LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2023 M. VASARIO 20 D. ĮSAKYMO NR. 3D-92 „DĖL PARAMOS UŽ ŽEMĖS ŪKIO NAUDMENAS IR KITUS PLOTUS BEI ŪKINIUS GYVŪNUS PARAIŠKOS IR TIESIOGINIŲ IŠMOKŲ ADMINISTRAVIMO BEI KONTROLĖS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. balandžio 30 d. Nr. 3D-354
Vilnius
P a k e i č i u Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2023 m. vasario 20 d. įsakymu Nr. 3D-92 „Dėl Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių patvirtinimo“:
1. Pakeičiu 5.16 papunktį ir jį išdėstau taip:
„5.16. pareiškėjams ir (ar) paramos gavėjams, neteisėtai (dirbtinai) sukūrusiems sąlygas paramai gauti, parama neskiriama, o jau išmokėta paramos suma yra susigrąžinama. Atitiktis šiam reikalavimui vertinama pagal Galimo žemės ūkio valdų skaidymo nustatymo metodiką, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2020 m. kovo 5 d. įsakymu Nr. 3D-154 „Dėl Galimo žemės ūkio valdų skaidymo nustatymo metodikos patvirtinimo“;“.
2. Pakeičiu 41.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
3. Pakeičiu 41.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
4. Pakeičiu 47.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
5. Pakeičiu 47.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
6. Pakeičiu 47.6 papunktį ir jį išdėstau taip:
„47.6. pasirinkus deklaruoti tarpinius pasėlius per žiemą (privalomas bent dviejų, neįskaitant pagrindinių žemės ūkio augalų pabirų, žemės ūkio augalų mišinys, kurį gali sudaryti: pupiniai augalai (žirniai, pupos, lubinai, vikiai, avinžirniai, lęšiai, sojos, pelėžirniai), aliejiniai augalai (baltosios ir rudosios, juodosios garstyčios, ridikai, judros, pluoštinės kanapės, linai, rapsukai, saulėgrąžos), pupinės žolės (liucernos, dobilai, barkūnai, seradėlės), daugiametės miglinės žolės (smilgos, pašiaušėliai, avižuolės, šunažolės, eraičinai, svidrės, motiejukai, miglės, visgės, eraičinsvidrės, dryžučiai), avižos, grikiai (Klasifikatoriaus kodai: ŽIR, PUP, LUB, VIK, AVN, LEŠ, SJO, PEL, GAB, GAJ, RID, ALR, JUD, KAN, LIN, RAP, SAU, LIC, DOB, BAR, SER, GPŽ, AVI, GRI), juos pasėti iki einamųjų metų rugsėjo 15 d. ir išlaikyti iki kitų metų kovo 15 d., pluoštinės kanapės gali būti sėjamos tik po einamųjų metų birželio 30 d. Tarpinius pasėlius per žiemą leidžiama tvarkyti (smulkinti, voluoti) nesuardant dangos, jų plotuose privaloma nuimti pagrindinių žemės ūkio augalų derlių;“.
7. Pakeičiu 47.7 papunktį ir jį išdėstau taip:
„47.7. pasirinkus deklaruoti įsėlį (privalomas bent vienas žemės ūkio augalas, kuris turi vyrauti, iš šių: liucernos, dobilai, barkūnai, seradėlės, smilgos, pašiaušėliai, avižuolės, šunažolės, eraičinai, svidrės, motiejukai, miglės, visgės, eraičinsvidrės, dryžučiai, baltosios ir rudosios, juodosios garstyčios, ridikai, judros, linai, rapsukai, saulėgrąžos, žirniai, pupos, sojos, lubinai, vikiai, avinžirniai, lęšiai) (Klasifikatoriaus kodai: LIC, DOB, BAR, SER, GPŽ, GAB, GAJ, RID, ALR, JUD, LIN, RAP, SAU, ŽIR, PUP, SJO, LUB, VIK, AVN, LEŠ), jį įsėti einamaisiais metais iki liepos 1 d. į pagrindinius žemės ūkio augalus ir po jų derliaus nuėmimo nepertraukiamai išlaikyti dar bent 8 savaites. Įsėlį gali sudaryti žemės ūkio augalų mišinys iš augalų, nurodytų šiame sąraše ir nenurodytų šiame sąraše. Įsėlis turi būti matomas lauke po pagrindinių žemės ūkio augalų derliaus nuėmimo iki einamųjų metų spalio 1 d. Įsėlį galima išlaikyti trumpiau nei nurodyta, jei jis nepertraukiamai išlaikomas dirvoje po pagrindinių žemės ūkio augalų derliaus nuėmimo bent 8 savaites, o pareiškėjas po pagrindinių žemės ūkio augalų derliaus nuėmimo, ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas el. paštu [email protected] ar mobiliąja programa „NMA agro“ informuoja Agentūrą, nurodydamas valdos numerį, KŽS ir lauko numerius, tikslią derliaus nuėmimo datą, nuo kurios bus skaičiuojamas įsėlio išlaikymo dirvoje terminas;“.
8. Pakeičiu 47.8 papunktį ir jį išdėstau taip:
„47.8. pasirinkus deklaruoti posėlį (privalomas bent vienas, neįskaitant pagrindinių žemės ūkio augalų pabirų, žemės ūkio augalas, kuris turi vyrauti, iš šių: žirniai, pupos, sojos, lubinai, vikiai, avinžirniai, lęšiai, garstyčios, ridikai, judros, linai, facelijos, grikiai, rapsukai, saulėgrąžos, dobilai, barkūnai, seradėlės, šunažolės, eraičinai, svidrės, motiejukai, miglės, eraičinsvidrės, dryžučiai, kanapės) (Klasifikatoriaus kodai: ŽIR, PUP, SJO, LUB, VIK, AVN, LEŠ, GAB, GAJ, RID, ALR, JUD, LIN, FAC, GRI, RAP, SAU, DOB, BAR, SER, GPŽ, KAN), jį pasėti po pagrindinių žemės ūkio augalų derliaus nuėmimo iki einamųjų metų rugpjūčio 15 d. (pluoštinės kanapės gali būti sėjamos tik po einamųjų metų birželio 30 d.) ir nepertraukiamai išlaikyti bent 8 savaites. Posėlį gali sudaryti žemės ūkio augalų mišinys iš augalų, nurodytų šiame sąraše ir nenurodytų šiame sąraše. Posėlis turi būti matomas lauke iki einamųjų metų spalio 10 d. Posėlį galima išlaikyti trumpiau nei nurodyta, jei jis nepertraukiamai išlaikomas dirvoje bent 8 savaites, o pareiškėjas, pasėjęs posėlį, ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas el. paštu [email protected] ar mobiliąja programa „NMA agro“ informuoja Agentūrą apie sėją, nurodydamas valdos numerį, KŽS ir lauko numerius, tikslią sėjos datą, nuo kurios bus skaičiuojamas posėlio išlaikymo dirvoje terminas;“.
9. Pakeičiu 49 punktą ir jį išdėstau taip:
„49. Tarpinių pasėlių plotai, kuriuose įgyvendinama ši veikla, tinkami užskaitai pagal 6 GAAB standartą „Minimali dirvožemio danga siekiant išvengti, kad dirvožemis bus tuščias pažeidžiamiausiais laikotarpiais“ (tarpiniams pasėliams per žiemą) ir GAAB 8 (negamybiniams elementams, įskaitant žaliąjį pūdymą, ir (ar) azotą kaupiantiems augalams, ir (ar) tarpiniams pasėliams skirti ne mažiau kaip 4 proc. deklaruojamos ariamosios žemės (taikoma tik 2024 metams)).“
10. Pakeičiu 58.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„58.3. medžių ir krūmų juostos, kurių plotis ne mažesnis kaip 1 m ir ne didesnis kaip 20 m, ilgis ne mažesnis kaip 10 m, plotas ne mažesnis kaip 0,01 ha, ir kurios yra įsiterpusios arba ribojasi su pareiškėjo deklaruota ariamąja žeme ar daugiametėmis pievomis, įskaitant tas, kurios auga prie vandens telkinių, tačiau ne melioracijos griovių šlaituose. Visos besiribojančių laukų kombinacijos yra leistinos;“.
11. Pakeičiu 59.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„59.3. naujo (-ų) medėjančio (-ių) elemento (-ų) sodinimą, kai deklaruojama (-os) medžių ir krūmų juosta (-os), minima (-os) Taisyklių 58.3 papunktyje. Kuriant naują (-as) medžių ir krūmų juostą (-as), turi būti sodinami medžių ar krūmų sodinukai, nurodyti Taisyklių 60.5.5 papunktyje. Nauja (-os) medžių ir krūmų juosta (-os) turi būti įkuriama (-os) laikantis Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme nustatytų atstumų melioracijos statinių apsaugos zonose.“
12. Pakeičiu 60.8 papunktį ir jį išdėstau taip:
„60.8. kai siekiama gauti paramą už naujų medėjančių elementų sodinimą, Paraiškos teikimo metu (išskyrus, kai Paraiška teikiama savarankiškai, užpildant Paraiškos elektroninę formą, prisijungus prie PPIS) seniūnijos darbuotojui pateikti, o seniūnijos darbuotojui – patikrinti medžių ir krūmų įsigijimo faktui pagrįsti reikalingus dokumentus (sodinukai turi būti įsigyti ne anksčiau kaip prieš 12 mėnesių iki einamųjų metų paraiškų teikimo laikotarpio pabaigos): sąskaitą faktūrą ir (arba) PVM sąskaitą faktūrą, kurioje turi būti nurodytas įsigytų medžių ar krūmų kiekis ir augalų rūšis, taip pat savivaldybės išduotą laisvos formos leidimą su žemės sklypo plane pažymėta (-omis) leistina (-omis) įkurti medžių ir krūmų juosta (-omis), kuri (-ios) nepažeistų melioracijos statinių, esančių melioracijos statinių apsaugos zonose. Šie dokumentai turi būti lietuvių kalba (atliktas vertimo paslaugas teikiančių kompetentingų įstaigų vertimas). Nepateikus šių dokumentų, nebus galima deklaruoti plotų, siekiant gauti paramą už naujų medėjančių elementų sodinimą. Plotai, siekiant gauti paramą už naujų medėjančių elementų sodinimą, PPIS turi būti įbraižomi laikantis savivaldybės darbuotojo, atsakingo už valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių priežiūrą, žemės sklypo plane pažymėtos (-ų) leistinos (-ų) įkurti medžių ir krūmų juostos (-ų) ribų;“.
13. Pakeičiu 60.9 papunktį ir jį išdėstau taip:
„60.9. kai Paraiška teikiama savarankiškai, užpildant Paraiškos elektroninę formą, prisijungus prie PPIS, ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugpjūčio 1 d. Agentūrai pateikti medžių ar krūmų įsigijimo faktui pagrįsti reikalingus dokumentus (sodinukai turi būti įsigyti ne anksčiau kaip prieš 12 mėnesių iki einamųjų metų paraiškų teikimo laikotarpio pabaigos): sąskaitą faktūrą ir (arba) PVM sąskaitą faktūrą, kurioje turi būti nurodytas įsigytų medžių ar krūmų kiekis ir augalų rūšis, taip pat savivaldybės išduotą laisvos formos leidimą su žemės sklypo plane pažymėta (-omis) leistina (-omis) įkurti medžių ir krūmų juosta (-omis), kuri (-ios) nepažeistų melioracijos statinių, esančių melioracijos statinių apsaugos zonose. Pavėluotai šie dokumentai priimami iki einamųjų metų rugpjūčio 15 d., už kiekvieną pavėluotą darbo dieną (savaitgaliai, šventinės dienos ir po jų einanti pirma darbo diena laikomi viena darbo diena) už naujai pasodintus medžių ar krūmų plotus paramos sumą mažinant 1 proc. Po einamųjų metų rugpjūčio 15 d. dokumentai neadministruojami ir ekologinės sistemos išmokos už naujų medėjančių elementų sodinimą neskiriamos, išskyrus atvejus, kai vėlavimą lėmė nuo pareiškėjo valios nepriklausančios aplinkybės (nenugalimos jėgos (force majeure) ar išimtinės aplinkybės). Esant šioms aplinkybėms, ekologinės sistemos išmokos už naujų medėjančių elementų sodinimą mažinimas (1 proc. už kiekvieną pavėluotą darbo dieną) netaikomas. Plotai, siekiant gauti paramą už naujų medėjančių elementų sodinimą, PPIS turi būti įbraižomi laikantis savivaldybės darbuotojo, atsakingo už valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių priežiūrą, žemės sklypo plane pažymėtos (-ų) leistinos (-ų) įkurti medžių ir krūmų juostos (-ų) ribų;“.
14. Pakeičiu 60.12 papunktį ir jį išdėstau taip:
„60.12. per įsipareigojimų laikotarpį pagal šią veiklą pirmaisiais metais deklaruoto ploto nepadidinti daugiau kaip 10 proc., bet ne daugiau kaip 1 ha, ir nesumažinti jo daugiau kaip 10 proc. (netaikoma paviršinio vandens telkinių pakrantėms, įskaitant apsaugos juostas, pagrioviams, kai ploto pokyčiui įtakos turėjo pasikeitę teisės aktų reikalavimai). Po deklaruoto ploto sumažinimo bendras tinkamas paramai plotas negali būti mažesnis, nei nustatytas Taisyklių 60.1.1 ir 60.1.2 papunkčiuose.
Jeigu pagal šią veiklą pirmaisiais metais deklaruotą plotą siekiama padidinti daugiau kaip 10 proc. arba daugiau kaip 1 ha, tada privaloma prisiimti naujus įsipareigojimus, kaip nustatyta Taisyklių 60.11 papunktyje, visam pagal šią veiklą deklaruotam plotui.
Pagal šią veiklą pirmaisiais įsipareigojimų metais deklaruoti kraštovaizdžio elementai, išskyrus ežias (ribines juostas), palaukes, kasmet gali būti deklaruojami kitoje vietoje ir kitu kraštovaizdžio elemento kodu nei buvo deklaruoti praėjusiais metais, išlaikant įsipareigotą pagal šią veiklą plotą;“.
15. Pakeičiu 61.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„61.2. paviršinio vandens telkinių pakrantėms, įskaitant apsaugos juostas, pagrioviams:
61.2.1. kai juostų plotis ne mažesnis kaip 1 m ir ne didesnis kaip 3 m – 1 ilgio metras atitinka 0,001 ha kraštovaizdžio elemento ploto;
61.2.2. kai juostų plotis didesnis kaip 3 m ir ne didesnis kaip 6 m – 1 ilgio metras atitinka 0,0013 ha kraštovaizdžio elemento ploto;
61.2.3. kai juostų plotis didesnis kaip 6 m ir ne didesnis kaip 10 m – 1 ilgio metras atitinka 0,0016 ha kraštovaizdžio elemento ploto;
61.2.4. kai juostų plotis didesnis kaip 10 m ir ne didesnis kaip 15 m – 1 ilgio metras atitinka 0,002 ha kraštovaizdžio elemento ploto;
16. Pakeičiu 71.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„71.2. deklaruoti plotus ariamojoje žemėje, išskyrus pievas iki 5 m., kurie patenka į durpžemių sluoksnį, Klasifikatoriaus kodu DKP. Į kiekvieną deklaruojamą lauką gali patekti iki 50 proc. (imtinai) ploto, nesančio durpžemių sluoksnyje (ši nuostata taikoma ir 2023 m. pagal šią ekologinę sistemą deklaruotiems plotams);“.
17. Pakeičiu 71.8 papunktį ir jį išdėstau taip:
„71.8. per įsipareigojimų laikotarpį pagal šią ekologinę sistemą pirmaisiais metais deklaruoto ploto nepadidinti daugiau kaip 10 proc., bet ne daugiau kaip 1 ha, ir nesumažinti jo daugiau kaip 10 proc. Po deklaruoto ploto sumažinimo bendras tinkamas paramai plotas negali būti mažesnis, nei nustatytas Taisyklių 71.1 papunktyje.
Jeigu 2023 m. pagal šią ekologinę sistemą deklaruotą plotą siekiama padidinti daugiau kaip 10 proc. arba daugiau kaip 1 ha plotais, nesančiais durpžemių sluoksnyje, kaip numatyta Taisyklių 71.2 papunktyje, tada privaloma prisiimti naujus įsipareigojimus 5 metų laikotarpiui visam pagal šią ekologinę sistemą deklaruotam plotui. Durpžemių sluoksnyje nesantys plotai, kuriais siekiama padidinti pagal šią ekologinę sistemą 2023 m. deklaruotą plotą, 2023 m. privalėjo būti deklaruoti kaip ariamoji žemė, išskyrus 2022 m. deklaruotas pievas iki 5 m. Ši nuostata taikoma tik 2023 m. pagal šią ekologinę sistemą deklaruotiems plotams.“
18. Pakeičiu 74.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„74.2. deklaruoti plotus ariamojoje žemėje, išskyrus pievas iki 5 m., kurie patenka į eroduotos žemės sluoksnį, Klasifikatoriaus kodu EKP. Į kiekvieną deklaruojamą lauką gali patekti iki 50 proc. (imtinai) ploto, nesančio eroduotos žemės sluoksnyje (ši nuostata taikoma ir 2023 m. pagal šią ekologinę sistemą deklaruotiems plotams);“.
19. Pakeičiu 74.8 papunktį ir jį išdėstau taip:
„74.8. per įsipareigojimų laikotarpį pagal šią ekologinę sistemą pirmaisiais metais deklaruoto ploto nepadidinti daugiau kaip 10 proc., bet ne daugiau kaip 1 ha, ir nesumažinti jo daugiau kaip 10 proc. Po deklaruoto ploto sumažinimo bendras tinkamas paramai plotas negali būti mažesnis, nei nustatytas Taisyklių 74.1 papunktyje.
Jeigu 2023 m. pagal šią ekologinę sistemą deklaruotą plotą siekiama padidinti daugiau kaip 10 proc. arba daugiau kaip 1 ha plotais, nesančiais eroduotos žemės sluoksnyje, kaip numatyta Taisyklių 74.2 papunktyje, tada privaloma prisiimti naujus įsipareigojimus 5 metų laikotarpiui visam pagal šią ekologinę sistemą deklaruotam plotui. Eroduotos žemės sluoksnyje nesantys plotai, kuriais siekiama padidinti pagal šią ekologinę sistemą 2023 m. deklaruotą plotą, 2023 m. privalėjo būti deklaruoti kaip ariamoji žemė, išskyrus 2022 m. deklaruotas pievas iki 5 m. Ši nuostata taikoma tik 2023 m. pagal šią ekologinę sistemą deklaruotiems plotams.“
20. Pakeičiu 87.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„87.2. kai dalyvaujama veikloje „Ariamosios žemės keitimas daugiametėmis pievomis“, deklaruoti laukus plotuose, kurie praėjusius 4 metus buvo laikomi kaip ariamoji žemė (Klasifikatoriaus I−IV grupės kodai) arba DGI 2023 m., Klasifikatoriaus kodu AKP. Pagal šią veiklą paramai yra netinkami ariamosios žemės plotai (deklaruoti Klasifikatoriaus kodu AGP), kuriuos privaloma atkurti kaip daugiametes pievas pagal 1 GAAB standartą.
Kai dalyvaujama veikloje „Daugiamečių pievų išlaikymas ir priežiūra“, pažymėti laukus sutartiniu kodu DG daugiametėse pievose (Klasifikatoriaus kodai DGP ir EPG);“.
21. Pakeičiu 90.12 papunktį ir jį išdėstau taip:
„90.12. kai ALNSIS nustato, kad žemės ūkio veiklos vykdymo kriterijus nėra įvykdytas iki reikalavimo įvykdymo termino pabaigos, pareiškėjas gali per 10 darbo dienų pateikti įrodymą apie įvykdytą reikalavimą mobiliąja programa „NMA agro“. Nuotraukos gali būti teikiamos tik per mobiliąją programą „NMA agro“, o pareiškėjas, neturintis galimybės pateikti įrodymo per mobiliąją programą „NMA agro“, apie tai informuoja Agentūrą raštu ar el. paštu [email protected] nurodydamas valdos numerį, fizinio asmens − vardą ir pavardę ar juridinio asmens − įmonės pavadinimą;“.
22. Pakeičiu 118.9 papunktį ir jį išdėstau taip:
„118.9. pareiškėjams (jeigu jiems taikoma Taisyklių 39−41 punktuose nustatyta Veiksmingumo ir efektyvumo metodika), kurie negamybinei veiklai skyrė mažiau kaip 1 proc. deklaruotos ariamosios žemės (nustatoma Paraiškos administravimo arba patikros vietoje metu), kaip nustatyta Taisyklių 39.1 papunktyje, einamaisiais metais parama už gamybinę (-es) veiklą (-as), pasirinktą (-as) iš nurodytųjų Taisyklių 39.2 papunktyje, neskiriama. Ši nuostata netaikoma, jeigu buvo pasirinkta daugiau nei viena negamybinė veikla ir išlaikomas vienos negamybinės veiklos įvykdymo reikalavimas, jai skiriant ne mažiau kaip 1 proc. deklaruotos ariamosios žemės;“.
23. Papildau nauju 120.2 papunkčiu ir jį išdėstau taip:
25. Pakeičiu 1 priedo 1 lentelės 7 stulpelį ir jį išdėstau taip:
„Laukas yra skirtas GAAB atitikti (kodai: AZ, PS, ŽĮ, NJ, AP, AA), ekologinės sistemos „Ariamosios žemės keitimas pievomis, jų išlaikymas ir priežiūra“ veikla „Daugiamečių pievų išlaikymas ir priežiūra“ (kodas DG)“ |
|
7 |
|
|
26. Pakeičiu 2 priedo 9.7 papunktį ir jį išdėstau taip:
„9.7. septintajame stulpelyje sutartiniu kodu pažymimi tie laukai, kurie skirti GAAB reikalavimams įgyvendinti ir ekologinės sistemos „Ariamosios žemės keitimas pievomis, jų išlaikymas ir priežiūra“ veiklai „Daugiamečių pievų išlaikymas ir priežiūra“:
9.7.1. AZ – azotą kaupiantys augalai, įgyvendinant 8 GAAB standartą „Mažiausia ariamos žemės, skirtos negamybiniams plotams arba objektams, dalis, o visame žemės ūkio paskirties žemės plote – kraštovaizdžio elementų išlaikymas ir draudimas pjauti gyvatvores ir medžius paukščių veisimosi ir jauniklių auginimo sezonu“ deklaruojami Klasifikatoriaus II ir III grupės augalai;
9.7.2. PS – posėlis, įgyvendinant 8 GAAB standartą „Mažiausia ariamos žemės, skirtos negamybiniams plotams arba objektams, dalis, o visame žemės ūkio paskirties žemės plote – kraštovaizdžio elementų išlaikymas ir draudimas pjauti gyvatvores ir medžius paukščių veisimosi ir jauniklių auginimo sezonu“ deklaruojamas pagal Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo reikalavimus;
9.7.3. ŽĮ – įsėlis, įgyvendinant 8 GAAB standartą „Mažiausia ariamos žemės, skirtos negamybiniams plotams arba objektams, dalis, o visame žemės ūkio paskirties žemės plote – kraštovaizdžio elementų išlaikymas ir draudimas pjauti gyvatvores ir medžius paukščių veisimosi ir jauniklių auginimo sezonu“ deklaruojamas pagal Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo reikalavimus;
9.7.4. NJ – įrašoma einamaisiais metais, kai ganykla arba pieva įdirbama, tačiau ne rečiau kaip kas 5 metai;
9.7.5. AA – įrašoma kai pirmaisiais metais atkurtose daugiametėse ganyklose arba pievose auginamas tarpinis įsėlis;
27. Pakeičiu 2 priedo 30 punkto Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų klasifikatoriaus antraštinės dalies devintąjį stulpelį ir jį išdėstau taip:
„AZ PS ŽĮ DG“ |
28. Pakeičiu 2 priedo 30 punkto VI grupės 1 eilutę ir ją išdėstau taip:
„1 |
DGP |
Daugiametės ganyklos arba pievos, daugiametės žolės (eraičinai, miglės, motiejukai, svidrės, smilgos, pašiaušėliai, avižuolės, šunažolės, visgės, erainčinsvidrės, dryžučiai, dirsuolės ir kt.) 5 metų ir daugiau |
ŽE EI JS |
PI LP |
PP AJ |
DG |
DKS |
|
|
|
|
|
“
|
29. Pakeičiu 2 priedo 30 punkto VI grupės 4 eilutę ir ją išdėstau taip:
„4 |
EPG |
Ekstensyvus daugiamečių pievų tvarkymas ganant gyvulius |
|
EI |
|
|
|
|
AJ |
DG |
EKS |
AP |
|
|
|
|
“
|
31. Pakeičiu 2 priedo 30 punkto Paramos suderinamumo matricoje Klasifikatoriaus kodą „DGG“ į sutartinį kodą „DG“, papildau suderinamumą tarp sutartinio kodo „SĖ“ ir sutartinių kodų „TR TĖ TO AZ PS ŽĮ“, panaikinu suderinamumą tarp sutartinio kodo „JS“ ir sutartinio kodo „SN“ ir išdėstau taip:
TI |
SP |
JE |
EŪ |
ŽE |
JS |
EI |
RŽ TP |
EKS |
TS TA |
DKS NKS |
DV |
PI |
LP |
AR |
NTM |
GK |
5PT-2 |
ŠLT |
5PT-3 |
5PT-7 5PT-8 |
MAJ DGJ |
5PT-11 5PT-12 |
RZV |
SPT |
EPT |
MNP MNN MNŠ |
SĖ |
PA |
SS |
PR |
PP |
AJ |
HB |
ŽM-1–ŽM-7 MVP MPA |
AK |
TR TĖ TO AZ PS ŽĮ |
SN |
NT BS |
KE |
EPG |
EBB |
DKP EKPAKP |
DG |
ST |
GG |
LS“ |
|
„TI |
X |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
|
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
SP |
+ |
X |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
|
+ |
+ |
|
+ |
|
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
|
|
|
+ |
+ |
+ |
JE |
+ |
+ |
X |
|
|
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
EŪ |
+ |
+ |
|
X |
|
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
+ |
|
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
ŽE |
+ |
+ |
|
|
X |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
|
+ |
+ |
|
+ |
+ |
JS |
+ |
+ |
|
|
|
X |
X |
|
+ |
|
+ |
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
+ |
|
+ |
+ |
EI |
+ |
+ |
|
|
|
|
X |
|
+ |
|
+ |
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
+ |
+ |
|
|
|
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
|
+ |
+ |
RŽ TP |
+ |
+ |
|
|
|
|
|
X |
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
EKS |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
X |
|
|
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
|
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
TS TA |
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
X |
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
DKS NKS |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
X |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
DV |
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
+ |
|
+ |
X |
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
PI |
+ |
|
|
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
+ |
|
X |
|
|
|
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
+ |
+ |
+ |
|
|
|
|
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
LP |
+ |
|
|
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
+ |
|
|
X |
|
|
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
+ |
+ |
+ |
|
|
|
|
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
+ |
+ |
AR |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
X |
|
+ |
|
|
|
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
|
|
|
+ |
+ |
+ |
NTM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
GK |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
X |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
5PT-2 |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
+ |
+ |
|
|
+ |
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
ŠLT |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
5PT-3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
+ |
+ |
|
|
+ |
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
5PT-7 5PT-8 |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
MAJ DGJ |
+ |
|
|
|
|
|
+ |
|
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
5PT-11 5PT-12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
RZV |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
SPT |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
+ |
+ |
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
EPT |
+ |
|
|
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
+ |
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
MNP MNN MNŠ |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
+ |
+ |
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
SĖ |
+ |
+ |
|
|
|
|
+ |
+ |
+ |
|
|
+ |
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
PA |
+ |
+ |
|
|
|
|
|
+ |
+ |
|
+ |
+ |
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
SS |
+ |
|
+ |
|
+ |
+ |
|
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
PR |
+ |
+ |
|
+ |
|
|
+ |
|
+ |
+ |
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
+ |
PP |
+ |
+ |
|
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
+ |
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
+ |
+ |
+ |
|
|
|
|
+ |
+ |
|
|
+ |
AJ |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
+ |
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
|
+ |
+ |
HB |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
ŽM-1–ŽM-7 MVP MPA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
AK |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
+ |
|
X |
+ |
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
TR TĖ TO AZ PS ŽĮ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
X |
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
SN |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
X |
+ |
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
NT BS |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
+ |
|
|
+ |
+ |
|
+ |
+ |
+ |
X |
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
KE |
+ |
|
|
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
+ |
+ |
EPG |
+ |
|
|
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
+ |
|
|
+ |
EBB |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
+ |
DKP EKP AKP |
+ |
|
|
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
+ |
+ |
DG |
+ |
|
|
|
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
|
|
|
+ |
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
X |
|
+ |
+ |
ST |
+ |
+ |
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
+ |
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
+ |
+ |
GG |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
|
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
|
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
+ |
+ |
+ |
X |
+ |
LS |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
X |
32. Pakeičiu 2 priedo 30 punkto Paramos suderinamumo matricoje Klasifikatoriaus kodo DGG sutartinį žymėjimą į sutartinį kodą DG ir jį išdėstau taip:
„DG – „Ariamosios žemės keitimas pievomis, jų išlaikymas ir priežiūra“ veikla „Daugiamečių pievų išlaikymas ir priežiūra“;“.
33. Pakeičiu 7 priedo 3 punktą ir jį išdėstau taip:
„3. Elektroninio įbraižymo reikalavimai:
3.1. į einamaisiais metais sukurtą paraišką automatiškai perkeliami praėjusiais metais deklaruoti ir administruoti laukai. Įbraižant laukus gali būti naudojamos kitų pareiškėjų einamaisiais arba praėjusiais metais įbraižytų laukų ribos ir Nekilnojamojo turto registre įregistruoto žemės sklypo ribos, kad būtų galima iš anksto nustatyti ir išspręsti laukų dvigubo deklaravimo (grafinio persidengimo) atvejus. Pareiškėjui žemės valdymo teise (nuosavybės, nuomos ar panaudos pagrindais) priklausantys laukai įbraižomi ant naujausio ortofotografinio žemėlapio ar palydovinių vaizdų taip, kaip yra dirbami einamaisiais metais, o elektroniniame žemėlapyje pateikti sluoksniai naudojami kaip pagalbinė medžiaga laukams teisingai įbraižyti;
3.2. įbraižyto lauko plotas, įbraižius lauką, apskaičiuojamas automatiškai:
3.2.1. automatiškai apskaičiuotas įbraižyto lauko plotas gali būti sumažintas rankiniu būdu, išskyrus įbraižius kraštovaizdžio elementus, tačiau sumažintas ir įbraižytas lauko plotas gali skirtis ne daugiau kaip dydžiu, apskaičiuotu pagal formulę 0,75 x P/10000 (ha), čia P – lauko išorinis perimetras metrais, bet ne daugiau kaip 1 ha;
3.2.2. kiekvienam įbraižytam laukui taikoma leistina persidengimo paklaida. Ji skaičiuojama persidengiančiam laukui pagal formulę 0,75 x P/10000 (ha), čia P – mažesnio perimetro persidengiančio lauko išorinis perimetras metrais. Persidengiančio lauko paklaida negali būti didesnė kaip 1 ha. Lauko persidengimo paklaidą apskaičiuoja Paraiškų priėmimo informacinė sistema, o Agentūra, administruodama paraiškas, netaiko sankcijų dėl neteisingo deklaravimo (pagal Reglamento (ES) Nr. 640/2014 II antraštinę dalį), kai laukas persidengia iki leistinos deklaravimo paklaidos. Kai visų KŽS deklaruotų laukų, persidengiančių iki leistinos persidengimo paklaidos, plotų suma viršija KŽS plotą, Agentūra pritaiko sankciją viršpločiui padalydama jį proporcingai kiekvienam laukui, išskyrus atvejus, kai Agentūra gali nustatyti konkrečius neteisingai laukų plotus deklaravusius pareiškėjus, – tokiu atveju sankcija taikoma tik šiems pareiškėjams;
3.2.3. pareiškėjai, kurie praėjusiais metais neteikė paraiškos ir deklaruoja per praėjusius dvejus metus visiškai nedeklaruotus didesnius nei 2 ha naudmenų ir kitus plotus bei kurie patys pildo paraiškos elektroninę formą, Agentūrai pareikalavus, iki einamųjų metų rugsėjo 1 d. išsiunčia šių plotų žemės valdymo teisės (nuosavybės, nuomos ar panaudos pagrindais) patvirtinimo dokumentus (su žemės sklypų planais) Agentūrai paštu arba elektroniniu paštu. Pavėluotai šiame punkte nurodyti dokumentai priimami iki einamųjų metų rugsėjo 15 d., už kiekvieną pavėluotą darbo dieną (savaitgaliai, šventinės dienos ir po jų einanti pirma darbo diena laikomi viena darbo diena) paramą už plotus, kurių dokumentus privalu pateikti, mažinant po 1 proc. Pavėluotai pateikus dokumentus, kai vėlavimą lėmė nuo pareiškėjo valios nepriklausančios (force majeure) aplinkybės, minėtas paramos mažinimas (1 proc. už kiekvieną pavėluotą darbo dieną) netaikomas. Po einamųjų metų rugsėjo 15 d. dokumentai priimami tik tais atvejais, kai vėlavimą lėmė nuo pareiškėjo valios nepriklausančios (force majeure) aplinkybės, o šių aplinkybių nesant parama už plotus, kurių dokumentus privalu pateikti, neskiriama bei Agentūra taiko sankcijas dėl didesnių žemės ūkio naudmenų plotų, nei deklaruoti reikalavimus atitinkantys plotai, deklaravimo;
3.3. melioracijos griovių šlaitas arba šlaitai įbraižomi kaip vienas laukas, o plotas apskaičiuojamas pagal tęstinės Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklių reikalavimus;
3.4. jei lauką dalija KŽS riba, toks laukas įbraižomas dalimis kiekviename KŽS, į kurį jis patenka (išskyrus deklaruojant kraštovaizdžio elementą (Klasifikatoriaus kodas KEP);
3.5. jei lauką dalija natūralus ar dirbtinis objektas, neišskirtas KŽS_DR5LT, kuris gali būti KŽS riba, toks laukas įbraižomas kaip du ar daugiau laukų;
3.6. pareiškėjas, įbraižydamas deklaruojamų žemės ūkio naudmenų ar kitų plotų ribas, turi išskirti didesnius nei 0,01 ha netinkamus paramai plotus, esančius deklaruojamuose plotuose (pastatus, vandens telkinius, medžius, krūmynus, medžių grupes ir kt.), kurie neišskirti KŽS_DR5LT kaip atskiri KŽS. Tokie plotai turi būti išmatuoti ir į plotą, už kurį skiriama parama, neįskaitomi. Deklaruojant šiuos plotus, turi būti suteikiamas Klasifikatoriaus kodas NEP „Netinkami paramai plotai“ ir pažymimas pasikeitimas iš KŽS ribų pasikeitimų sąrašo;
3.7. jei laukas kerta elektroniniame žemėlapyje vaizduojamas kaimo plėtros priemonių ribas ir (arba) Strateginio plano intervencinių priemonių ribas ir pareiškėjas dalyvauja įgyvendinant kaimo plėtros priemones ir (arba) Strateginio plano intervencinėse priemonėse, turi būti įbraižomi atskiri laukai atsižvelgiant į elektroniniame žemėlapyje esančias ribas;
3.9. pagal tęstinės Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“ auginamų vaisių, uogų ir daržovių laukai, ne mažesni kaip 0,1 ha, įbraižomi atskirai; pagal Strateginio plano ekologinę sistemą „Tausojanti vaisių, uogų ir daržovių programa (NKP)“ auginamų vaisių, uogų ir daržovių laukai, ne mažesni kaip 0,1 ha, įbraižomi atskirai;
3.10. jeigu laukui prisiimti įsipareigojimai pagal tęstines Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemones „Ekologinis ūkininkavimas“ ar „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ ir Strateginio plano kaimo plėtros intervencinę priemonę „Ekologinis ūkininkavimas. Tęstiniai ekologinio ūkininkavimo įsipareigojimai“ ir laukas buvo neteisingai įbraižytas pagal seną ortofotografinę medžiagą, leidžiama keisti įsipareigoto lauko konfigūraciją, jei pirmoje pagal priemonę paraiškoje dėl senos ortofotografinės medžiagos buvo neteisingai įbraižytas lauko plotas;
3.11. įbraižomų laukų ribos negali kirsti ortofotografiniame žemėlapyje matomų pastovių objektų (pastatų, vandens telkinių ir kt.), išskyrus atvejus, kai tokie objektai yra įbraižomi kaip paramai gauti netinkami plotai;
3.12. visas šiltnamių ir tarp jų įsiterpusių žemės ūkio naudmenų, atitinkančių reikalavimus paramai tiesioginėmis išmokomis skirti, plotas gali būti įbraižomas kaip vienas laukas, pažymint jame auginamus augalus. Minėtų reikalavimų neatitinkantis, tarp šiltnamių įsiterpęs plotas iš paramai skirti tinkamo žemės ūkio naudmenų ploto atimamas (t. y. nurodomas tik paramai skirti tinkamas plotas);
3.13. įbraižant tęstinės Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Pirmas žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku“, tęstinės Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos srities „Miško veisimas“ ir Strateginio plano kaimo plėtros intervencinės priemonės „Miško priežiūra ir apsauga“ plotus, želdinamas plotas ir apsauginės juostos braižomi kaip vientisas plotas pagal projekto apželdinti žemę mišku ribą;
3.14. ganyklų arba pievų (Klasifikatoriaus kodas GPŽ) plotai, kurie patenka į KŽS_DR5LT žemės ūkio naudmenų sluoksnyje nustatytas daugiametes ganyklas arba pievas, turi būti deklaruojami kaip daugiametės ganyklos arba pievos (Klasifikatoriaus kodas DGP);
3.15. įbraižant Strateginio plano ekologinių sistemų „Ariamųjų durpžemių keitimas pievomis“, „Eroduotos žemės keitimas pievomis“ laukus, jie turi visiškai patekti į nustatytus durpžemių teritorijų arba erozijai jautrių teritorijų sluoksnius – į kiekvieną deklaruojamą lauką gali patekti iki 50 proc. (imtinai) ploto, nesančio durpžemių teritorijų arba erozijai jautrių teritorijų sluoksniuose, taip pat turi patekti į KŽS_DR5LT žemės ūkio naudmenų sluoksnyje nustatytą ariamąją žemę ir turi būti deklaruojami Klasifikatoriaus kodu DKP arba EKP (ši nuostata taikoma ir 2023 m. pagal šias ekologines sistemas deklaruotiems plotams);
3.16. taškiniai kraštovaizdžio elementai: pavieniai medžiai ar krūmai; natūralios (gamtinės) kilmės akmenynai, akmenų, šakų, kelmų krūvos, įbraižomi pažymint tašku ir priskiriant Klasifikatoriaus kodą KEM arba KEK;
3.17. plotiniai ir linijiniai kraštovaizdžio elementai: ežios (ribinės juostos), palaukės; paviršinio vandens telkinių pakrantės, įskaitant apsaugos juostas, pagrioviai; medžių ir krūmų juostos; medžių ir krūmų grupės, miškeliai, apleistos sodybvietės ir ūkiniai pastatai; kasmet užmirkstančios nuolatinės vietos ariamojoje žemėje; vandens telkiniai (kūdros, tvenkiniai, ežerėliai)), įbraižomi kaip plotas ir priskiriamas Klasifikatoriaus kodas KEE, KEP, KEJ, KEG, KEU arba KEV;
3.18. kraštovaizdžio elementai, deklaruojami Klasifikatoriaus kodu KEP (paviršinio vandens telkinių pakrantės, įskaitant apsaugos juostas, ir pagrioviai), gali kirsti KŽS, kurių atpažinties kodas bl1, bl1b, bl3, ribas;
3.19. kraštovaizdžio elementai, deklaruojami Klasifikatoriaus kodu KEJ (medžių ir krūmų juostos): prižiūrimas esamas kraštovaizdžio elementas turi būti deklaruojamas KŽS, kurio atpažinties kodas bl3g; naujai pasodintas medėjantis kraštovaizdžio elementas gali būti deklaruojamas tik KŽS, kurio atpažinties kodas bl1 arba bl1b.“