LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

Įsakymas

DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2018 M. GRUODŽIO 31 D. ĮSAKYMO NR. 1R-289 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS MEDIACIJOS ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO“ PAKEITIMO

 

2020 m. gruodžio 8 d. Nr. 1R-411

Vilnius

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2018 m. gruodžio 31 d. įsakymą Nr. 1R-289 „Dėl Lietuvos Respublikos mediacijos įstatymo įgyvendinimo“:

1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip: 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos mediacijos įstatymo 3 straipsnio 4 dalies 2 punktu, 7 dalimi, 5 straipsnio 5 dalimi, 6 straipsnio 7 dalimi, 8 straipsnio 3 dalimi, 11 straipsnio 4 ir 5 dalimis, 14 straipsnio 6 dalimi, 28 straipsnio 2 dalimi ir Lietuvos Respublikos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo 9 straipsnio 3 dalies 6 punktu:“.

2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Lietuvos Respublikos mediatorių sąrašo ir informacijos apie laikinai mediacijos paslaugas Lietuvos Respublikoje teikiančius asmenis sudarymo ir tvarkymo tvarkos aprašą:

2.1. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:

13. Kai priimamas Mediacijos įstatymo 29 straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodytas sprendimas, Tarnyba įtraukia žymą į Mediatorių sąrašą apie mediatoriui pareikštą viešą įspėjimą. Praėjus vieniems metams nuo viešo įspėjimo paskelbimo dienos, Tarnyba nedelsdama, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas panaikina minėtą žymą.

2.2. Pakeičiu 21 punktą ir jį išdėstau taip:

21. Kai priimamas Mediacijos įstatymo 29 straipsnio 5 dalies 2 punkte nurodytas sprendimas, Tarnyba įtraukia žymą Tarnybos interneto svetainėje apie laikinai mediacijos paslaugas Lietuvos Respublikoje teikiančiam asmeniui pareikštą viešą įspėjimą. Praėjus vieniems metams nuo viešo įspėjimo paskelbimo dienos, Tarnyba nedelsdama, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas panaikina minėtą žymą.“

2.3. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:

23. Kai priimamas Mediacijos įstatymo 29 straipsnio 5 dalies 3 punkte nurodytas sprendimas, Tarnyba ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo pranešimo gavimo dienos pašalina informaciją apie laikinai mediacijos paslaugas Lietuvos Respublikoje teikiantį asmenį iš Tarnybos interneto svetainės.“

3. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Kreipimosi dėl mediatoriaus skyrimo ir mediatoriaus parinkimo iš Lietuvos Respublikos mediatorių sąrašo ir skyrimo tvarkos aprašą:

3.1. Pakeičiu 3.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.3. Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 2311 straipsnio 4 dalyje ir Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 791 straipsnio 3 dalyje nurodytu atveju – teismas, pateikdamas pranešimą;“

3.2. Papildau 3.4 papunkčiu:

3.4. Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo 15 straipsnio 4 dalyje nurodytu atveju – Lietuvos administracinių ginčų komisija, pateikdama pranešimą.“

3.3. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Mediacijos įstatymo 14 straipsnio 3 dalyje nurodytu atveju Tarnyba, atsižvelgdama į teismo ar Lietuvos administracinių ginčų komisijos nurodytus ginčo šalių kontaktinius duomenis, raštu praneša ginčo šalims apie galimybę nurodyti pageidaujamą paskirti konkretų į Mediatorių sąrašą įrašytą mediatorių. Ginčo šalių atsakymas apie šalių suderintą pageidaujamo mediatoriaus kandidatūrą pateikiamas Tarnybai Mediacijos įstatymo 14 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka vienu iš Aprašo 5 punkte nurodytų būdų.“

3.4. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:

12. Mediatorius gali atsisakyti vykdyti mediaciją dėl Civilinio proceso kodekso 2312 straipsnio 2 dalyje, Administracinių bylų teisenos įstatymo 792 straipsnio 2 dalyje, Ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo 16 straipsnio 2 dalyje nurodytų aplinkybių, taip pat dėl ligos, komandiruotės ar kitų objektyvių priežasčių.“

4. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintus Mediacijos koordinavimo tarybos nuostatus:

4.1. Pakeičiu 6 punktą ir jį išdėstau taip:

6. Taryba, įgyvendindama šį uždavinį, atlieka Mediacijos įstatymo 3 straipsnio 8 dalyje nurodytas funkcijas. Taip pat Taryba bendradarbiauja su valstybės ir savivaldybių, mokslo ir studijų institucijomis bei įstaigomis, kitomis suinteresuotomis institucijomis ir asmenimis, atlieka kitas įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytas funkcijas.“

4.2. Pripažįstu netekusiu galios 20 punktą.

5. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintus Mediacijos kvalifikacinio egzamino komisijos nuostatus:

5.1. Pakeičiu IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

III SKYRIUS

KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS“.

5.2. Pakeičiu V skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

IV SKYRIUS

KOMISIJOS APTARNAVIMAS“.

6. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Mediatorių kvalifikacinio egzamino organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašą:

6.1. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8. Egzamino datą, laiką ir vietą, vadovaudamasi Mediacijos įstatymo 11 straipsnio 2 dalimi ir atsižvelgdama į mediatorių kvalifikacinio egzamino komisijos (toliau – Komisija) nuomonę, nustato Tarnyba. Egzamino žodžiu dalis gali būti organizuojama ir vykdoma nuotoliniu būdu, Tarnybai įvertinus tokio šios egzamino dalies organizavimo ir vykdymo būdo tikslingumą ir galimybes bei atsižvelgus į su tuo susijusią Komisijos nuomonę. Egzamino raštu ir žodžiu dalys gali būti organizuojamos ir vykdomos tą pačią dieną arba skirtingomis dienomis. Jeigu egzamino žodžiu dalis organizuojama ir vykdoma kitą nei egzamino raštu laikymo dieną, pertrauka tarp šių egzamino dalių gali trukti iki trijų darbo dienų.“

6.2. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Apie egzamino datą, laiką ir vietą asmenims, pateikusiems prašymus leisti laikyti egzaminą, Tarnyba raštu (asmeniui pageidaujant – elektroniniu paštu), o Komisijos nariams – elektroniniu paštu praneša ir paskelbia savo interneto svetainėje ne vėliau kaip likus 5 darbo dienoms iki nustatytos egzamino datos. Jei Aprašo 8 punkte nustatyta tvarka buvo priimtas sprendimas egzamino raštu ir žodžiu dalis organizuoti ir vykdyti skirtingomis dienomis arba sprendimas egzamino žodžiu dalį organizuoti ir vykdyti nuotoliniu būdu, asmenims, pateikusiems prašymus leisti laikyti egzaminą, ir Komisijos nariams yra pranešama apie tokius sprendimus, kiekvienos iš egzamino dalių datą, laiką ir vietą, taip pat – kokios vaizdo konferencijų technologijos bus naudojamos, ir nurodomi reikiami prisijungimo duomenys.“

6.3. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10. Į vieną egzaminą gali būti kviečiama ne daugiau kaip 20 asmenų.“

6.4. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:

12. Egzamino žodžiu daliai vykdyti suformuojamas praktinių užduočių fondas. Už praktinių užduočių fondo formavimą atsakinga Tarnyba. Praktinių užduočių fonde turi būti ne mažiau kaip 50 praktinių užduočių. Organizuojant egzaminą, praktinė užduotis ar praktinės užduotys iš praktinių užduočių fondo parenkamos atsitiktine tvarka.“

6.5. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:

25. Pasibaigus egzamino raštu daliai, daroma iki vienos valandos trukmės pertrauka, per kurią Komisija vertina egzamino raštu dalies rezultatus uždarame posėdyje. Šis posėdis gali būti vykdomas nuotoliniu būdu.“

6.6. Pakeičiu 32 punktą ir jį išdėstau taip:

32. Asmenų, laikančių egzamino žodžiu dalį, eiliškumas nustatomas pagal abėcėlę. Egzamino žodžiu dalį asmenys laiko grupėmis. Asmenų grupės formuojamos atsižvelgiant į egzamino žodžiu dalį laikančių asmenų skaičių ir turi būti užtikrinama, kad visi egzamino žodžiu dalį laikantys asmenys būtų paskiriami į konkrečią asmenų grupę. Asmenų grupes formuoja Komisija.“

6.7. Pakeičiu 33 punktą ir jį išdėstau taip:

33. Asmenims, paskirtiems į vieną grupę, pateikiama ta pati praktinė užduotis. Komisijos nariai nurodo, kokį vaidmenį iš praktinės užduoties turi atlikti kiekvienas asmuo. Pasirengti praktinei užduočiai skiriama 0,5 valandos. Vienam asmeniui praktinei užduočiai atlikti skiriama nuo 0,25 iki 0,5 valandos. Kiekvienam asmeniui toje pačioje grupėje skiriamas vienodas laikas praktinei užduočiai atlikti.“

6.8. Pakeičiu 34 punktą ir jį išdėstau taip:

34. Praktinės užduoties atlikimo metu Komisijos nariai gali užduoti asmenims klausimų, susijusių su praktine užduotimi.“

6.9. Pakeičiu 45 punktą ir jį išdėstau taip:

45. Komisijos sprendimai, kiti veiksmai, taip pat neveikimas gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.“

6.10. Pripažįstu netekusiais galios 46–48 punktus.

7. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Mediatorių kvalifikacinio egzamino programą ir ją išdėstau nauja redakcija (pridedama).

8. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintus Mediatorių veiklos vertinimo komisijos nuostatus:

8.1. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:

14. Komisijos posėdžiai šaukiami ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo Mediacijos įstatymo 28 straipsnio 1 dalyje nurodyto skundo (pranešimo) gavimo Komisijoje dienos.“

8.2. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:

16. Komisijos posėdyje turi teisę dalyvauti mediatorius, kurio veikla vertinama, subjektas, pateikęs Komisijai Mediacijos įstatymo 28 straipsnio 1 dalyje nurodytą skundą (pranešimą). Prireikus Komisija į posėdį gali pakviesti ir kitų asmenų.“

8.3. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

18. Mediatoriui, kurio veikla vertinama, kartu su pranešimu apie kvietimą dalyvauti Komisijos posėdyje pateikiamas Mediacijos įstatymo 28 straipsnio 1 dalyje nurodytas skundas (pranešimas). Mediatorius, kurio veikla vertinama, turi teisę iki Komisijos posėdžio, kuriame vertinama jo veikla, dienos raštu pateikti Komisijai atsikirtimus.“

8.4. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:

19. Komisijos sekretorius ne vėliau kaip likus dviem darbo dienoms iki posėdžio Komisijos nariams pateikia Komisijos posėdžio darbotvarkę ir gautą Mediacijos įstatymo 28 straipsnio 1 dalyje nurodytą skundą (pranešimą).“

8.5. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:

25. Komisijos sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.“

9. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Mokymų mediacijos tema minimalių reikalavimų sąrašą ir 12 punktą išdėstau taip:

12. Mediatorių kvalifikacinio egzamino programoje nurodytai temai „Atskirų kategorijų ginčų mediacijos ypatumai“ turi būti skiriama ne mažiau kaip 4 akademinės valandos ir ne daugiau kaip 6 akademinės valandos mokymų.“

10. Nustatau, kad:

10.1. šis įsakymas įsigalioja 2021 m. sausio 1 d.;

10.2. nuo 2021 m. sausio 1 d. mediacijos tema rengiami mokymai turi sudaryti galimybes įgyti žinių šiuo įsakymu nauja redakcija išdėstytoje Mediatorių kvalifikacinio egzamino programoje nurodytomis temomis;

10.3. asmenys, siekiantys būti įrašyti į Lietuvos Respublikos mediatorių sąrašą, išklausę mokymus mediacijos tema iki 2021 m. sausio 1 d., nepriklausomai nuo mediatorių kvalifikacinio egzamino išlaikymo datos (jei jiems nustatytas reikalavimas išlaikyti šį egzaminą) įrašomi į Mediatorių sąrašą nenurodant jų specializacijos administracinių ginčų mediacijos srityje.

 

 

 

Laikinai einantis teisingumo ministro pareigas                                                        Elvinas Jankevičius

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo ministro

2018 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 1R-289

(Lietuvos Respublikos teisingumo ministro

2020 m. gruodžio 8 d. įsakymo  Nr. 1R-411

redakcija)

 

MEDIATORIŲ KVALIFIKACINIO EGZAMINO PROGRAMA

 

I SKYRIUS

KONFLIKTO IR GINČO SAMPRATA BEI JŲ SPRENDIMO BŪDAI

 

1. Konflikto sąvoka. Konflikto požymiai. Konfliktų priežastys. Konfliktų klasifikacijos. Konflikto stadijos. Konflikto eskalacija ir deeskalacija. Konfliktų sprendimo būdai: rungimosi, bendradarbiavimo, kompromiso, vengimo ir prisitaikymo.

2. Konflikto ir ginčo sąvokų santykis. Civilinio ir administracinio ginčo sąvokos. Taikinamojo ir teisiamojo pobūdžio ginčų sprendimo panašumai ir skirtumai, privalumai ir trūkumai. Taikinamojo pobūdžio ginčų sprendimo būdai: derybos, sutaikinimas, mediacija. Teisiamojo pobūdžio ginčų sprendimo būdai: teismas, arbitražas.

 

II SKYRIUS

MEDIACIJOS SAMPRATA

 

3. Mediacijos sąvoka ir skiriamieji bruožai. Ginčo tinkamumo mediacijai įvertinimas. Mediacijos ištakos ir šiuolaikinės sampratos susiformavimas. Mediacijos Lietuvoje raida. Mediacijos tikslai. Mediacijos teisinis reguliavimas Europos Sąjungoje ir Europos Taryboje bei Lietuvos Respublikos nacionalinėje teisėje. Mediacijos ir teisės į teisminę gynybą santykis.

 

III SKYRIUS

MEDIACIJOS PRINCIPAI

 

4. Ginčo šalių savanoriškumo principas ir jo ribojimai. Privalomoji mediacija. Kreipimasis dėl privalomosios mediacijos. Privalomosios mediacijos paslaugų apmokėjimas.

5. Abipusės pagarbos, tolerancijos, pakantumo principas. Konfidencialumo principas. Mediatoriaus neutralumo ir nešališkumo principas. Mediatoriaus kvalifikuotos veiklos principas. Kooperavimosi principas. Sąžiningumo principas. Mediacijos neformalumo, ekonomiškumo ir universalumo principai.

 

IV SKYRIUS

MEDIATORIAUS VAIDMUO

 

6. Mediatoriaus sąvoka. Mediatoriaus funkcijos atliekant mediaciją. Mediatoriaus vaidmens ypatumai taikant skirtingus mediacijos stilius. Lengvinamasis, vertinamasis ir transformacinis mediacijos stiliai. Mediacijos vedimas kartu su kitu ar kitais mediatoriais (komediacija).

 

V SKYRIUS

MEDIACIJOS PROCESAS

 

7. Mediacijos proceso dalyviai: civilinio ir administracinio ginčo šalys, atstovai, mediatorius, kiti mediacijoje galintys dalyvauti asmenys. Mediacijos stadijos: pasirengimas mediacijai; mediacijos sesija ir jos etapai (mediatoriaus įvadas į mediaciją, šalių pasisakymai, interesų įvardijimas ir klausimų, problemų tyrinėjimas, bendra diskusija, sprendimo priėmimas); postmediacinė stadija. Privačių susitikimų su šalimis organizavimas. Susitarimas dėl mediacijos. Ieškinio senaties terminų sustabdymas mediacijos atlikimo laikotarpiui. Skundų (prašymų, pareiškimų) padavimo ir (ar) bylų nagrinėjimo terminų sustabdymas administraciniame procese mediacijos atlikimo laikotarpiui. Mediacijos pabaiga ir jos teisinės pasekmės. Taikos sutartis mediacijoje: reikalavimai taikos sutarties turiniui ir formai. Taikos sutarties tvirtinimas teisme. Per mediaciją pasiekto susitarimo priverstinis vykdymas. Žyminio mokesčio lengvatos, pasinaudojus mediacija ar taikiai išsprendus ginčą, ir specialios bylinėjimosi išlaidų paskirstymo taisyklės kreipiantis į teismą dėl ginčo, kuris nebuvo išspręstas mediacijos būdu.

 

VI SKYRIUS

MEDIATORIAUS BENDRAVIMO IR DERYBŲ VEDIMO TECHNIKOS

 

8. Verbalinės komunikacijos ypatumai, neverbalinės komunikacijos ypatumai. Mediatoriaus bendravimo technikos: aktyvus klausymas, perfrazavimas, neutralizavimas, įrėminimo keitimas, efektyvus klausinėjimas, apibendrinimas. Emocijų panaudojimas ir valdymas vykdant mediaciją. Šalių idėjų realistiškumo ir įgyvendinamumo tikrinimas. Aklaviečių mediacijoje įveikimo technikos. Problemų sprendimo technikos: žmonių atskyrimas nuo problemų; dėmesio sutelkimas ne į pozicijas, o į interesus; visoms šalims naudingų variantų apsvarstymas; rėmimasis objektyviais vertinimo kriterijais.

 

VII SKYRIUS

ATSKIRŲ KATEGORIJŲ GINČŲ MEDIACIJOS YPATUMAI

 

9. Šeimos mediacijos ypatumai. Šeimos ginčų specifika: ginčo dalyvių psichologinis pažeidžiamumas, emocijų gausa, poreikis išsaugoti santykius. Smurto šeimoje įtaka mediacijai. Vaiko interesų apsauga šeimos mediacijoje. Vaiko įtraukimo į mediaciją reikšmė ir formos. Tarptautinių šeimos ginčų mediacijos ypatumai.

10. Vartotojų ginčų mediacijos ypatumai. Verslo ginčų mediacijos ypatumai. Pacientų ir sveikatos priežiūros įstaigų ginčų mediacijos ypatumai.

11. Administracinių ginčų mediacijos ypatumai.

 

VIII SKYRIUS

TEISMINĖS MEDIACIJOS YPATUMAI

 

12. Teisminės mediacijos sąvoka. Teisminės mediacijos skirtumas nuo teisėjo vykdomo teisminio taikinimo. Teisminės ir neteisminės mediacijos skirtumai. Teisėjo ir mediatoriaus, kuris yra teisėjas, funkcijų toje pačioje civilinėje ar administracinėje byloje atskyrimas. Teisminės mediacijos inicijavimas. Privaloma teisminė mediacija. Mediatorių parinkimas ir skyrimas vykdyti teisminę mediaciją. Teisminės mediacijos procedūra. Teisminės mediacijos pabaiga. Civilinės ar administracinės bylos užbaigimas teisminėje mediacijoje sudarius taikos sutartį.

 

IX SKYRIUS

MEDIATORIAUS PROFESINĖ VEIKLA

 

13. Reikalavimai asmenims, norintiems tapti mediatoriais. Mediatoriaus nepriekaištinga reputacija. Įrašymas į Lietuvos Respublikos mediatorių sąrašą. Išbraukimas iš Lietuvos Respublikos mediatorių sąrašo. Laikinas mediatoriaus veiklos sustabdymas. Mediatorių skyrimas. Mediacijos paslaugų teikimo reikalavimai. Mediatorių kvalifikacijos tobulinimas. Mediatoriaus profesinė etika ir drausminė atsakomybė. Skundų dėl mediatorių profesinės veiklos teikimo ir nagrinėjimo tvarka. Mediatorių padarytos žalos atlyginimas. Mediacijos valdymo institucijos ir jų funkcijos mediacijos srityje.

 

X SKYRIUS

TEISINIŲ ŽINIŲ PAGRINDAI

 

14. Bendrieji civilinės teisės principai: sąžiningumas, teisingumas, protingumas.

15. Sandorių samprata ir rūšys. Valios išreiškimo forma. Sandorių sudarymo tvarka. Sandorių formos: žodinė, rašytinė, notarinė. Kitokios, negu įstatymo leidžiama, formos sandorių sudarymas. Sandorių negaliojimo pagrindai.

16. Ieškinio senaties samprata.

17. Fizinio asmens veiksnumas. Fizinio asmens atstovavimas. Neveiksnaus ir ribotai veiksnaus asmens įstatyminis atstovavimas. Juridinio asmens atstovavimas.

18. Įgaliojimas, įgaliojimo forma.

19. Santuokos nutraukimas. Sutuoktinių turto teisinis režimas. Sutuoktinių civilinė atsakomybė pagal turtines prievoles. Turto, kuris yra bendroji jungtinė nuosavybė, padalijimas.

20. Vaikų ir tėvų tarpusavio teisės bei pareigos. Ginčai dėl vaikų.

21. Sutarties samprata. Sutarties laisvės ir sąžiningumo principai. Sutarčių sudarymas. Sutarčių galia ir forma. Sutarčių turinys. Sutarčių vykdymas. Sutarčių nevykdymo teisinės pasekmės. Sutarčių pabaiga.

22. Taikos sutartis. Atvejai, kai taikos sutartis negalioja. Taikos sutarties galia. Taikos sutarties tvirtinimas teisme. Taikos sutarties pripažinimas negaliojančia.

23. Administracinės teisės principai. Viešojo administravimo principai.

24. Viešojo administravimo subjektų sistema. Viešojo administravimo sritys. Administracinis aktas. Administracinių aktų rūšys. Administracinė procedūra.

 

XI SKYRIUS

PRAKTINĖS MEDIACIJOS UŽDUOTYS

 

25. Asmuo, laikantis mediatorių kvalifikacinį egzaminą, atlikdamas praktines užduotis, turės pademonstruoti toliau išvardytus gebėjimus:

Gebėti įvertinti ginčo tinkamumą mediacijai. Gebėti tinkamai pasirengti mediacijai. Gebėti tinkamai padaryti mediatoriaus įvadą į mediaciją. Gebėti užtikrinti nešališkumą ir nepriklausomumą vykdant mediaciją. Gebėti užmegzti pasitikėjimu grindžiamą ryšį su ginčo šalimis ir jų atstovais. Gebėti atskleisti šalių tikruosius interesus. Gebėti panaudoti praktikoje mediatoriaus bendravimo ir derybų vedimo technikas, tokias kaip: aktyvus klausymas, perfrazavimas, neutralizavimas, įrėminimo keitimas, efektyvus klausinėjimas, apibendrinimas. Gebėti panaudoti emocijas ir jas suvaldyti vykdant mediaciją. Gebėti atlikti šalių idėjų realistiškumo ir įgyvendinamumo tikrinimą. Gebėti pritaikyti aklaviečių mediacijoje įveikimo technikas, problemų sprendimo technikas: atskirti žmones nuo problemos; sutelkti dėmesį ne į pozicijas, o į interesus; apsvarstyti visoms šalims naudingus variantus; remtis objektyviais vertinimo kriterijais. Gebėti parengti taikos sutartį mediacijoje.

______________

 

Mediatorių kvalifikacinio egzamino

programos

1 priedas

 

TEISĖS AKTAI IR KITI DOKUMENTAI, KURIŲ NUOSTATAS, KIEK JOS SUSIJUSIOS SU KONKREČIOMIS MEDIATORIŲ KVALIFIKACINIO EGZAMINO PROGRAMOS TEMOMIS, TURI IŠMANYTI ASMENYS, SIEKIANTYS BŪTI ĮRAŠYTI Į LIETUVOS RESPUBLIKOS MEDIATORIŲ SĄRAŠĄ

 

1. 1980 m. spalio 25 d. Hagos konvencija dėl tarptautinio vaikų grobimo civilinių aspektų.

2. 1989 m. lapkričio 20 d. Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija.

3. 2003 m. lapkričio 27 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2201/2003 dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų, susijusių su santuoka ir tėvų pareigomis, pripažinimo ir vykdymo, panaikinantis Reglamentą (EB) Nr. 1347/2000, su pakeitimais, padarytais 2004 m. gruodžio 2 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2116/2004.

4. 2008 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2008/52/EB dėl tam tikrų mediacijos civilinėse ir komercinėse bylose aspektų.

5. 2004 m. liepos 2 d. Europos mediatorių elgesio kodeksas

http://tm.lrv.lt/uploads/tm/documents/files/Europos_mediatoriu_elgesio_kodeksas.pdf.

6. Europos Tarybos Ministrų Komiteto 1998 m. sausio 21 d. rekomendacija Nr. R(98)1 „Dėl šeimos mediacijos“

https://search.coe.int/cm/Pages/result_details.aspx?ObjectID=09000016804ecb6e.

7. Europos Tarybos Ministrų Komiteto 2002 m. rugsėjo 18 d. rekomendacija Rec (2002)10 „Dėl mediacijos civilinėse bylose“

https://search.coe.int/cm/Pages/result_details.aspx?ObjectID=09000016805e1f76.

8. 2007 m. gruodžio 7 d. Europos veiksmingo teisingumo komisijos (CEPEJ) Gairės dėl geresnio rekomendacijų „Dėl šeimos mediacijos“ ir „Dėl mediacijos civilinėse bylose“ įgyvendinimo CEPEJ(2007)14E

https://rm.coe.int/16807475b6.

9. Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymas.

10. Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas.

11. Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksas.

12. Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymas.

13. Lietuvos Respublikos mediacijos įstatymas.

14. Lietuvos Respublikos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymas.

15Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymas.

16. Teisėjų tarybos 2018 m. lapkričio 30 d. nutarimas Nr. 13P-125-(7.1.2) „Dėl Teisminės mediacijos taisyklių patvirtinimo“.

______________

 

Mediatorių kvalifikacinio egzamino

programos

2 priedas

 

REKOMENDUOJAMA LITERATŪRA IR KITI REKOMENDUOJAMI ŠALTINIAI MEDIATORIŲ KVALIFIKACINIAM EGZAMINUI PASIRENGTI

 

1. Ambrasienė, D. ir kt. Prievolių teisė. Vadovėlis. Vilnius, Mykolo Romerio universitetas, 2009.

2. Bakaveckas, A. Administracinė teisė: teorija ir praktika, I dalis. Vadovėlis. Vilnius, Mes, 2012.

3. Banys, A. Neteisminė mediacija Lietuvos administraciniame procese: koncepcija ir plėtros kryptys. Jurisprudencija, 21(4), p. 1117–1139, 2014.

4. Baranauskas, E. ir kt. Civilinė teisė. Bendroji dalis: vadovėlis. Vilnius, Mykolo Romerio universitetas, 2008.

5. Bublienė, D. Direktyvos dėl vartotojų alternatyvaus ginčų sprendimo įtaka Lietuvos teisei: iššūkiai ir galimybės. Teisė, 93, p. 95–112, 2014.

6. Čepeliauskaitė, Ž. Vaiko įtraukimo į mediacijos procesą prielaidos ir būtinosios sąlygos: magistro darbas, 2014.

7. Čiočys, P. Teisės pagrindai: mokomoji knyga. Vilniaus vadybos aukštoji mokykla, 2008.

8. Čivilytė-Gylienė, V. Trumpas šeimos teisės vadovas. Vilnius, Vilniaus pedagoginis universitetas, 2006.

9. Dervinytė-Bongarzoni, A., Gutauskienė, N. Vaiko psichologinės gerovės užtikrinimo sunkumai konfliktiškų šeimų bylose. Sveikatos mokslai, 24 (1), 42–49, 2014.

10. Dominas, G., Mikelėnas, V. Tarptautinis komercinis arbitražas. Vilnius, Justitia, 1995.

11. Fisher, R., Ury, W. L. Derybų menas. Kaip susitarti nenusileidžiant. Harvardo derybų projektas. Vilnius, Alma littera, 2007.

12. Juškaitė-Vizbarienė, J. Ar mediatoriui kyla civilinė atsakomybė už ydingą vadovavimą mediacijos procesui? Teisės apžvalga, 1(11), p. 99–138, 2014.

13. Kaminskienė, N. Alternatyvus civilinių ginčų sprendimas. Vilnius, Registrų centras, 2011.

14. Kaminskienė, N. Privaloma mediacija – galimybės ir iššūkiai. Jurisprudencija, 20(2), p. 683–705, 2013.

15. Kaminskienė, N. ir kt. Mediacija. Vadovėlis. Vilnius, Mykolo Romerio universitetas, 2013.

16. Kaminskienė, N. ir kt. Mediatoriaus vadovas. Metodinis leidinys. Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, 2019

https://tm.lrv.lt/uploads/tm/documents/files/Mediatoriaus%20vadovas_%20Metodinis%20leidinys%20TM%20(pdf).pdf.

17. Lakis, J. Konfliktų sprendimas ir valdymas: vadovėlis. Vilnius, Mykolo Romerio universitetas, 2008.

18. Langys, E., Tvaronavičienė, A. Mediacijos taikymas ginčuose tarp sveikatos priežiūros įstaigų ir pacientų. Jurisprudencija, 23(1), p. 108–125, 2016.

19. Lekavičienė, R., Vasiliauskaite, Z., Antinienė, D., Almonaitienė, J. Bendravimo psichologija šiuolaikiškai. Vilnius, Alma littera, 2013.

20. Michailovič, I. ir kt. Atkuriamojo teisingumo perspektyvos Lietuvoje. Vilnius, Lietuvos teisės institutas, 2014.

21. Mikelėnas, V. Šeimos teisė. Vadovėlis. Vilnius, Justitia, 2009.

22. Milašius, T. Mediacija kaip alternatyvus ginčų sprendimo būdas. Teisė, 63, p. 43–58, 2007.

23. Navarro, J. L. Kūno kalba: FTB agento patarimai, kaip greitai perprasti žmones. Vilnius, Alma littera, 2014.

24. Pease, A. Kūno kalba: kaip pagal gestus „skaityti“ kitų žmonių mintis. Kaunas, Dajalita, 2003.

25. Petrauskas, F. Vartotojų ginčų sprendimo alternatyvos. Vilnius, Registrų centras, 2015.

26. Račelytė, D. Konflikto studijų pagrindai: vadovėlis. Vilnius, Mykolo Romerio universitetas, 2009.

27. Sagatys, G., Intė, O. Vaiko išvežimas iš Lietuvos: teisinis reguliavimas ir praktika. Jurisprudencija, 24 (1), p. 89–110, 2017.

28. Sondaitė, J. Šeimos mediacija: užsienio šalių patirtis. Socialinis darbas: mokslo darbai, 5(2), p. 24–28, 2006.

29. Vėbraitė, V. Šalių sutaikymas civiliniame procese: daktaro disertacija. Vilnius, Vilniaus universitetas, 2009.

30. Vileita, A. ir kt. Civilinė teisė. Bendroji dalis: vadovėlis. Vilnius, Justitia, 2009.

31. Vitkevičius, P. S. Šeimos narių turtiniai teisiniai santykiai. Vilnius, Justitia, 2006.

______________