DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2020 M. BIRŽELIO 11 D. SPRENDIMO NR. T1-95 „DĖL DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2021 m. gruodžio 29 d. Nr. T1-186

Druskininkai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi Druskininkų savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

Pakeisti Druskininkų savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisykles, patvirtintas Druskininkų savivaldybės tarybos 2020 m. birželio 11 d. sprendimu Nr. T1-95 Dėl Druskininkų savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių patvirtinimo“, ir jas išdėstyti nauja redakcija (pridedama).

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

Savivaldybės meras                                                                             Ričardas Malinauskas        

 

 

PATVIRTINTA

Druskininkų savivaldybės tarybos

2020 m. birželio 11 d. sprendimu Nr. T1-95

(Druskininkų savivaldybės tarybos

2021 m. gruodžio 29 d. sprendimo Nr. T1-186 

redakcija)

 

DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Druskininkų savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato Druskininkų savivaldybės (toliau – Savivaldybė) teritorijoje, ne miško ūkio paskirties žemėje, esančių želdynų ir želdinių apsaugą, tvarkymą, priežiūrą, fizinių ir juridinių asmenų teises ir pareigas, tvarkant ir prižiūrint želdynus ir želdinius.

2.    Taisyklių tikslas – nustatyti priemones, užtikrinančias želdynų ir želdinių, kaip estetiškai, ekologiškai, istoriškai ir kultūriškai svarbių kraštovaizdžio elementų, išsaugojimą, kad būtų užtikrintas gamtinio ir kultūrinio kraštovaizdžio stabilumas, žmonių saugumas, bei būtų patenkinami visuomenės sveikos gyvensenos ir rekreacijos poreikiai.

3.    Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos želdynų įstatymu, šio įstatymo įgyvendinamaisiais teisės aktais ir kitais Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais.

4.    Taisyklės yra privalomos visiems Savivaldybės teritorijoje esantiems želdynų ir želdinių savininkams ir valdytojams, želdynus ir želdinius prižiūrinčioms įmonėms, fiziniams ir juridiniams asmenims.

5.    Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Želdynų įstatyme, šio įstatymo įgyvendinamuosiuose ir kituose galiojančiuose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

BENDRIEJI ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS IR TVARKYMO PRINCIPAI

 

6.    Želdynai ir želdiniai turi gerinti aplinkos kokybę, tenkinti visuomenės sveikos gyvensenos ir rekreacijos poreikius, nekelti pavojaus žmonėms, pastatams, saugiam eismui.

7.  Želdynus ir želdinius būtina išsaugoti kaip estetiškai, ekologiškai, istoriškai ir kultūriškai svarbius kraštovaizdžio elementus.

8.    Siekiama išsaugoti ir tinkamai tvarkyti esamus geros būklės želdinius jų augimo vietoje, prioritetą teikiant jau susiformavusiems želdiniams prižiūrėti, atnaujinti.

 

III SKYRIUS

SAUGOTINI ŽELDINIAI IR ŽELDYNAI

 

9. Dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingus, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingus medžius ir krūmus Savivaldybės taryba skelbia saugotinais želdiniais vadovaudamasi Kriterijais, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. kovo 12 d. nutarimu Nr. 206 „Dėl Kriterijų, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, patvirtinimo ir medžių ir krūmų priskyrimo saugotiniems“ (toliau – Kriterijai) ir Želdynų įstatyme nurodyta tvarka.

10.     Saugotiniems želdiniams priskiriami medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje (toliau – Saugotini želdiniai):

10.1. atitinkantys Kriterijus;

10.2. kurie įrašyti į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, Augalų nacionalinių genetinių išteklių sąrašą, arba medžiai ir krūmai, kurie yra kultūros paveldo objektų ar vietovių vertingosios savybės.

11. Medžiai ir krūmai neatitinka Kriterijų, jeigu jie yra:

11.1. nudžiūvę, stichinių nelaimių, gaisrų ar avarijų metu išversti, nulaužti, apdegę, žvėrių sužaloti medžiai ir krūmai;

11.2. invazinių rūšių medžiai ir krūmai;

11.3. medžiai ir krūmai, augantys:

11.3.1. ant pastatų stogų, pamatų ar kitų jų dalių, inžinerinių statinių;

11.3.2. energetikos objektų (išskyrus elektros oro kabelius) apsaugos zonose;

11.3.3. pylimo (polderio) priežiūros juostoje, melioracijos griovio (išskyrus sureguliuotas upių vagas) šlaituose ir priežiūros juostoje, drenažo rinktuvo apsaugos juostoje, ant melioracijos statinių ir 15 m atstumu nuo melioracijos statinių ašinės linijos ir žemės užtvankos žemutinio šlaito, kai melioracijos statiniai įtraukti į melioruotos žemės ir melioracijos statinių apskaitą, taip pat 15 m atstumu į abi puses nuo drenažo žiočių ir (ar) vandens nuleistuvų įtekėjimo į sureguliuotas upes;

11.4. medžiai ir krūmai, kuriuos numatyta iškirsti pagal parengtus saugomų teritorijų gamtotvarkos planus, kultūros paveldo objektų apsaugos reglamentus ar kompleksinių kultūros paveldo objektų ir kultūros paveldo vietovių tvarkymo planus ir saugomų rūšių apsaugos planus.

 

IV SKYRIUS

ŽELDINIŲ KIRTIMO, PERSODINIMO, SODINIMO AR KITOKIO PAŠALINIMO, GENĖJIMO REIKALAVIMAI

 

12. Saugotinus želdinius kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti galima tik turint Savivaldybės administracijos direktoriaus išduotą leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius ar vadovaujantis Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu dėl saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo.

13. Medžių persodinimas Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose arba ne Savivaldybės valdomoje valstybinėje žemėje vykdomas tais atvejais, kai nėra galimybės jų išsaugoti augimo vietoje – platinant gatves, vykdant statybos ar rekonstravimo darbus, formuojant kraštovaizdį:

13.1. persodinami sveiki, gerai išsivystę, be mechaninių pažeidimų, šalčio plyšių ir persodinimui paruošti medžiai;

13.2. draudžiama persodinti medžius su sausa viršūne, stiebo ir (ar) šaknų puviniu, ligotus, vienašone, nesusiformavusia laja, jų vegetacijos metu.

13.3. pasodintus ar persodintus medžius privaloma ne mažiau kaip 3 metus prižiūrėti vadovaujantis Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklėmis, patvirtintomis  Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 18 d. įsakymu Nr. D1-45 „Dėl Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklės). Medžių ir krūmų priežiūra apima šiuos darbus: medžių ir krūmų laistymą ir tręšimą, dirvožemio purenimą ir mulčiavimą, medžių ir krūmų šiltinimą, genėjimą ir kitus priežiūros darbus.

13.4. jeigu pasodinti ar persodinti medžiai per laikotarpį nurodytą Taisyklių 13.3 papunktyje neprigyja privaloma neprigijusius medžius pašalinti, o į jų vietą pasodinti naujus.

14. Veisiamų medžių ir krūmų asortimentas (išskyrus privačioje žemėje veisiamus želdinius) parenkamas, vadovaujantis Sodmenų kokybės reikalavimais, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-674 „Dėl sodmenų kokybės reikalavimų patvirtinimo“.

15. Želdynai kuriami, želdiniai veisiami (išskyrus privačioje žemėje veisiamus želdinius) vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentais, želdynų tvarkymo ir kūrimo projektais, kitais dokumentais, vadovaujantis Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklėmis, patvirtintomis  Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-717 „Dėl medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklių patvirtinimo“.

 

V SKYRIUS

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS, PRIEŽIŪROS IR TVARKYMO KOMISIJA

 

 

16. Druskininkų savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisija, sudaryta Druskininkų savivaldybės tarybos 2021 m. gruodžio 9 d. sprendimu Nr. T1-164 „Dėl Druskininkų savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos sudarymo ir jos nuostatų patvirtinimo” (toliau – Komisija), kuri Želdynų įstatyme numatytais atvejais ir tvarka teikia išvadas dėl būtinybės kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos saugotinus želdinius.

17. Komisijos tikslas – Želdynų įstatyme numatytais atvejais ir tvarka Savivaldybės administracijos direktoriui teikti išvadas dėl būtinybės kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos saugotinus želdinius, augančius Savivaldybėje.

18. Komisija atlieka šias funkcijas:

18.1 nagrinėja atvejus, kai Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose arba ne Savivaldybės valdomoje valstybinėje žemėje ketinama kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos 10 ar daugiau saugotinų želdinių, taip pat viešuosiuose atskiruosiuose želdynuose augančius saugotinus želdinius;

18.2. Taisyklių 18.1 papunktyje numatytais atvejais rengia ir Savivaldybės administracijos direktoriui teikia išvadas dėl būtinybės kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos saugotinus želdinius, laikantis Taisyklėse nustatytų reikalavimų;

18.3. teikia siūlymus Savivaldybės tarybai dėl želdinių paskelbimo saugotinais.

 

 

VI SKYRIUS

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ SAVININKŲ IR VALDYTOJŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

19. Želdynų ir želdinių valdytojai ir savininkai privalo:

19.1. saugoti želdynus ir želdinius, tinkamai juos prižiūrėti ir tvarkyti, užtikrinti želdinių gerovę;

19.2. leisti želdynus ir želdinius inventorizuojantiems specialistams, pateikusiems asmens dokumentą ir savivaldybės institucijos išduotą patvirtinimą raštu apie savivaldybės pavedimu atliekamus inventorizavimo darbus, atlikti inventorizavimo darbus, šviesiu paros metu darbo dienomis įeiti į teritorijas, kuriose auga želdiniai, ir atlikti inventorizavimo darbus;

19.3. nenaudoti invazinių rūšių augalų želdynams įrengti ir nesodinti invazinių rūšių augalų, išskyrus istorinius želdynus.

20. Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai turi teisę:

20.1. privačioje žemės valdoje esančius želdynus ir želdinius, kurie teisės aktais nėra priskirti saugotiniems, želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai gali tvarkyti savo nuožiūra, nepažeisdami kaimyninių žemės sklypų ir namų valdų savininkų, valdytojų ar naudotojų interesų;

20.2. sudaryti sutartis su fiziniais ir juridiniais asmenimis, valstybės institucijomis ir savivaldybėmis dėl želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros, kovos su augalų ligomis ir kenkėjais;

20.3. želdynų ir želdinių valdytojai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos ar Savivaldybė pagal kompetenciją nustatyta tvarka turi teisę naudoti želdynus ir želdinius moksliniams tyrimams, mokymui, kultūrinei, šviečiamajai veiklai, gamtos ir kultūros objektų apsaugai, visuomenės lankymui, rekreacijai.

20.4. nustatyti želdynų lankymo sąlygas (laiką, renginių organizavimo tvarką, lankytojų teises ir pareigas).

20.5. fiziniai ir juridiniai asmenys, valantys gatves, šaligatvius, aikštes ir skverus, privalo nepilti ir nelaikyti ant žaliųjų plotų, gėlynų, krūmų ir medžių sniego su žvyru ir druska, žvyro, įvairių chemikalų, taip pat nuo gatvių, skverų nuvalomų nešvarumų ir žemių.

21. Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai privalo užtikrinti, kad jų želdinių šakos neišsikištų už sklypo ribų. Fiziniai ir juridiniai asmenys, vykdantys medžių ir krūmų priežiūros darbus, vadovaujasi Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklėmis.

22. Už Savivaldybės želdinių išsaugojimą, tinkamą jų priežiūrą ir tvarkymą atsako visų teisinių formų įmonės, įstaigos, organizacijos, visuomeninės ir politinės organizacijos, privačių valdų savininkai ir valdytojai, daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijos.

23. Fiziniai ir juridiniai asmenys, vykdantys statybos darbus tiek valstybinėje, tiek ir privačioje žemėje privalo vadovautis Želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. kovo 15 d. įsakymu Nr. D1-193 „Dėl želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklių patvirtinimo“.

 

VII SKYRIUS

DRAUDIMAI ŽELDYNUOSE

 

24. Saugotinus medžius draudžiama kirsti, kitaip iš augimo vietos pašalinti ar intensyviai genėti saugotinus medžius nuo kovo 15 dienos iki rugpjūčio 1 dienos, išskyrus atvejus, kai jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams, eismo ar skrydžių saugumui, taip pat kai tai būtina remontuojant, rekonstruojant ar tiesiant naują valstybinės reikšmės kelią, įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus.

25. Draudžiama kertant ar genint medžius piliakalnių ar pilkapių objekto teritorijoje, darbams naudoti sunkiąją ar kitą techniką, galinčią pažeisti kultūrinį sluoksnį. Draudžiama rauti kelmus.

26. Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose draudžiama:

26.1. fiziniams ir juridiniams asmenims savavališkai sodinti, persodinti, genėti, kirsti ar kitaip šalinti želdinius;

26.2. sodinti medžius ir krūmus, kurie gausiai skleidžia teršiančias aplinką ar alergizuojančias žiedadulkes, žiedus ar žiedynus, vaisius, intensyviai plintančius šaknų atžalomis augalus;

26.3. kirsti, laužyti ar kitaip žaloti (kalti vinis, tvirtinti reklaminius skydus ir kt., išskyrus tvirtinant inkilus) medžius, krūmus, jų šakas, skinti lapus, žiedus, vaisius, pažeisti šaknis, trypti pomedį (lajos projekcijos zoną);

26.4. leisti iš medžių sulą, pjaustinėti medžio žievę, daryti kitus mechaninius medžių pažeidimus;

26.5. kabinti ant medžių sūpuokles, virves, kitus daiktus, klijuoti skelbimus arba kitą informaciją;

26.6. mindžioti gėlynus, vejas;

26.7. važinėti sportinėmis ir be variklio transporto priemonėmis, išskyrus takus;

26.8. be leidimo važiuoti motorinėmis transporto priemonėmis, kur neįrengta kieta danga;

26.9. statyti motorines transporto priemones ne tam skirtose vietose, ant neuždengtų specialiomis grotelėmis teritorijų po medžių lajomis;

26.10. plauti visų rūšių transporto priemones;

26.11. deginti medžių lapus, šakas, daržininkystės ar kitas atliekas;

26.12. kūrenti laužus ne tam skirtose vietose;

26.13. be leidimo statyti palapines, laikinus statinius, reklaminius skydus;

26.14. gaudyti ir naikinti paukščius, žvėris, smulkiąją fauną, ardyti skruzdėlynus;

26.15. pilti šiukšles, buitines atliekas, pakuotes, sugrėbtus lapus, sniegą (išskyrus neužterštą druskomis ir nukastą nuo želdyne esančių takų), ledą ir kt.;

26.16. valyti sniegą nuo stogų, neapsaugojus želdinių;

26.17. sandėliuoti statybines medžiagas, jų laužą, malkas, namų ūkio reikmenis, prekių atsargas, tarą ir kitas medžiagas;

26.18. žaisti sportinius žaidimus tam nepritaikytose vietose;

26.19. nesuderinus su Savivaldybės administracija, savavališkai veisti želdinius Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose;

26.20. naudoti ir laikyti chemines medžiagas (išskyrus skirtas augalų priežiūrai);

26.21. laikyti ant želdinių gatvėms barstyti naudojamą mišinį;

26.22. laikyti sniegą, užterštą druska ar jos mišiniu su žvyru, smėliu ar skaldele, mažesniu nei 2 m atstumu nuo želdinių, augančių kietosios dangos plotuose.

27. Kapinėse (individualiose kapavietėse) draudžiama sodinti:

27.1. plačia laja, žiedynais ar vaisiais teršiančius aplinką medžius ir krūmus;

27.2. plintančių šaknų atžalomis rūšių augalus;

27.3. plačią paviršinę šaknų sistemą turinčių, neatsparių vėjovartai rūšių (eglių ir kt.) medžius, neskaitant žemaūgių formų;

27.4. greitai augančių, trumpaamžių, brandžiame amžiuje keliančių pavojų rūšių medžius.

 

VIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Fiziniai ir juridiniai asmenys, padarę žalą želdynų ir želdinių savininkų ir valdytojų želdynams ir želdiniams, teisėtiems interesams ar želdynams ir želdiniams, kaip aplinkos objektams, privalo visiškai ją atlyginti pagal Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytą nuostolių apskaičiavimo tvarką arba, jeigu yra galimybė, atkurti iki pažeidimo buvusią būklę.

29. Taisyklėse nustatytų reikalavimų laikymosi kontrolę užtikrina Savivaldybės administracija ir kitos Želdynų įstatyme nurodytos institucijos.

30. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę šių Taisyklių reikalavimus, traukiami atsakomybėn Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

___________