijos teisingumą.

34. Jaunuolis turi teisę į informacijos ir dokumentų apie asmenį konfidencialumą.

35. Visi kilę klausimai ar ginčai sprendžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

36. Šio Tvarkos aprašo kontrolę vykdo Skyrius.

 

____________________