isgyaz13

 

PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PRITARIMO PAKRUOJO RAJONO STAČIŪNŲ MOKYKLOS-DAUGIAFUNKCIO CENTRO IKIMOKYKLINIO UGDYMO GRUPĖS IKIMOKYKLINIO UGDYMO PROGRAMAI

 

2017 m. rugpjūčio 24 d. Nr. T-255

Pakruojis

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 7 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. ISAK-627 „Dėl Ikimokyklinio ugdymo programų kriterijų aprašo“ patvirtinto Ikimokyklinio ugdymo programų kriterijų aprašo 3 punktu, Pakruojo rajono savivaldybės taryba  nusprendžia:

Pritarti Pakruojo rajono Stačiūnų mokyklos-daugiafunkcio centro ikimokyklinio ugdymo grupės ikimokyklinio ugdymo programai (pridedama).

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

Savivaldybės meras                                                                                                Saulius Gegieckas                                                                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRITARTA                            

Pakruojo rajono savivaldybės tarybos       

2017 m. rugpjūčio 24 d. sprendimu Nr. T-255                                   

 

 

 

PAKRUOJO RAJONO STAČIŪNŲ MOKYKLA-DAUGIAFUNKCIS CENTRAS

 

 

TVIRTINU                    

Pakruojo rajono Stačiūnų mokyklos-                                           daugiafunkcio centro direktorė

 

Aušra Mačiūnienė

 

 

 

 

IKIMOKYKLINIO UGDYMO PROGRAMA

 

 

AUKIME KARTU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2017 m.

 

 

 

 

 

 

TURINYS

 

 

 

I SKYRIUS. BENDROSIOS NUOSTATOS.…...................................................................3

1.   Švietimo tiekėjas

2.   Vaikai ir jų poreikiai

3.   Įstaigos savitumas

4.   Pedagogų ir specialistų pasirengimas

5.   Tėvų ir vietos bendruomenės poreikiai

6.     Požiūris į vaiką ir jo ugdymą

II SKYRIUS. IKIMOKYKLINIO UGDYMO PRINCIPAI...................................................5

III SKYRIUS. TIKSLAI IR UŽDAVINIAI...........................................................................5

IV SKYRIUS. UGDYMO TURINYS, METODAI, PRIEMONĖS........................................5

V SKYRIUS. ESMINĖS NUOSTATOS IR GEBĖJIMAI, KURIUOS VAIKAS TURI

ĮGYTI  NUO 3 IKI 6 METŲ...................................................................................................7

VI SKYRIUS. UGDYMO PASIEKIMAI IR JŲ VERTINIMAS. .......................................26

VII SKYRIUS. SPECIALIŲJŲ UGDYMO(SI) POREIKIŲ VAIKŲ PASIEKIMŲ VERTINIMAS........................................................................................................................27

NAUDOTA LITERATŪRA IR ŠALTINIAI.........................................................................28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

Švietimo tiekėjas. Pakruojo rajono Stačiūnų mokykla-daugiafunkcis centras, kodas 303212584, Pakruojo rajono savivaldybės institucija, vykdanti ikimokyklinį, priešmokyklinį  ugdymą (veiklos kodas – 851010) bei kūrybinę, meninę ir pramogų organizavimo veiklą (veiklos kodas – 90).

Adresas: M. Vasiliausko g. 7, Stačiūnų k., Lygumų sen., LT- 83294 Pakruojo r. sav.

Elektroninis paštas  [email protected]

Telefonas 8 615 32 824

 

Vaikai ir jų poreikiai.

2017-2018 m. m. įstaigoje komplektuojama mišri priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo grupė 3-6 metų vaikams. Grupę nuolat lanko 7-10 ikimokyklinio / priešmokyklinio amžiaus Stačiūnų kaimo ir aplinkinių kaimų vaikai.

Pakruojo rajono Stačiūnų mokykla-daugiafunkcis centras, vykdantis ikimokyklinio ugdymo programą mišrioje ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėje, siekia tenkinti pagrindinius vaiko poreikius – saugumo, sveikatos, judėjimo, žaidimo, bendravimo, bendradarbiavimo, pažinimo, saviraiškos. Ugdymo programoje atsižvelgta į individualiuosius ir specialiuosius (gabių ir talentingų, dvikalbių, socialinės atskirties aplinkoje augančių vaikų ir kt.) poreikius ir  vaiko teisę tinkamai ugdytis („Vaiko teisių konvencija“ 1999), lanksčiai prisitaikant prie vaiko, siekiant darnaus perėjimo nuo ugdymosi šeimoje prie ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo. Grupės veikla atliepia vaikų ugdymosi poreikius, interesus bei galimybes, yra tikslinga ir veiksminga, įvairi ir kūrybinga. Ugdymo metodai, būdai, formos parenkami atsižvelgiant į ugdymo tikslus ir uždavinius, vaikų amžių, gebėjimus ir poreikius, atsižvelgiant į individualią vaiko asmenybę, amžiaus tarpsnių psichologiją, sveikatos ypatumus.

Grupės ugdytiniai turi polinkį pažinti, tyrinėti supančią aplinką. Aplinkoje daug augalijos – medžių, krūmų. Čia ir rudens spalvos ir pavasario žaluma, ir natūralus paukščio čiulbesys. Didžioji dalis šeimų gyvena individualiuose namuose, vaikai turi galimybę tiesiogiai stebėti sezoninius gamtos pokyčius, žemės ūkio darbus ir žmonių veiklą įvairiu metų laiku.

 

Įstaigos savitumas.

Įstaigos veikla organizuojama taip, kad vaikas augtų šeimai artimoje aplinkoje. Siekiama vaiko ugdymo vienovės ir darnos su šeima. Mokyklos-daugiafunkcio centro darbuotojai  kryptingai ir kūrybingai taiko įvairius ugdymo būdus ir metodus.

Ugdomasis procesas plėtojamas kryptingai,  atsižvelgiant į besiplečiančius vaiko pažintinius poreikius: savęs pažinimo, tarpusavio santykių, meninės, etnokultūrinės bei gamtos pažinimo.

Tėvai aktyviai įsijungia į projektinę veiklą, mokyklos organizuojamas šventes. Kartu su tėveliais vykstama į išvykas ar ekskursijas.

Įstaigoje vyrauja komandinis darbas, teikiama specialiojo pedagogo ir logopedo pagalba, per savaitę vieną kartą vaikams vyksta muzikos užsiėmimai su muzikos mokytoja, kuri dirba su pradinių klasių mokinukais, toje pačioje įstaigoje.

Ugdymo trukmė – 4 val. per dieną.

Mokyklos ikimokyklinio-priešmokyklinio ugdymo grupės ugdomosios veiklos prioritetai: sveikatos stiprinimas ir saugojimas, etnokultūros vertybių perdavimas ir perėmimas, meninė vaikų saviraiška.

Kadangi mūsų grupė yra kartu su pradinių klasių mokykla, renginius, kultūrines, sportines, pažintines veiklas pedagogės kūrybingai organizuoja kartu. Renginiuose  kviečiami dalyvauti ir visi bendruomenės nariai. Turime  tradicines šventes ir renginius. Švenčiame tautines, kalendorines, šeimos šventes: Rugsėjo 1-osios, Rudenėlio, Kalėdų, Užgavėnių, Velykų, Motinos dienos.  Rengiame kalbos, sveikatingumo, menų dienas, Advento rytmečius, Sausio 13-osios, Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios dienų minėjimus, vasaros sutiktuves. Švenčiame vaikų gimtadienius.

Ugdomasis procesas yra vientisas. Jis neskaidomas į atskiras sritis ir vyksta integruotai.

Grupės pedagogė rūpinasi  grupės savitumu: siekia, kad grupė būtų  patraukli, maloni,

ugdanti, kintanti, skatinanti veikti. Ikimokyklinio ugdymo programa kuriama  siekiant tenkinti vaiko poreikį  pažinti artimiausią aplinką: kaimo žymias, savitas vietas, upę Obelę, parkelį, žaidimų aikštelę, vėjo malūną, jame esantį buities rakandų muziejų.

Pavasarį lankomės pas gražiausių kaimo sodybų šeimininkus. Turtinga socialinė aplinka, įspūdingas kraštovaizdis padeda vaikui suvokti ir pajusti pagarbą Gyvybei ir Žemei, susigyventi su tėviškės gamta ir žmonių jausmais.

Stačiūnų mokykla-daugiafunkcis centras propaguoja į vaiką orientuoto ugdymo idėjas: mokymasis bendradarbiaujant, aktyvaus mokymosi metodų taikymas, vaiko asmenybės raidą skatinanti veikla, matant jį kaip visumą, individualizavimu pagrįstas į vaiką orientuotas ugdymas, aktyvus šeimos dalyvavimas ugdymo procese.

 

Pedagogų ir specialistų pasirengimas.

Pakruojo rajono Stačiūnų  mokyklos-daugiafunkcio centro mokytojai yra kompetentingi, įgiję reikiamas kvalifikacines kategorijas, gebantys keistis, aktyviai ieškantys naujovių ir jas įgyvendinantys. Ikimokyklinio-priešmokyklinio ugdymo grupėje dirba viena pedagogė, kuri geba pagrįsti savo veiklą, ją sisteminti ir skleisti pozityviąją darbo patirtį. Ji  suvokia savo misiją – būti vaiko pagalbininku, patarėju, padedančiu jam augti, bręsti, skleistis, tobulėti; besistengiančiu pažinti kiekvieno vaiko individualybę, pasirinkti ir taikyti tinkamas ugdymo strategijas, gebėti sukurti grupėje psichologiškai saugią atmosferą, matyti vaikų ugdymo perspektyvą, profesionaliai organizuoti ugdymo ir ugdymosi procesą, palaikyti ir stiprinti vaiko galias, tinkamai vertinti jo pasiekimus bei daromą pažangą. 

Teikiama pagalba specialiųjų ugdymo(-si) poreikių vaikams bei jų tėvams. Šią pagalbą kalbos ir komunikacijos sutrikimų turintiems vaikams teikia logopedė. Tikslinga kalbos korekcija vykdoma individualių ir frontalių (pogrupinių ir grupinių) pratybų forma, kaip ir visa kita vaikų veikla, tiriant, stebint, dirbant, mokant ir žaidžiant.

 

 

Tėvų ir vietos bendruomenės poreikiai

Dauguma vaikų auga patenkinamai palankioje socialinėje aplinkoje, saikingai materialiai aprūpintose šeimose. Su vaikų šeimomis siekiama bendravimo ir partnerystės bei abipusio supratimo. Nuolat ieškoma naujų bendradarbiavimo normų. Ugdymo programa parengta siekiant tęstinumo tarp ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pakopos.

Įstaigos bendruomenė visuomet stengiasi laiku reaguoti į tėvų poreikius ir lūkesčius vaiko atžvilgiu, vaiko ugdymo modelių, kuriuos jiems gali pasiūlyti grupė, priimtinumą tėvams. Įstaiga yra atvira vietos bendruomenės poreikiams bei tradicijoms dalyvaudama vietos  renginiuose, šventėse.

 

Požiūris į vaiką ir jo ugdymą.

Vaikas – dėmesio centre.

Ikimokykliniai metai yra be galo svarbūs tolimesnei vaiko asmenybės raidai. Šiame amžiuje susiformuoja vaiko asmenybės pamatai, t. y. formuojasi vertybių sistema, charakterio bruožai, atsiskleidžia vaiko gebėjimai ir polinkiai. Vaiko ugdymasis ir vystymasis didele dalimi priklauso nuo šeimos, joje puoselėjamų vertybių, kurias vaikas natūraliai perima. Tačiau ne mažesnę įtaką vaiko raidai turi ir ugdymo įstaiga bei socialinė aplinka, kurioje auga vaikas. Siekiant darnaus vaiko ugdymosi labai svarbu, jog visos šios vaiko ugdyme dalyvaujančios grandys suprastų jo poreikius ir sudarytų sąlygas kiekvienam vaikui pagal jo galias įgyti žinių, išsiugdyti gebėjimus ir nuostatas, reikalingas tolimesniam gyvenimui. Užtikrinama vaiko teisė į ugdymąsi per žaidimą, aktyvų bendravimą, pripažįstant jo nuomonę ir teisę rinktis.

Vaikams ugdytis ikimokyklinio-priešmokyklinio ugdymo grupėje yra saugu: jie mylimi ir gerbiami, jų teisės pripažįstamos ir saugomos.

Būdamas saugus, vaikas yra aktyvus, pažindamas aplinką ir kurdamas save. Siekiama, kad vaikas augtų kūrybingas, laisvas, aktyvus, sąmoningas Lietuvos pilietis.

 

 

II SKYRIUS

IKIMOKYKLINIO UGDYMO PRINCIPAI

 

Ikimokyklinio ugdymo programa grindžiama šiais principais

·    Sveikatingumo principas – laiduoja vaikui fiziškai ir psichologiškai saugią aplinką, vaiko poreikius atitinkantį ugdymą bei sveikatos sutrikimų korekciją. Įgydamas sveikos gyvensenos įgūdžių, pratinasi saugoti savo ir kitų fizinę bei psichinę sveikatą, švarinti aplinką, saugiai jaustis ir elgtis artimiausioje aplinkoje.

·    Individualizmo principas – padėti vaikui jaustis visaverte asmenybe, atsižvelgti į kiekvieno vaiko individualius poreikius, galimybes, interesus.

·    Humaniškumo principas – pastebimas ir gerbiamas kiekvienas vaikas, palaikomi vaikų sumanymai, džiaugiamasi jų laimėjimais. Pedagogų ir vaikų santykiai grindžiami tarpusavio pasitikėjimu, atsakomybe, pagarba kito nuomonei.

·    Demokratiškumo principas – vaikai , tėvai, pedagogai yra ugdymo proceso kūrėjai.

·    Tęstinumo principas – ikimokyklinis ugdymas suderintas su priešmokyklinio ugdymo turiniu.

·    Grįžtamojo ryšio principas – nuolat vertinamas ugdymo procesas, auklėtojos apmąsto veiklą. Tai padeda analizuoti vaikų pasiekimus ir siekti kokybinių pokyčių. Šeimos ir auklėtojos keičiasi informacija apie vaiko ugdymą(si).

 

III SKYRIUS

TIKSLAI IR UŽDAVINIAI

 

Tikslas: atsižvelgiant į vaiko prigimtines galias, jo individualią patirtį, vadovaujantis raidos

dėsningumais, padėti vaikui išsiugdyti savarankiškumo, sveikos gyvensenos, pozityvaus bendravimo su suaugusiais ir vaikais, kūrybiškumo, aplinkos ir savo šalies pažinimo, mokėjimo mokytis pradmenimis.

Uždaviniai. Atsižvelgiant į kiekvieno vaiko unikalumą bei poreikius, užtikrinant saugią, ugdymąsi skatinančią aplinką, dialogiška sąveika grindžiamą tikslingą ugdymą ir spontanišką vaiko

ugdymąsi, pasiekti, kad vaikas:

 plėtotų individualias fizines, socialines, pažinimo, kalbos ir bendravimo, kūrybines galias, pažintų ir išreikštų save;

 pozityviai bendrautų ir bendradarbiautų su suaugusiaisiais ir vaikais, mokytųsi spręsti kasdienes problemas, atsižvelgti į savo ir kitų ketinimus, veiksmų pasekmes.

 aktyviai dalyvautų ir kūrybiškai išreikštų save šeimos, ugdymo įstaigos ir vietos bendruomenės gyvenime;

 mokytųsi pažinti ir veikti: žaistų, keltų klausimus, tyrinėtų, rinktųsi veiklos būdus ir priemones, samprotautų apie tai, ko išmoko, numatytų tolesnės veiklos žingsnius.

 

 

IV SKYRIUS

UGDYMO TURINYS, METODAI, PRIEMONĖS

 

Ugdymo(-si) turinys pateikiamas atsižvelgiant į vaiko visuminį pasaulio suvokimą ir yra orientuotas į vaiko gyvenimui ir ugdymui(-si) reikalingų penkių kompetencijų: sveikatos saugojimo, socialinės, pažinimo, komunikavimo bei meninės, plėtotę. Ugdymo(-si) turinys sudarytas atsižvelgiant į  3–6  m. vaikų amžiaus tarpsnio ypatumus, šeimoje įgytą patyrimą, gebėjimus, galimybes, interesus, polinkius, į šio amžiaus vaikų fizines, emocines, intelektines išgales.

Vaikų ugdymo metodai nukreipti į visuminį vaiko ugdymą, dėmesys paskirstomas visų kompetencijų (sveikatos saugojimo, socialinės, pažinimo, komunikavimo, meninės) ugdymui, kompleksiškai ugdant bendruosius gebėjimus.

Ugdymo metodai ir būdai:

 žaidimai: vaizduotės žaidimai, statybiniai ir konstravimo žaidimai, žaidimai su taisyklėmis (didaktiniai, tradiciniai, judrieji, ramieji, draminiai, sportiniai);

 ugdymas(-is) skatinamas sukuriant tinkamą aplinką. Aplinka šiuo atveju yra svarbiausia ugdytoja. Pedagogas padeda vaikui, modeliuodamas aplinką pagal vaiko poreikius, ją keisdamas, turtindamas;

 ugdymas pavyzdžiu. Tai autoritetinis ugdymas: pedagogas turi būti toks patrauklus vaikams, kad jie noriai sektų jo pavyzdžiu;

 spontaniškasis ugdymas. Tai savaiminis bei situacinis ugdymo būdas, kurio sėkmė labai priklauso nuo pedagogo pastabumo, lankstumo;

 kasdieninis bendravimas. Ateidami į grupę, išeidami namo, bendraudami buityje, vaikai mokosi bendravimo etiketo – svarbu, kad tam būtų skiriama pakankamai dėmesio;

 veikla grupėje. Bendraudami vaikai turėtų rasti įvairių priemonių, skirtų pažinti žmogų, bendruomenę, valstybę, kultūros vertybes;

 susitikimai su įvairiais žmonėmis. Plėtojant socialinę vaiko patirtį, labai svarbu, kad vaikas galėtų mokytis bendrauti su nepažįstamais suaugusiais žmonėmis;

 išvykos. Kuo įvairesnis vaikų socialinės patirties kaupimo kelias, tuo geresni bendravimo su kitais gebėjimai ir socialinis supratingumas;

 pokalbiai – diskusijos. Tai suteikia galimybę pasidalinti mintimis, jausmais ir nuomone viena ar kita tema tarpusavyje ar su pedagogais;

 probleminiai klausimai. Probleminiai atvirieji klausimai žadina vaikų susidomėjimą ir smalsumą, suteikia galimybę pasidalinti mintimis, ieškoti atsakymų į rūpimus klausimus ir t. t.;

 kasdieninis praktikavimas. Daugelio svarbių įgūdžių vaikai išmoksta, nuolat juos praktikuodami.

Pedagogas sudaro sąlygas teigiamai bei sveikai mikroaplinkai ir remiasi savo darbe šiais principais:

 vaikystė - amžiaus tarpsnis, ji turi savo vertę, nes vaikas gyvena „čia ir dabar”;

 vaikas aktyviai ir sąmoningai dalyvauja laisvai pasirinktoje bei jam siūlomoje veikloje. Sudarytos sąlygos ugdo jo sugebėjimus ir formuoja reikiamas kompetencijas;

 pedagogas privalo atsižvelgti į vaiko individualią patirtį, jo vaizduotę, žinias, mokėjimus ir kultūrinius ypatumus;

 laisvas, tikroviškas, šiltas bendravimas tarp vaikų ir mokytojo su vaikais turi skatinti visapusišką holistinį ugdymą(-si);

 žaidimas – ne išimtinė, o esminė veikla. Ne visi žaidimai atlieka tas pačias funkcijas, todėl pedagogas kiekvienu konkrečiu atveju privalo aiškiai matyti tokios veiklos tikslą;

 pedagogas stebi vaikų elgesį ir interesus, pritaiko ugdomąją veiklą kiekvienam vaikui ar vaikų grupelei;

 sudaro situacijas, leidžiančias sukoncentruoti vaikų dėmesį į įvairias veiklos sritis;

 bendradarbiauja su ugdytinių tėvais (globėjais), sukuria tokią ugdomąją aplinką, kur vaikas renkasi jo amžiui saugų žaidimą, kūrybingumą skatinančias priemones, atitinkančias individualius poreikius bei ugdymo(si) tikslus ir uždavinius;

 bendradarbiauja su ugdytinių šeimomis, konsultuoja, laiku suteikia joms kvalifikuotas žinias bei informaciją, metodinę ir kt. pagalbą, siekiant bendrų tikslų – visapusiško vaiko parengimo mokyklai, atitinkamo socializacijos lygio ir kt. vaiko kompetencijų ugdymą(si).

Ugdymo(-si) organizavimo formos:

Ikimokykliniame amžiuje pagrindine ugdymo(-si) forma yra įvairi vaikų veikla:

Visos grupės veikla: žaidimai, ryto ir popietės ratas, vaikų sveikatinimo ir atsipalaidavimo valandėlės, muzikos ir kūno kultūros valandėlės, varžybos, išvykos, renginiai, šventės;

Veikla grupelėse: žaidimai, bendri kūrybiniai darbai-projektai, tyrinėjimai, diskusijos, kalbos korekcijos valandėlės.

Individuali veikla: savarankiška vaiko veikla ir žaidimai; individualių gebėjimų lavinimo užsiėmimai; loginės ir rašto pradmenų bei kalbinės pratybos; lavinamoji veikla ant kilimėlių ir prie

staliukų; individualus bendravimas su mokytoja ir / ar logopede, specialiąja pedagoge.

Siekiamybė, kad mokymo priemonės:

 tenkintų vaiko poreikį žaisti, bendrauti, judėti;

 skatintų norą puoselėti ir saugoti savo ir kitų sveikatą;

 skatintų vaiko savarankiškumą, saviraišką, kūrybingumą, meninių gebėjimų ugdymą(si).

 

Priemonių grupės.

 Aplinkos kūrimas – pedagogai kartu su vaikais ir jų tėvais, bendruomenės kuria jaukią, patogią, vaikų amžių ir poreikius atitinkančią bei įvairiapusį ugdymą skatinančią aplinką. Siekiama, kad aplinka skatintų vaiko poreikį judėti, veikti, pažinti, kurtų jaukumą, būtų funkcionali.

 Mokymo priemonės (vaizdinės ugdymo priemonės, žaidimai socialinių įgūdžių raidai, universalūs žaislai ir žaidimai, knygos, medžiaga ir priemonės meniniam ugdymui, statybinė medžiaga, sporto inventorius, informacinės priemonės, vaizdinės priemonės, vaikų literatūra, pažintinė literatūra ir kt.) – pedagogai siekia, kad mokymo priemonės atitiktų vaikų amžių, individualius esamus gebėjimus, žadintų norą pažinti, lavintų loginį mąstymą, aktyvų kūrybingumą,

norą žaisti drauge.

 Pažintinės – edukacinės išvykos, renginiai, akcijos, popietės, tradicinės šventės – vaikų veikla, papildanti ugdymo turinį.

 

V SKYRIUS

ESMINĖS NUOSTATOS IR GEBĖJIMAI,

KURIUOS VAIKAS TURI ĮGYTI NUO 3 IKI 6 METŲ

 

Ketvirtasis ugdymosi

pasiekimų žingsnis

Penktasis  udgymosi pasiekimų žingsnis

Šeštasis  udgymosi pasiekimų žingsnis

Septintasis  udgymosi pasiekimų žingsnis

1. Kasdienio gyvenimo įgūdžiai

Vertybinė nuostata   Noriai ugdosi sveikam kasdieniam gyvenimui reikalingus įgūdžius.

• Valgo gana tvarkingai. Primenamas po valgio skalauja burną. Pasako, kodėl

reikia plauti vaisius, uogas, daržoves. Padeda suaugusiajam serviruoti ir po valgio sutvarkyti stalą.

• Dažniausiai savarankiškai naudojasi tualetu ir susitvarko juo pasinaudojęs.

Šiek tiek padedamas apsirengia ir  nusirengia, apsiauna ir nusiauna batus. Šiek tiek padedamas plaunasi rankas, prausiasi, nusišluosto rankas ir veidą. Priminus

čiaudėdamas ar kosėdamas prisidengia burną ir nosį. Gali sutvarkyti dalį žaislų,

su kuriais žaidė.

• Pasako, kad negalima imti degtukų, vaistų, aštrių ir kitų pavojingų daiktų.

 

 

• Valgo tvarkingai, dažniausiai

taisyklingai naudojasi stalo įrankiais. Domisi, koks maistas sveikas ir naudingas. Serviruoja ir tvarko stalą, vadovaujamas suaugusiojo.

• Savarankiškai apsirengia ir

nusirengia, apsiauna ir nusiauna batus. Priminus plaunasi rankas, prausiasi, nusišluosto rankas ir veidą. Priminus tvarkosi žaislus ir veiklos

vietą.

• Žaisdamas, ką nors veikdamas stengiasi saugoti save ir

kitus.

• Priminus stengiasi sėdėti, stovėti, vaikščioti taisyklin-

gai.

 

 

• Valgo tvarkingai. Pasako, jog maistas reikalingas, kad augtume, būtume sveiki. Įvardija vieną kitą maisto produktą, kurį valgyti sveika, vieną

kitą – kurio vartojimą reikėtų riboti. Savarankiškai serviruoja ir tvarko stalą.

• Savarankiškai apsirengia ir nusirengia, apsiauna ir nusiauna batus. Suaugusiųjų padedamas, pasirenka drabužius ir avalynę pagal orus.

Priminus ar savarankiškai

plaunasi rankas, prausiasi, nusišluosto rankas ir veidą.

Dažniausiai  savarankiškai

tvarkosi žaislus ir veiklos

vietą.

Savarankiškai ar priminus laikosi sutartų saugaus elgesio  taisyklių. Stebint suaugusiam saugiai naudojasi veiklai skirtais aštriais įrankiais.

• Priminus stengiasi sėdėti, stovėti, vaikščioti taisyklingai.

Žino, kaip saugiai

elgtis gatvėje, kelyje

 

·   Tvarkingai valgo, jaučia, kada alkanas, kada pasisotino, geria pakankamai vandens. Stengiasi valgyti įvairų maistą. Įvardija kelis maisto produktus, kuriuos valgyti sveika, ir kelis, kuriuos reikia riboti. Savarankiškai serviruoja ir tvarko stalą.

· Dažniausiai savarankiškai ar priminus plaunasi rankas, prausiasi, šukuojasi. Savarankiškai tvarkingai apsirengia, nusirengia, apsiauna, nusiauna. Suaugusiųjų padedamas arba savarankiškai pasirenka drabužius ir avalynę pagal orus. Savarankiškai tvarkosi žaislus ir veiklos vietą.

·  Savarankiškai laikosi sutartų saugaus elgesio taisyklių.

·  Žino, kaip saugiai elgtis gatvėje, kelyje, prie vandens telkinių, ant ledo, gaisro metu, su elektros prietaisais, vaistais. Žino, kaip saugiai elgtis su nepažįstamais žmonėmis ir gyvūnais.

·   Kad būtų sveikas, stengiasi stovėti, sėdėti ir vaikščioti taisyklingai.

2. Fizinis aktyvumas

Vertybinė nuostata    Noriai, džiaugsmingai juda, mėgsta judrią veiklą ir žaidimus.  

 

• Stovėdamas pasistiebia, atsistoja ant kulnų, stovėdamas ir sėdėdamas atlieka įvairius judesius kojomis bei rankomis. Eina ant pirštų galų, eina siaura (5 cm) linija ,gimnastikos suoleliu, lipa laiptais aukštyn ir žemyn nesilaikydamas už turėklų, šokinėja abiem ir ant vienos kojos, nušoka nuo paaukštinimo.

Mina ir vairuoja triratuką.

• Pieštuką laiko tarp nykščio ir kitų pirštų, tiksliau atlieka judesius plaštaka ir pirštais (ima, atgnybia, suspaudžia dviem pirštais, kočioja tarp delnų) bei ranka (mojuoja, plasnoja). Ištiestomis rankomis pagauna didelį kamuolį. Judesius tiksliau atlieka

kaire arba dešine ranka, koja.

• Eina  pristatydamas  pėdą prie pėdos, pakaitiniu ir pristatomuoju žingsniu, aukštai

keldamas kelius, atlikdamas judesius rankomis, judėdamas vingiais. Greitas, vikrus, bėgioja vingiais, greitėdamas ir lėtėdamas, išsisukinėdamas, bėga ant pirštų galų. Šokinėja abiem kojomis vietoje ir judėdamas pirmyn,

ant vienos kojos, šokinėja per virvutę, peršoka žemas

kliūtis, pašoka siekdamas

daikto. Laipioja lauko įrenginiais. Spiria kamuolį į taikinį

iš įvairių padėčių.

• Pieštuką ir žirkles laiko beveik taisyklingai. Tiksliai atlieka sudėtingesnius judesius pirštais ir ranka (veria ant vir-

velės smulkius daiktus, užsega ir atsega sagas). Iš įvairių

padėčių meta kamuolį į taikinį, tiksliau gaudo, mušinėja.

Įsisupa ir supasi sūpynėmis.

• Eina ratu, poroje, prasilenkdamas, gyvatėle, atbulomis, šonu. Ištvermingas,

bėga ilgesnius atstumus.

Bėga pristatomuoju ar pakaitiniu žingsniu, aukštai keldamas kelius, bėga suoleliu, įkalnėn, nuokalnėn.

Šokinėja ant vienos kojos judėdamas pirmyn, šoka į tolį, į aukštį. Važiuoja dviračiu.

• Rankos ir pirštų judesius atlieka vikriau, greičiau, tiksliau,  kruopščiau.  Tiksliau valdo pieštuką bei žirkles ką nors piešdamas, kirpdamas.

Su kamuoliu atlieka sportinių žaidimų elementus, žaidžia komandomis, derindamas veiksmus.

· Eina keisdamas greitį, staigiais sustoja, greitai pajuda iš vietos. Išlaiko saugų atstumą eidamas, bėgdamas šalia draugo, būryje. Bėga derindamas su ir daugiau judesių (bėga ir varosi, spiria kamuolį, bėga ir mojuoja rankomis, kaspinais). Šokinėja derindami  du skirtingus rankų ir ar kojų judesius, (šoka per virvutę, žaidžia „klases“).

· Pieštuką ir žirkles laiko taisyklingai, kerpa gana tiksliai, sulenkia popieriaus lapą per pusę. Į keturias dalis. Tiksliai kopijuoja formas, raides. Meta ir kartais pataiko kamuolį į krepšį, vartus, taikinį.

3. Emocijų suvokimas ir raiška

Vertybinė nuostata   Domisi savo ir kitų emocijomis bei jausmais.

• Pradeda suprasti, kad skirtingose situacijose (per gimimo dieną, susipykus su

draugu) jaučia skirtingas emocijas, kad jas išreiškia mimika, balsu, veiksmais, poza.

Pavadina pagrindines emocijas.

• Atpažįsta kitų emocijas pagal veido išraišką, elgesį, veiksmus. Geriau supranta kitų emocijas ir jausmus, dažnai tinkamai į juos reaguoja (pvz., stengiasi

paguosti, padėti).

• Pradeda suprasti, kad jo ir kitų emocijos gali skirtis (jam linksma, o kitam tuo pat metu liūdna).

• Atpažįsta bei pavadina savo

jausmus ir įvardija situacijas, kuriose jie kilo.

• Vis geriau supranta ne tik kitų jausmus, bet ir situacijas, kuriose jie kyla (pakviečia žaisti nuliūdusį vaiką, kurio į žaidimą nepriėmė kiti)

• Pradeda kalbėtis apie jausmus su kitais – pasako ar paklausia, kodėl pyksta, kodėl

verkia.

• Apibūdina savo jausmus, pakomentuoja juos sukėlusias

situacijas bei priežastis.

• Beveik neklysdamas iš veido mimikos, balso, kūno pozos nustato, kaip jaučiasi kitas, pastebi nuskriaustą, nusiminusį ir dažniausiai geranoriškai stengiasi jam padėti.

• Pradeda kalbėtis apie tai, kas gali padėti pasijusti geriau,

jei esi nusiminęs, piktas.

·  Domisi savo ir kitų emocijomis, jausmais bei jų raiška.

·  Atpažįsta ir įvardija ne tik savo jausmus, bet ir nuotaikas bei jų priežastis.

·  Atpažįsta kitų emocijas ar jausmus, bando į juos atsiliepti (paguosti, užjausti), keisti savo elgesį (susilaikyti, neskaudinti, atsižvelgti į kito norus).

4. Savireguliacija ir savikontrolė

Vertybinė nuostata   Nusiteikęs valdyti emocijų raišką ir elgesį.

• Nusiramina kalbėdamas apie tai, kas jį įskaudino, ir girdėdamas suaugusiojo

komentarus.

• Pradeda valdyti savo emocijų raiškos intensyvumą priklausomai nuo situacijos

(pvz., ramioje aplinkoje džiaugsmą reiškia santūriau). Paklaustas ramioje situacijoje pasako galimas savo ar kito asmens netinkamo elgesio pasekmes.

• Nuolat primenant ir sekdamas suaugusiojo bei kitų vaikų pavyzdžiu laikosi grupėje numatytos tvarkos, susitarimų ir taisyklių. Žaisdamas stengiasi laikytis žaidimo taisyklių

 

 

Nusiramina, atsipalaiduoja,

klausydamasis ramios muzikos, pabuvęs vienas, kalbėdamasis su kitais.

• Vis dažniau jausmus išreiškia mimika ir žodžiais, o ne

veiksmais. Ramioje situacijoje sugalvoja kelis konflikto

sprendimo būdus, numato jų

taikymo pasekmes.

• Retkarčiais primenamas laikosi grupėje numatytos tvarkos, susitarimų ir taisyklių.

Pats primena kitiems tinkamo elgesio taisykles ir bando jų laikytis be suaugusiųjų

priežiūros.

• Pats taiko įvairesnius nusiraminimo, atsipalaidavimo būdus (pastovi prie akvariumo

su žuvytėmis, klauso pasakos, naudodamasis ausinėmis ir kt.).

• Bando susilaikyti nuo netinkamo elgesio jį provokuojančiose situacijose, ieško taikių

išeičių, kad neskaudintų kitų.

Stengiasi suvaldyti savo pyktį, įniršį.

• Supranta susitarimų, taisyklių prasmę bei naudingumą

ir dažniausiai savarankiškai

jų laikosi. Lengvai priima dienos ritmo pasikeitimus

·  Susijaudinęs, išsigandęs, sutrikęs bando nusiraminti ir ieškoti pagalbos.

·  Taiko kelis skirtingus kitiems priimtinus emocijų ir jausmų reiškimo būdus. Numato, kaip jaustųsi pats ar kitas asmuo įvairiose situacijose.

·  Supranta, kad skirtingose vietose (darželyje, mokykloje ir kt.) yra kitokia tvarka, kitos taisyklės, linkęs jas suprasti ir jų laikytis.

5. Savivoka ir savigarba

Vertybinė nuostata   Save vertina teigiamai. 

• Supranta, kad turi nuo kitų atskirą savo norų, ketinimų, jausmų pasaulį. Pasako, kaip jaučiasi, ko nori jis pats ir kaip jaučiasi, ko nori kitas asmuo. Supranta, kad suaugęs žmogus negalėjo matyti to, ką jis matė, ką darė arba kas atsitiko, jeigu

nebuvo kartu (tėvams pasakoja, ką veikė darželyje ir kt.).

• Mano, kad yra geras, todėl kiti jį mėgsta, palankiai vertina.

• Supranta, kad jis buvo, yra ir visada bus tas pats asmuo: atpažįsta save kūdikystės nuotraukose, apibūdina savo išvaizdą, teisingai pasako, kad suaugęs bus vyras (moteris), tėvelis (mamytė).

• Jaučiasi esąs šeimos, vaikų grupės narys, kalba apie šeimą, draugus.

• Savęs vertinimas nepastovus, priklauso nuo tuo metu išsakyto suaugusiojo vertinimo, siekia kitų dėmesio, palankių vertinimų

• Vis geriau suvokia savo norus, jausmus, savybes, gebėjimus, šeimą, bendruomenę,

Tėvynę. Ima suvokti save, kaip galintį daryti įtaką kitam (pralinksminti, padėti

ir kt.) ir atsakingai pasirinkti

(ką veikti, kaip elgtis, aktyviai dalyvauti priimant su jo gyvenimu ir veikla susijusius

sprendimus ar kt.). Juokiasi

iš savo klaidų ar mažų nelaimių, jeigu jos nesukėlė rimtų

pasekmių.

• Save apibūdina, nusakydamas fizines ir elgesio savybes,  priklausymą  šeimai,

grupei, gali pasakyti savo tautybę.

• Save  ir  savo  gebėjimus vertina  teigiamai.  Stebi

ir atpažįsta kitų palankumo ir nepalankumo jam

ženklus  (pasakytus  žodžius, kvietimą žaisti kartu

ir kt.)

· Pasitiki savimi ir savo gebėjimais.

· Supranta savo augimą, kaip atrodo, kuo domisi, ką veikia.

· Jaučiasi esąs savo šeimos, grupės narys, priskiria save giminei (močiutės, seneliai, tetos, pusbroliai, pusseserės), gimtinei.

· Ima suprasti ką jis pats gali padaryti , pakeisti, o kas nuo jų norų ir pastangų nepriklauso.

· Mokosi saugoti savo privatumą, siekia kitų palankumo, yra tolerantiškas kitokiam (kalbančiam kita kalba, kitokios išvaizdos vaikui ir kt.)

6.Santykiai su suaugusiais

Vertybinė nuostata    Nusiteikęs geranoriškai bendrauti ir bendradarbiauti su suaugusiaisiais.

• Lengvai atsiskiria nuo tėvų ar globėjų. Grupėje jaučiasi saugus, rodo pasitikėjimą

grupės auklėtojais, supranta jų jausmus, bendradarbiauja su jais: guodžiasi, kalbasi, klausia, tariasi. Paklaustas suaugusiajam pasako savo nuomonę. Dažniausiai stengiasi laikytis suaugusiųjų nustatytos tvarkos, priima jų pagalbą, pasiūlymus bei vykdo individualiai pasakytus prašymus. Mėgsta ką nors daryti kartu su suaugusiuoju.

• Kalbasi, ką nors veikia su nepažįstamais žmonėmis, kai auklėtojas yra šalia jo arba

matomas netoliese.

• Rodo, prašo, siūlo, aiškina,

nurodinėja, įtraukdamas su-

augusįjį į savo žaidimus, bendrą veiklą, pokalbius apie

savijautą ir elgesį. Priima su

veikla susijusius suaugusiojo

pasiūlymus. Tikrina suaugusiojo išsakytas leistino elgesio ribas – atsiklausia, derasi, pasako, kaip pasielgė kitas, ir

laukia komentarų. Dažniausiai laikosi sutartų taisyklių,

suaugusiojo prašymų, pasiūlymų, tačiau stipriai supykęs,

išsigandęs, susijaudinęs gali

priešintis suaugusiajam

• Drąsiai bendrauja su mažiau

pažįstamais ar nepažįstamais žmonėmis grupėje, salėje ar įstaigos kieme.

• Nusiteikęs geranoriškai, pagarbiai, mandagiai bendrauti su

suaugusiaisiais. Tariasi, diskutuoja su jais dėl dienotvarkės ir elgesio taisyklių, teikia pasiūlymus, stengiasi laikytis susitarimų, nors kartais su suaugusiuoju bendrauja priešiškai. Kasdienėse

situacijose bando tinkamu būdu išsakyti priešingą nei

suaugusiojo nuomonę.

• Paprašytas paaiškina, kodėl

negalima bendrauti su nepažįstamais žmonėmis, kai

šalia nėra juo besirūpinančio

suaugusiojo. Žino, į ką galima kreiptis pagalbos pasimetus, nutikus nelaimei.

 

·  Geranoriškai ir pagarbiai bendrauja ir bendradarbiauja su suaugusiais .

·  Pasitiki pedagogais, artimaisiais, juos gerbia, ramiai jaučiasi su jais neįprastoje aplinkoje, iš jų mokosi.

·  Patys siūlo suaugusiems įdomią  bendrą veiklą, išsako savo nuomonę, siekia susitarimų, prašo pagalbos.

·  Domisi suaugusiojo jausmais ir savijauta, užjaučia, pagaili, siūlo savo pagalbą.

·  Žino, kaip reikia elgtis su nepažįstamais suaugusiais žmonėmis.

7.Santykiai su bendraamžiais

Vertybinė nuostata    Nusiteikęs geranoriškai bendrauti ir bendradarbiauti su bendraamžiais.

• Kartu su bendraamžiais žaidžia bendrus žaidimus (kviečia žaisti, priima, prašosi

priimamas į žaidimą).

• Žaisdamas mėgdžioja kitus vaikus, supranta jų norus, stengiasi suprasti kita kalba kalbančio vaiko sumanymus. Tariasi dėl vaidmenų, siužeto, žaislų. Padedamas

suaugusiojo, palaukia savo eilės, dalijasi žaislais, priima kompromisinį pasiūlymą.

• Gali turėti vieną ar kelis nenuolatinius žaidimų partnerius. Su jais lengvai susi-

pyksta ir susitaiko

• Sėkmingai įsitraukia į vaikų grupę ir nuolat kartu žaidžia.

• Geranoriškai veikia kartu su kitais, siūlydamas sumanymą ar priimdamas kitų sumanymą,  fantazuodamas.

Tikslingai atsineša žaislą iš namų bendram žaidimui su

žaidimo draugu. Paprašius

kitam vaikui, duoda pažaisti savo žaislu arba žaidžia

juo paeiliui. Noriai žaidžia su vaikais iš kitos kultūrinės ar socialinės aplinkos,

natūraliai priima vaikų skirtumus. Gali padėti kitam

vaikui. Pats randa nesutarimo, konflikto sprendimo

būdą arba prašo suaugusiojo

pagalbos.

• Gali turėti draugą arba kelis

kurį laiką nesikeičiančius žaidimų partnerius.

• Rodo iniciatyvą bendrauti ir

bendradarbiauti su kitais vaikais, palaikyti su jais gerus

santykius, domisi skirtumais tarp vaikų ir juos toleruoja.

• Taikiai diskutuoja, tariasi, derasi su kitais vaikais dėl žaidimų sumanymų ir veiklos. Dalijasi žaislais ir kovoja už kitų teisę žaisti paeiliui.

Siekdamas rasti kompromisą, įsitraukia į derybų procesą. Supranta, kad grupė vaikų, norėdama veikti sutartinai, turi susitarti dėl visiems priimtino elgesio. Supranta,

koks elgesys yra geras ar blogas ir kodėl. Suvokia savo veiksmų pasekmes sau ir kitiems.

• Turi draugą arba kelis nuolatinius žaidimų partnerius.

Palaiko ilgalaikę draugystę mažiausiai su vienu vaiku.

·  Nusiteikęs susipažinti,

susidraugauti, geranoriškai bendrauti ir bendradarbiauti su bendraamžiais.

·  Supranta, kas yra gerai, kas blogai, stengiasi elgtis pagal savą gero elgesio supratimą.

·  Draugauja bent su vienu vaiku, palankiai, mandagiai, tolerantiškai bendrauja ir bendradarbiauja su visais (dalijasi žaislais, tariasi, supranta kitų norus, derina veiksmus).

·  Supranta savo žodžių ir veiksmų pasekmes sau ir kitiems.

·  Pastebi ir priima kitų draugiškumo, palankumo ženklus, gerbia kitus vaikius, išklauso jų nuomonę, iš jų mokosi.

8. Sakytinė kalba

Vertybinė nuostata.  Nusiteikęs išklausyti kitą ir išreikšti save bei savo patirtį kalba.

Klausymas

• Klausosi aplinkinių pokalbių, sekamų, pasakojamų, skaitomų, deklamuojamų kūrinių literatūrine kalba, tarmiškai.

• Pradeda išklausyti, suprasti ir reaguoti į tai, ką jam sako, aiškina suaugusysis ar

vaikas. Stengiasi suprasti kita kalba kalbančių vaikų norus, pasiūlymus.

 

Klausymas

• Klausosi  įvairaus  turinio tekstų (grožinių, publicistinių, enciklopedinių, informacinių), apie aplinką, įvairius

įvykius, reiškinius klausosi gyvai, įrašų.

• Supranta sudėtingesnio turinio tekstus. Supranta, kad į jį kreipiamasi ar kalbama ne gimtąja kalba.

Kalbėjimas

• Natūraliai kitiems kalba apie tai, ką žino, veikia, ko nori,

tikisi, nesupratus paaiškina, pakartoja. Kalbėdamas žiūri

į akis.

• Kalba, pasakoja apie tai, kas buvo nutikę, įvykę, tai siedami su žmonėmis, tautos

gyvenimu, gamtos reiškiniais. Vartoja įvairią techniką, transporto priemones bei

prietaisus įvardijančius žodžius. Pasakoja, kalbasi apie

matytus animacinius filmus, televizijos  laidas,  žaistus

kompiuterinius  žaidimus.

Bando susikalbėti su kitakalbiu vaiku, pakartodamas jo

kalbos vieną kitą žodį.

• Laisvai kalba sudėtiniais sakiniais, žodžius į sakinius

jungia laikydamasis perprastų kalbos taisyklių. Vartoja

daugumą kalbos dalių (daiktavardžius, veiksmažodžius, būdvardžius, prieveiksmius, prielinksnius ir kt.). Išgirsta pirmą ir paskutinį garsą jo paties, tėvų, draugų vardažodžiuose, trumpuose žodžiuose.

• Seka girdėtas ir savo sukurtas pasakas, kuria įvairias istorijas, eilėraštukus, inscenizuoja. Deklamuoja skaitomų

pasakų eiliuotus intarpus.

Klausymas

• Klausosi draugų ir savo kalbos įrašų, įvairių stilių tekstų,

mįslių, erzinimų, pajuokavimų bendrine kalba ir tarme.

• Supranta knygelės, pasakojimo, pokalbio turinį, įvykių

eigą. Supranta pajuokavimus, dviprasmybes, frazeologizmus, perkeltinę žodžių prasmę. Supranta artimiausioje aplinkoje vartojamus

kitos kalbos žodžius.

Kalbėjimas

• Kalba natūraliai, atsižvelgdamas į bendravimo situaciją, išsakydamas savo patirtį, norus, svajones, svarstymus, kalba apie problemų sprendimą, vartoja mandagumo bei vaizdingus žodžius (sinonimus, antonimus ir kt.), technologinius terminus (mikrofonas, pelė, klaviatūra ir kt.).

Bando susikalbėti su kitakalbiu vaiku, suaugusiuoju. Garsiai svarsto savo planuojamos veiklos eigą, praneša apie tai

draugui, grupelei draugų, visai grupei. Klausinėja apie tai,

kas išgirsta, matyta, sugalvota, pajausta.

 

Klausymas

·  Nepertrakdamas klausosi raugų ir suaugusiųjų kalbos, pasakojimų, samprotavimų, komentarų, instrukcijų bendraujant, planuojant veiklą, veikiant.

·  Klausosi TV ir radijo laidų vaikams.

·  Klausosi ir supranta perkeltines kalbėjimo prasmes: dviprasmybes, absurdus, humorą, fantazijas, palyginimus, žodžių daugiareikšmiškumą.

·  Išklauso ir supranta 3-4 dalių verbalinę instrukciją.

· Supranta, kad kūrinys turi pradžią, pabaigą, vidurį, kad jame veikia skirtingi

veikėjai, kad yra tam tikra veiksmo vieta.

· Suvokia pokalbio, pasakojimo, skaitomo kūrinio eigą.

Kalbėjimas

· Kalba, pasakoja apie tai, kas patirta (nutikimus, susitikimus, įspūdžius, veiklą)

įvykių eilės seka. Kalbasi apie tai, ką norėtų patirti, išgirsti, pamatyti, veikti.

Paaiškina konflikto, nesutarimo esmę, svarsto, tariasi. Nusako žaidimo, veiklos

taisykles.

· Pasakoja kelių įvykių istorijas, pasakojimą palydi pantomima.

· Kalbasi apie spaudinių iliustracijas, fotoalbumų nuotraukas, skelbimus, simbolius gatvėse, parduotuvėse ir kt., apibūdina, aiškina.

• Pagal taisykles kalbasi telefonu.

• Taisyklingai vartoja įvairias konstatuojamųjų ir klausiamųjų sakinių formas

(kada, kur, kaip ir kt.). Kuria naujus žodžius pagal perprastas žodžių darybos

taisykles. Išgirsta visus garsus žodyje ir pasako juos eilės tvarka.

• Girdėtų kūrinių kalbinės raiškos elementus vartoja pokalbiuose, svarstymuose, erzinimuose ir kt. Atpasakodamas kūrinį, vartoja įprastus kūrinio pradžiai ar

pabaigai posakius. Deklamuoja modernius eilėraščius.

• Žaidžia kalba – rimais, ritmais, kuria naujus žodžius.

 

9. Rašytinė kalba

Vertybinė nuostata.  Domisi rašytiniais ženklais, simboliais, skaitomu tekstu.

Skaitymas

• Domisi skaitymu. Vaizduoja, kad skaito knygą, kuri jam buvo skaityta. Skaito knygelių paveikslėlius, įvardija įvairių objektų ir veikėjų bruožus, veiksmus.

Atkreipia dėmesį į raides, simbolius (grafinius vaizdus) aplinkoje, pradeda jais

manipuliuoti įvairioje veikloje.

Rašymas

• Domisi ne tik įvairiomis rašymo priemonėmis, bet ir galimybe rašyti (planšetiniu

kompiuteriu ir kt.) Keverzonėse ir piešiniuose pasirodo realių raidžių elementai ir

raidės. Raidėmis ir simboliais (grafiniais vaizdais) pradeda manipuliuoti įvairioje

veikloje.

Skaitymas

• Domisi abėcėlės raidėmis. Pastebi žodžius, prasidedančius ta pačia raide. Supranta, kad kai kurios raidės turi

savo pavadinimą ir specifinę grafinę raišką. Supranta aplinkoje matomų kai kurių spausdintų žodžių prasmę.

• Sugalvoja

pavadinimus paveikslėliams,  knygelėms.

Įvardija specifinius skaitomo teksto veikėjų bruožus.

Rašymas

• Domisi ir supranta skirtingų spaudinių funkcijas (kalendorius, valgiaraštis, reklama,

bukletas ir pan.)

• Kopijuoja raides, paprastus žodžius. „Iliustruoja“ pasakas, pasakojimus, istorijas, filmukus, iliustracijose parašydamas  nukopijuotas

raides, žodžius. Kuria ir gamina rankų darbo knygeles su elementariais nukopijuotais sakiniais, žodžiais, raidėmis. Braižo ir aiškina planus, schemas, grafikus. Bando rašyti raides, pradėdamas savo

vardo raidėmis. (Planšetiniame kompiuteryje rašo savo vardą, trumpus žodelius.)

Skaitymas

• Domisi knygomis, įvairiais rašytiniais tekstais, supranta

nesudėtingą jų siužetą, klausinėja. Pradeda suprasti ryšį tarp knygos teksto, iliustracijų ir asmeninės patirties.

Žino keliolika abėcėlės raidžių. Supranta, kad garsas siejamas su raide, o raidės

sudaro žodį. Pradeda skirti žodžius sudarančius garsus,

skiemenis. Pažįsta parašytą žodį kaip atskirų raidžių junginį.

• Gali perskaityti užrašus, kuriuos mato gatvėse, pavyzdžiui, parduotuvių, kirpyklų,

kavinių pavadinimus.

Rašymas

• Spausdintomis  raidėmis rašo savo vardą, kopijuoja

aplinkoje matomus žodžius. Piešiniuose užrašo atskirų

objektų pavadinimus. Įvairiais simboliais bando perteikti informaciją. Planšetiniu kompiuteriu rašo raides,žodžius.

Supranta rašymo

tikslus.

Skaitymas

• Gerbia ir tausoja knygas, kitus spaudinius (kalendorius, žurnalus ir kt.). Supranta knygos ar kito informacijos šaltinio dalių pavadinimus, jų funkcijas (viršelis,

titulinis lapas, autorius, pavadinimas ir kt.). Atpažįsta ir pavadina keletą įvairiu

šriftu parašytų raidžių (didžiųjų ir mažųjų, spausdintų ir rašytinių). Atpažįsta ir pavadina kelis skiriamuosius ženklus (klaustuką, šauktuką, tašką).

• Imituodamas skaitymą, pagal knygos iliustracijas kuria pasakojimą, panašų į girdėtą skaitant. Imituodamas skaitymą, kuria savo pasakojimą, susijusį su patirtimi, fantazuoja. Teisingai įvardija puslapį, sakinį, žodį, raidę. Bando perskaityti trumpus,

jam reikšmingus žodžius (savo vardą, artimųjų vardus, adresą ir kt.).

Rašymas

• Piešiniu, rašinėjimais, raidėmis atvaizduoja savo patirtį, išgyvenimus, norus.

Piešiniuose, po darbeliais, įvairiuose laiškeliuose, pranešimuose ar kvietimuose rašo atskiras raides, savo vardą, elementarius žodelius. Rašo nepaisydamas

žodžių darybos ir jų dėstymo eilutėje ar puslapyje taisyklių.

10. Aplinkos pažinimas

Vertybinė nuostata.  Nori pažinti bei suprasti save ir aplinkinį pasaulį, džiaugiasi sužinojęs ką nors

nauja.

• Pažįsta gyvenamosios vietovės objektus (namai, automobiliai, keliai, parduotuvės ir pan.).

• Pasako miesto, gatvės, kurioje gyvena, pavadinimus, savo vardą ir pavardę.

• Pastebi pasikeitimus savo aplinkoje.

• Pastebi ir nusako aiškiausiai pastebimus gyvūnų ir augalų požymius.

• Atpažįsta gamtoje ar paveiksluose dažniausiai sutinkamus gyvūnus, medžius, gėles, daržoves, grybus, pasako jų pavadinimus.

• Pasako metų laikų pavadinimus ir būdingus jiems požymius, skiria daugiau gamtos reiškinių (rūkas, pūga, šlapdriba).

• Atpažįsta ir įvardija ne tik naminius, bet ir kai kuriuos  laukinius gyvūnus. Samprotauja apie naminių ir laukinių gyvūnų gyvenimo skirtumus.

• Skiria daržoves, vaisius, uogas, nusako, kaip naudoti maistui.

• Domisi  dangaus  kūnais, gamtos reiškiniais, kurių negali pamatyti (pvz., ugnikalnių išsiveržimas, žemės drebėjimas, smėlio audra).

• Pasakoja apie savo šeimą, jos

buitį, tradicijas.

• Moka papasakoti apie savo gimtąjį miestą ar gyvenvietę.

Pasako savo gatvės pavadinimą. Įvardija kelis žinomus gimtojo miesto objektus.

• Gali savarankiškai nueiti į darželio salę, biblioteką, valgyklą ar, pvz., dailės studiją.

• Atranda buities prietaisų, skaitmeninių  technologijų panaudojimo galimybes, noriai mokosi jais naudotis.

• Pastebi  aiškiai  matomus skirtumus ir panašumus tarp

gyvūnų ir augalų. Samprotauja apie tai, kur gyvena, kuo minta naminiai ir laukiniai gyvūnai.

• Moka prižiūrėti kambarinius augalus, daržoves, stebi jų

augimą.

• Papasakoja apie naminių gyvūnų naudą žmonėms ir augalų naudojimą maistui.

• Pradeda  suprasti  Žemės, Saulės, Mėnulio ir kitų dan-

gaus kūnų ryšius.

• Pasako tėvų profesijas, įvardija savo giminaičius, žino

savo namų adresą.

• Pasako savo šalies ir sostinės pavadinimą.

• Skiria ir pavadina suaugusiųjų profesijas, darbus ir buitį palengvinančią techniką (prietaisai, transportas, įrenginiai). Samprotauja apie tai, kad gamindami

daiktus žmonės įdeda daug darbo, kokių savybių žmogui reikia darbe, kokios yra

profesijos.

• Domisi, kokie daiktai buvo

naudojami seniau, kaip jie pasikeitė.

• Papasakoja apie tradicines šventes.

• Pradeda jausti prieraišumą

prie artimiausios gamtinės aplinkos, dalyvauja ją prižiūrint ir puošiant, suvokia savo vietą joje, pažįsta ir įvardija gyvenamosios vietovės objektus (upę, kalvą, mišką ir pan.), gyvūnus ir augalus.

• Rodo pagarbą gyvajai ir negyvajai aplinkai ir besiformuojančią atsakomybę už jos išsaugojimą.

• Mokosi rūšiuoti atliekas.

• Nusako miško, pievos, vandens telkinio augmenijos ir gyvūnijos būdingiausius bruožus (miške vyrauja medžiai ir krūmai, pievose – žolės; vandens telkinių

augalai gali augti tik panirę ar pusiau panirę į vandenį ir pan.).

• Suaugusiųjų padedamas pastebi požymius, kurie rodo augalų bei gyvūnų prisitaikymą gyventi sausumoje ar vandenyje.

• Nurodo kelis gyvūnus, kurie minta tik augalais, ir kelis, kurie minta kitais gyvūnais ir vadinami plėšrūnais.

• Atpažįsta po kelis miško ir vandens augalus bei gyvūnus, valgomuosius grybus.

· Paaiškina, kad nežinomų augalų uogų ir grybų negalima ragauti, nes jie gali būti

nuodingi.

• Paaiškina, kaip reikia prižiūrėti kambarinius ar daržo augalus, naminius gyvūnus.

• Nusako, iš ko ir kaip gaminama duona, pieno produktai.

• Noriai tyrinėja medžiagų savybes, daiktų sandarą ir apie tai samprotauja, aiškinasi kodėl; pateikia (ne)tirpstančių medžiagų, vandenyje (ne)skęstančių daiktų

pavyzdžių.

• Domisi gamtos reiškiniais ir jų aiškinimu (rasa, vaivorykštė, vėjas). Nusako, kaip

skiriasi orai kitose pasaulio šalyse.

• Paaiškina, kad Saulė apšviečia ir šildo Žemę; samprotauja, kuo planetos skiriasi

nuo žvaigždžių.

• Tvarkingai ir saugiai elgiasi gamtoje, išvykose, noriai dalyvauja tvarkant ir

puošiant aplinką.

• Paaiškina, kaip reikia taupyti elektrą, šilumą ir vandenį, kaip rūšiuoti šiukšles,

esant galimybėms jas rūšiuoja.

• Samprotauja apie profesijos pasirinkimą, kokių savybių reikia žmonėms, dirbantiems įvairius darbus.

• Domisi žmonių gyvenimo būdu, jo kaita mūsų ir kitose šalyse.

• Domisi savo giminės istorija, savo gimtosios vietovės ir Lietuvos žinomais

žmonėmis, kultūros ir gamtos paminklais, gali apie kelis trumpai papasakoti.

• Domisi aktualiais visuomeninio gyvenimo įvykiais.

• Bando prisiimti atsakomybę už bendrą darbą, stengiasi prisidėti, dalyvauti ikimokyklinės įstaigos ir vietos bendruomenės talkose, šventėse ir kituose

renginiuose.

11. Skaičiavimas ir matavimas

Vertybinė nuostata.   Nusiteikęs pažinti pasaulį skaičiuodamas ir matuodamas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skaičiavimas

• Supranta, kad daiktų skaičius nepriklauso nuo daiktų formos, dydžio ir kitų savybių bei jų padėties erdvėje.

Skaičiuoja bent iki 5. Dėliodamas kelis daiktus, sugeba

atsakyti klausimus: „Kiek iš viso?“ „Kiek daugiau?“ „Kiek

mažiau?“• Pastebi, kaip sudaryta daiktų (elementų) seka, geba pratęsti ją 1–2 daiktais (elementais). Pratęsdamas pasikartojančių daiktų (elementų) seką, nebūtinai laikosi

tos pačios sudarymo logikos (pvz., iš pradžių gali imti

daiktus (elementus) pagal vieną požymį, vėliau – pagal kitą). Skiria kelintinius skaitvardžius.

Matavimas

• Skiria trikampę, stačiakampę formas. Randa mažai besiskiriančius daiktus. Kalbėdamas

apie spalvą, vartoja žodžius „vienos spalvos“, „dvispalvis“. Grupuoja, komponuoja

daiktus, atsižvelgdamas į jų

spalvą, formą arba dydį.

• Palygindamas  daiktų  dydžius, naudojasi sąlyginiu matu (trečiu daiktu). Kalbėdamas apie atstumą, daiktų ilgį, plotį, aukštį, storį, masę,

vartoja žodžius: ilgesnis –trumpesnis, siauresnis – platesnis, aukštesnis – žemesnis, lengvesnis – sunkesnis.

Supranta, ką reiškia sudėlioti nuo mažiausio iki didžiausio ir atvirkščiai.

• Supranta, kad knygos skaitomos iš kairės į dešinę ir iš viršaus į apačią. Juda nurodyta kryptimi. Skiria ir žodžiais išreiškia  erdvinius  daikto

santykius su savimi: priešais mane, už manęs, šalia manęs, mano kairėje ir pan.

• Pradeda suvokti praeitį, dabartį, ateitį. Skiria sąvokas

šiandien, vakar, rytoj.

 

Skaičiavimas

• Susieja daiktų (realių ar pavaizduotų) kiekį su atitinkamu daiktų skaičių žyminčiu

simboliu. Skaičiuoja bent iki 10. Palygina mažai daiktų turinčias grupes pagal kiekį.

Supranta ir vartoja žodžius: daugiau  (mažiau)  vienu,

dviem, po lygiai, pusiau, į 2 dalis, į 4 dalis.

• Atpažįsta, atkuria, pratęsia, sukuria skirtingų garsų, dydžių, formų, spalvų sekas su 2–3 pasikartojančiais elementais.

Matavimas

• Skiria plokštumos ir erdvės figūras: skritulį ir rutulį, kvadratą ir kubą. Klasifikuoja

daiktus pagal dydį, formą arba spalvą.

• Matuodamas atstumą, ilgį,

tūrį, masę, naudojasi vienu ar keliais sąlyginiais matais

(savo pėda, sprindžiu, trečiu daiktu). Atranda, kad į skirtingos formos daiktus galima sutalpinti tą patį skystų

ar birių medžiagų (vandens, smėlio ir kt.) kiekį. Lygindamas dydžius, vartoja jų skirtumo didumą pabrėžiančius

žodžius (šiek tiek didesnis, truputį mažesnis, didžiausias, mažiausias ir kt.).

• Apibūdina daiktų vietą ir padėtį kitų daiktų ar vienas

kito atžvilgiu, sakydamas: į kairę – į dešinę, aukščiau –

žemiau, virš – po; šalia, greta, viduryje, tarp, priešais, prie, prieš, paskui, šalia vienas kito, už, prieš, tarp, viduje, išorėje ir kt.

• Žino, jog gamtoje esama įvairios trukmės pasikartojančių ciklų (kartojasi savaitės dienos, metų laikai ir

pan.).

Skaičiavimas

• Pradeda suprasti ryšius tarp skaičių (pvz., kad šeši susideda iš dviejų trejetų arba iš trijų dvejetų porų). Pradeda suprasti ir vartoti žodžius: sudėti, pridėti, atimti, kiek bus, kiek liks ir pan.

• Išdėlioja daiktus į eilę pagal tą patį požymį (pvz., pagal spalvos intensyvumą).

Matavimas

• Skiria ir pavadina plokštumos figūras (apskritimą, skritulį, kvadratą, stačiakampį, trikampį) ir erdvės figūras (kubą, rutulį); aplinkoje randa daiktus, savo forma primenančius šias figūras. Dėlioja paveikslėlius iš didesnio kiekio elementų, stato iš smulkesnių detalių. Sugrupuoja daiktus pagal nurodytą požymį (dydį, formą). Pradeda suprasti, kad tas pats daiktas gali priklausyti kitai grupei pagal kitą

požymį.

• Pradeda suprasti, kada vartojami priešingos reikšmės

žodžiai: mažas ir didelis, lengvas ir sunkus, šilta ir šalta ir kt. (pvz., sako: „Aš esu didelis, o kačiukas mažas, bet aš esu mažas, o namas didelis“).

• Moka parodyti, kur yra greta (tačiau tik iš šonų, ne viršuje) esantys, bet nematomi objektai (pvz.: laukujos durys, sodas). Žaisdamas naudojasi vis didesne erdve

 

12. Meninė raiška

Vertybinė nuostata. Jaučia meninės raiškos džiaugsmą, rodo norą aktyviai dalyvauti meninėje

veikloje.

Muzika

• Klausydamasis ir tyrinėdamas gamtos garsus, trumpus vokalinius ir instrumentinius kūrinius, judesiais emocingai atliepia jų nuotaiką, tempą bei keliais

žodžiais juos apibūdina.

• Kartu su kitais dainuoja trumpas, aiškaus ritmo, siauro diapazono, laipsniškos

melodinės slinkties autorines ir liaudies dainas. Dainavimą palydi ritmiškais

judesiais. Tyrinėja savo balso galimybes (dainuoja garsiai, tyliai, aukštai, žemai,

greičiau, lėčiau).

• Žaidžia įvairių tautų muzikinius žaidimus, atlikdamas kelis nesudėtingus jude-

sius: eina, bėga rateliu, trepsi, ploja, mojuoja, sukasi po vieną ir už parankių.

Tyrinėja garso išgavimo būdus kūno, gamtos, įvairiais muzikos instrumentais,

jais ritmiškai pritaria suaugusiojo grojimui.

• Improvizuoja skanduodamas, plodamas, trepsėdamas, stuksendamas, spontaniškai kuria ritminius, melodinius motyvus savo vardui, žodžiams.

Šokis

• Žaidžia vaizduojamuosius (darbo proceso, augalų vegetacijos, gyvūnų) šokamuosius žaidimus, šoka trijų–keturių natūralių judesių (bėga, sukasi, ritasi ir kt.)šokius.

• Šoka spontaniškai kurdamas trijų–keturių natūralių judesių seką.

Žaidimai, vaidyba

• Žaisdamas atkuria matytų situacijų fragmentus, panaudoja tikrus daiktus,

reikmenis, drabužius. Kuria dialogą tarp veikėjų, išraiškingai intonuoja. Žaisdamas atsipalaiduoja. Muzikiniuose rateliuose kuria ar savaip perteikia kelis veikėją vaizduojančius judesius, veiksmus, spontaniškai reiškia

emocijas.

Vizualinė raiška

• Patirtį išreiškia įvairiomis linijomis, jų deriniais, dėmėmis, geometrinėmis ir

laisvomis formomis, spalvomis, išgaudamas šiek tiek atpažįstamus vaizdus,

objektus, juos įvardija. Kuria spontaniškai, kartais pagal išankstinį sumanymą,

kuris darbo eigoje dažnai kinta, „pasimeta“. Kūrybos procesą palydi pasakojimu,

komentavimu, gestikuliavimu, mimika.

• Eksperimentuoja dailės medžiagomis ir priemonėmis, atrasdamas spalvų, linijų, formų, faktūrų įvairovę, turi mėgstamas spalvas. Kuria koliažus, spauduoja

įvairiomis priemonėmis, konstruoja, lipdo nesudėtingas formas.

 

Muzika

• Balsu, judesiais, pasirinktu muzikos instrumentu spontaniškai improvizuoja, pritaria klausomam vokalinės, instrumentinės muzikos įrašui ar gyvai skambančios muzikos

kūriniui. Savais žodžiais išsako

kilusius įspūdžius. Atpažįsta

kai kurių instrumentų (smuiko, būgno, dūdelės, varpelio)

tembrus, girdėtus kūrinius.

• Dainuoja vienbalses, dialoginio pobūdžio dainas, jaučia ritmą. Dainuodamas išbando

balso skambesį, išmėgina jį įvairioje aplinkoje (grupėje,

kieme ir kt.). Stengiasi tiksliau intonuoti, taisyklingiau artikuliuoti (aiškiai tarti balsius, priebalsius, dvibalsius),

taisyklingiau stovėti, kvėpuoti.

• Ritminiais,  melodiniais, gamtos, savo gamybos vaikiškais muzikos instrumentais pritaria dainoms, šokiams, tyrinėja jų skambėjimo tembrus.

• Improvizuodamas balsu, vaikišku muzikos instrumentu

kuria ritmus, melodijas ketureiliams, mįslėms, patarlėms.

Šokis

• Šoka sukamuosius (kai sukamasi poroje) ratelius, paprastų žingsnių (paprastasis,

aukštas paprastasis, stangrus, pritupiamasis) autorinius ir penkių–šešių natūralių judesių (bėga, sukasi, pašoka

ir kt.) šokius.

• Šoka improvizuotai kurdamas penkių–šešių natūralių

judesių seką, reaguodamas į

muziką, išreikšdamas aplinkos vaizdus (gamtos reiškinius, gyvūnus).

Vaidyba

• Vaidindamas stalo, lėlių teatre, vaizduoja realistinį ir fantastinį siužetą, išplėtoja vyksmą dialogu, monologu, keisdamas balso intonacijas. Išreiškia savo norus, jausmus, mintis, baimes. Susikuria ištisą žaidimo aplinką, panaudodamas daiktus, drabužius, reikmenis. Muzikiniuose žaidimuose ir rateliuose kuria ar savaip perteikia 3–4 veiksmų seką, vaizduojančią augimą, darbus,  veikėjų  judėjimą,

stengiasi perteikti veikėjo nuotaiką.

Vizualinė raiška

• Savo emocijas, patirtį, įspūdžius išreiškia kitiems atpažįstamais vaizdais. Išryškina vaizduojamų objektų bruožus, reikšmingas detales.

Objektus vaizduoja ne tokius, kokius mato, o tokius, ką apie juos žino. Kuria pagal

išankstinį sumanymą, kuris procese gali kisti.

• Eksperimentuoja  tapybos, grafikos, mišriomis dailės

priemonėmis ir medžiagomis, kuria sudėtingesnius koliažus, trimates formas iš įvairių medžiagų, asambliažus, fotografuoja, piešia skaitmeninėmis priemonėmis (piešimo programomis telefone, kompiuteryje).

Muzika

• Klausosi įvairaus stiliaus, žanrų muzikos kūrinių ir spalvomis

ar piešiniu spontaniškai perteikia kilusius įspūdžius. Tyrinėja girdimos muzikos, triukšmo,

tylos panašumus ir skirtumus. Įvardija kūrinio nuotaiką, tempą, dinamiką, skiria kai kuriuos instrumentus.

• Dainuoja sudėtingesnio ritmo, melodijos, platesnio diapazono vienbalses dainas, jas gana tiksliai intonuoja.

Dainuoja trumpas daineles kanonu, įsiklausydamas į

savo ir draugų dainavimą.

• Melodiniais vaikiškais muzikos instrumentais groja 2– 3 garsų melodijas. Pritaria suaugusiojo grojimui, atlikdami

muzikines pjeses solo ir orkestre, seka dirigento judesius, stengiasi kartu pradėti ir baigti kūrinėlį.

• Improvizuodamas  balsu, muzikos instrumentu kuria melodiją trumpam tekstui,

paveikslui. Žaidžia muzikinius dialogus, kuria judesius

kontrastingo pobūdžio muzikai.

Šokis

• Šoka sudėtingesnius ratelius

(tiltelių, grandinėlės), paprastųjų ir bėgamųjų (paprastasis

bėgamasis, aukštas bėgama-

sis, liaunas, smulkus bėgamasis) žingsnių autorinius ir

natūralių judesių šokius.

• Šoka  improvizuotai  kurdamas  septynių–aštuonių

natūralių judesių seką, perteikdamas trumpą siužetą ar

pasirinktą nuotaiką, išreikšdamas erdvės (aukštai – žemai) ir laiko (greitai – lėtai)

elementus.

Vaidyba

• Kurdamas lėlių, dramos vaidinimus pagal girdėtą pasaką ar pasiūlytą situaciją, improvizuoja trumpas žodines

veikėjų frazes, fizinius veiksmus, atskleidžia jų norus, emocines būsenas. Tikslingai

naudoja daiktus, teatro reikmenis, drabužius, aplinką.

Žaisdamas muzikinius žaidimus ir ratelius, perteikia veikėjo mintis, emocijas.

Vizualinė raiška

• Detalesniais, įtaigiais dailės darbeliais pasakoja realias ir

fantastines istorijas, įvykius.

Vaizdus papildo grafiniais ženklais (raidėmis, skaičiais,

žodžiais ir kt.). Kuria pagal išankstinį sumanymą, nuo-

sekliai bando jį įgyvendinti.

Kartu su kitais kuria bendrus dailės darbus.

• Skirtingiems sumanymams

įgyvendinti dažniausiai tikslingai pasirenka dailės priemones ir technikas. Eksperimentuoja sudėtingesnėmis

dailės  technikomis,  skaitmeninio piešimo ir kitomis

kompiuterinėmis technologijomis.

 

 

 

 

 

 

 

Muzika

• Klausosi kompozitorių ir liaudiškos muzikos kūrinių. Įvardija kai kuriuos klausytų kūrinių autorius ir atpažįsta liaudiškos muzikos kūrinius. Tyrinėja melodijos

judėjimo kryptį, dermę, atlikimo rūšis.

• Išraiškingai, skambiu, natūraliu balsu dainuoja dainas a cappella ar su instrumentiniu pritarimu. Dainuoja oktavos ribose solo, ansamblyje ir su visa grupe.

Tyrinėja balso skambėjimo ypatumus dainuodami su žodžiais ir be jų, žaisdami įvairius žaidimus.

• Noriai, džiugiai groja ir improvizuoja daiktais iš gamtos (akmenukais, lazdelėmis, kriauklytėmis, kankorėžiais, riešutais ir kt.), savos gamybos vaikiškais muzikos instrumentais. Groja ritmiškai, aiškiai, taisyklingai sėdi, laiko instrumentą

(būgnelį, trikampį, molio švilpynę ir kt.) ir pritaria dainoms, šokiams, rateliams, muzikiniams žaidimams.

• Kuria ritmus ir melodijas dainoms, improvizuoja muzikos instrumentais pagal

savo sugalvotą ar suaugusiojo pasiūlytą temą.

Šokis

• Žaisdamas šokamuosius žaidimus, šokdamas ratelius, natūralių judesių autorinius šokius savitai reiškia nuotaikas.

• Kuria natūralių judesių trumpą šokį, reaguodamas į muziką, perteikdamas trumpą siužetą ar pasirinktą nuotaiką, išreikšdamas šokio elementus (erdvę, laiką ir energiją).

Vaidyba

• Kurdamas lėlių, dramos vaidinimus pagal girdėtą pasaką, pasiūlytą meninę ar

ugdomąją situaciją, bendradarbiauja su kitu vaidinimo veikėju. Improvizuoja dialogą, nuoseklią veiksmų seką, laisvai, su pasitikėjimu atskleidžia veikėjų

norus, emocines būsenas. Naudoja charakteringas balso intonacijas, judesius, aprangos detales, prireikus – menamus ar tikrus reikmenis, dekoracijas.

Žaidžia muzikinius žaidimus ir ratelius, vaizduodamas veikėjų bendravimo sceneles.

Vizualinė raiška

• Drąsiai įgyvendina savo kūrybinius sumanymus. Numato galimą sumanymo realizavimo seką bei rezultatą. Įvairiai varijuodamas spalvų, linijų bei formų junginiais ir deriniais, išryškindamas detales pasakoja apie patirtus išgyvenimus, matytus objektus, įsivaizduojamus įvykius, istorijas.

Kurdamas bendrus darbus bando derinti savo sumanymus veiksmus su kitais.

• Kūrybiškai panaudoja tradicines ir netradicines medžiagas, priemones, technikas sumanymui įgyvendinti. Bando kurti naudodamasis skaitmeninio piešimo ar kitomis kompiuterinėmis programomis, skaitmeninėmis

priemonėmis.

 

13. Estetinis suvokimas

Vertybinė nuostata. Domisi, gėrisi, grožisi aplinka, meno kūriniais, menine veikla.

• Džiaugiasi menine veikla, nori dainuoti, šokti, vaidinti, pasipuošti, gražiai atrodyti.

• Skirtingai reaguoja (ramiai ar emocingai) klausydamas ir stebėdamas skirtingo

pobūdžio,

kontrastingus meno kūrinius, aplinką.

• Keliais žodžiais ar sakiniais pasako savo įspūdžius apie klausytą muziką, dainelę, eilėraštį, pasaką, matytą šokį, vaidinimą, dailės kūrinį, knygelių iliustracijas,

gamtos ir aplinkos daiktus ir reiškinius, pastebi ir apibūdina kai kurias jų detales.

Reaguoja į kitų nuomonę

• Mėgaujasi muzikavimu, šokiu, vaidyba, dailės veikla.

Rodo pasitenkinimą bendra veikla ir kūryba, gėrisi savo ir

kitų menine veikla, geru elgesiu, darbais. Grožisi gamtos spalvomis, formomis, garsais.

• Pastebi kai kuriuos meninės kūrybos proceso ypatumus

(siužetą,  veikėjų  bruožus, nuotaiką, spalvas, veiksmus).

Pasako, kaip jautėsi ir ką patyrė dainuodamas, šokdamas, vaidindamas, piešdamas.

• Dalijasi įspūdžiais po koncertų, spektaklių, parodų, renginių lankymo. Pasako savo

nuomonę apie muzikos kūrinėlį, dainelę, šokį, vaidinimą,

dailės darbelį, aplinką, drabužį, tautodailės ornamentais papuoštus daiktus.

• Stengiasi kuo gražiau šokti, vaidinti, deklamuoti, dainuoti, groti, piešti, konstruoti. Gėrisi ir grožisi savo menine kūryba.

• Pastebi papuoštą aplinką, meno kūrinius ir pasako, kas jam gražu. Palankiai vertina savo ir kitų kūrybinę veiklą, pasako vieną kitą argumentą, kodėl gražu.

• Pasakoja įspūdžius apie muzikos, vaidinimo, šokio siužetą, matytus dailės, tautodailės kūrinius, vaizduojamus

įvykius, veikėjus, nuotaiką, kilusius vaizdinius. Plačiau

papasakoja, ką sukūrė, kaip pats bei kiti dainavo, grojo,

šoko, vaidino, piešė.

• Nori matyti ir kurti grožį aplinkoje, kūrybinėje ir kasdienėje veikloje.

• Atpažįsta ir pasakoja apie muzikoje, šokyje, vaidinime, vizualiajame mene vaizduojamus gamtos, aplinkos, žmonių gyvenimo įvykius, objektus. Išsako samprotavimus apie muzikos, vaidinimo, šokio, dailės, tautodailės kūrinių siužetą, vaizduojamų įvykių kaitą, veikėjams būdingus bruožus, kilusius vaizdinius, potyrius.

• Pastebi, kas gražu, ir stengiasi tai panaudoti savo meninėje raiškoje.

• Pasakoja, aiškina, ką pats sukūrė, kaip kūrė. Pasako, kurių kūrinių malonu klausyti ir žiūrėti, o kurių nesinori klausyti, nemalonu žiūrėti. Reiškia savo nuomonę,

kodėl gražu. Domisi kitų kūrybinėmis idėjomis, sumanymais, geranoriškai juos

komentuoja.

14. Iniciatyvumas ir atkaklumas

Vertybinė nuostata. Didžiuojasi savimi ir didėjančiais savo gebėjimais.

• Dažniausiai pats pasirenka ir kurį laiką kryptingai plėtoja veiklą vienas ir su

draugais.

• Kviečiant, sudominant įsitraukia į suaugusiojo pasiūlytą veiklą jam, vaikų grupelei ar visai vaikų grupei.

• Susidūręs su kliūtimi arba nesėkme, bando ką nors daryti kitaip arba laukia suaugusiojo pagalbos. Siekia savarankiškumo, bet vis dar laukia suaugusiųjų

paskatinimo, padrąsinimo.

• Pats pasirenka ir ilgesnį laiką

kryptingai plėtoja veiklą vienas ir su draugais.

• Lengviau pereina nuo paties pasirinktos veiklos prie suaugusiojo jam, vaikų grupelei, visai vaikų grupei pasiūlytos

veiklos. Suaugusiojo pasiūlytą veiklą atlieka susitelkęs, išradingai, savaip, savarankiškai.

• Ilgesnį laiką pats bando įveikti kliūtis savo veikloje, nepavykus kreipiasi pagalbos į suaugusįjį.

 

• Turiningai plėtoja paties pasirinktą veiklą, ją tęsia po dienos miego, kitą dieną, kelias dienas.

• Susidomėjęs ilgesniam laikui

įsitraukia į suaugusiojo jam, vaikų grupelei, visai vaikų grupei pasiūlytą veiklą, siūlo vaikams ir

suaugusiajam įsitraukti

į jo paties sugalvotą veiklą.

• Savarankiškai  bando  įveikti kliūtis savo veikloje, nepasisekus bando įtraukti bendraamžius ir tik po to kreipiasi į suaugusįjį.

• Nusiteikęs pradėti, siūlyti naują veiklą, ją užbaigti, užmegzti naują draugystę, naują kontaktą su suaugusiaisiais.

• Savo iniciatyva pagal savo pomėgius, interesus pasirenka veiklą, ilgam įsitraukia, ją plėtoja.

• Nuo pradžios iki pabaigos gali atlikti ir nepatrauklią veiklą.

• Palankiai priima iššūkius, bando pats įveikti kliūtis.

• Kreipiasi į suaugusįjį pagalbos, kai pats nepajėgia susidoroti su kilusiais sunkumais.

 

15. Tyrinėjimas

Vertybinė nuostata.  Smalsus, domisi viskuo, kas vyksta aplinkui, noriai stebi, bando, samprotauja.

• Pats pasirenka žaidimui ar kitai veiklai reikalingus daiktus ir medžiagas, paaiškina, kodėl pasirinko.

• Žaisdamas tyrinėja, išbando daiktus bei medžiagas (pvz., plaukia ar skęsta, rieda ar sukasi ratu, tinka daiktai vienas prie kito, ar ne ir pan.).

• Geba suvokti ryšį tarp to, kaip daiktas padarytas ir jo

paskirties (pvz., ratai yra apvalūs, nes mašinos paskirtis

yra judėti).

• Domisi medžiagomis, iš kurių padaryti daiktai, ir jų savybėmis. Suvokia medžiagos, iš kurios padarytas daiktas, pasirinkimo tikslingumą

(pvz., kodėl mašinos korpusas iš metalo, o padangos iš gumos).

• Paaiškina, kad su nežinomais daiktais ir medžiagomis reikia elgtis atsargiai, stengiasi taip daryti.

• Išskiria akivaizdžius daiktų, medžiagų, gyvūnų, augalų

bruožus, savybes, kalbėdami apie tai kartais susieja skirtingus pastebėjimus.

• Domisi aplinka, mėgsta stebėti, kaip auga augalai, kaip

elgiasi gyvūnai, noriai atlieka paprastus bandymus, tyrinėja, iš kokių medžiagų padaryti daiktai, kur jie naudojami.

• Samprotauja apie tai, ką atrado, sužinojo, kelia tolesnius klausimus, siūlo idėjas,

ką dar galima būtų tyrinėti.

• Domisi, kaip seniau gyveno žmonės, kaip žmonės gyvena

kitose šalyse.

• Aktyviai tyrinėdami aplinką demonstruoja vis didėjančią

kūno kontrolę, tinkamai pasitelkia visus pojūčius, savo

galimybėms išplėsti pasitelkia įrankius ir kitas priemones (pvz., lupą, mikroskopą).

• Su suaugusiaisiais ar kitais vaikais aptaria nesudėtingų stebėjimų, bandymų ar

konstravimo planus, numato rezultatą, mokosi pavaizduoti juos nesudėtingose lentelėse, diagramose, išradingai,

kūrybiškai pristato savo tyrinėjimus ir kitus darbus.

• Stebėdamas fotografijas aiškinasi, kuo yra panašus į savo artimuosius, kuo skiriasi nuo jų.

• Palygina daiktus, medžiagas, gyvūnus ir augalus, atsižvelgdamas į savybes, juos

tikslingai grupuoja ir klasifikuoja.

• Domisi gamtinės aplinkos tyrinėjimais (stebėjimais, bandymais). Siūlo idėjas, ką norėtų tyrinėti, išbandyti, pasirenka tai, kas labiausiai domina.

• Suaugusiojo padedamas numato, ką reikės atlikti, pasiūlo, kokias priemones

ir kaip galima panaudoti tyrinėjant, stebi ar bando, aptaria ir daro išvadas.

Tai, ką sužinojo tyrinėdamas, susieja su tuo, ką jau žinojo, išsako savo abejones

ir ką dar norėtų sužinoti.

• Suaugusiojo padedamas atlieka paprastus artimiausios socialinės aplinkos, žmonių gyvenimo, darbo, kūrybos tyrinėjimus (stebi, klausia, nupiešia, nufotografuoja, ieško informacijos įvairiuose šaltiniuose).

• Tyrinėjimams naudoja skaitmenines technologijas (kompiuterį, mobilųjį telefoną, fotoaparatą ir kt.).

• Tyrinėja susidomėjęs, atidžiai, stengiasi viską pastebėti. Samprotauja apie pastebėtas aplinkos objektų savybes, požymius, žmonių gyvenimo būdo bruožus, palygina, kritiškai vertina.

• Atskiria dalis nuo visumos, sujungia dalis į visumą, sudaro sekas, grupuoja, klasifikuoja. Projektuoja, modeliuoja

• Tyrinėjimo rezultatus pavaizduoja piešiniu, nuotraukomis, nesudėtinga schema, pristato kitiems. Baigęs tyrinėjimą, aptaria, kaip pavyko viską atlikti, ką galima buvo daryti kitaip.

• Stebėdamas ar vykdydamas bandymą stengiasi viską atlikti tvarkingai, laikytis sutartų taisyklių. Paaiškina, kad gamtą ar socialinę aplinką tyrinėti reikia atsargiai, nežalojant, neniokojant, nurodo, ko reikia saugotis gamtoje (neragauti nepažįstamų vaisių, uogų, neimti į rankas vabzdžių ir t. t.), buityje, gatvėje.

 

16. Problemų sprendimas

Vertybinė nuostata. Nusiteikęs ieškoti išeičių kasdieniams iššūkiams bei sunkumams įveikti

• Supranta, kad susidūrė su sudėtinga veikla, kliūtimi, problema.

• Nori ją įveikti, išbando paties taikytus, stebėtus ar naujai sugalvotus veikimo

būdus.

• Stebi savo veiksmų pasekmes, supranta, kada pavyko įveikti sunkumus. Nepasisekus prašo suaugusiojo pagalbos.

• Retsykiais pats ieško sunkumų, kliūčių, aktyviai bando

įveikti sutiktus sunkumus.

• Ieško tinkamų sprendimų,

tariasi su kitais, mokosi iš nepavykusių veiksmų, poelgių.

• Nepasisekus  samprotauja, ką galima daryti toliau, kitaip arba prašo suaugusiojo

pagalbos.

 

• Atpažįsta, su kokiu sunkumu ar problema susidūrė.

• Ieško tinkamų

sprendimų,

pradeda numatyti priimtų

sprendimų pasekmes, tariasi su kitais ir atsižvelgia į jų

nuomonę, siūlo ir priima pagalbą, mokosi iš savo ir kitų

klaidų.

• Nepasisekus bando kelis kartus, ieškodamas vis kitos išeities, arba prašo kito vaiko ar suaugusiojo pagalbos.

• Sudėtingą veiklą, kliūtis, sunkumus ar problemas priima natūraliai, nusiteikęs

juos įveikti.

• Ieškodamas, kaip susidoroti su sudėtinga veikla, kliūtimi ar problema, samprotauja apie sprendimus, jų pasekmes, pasirenka tinkamiausią sprendimą iš kelių galimų. Tariasi su kitais, drauge ieško išeities, siūlo ir priima pagalbą.

• Supranta ir pasako, ar problemą gali įveikti pats kartu su kitais vaikais, ar būtina

suaugusiojo pagalba.

 

17. Kūrybiškumas

Vertybinė nuostata.  Jaučia kūrybinės laisvės, spontaniškos improvizacijos bei kūrybos džiaugsmą

• Įžvelgia naujas įprastų daiktų bei reiškinių savybes.

• Pasitelkia vaizduotę ką nors veikdamas: žaisdamas, pasakodamas, judėdamas.

• Sugalvoja įdomių idėjų, skirtingų veikimo būdų.

• Klausinėja, aiškindamasis jam naujus, nežinomus dalykus.

• Savitai suvokia ir vaizduoja pasaulį.

• Išradingai, neįprastai naudoja įvairias medžiagas, priemones. Lengvai sugalvoja,

keičia, pertvarko savitas idėjas, siūlo kelis variantus.

• Džiaugiasi savitu veikimo procesu ir rezultatu.

• Nori atlikti ir suprasti vis

daugiau naujų, nežinomų

dalykų.

• Kelia probleminius klausimus, diskutuoja, svarsto, įsivaizduoja, fantazuoja.

• Ieško atsakymų, naujų idėjų, netikėtų sprendimų, neįprastų medžiagų, priemonių,

atlikimo variantų, lengvai, greitai keičia, pertvarko, pritaiko, siekia savito rezultato.

• Drąsiai, savitai eksperimentuoja, nebijo suklysti, daryti

kitaip.

 

• Greitai pastebi ir renkasi tai, kas nauja, sudėtinga.

• Įžvelgia dar neišbandytas veiklos, saviraiškos galimybes, kelia probleminius

klausimus, diskutuoja, svarsto.

• Pasineria į kūrybos procesą, įsivaizduoja, fantazuoja, remiasi vidine nuojauta,

turimas patirtis jungdamas į naujas idėjas, simbolius, naujus atlikimo būdus.

• Pats ir kartu su kitais ieško atsakymų, netikėtų idėjų, savitų sprendimų, neįprastų medžiagų, atlikimo variantų, lengvai, greitai keičia, pertvarko, pritaiko, siekia savito rezultato.

• Nebijo daryti kitaip, būti kitoks, drąsiai, savitai eksperimentuoja

 

18. Mokėjimas mokytis

Vertybinė nuostata.  Noriai mokosi, džiaugiasi tuo, ką išmoko.

• Pasako, parodo, ką nori išmokti.

• Mėgsta kūrybiškai žaisti, veikti, siūlo žaidimų ir veiklos idėjas, imasi iniciatyvos

joms įgyvendinti, pastebi ir komentuoja padarinius.

• Pasako, ką veikė ir ką išmoko.

 

• Norėdami ką nors išmokti

pasako, ko nežino ar dėl ko

abejoja.

• Drąsiai spėja, bando, klysta

ir taiso klaidas, klauso, ką

sako kiti, pasitikslina.

• Aptaria padarytus darbus,

planuoja, ką darys toliau,

spėlioja, kas atsitiks, jeigu.

• Kalba apie tai, ką norėtų išmokti, ką darys, kad išmoktų, numato, ką veiks toliau, kai išmoks. Laiko save tikru

mokiniu, atradėju.

• Drąsiai ieško atsakymų į

klausimus, rodo iniciatyvą iškeliant ir sprendžiant problemas. Išsiaiškina, kokios

informacijos reikia, randa reikiamą informaciją įvairiuose šaltiniuose, pvz., enciklopedijose, žinynuose.

• Siūlo ir jungia idėjas bei strategijas joms įgyvendinti.

• Pasako, ką jau išmoko, ką dar

mokosi, paaiškina, kaip mokėsi, kaip mokysis toliau.

 

• Samprotauja apie mokymąsi mokykloje, išsako savo požiūrį į mokymąsi, jo prasmę.

• Kelia nesudėtingus mokymosi tikslus ir numato, kaip jų sieks, samprotauja apie

tai, kaip pavyko.

• Kalba apie tai, kad daug sužinoti ir daug ko išmokti apie žmones, daiktus, gamtą galima klausinėjant, stebint aplinką, iš spaudos ir knygų, enciklopedijų, interneto, TV ir kt.

• Savarankiškai susiranda nesudėtingą informaciją, klausinėja draugus, suaugusiuosius, kai reikia, prašo suaugusiųjų pagalbos.

• Siūlo idėjas, ko ir kaip galima būtų mokytis kartu, imasi iniciatyvos joms įgyvendinti. Mokosi iš kitų.

• Apmąsto ir samprotauja, ko mokėsi, ką išmoko, ko dar norėtų išmokti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VI SKYRIUS

UGDYMO PASIEKIMAI IR JŲ VERTINIMAS

 

Vertinimo tikslas – padėti auklėtojai ir kitiems ugdymo dalyviams tikslingai stebėti vaikų ugdymo(si) pasiekimus, pažangą, atpažinti jų ugdymo(si) poreikius, kuo kryptingiau pritaikant ikimokyklinio ugdymosi turinį vaikų grupei ir kiekvienam vaikui, garantuojant ugdymo(si) prieinamumą ir kokybę, užtikrinant tęstinumą bei dermę tarp ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų.

Pakruojo rajono Stačiūnų mokyklos-daugiafunkcio centro vaikų pasiekimų vertinimo principai: planingumas, objektyvumas, visapusiškumas, informatyvumas, vaiko pažangos fiksavimas, jautrumas ir humaniškumas, pozityvumas, vaiko pasitikėjimo ugdymas.

Vertinimas vyksta pagal „Ikimokyklinio amžiaus vaikų pasiekimo aprašą“. Pasiekimai vertinami 2 kartus per metus (spalį, balandį). Vaikų pasiekimų ir pažangos vertinimas atliekamas pagal 18 ugdymo(si) sričių. Kiekvienoje srityje išskirta esminė nuostata ir esminis gebėjimas, kuriuos vaikas turėtų įgyti  iki 6 metų. Kiekviena ugdymo(si) sritis vertinama atitinkamu žingsniu, kuris aptariamas su tėvais ir leidžia individualizuoti ugdymą bei atkreipti dėmesį į vaiko ugdymo(si) gebėjimus bei sunkumus.

 

Vaikų pažanga, pasiekimai programos įgyvendinimo laikotarpiu yra vertinami nuolat juos stebint natūralioje kasdienėje ugdomojoje aplinkoje, pasirenkant vertinimo būdus, formas ir metodus.

METODAS

FORMA

DAŽNUMAS

Stebėjimas

Žaidimas

Stebėjimai atliekami kasdien

Savianalizė

Praktinis darbas

Vertinama nuolat, priklausomai

nuo tikslo ir poreikių

Nuolatinė refleksija

Piešimas ir komentavimas

2 kartus per metus (spalį,

balandį)

Diskusijos

Anketos,  klausimynai

(suaugusiųjų)

 

Pokalbis

Žodinė kūryba

 

Vaiko pasakojimas

Rašytinės kalbos pavyzdžiai

 

Vaiko  darbelių  ir  veiklos

analizė

Konstravimas

 

Projektai

Filmuota medžiaga

 

Tyrimas

Fotonuotraukos

 

 

 

Vaikų darbai ir analizės segamos į atskirus aplankalus, skirtus kiekvienam ugdytiniui. Aplanke surinkta medžiaga leidžia pastebėti vaiko pasiekimus pagal ugdomas kompetencijas. Informacija apie vaiko pasiekimus gali būti kaupiama skaitmeninėje laikmenoje. Išvykstančiam iš mokyklos vaikui aplankas atiduodamas tėvams.

Ugdymo pasiekimų vertinimo vykdytojai ir dalyviai: auklėtoja ir kiti dirbantys pedagogai (logopedas), tėvai ir patys vaikai.

Vertinimo rezultatai aptariami individualiai pokalbiuose su tėvais. Vaiko pasiekimų ir pažangos vertinimo informacija padeda numatyti ugdomojo proceso spragas, parinkti tinkamiausias ugdymo(si) formas, metodus, priemones, užtikrinti ugdymo(si) nuoseklumą, individualizavimą, tęstinumą, tėvų informavimą apie vaiko ugdymo(si) rezultatus, grupės vaikų pasiekimų apibendrinimą, ugdymo prioritetų numatymą.

 

 

VII SKYRIUS

SPECIALIŲJŲ UGDYMO(SI) POREIKIŲ VAIKŲ PASIEKIMŲ VERTINIMAS

 

Pakruojo rajono Stačiūnų mokykloje-daugiafunkciame centre specialiųjų ugdymo(si) poreikių turintys vaikai ugdomi pagal bendrąsias programas  jas pritaikant arba individualizuojant. Tais atvejais (pvz., esant intelekto sutrikimui), kai vaikas negali ugdytis pagal ikimokyklinio ugdymo programą, programa individualizuojama. Pritaikyta ugdymo(si) programa specialiųjų ugdymosi poreikių vaikui padeda dalyvauti bendrame ugdymo procese drauge su bendraamžiais, siekiant individualių ugdymo(si) tikslų. Pritaikant programą svarbu atsižvelgti į ugdymo(si) sunkumus sąlygojančias priežastis: vaiko raidos ypatumus (negalė, sutrikimas, laikini sunkumai), intelekto lygį, ugdymo aplinką, ugdytinio potencines galimybes, kuriomis vaiko stiprybėmis ugdymo veikloje bus galima remtis.

Individualizuojant programą svarbu sukonkretinti, siaurinti jos turinį, daugiau laiko skirti

svarbiausių gebėjimų ugdymui, atsižvelgti į praktinį žinių pritaikymą gyvenime, daugiau laiko skirti

įgūdžių įgijimui.

Specialiųjų ugdymo(si) poreikių turinčių vaikų ugdymo(si) pasiekimai vertinami naudojantis „Ikimokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų aprašu“, pasiekimų vertinimo rezultatai aptariami su tėvais.

___________________________

 

 

SUDERINTA

Pakruojo rajono Stačiūnų mokyklos-daugiafunkcio centro tarybos

2017 m. gegužės 30  d. nutarimu (protokolas Nr.2)                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAUDOTA LITERATŪRA IR ŠALTINIAI

 

1.  Lietuvos Respublikos švietimo įstatymas. 2011-03-17, Nr.XI-1281.

2.  Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija. Ratifikuota 1995 m. liepos 3 d. Nr.I-983.

3.  Vaiko gerovės valstybės politikos koncepcija. 2003-05-20,  Nr.IX-1569.

4.  Valstybinė švietimo 2013-2022 metų strategija. 2013-12-23 Nr. XII – 745.

5.  Ikimokyklinio ugdymo programų kriterijų aprašas. ŠMM, 2011-06-07, Nr.V-1009

6.  Ikimokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų aprašas. V., Švietimo aprūpinimo centras, 2014.

7.  Ikimokyklinio ugdymo metodinės rekomendacijos. V., Švietimo aprūpinimo centras, 2015.

8.  Birontienė Z., Budrikaitė A. Ikimokyklinio amžiaus vaikų olimpinio ugdymo programa. U., 2014

10. Metodinės rekomendacijos Ikimokyklinio ugdymo programai rengti. V., Švietimo aprūpinimo centras, 2006

11. Ankstyvojo ugdymo vadovas. sud. Monkevičienė O. V., Minklės leidyba, 2001.

12. Becher-Textor. Kūrybiškumas vaikų darželyje. V., Presvika, 2001.

13. Bulotaitė L., Gudžinskienė V., Monkevičienė O., Jakučiūnienė D. Gyvenimo įgūdžių ugdymas. Ikimokyklinis amžius. V., Švietimo aprūpinimo centras, 2004.

14. Molcho S. Vaikų kūno kalba. Alma littera, 2006.

15. Žmuidienė G., Milvydienė A. Sveikos ir saugios gyvensenos ugdymas lopšelyje-darželyje. Klaipėda, „Pėdsakai“, 2003.

16. Žukauskienė R. Raidos psichologija. V., Margi raštai, 2002.

17. www.smm.lt

18. www.ikimokyklinis.lt