Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2004 M. BALANDŽIO 28 D. NUTARIMO NR. 487 „DĖL PROFESINIŲ LIGŲ TYRIMO IR APSKAITOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2014 m. rugsėjo 8 d. Nr. 881
Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. balandžio 28 d. nutarimą Nr. 487 „Dėl Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“ ir jį išdėstyti nauja redakcija:

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL PROFESINIŲ LIGŲ TYRIMO IR APSKAITOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 25 straipsnio 12 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatus (pridedama).“

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Butkevičius

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                             Algimanta Pabedinskienė

 


 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2004 m. balandžio 28 d. nutarimu Nr. 487
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2014 m. rugsėjo 8 d. nutarimo Nr. 881
redakcija)

 

 

 

Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatai

 

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato pranešimo apie įtariamas profesines ligas, profesinių ligų priežasčių tyrimo, profesinių ligų nustatymo, registravimo ir apskaitos tvarką. Nuostatai privalomi visiems juridiniams ir fiziniams asmenims, susijusiems su profesinių ligų tyrimu, diagnozės nustatymu ir apskaita.

2.  Vadovaujantis Nuostatais, profesinės ligos tiriamos:

2.1. asmenims, nurodytiems Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnyje, išskyrus atvejus, nurodytus Nuostatų 2.3 papunktyje;

2.2. asmenims, dirbusiems pagal darbo sutartis ar ėjusiems valstybės tarnautojų pareigas valstybės ar savivaldybės institucijose ar įstaigose;

2.3. krašto apsaugos sistemos pareigūnams ir kariams, žvalgybos pareigūnams, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos ir kitų institucijų pareigūnams, kurių tarnybinius santykius nustato atitinkami statutai ar įstatymai, kai šie asmenys nevykdo ar nevykdė veiklos, kuriai būdingi specifiniai veiklos požymiai; kai šie asmenys vykdo ar vykdė veiklą, kuriai būdingi specifiniai veiklos požymiai, profesinės ligos tiriamos ministrų pagal atitinkamas valdymo sritis, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus, žvalgybos institucijų vadovų nustatyta tvarka.

3.  Ūmūs apsinuodijimai darbe tiriami Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 2 d. nutarimu Nr. 1118 „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

4.  Nuostatuose vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme.

 

II SKYRIUS

PRANEŠIMAI APIE ĮTARIAMAS PROFESINES LIGAS

 

5.  Nuostatų 2.1–2.3 papunkčiuose nurodytas asmuo (toliau – darbuotojas), įtaręs, kad susirgo ūmia profesine liga, jeigu pajėgia, ar asmuo, matęs įvykį ar jo pasekmes, privalo nedelsdamas apie tai pranešti padalinio vadovui ar darbdaviui atstovaujančiam asmeniui, įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybai arba darbuotojų saugos ir sveikatos specialistui.

6.  Darbdaviui atstovaujantis asmuo arba padalinio vadovas, įtaręs, kad darbuotojas susirgo ūmia profesine liga, nedelsdamas privalo suteikti darbuotojui pirmąją pagalbą, pasirūpinti, kad prireikus būtų iškviesta greitoji medicinos pagalba, ir telefonu, faksu ar elektroniniu paštu apie įtariamą ūmią profesinę ligą pranešti Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinė darbo inspekcija) teritoriniam skyriui, visuomenės sveikatos centrui apskrityje ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritoriniam skyriui (toliau – Fondo valdybos teritorinis skyrius), kuriame darbuotojas apdraustas nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu.

7Asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojas, įtaręs, kad darbuotojo ūmaus sveikatos sutrikimo priežastis gali būti susijusi su darbu, ne vėliau kaip per vieną darbo dieną siunčia darbuotoją, jeigu tai įmanoma atsižvelgiant į jo sveikatos būklę, ir informaciją, susijusią su darbuotojo sveikatos būkle, o įtaręs, kad darbuotojo lėtinio sveikatos sutrikimo priežastis gali būti susijusi su darbu, – per 3 darbo dienas siunčia darbuotoją ir informaciją, susijusią su darbuotojo sveikatos būkle, į darbo medicinos gydytojo konsultaciją.

8.  Darbo medicinos gydytojas, įvertinęs darbuotojo sveikatos būklę ir įtaręs ūmią profesinę ligą, ne vėliau kaip per vieną darbo dieną, o įtaręs lėtinę profesinę ligą, – ne vėliau kaip per 3 darbo dienas užpildo ir išsiunčia paštu, faksu ar elektroniniu paštu darbdaviui, atitinkamam Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui ir Fondo valdybos teritoriniam skyriui, taip pat visuomenės sveikatos centrui apskrityje pranešimą apie įtariamą profesinę ligą (1 priedas).

9Darbuotojui mirus dėl įtariamos ūmios profesinės ligos, darbdavys apie tai nedelsdamas telefonu, faksu ar elektroniniu paštu praneša atitinkamos apylinkės prokuratūrai, Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui ir Fondo valdybos teritoriniam skyriui, taip pat visuomenės sveikatos centrui apskrityje.

 

III SKYRIUS

ŪMIŲ PROFESINIŲ LIGŲ priežasčių TYRIMAS

 

10.  Darbdavys, gavęs pranešimą apie įtariamą ūmią profesinę ligą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui pateikia informaciją, suderintą su darbuotojų atstovu (-ais) saugai ir sveikatai, apie darbuotojo darbo sąlygas: darbo dienos darbo ir poilsio režimą, atliekamus darbo procesus, kenksmingą vienkartinį arba per vieną darbo dieną darbuotoją veikusį pavojingą darbo aplinkos veiksnį (-ius), jo (jų) veikimo trukmę ir dydį, aprūpinimą kolektyvinėmis ir asmeninėmis apsaugos priemonėmis, jų naudojimą, atliktus privalomus sveikatos tikrinimus, įmonės, įstaigos, organizacijos arba kitos organizacinės struktūros ar darbdavio fizinio asmens (toliau – įmonė) pasirinktos formos darbo vietos, kurioje darbuotojas dirba, profesinės rizikos įvertinimo dokumentą.

11.  Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniame skyriuje gavus pranešimą apie įtariamą ūmią profesinę ligą, šio skyriaus inspektorius (-iai) ne vėliau kaip per 8 darbo dienas nuo šio pranešimo gavimo ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Nuostatų 10 punkte nurodytos informacijos gavimo ištiria įtariamos ūmios profesinės ligos priežastis ir parengia profesinės ligos priežasčių tyrimo aktą (2 priedas). Vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus įsakymu tyrimas gali būti pratęstas ne ilgiau kaip 5 darbo dienas.

12.  Ūmias profesines ligas, dėl kurių mirė 3 ir daugiau darbuotojų, tiria komisija. Ši komisija sudaroma gavus iš darbdavio informaciją apie 3 ir daugiau darbuotojų mirtį. Komisijai pirmininkauja Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius (toliau – vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius), jos nariai – visuomenės sveikatos centro apskrityje direktorius (pavaduotojas) ar kitas direktoriaus įgaliotas atstovas, Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus vedėjas ir Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus inspektorius. Atliekant tyrimą gali dalyvauti darbuotojų atstovai, darbuotojo, kurio profesinė liga tiriama, įgaliotas asmuo ir Fondo valdybos teritorinio skyriaus atstovas.

13.  Tiriant ūmių profesinių ligų priežastis dalyvauja darbdavio atstovas, darbuotojų atstovas (-ai) saugai ir sveikatai, gali dalyvauti darbuotojų atstovas, darbuotojas ar darbuotojo įgaliotas asmuo, visuomenės sveikatos centro apskrityje ir Fondo valdybos teritorinio skyriaus atstovai. Darbdavys sudaro sąlygas tirti įtariamos ūmios profesinės ligos priežastis. Darbuotojas ir tiriant profesinės ligos priežastis dalyvavę asmenys turi teisę susipažinti su ūmios profesinės ligos priežasčių tyrimo medžiaga.

14.  Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius, tiriantis ūmios profesinės ligos priežastis, gavęs Nuostatų 10 punkte nurodytus duomenis, užpildo profesinės ligos priežasčių tyrimo aktą, prie kurio prideda tyrimo metu iš darbuotojo ir įmonės gautą medžiagą, ir jį pasirašo. Darbuotojas arba darbuotojo įgaliotas asmuo pasirašytinai supažindinamas su profesinės ligos priežasčių tyrimo aktu ir pridedama medžiaga Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniame skyriuje. Profesinės ligos priežasčių tyrimo aktas paštu, faksu, elektroniniu paštu ar atvykus į Valstybinės darbo inspekcijos teritorinį skyrių pateikiamas susipažinti darbdaviui ir tiriant profesinės ligos priežastis dalyvavusiems asmenims, taip pat išsiunčiamas Fondo valdybos teritoriniam skyriui ir visuomenės sveikatos centrui apskrityje.

15Tiriant profesinių ligų priežastis dalyvavę asmenys, nesutikdami su profesinės ligos priežasčių tyrimo aktu, vadovaujasi apskundimo tvarka, nurodyta Nuostatų 21–25 punktuose. Jeigu per 10 darbo dienų nuo profesinės ligos priežasčių tyrimo akto pateikimo susipažinti negaunamas motyvuotas skundas dėl profesinės ligos priežasčių tyrimo, Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius aktą kartu su visa iš darbdavio gauta medžiaga įteikia arba išsiunčia paštu darbuotojui arba darbuotojo įgaliotam asmeniui ir darbo medicinos gydytojui.

 

IV SKYRIUS

LĖTINIŲ PROFESINIŲ LIGŲ PRIEŽASČIŲ TYRIMAS

 

16Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniame skyriuje gavus pranešimą apie įtariamą lėtinę profesinę ligą, šio skyriaus inspektorius (-iai) per 30 darbo dienų nuo Nuostatų 17 punkte nurodytos informacijos iš darbuotojo gavimo ištiria įtariamos profesinės ligos priežastis ir parengia profesinės ligos priežasčių tyrimo aktą. Vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius, atsižvelgdamas į tyrimo sudėtingumą ir Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriaus, tiriančio įtariamos profesinės ligos priežastis, motyvuotą prašymą, tyrimo trukmę gali pratęsti ne ilgiau kaip 20 darbo dienų.

17.  Darbo medicinos gydytojui įtarus lėtinę profesinę ligą, darbuotojas, kuriam įtarta lėtinė profesinė liga, per 10 darbo dienų po to, kai jam įtariama profesinė liga, pateikia laisvos formos visos darbinės veiklos aprašymą ir turimus dokumentus apie darbinės veiklos metu atliktas darbo funkcijas ir darbo metu veikusius kenksmingus veiksnius Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui. Jeigu per šį nustatytą laiką darbuotojas, kuriam įtarta lėtinė profesinė liga, nurodytos informacijos nepateikia, Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus vedėjas, įvertinęs nepateikimo priežastis, terminą gali pratęsti ne ilgiau kaip 20 darbo dienų. Darbuotojui, per nustatytą laiką nepateikus nurodytos informacijos, profesinės ligos priežasčių tyrimas nutraukiamas, apie tai informuojamas darbo medicinos gydytojas.

18.  Tiriant lėtinių profesinių ligų priežastis dalyvauja darbdavio atstovas, darbuotojų atstovas (-ai) saugai ir sveikatai, gali dalyvauti kiti Nuostatų 13 punkte nurodyti asmenys. Darbdavys sudaro sąlygas tirti įtariamos lėtinės profesinės ligos priežastis. Darbuotojas ir tiriant profesinės ligos priežastis dalyvavę asmenys turi teisę susipažinti su profesinės ligos priežasčių tyrimo medžiaga.

19.  Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriaus prašymu, išsiųstu paštu, faksu ar elektroniniu paštu, darbdavys per 10 darbo dienų nuo šio prašymo gavimo pateikia informaciją, pasirašytinai suderintą su darbuotojų atstovu (-ais) saugai ir sveikatai, apie darbuotojo darbo trukmę ir sąlygas (darbo ir poilsio režimą, atliekamus darbo procesus ir juos atliekant veikiančius kenksmingus veiksnius, šių veiksnių veikimo trukmę ir dydį, aprūpinimą kolektyvinėmis ir asmeninėmis apsaugos priemonėmis, jų naudojimą, atliktus privalomus sveikatos tikrinimus, įmonės pasirinktos formos darbo vietos, kurioje darbuotojas dirba, profesinės rizikos įvertinimo dokumentą), Visuomenės sveikatos centras apskrityje pateikia turimus įmonės (-ių), kurioje (-iose) atliekamas lėtinės profesinės ligos priežasčių tyrimas, arba kitų įmonių analogiškose darbo vietose atliktus profesinės rizikos veiksnių matavimo archyvinius duomenis.

20.  Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius, tiriantis įtariamos profesinės ligos priežastis, gavęs Nuostatų 19 punkte nurodytus duomenis, užpildo profesinės ligos priežasčių tyrimo aktą, prie kurio prideda tyrimo metu iš darbuotojo ir įmonės (-ių) gautą medžiagą, ir jį pasirašo. Darbuotojas arba darbuotojo įgaliotas asmuo pasirašytinai supažindinamas su profesinės ligos priežasčių tyrimo aktu ir pridedama medžiaga Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniame skyriuje. Profesinės ligos priežasčių tyrimo aktas paštu, faksu, elektroniniu paštu ar atvykus į Valstybinės darbo inspekcijos teritorinį skyrių pateikiamas susipažinti visiems darbdaviams, kurių įmonėse buvo atliekamas tyrimas, prie akto pridedant atitinkamos įmonės medžiagą, ir išsiunčiamas Fondo valdybos teritoriniam skyriui ir visuomenės sveikatos centrui apskrityje.

21.  Jeigu darbuotojas, darbdavys ar kitas tiriant profesinės ligos priežastis dalyvavęs asmuo nesutinka su profesinės ligos priežasčių tyrimo aktu, jis per 3 darbo dienas po to, kai susipažįsta su aktu, pateikia raštą, kuriame nurodo nesutikimo motyvus. Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius, tiriantis įtariamos profesinės ligos priežastis, per 3 darbo dienas nuo šio rašto gavimo jį išnagrinėja ir apie priimtą sprendimą atsižvelgti arba neatsižvelgti į rašte nurodytus motyvus raštu, faksu ar elektroniniu paštu informuoja raštą pateikusį asmenį, o pareiškėjo raštą ir priimtą sprendimą prideda prie tyrimo medžiagos.

22.  Jeigu darbuotojas, darbdavys ar kitas tiriant profesinę ligą dalyvavęs asmuo nesutinka su Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriaus, tiriančio įtariamos profesinės ligos priežastis, sprendimu, jis per 3 darbo dienas nuo šio sprendimo gavimo jį gali skųsti Vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui.

23.  Vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius, įvertinęs skunde pateiktą informaciją, paskiria Valstybinės darbo inspekcijos inspektorių (atlikusį ankstesnį tyrimą arba kitą Valstybinės darbo inspekcijos inspektorių) papildomai ištirti profesinės ligos priežastis, nurodydamas šio tyrimo trukmę, o nustatęs, kad nėra pagrindo skirti papildomo tyrimo, per 3 darbo dienas apie tai raštu informuoja pareiškėją.

24.  Apie papildomą profesinės ligos priežasčių tyrimą per 3 darbo dienas informuojamas darbdavys, kurio įmonėje tyrimas bus atliekamas, Fondo valdybos teritorinio skyriaus atstovas, visuomenės sveikatos centro apskrityje atstovas ir darbuotojas arba darbuotojo įgaliotas asmuo.

25.  Vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus sprendimas dėl skundų, kuriuose skundžiamas profesinės ligos priežasčių tyrimo aktas, gali būti skundžiamas teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

26.  Jeigu per 10 darbo dienų nuo profesinės ligos priežasčių tyrimo akto pateikimo susipažinti negaunamas motyvuotas skundas dėl profesinės ligos priežasčių tyrimo, Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius, tiriantis įtariamos profesinės ligos priežastis, aktą kartu su visa iš darbdavio (-ių) gauta medžiaga įteikia arba išsiunčia paštu darbuotojui arba darbuotojo įgaliotam asmeniui ir darbo medicinos gydytojui.

 

V SKYRIUS

PROFESINIŲ LIGŲ NUSTATYMAS

 

27.  Profesinės ligos nustatomos vadovaujantis profesinių ligų sąrašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. lapkričio 30 d. nutarimu Nr. 1198 „Dėl profesinių ligų sąrašo ir Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registro bei jo nuostatų“, ir sveikatos apsaugos ministro patvirtintais profesinių ligų nustatymo kriterijais.

28Darbo medicinos gydytojas, ištyręs ir įvertinęs darbuotojo sveikatos būklę ir profesinės ligos priežasčių tyrimo akte pateiktus duomenis, nustato profesinės ligos diagnozę (-es) arba jos (jų) nenustato.

29.  Darbo medicinos gydytojas, gavęs profesinės ligos priežasčių tyrimo aktą, jeigu, jo nuomone, nepakanka duomenų diagnozei nustatyti, gali raštu prašyti Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus jį papildyti, nurodydamas profesinės ligos priežasčių tyrimo akto papildymo priežastis.

30.  Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius per 10 darbo dienų nuo darbo medicinos gydytojo prašymo gavimo Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniame skyriuje pateikia papildomą medžiagą arba nurodo, kodėl jos negali pateikti.

31.  Darbo medicinos gydytojas, nustatęs profesinės ligos diagnozę (-es) arba jos (jų) nenustatęs, užpildo ir pasirašo profesinės ligos patvirtinimo aktą (3 priedas), įteikia jį darbuotojui ir per 3 darbo dienas paštu, faksu ar elektroniniu paštu išsiunčia Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui.

32Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius per 3 darbo dienas nuo profesinės ligos patvirtinimo akto gavimo Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniame skyriuje šio akto kopiją paštu, faksu ar elektroniniu paštu išsiunčia visuomenės sveikatos centrui apskrityje, Fondo valdybos teritoriniam skyriui ir darbdaviui (-iams), kurio (-ių) įmonėse buvo atliekamas darbuotojo darbo sąlygų tyrimas.

33.  Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius per 3 darbo dienas nuo profesinės ligos patvirtinimo akto gavimo Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniame skyriuje Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registro informacinėje sistemoje užpildo ir Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registrui išsiunčia Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registro nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. lapkričio 30 d. nutarimu Nr. 1198 „Dėl profesinių ligų sąrašo ir Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registro bei jo nuostatų“, nustatytos formos profesinės ligos kortelę. Kiekvienai nustatytai profesinės ligos diagnozei pildoma atskira profesinės ligos kortelė.

34Darbuotojas ar darbdavys (-iai), kurio (-ių) įmonėje (-ėse) buvo atliekamas darbuotojo darbo sąlygų tyrimas, arba Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Fondo valdyba), nesutinkantys su profesinės ligos patvirtinimo aktu, ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo profesinės ligos patvirtinimo akto gavimo gali jį skųsti Centrinei darbo medicinos ekspertų komisijai. Centrinė darbo medicinos ekspertų komisija, išnagrinėjusi skundą, surašo išvadą dėl profesinės ligos pagrįstumo (toliau – Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvada) ir priima sprendimą ankstesnio tyrimo metu surašytą profesinės ligos patvirtinimo aktą palikti galioti ar įpareigoja darbo medicinos gydytoją surašyti naują.

35.  Centrinė darbo medicinos ekspertų komisija, išnagrinėjusi skundą, jeigu, jos nuomone, nepakanka duomenų diagnozei nustatyti, gali raštu prašyti Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus jį papildyti, nurodydama profesinės ligos priežasčių tyrimo akto papildymo priežastis.

36.  Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo nurodyto prašymo gavimo Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniame skyriuje pateikia papildomą medžiagą arba nurodo, kodėl jos negali pateikti.

37.  Ginčytinais atvejais, kai Centrinė darbo medicinos ekspertų komisija nustato, kad darbuotojui turėjo būti nustatyta daugiau profesinių ligų diagnozių, darbo medicinos gydytojas iš naujo surašytame profesinės ligos patvirtinimo akte nurodo visas profesinių ligų diagnozes ir šių diagnozių nustatymo data yra diena, nurodyta naikinamame profesinės ligos patvirtinimo akte.

38.  Ginčytinais atvejais, kai Centrinė darbo medicinos ekspertų komisija nustato, kad kai kurios darbo medicinos gydytojo nustatytos profesinės ligos diagnozės turi būti panaikintos, darbo medicinos gydytojas iš naujo surašytame profesinės ligos patvirtinimo akte nurodo Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos patvirtintas profesinių ligų diagnozes ir šių diagnozių nustatymo data yra diena, nurodyta naikinamame profesinės ligos patvirtinimo akte.

39Centrinės darbo medicinos ekspertų komisija per 3 darbo dienas nuo Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvados surašymo išsiunčia po vieną jos egzempliorių darbo medicinos gydytojui, nustačiusiam profesinės (-ių) ligos (-ų) diagnozę (-es) ar jos (jų) nenustačiusiam, Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui, darbuotojui, darbdaviui (-iams), kurio (-ių) įmonėje (-ėse) buvo atliekamas darbuotojo darbo sąlygų tyrimas, Fondo valdybai, visuomenės sveikatos centrui apskrityje, o jeigu Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvada surašyta dėl profesinės ligos nepagrįstumo, panaikinant profesinės ligos diagnozę (-es), vieną jos egzempliorių – ir Profesinių ligų valstybės registro tvarkymo įstaigai.

40.  Darbuotojas ar darbdavys (-iai), kurio (-ių) įmonėje (-ėse) buvo atliekamas darbuotojo darbo sąlygų tyrimas, arba Fondo valdyba, nesutinkantys su Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvada, gali ją skųsti teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

41.  Ištyrus profesinę ligą, darbdavys organizuoja prevencijos priemonių profesinės ligos (taip pat galinčių atsirasti tokių ar panašių profesinių ligų) priežastims pašalinti parengimą ir įgyvendinimą.

 

VI SKYRIUS

PROFESINIŲ LIGŲ REGISTRAVIMAS IR APSKAITA

 

42Profesinės ligos registruojamos Profesinių ligų valstybės registre Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registro nuostatų nustatyta tvarka ir visuomenės sveikatos centre apskrityje šio centro direktoriaus nustatyta tvarka.

43.  Profesinių ligų patvirtinimo aktai registruojami Valstybinėje darbo inspekcijoje ir visuomenės sveikatos centre apskrityje.

44.  Profesinių ligų priežasčių tyrimo aktai, profesinių ligų patvirtinimo aktai, Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvados registruojami ir profesinių ligų apskaita tvarkoma įmonėje darbdavio nustatyta tvarka.

45.  Profesinių ligų patvirtinimo aktai su tyrimo medžiaga ir Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvados saugomos Valstybinėje darbo inspekcijoje, laikantis Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytų dokumentų saugojimo terminų.

46.  Likviduojant įmonę, profesinių ligų priežasčių tyrimo aktai, profesinių ligų patvirtinimo aktai ir Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvados perduodami saugoti Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatyme nustatyta tvarka.

 

 

 

__________________

 


 

Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų
1 priedas

 

 

(Pranešimo apie įtariamą profesinę ligą forma)

 

 

(asmens sveikatos priežiūros įstaigos pavadinimas)

 

 

 

 

(įstaigos duomenys)

 

Adresatai

 

____________________________

(įmonė, kurioje asmuo dirba)

 

____________________________

(Valstybinės darbo inspekcijos teritorinis skyrius)

 

___________________________

(Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinis skyrius)

 

____________________________

(visuomenės sveikatos centras apskrityje)

 

 

 

PRANEŠIMAS

 

 

APIE ĮTARIAMĄ PROFESINĘ LIGĄ

 

 

________________Nr. ____________

(data)

 

Liga: ūmi – 1, lėtinė – 2           

 

 

 

 

 

1. Asmuo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(vardas ir pavardė)

(asmens kodas)

 

2. Asmens adresas, telefono numeris

 

 

3. Pareigos (profesija)

 

 

 

 

 

 

 

4. Socialinė padėtis, pažymėti: pensininkas – 1, bedarbis – 2, neįgalusis – 3, kita − 4

 

 

5.

Įtariamos profesinės ligos pirminė diagnozė (pagal TLK-10-AM)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(pagrindinis kodas)

 

(papildomas kodas)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(diagnozė žodžiais)

 

 

6. Profesinė liga įtarta (pažymėti): 1 – profilaktiškai tikrinant sveikatą, 2 – kreipusis dėl susirgimo

 

 

į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, 3 – gydantis stacionare, 4 – kitais būdais.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(gydytojo pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

___________________________

(telefono numeris)

(asmeninis spaudas)

 

––––––––––––––––––––


 

Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų
2 priedas

 

 

(Profesinės ligos priežasčių tyrimo akto forma)

 

 

Valstybinės darbo inspekcijos __________________

teritorinis skyrius 

 

PROFESINĖS LIGOS priežasčių TYRIMO AKTAS

 

_____________ Nr. ___________

(data)

________________________

(sudarymo vieta)

 

1. Pranešimas apie įtariamą profesinę ligą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(užpildymo data)

 

2. Įtariamos profesinės ligos pirminė diagnozė (pagal TLK-10-AM)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Darbuotojas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(vardas ir pavardė) (asmens kodas)

 

4. Amžius (metais)

 

 

 

 

 

5. Lytis: vyras – 1, moteris – 2, nežinoma – 9

 

 

 

 

6. Išsilavinimas: neturi pradinio – 0, pradinis – 1, pagrindinis – 2, vidurinis – 3, profesinis – 4,
aukštasis koleginis – 5, aukštasis universitetinis – 6

 

 

 

 

7. Gyvenamoji vieta

 

 

 

 

 

 

(adresas, teritorijos administracinio vieneto kodas)

 

 

 

 

 

8. Užsiėmimas, pažymėti: dirba – 1, nedirba – 2

 

 

 

 

8.1. Socialinė padėtis, pažymėti: pensininkas – 1, bedarbis – 2, neįgalusis – 3, kita − 4

 

 

 

9. Darbo veiklos raida

 

Įmonė

Profesija (pareigos)

Profesijos (pareigų) kodas

Darbo laikotarpis
(nuo–iki)

Darbo trukmė (metais)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. Darbo stažas (metais):

 

 

 

 

 

11. Darbo vietos / vietų apžiūros aprašymas ir pridedami iš įmonės gauti dokumentai:

 

11.1. Įmonė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(pavadinimas ir kodas)                                                                                                           

 

 

 

 

 

(adresas, pašto indeksas, telefono, fakso numeriai, teritorijos administracinio vieneto kodas)

 

 

 

 

 

 

 

 

11.1.1. ekonominės veiklos rūšis (pavadinimas ir kodas)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.1.2. darbo vieta

 

(padalinys, skyrius, baras)

 

Priedų pavadinimai, datos ir dokumentų numeriai, lapų skaičius:

 

 

 

11.2. Įmonė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(pavadinimas ir kodas)                                                                                                           

 

 

 

 

 

(adresas, pašto indeksas, telefono, fakso numeriai, teritorijos administracinio vieneto kodas)

 

 

 

 

 

 

 

11.2.1. ekonominės veiklos rūšis (pavadinimas ir kodas)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.2.2. darbo vieta

 

(padalinys, skyrius, baras)

 

Priedų pavadinimai, datos ir dokumentų numeriai, lapų skaičius:

 

 

 

11.3. Įmonė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(pavadinimas ir kodas)                                                                                                           

 

 

 

 

 

(adresas, pašto indeksas, telefono, fakso numeriai, teritorijos administracinio vieneto kodas)

 

 

 

 

 

 

 

11.3.1. ekonominės veiklos rūšis (pavadinimas ir kodas)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.3.2. darbo vieta

 

(padalinys, skyrius, baras)

 

Priedų pavadinimai, datos ir dokumentų numeriai, lapų skaičius:

 

 

 

 

 

 

 

12. Ankstesni iš įmonės (-ių) gauti (archyvinių) higieninių tyrimų dokumentai:

 

Priedų pavadinimai ir numeriai:

 

 

 

 

 

 

13. Privalomųjų sveikatos tikrinimų iš įmonės gauti duomenys:

Profesinės rizikos veiksnys, darbo sąlygos

Tikrinimo data

Išvada apie sveikatos būklę

Sveikatos priežiūros įstaiga ir gydytojo pavardė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14. Priežastys, susijusios su įtariamos profesinės ligos diagnoze

(pagal Europos profesinių ligų priežasčių klasifikaciją)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.1. Naudojimo kategorijos, susijusios su įtariamos profesinės ligos diagnoze

(pagal Europos naudojimo kategorijų klasifikaciją)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRIDEDAMA:

1.     ___________________________________________________________________(........lapai).

2.     ___________________________________________________________________(........lapai).

3.     ___________________________________________________________________(........lapai).

4.     ___________________________________________________________________(........lapai).

 

 

Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius:

 

 

 

 

(parašas)

(vardas ir pavardė)

 

 

 

 

 

 

Susipažinau:

 

(darbuotojas, kurio įtariama profesinė liga tiriama, arba jo įgaliotas asmuo)

 

 

 

 

 

(data) (parašas) (vardas ir pavardė)

 

 

 

––––––––––––––––––––

 


 

Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų
3 priedas

 

 

 


 

(Profesinės ligos patvirtinimo akto forma)

 

 

(asmens sveikatos priežiūros įstaigos pavadinimas)

 

 

 

 

 

(įstaigos duomenys)

 

 

 

PROFESINĖS LIGOS PATVIRTINIMO AKTAS

_____________ Nr. ___________

(data)

________________________

(sudarymo vieta)

 

1. Asmuo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(vardas, pavardė)

(asmens kodas)

 

2. Asmens sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje nustatyta (nenustatyta) profesinė liga ________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(pavadinimas, adresas, pašto indeksas, telefono, fakso numeriai, kodas)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Profesinės ligos diagnozės nustatymo (nenustatymo) data

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Profesinės ligos diagnozė (profesinių ligų diagnozės) pagal TLK-10-AM)*:

 

4.1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(pagrindinis kodas)

 

(papildomas kodas)

 

 

(diagnozė žodžiais)

 

A pagal Europos profesinių ligų sąrašą

 

 

 

 

 

 

B profesinės ligos priežastis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(pagal Europos profesinių ligų priežasčių klasifikaciją)

 

C naudojimo kategorijos, sukėlusios profesinę ligą  

 

 

 

(pagal Europos naudojimo kategorijų klasifikaciją)

 

D profesinės ligos eiga, pažymėti: ūmi – 1, lėtinė – 2

 

 

4.2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(pagrindinis kodas)

 

(papildomas kodas)

 

 

(diagnozė žodžiais)

 

A pagal Europos profesinių ligų sąrašą

 

 

 

 

 

 

B profesinės ligos priežastis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(pagal Europos profesinių ligų priežasčių klasifikaciją)

 

C naudojimo kategorijos, sukėlusios profesinę ligą

 

 

 

(pagal Europos naudojimo kategorijų klasifikaciją)

 

D profesinės ligos eiga, pažymėti: ūmi – 1, lėtinė – 2

 

 

 

 

 

_____________________________________________  _________________           _____________________

(asmens sveikatos priežiūros įstaiga, gydytojo pareigos)                         (parašas)                              (vardas ir pavardė)

 

 

5. Aktas surašytas _________ egzemplioriais.                                                                                           (asmeninis spaudas)

 

 

 

––––––––––––––––––––



* Jeigu asmeniui nustatoma 3 ir daugiau profesinių ligų diagnozių, 4 punktas papildomas reikiamu kiekiu papunkčių.