LIETUVOS RESPUBLIKOS

VYRIAUSIOJI RINKIMŲ KOMISIJA

 

Sprendimas

DĖL DISKUSIJŲ PROGRAMŲ, SKIRTŲ 2021 M. BALANDŽIO 11 D. NAUJŲ RADVILIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS NARIO – MERO RINKIMŲ AGITACIJAI, RENGIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

 

2021 m. kovo 4 d. Nr. Sp-62

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 47 ir 48 straipsniais, nusprendžia:

Patvirtinti Diskusijų programų, skirtų 2021 m. balandžio 11 d. naujų Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario – mero rinkimų agitacijai, rengimo taisykles (pridedama).

 

 

 

Pirmininkė                                                                                                          Laura Matjošaitytė

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

vyriausiosios rinkimų komisijos

2021 m. kovo 4 d. sprendimu Nr. Sp-62

 

DISKUSIJŲ PROGRAMŲ, SKIRTŲ 2021 M. BALANDŽIO 11 D. NAUJŲ RADVILIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS NARIO – MERO RINKIMŲ AGITACIJAI, RENGIMO TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Diskusijų programų, skirtų 2021 m. balandžio 11 d. naujų Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario – mero rinkimų agitacijai, rengimo taisyklėse (toliau – Taisyklės) nustatomi nurodytiems rinkimams skirtų diskusijų programų rengimo bendrieji principai.

2. Rengiant diskusijų programas, vadovaujamasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymu, kitais įstatymais, Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos (toliau – Vyriausioji rinkimų komisija) sprendimais, įskaitant Vyriausiosios rinkimų komisijos 2018 m. lapkričio 20 d. sprendimą Nr. Sp-146 „Dėl Valstybės biudžeto lėšomis finansuojamų kandidatų diskusijų per radiją ir televiziją tvarkos aprašo patvirtinimo“, bei Taisyklėmis.

3. Diskusijų programos yra skirtos Radviliškio rajono rinkėjams susipažinti su 2021 m. balandžio 11 d. naujuose Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario – mero rinkimuose dalyvaujančiais kandidatais ir jų programomis. Gali būti surengtos 2–3 diskusijų programos, skirtos pirmajam ir antrajam (jeigu jis turės būti bus organizuojamas) balsavimams. Diskusijų laidas filmuoja Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka parinkti paslaugų teikėjai, o sumontuotos diskusijų programos yra skelbiamos Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka parinktuose interneto naujienų portaluose.

4. Vyriausiajai rinkimų komisijai paskelbus kandidatus į Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narius – merus, jiems suteikiama teisė nemokamai naudotis nacionalinėmis visuomenės informavimo priemonėmis. Konkrečios rinkimų agitacijai skirtos diskusijų programos, jų trukmė ir laikas nustatomi viešojo pirkimo sutartyse ir apie tai paskelbiama Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje. Diskusijų programos organizuojamos taip, kad būtų užtikrintas lygiateisiškumo principas tarp kandidatų į Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narius – merus.

5. Vyriausioji rinkimų komisija yra diskusijų programų įrašų naudotoja, kuri, be atskiro diskusijų programų rengėjo ir transliuotojo sutikimo, turi teisę diskusijų programų įrašus perkelti į Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainę, paskelbti kitose visuomenės informavimo priemonėse. Diskusijų programų transliuotojai perduoda Vyriausiajai rinkimų komisijai diskusijų programų įrašus priimtinoje skaitmeninėje duomenų laikmenoje. Politinės kampanijos dalyviai, be atskiro diskusijų programų rengėjo ir transliuotojo sutikimo, turi teisę diskusijų programų įrašus skelbti savo interneto portaluose ir socialinių tinklų paskyrose, naudodami įterpimo (embed) funkciją.

6. Diskusijų programose kviečiami dalyvauti visi rinkimuose dalyvaujantys kandidatai.

7. Diskusijų programos organizuojamos kaip programos, per kurias kandidatai į savivaldybės tarybos narius – merus diskutuoja tarpusavyje ir (ar) su diskusijų programos vedėju, atsako į diskusijų programos vedėjo klausimus.

8. Diskusijų programos ir jų anonsai turi būti parengti laikantis Europos Sąjungos ir nacionalinių teisės aktų, reglamentuojančių viešinimui keliamus reikalavimus. Diskusijų programų rengėjai ir skleidėjai turi užtikrinti, kad, rengiant diskusijų programas ir jų anonsus, bus laikomasi Lietuvos Respublikos nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo, Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo, Visuomenės informavimo etikos kodekso ir kitų teisės aktų, susijusių su visuomenės informavimu ir viešosios informacijos skleidimu, reikalavimų.

9. Diskusijų programų metu draudžiama vykdyti žiūrovų (klausytojų) balsavimus, taikyti kitus pramoginius elementus, kurie klaidina rinkėjus dėl kandidatų ir jų programų.

10. Diskusijų programų metu gali būti daromos ne daugiau kaip dvi pertraukos po 5 minutes, kurių metu gali būti transliuojama komercinė ir socialinė reklama, laidų ir filmų anonsai. Negalima transliuoti politinės reklamos šios programos metu ir 10 minučių prieš programą ir 10 minučių po jos.

11. Diskusijų programų metu diskutuojama apie Radviliškio rajono savivaldybės aktualijas, problemas ir jų sprendimo būdus. Programos vedėjas turi teisę parinkti diskusijų temas ar (ir) klausimus.

12. Diskusijų programos vyksta valstybine kalba. Jeigu kandidatas nori kalbėti kita kalba, kandidatai ar kandidatų sąrašo atstovai privalo savo lėšomis ir savo laiko sąskaita užtikrinti vertimą į lietuvių kalbą. Jeigu kandidatas nevykdo šio reikalavimo, diskusijų programos filmuotojas turi nutraukti kandidato pasisakymą. Diskusijų programos ir jų įrašai turi būti verčiamos į gestų kalbą.

13. Diskusijų programos turi būti pažymėtos pagal Politinės reklamos žymėjimo tvarkos aprašo 16 punkto reikalavimus, nurodant, kad programa yra rinkimų agitacija ir yra (arba bus) apmokėta valstybės biudžeto lėšomis.

 

II SKYRIUS

DISKUSIJŲ PROGRAMŲ TRUKMĖ IR LAIKAS

 

14. Diskusijų programos pradedamos transliuoti pagal programų transliuotojo su Vyriausiąja rinkimų komisija suderintą transliacijos laiką (grafiką), kuris yra paskelbiamas Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje, ir baigiamos transliuoti likus ne mažiau kaip 30 valandų iki rinkimų pradžios, t. y. 2021 m. balandžio 10 d. 1.00 val. (pakartotiniam balsavimui skirtos diskusijų programos – iki 2021 m. balandžio 24 d. 1.00 val.)

15. Kiekvienam kandidatui, dalyvaujančiam 2021 m. balandžio 11 d. naujuose Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario – mero rinkimuose ir dalyvaujančiam diskusijų programoje, turi būti suteikiama ne mažiau kaip po 5 minutes grynojo eterio laiko be pertraukų. Prieš pakartotinį balsavimą dėl dviejų kandidatų į Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narius – merus, gavusių daugiausia balsų pirmą kartą balsuojant, abiem kandidatams skiriama ne mažiau kaip po 10 minučių laiko. Galutinė diskusijų programos trukmė priklausys nuo rinkimuose ir diskusijoje dalyvaujančių kandidatų skaičiaus.

16. Programos vedėjo kalbėjimo laikas negali viršyti proporcingai skaičiuojant 10 minučių per valandą (kai diskusijų programa ilgesnė ir (ar) trumpesnė nei valanda, atitinkamai apskaičiuojama programos vedėjo kalbėjimo trukmė). Į programos laiką taip pat įskaitomi programos vedėjo programos dalyviams užduodami klausimai, kitų dalyvių kandidatams, kandidatų vieni kitiems užduodami klausimai, taip pat kilusios diskusijos.

17. Diskusijų programos transliuojamos (paskelbiamos) iš anksto įrašytos. Įrašytos diskusijų programos negali būti sumontuotos taip, kad būtų pakeisti programos dalyvių pasisakymai. Gavus Vyriausiosios rinkimų komisijos sutikimą, diskusijų programos įrašas gali būti koreguojamas, jeigu programos dalyviai savo pasisakymais pažeidė galiojančius teisės aktus, gerą moralę ar trečiųjų asmenų teises.

18. Nepakeisti diskusijų programų įrašai gali būti kartojami programos transliuotojo lėšomis, t. y. Vyriausioji rinkimų komisija už programų įrašų kartojimą papildomai neapmoka. Diskusijų programos gali būti kartojamos tik laikantis kandidatų lygiateisiškumo principo.

19. Diskusijų programos ir jų anonsai ne trumpiau kaip iki politinės kampanijos pabaigos turi būti publikuojami transliuotojo (programų skelbėjo) oficialioje internetinėje svetainėje (archyve) sudarant galimybę peržiūrėti, taip pat turi būti matomi per asmeninius kompiuterius, planšetes, mobiliuosius telefonus.

20. Per 24 valandas ištransliuotos diskusijų programos ir anonsai turi būti pateikti Vyriausiajai rinkimų komisijai el. paštu [email protected] formatais, tinkamais peržiūrėti kompiuteriu, naudoti mokymų ar renginių metu, transliuoti televizijoje, internetu, arba įkelti į interneto svetainę ir įrašyti į skaitmeninę laikmeną.

 

 

III SKYRIUS

REIKALAVIMAI DISKUSIJŲ PROGRAMŲ RENGIMUI

 

21. Diskusijų programų filmavimai turi būti organizuojami asmenims su negalia pritaikytoje studijoje. Turi būti užtikrintas šių asmenų patekimas į pastatą, kuriame yra studija (visais atvejais, jeigu diskusijų programos nėra organizuojamos nuotoliniu būdu). Be to, studijoje turi būti sanitarinis mazgas (tualetas), pritaikytas asmenims su negalia.

22. Atsižvelgiant į COVID-19 (koronaviruso infekcijos) plitimo grėsmę, taip pat paskelbus ekstremaliąją situaciją ar karantiną visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje ar Radviliškio rajono savivaldybėje, paslaugų teikėjai, gavę bent vieno kandidato prašymą, turi būti pasirengę organizuoti kandidatų diskusijų filmavimą ir jų įrašymą visa apimtimi ar iš dalies nuotoliniu būdu. Tai apima ir diskusijos dalyvių instruktavimą dėl techninių priemonių, leidžiančių užtikrinti kokybišką jų dalyvavimą diskusijoje, naudojimo. Šiame punkte nurodyti kandidatų prašymai pateikiami ir diskusijų programų filmavimas nuotoliniu būdu organizuojamas nustatyta tokia tvarka:

22.1. Jeigu kandidatui už karantiną atsakinga institucija yra numačiusi saviizoliacijos laikymąsi, tokiu atveju šiam kandidatui paslaugų teikėjas organizuoja diskusijos filmavimą ir įrašymą nuotoliniu būdu.

22.2. Jeigu už ekstremaliąją situaciją atsakinga institucija yra numačiusi judėjimo tarp savivaldybių ar Radviliškio rajono apribojimus, o kandidatams nėra taikomi su saviizoliacija susiję ribojimai, Vyriausioji rinkimų komisija parengia kvietimus kandidatams atvykti į filmavimo vietą (t. y. išduoda kandidatui atitinkamą raštą, kuris būtų pateikiamas už judėjimo tarp savivaldybių ar Radviliškio rajono ribojimų priežiūrą atsakingiems asmenims).

22.3. Jeigu visiems kandidatams dėl šių taisyklių 22.1 ir (ar) 22.2 papunkčiuose numatytų aplinkybių nepavyksta atvykti į filmavimo vietą, paslaugų teikėjas organizuoja visų kandidatų diskusijos filmavimą ir jos įrašymą nuotoliniu būdu.

23. Kandidatų į Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narius – merus diskusijų programų transliuotojas pateikia Vyriausiajai rinkimų komisijai diskusijų programų rengimo ir transliavimo grafikus, programų formatus ir nurodo diskusijų programose dalyvausiančius asmenis ir jų skaičių. Šią informaciją Vyriausioji rinkimų komisija paskelbia Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje.

24. Radviliškio rajono savivaldybės rinkimų komisija užtikrina kandidatų informavimą apie rengiamas diskusijų programas, bendradarbiauja su diskusijų programų filmuotoju ir transliuotoju.

25. Diskusijų programose dalyvauja tik tie kandidatai, kurie nurodyti diskusijų programų rengimo ir transliavimo grafikuose. Kandidatai į diskusijų programos filmavimus privalo atvykti likus 1 val. iki filmavimo. Diskusijų programos metu kandidatai privalo laikytis transliuotojo atstovų nurodymų, elgtis pagarbiai transliuotojo atstovų ir kitų kandidatų atžvilgiu. Jeigu kandidatas nesilaiko minėto reikalavimo, filmuotojo atstovai turi teisę tokį kandidatą iš diskusijų programos pašalinti, papildomas laikas tokiu atveju daugiau nebesuteikiamas.

26. Jeigu kandidatas atsisako dalyvauti diskusijų programoje ir (ar) neatvyksta į tokią programą, diskusijų programos laikas nekompensuojamas, o diskusijų programos vedėjas apie tai informuoja žiūrovus.

 

IV SKYRIUS

APRIBOJIMAI

 

27. Kandidatai rinkimų agitacijos metu negali rengti reportažų, interviu, vesti žinių ar kitų radijo ar televizijos programų.

28. Jeigu kandidatas dėl einamų pareigų turi pranešti svarbių žinių visuomenės informavimo priemonėmis, tai jis gali padaryti laikydamasis draudimo agituoti.

29. Pagal Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 53 straipsnį, rinkimų agitacija, neatsižvelgiant į jos būdus, formą ir priemones, draudžiama likus 30 valandų iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos.

30. Filmuotojas ir transliuotojas neatsako už kandidatų diskusijų programose paskelbtos informacijos atitiktį tikrovei.

31. Taisyklių privalo laikytis visi kandidatai. Jeigu kandidatas atsisako laikytis Taisyklių, filmuotojas ir (ar) transliuotojas apie tai informuoja Vyriausiąją rinkimų komisiją ir tokiam kandidatui eterio laikas nėra suteikiamas.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

32. Taisyklės įsigalioja nuo jų priėmimo dienos ir galioja iki 2021 m. balandžio 11 d. naujų Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario – mero rinkimų galutinių rezultatų paskelbimo dienos, išskyrus Taisyklių 5 ir 19 punktuose numatytas išimtis.

33. Visus ginčus, kilusius dėl Taisyklių vykdymo, sprendžia Radviliškio rajono savivaldybės rinkimų komisiją, o ginčus dėl Radviliškio rajono savivaldybės rinkimų komisijos sprendimo – Vyriausioji rinkimų komisija.

_____________