KELMĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS

TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL KELMĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS 2017–2019 METŲ KORUPCIJOS PREVENCIJOS PROGRAMOS IR PROGRAMOS PRIEMONIŲ PLANO ĮGYVENDINIMO 2017 METŲ ATASKAITOS SU IŠVADA PATVIRTINIMO

 

2018 m. kovo 29 d. Nr. T-86

Kelmė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, Kelmės rajono savivaldybės tarybos 2016 m. gruodžio 22 d. sprendimu Nr. T-388 patvirtintos Kelmės rajono savivaldybės 2017–2019 metų korupcijos prevencijos programos 21 ir 22 punktais, Kelmės rajono savivaldybės taryba  nusprendžia:

Patvirtinti Kelmės rajono savivaldybės 2017–2019 metų korupcijos prevencijos programos ir programos priemonių plano įgyvendinimo 2017 metų ataskaitą su išvada (pridedama).

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

Savivaldybės meras                                                                                         Vaclovas Andrulis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PATVIRTINTA

Kelmės rajono savivaldybės tarybos

2018 m. kovo 29 d. sprendimu Nr. T-86

 

 

KELMĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS 2017–2019 METŲ KORUPCIJOS PREVENCIJOS PROGRAMOS IR PROGRAMOS PRIEMONIŲ PLANO ĮGYVENDINIMO 2017 metAIS ATASKAITA su išvada

 

Korupcija valstybės tarnyboje, kitose srityse kenkia demokratijai, ekonomikai ir teisės sistemai, todėl daug dėmesio buvo skirta antikorupcinės kontrolės ir prevencijos skaidrumui užtikrinti, antikorupciniam švietimui skatinti, visuomenės nepakantumui šiam reiškiniui ugdyti.

Kelmės rajono savivaldybės 2017–2019 metų korupcijos prevencijos programa (toliau – Programa) pagrįsta visuotinai pripažįstamais kovos su korupcija elementais: prevencija, teisės pažeidimų tyrimu, visuomenės švietimu.

Programa skirta korupcijos prevencijai Kelmės rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) institucijose, biudžetinėse ir viešosiose įstaigose, kurių steigėja yra Savivaldybės taryba.

Šios programa tikslas – užtikrinti korupcijos prevenciją Savivaldybės institucijose ir įstaigose, kompleksiškai šalinant prielaidas ir sąlygas, skatinančias korupcijos atsiradimą, plėtoti skaidrų teikiamų paslaugų administravimą bei skleisti antikorupcines nuostatas bendruomenėje.

Programos įvykdymo už 2017 metus ataskaita su išvadomis parengta remiantis atsakingų už priemonių plano įgyvendinimą vykdytojų pateikta informacija.

1.    Plėsti galimybes asmenims gauti kuo daugiau elektroninių paslaugų.

1.1.        Savivaldybėje 2017 metais į interneto tinklalapį įkelti administracinių paslaugų aprašymai, kuriuos galima rasti interneto puslapyje „Lietuvos paslaugų katalogas“ (http://www.lietuva.gov.lt/).

1.2. Elektroniniu būdu Savivaldybėje teikiama 40 paslaugų.

2.        Tobulinti Savivaldybės institucijų, tarybos, kolegijos, mero teisės aktų ar jų projektų antikorupcinio vertinimo metodiką siekiant, kad teisės aktų projektų ir teisės aktų antikorupcinis vertinimas būtų veiksmingesnis ir efektyvesnis, taip pat antikorupciniu požiūriu vertinti Savivaldybės teisės aktus ir teisės aktų projektus.

2.1.       Vadovaujantis Savivaldybės tarybos 2014 m. birželio 27 d. sprendimu Nr. T-162 patvirtintomis Teisės aktų antikorupcinio vertinimo taisyklėmis, 2017 metais užpildyta ir prie teisės aktų projektų pateikta 16 teisės aktų antikorupcinio vertinimo pažymų.

2.2. Visi priimti norminiai teisės aktai 2017 metais buvo skelbiami Savivaldybės tinklalapyje www.kelme.lt./teisinė informacija ir www.tar.lt, todėl asmenys galėjo susipažinti su teisės aktais, teisės aktų pažeidimų apskundimo tvarka ir ja vadovautis. Sprendimų projektai skelbiami Savivaldybės tinklalapyje http://www.kelme.lt/Teises-aktu-projektai.

2.3. Informaciniai pranešimai apie priimtus norminius teisės aktus buvo skelbiami rajono laikraštyje „Kelmės kraštas“.

3. Užtikrinti, kad Kelmės rajono savivaldybei pavaldžiose įmonėse ir įstaigose dirbtų nepriekaištingos reputacijos asmenys.

3.1. Specialiųjų tyrimų tarnybai pateikta informacija dėl visų kandidatų, siekiančių eiti valstybės tarnybos ar kitas atsakingas pareigas, dėl kurių informacijos pateikimas yra privalomas (5). Informacija pateikta elektroniniu paštu.

3.2. Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos privačių interesų deklaracijų informacinėje sistemoje – IDIS registruojami nusišalinimai nuo einamų pareigų dėl kylančių viešųjų ir privačių interesų konflikto. 2017 m. įregistruoti 3 nusišalinimo atvejai.

3.3. 2017 m. 3 savivaldybės administracijos darbuotojai pateikė prašymus dėl rašytinių rekomendacijų. Administracijos direktorius pateikė 3 rašytines rekomendacijas.

3.4. Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos privačių interesų deklaracijų informacinėje sistemoje – IDIS tikrinamos Savivaldybės administracijos darbuotojų ir Savivaldybės tarybos narių privačių interesų deklaracijos ir darbuotojų, pateikusių privačių interesų deklaracijas, sąrašas.

4. Užtikrinti, kad būtų laiku nustatomi ir išanalizuojami įtarimai dėl galimai korupcinio pobūdžio Kelmės rajono savivaldybės tarybos narių, Savivaldybės administracijos padalinių ir pavaldžių įstaigų bei įmonių valstybės tarnautojų ir darbuotojų veiklos, o pasitvirtinus informacijai apie korupcijos faktą, perduoti medžiagą tokius nusikaltimus (nusižengimus) tiriančioms institucijoms.

4.1. Pranešimų apie galimai korupcinę 5 asmenų veiklą gauta nebuvo.

4.2. Savivaldybės interneto svetainėje www.kelme.lt rubrikoje „Teismų sprendimai“ skelbiami teismų sprendimai, susiję su darbuotojų teisės aktų pažeidimais. 2017 m. teismų sprendimų, susijusių su teisės aktų pažeidimais, priimta nebuvo.

5. Užtikrinti, kad gyventojams būtų sudaryta galimybė anonimiškai pateikti informaciją apie Kelmės rajono savivaldybei pavaldžių įstaigų ir įmonių tarnautojų ir darbuotojų teikiamų paslaugų kokybę, galimai korupcinę veiklą.

5.1. Savivaldybės interneto tinklalapyje www.kelme.lt yra sukurta nuoroda ir reklaminė juosta apie galimybę anonimiškai pranešti informaciją, pastebėjus korupcijos pasireiškimą. Savivaldybės interneto tinklalapyje www.kelme.lt rubrikoje „Korupcijos prevencija“ paskelbtos Korupcijos prevencijos programos ir jos įgyvendinimo ataskaitos.

5.2. VšĮ Kelmės ligoninės, Kelmės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro, Kelmės rajono bendrosios praktikos gydytojų centro, Tytuvėnų pirminės sveikatos priežiūros centro, Šaukėnų ambulatorijos, Kelmės rajono psichikos sveikatos centro, UAB „Kelmės vanduo“ interneto svetainėse skelbiama informacija „Korupcijos prevencija“, nurodytas l direktoriaus ir jo pavaduotojo elektroninis paštas ir telefonai, STT „karštosios linijos“ telefonas Vilniuje ir elektroninis paštas, kiti pasitikėjimo telefonai.

6. Skelbti viešai informaciją apie korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimą.

6.1. VšĮ Kelmės ligoninės, Kelmės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro, Kelmės rajono bendrosios praktikos gydytojų centro, Tytuvėnų pirminės sveikatos priežiūros centro, Šaukėnų ambulatorijos, Kelmės rajono psichikos sveikatos centro, UAB „Kelmės vanduo“, UAB Kelmės vietinio ūkio, UAB „Kelmės šilumos tinklai“ interneto svetainėse rubrikoje „Korupcijos prevencija“ skelbiama informacija apie patvirtintas korupcijos prevencijos programas, atsakingų už korupcijos prevenciją ir kontrolę asmenų kontaktus.

6.2. Atliktas korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas skirstant Savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus administruojamos Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšas bei perkant socialinį būstą. Atlikus analizę nustatyta, kad korupcijos pasireiškimo rizika yra minimali.

Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos Šiaulių valdyba, išanalizavusi pateiktą išvadą dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymo, pastabų ir pasiūlymų nepateikė. 

7. Diegti antikorupcinio švietimo programas švietimo įstaigose.

7.1. Savivaldybės bendrojo lavinimo įstaigose buvo diegiama antikorupcinio švietimo programa: minint Tarptautinę antikorupcijos dieną mokiniai rašė rašinius, piešė, rengė stendus; klasių valandėlėse mokiniai diskutavo, kaip supranta korupcijos reiškinius, žiūrėjo filmus šia tema. 

Mokyklose į mokomuosius dalykus (pilietinį ugdymą, istoriją, ekonomiką, dailę, dorinį ugdymą) buvo integruotos įvairios antikorupcinės temos: pilietiškumas, patriotiškumas, pageidautinas elgesys; pilietinės visuomenės požymiai ir kitos; organizuoti piešinių, plakatų ir rašinių konkursai; vestos klasių valandėlės, paskaitos. 2017 m. visose rajono švietimo įstaigose vyko įvairių renginių, skirtų korupcijos prevencijai. Apie korupciją ir jos prevenciją mokiniai supažindinami ekonomikos pamokose. Antikorupcinės temos integruotos į dorinio ugdymo, dailės, lietuvių kalbos, istorijos ir pilietiškumo pagrindų dalykų bei klasių auklėtojų veiklą. Vyko integruotos pilietiškumo pamokos, akcijos, piešinių, plakatų ir rašinių konkursai, diskusijos, klasių valandėlės, paskaitos, filmų peržiūros ir aptarimai, buvo parengti stendiniai pranešimai. Rajono mokyklų mokiniai dalyvavo videofilmų kūrimo antikorupcine tema konkurse. Vykdomos suaugusiųjų mokyklų bendruomenės narių, visuomenės apklausos apie korupcijos paplitimą, tradicinė Kelmės miesto gyventojų apklausa apie korupcijos paplitimą Kelmės rajono savivaldybės administracijoje, įstaigose. Organizuoti susitikimai su Telšių PK Kelmės poskyrio darbuotojais Artūru Valčiuku ir Vilma Ancikevičiene, su mokiniais diskutuojama apie korupcijos problemas Lietuvoje, mokiniai supažindinami su Baudžiamojo kodekso nuostatomis.

8. Vykdyti akcijas, renginius, seminarus korupcijos prevencijos klausimais Kelmės rajono savivaldybei pavaldžiose įstaigose ir įmonėse.

Savivaldybės įstaigų vadovai ar jų įgalioti asmenys dalyvavo mokymuose „Antikorupcinės aplinkos kūrimas valstybės ir savivaldybės įstaigoje“.

Dalyvauta diskusijoje „Kodėl verta kurti korupcijai atsparią aplinką viešajame sektoriuje?“.

 

IŠVADA. Savivaldybėje 2017 metais veiksmingai vykdytas Programos įgyvendinimo priemonių planas, vykdyta Programos priemonių įgyvendinimo kontrolė, iš dalies įvykdytos planuotos priemonės.

1. Priemonės antikorupcinės kontrolės ir prevencijos skaidrumui užtikrinti: užtikrintas visuomenės informavimas apie priimtus teisės aktus, pagerėjo jų kokybė, parengtos ir pateiktos išvados STT dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymo.

2. Priemonės Administracijos procedūrų skaidrumui užtikrinti ir Savivaldybės viešumui didinti: sudarytos sąlygos gyventojams gauti tikslią informaciją apie teikiamas paslaugas, vykdomą korupcijos prevencijos veiklą, gerinama gyventojų aptarnavimo kokybė.

3. Priemonės antikorupciniam šveitimui skatinti: moksleiviai supažindinti su korupcijos pasekmėmis ir prevencinėmis priemonėmis, didėja nepakantumas korupcijai, bendras pasitikėjimas Savivaldybės veikla, skatinama pranešti apie korupcijos apraiškas.

Savivaldybės 2017 m. Programos įgyvendinimo priemonių plano įvykdymo ataskaita skelbiama Savivaldybės interneto tinklalapyje.

 

_______________