LIETUVOS KALĖJIMŲ TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL NUTEISTŲJŲ KOLEKTYVO TARYBŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2023 m. birželio 30 d. Nr. V-502

Vilnius

 

 

Atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 48 straipsnyje įtvirtintą laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų teisę steigti kolektyvo tarybas ir siekdamas užtikrinti sklandų šios teisės realizavimą:

1Tvirtinu Nuteistųjų kolektyvo tarybų nuostatus (pridedama).

2Pripažįstu netekusiu galios Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2021 m. sausio 18 d. įsakymą Nr. V-14 „Dėl Pavyzdinių nuteistųjų kolektyvo tarybų nuostatų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

3Pavedu Lietuvos kalėjimų tarnybos Dokumentų valdymo skyriui organizuoti šio įsakymą paskelbimą Lietuvos kalėjimų tarnybos interneto, intraneto svetainėse ir teisės aktų registre bei supažindinti su juo Lietuvos kalėjimų tarnybos darbuotojus.

 

 

 

Direktorius                                                                                                         Virginijus Kulikauskas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos kalėjimų tarnybos

direktoriaus 2023 m. birželio 30 d.

įsakymu Nr. V-502

 

 

NUTEISTŲJŲ KOLEKTYVO TARYBŲ NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Nuteistųjų kolektyvo tarybų nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato nuteistųjų kolektyvo tarybų darbo organizavimo tvarką, veiklos gaires.

2. Nuteistųjų kolektyvo tarybos savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodeksu, Laisvės atėmimo vietų įstaigos vidaus tvarkos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2022 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 1R-444 „Dėl Laisvės atėmimo vietų įstaigos vidaus tvarkos taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės), šiais Nuostatais ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais bausmių vykdymo sritį.

3. Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekse, Taisyklėse ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose bausmių vykdymo sritį.

 

II SKYRIUS

NUTEISTŲJŲ KOLEKTYVO TARYBŲ VEIKLOS KRYPTYS IR FORMOS

 

4. Pagrindinės nuteistųjų kolektyvo tarybų veiklos kryptys yra šios:

4.1. nuteistųjų resocializacija, integracija į visuomenę, užimtumo organizavimas, sveikatos priežiūros ir priklausomybės ligų gydymo paslaugų teikimas, kalinimo sąlygų gerinimas, buities poreikių užtikrinimas, organizacijos kultūros puoselėjimas bei teisinio reglamentavimo tobulinimas;

4.2. nuteistųjų visuomeniškumo ir iniciatyvumo skatinimas;

4.3. nuteistųjų teisinės sąmonės vystymosi skatinimas;

4.4. nuteistųjų kriminalinės subkultūros mažinimas;

4.5. nuteistųjų užimtumo prasminga jų ir visuomenės interesus atitinkančia veikla skatinimas;

4.6. konstruktyvaus nuteistųjų ir laisvės atėmimo vietų įstaigos administracijos bendradarbiavimo skatinimas;

4.7. valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, organizacijų, asociacijų, religinių bendruomenių ir bendrijų, kitų juridinių asmenų ar jų padalinių ir savanorių įtraukimo į laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų resocializacijos procesą didinimas.

5. Pagrindinės nuteistųjų kolektyvo tarybų veiklos formos:

5.1. nuteistųjų kolektyvo tarybos savo veikla turi reikšmingai prisidėti prie nuteistųjų resocializacijos vykdymo ir skatinti konstruktyvų bausmę atliekančių nuteistųjų ir laisvės atėmimo vietų įstaigos valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis (toliau – darbuotojai), dialogą;

5.2. veiklą vykdyti taip, jog įgalintų nuteistuosius išsakyti savo nuomonę ir teikti siūlymus, paskatintų juos aktyviau dalyvauti socialiniame ir visuomeniniame bausmės atlikimo vietos gyvenime;

5.3. nuteistųjų kolektyvo tarybų posėdžių metu paprastai svarstomi kolektyviniai tam tikrai nuteistųjų grupei aktualūs klausimai;

5.4. tiek nuteistųjų kolektyvo tarybos, tiek laisvės atėmimo vietų įstaigos darbuotojai turi siekti sklandžios tarpusavio komunikacijos;

5.5 nuteistųjų kolektyvo tarybos turi pateikti posėdžių protokolus su priimtais sprendimais ir suformuluotais siūlymais Lietuvos kalėjimų tarnybos (toliau – LKT) kalėjimo, kuriame veikia nuteistųjų kolektyvo taryba, viršininkui, o pastarasis per 20 darbo dienų nuo protokolo gavimo dienos turi užtikrinti grįžtamąjį ryšį dėl nuteistųjų kolektyvo tarybos siūlymų įgyvendinimo.

 

III SKYRIUS

NUTEISTŲJŲ KOLEKTYVO TARYBŲ TEISĖS

 

6. Be Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 48 straipsnyje įtvirtintų nuteistųjų kolektyvo tarybų teisių, jos turi teisę, suderinusios su LKT kalėjimo viršininku ar kitu LKT direktoriaus įgaliotu pareigūnu, kviesti į nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžius laisvės atėmimo vietų įstaigos darbuotojus, taip pat bausmės atlikimo vietoje į nuteistųjų resocializacijos vykdymą įtrauktų kitų įstaigų bei organizacijų atstovus ir patikimus savanorius.

 

IV SKYRIUS

NUTEISTŲJŲ KOLEKTYVO TARYBOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

7. Nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžiai vyksta LKT kalėjimo viršininko suteiktose patalpose.

8. LKT kalėjimo viršininko sprendimu skiriamas darbuotojas, kuruojantis nuteistųjų kolektyvo tarybos veiklą.

9. Nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžius organizuoja ir jiems pirmininkauja šios tarybos pirmininkas. Nuteistųjų kolektyvo tarybos pirmininkui laikinai negalint dalyvauti šios tarybos veikloje, posėdžius organizuoja ir jiems pirmininkauja jo pavaduotojas. Posėdžio pirmininkas vieną iš posėdyje dalyvaujančių nuteistųjų kolektyvo tarybos narių paskiria posėdžio sekretoriumi.

10. Nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžiai protokoluojami. Protokole nurodomi svarstyti klausimai ir priimti sprendimai, protokolą pasirašo posėdžio pirmininkas ir sekretorius.

11. Nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžiai paprastai vyksta ne rečiau kaip kartą per mėnesį, o jos pirmininko sprendimu šie posėdžiai gali vykti ir dažniau, atsižvelgiant į iškilusių klausimų kiekį ir aktualumą.

12. Nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžiuose turi dalyvauti visi jos nariai. Jei tokiame posėdyje kuris nors narys negali dalyvauti, nuteistųjų kolektyvo taryba gali posėdžiauti, kai posėdyje dalyvauja daugiau kaip pusė jos narių, tarp jų – pirmininkas ar pirmininko pavaduotojas.

13. Apie organizuojamą nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdį jos nariams bei LKT kalėjimo viršininkui ar jo nuteistųjų kolektyvo tarybos veiklą paskirtam kuruoti darbuotojui pranešama ne vėliau kaip likus 3 darbo dienoms iki posėdžio, taip pat pateikiamas ir posėdžio darbotvarkės projektas.

14. LKT direktoriaus sprendimu Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 76 straipsnyje nustatytais pagrindais ir tvarka nuteistųjų kolektyvo tarybos veikla bausmės atlikimo vietoje gali būti sustabdyta.

15. Nuteistųjų kolektyvo tarybos sprendimai priimami visų tarybos narių bendru susitarimu, nepavykus susitarti, – posėdyje dalyvaujančių nuteistųjų kolektyvo tarybos narių balsų dauguma. Posėdyje dalyvaujančių narių balsams pasiskirsčius po lygiai, lemiamas yra posėdžio pirmininko balsas.

16. Nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžio protokolus LKT naudojamoje dokumentų valdymo sistemoje registruoja ir su nuteistųjų kolektyvo tarybos veikla susijusią dokumentaciją tvarko nuteistųjų kolektyvo tarybos veiklą paskirtas kuruoti darbuotojas.

17. Nuteistųjų kolektyvo tarybos posėdžio metu svarstyti klausimai, priimti sprendimai ir nuteistųjų kolektyvo tarybos laisvės atėmimo vietų įstaigai pateikti siūlymai viešai skelbiami bausmės atlikimo vietoje, kurioje veikia nuteistųjų kolektyvo taryba, bausmę atliekantiems nuteistiesiems ir darbuotojams.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

18. LKT kalėjimo viršininkas padeda organizuoti nuteistųjų kolektyvo tarybos veiklą ir teikia kitą reikalingą pagalbą.

_____________________