TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL Valstybinės žemės nuomos mokesčio ir žemės nuomos mokesčio priedo už valstybinę žemę administravimo telšių rajono savivaldybėje TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2024 m. gegužės 30 d. Nr. T1-223

Telšiai 

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 15 straipsnio 2 dalies 14, 28 punktais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. lapkričio 19 d. nutarimu Nr. 1798 „Dėl nuomos mokesčio ir žemės nuomos mokesčio priedo už valstybinę žemę“ ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 10 d. nutarimu Nr. 1387 „Dėl žemės nuomos mokesčio už valstybinės žemės sklypų naudojimą“, Telšių rajono savivaldybės taryba  nusprendžia:

1. Patvirtinti Valstybinės žemės nuomos mokesčio ir žemės nuomos mokesčio priedo už valstybinę žemę administravimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Telšių rajono savivaldybės tarybos 2015 m. gegužės 28 d. sprendimą Nr. T1-77 „Dėl valstybinės žemės nuomos mokesčio administravimo taisyklių patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                         Tomas Katkus

 

 

PATVIRTINTA

Telšių rajono savivaldybės tarybos

2024 m. gegužės 30 d. sprendimu Nr.T1-223

 

VALSTYBINĖS ŽEMĖS NUOMOS MOKESČIO IR ŽEMĖS NUOMOS MOKESČIO PRIEDO UŽ VALSTYBINĘ ŽEMĘ ADMINISTRAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybinės žemės nuomos mokesčio ir žemės nuomos mokesčio priedo už valstybinę žemę administravimo tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) nustato  valstybinės žemės nuomos mokesčio (toliau – mokestis) ir žemės nuomos mokesčio priedo (toliau – priedas) už išnuomotus valstybinės žemės sklypus ir už naudojamą valstybinę žemę, suteiktą teisės aktų nustatyta tvarka, arba už sklypus, kuriais naudotis leista valstybinę žemę administruojančių institucijų sprendimais, nesudarius valstybinės žemės nuomos sutarties, mokesčio mokėtojų nustatymo, mokesčio lengvatų taikymo, duomenų apie mokesčio lengvatas surinkimo, duomenų, reikalingų mokesčiui apskaičiuoti, gavimo ir atnaujinimo, mokesčio apskaičiavimo formos (deklaracijos) užpildymo ir tikslinimo, mokesčio apskaičiavimo formų (deklaracijų) įteikimo mokesčio mokėtojams, mokesčio surinkimo bei mokesčio išieškojimo ir grąžinimo tvarkas.

2. Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis šiais teisės aktais:

2.1. Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu;

2.2. Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu;

2.3. Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksu;

2.4. Lietuvos Respublikos žemės reformos įstatymu;

2.5. Lietuvos Respublikos žemės įstatymu;

2.6. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. vasario 24 d. nutarimu Nr. 205 „Dėl žemės įvertinimo tvarkos“;

2.7. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. kovo 9 d. nutarimu Nr. 260 „Dėl naudojamų kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos“;

2.8. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. birželio 2 d. nutarimu Nr. 692 „Dėl naujų kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos“;

2.9. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. lapkričio 19 d. nutarimu Nr. 1798 „Dėl nuomos mokesčio ir žemės nuomos mokesčio priedo už valstybinę žemę“;

2.10. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 10 d. nutarimu Nr. 1387 „Dėl žemės nuomos mokesčio už valstybinės žemės sklypų naudojimą“;

2.11. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 4 d. nutarimu Nr. 1373 „Dėl Kadastro duomenų, kurių reikia nekilnojamojo turto mokesčiams apskaičiuoti ir kitiems tikslams, rengimo, teikimo ir atsiskaitymo už juos taisyklių patvirtinimo“ patvirtintomis Kadastro duomenų, kurių reikia nekilnojamojo turto mokesčiams apskaičiuoti ir kitiems tikslams, rengimo, teikimo ir atsiskaitymo už juos taisyklėmis;

2.12. Telšių rajono savivaldybės tarybos (toliau – Savivaldybės taryba) priimtais sprendimais ir kitais galiojančiais teisės aktais.

3. Valstybinė žemė nuomojama vadovaujantis Lietuvos Respublikoje ir Telšių rajono savivaldybėje (toliau – savivaldybė) galiojančiais teisės aktais.

4. Valstybinės žemės sklypus įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka išnuomoja: Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos teritoriniai padaliniai (toliau – nacionalinė žemės tarnyba), Savivaldybės taryba, centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojas ar kita valstybinės žemės valdytojo funkcijas atliekanti institucija (toliau visos kartu – valstybinės žemės nuomotojas).

5. Valstybinės žemės sklypų naudotojai, kuriems žemės sklypai suteikti teisės aktų nustatyta tvarka arba kuriems žemę administruojančių institucijų sprendimais leista žeme naudotis žemės reformos metu, už naudojimąsi žeme iki nuomos ar pirkimo–pardavimo sutarčių sudarymo, taip pat įsigiję nuosavybės arba nuomos teise pastatus, statinius ar patalpas, esančius valstybinėje žemėje, kurios nuosavybės ar nuomos klausimas dar neišspręstas, moka mokestį, išskyrus už žemę, perduotą naudotis panaudai.

6. Mokestį ir priedą administruoja Savivaldybės administracijos Finansų skyrius (toliau – Finansų skyrius).

7. Mokesčių mokėtojų duomenys kaupiami ir mokestis skaičiuojamas ir traukiamas į apskaitą Finansų skyriaus tvarkomoje mokesčių administravimo informacinėje sistemoje (MASIS).

8. Per 2 metus arba 5 metus, kai vadovaujantis Teritorijų planavimo įstatymu rengiamas vietovės lygmens teritorijų planavimo dokumentas, nuo sprendimo pakeisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir (ar) būdą priėmimo valstybinės žemės nuomininkui nepradėjus naujų statinių ar įrenginių statybos ir (ar) esamų statinių ir įrenginių rekonstravimo ir valstybinės žemės nuomotojui nustačius, kad valstybinės žemės sklype yra eksploatuojami esami statiniai ar įrenginiai ir vykdoma veikla pagal iki sprendimo pakeisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir (ar) būdą priėmimo nustatytus pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir (ar) būdą, valstybinės žemės nuomininkas privalo sumokėti žemės nuomos mokesčio priedą, lygų 5 procentams valstybinės žemės sklypo ar jo dalies, kurių pagrindinė žemės sklypo naudojimo paskirtis ir (ar) būdas yra pakeisti, vidutinės rinkos vertės, apskaičiuotos po pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir (ar) būdo pakeitimo atliekant valstybinės žemės sklypo vertinimą masiniu būdu Vyriausybės nustatyta tvarka.

9. Žemės nuomos mokesčio priedas į savivaldybės biudžetą mokamas Vyriausybės nustatyta tvarka kiekvienais metais iki pranešimo apie naujų statinių ar įrenginių statybos ir (ar) esamų statinių ar įrenginių rekonstravimo pradžią pateikimo dienos (Žemės įstatymo 9 str. 20 d.).

 

II. ŽEMĖS NUOMOS MOKESČIO MOKĖTOJŲ NUSTATYMAS, ŽEMĖS NUOMOS MOKESČIO IR ŽEMĖS NUOMOS MOKESČIO PRIEDO APSKAIČIAVIMAS

 

10. Mokesčio mokėtojai yra valstybinės žemės sklypų nuomininkai ir naudotojai, t. y. tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, kurie yra sudarę valstybinės žemės nuomos sutartis arba kuriems žemės sklypai suteikti teisės aktų nustatyta tvarka, arba kuriems naudotis žeme leista žemę administruojančių institucijų sprendimais, tačiau šių žemės sklypų nuomos sutartys nesudarytos, taip pat įsigiję nuosavybės arba nuomos teise pastatus, statinius ar patalpas, esančius valstybinėje žemėje, kurios nuosavybės ar nuomos klausimas dar neišspręstas ir kuri nėra perduota naudotis panaudos teise.

11. Valstybinė žemė išnuomojama ne aukciono būdu, jeigu ji užstatyta fiziniams ar juridiniams asmenims nuosavybės teise priklausančiais ar jų nuomojamais pastatais, statiniais ar įrenginiais, taip pat kitais įstatymų numatytais atvejais (Lietuvos Respublikos žemės įstatymo 9 straipsnio 6 dalis).

12. Valstybinė žemė Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išnuomojama aukciono būdu asmeniui, kuris pasiūlo didžiausią nuomos mokestį (Lietuvos Respublikos žemės įstatymo 9 straipsnio 5 dalis).

13. Savivaldybėms nuosavybės teise priklausantys žemės sklypai išnuomojami Savivaldybės tarybos nustatyta tvarka. Sprendimą išnuomoti savivaldybės žemės sklypą priima Savivaldybės taryba (Lietuvos Respublikos žemės įstatymo 18 straipsnio 1 dalis).

14. Jeigu žemės nuomininkas yra juridinis asmuo ir jis reorganizuojamas, tai jo pagal sutartį turėtos teisės ir pareigos pereina naujam juridiniam asmeniui (CK 6.558 str. 2 dalis).

15. Prieš parduodamas ar kitaip perleisdamas nuomojamą žemės sklypą arba jį įkeisdamas ar kitaip teises į jį suvaržydamas, nuomotojas privalo pranešti žemės sklypo įgyjėjui ir būsimam įkaito turėtojui apie nuomos sutartį, o nuomininkui – apie numatomą žemės sklypo perleidimą, įkeitimą ar kitokį teisių į jį  suvaržymą (CK 6.560 str.).

16. Duomenis apie Nekilnojamojo turto registre įregistruotus valstybinės žemės sklypus ir jų nuomininkus bei išnuomotų valstybinės žemės sklypų vidutines rinkos vertes, apskaičiuotas pagal verčių žemėlapius, reikalingas mokesčiui apskaičiuoti bei jų pasikeitimus Finansų skyriui teikia valstybės įmonė Registrų centras duomenų teikimo sutartyse nustatyta tvarka ir terminais.

17. Nacionalinė žemės tarnyba teikia duomenis apie Nekilnojamojo turto registre neįregistruotus suteiktus naudotis valstybinės žemės sklypus, jų naudotojus ir pasikeitimus  duomenų teikimo sutartyse nustatyta tvarka ir terminais:

17.1. apie asmenims suteiktus naudotis valstybinės žemės sklypus, dėl kurių pateikti prašymai privatizuoti, išsinuomoti ar gauti naudotis neatlygintinai, bet valstybinės žemės nuomos ar panaudos sutartys nesudarytos;

17.2. apie asmenims suteiktus ar išnuomotus valstybinės žemės sklypus, dėl kurių valstybinės žemės nuomos ar panaudos sutartys sudarytos;

17.3. apie asmenims suprojektuotus ir paženklintus vietovėje pagal žemės reformos žemėtvarkos projektus naudojamus valstybinės žemės sklypus;

17.4. apie kaimo vietovėje esančius statiniams ir įrenginiams eksploatuoti reikalingus žemės sklypus, kurie nebuvo suteikti ar išnuomoti;

17.5. apie suteiktą laikinai naudoti laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotą, kuriame nesuformuoti žemės sklypai, žemės ūkio veiklai vykdyti.

18. Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto valdymo skyrius teikia kadastro duomenis apie išnuomotus (suteiktus naudotis) valstybinės žemės sklypus, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais perduotus patikėjimo teise savivaldybei, taip pat apie mieste esantiems statiniams ir įrenginiams eksploatuoti reikalingus žemės sklypus, kurie nebuvo suteikti ar išnuomoti, bei jų pasikeitimus kasmet iki rugsėjo 1 d.

19. Valstybinės žemės nuomos mokestis bankrutuojančiai ar bankrutavusiai įmonei skaičiuojamas tol, kol įmonės bankroto administratorius raštu nepranešė, kad valstybinės žemės nuomos sutartis nebevykdoma arba valstybinės žemės sklypas nebenaudojamas įmonės veikloje. Mokestis nebeskaičiuojamas nuo kito mėnesio pirmos dienos po bankroto administratoriaus pranešimo gavimo dėl žemės nuomos sutarties nebevykdymo ar sklypo nenaudojimo įmonės veikloje.

20. Žemės nuomos mokestis skaičiuojamas nuo žemės kainos, kuri lygi žemės vertei, apskaičiuotai pagal Žemės įvertinimo metodiką, patvirtintą Vyriausybės 1999 m. vasario 24 d. nutarimu Nr.205 „Dėl žemės įvertinimo tvarkos“:

20.1 be aukciono išnuomojamų valstybinės žemės sklypų ir valstybinės žemės sklypų, suteiktų teisės aktų nustatyta tvarka arba kuriais naudotis leista žemę administruojančių institucijų sprendimais, tačiau žemės nuomos sutartys nesudarytos, vertė apskaičiuojama pagal einamųjų metų sausio 1 d.  taikytus žemės verčių žemėlapius;

20.2 žemės sklypo, išnuomoto be aukciono, nuomos sutartyje numatoma nuomotojo teisė kas trejus metus Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka perskaičiuoti žemės sklypo vertę, nuo kurios skaičiuojamas žemės nuomos mokestis.

21. Žemės sklypų vertes mokesčiui skaičiuoti teikia VĮ Registrų centras, suteikdamas Savivaldybės administracijai galimybę naudotis tinkline paslauga „webservice“, integruota informacinėje sistemoje MASIS.

22. Valstybinės žemės nuomotojas teikia išnuomotų žemės sklypų vertes:

22.1. žemės sklypų, kuriuose yra tik apleisti statiniai ir kurių mokestis apskaičiuojamas pagal žemės sklypo vertę, nustatytą taikant individualų turto vertinimą bei didinamas 10 procentų (Žemės įstatymo 9 str. 23 d.);

22.2. žemės sklypų statiniams ir (ar) įrenginiams eksploatuoti, kurių paskirtis neatitinka valstybinės žemės sklypo pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir (ar) naudojimo būdo ir kurių mokestis apskaičiuojamas pagal nekilnojamojo turto vertę, nustatytą taikant individualų turto vertinimą bei didinant 10 procentų (Žemės įstatymo 9 str. 26 d.);

23. Mokesčio priedą pagal Žemės įstatymo 9 straipsnio 20 dalį apskaičiuoja ir Finansų skyriui pateikia valstybinės žemės nuomotojas.

24. Tais atvejais, kai kompetentingos institucijos sprendimu nėra nustatyti naudojamų valstybinės žemės sklypų duomenys, žemės nuomos mokestis skaičiuojamas pagal sklypo inventorinėje byloje nurodytą sklypo plotą. Nesant inventorinės bylos duomenų ir kompetentingos institucijos sprendimo dėl sklypo suformavimo, naudojamu valstybinės žemės plotu laikomas Nekilnojamojo turto registre nurodytas statinio užstatytas plotas.

25. Jeigu Nekilnojamojo turto registre įregistruotame žemės sklype arba neįregistruotame, bet faktiškai naudojamame žemės plote (sklype) yra keli savarankiškai funkcionuojantys statiniai (patalpos) ir priklauso skirtingiems savininkams, ir nėra sudarytos žemės nuomos sutartys, naudojamos sklypo dalys, reikalingos pastatams (patalpoms) eksploatuoti, nustatomos proporcingai visų esamų sklype pastatų (patalpų) bendro ploto, apskaičiuojamo pastato (patalpų) ploto ir viso žemės sklypo (žemės ploto) santykiui, jeigu pastatų savininkai nesusitaria kitaip.

26. Jei pasibaigia valstybinės žemės nuomos sutartis, žemės nuomos mokestis nemokamas nuo kito mėnesio po nuomos sutarties termino pabaigos arba nutraukimo.

27. Žemės nuomos mokesčio mokėtojas atsakingas dėl žemės nuomos sutarties nutraukimo fakto įregistravimo Nekilnojamojo turto registre.

28. Tais atvejais, kai fizinis ar juridinis asmuo įsigyja nekilnojamąjį turtą iš kito fizinio ar juridinio asmens, kuris žeme naudojosi nesudaręs valstybinės žemės nuomos sutarties, nekilnojamąjį turtą įsigijęs asmuo, kaip valstybinės žemės naudotojas, nuomos mokestį turi pradėti mokėti nuo kito mėnesio po nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo ir sudaryti valstybinės žemės nuomos sutartį.

29. Kai nekilnojamasis turtas įsigyjamas iš fizinio ar juridinio asmens, kuris yra sudaręs valstybinės žemės nuomos sutartį, nekilnojamąjį turtą įsigijęs asmuo turi pakeisti galiojančią sutartį arba sudaryti naują valstybinės žemės nuomos sutartį ir valstybinės žemės nuomos mokestį turi pradėti mokėti nuo kito mėnesio po šios sutarties sudarymo ar pakeitimo. Iki naujos valstybinės žemės nuomos sutarties sudarymo ar pakeitimo nuomos mokestį turi mokėti tas asmuo, kuriam priklauso nekilnojamasis turtas, esantis toje valstybinėje žemėje.

30. Po žemės nuomininko mirties su nuomos sutartimi susijusios teisės ir pareigos pereina jo įpėdiniams, jeigu šie jų neatsisako. Jeigu žemės nuomininko įpėdiniai žemės nuomos sutarties atsisako, tai jie turi atlyginti nuomotojui dėl to atsiradusius nuostolius (CK 6.558 str.1 dalis).

31. Palikimo atsiradimo laiku laikomas asmens mirties momentas (CK 5.3 str.). Duomenys apie palikėjo mirties dieną nustatomi naudojantis Gyventojų registro duomenimis.

32. Kai žemės sklypo nuomininkas (fizinis asmuo) miršta, tai deklaracijos formuojamos ir įteikiamos nustatytiems palikimą priėmusiems įpėdiniams (kai nėra žinomos įpėdiniams priklausančios žemės sklypų dalys, tai žemės mokestis apskaičiuojamas proporcingai nustatytų įpėdinių skaičiui).

33. Iš nustatytų palikimą priėmusių įpėdinių turi būti išieškomi ir mirusio žemės sklypo savininko žemės mokesčio įsiskolinimai ir iki tokio savininko mirties priskaičiuoti delspinigiai.

34. Nustatytiems palikimą priėmusiems įpėdiniams deklaracijos formuojamos ir įteikiamos už einamuosius ir trejus praėjusius kalendorinius metus. Prie įteikiamos deklaracijos turi būti pridedamas informacinis pranešimas, kuriame informuojama, kad palikimą priėmę įpėdiniai solidariai atsako už palikėjo vardu apskaičiuotą žemės mokestį ir (ar) įsiskolinamus, bei nurodoma, kad ši deklaracija išsiųsta ir kitiems nustatytiems palikimą priėmusiems įpėdiniams.

35. Jei per 24 mėnesius po žemės savininko mirties neatsiranda įpėdiniai, tai už mokesčio administravimą atsakingas darbuotojas turi informuoti Savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyrių, kad būtų pradedamos vykdyti turto perėmimo procedūros.

36. Finansų skyrius apskaičiuoja fiziniams ir juridiniams asmenims žemės nuomos mokesčio dydį ir apie tai juos informuoja iki kalendorinių metų lapkričio 1 d.

37. Mokesčio deklaracijos formą, skirtą fizinių ir juridinių asmenų nuomos mokesčiui apskaičiuoti, tvirtina Savivaldybės administracijos direktorius.

38. Mokesčio deklaracijos kartu su mokėjimo kvitais  fiziniams asmenims teikiamos:

38.1. publikuojant žemės nuomos mokesčio savitarnos svetainėje https://telsiai-savitarna.algoritmas.lt/#login  (toliau – savitarnos svetainė);

38.2. siunčiant paštu;

38.3. įteikiant asmeniškai Savivaldybės administracijos darbuotojų ar pasitelkus seniūnijų darbuotojus. Jeigu mokesčių deklaraciją pristatantis asmuo mokesčio mokėtojo neranda, tai deklaracija įteikiama kuriam nors iš kartu su juo gyvenančių suaugusių asmenų.

38.4. elektroniniu paštu pagal mokesčio mokėtojo žemės nuomos mokesčio savitarnos svetainėje nurodytą elektroninio pašto adresą ar Savivaldybės administracijai pateiktą prašymą.

39. Juridiniams asmenims mokesčio deklaracijos teikiamos:

39.1. savitarnos svetainėje https://telsiai-savitarna.algoritmas.lt/#login;

39.2. elektroniniu paštu pagal mokesčio mokėtojo savitarnos svetainėje ar Savivaldybės administracijai raštu pateiktą prašymą, patvirtintą mokesčio mokėtojo parašu.

40. Mokesčių mokėtojas yra atsakingas už tikslų gyvenamosios (buveinės) vietos adreso deklaravimą ir tikslų korespondencijai gauti adreso nurodymą.

41. Fiziniai ir juridiniai asmenys savitarnos svetainėje, elektroniniu paštu, paštu ar telefonu tikslina deklaracijoje pateiktus duomenis kreipdamiesi į Finansų skyrių dėl mokesčio perskaičiavimo, kartu pateikdami dokumentus, įrodančius deklaracijoje esančius netikslumus.

42. Mokesčių deklaracijos gali būti tikslinamos, kai:

42.1. mokesčio lengvata suteikiama Savivaldybės tarybos sprendimu;

42.2. valstybinės žemės nuomotojas patikslina pateiktus duomenis apie Nekilnojamojo turto registre neįregistruotus valstybinės žemės sklypus ir jų naudotojus;

42.3. mokesčių mokėtojas pateikia juridinę galią turinčius dokumentus apie tai, kad deklaracijoje įrašyti duomenys netikslūs;

42.4. nustačius mokesčio apskaičiavimo klaidą, deklaracija perskaičiuojama ir išsiunčiama (įteikiama) mokesčio mokėtojui.

43. Tais atvejais, kai mokestis buvo apskaičiuotas neteisingai arba nebuvo apskaičiuotas, teisės aktų nustatyta tvarka mokestis gali būti apskaičiuojamas arba perskaičiuojamas ne daugiau kaip už einamuosius ir trejus praėjusius kalendorinius metus, skaičiuojamus atgal nuo tų metų, kuriais pradedama mokestį apskaičiuoti arba perskaičiuoti, sausio 1 dienos. Jeigu žemės nuomos mokestis nuomininkui (naudotojui) nebuvo apskaičiuotas Savivaldybės tarybos patvirtintais terminais ar perskaičiuojamas ne dėl nuomininko (naudotojo) kaltės, mokesčio mokėtojas, gavęs žemės nuomos mokesčio deklaraciją po kalendorinių metų lapkričio 15 dienos, mokestį turi sumokėti per 20 dienų nuo deklaracijoje nurodytos apskaičiavimo dienos. Nesumokėjus mokesčio per nurodytą laikotarpį, pradedami skaičiuoti delspinigiai.

44. Mokesčio mokėtojams, turintiems žemės sklypą (sklypus) bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės teisėmis, deklaracijos formuojamos ir įteikiamos vienam iš sutuoktinių.

45. Mokesčio mokėtojai, turintys žemės sklypus bendrosios jungtinės nuosavybės teisėmis ir kiekvienas pageidaujantis gauti atskiras deklaracijas (kuriose būtų įrašyta padalinto sklypo dalis ir tai sklypo daliai apskaičiuotas žemės mokestis), turi kreiptis į Registrų centrą ir kiekvienas atskirai įregistruoti nuosavybės teises į savo dalis.

46. Mokesčio už valstybinę žemę, išnuomotą ar naudojamą ne aukciono būdu, metinius tarifus tvirtina Savivaldybės taryba iki einamųjų metų liepos 1 d. ir apie tai internetiniame savivaldybės tinklalapyje informuoja mokesčio mokėtojus.

47. Jei Savivaldybės taryba nurodytais terminais nenustato naujų mokesčio tarifų, kitą mokestinį laikotarpį galioja paskutiniai nustatyti mokesčio tarifai.

48. Mokesčio tarifas metams ne mažesnis kaip 0,1 procento ir ne didesnis kaip 4 procentai žemės vertės.

49. Apmokestinamasis laikotarpis yra kalendoriniai metai.

 

III. ŽEMĖS NUOMOS MOKESČIO LENGVATŲ TAIKYMO TVARKA

 

50. Telšių rajono savivaldybės taryba (toliau – Savivaldybės taryba), vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. lapkričio 19 d. nutarimo Nr.1798 „Dėl nuomos mokesčio ir žemės nuomos mokesčio priedo už valstybinę žemę“ 1.8. p., savo biudžeto sąskaita turi teisę mažinti nuomos mokestį arba visai nuo jo atleisti.

51. Savivaldybės taryba savo biudžeto sąskaita gali nustatyti tokias lengvatas:

51.1. atleisti nuo mokesčio 100 procentų;

51.2. nustatyti tam tikro dydžio (t. y. mažesnio nei 100 procentų) mokesčio mažinimo procentą. Tokiais atvejais apskaičiuojama mokesčio suma sumažinama nustatytu mokesčio mažinimo procentu;

51.3. nustatyti neapmokestinamąjį dydį (toliau – ND).

52. Fizinių asmenų sklypams Savivaldybės taryba gali nustatyti ND, taikomus einamaisiais mokestiniais metais, iki kiekvienų metų rugsėjo 1 dienos. Taikant šią lengvatą, žemės sklypas neapmokestinamas Savivaldybės tarybos nustatytu ND, jeigu mokestinio laikotarpio pradžioje (kalendorinių metų sausio mėn. pirmą darbo dieną) tokios žemės sklypų nuomininkų (naudotojų) – fizinių asmenų šeimose nėra darbingų asmenų ir jie patys iki mokestinio laikotarpio birželio 30 dienos yra:

52.1. asmenys, kuriems nustatytas 0–40 procentų darbingumo lygis (nuo 2024-01-01 dalyvumo lygis);

52.2.sukakę senatvės pensijos amžių;

52.3. nepilnamečiai vaikai.

53. Savivaldybės tarybos nustatytas ND taikomas gausioms šeimoms, kuriose auga 3 ir daugiau vaikų iki 18 metų amžiaus.

54. Jei 46, 47 punktuose nurodytų asmenų (toliau – remtini asmenys) turimų sklypų plotas yra didesnis nei Savivaldybės tarybos nustatytas ND dydis, viršijančioji dalis apmokestinama mokesčiu.

55. Taikant 46 ir 47 punktuose nustatytą lengvatą, šeima laikomi sutuoktiniai, taip pat asmenys, vieni auginantys vaikus (įvaikius), ir kartu su jais gyvenantys jų vaikai (įvaikiai, posūniai, podukros) iki jiems sukaks 18 metų.

56. Remtinų asmenų šeimose darbingais asmenimis nelaikomi:

56.1. nepilnamečiai vaikai iki jiems sukaks 18 metų,

56.2. 18 metų sukakę mokyklų mokiniai ir aukštųjų mokyklų studentai, studijuojantys pagal dieninės ir nuolatinės studijų formų programas. Kai Remtini asmenys, kurių šeimose yra šiame papunktyje nurodytų šeimos narių, pageidauja naudotis ND lengvata, tai apie tokius šeimos narius jie patys turi pranešti mokesčių administratoriui ir pateikti pažymą iš atitinkamos mokyklos apie studento ar moksleivio mokymosi faktą;

56.3. asmenys (taip pat ir dirbantys), kuriems pagal Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą (nuo 2024-01-01 Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymas) nustatytas 0–55 procentų darbingumo lygis (nuo 2024-01-01 dalyvumo lygis) ar neįgalumas (nuo 2024-01-01 negalia);

56.4. asmenys (taip pat ir dirbantys), kurie yra sukakę senatvės pensijos amžių, nustatytą Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme (šiems asmenims priskiriami ir senatvės pensijos amžių sukakę asmenys, kurie įstatymų nustatyta tvarka negauna senatvės pensijos).

57. Jei remtiniems asmenims, kuriems buvo nustatytas 0–40 procentų darbingumo lygis (nuo 2024-01-01 dalyvumo lygis), iki kalendorinių metų birželio 30 dienos nustatomas didesnis nei 40 procentų darbingumo lygis (nuo 2024-01-01 dalyvumo lygis) arba nepilnamečiams vaikams iki kalendorinių metų birželio 30 d. sukanka 18 metų, tai tokie savininkai tais kalendoriniais metais praranda teisę į ND lengvatą.

58. Jei remtiniems asmenims, kuriems buvo nustatytas 0–40 procentų darbingumo lygis (nuo 2024-01-01 dalyvumo lygis), didesnis nei 40 procentų darbingumo lygis (nuo 2024-01-01 dalyvumo lygis) nustatomas nuo kalendorinių metų liepos 1 dienos arba nepilnamečiams vaikams sukanka 18 metų nuo kalendorinių metų liepos 1 dienos, tai tokie savininkai praranda teisę į ND lengvatą kitais kalendoriniais metais.

59. Remtinų asmenų šeimos narių nedarbingumas nustatomas pagal kalendorinių metų sausio mėn. pirmos darbo dienos duomenis:

59.1. nepilnamečiai vaikai iki jiems sukaks 18 metų nustatomi pagal GR nurodytas gimimo datas;

59.2. 18 metų sukakusių mokyklų mokinių ir aukštųjų mokyklų studentų, studijuojančių pagal dieninės ir nuolatinės studijų formų programas, statusą patvirtina pažyma iš atitinkamos mokyklos apie studento ar moksleivio mokymosi faktą;

59.3. asmens darbingumo (nuo 2024-01-01 dalyvumo) ar neįgalumo lygį, jo priežastį, atsiradimo laiką, terminą ir asmens netekto darbingumo procentus nustato Darbingumo nustatymo tarnyba (nuo 2024-01-01 Asmenų su negalia agentūra); 

59.4. senatvės pensijos amžius yra nustatytas Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nuostatose, o šį amžių sukakę asmenys nustatomi pagal GR nurodytas gimimo datas;

59.5. atskira šeima, kuriai taikoma ND lengvata, laikomi sutuoktiniai, asmenys, vieni auginantys vaikus (įvaikius), ir kartu su jais gyvenantys jų vaikai (įvaikiai, posūniai, podukros) iki jiems sukaks 18 metų (nustatoma pagal GR esančius duomenis).

60. Kai mokesčio mokėtojas savivaldybėje turi kelis nuomojamus (naudojamus) valstybinės žemės sklypus, kurių bendras plotas yra didesnis už savivaldybės tarybos nustatytą ND, tai, taikant šią žemės nuomos mokesčio lengvatą, neapmokestinama tik tokio dydžio žemė, koks yra nustatytas ND, o šį dydį viršijančioji dalis apmokestinama mokesčiu. Pirmiausia ND lengvata taikoma tam sklypui, kurio apskaičiuotas 1 aro mokestis būtų didžiausias, likusioji ND lengvatos dalis taikoma kitiems sklypams (pagal sklypams apskaičiuotus 1 aro žemės mokesčio dydžius, skaičiuojamus mažėjimo tvarka).

61. Kai gyventojas savivaldybės teritorijoje turi kelis sklypus, kuriems nustatyti 2 skirtingi ND, tai laikoma, kad tas savininkas savivaldybės teritorijoje turi 2 sklypus. Šiuo atveju ND lengvata taikoma vienam sklypui, kuriam apskaičiuotos ND lengvatos vertė (t. y. žemės mokestis nustatytam ND plotui) yra didžiausia.

62.  ND lengvata taikoma už visą mokestinį laikotarpį (visus kalendorinius metus), jei teisė į šią lengvatą įgyta iki kalendorinių metų birželio 30 dienos (pvz., kai iki kalendorinių metų birželio 30 dienos sukanka senatvės pensijos amžius arba nustatomas 0–40 procentų darbingumo lygis, arba nepilnametis vaikas tampa žemės nuomininku). Tuo atveju, kai tokia teisė į ND lengvatą įgyta po kalendorinių metų liepos 1 dienos, tai ši lengvata taikoma nuo kito mokestinio laikotarpio (nuo kitų kalendorinių metų).

63. Asmenys, kurie turi teisę gauti ND lengvatą, Finansų skyriui pateikia:

63.1 nedarbingumo (nedalyvumo) lygį procentais patvirtinančio dokumento kopiją;

63.2 pažymą apie šeimos sudėtį.

64. Gausių (daugiavaikių) šeimų sąrašus iki kalendorinių metų rugsėjo 1 dienos Finansų skyriui pateikia kaimų ir Varnių miesto seniūnijų darbuotojai. Telšių miesto gausios šeimos – valstybinės žemės nuomininkės (naudotojos) pateikia pažymas apie šeimos sudėtį savitarnos svetainėje, elektroniniu paštu, paštu arba asmeniškai kreipiasi į Telšių rajono savivaldybės administraciją.

65. Verslo subjektams mokesčio lengvatos teikiamos vadovaujantis Savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintomis mokesčių lengvatų teikimo verslo subjektams taisyklėmis.

66. Nuo mokesčio atleidžiami visi  žemės nuomos mokesčio mokėtojai (tiek fiziniai, tiek ir juridiniai asmenys), kurių kalendoriniais metais mokėtinas žemės nuomos mokestis už visus  nuomojamus žemės sklypus neviršija 3 eurų ar kitos (didesnės) Savivaldybės tarybos nustatytos minimalios žemės nuomos mokesčio sumos. Deklaracija tokiam mokesčio mokėtojui suformuojama, tačiau neišsiunčiama. Tokios deklaracijos duomenys, kaip ir visų kitų suformuotų deklaracijų, publikuojami Savitarnos svetainėje.

 

IV. ŽEMĖS NUOMOS MOKESČIO DEKLARACIJOS UŽPILDYMO IR TIKSLINIMO TVARKA

 

67. Žemės nuomos mokesčio deklaracija ir žemės nuomos mokesčio mokėjimo kvitas suformuojami informacinėje sistemoje „MASIS“.

68. Deklaracija pildoma taip:

68.1. Deklaracijos viršutinės dalies kairėje pusėje įrašomas savivaldybės pavadinimas, deklaracijos fizinio asmens vardas, pavardė arba juridinio asmens pavadinimas, nurodomas nuolatinės gyvenamosios vietos adresas (juridinio asmens buveinės registracijos adresas) bei mokesčių mokėtojo identifikacinis numeris, dešinėje pusėje nurodomas mokestinis laikotarpis.

68.2. Duomenys apie fizinio asmens vardą, pavardę, nuolatinę gyvenamąją vietą, asmens kodą imami:

68.2.1. pirmiausia iš Gyventojų registro ( toliau – GR);

68.2.2. kai Savivaldybės administracijos darbuotojas, susisiekęs su mokesčio mokėtoju, patikslina gyvenamosios vietos adresą, kuris nesutampa su GR nurodytu adresu, tai teisingu laikomas darbuotojo patikslintas adresas;

68.2.3. kai mokesčio mokėtojas nėra deklaravęs gyvenamosios vietos ar kai GR yra žyma, kad jis yra išvykęs į užsienį, tai imamas paskutinis GR nurodytas gyvenamosios vietos adresas, jei toks buvo nurodytas;

68.2.4. asmenys, gyvenantys kituose Lietuvos Respublikos miestuose, rajonuose ar kitose valstybėse, nurodo Savivaldybės administracijos Finansų skyriui adresą, kuriuo turi būti siunčiamos žemės nuomos mokesčio deklaracijos;

68.2.5. didžiausios vertės sklypo, kuriam nustatytas gyvenamųjų teritorijų naudojimo būdas arba sklype yra užstatyta teritorija, adresas, jei galiojančio mokesčio mokėtojo adreso duomenų nėra GR.

69. Deklaracijos mokesčio apskaičiavimo lentelė užpildoma taip:

69.1. deklaracijos lentelės pirmame stulpelyje „Eil. Nr.“ įrašomas deklaracijoje pateikto sklypo eilės numeris;

69.2. deklaracijos lentelės antrame stulpelyje „Sklypo / sutarties identifikacinis numeris“ įrašomas sklypo kadastrinis ir (ar) registro numeriai (jei sklypas įregistruotas Registrų centre) arba informacinės sistemos MASIS suteiktas identifikacinis numeris;

69.3. trečiame lentelės stulpelyje „Sklypo adresas, verčių zonos Nr.“ įrašomas nurodyto žemės sklypo adresas ir verčių zonos, kuriai priklauso sklypas, numeris;

69.4. ketvirtame stulpelyje „Bendras plotas (ha)“ įrašomas Registrų centro ar sklypo nuomotojo pateiktas valstybinės žemės sklypo bendras plotas;

69.5. penktame lentelės stulpelyje „Mokėtojo sklypo (dalies) vertė“ įrašoma trečiame lentelės stulpelyje nurodyto sklypo (dalies) vertė;

69.6. šeštame lentelės stulpelyje „Netaikoma lengvata (plotas ha)“ įrašomas apmokestinamas žemės sklypo dydis pritaikius lengvatą (jei žemės nuomininkui lengvata priklauso);

69.7. septintame lentelės stulpelyje „Apmokestintos sklypo dalies vertė“ įrašoma sklypo dalies, kuriai netaikoma lengvata, vertė;

69.8. aštuntame lentelės stulpelyje „Žemės nuomos mokesčio tarifas (proc.)“ įrašomas žemės nuomos mokesčio tarifas procentais, kurį nustatė Savivaldybės taryba;

69.9. devintame lentelės stulpelyje „Mokesčio mažinimo koeficientas“ yra įrašomas Savivaldybės tarybos nustatytas žemės nuomos mokesčio mažinimo koeficientas (jeigu yra nustatytas);

69.10. dešimtame lentelės stulpelyje „Nuomos pradžia / pabaiga“ įrašoma žemės sklypo nuomos sutarties sudarymo (naudojimo pradžios) data ir žemės sklypo nuomos sutarties pabaigos (naudojimo pabaigos) data;

69.11. vienuoliktame lentelės stulpelyje „Mokesčio suma“ įrašoma žemės nuomos mokesčio suma, kuri gaunama 7 stulpelyje nurodytą apmokestintos sklypo dalies vertę padauginus iš 8 stulpelyje nurodyto mokesčio tarifo ir iš mokesčio mažinimo koeficiento.

70. Deklaracijoje įrašomos deklaracijos užpildymo dieną apskaičiuotos mokesčio nepriemokų sumos:

70.1. deklaracijos užpildymo dieną apskaičiuota delspinigių suma;

70.2. deklaracijos užpildymo dieną esama skolos (+) ar permokos (-) suma už ankstesniuosius metus.

71. Eilutėje „Iš viso mokėti“ įrašoma galutinė privaloma mokėti suma, kuri gaunama iš mokėtinos žemės nuomos mokesčio sumos atėmus permokos sumą bei pridėjus susidariusią mokesčio nepriemokos sumą ir priskaičiuotą delspinigių sumą.

72. Deklaracijos pabaigoje specialisto, suformavusio deklaraciją, vardas, pavardė, parašas ir telefono numeris.

73. Žemės nuomos mokesčio mokėjimo kvite nurodoma:

73.1. gavėjas – Telšių rajono savivaldybės administracija (įmonės kodas – 180878299), į kurio surenkamąją sąskaitą turi būti sumokėtas (pervestas) žemės nuomos mokestis;

73.2. gavėjo bankas – bankas, kuriame yra surenkamoji žemės nuomos mokesčio sąskaita;

73.3. gavėjo sąskaita – žemės nuomos mokesčio surenkamoji sąskaita, į kurią turi būti sumokėtas mokestis;

73.4. mokėtojo vardas, pavardė arba pavadinimas;

73.5. mokėtojo adresas;

73.6. sutrumpintas mokesčio pavadinimas;

73.7 įmokos, mokesčio kodas: 3111 – fizinių asmenų laiku mokama įmoka; 3112 – fizinių asmenų  mokama įmoka už ankstesnius metus;           3113 – fizinių asmenų delspinigių įmoka; 3121 – juridinių asmenų laiku mokama įmoka; 3122 – juridinių asmenų mokama įmoka už ankstesnius metus; 3123 – juridinių asmenų delspinigių įmoka.

74. Ne dėl mokesčio mokėtojo kaltės laiku nepateikus žemės nuomos mokesčio deklaracijos, mokesčių mokėtojas privalo sumokėti nurodytas sumas per 20 dienų nuo deklaracijos įteikimo (išsiuntimo) dienos.

75. Laiku nesumokėjus nuomos mokesčio arba jo dalies, už kiekvieną pavėluotą mokėti dieną nuo nesumokėtos nuomos mokesčio sumos skaičiuojami delspinigiai.

76. Delspinigių dydį kiekvienam metų ketvirčiui įsakymu nustato Lietuvos Respublikos finansų ministras.

77. Delspinigiai pradedami skaičiuoti kitą dieną po to, kai baigėsi nuomos mokesčio sumokėjimo terminas, skaičiuojami kiekvieną dieną ir baigiami skaičiuoti:

77.1. mokesčio sumokėjimo į surenkamąją sąskaitą dieną (įskaitytinai);

77.2. tą dieną, kai mokestinė prievolė pasibaigia (atleido nuo mokesčio ir kt. atvejais ).

78. Delspinigiai skaičiuojami ne ilgiau kaip 180 dienų nuo teisės priverstinai išieškoti mokestinę nepriemoką atsiradimo dienos.

79. Deklaracija gali būti tikslinama trejus praėjusius kalendorinius metus, pradedant skaičiuoti nuo kalendorinių metų, buvusių prieš tuos kalendorinius metus, kuriais deklaracija tikslinama.

80. Deklaracija tikslinama, kai:

80.1. mokesčio mokėtojas pateikia įrodančius dokumentus, jog deklaracijoje įrašyti netikslūs ar neteisingi žemės sklypų, taikomos lengvatos duomenys ir pan.;

80.2. Savivaldybės administracijos darbuotojas nustato, kad mokesčių mokėtojui išsiųstoje deklaracijoje įrašyti neteisingi ar netikslūs duomenys;

80.3. Savivaldybės taryba pateikia patikslintą ar naujai priimtą sprendimą dėl lengvatos taikymo (atleidimo nuo žemės nuomos mokesčio ar jo sumažinimo) jau po deklaracijos išsiuntimo mokesčių mokėtojui;

80.4. Registrų centras ar kita, duomenis teikianti institucija, pateikia patikslintus duomenis apie nuomojamų sklypų plotų dydžius ar kitus duomenis.

81. Mokesčio mokėtojas, norėdamas patikslinti duomenis už ankstesnius laikotarpius, su prašymu kreipiasi į mokestį administruojančius specialistus telefonu, elektroniniu paštu, per žemės nuomos mokesčio administravimo informacinės sistemos savitarną ar elektroninius valdžios vartus www.epaslaugos.lt.

82. Tikslinant duomenis už kelis ataskaitinius laikotarpius, kiekvienam ataskaitiniam laikotarpiui užpildoma atskira patikslinta deklaracijos forma.

 

V. VALSTYBINĖS ŽEMĖS NUOMOS MOKESČIO IR ŽEMĖS NUOMOS MOKESČIO PRIEDO UŽ VALSTYBINĘ ŽEMĘ MOKĖJIMAS IR APSKAITA

 

83. Žemės nuomos mokestis ir žemės nuomos mokesčio priedas sumokamas į Savivaldybės biudžetą iki kalendorinių metų lapkričio 15 dienos.

84. Žemės nuomos mokesčio už valstybinę žemę įplaukų apskaitą tvarko bei pažymas apie atsiskaitymą už valstybinės žemės nuomą išduoda Savivaldybės administracijos Finansų skyrius. Prašymus dėl pažymos apie atsiskaitymą už valstybinės žemės nuomą išdavimo galima pateikti Telšių rajono savivaldybės administracijai raštu arba  elektroninėmis priemonėmis: savitarnos svetainėje,  administracinių ir viešųjų elektroninių paslaugų portale „Elektroniniai valdžios vartai“ (www.epaslaugos.lt).

85. Mokesčio mokėtojų sumokėtos sumos įskaitomos mokesčio nepriemokai ir mokesčio nepriemokų delspinigiams dengti pradedant nuo anksčiausiai susidariusių. Likusia suma padengiamas einamųjų metų mokestis.

86. Jei už žemės nuomininką (naudotoją) mokestį per elektroninę bankininkystę moka kitas asmuo, mokėjimo nurodyme jis turi nurodyti žemės nuomininko (naudotojo) asmens kodą ar mokesčio administratoriaus suteiktą mokėtojo kodą.

87. Fiziniai ir juridiniai asmenys valstybinės žemės nuomos mokestį ir žemės nuomos mokesčio priedą sumoka į nurodytą Savivaldybės administracijos žemės nuomos mokesčio surenkamąją sąskaitą.

88. Mokestį mokesčių mokėtojai gali sumokėti bankų skyriuose, internetu, PERLO terminaluose, prekybos vietų MAXIMA kasose ir kitose mokėjimo įstaigose.

89. Mokestis ir su juo susijusios sumos laikomos sumokėtomis, kai mokėjimą priimanti įstaiga įvykdo atitinkamą mokesčių mokėtojo mokėjimo nurodymą ir įmokos įskaitomos į Savivaldybės administracijos žemės nuomos mokesčio surenkamąją sąskaitą.

90. Nuomininkas, subnuomojęs valstybinę žemę trečiajam asmeniui, valstybinės žemės nuomos mokestį moka šiame apraše nustatyta tvarka.

91. Kai žemės naudotojas išnuomoja pastatus ar patalpas (ar kitaip leidžia jais naudotis) kitam asmeniui, vienas iš jų privalo mokėti valstybinės žemės nuomos mokestį, vadovaudamasis šiomis taisyklėmis.

92. Mokestį ir su juo susijusias sumas už mokesčių mokėtoją gali sumokėti tretieji asmenys.

93. Mokesčio mokėtojas, gavęs deklaraciją ar tikslinimo formą, suformuotą ir atsiųstą po kalendorinių metų lapkričio 15 dienos, žemės mokestį turi sumokėti per 20 dienų nuo deklaracijoje ar tikslinimo formoje nurodytos apskaičiavimo dienos. Nesumokėjus mokesčio per nurodytą laikotarpį, pradedami skaičiuoti delspinigiai.

94. Iš žemės nuomos mokesčio surenkamosios sąskaitos surinktas žemės nuomos mokestis pervedamas į Savivaldybės biudžeto sąskaitą kiekvieno mėnesio 15 d. ir paskutinę einamojo mėnesio darbo dieną.

95. Mokesčio mokėtojui mokesčio ir jo priedo permoka grąžinama per 30 dienų po prašymo grąžinti mokestį gavimo, jeigu ji susidarė ne anksčiau kaip per einamuosius ir prieš juos einančius trejus kalendorinius metus. Nuomos mokesčio ir (ar) jo priedo permoka grąžinama mokesčio mokėtojui pateikus Savivaldybės administracijai prašymą raštu arba Elektroninių valdžios vartų portale adresu: www.epaslaugos.lt arba Savitarnos svetainėje. Nepateikus prašymo dėl nuomos mokesčio ir (ar) jo priedo permokos grąžinimo, permoka įskaitoma į ateinančių metų mokestinį laikotarpį. Jeigu mokėtojas nebeturi nuomojamų sklypų ir permoka yra susidariusi anksčiau kaip per einamuosius ir prieš juos einančius trejus kalendorinius metus, Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu permoka pripažįstama pasibaigusia ir nurašoma iš mokesčio apskaitos informacinėje sistemoje MASIS, prieš tai raštu informavus mokesčio mokėtoją apie galimybę susigrąžinti permoką.

96. Mokesčio ir ar (jo) priedo apskaitą ir mokėjimo kontrolę vykdo Finansų skyrius.

97. Savivaldybės administracijos Finansų skyriaus specialistai, atsakingi už žemės nuomos mokesčio administravimą, rengia mokesčio pajamų apskaitos ataskaitas:

97.1. praėjusio mėnesio gautino žemės nuomos mokesčio suvestinę ataskaitą pagal pajamų rūšis, kurią teikia Telšių rajono savivaldybės iždui kito mėnesio 1 darbo dieną;

97.2. apskaičiuoto valstybinės žemės nuomos mokesčio pajamų ataskaitą, kurią teikia Telšių rajono savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriui pasibaigus ataskaitiniam ketvirčiui, iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 10 d.

97.3. žemės nuomos mokesčio išankstinių mokėjimų ir gautinų sumų inventorizavimo aprašą ir kitas teisės aktais nustatytas ataskaitų formas.

98. Visi ginčai, kylantys dėl atsisakymo mokėti mokestį ir (ar) jo priedą, nuomos mokesčio ir (ar) jo priedo dydžio ir nuomos mokesčio ir (ar) jo priedo nesumokėjimo pagal nustatytus terminus, sprendžiami įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

 

VI. Daugiabučių namų butų ir kitų patalpų, garažų statybos ir eksploatavimo bendrijų patalpų savininkų valstybinės žemės nuomos mokesčio administravimas

 

99. Daugiabučių namų savininkų bendrijų ar daugiabučių namų, veikiančių pagal jungtinę veiklos sutartį, gyventojai, Garažų statybos ir eksploatavimo bendrijos mokestį deklaruoja ir sumoka kaip juridiniai asmenys bendra šiose taisyklėse nustatyta tvarka.

100. Daugiabučių namų savininkų bendrijų, daugiabučių namų, veikiančių pagal jungtinę veiklos sutartį, pirmininkai, Garažų statybos ir eksploatavimo bendrijų pirmininkai gali kreiptis raštu į Savivaldybės administraciją dėl prašymo žemės nuomos mokestį skaičiuoti ir deklaracijas teikti kiekvienam patalpų savininkui individualiai. Garažų statybos ir eksploatavimo bendrijų pirmininkai, teikdami prašymą žemės nuomos mokestį skaičiuoti ir deklaracijas teikti kiekvienam patalpos (garažo) savininkui individualiai, prideda bendrijos patalpų (garažų) savininkų sąrašą, nurodydami vardą, pavardę, gimimo datą arba asmens kodą, patalpos (garažo) numerį.

101. Daugiabučius namus administruojančios įmonės kiekvienais metais iki rugpjūčio 1 d. pateikia Savivaldybės administracijos Finansų skyriui informaciją apie jų administruojamų daugiabučių namų butų bei kitų patalpų savininkų pasikeitimus pagal pridedamą lentelę (1 priedas).

102. Daugiabučių namų savininkų bendrijų, daugiabučių namų, kurių gyventojai sudarę jungtinę veiklos sutartį, gyventojai, Garažų statybos ir eksploatavimo bendrijų patalpų (garažų) savininkai, kuriems mokesčio deklaracijos teikiamos individualiai, žemės nuomos mokestį moka bendra šiose taisyklėse nustatyta tvarka.

 

VI.       ŽEMĖS NUOMOS MOKESČIO IR ŽEMĖS NUOMOS MOKESČIO PRIEDO PRIVERSTINIS IŠIEŠKOJIMAS IR MOKESTINĖS NEPRIEMOKOS PRIPAŽINIMAS BEVILTIŠKA BEI PASIBAIGUSIA

 

103. Nesumokėjus žemės nuomos mokesčio ir (ar) jo priedo per 3 mėnesius po nustatyto mokėjimo termino, Finansų skyrius siunčia mokesčio mokėtojui priminimą (raginimą) dėl mokestinės prievolės vykdymo. Priminime (raginime) nurodoma nesumokėta mokesčio ir (ar) jo priedo suma, paskaičiuotų delspinigių pagal nurodytą datą suma ir terminas, iki kada privalo sumokėti skolą.

104. Priminimas (raginimas) sumokėti žemės nuomos mokestį ir (ar) jo priedą publikuojamas Savitarnos svetainėje ar siunčiamas paštu (paprastu laišku).

105. Mokesčio sumokėjimą kontroliuoja Savivaldybės administracijos Finansų skyriaus darbuotojai, administruojantys valstybinės žemės nuomos mokestį.

106. Nustatytu laiku nesumokėjus mokesčio išieškojimas vykdomas:

106.1. skolininkui siunčiant priminimą dėl mokestinės prievolės nevykdymo. Skolos priminimus pasirašo mokesčio administravimą vykdančio skyriaus vedėjas;

106.2. apylinkės teismui teikiant pareiškimą dėl teismo įsakymo išdavimo reikalaujamai sumai išieškoti;

106.3. apylinkės teismui teikiant ieškinio pareiškimą (teismo nutartimi panaikinus  teismo įsakymą);

106.4. antstoliui teikiant teismo išduotus vykdomuosius raštus.

107. Žemės nuomos mokesčio nepriemokos išieškojimas Civilinio kodekso ir Civilinio proceso kodekso pagrindu vykdomas, kai žemės nuomos mokesčio nepriemoka yra didesnė nei 30,00 eurų arba  nuo mokesčio sumokėjimo termino praėjo 3 metai.

108. Jeigu žemės nuomos mokesčio nepriemokos ir delspinigių suma yra mažesnė nei 30,00 eurų arba nuo mokesčio sumokėjimo termino praėjo ne daugiau kaip 3 metai, skolininkui siunčiamas priminimas dėl skolos sumokėjimo.

109. Teisė išieškoti mokestinę nepriemoką įgyjama kitą dieną po to, kai pasibaigia priminime geruoju sumokėti mokestį ir su juo susijusias sumas nurodytas terminas.

110. Duomenys apie valstybinės žemės nuomos mokesčio mokėtojus, nemokančius valstybinės žemės nuomos mokesčio, perduodami valstybinės žemės nuomotojams.

111. Nesumokėtas mokestis išieškomas LR Civilinio proceso kodekse nustatyta tvarka.

112. Žemės nuomos mokesčio skolos pripažįstamos beviltiškomis, apskaitomos ir nurašomos vadovaujantis Skolų pripažinimo beviltiškomis ir jų nurašymo iš apskaitos tvarkos aprašu, patvirtintu Telšių rajono savivaldybės tarybos 2023 m. rugsėjo 28 d. sprendimu Nr.T1-256 „Dėl skolų pripažinimo beviltiškomis ir jų nurašymo iš apskaitos tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

VII.     BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

113. Tvarkos aprašo pakeitimai ir papildymai tvirtinami Savivaldybės tarybos sprendimu.

114. Žemės nuomos mokesčio ir žemės nuomos mokesčio priedo už valstybinę žemę administravimo veiksmai, nenumatyti šiame Tvarkos apraše, atliekami vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais bei kitais valstybinės žemės nuomos mokesčio klausimus reglamentuojančiais teisės aktais.

115. Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu.

116. Tvarkos aprašo vykdymo kontrolę atlieka Savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba ir Savivaldybės administracijos Centralizuoto vidaus audito skyrius.

117. Asmenys, pažeidę šio Tvarkos aprašo nuostatas, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

118. Mokesčio mokėtojai turi teisę spręsti mokestinius ginčus Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

119. Informaciją apie apskaičiuotą žemės mokestį galima sužinoti:

119.1. apie deklaracijose apskaičiuotas žemės mokesčio sumas, permokas , nepriemokas žemės nuomos mokesčio savitarnos sistemoje  https://telsiai-savitarna.algoritmas.lt/#login (www.telsiai.lt – Žemės nuomos mokesčio savitarna). Savitarnoje pateikiama ir tų žemės mokesčio deklaracijų informacija, kuriose nurodyta žemės mokesčio suma lygi nuliui (pritaikytos mokesčio lengvatos).

119.2. aktuali informacija žemės nuomos mokesčio klausimais, paaiškinimai ir komentarai skelbiami adresu https://telsiai.lt/gyventojams/mokesciai  (Gyventojams – Mokesčiai – Valstybinės žemės nuomos mokestis). Pasikonsultuoti su specialistais dominančiais žemės nuomos mokesčio klausimais galima telefonu (8 444) 56180, +370 605 18413.

 

________________________________________

 

 

 

Telšių rajono savivaldybės tarybos

2024 m. gegužės 30 d. sprendimo Nr. T1-223

1 priedas

 

 

____________________________________________________________________________

(daugiabučius namus administruojančios įmonės pavadinimas)

 

 

 

Telšių rajono savivaldybės administracijos                                                   20____m. ________________d.

Finansų skyriui

 

 

 

 

INFORMACIJA APIE PASIKEITUSIUS DAUGIABUČIŲ NAMŲ BUTŲ IR KITŲ PATALPŲ SAVININKUS

 

 

 

Buto ar patalpos adresas

Buvusio savininko vardas, pavardė

Butą (patalpas) įsigijusio asmens vardas, pavardė

Butą (patalpas) įsigijusio asmens gimimo data

Buto ar patalpos savininko pasikeitimo data

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________________________________           _______________________            _____________________

(daugiabučius namus administruojančios įmonės                (parašas)                                          (vardas, pavardė)

atsakingo asmens pareigos)