ETNINĖS KULTŪROS GLOBOS TARYBA
NUTARIMAS
DĖL ETNOGRAFINIO REGIONO VĖLIAVOS NAUDOJIMO TVARKOS PATVIRTINIMO
2024 m. spalio 8 d. Nr. TN-18
Vilnius
Etninės kultūros globos taryba, įgyvendindama Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymo 13 straipsnio 4 dalies nuostatas, n u t a r i a:
2. Pripažinti netukusiu galios Etninės kultūros globos tarybos 2019 m. rugsėjo 10 d. nutarimą Nr. TN-7 „Dėl Etnografinio regiono vėliavos naudojimo tvarkos patvirtinimo“ su visais pakeitimais.
PATVIRTINTA
Etninės kultūros globos tarybos
2024 m. spalio 8 d. nutarimu Nr. TN-18
ETNOGRAFINIO REGIONO VĖLIAVOS NAUDOJIMO TVARKА
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Etnografinio regiono vėliavos naudojimo tvarkа (toliau – Tvarka) nustato Lietuvos etnografinių regionų – Aukštaitijos, Dzūkijos (Dainavos), Suvalkijos (Sūduvos), Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos – vėliavų (toliau – etnografinių regionų vėliavos) naudojimo tikslus ir atvejus, kada ir kaip jos naudojamos.
2. Lietuvos etnografinių regionų vėliavos yra naudojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos norminiais teisės aktais bei šia Tvarka.
3. Etnografinio regiono vėliava – teisės aktų nustatyta tvarka sukurtas ir patvirtintas tam tikro Lietuvos etnografinio regiono (Aukštaitijos, Dzūkijos (Dainavos), Suvalkijos (Sūduvos), Žemaitijos ar Mažosios Lietuvos) atributikos objektas.
4. Etnografinio regiono herbinė vėliava – teisės aktų nustatyta tvarka sukurta ir patvirtinta vėliava, kurios pagrindą sudaro etnografinio regiono herbas arba herbo figūra ir jo spalvos.
5. Etnografinio regiono reprezentacinė vėliava – tai vėliava, naudojama ypač iškilmingomis progomis. Reprezentacinė vėliava yra dviguba, jos detalės siuvinėjamos tiksliai pagal su Lietuvos heraldikos komisija (toliau – LHK) suderintą ir Etninės kultūros globos tarybos (toliau – EKGT) patvirtintą etaloną.
6. Etnografinio regiono lauko vėliava – tai vėliava, kuri gali būti naudojama kasdien. Ji turi atitikti su LHK suderintą ir EKGT patvirtintą etnografinio regiono lauko vėliavos etaloną.
7. Etnografinio regiono sąvoka bei etnografinių regionų pavadinimai šioje Tvarkoje naudojami taip, kaip jie apibrėžti Lietuvos Respublikos etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatyme.
II. LIETUVOS ETNOGRAFINIŲ REGIONŲ VĖLIAVŲ NAUDOJIMAS
10. Etnografinio regiono vėliavos atvaizdai turi atitikti šios su LHK suderintą ir EKGT patvirtintą vėliavos etalono atvaizdą, spalvas ir matmenis, vėliava turi būti tvarkinga ir nenublukusi.
11. Lietuvos etnografinių regionų vėliavos gali būti iškeliamos:
11.1. nuolat arba tam tikromis progomis prie etnografiniam regionui priskiriamų savivaldybių, seniūnijų, bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų ir kitų tam tikro Lietuvos etnografinio regiono tapatybę puoselėjančių juridinių asmenų buveinių;
11.2. miestų ir miestelių aikštėse bei kitose reprezentacinėse vietose įvairių švenčių, etnografinio regiono atmintinų dienų ir oficialių renginių metu;
11.3. sporto arenose – per čempionatus, pirmenybes bei varžybas, kuriose dalyvauja etnografiniams regionams atstovaujančios sporto komandos ar sportininkai;
12. Lietuvos etnografinių regionų vėliavos gali būti naudojamos:
13. Fiziniai ir juridiniai asmenys gali savo nuožiūra naudoti (kelti, statyti, kabinti) Lietuvos etnografinių regionų vėliavas 11 ir 12 punktuose nurodytais atvejais, laikydamiesi Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatyme nurodytų vėliavų naudojimo principų ir tik taip, kad nebūtų parodyta nepagarba šioms vėliavoms.
15. Iškeliant Lietuvos etnografinių regionų vėliavas prie pastatų, jos įstatomos į laikiklius, kurie tvirtinami prie pastato fasado taip, kad vėliavos kotas su fasadu sudarytų ne didesnį kaip 45 laipsnių kampą. Laikiklių apatinė dalis tvirtinama prie fasado ne žemiau kaip 2 metrai nuo žemės.
16. Jeigu Lietuvos etnografinių regionų vėliavos keliamos šalia Lietuvos valstybinės vėliavos, Lietuvos valstybinės istorinės vėliavos, užsienio valstybių vėliavų, Europos Sąjungos vėliavos, savivaldybių vėliavų, jos turi būti keliamos viename aukštyje su kitomis vėliavomis, laikantis Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymo 4 straipsnio 6 dalyje nustatyto eiliškumo.
17. Reprezentacinę etnografinio regiono vėliavą rekomenduojama naudoti ypač iškilmingomis progomis, o kitais atvejais naudotina lauko vėliava.
18. Etnografinio regiono vėliavos atvaizdas gali būti naudojamas dekoratyviniais tikslais, atributikoje ir spaudiniuose kaip etnografinio regiono simbolis tokiu būdu, kad nebūtų parodyta nepagarba vėliavai.
19. Tiems subjektams, kurie etnografiniam regionui atstovauja teritoriniu pagrindu (apskritys, savivaldybės, seniūnijos, bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos, įmonės ir kt.), rekomenduojama vadovautis Lietuvos etnografinių regionų žemėlapiu, patvirtintu Etninės kultūros globos tarybos 2022 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. TN-3 „Dėl patikslinto Lietuvos etnografinių regionų žemėlapio patvirtinimo”.
III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS